Tien jaar ruimtevaart Sfeer nog lang niet rijp voor nauwe samenwerking ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1067 L.D.EXTRA 2 Emotionele start, prestige en militaire belangen misvormden het grootste avontuur van de mensheid tot technische wedloop tussen twee grootmachten Spoetnik I, het kleine kunst maantje, dat tien jaar historie maakte. (Van onze redacteur ruimtevaart) Tien jaar geleden, in de nacht van 4 op 5 oktober 1957, leidden bliep-bliep-bliep-radiosignalen uit de ruimte als de eerste kreetjes van een baby het jongste avontuur van de mensheid in. Het jongste maar ook het grootste. De ruimte vaart had een aanvang genomen in de vorm van een klein helder glanzend bolletje van ruim een halve meter doorsnee, dat op een paar honderd kilometer hoogte om de aarde draai de: de Russische Spoetnik I. jp en historische gebeurtenis Pj die Amerika verbijsterde en voor eens en voor altijd een einde maakte aan het sprookje van een onaantast baar lijkende technische superio riteit van het Westen. De Rus sen juichten, het Westen was geschokt. In de eerste jaren zouden dat juichen en die schok zich telkens weer voordoen en daarmee een onmogelijk geach te situatie onderstrepen. Het eerste decennium van de ruimtevaart werd tot een keten van emoties, waaruit de ruimte wedloop en de race naar de maan zijn géboren. Dit wed strijd-element, gevoed door prestige-overweging en en mili taire belangenheeft weliswaar het positieve effect gehad dat het tempo van de verovering van de ruimte duizelingwek kend werd versneld, maar geeft toch ook een ivrange bijsmaak aan wat het meest glorieuze avontuur niet van grootmach ten maar van de mensheid als geheel had moeten zijn: de eerste schreden van de mens buiten de wieg, die aarde heet. Elke vijf dagen Nu. nog maar tien jaar later, is de lancering van een „gewone" kunstmaan geen voorpagina-nieuws meer, waardoor het nog steeds niet verdwenen schokeffect wat is af gestompt. Hoe kan dat ook anders wanneer men weet, dat gemiddeld sinds die historische dag in 1957 elke vijf dagen, tien jaar lang, een ruimtelancering plaats vond? Er werden ongeveer 750 voertuigen in de ruimte gebracht, in banen om de aarde, naar de maan en de pla neten Venus en Mars, naar banen om de zon. Naar schatting werd het gewicht van circa 5000 mensen als „nuttige lading" in de ruimte ge schoten, ongeveer 4500 maal het ge wicht van die eerste bescheiden Spoetnik, nog afgezien van de dui zenden brokstukken van lanceerra- ketten, die als „ruimteafval" om de aarde zweven. Er werden landingen op de maan uitgevoerd van inge wikkelde instrumentencapsules. Close-ups van het maanoppervlak werden „live" op de televisiescher men in de huiskamers in de gehele wereld gebracht, mede dank zij een betrouwbaar net van communica tiesatellieten die ons in staat stel len op het moment zelf te zien wat er aan de andere kant van de we reld gebeurt. Er werd in de maan- bodem geboord en gegraven, de sa menstelling ervan werd onderzocht. Men bracht de tot voor enkele jaren nooit geziene „achterkant" van de maan fotografisch in kaart, detail- rijker dan men het tien jaar gele den met de wel zichtbare maan- helft kon doen. De atmosfeer van Venus werd „doorgemeten" en de temperatuur van deze avondster werd opgenomen: nogal koortsach tig. Er werden close-ups gemaakt van het verrassend „pokdalige" en maanachtige oppervlak van de ro de planeet Mars. Op aarde werden miljarden bespaard door betere weersvoorspellingen en waarschu wingen voor stormen dank zij een net van meteorologische satellieten. De toepassingen van de onbemande ruimtevaart zijn nu al legio en be ginnen ook financieel vruchten af te werpen. +Wie zal het eerst voetstappen zetten in deze imposante woeste leegte, een Rus of een Ameri kaan? Deze foto van de maan- krater Copernicus met op de achtergrond het gebergte Gay Lussac werd gemaakt door de Amerikaanse Lunar Orbiter II op 23 november 1966 op een hoogte van 46 kilometer. Dertig ruimtevaarders maakten tezamen 25 vluchten in bemande capsules, sommigen tweemaal, waarbij zij ruim 2500 man-uren (ruim drie maanden) ervaring op deden. Twee Amerikanen vertoef den zelfs twee weken achtereen in de ruimte. De mens kwam tot een hoogte van 1372 kilometer boven de aarde, ruim zestig maal zoveel als tien jaar geleden. Zeven astronau ten deden ruim 12% uur ervaring op met ruimtewandelen en andere ac tiviteiten buiten hun ruimtevaar tuig, vrij zwevend in de kosmos. Amerika besteedde tot dusver ongeveer 150 miljard gulden aan de ruimtevaart en de nooit gepubli ceerde Russische uitgaven zullen waarschijnlijk in dezelfde orde van grootte liggen: tezamen driehon- derdmiljard gulden derhalve, hon derd gulden per man over de ge hele wereldbevolking gerekend en tien jaar lang elke dag gemiddeld tachtigmiljoen gulden. Dat zijn allemaal indrukwekken de getallen wanneer men bedenkt dat zij betrekking hebben op slechts tien jaar. En toch is het eigenlijk nog maar een heel klein, zelfs nau welijks een beginnetje van de „verovering van de ruimte". Ruim tevaartuigen hebben alleen nog maar in de directe omgeving van de aarde rondgescharreld om er wat onbeholpen te experimenteren. Het is te vergelijken met de „verovering van de wereldzeeën" waarover een voorvader van vele duizenden ja ren her gesproken zou hebben, na dat hij van het strand enkele ste nen in de branding had geworpen en zich in een uitgeholde boomstam halverwege tot de eerste zandbank had gewaagd. Het heeft zo gezien weinig nut om bij het voltooien van het twee de lustrum van de ruimtevaart te filosoferen over de vraag „hoe ver" we nu zijn gevorderd. Die verre voorvader wist bij het zien van de zandbank en misschien van een ei landje aan de einder nog niet wat hem te wachten stond en „hoe ver" hij Was gevorderd. Dat kan de mens van nu ook niet hoewel hij iets meer weet van de wereldzee buiten dan zijn voorvader over de wereld zee op de aarde. ij kunnen dit Jubileum al leen maar aangrijpen om de situatie van nu te ana lyseren en ook daarbij treden merk waardige moeilijkheden op. Tien jaar geleden had Rusland een duidelijke voorsprong op Ameri ka. Op de avond van 4 oktober 1957 was er in Washington een re ceptie in de Russische ambassade. Een van de leidende figuren van het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma had juist een uiteenzet ting gegeven over de VS-plannen om een kleine kunstmaan de ruim te in te sturen, toen de Russische Gewicht van 5000 mensen in het heelal geschoten in eerste jaren ruimtevaart W' ruimtevaartdeskundige Blagonra- wow een schriftelijke mededeling in handen kreeg gespeeld en even la ter trots bekend maakte, dat Rus land zijn eerste satelliet met succes had gelanceerd. De verbijstering van dit bericht werd later nog over troffen toen nog geen maand la ter Spoetnik II met het hondje Laika aan boord in de ruimte werd gebracht, een gewicht van meer dan 500 kg, terwijl de Amerikanen nog worstelden om hun beschei den eerste Va nguar d-kunstma an- tje van nog geen anderhalve kilo van de grond te krijgen. Dat lukte pas veel later, en de eerste Ameri kaanse satelliet zou de Explorer I van 13.5 kg worden, die op 31 ja nuari 1958 werd gelanceerd, die nog steeds baantjes om de aarde draait en daarmee de satelliet met de langste levensduur is; en die bo vendien een zeer belangrijke we tenschappelijke ontdekking deed: het bestaan van de Van Allen stra lingsgordels om de aarde. Wellicht illustreren deze eerste drie lanceringen, twee opzienbaren de van Rusland en een latere be scheiden van Amerika het beste de situatie zoals deze inder tijd was en eigenlijk sindsdien zij het in minder sprekende mate gebleven is. Rusland bleek te be schikken over veel krachtiger lan- ceerraketten dan Amerika, maar de Verenigde Staten boekten met hun bescheiden experimenten dank zij een meer verfijnde techniek (me de nodig om het tekort aan stuw kracht te compenseren) meer en opzienbarender resultaten. Rusland-Amerika De voorsprong op raketgebied heeft Rusland een reeks van spec taculaire primeurs opgeleverd: de eerste kunstmaan, de eerste kunst maan met een levend wezen aan boord, het eerste schot langs de maan, de eerste treffer op de maan, In dit vlakje zijn 5000 punten getekend: het gewicht van zo veel mensen is in de eerste tien jaren van de ruimtevaart als nuttige lading in het heelal ge bracht. de eerste zachte landing op de maan, de eerste foto's van de „achterzij de" van de maan, de eerste be mande ruimtevlucht van Gagarin op 12 april 1961, nog geen vier jaar na de eerste Spoetnik, de eerste vluchten langs Mars en Venus (die overigens vruchteloos bleven door het uitvallen van de radioverbin dingen) en de eerste treffen op Ve nus, onder meer om dezelfde reden een mislukking. Amerika daarentegen heeft, op vele gebieden op korte tijd achter Rusland aanlopend, al die prestaties ook geleverd (op de driemansvlucht en de Venustreffer na) en daarbij veel meer weten schappelijke, technische en prakti- se resultaten geboekt. Zij deden be ter wat de Russen eerder presteer den en zij deden bovendien meer. De Amerikanen hebben een veel grotere manuur-ervaring in de ruimte dan de Russen (1993 tegen 535 uur), een grotere ervaring met ruimtewandelen en activiteiten bui ten de capsule (738 tegen 10 mi nuten), een groter aantal ervaren ruimtevaarders (17 plus twee die bij de Apollobrand om het leven kwamen tegen 10 plus Komarow die met de Sojoez I te pletter viel). Amerika heeft 16 bemande ruimte- vluchten gemaakt. Rusland 9 waar van de laatste fataal eindigde. Rus land liet zijn maanvoertuigen slechts enkele vage foto's maken, de Ame rikanen kwamen met tienduizenden prima gedetailleerde foto's voor de dag. Russische experimenten op de maan waren bescheiden van aard en resultaat, de Amerikaanse om vatten een veel breder terrein van onderzoek en leverden groter reek sen gegevens op. Russische schoten op Mars en Venus zijn alle op een fiasco uitgelopen, de latere Amerikaanse waren grandioze successen. Op biologisch en medisch terrein hebben de Russen nauwe lijks iets over hun bevindingen met betrekking tot de ruimtevaart gepubliceerd, de Amerikanen boek delen. Op astronomisch gebied zijn de Amerikaanse wetenschappelijke bijdragen via de ruimtevaart veel gevarieerder en rijker dan de Rus sische. Maar niet alleen is het later op gang gekomen Amerikaanse werk intensiever, veelzijdiger en vrucht baarder geweest. Amerika heeft ook een indrukwekkende reeks pri meurs geboekt al waren het min der opzienbarende spektakelstuk ken. De Amerikanen ontdekten de stralingsgordels om de aarde, een ontdekking van zeer groot belang uit wetenschappelijk oog punt en in verband met de verde re ontwikkeling van de bemande ruimtevaart. Zij brachten de eer ste duizenden close-ups vanuit een om de maan cirkelende satelliet die ook de achterkant duidelijk in beeld brachten. Zij lanceerden lang voor de Russen de eerste commu nicatiesatellieten, de eerste meteo rologische satellieten, de eerste na- vigatiesatellieten. Zij brachten de eerste bestuurbare bemande satel liet in een baan om de aarde, brachten het eerste ruimte-rendez- vous tot stand en de eerste koppe ling van ruimtevoertuigen, en zij lieten voor het eerst een ruimte vaarder „wandelen in het niets" shet behulp van een eigen voortstu wingsapparaat. Zij presteerden de eerste meervoudige lancering (meer dan één satelliet met één raket), plaatsten de eerste synchronische satelliet in een baan om de aarde en de eerste kernreactor in de ruimte. Zij boekten het hoogtere cord en het duurrecord voor be mande vluchten en het record ruim te wandelen en lieten voor het eerst en nog zesmaal nadien een astro naut voor de tweede maal de ruim te in gaan. De eerste Rus, die dit presteerde, Komarow, kwam bij die tweede vlucht om het leven. Nog tientallen andere primeurs staan op Amerikaanse naam. Niemand 'voor' Het is onder deze omstandighe den niet te zeggen wie "voor" ligt in de ruimtevaart tien jaar nadat de eerste voorzichtige schrede werd gezet. Evenmin als men van twee legers die een vijandig gebied bin nen trekken, kan zeggen wie voor ligt, wanneer het ene leger in speerpunten ver "doordringt met voorbijgaan van vele onbezette ge bieden, terwijl het andere leger over een breed front een minder aantal kilometers van de grens is gekomen met beheersing van het volledige achterland. Stelt men zich een beperkter doel, bv. wie de hoofdstad van de vijand het eerst bereikt, dan is er over het algemeen wel een prognóse mo gelijk. Men zou bv. de landing van een ruimtevaarder op de maan en zijn behouden terugkeer naar de aarde als een dergelijk beperkt doel in de ruimtevaart van deze jaren kunnen stellen. Amerika heeft hier van dan ook een gewichtig punt ge maakt. Helaas is ook dan nog geen ant woord mogelijk op de vraag wie voor ligt. Dat is een gevolg van de omstandigheid, dat Rusland gewoon is alleen bereikte resultaten in de ruimtevaart te vermelden en niets over plannen mede te delen, noch over beschikbare middelen, zoals Amerika dat wel steeds openlijk heeft gedaan. Binnenkort hoopt Amerika de Saturnus-V-raket voor het eerst te lanceren. Met deze raket moet in 1969 een driemans Apollo-capsule naar de maan worden gelanceerd voor de landing van twee astro nauten. Het is niet bekend, dat Rusland thans al over zo zware ra ketten beschikt als deze Saturnus- V, maar men vermoedt dat zij wel in de maak zijn en dat Amerika niet lang erop kan bogen, de zwaarste raket te bezitten. Amerika heeft echter een zeer ruime erva ring opgedaan met detailtechnie ken, die onmisbaar worden geacht voor een maanlanding, zoals een Het meest opwindende i ruimtevaart was tot dusver wel het „ruimtewandelen", zoals zes astronauten hebben gepres teerd: vijf Amerikanen en een Rus. Op de foto de Amerikaan White tijdens zijn uitstapje in het nietsWhite kwam in ja nuari j.l. om het leven tijdens de brand in de Apollocapsule. rendez vous inde ruimte en het koppelen van ruimtevaartuigen. Rusland is aan de oefening in deze technieken nog niet toegekomen. Maar niemand behalve de zwijg zame Russen zelf weten, hoe hun maanprogramma nu eigenlijk in el kaar zit en welke technieken zij voor de uitvoering onder de knie moeten hebben. De oorzaak van alle onzekerheid is de geheimzinnigheid, waarmee de Russen hun ruimteplannen omge ven. Waarom? Omdat de ruimtevaart nog steeds nauw verweven is met militaire be langen. De raketten, waarmee de eerste ruimtevoertuigen werden ge lanceerd, waren voor militaire doel einden ontworpen of uit militaire modellen ontwikkeld. De ruimte vaart werd daarmee een bijprodukt of de nuttige fall-out Van de mili taire spanningen in de naoorlogse wereld. Vooralsnog zijn dé directe mili taire belangen van de ruimtevaart zelf uitsluitend defensief. Wat het raketgedeelte betreft gaat het om offensieve belangen, wat het ge bruik van de ruimte betreft echter uitsluitend om defensieve. Maar ook het gewicht daarvan is niet te on derschatten. De vader van de ruimte vaart", Konstantin Ziolkowsky, de Rus die al in 1895 studies maakte van de mogelijkheden, die raketten boden voor vluch ten in de ruimte. Al waren de technische middelen in zijn tijd nog volslagen ontoereikend om zijn stoutmoedige voorspellin gen te realiseren, zijn naam is toch voor alle ruimtevaartdes kundigen een begrip geworden. Van de 455 satellieten, die de Verenigde Staten tot 1 juni jl. in een baan om de aarde brachten, hadden er 346 militaire taken zoals verkenning (in plaats van de U-2- vliegtuigen)opsporing van raket ten, navigatie, het in kaart bren gen van raketdoelen, communica tie, weersverkenning en research op het gebied van de nucleaire oor logsvoering. In diezelfde periode hebben de Russen 224 satellieten in een baan om de aarde gebracht waarvan volgens Amerikaanse ge gevens minstens 98 voor militaire doeleinden waren bestemd. Een groot aantal lanceringen van militaire satellieten is no dig omdat voor verkennings doeleinden fotografische opnamen naar de aarde moeten worden te ruggebracht kort nadat de verken ningen zijn uitgevoerd, zodat de gegevens nog niet zijn verouderd. Op die foto's, van honderden kilo meters hoogte genomen, zijn objec ten van nog geen meter doorsnee duidelijk zichtbaar. De Verenigde Staten nemen thans proeven met satellieten, die langs elektronische weg duidelijke foto's vanuit de ruimte naar de aarde kunnen zenden zonder scherpteverlies, waardoor een mili tair© verkenningssatelliet jarenlang in actie zou kunnen blijven in plaats van na een paar dagen met normaal fotomateriaal naar de aarde te worden teruggehaald. Het zal nog wel twee of drie jaar du ren alvorens een dergelijk geper fectioneerd systeem operationeel wordt. Vorig Jaar heeft president John son in antwoord op kritiek op de ho ge kosten van het ruimtevaartpro gramma verklaard: „Als we niets anders uit het ruimteprogramma hadden gekregen dan de fotografi sche satelliet, dan zou dit alleen al tien keer het geld waard geweest zijn dat we hebben uitgegeven. Zon der deze satellieten had ik moeten raden en op God moeten rekenen, maar nu weet ik precies hoeveel raketten de vijand heeft Militaire deskundigen zijn van mening, dat dank zij het feit dat men weet hoeveel raketten een po tentiële vijand heeft en waar ze zich bevinden, de Verenigde Staten niet opnieuw in een paniek behoeven te geraken als die over de gevreesde „rakettenkloof" van de jaren vijf tig. Toen was er grote vrees dat Rusland een geweldige voorsprong had in langeafstandsraketten en de Verenigde Staten besteedden vele miljarden om die vermeende kloof op te heffen. Later bleek dat de kloof niet had bestaan, maar dat Rusland op de enorme overbodige Amerikaanse inspanning op raket gebied reageerde met een daardoor noodzakelijk geworden verdere ver groting van het eigen arsenaal. Dit bracht de bewapening aan beide zij den op een veel hoger niveau op grond van een beoordelingsfout, die nu door de spionagesatelliet niet meer gemaakt kan worden. Jaar lijks kost de bewapening aan beide zijden door die tragische ontwikke ling van indertijd vele miljarden meer dan nodig zou zijn geweest, Onder deze omstandigheden kan geen antwoord worden gege ven op de vraag, wie voor ligt in de race naar de maan, althans niet een sterk gefundeerd antwoord, Er wordt teveel op militaire gron den geheim gehouden om een ge degen oordeel te kunnen vellen. Het militaire aspect heeft ook tot gevolg, dat een intensieve Ameri kaans-Russische samenwerking op ruimtevaartgebied vooralsnog on denkbaar is. Pogingen in die rich ting b.v. ten opzichte van de geza menlijke bouw van een net van communicatiesatellieten, uitwisse ling van gegevens van meteorologi sche satellieten (die in de strijd in Vietnam een grote rol spelen) en van gegevens op medisch-biologisch terrein zijn vrijwel vruchteloos ge bleven. Het bleef vooral aan Russi sche zijde bij" platonische verkla ringen. Ook verdragen over het „vreedzaam gebruik van de ruim te" zijn zo geformuleerd, dat zij al le militaire activiteiten van dit mo ment niet veroordelen en voor de toekomst nog mazen genoeg in het net van beperkingen laten. Zo ziet het er ook naar uit, dat' gigantische ruimteonderneming4 voor de jaren zeventig, zoals 4e" mande vluchten naar Ma*eD eventueel Venus nog niet l* c^P6" ratie tussen de grootmachten in de ruimte op stapel kunnen worden ge zet. Suggesties in deze richtng door de ruimtevaartautoriteit ran Rus land prof. Sedov onlangs (eopperd, zijn dan ook niet meer dat een op portunistisch gebaar vooi de pu bliek tribune, waarvan cfe onrea- liseerbaarheid door niemand beter dan hemzelf wordt onderkend.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10