Ds. C. A. van Harten over Klare Wijn wil van Verolme schepen bijna miljoen ton bouwen Zeebadpersoneel twee dagen in Duitsland Roomburg-Zonneveld winnen wisselbekers [UDAG 22 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ing Leiden van Confessionele Vereniging in Ned. irvormde Kerk bijeen in Ichtuskerk in Katwijk aan Zee Jaarvergaileriug Bridgeclid) L£,DERD0RP'Noordwijkers jn Essen en Duisburg wijkzaal van de her- i |de Ichtuskerk in Katwijk Zee heeft ds. C. A. van jn uit Delft gisteravond een groot aantal aanwezi- s een bijeenkomst 23de Kring Leiden van de ssionele Vereniging in de Hervormde Kerk het [„Klare Wijn'' besproken. re WUn" is een boek over de en het Is daarom belangrijk, het een antwoord tracht te viop de vele vragen, die rondom bel leven. Het boekpe eindigt bewogen woorden, een oproep ware aan het hele volk om met de kerk de bjjbel te le- iet eerste hoofdstuk wordt de "op denis van de bijbel verteld: »dse naar Griekse sfeer, hoe jel in vroeger tijden geïnter- werd, de eerste zending, de theden met de reformatie en ieme theologie van de vorige 3 net het herstel van de bijbel «leer. tui Harten noemde dit een istuk, maar had bezwaar te- vergelijkende wijze, waaróp e Schriftkritiek gesproken gezag: van de bijbel wordt in D.E.V. hield eekwedstrijden het tweede hoofdstuk besproken. Het gezag is niet formeel maar mate rieel. De bijbel brengt het gezag zelf mee. De bijbel zegt net als Jezus te gen Thomas: Betast me maar! De bijbel zal dan zelf gaan boeien. Met deze theorie kon ds. van Harten vol komen akkoord gaan. Sleutelgeheimen Het derde hoofdstuk van „Klare Wijn" handelt over de zgn. „sleu telgeheimen" om inzicht In de bijbel te krijgen. Zij worden aangeduid met vier aan de bijbel ontleende uitdruk kingen: a. De Zaligheid is uit de Joden. De bijbel is naar vorm en inhoud een Joods boek. Het specifiek Israëlis- tische moet aangevoeld worden, an ders blijft de bijbel een vreemd boek. b. „En het geschiedde" Het gaat in de bijbel om Gods grote da den. Het gaat in de bijbel om één doorlopende geschiedenis van Abra ham tot de zendingsopdracht aan de apostelen. c. „God sprak". Soms is er in de bijbel sprake van een confrontatie van God met de mens. d. „Onze Vader" Hier moet het Joodse denken niet verward worden met het collectief bewustzijn van de primitieven. Het geldt niet alleen in de breedte maar ook in de diepte: „Hebreeuws wortel denken". De bijbel nu eidse Tuiniers- en Bloemen ing .Door Eendracht Verbon- eeft gisteravond in de vereni- in de Maria Gijzensteeg ü'enlnterseizoen geopend met een jeenkomst, die traditiege- jepaard ging met de jaariyk- f-dahlia-, fruit- en potplan- ltie en de daaraan verbon- >rlinge kweekwedstrijd. i welkomstwoord sprak de r, de heer J. H. Smit er eurstelling over uit. dat de »nd van Volkstuindersver- ?n gisteravond eveneens een imst had belegd .prijsuitrei- mplexkeuringen), terwijl het stuur op de hoogte was van avond en expositie. >rstel van het bestuur werd dat de jaarlijkse bollen- ■■Aedstrijd, die omstreeks de seling wordt gehouden, ge- zijn aan de trompetnarcis een maximum van zes stuks J aiding. keuring van de geëxposeerde reekprodukten gaven de monde van de heren Wet- Broeksema commentaar bereikte kweekresultaten. ornaamste uitslagen waren: akweekwedstrijd: 1. A. Hof- ptn: potplanten (venster); de Haas. 24 pnt; 2. D. v. 21 pnt; 3. K. G. Korenhof. 'idem (onder glas)1. J. H. 25 pnt; 2. J. H. Smit, 22 Staffeleu 21 pnt; idem 1. J. Ouwerkerk, 26 F. Nederberger, 23 ptn; 3. 20 ptn; voor het punten- ;aarden A. Streef zand en ïnhof beiden 8 p.; afdeling an één soort: 1. A. [8)2 ptn; 2. C. Nievaart 7V2 Nederberger 7 ptn; :ls: H. F. Nederberger, 8 pt; ,rt 6V2 pnt; 3. A. Hofman het puntenstelsel kon de ;rgen 7!4 punt noteren. jische diensten dokter H. A. Blau- I, Hogewaard 4, Koudekerk (Rijn. tel. 01714-208; zuster r Leer, B. G. Cortslaan 34, 1, tel. 23109. tst dokter Van Walch- dokter Th. van ■lui. van Stolberglaan 32, tandarts G. M. Manschot, 1. melden 9.30 uur; ïhotense apotheek, Leidse- 1.2525; zo. Zuider-apotheek nsweg 7, Leiden, telef. tverpl. zuster Molleman, inlaan 2. tel. 2177. - dokter J. A. J. Pau- n van Nijeveltstraat 42, dokter K. de Wit, Jonker- ft tel. 2460; apotheek Lang- Itel. 2141; tandarts (za. en J18.0018.30 uur) P. C. F. A. I Van Z. van Nijeveltstraat 11116. iciële publikaties Voor „Margriet" f. 5.663 De collecte, die in de afgelopen week ten behoeve van het Kleuter dagverblijf „Margriet" werd gehou den onder het motto:.. Aarzelt niet, steunt Margriet" heeft by de bevol king van Leiden en omgeving weder om een bijzonder goed onthaal ge had. De opbrengst van de collecte bedroeg f 5.663.- (vorig jaar f 5.415). Daarnaast komen nog steeds giften op de girorekening binnen. Hooglandse Kerk lijdelijk gesloten In verband met het feit. dat de elektriciteitsleidingen in de Hoog landse kerk zijn afgekeurd, wordt deze kerk thans tijdelijk gesloten. In verband met deze maatregel wordt de jeugddienst, die a.s. zondag in deze kerk zou worden gehouden, nu in de Oosterkerk gehouden. Ds. A. J. Lamping zal in deze dienst voorgaan. - 7 erj óckrljven Plastic vuilniszakken Met belangstelling zal ik kennis nemen van deze proefneming. Het zij t*. mij vergund enkele opmerkingen te maken. Men beschouwe dit niet als kritiek. Nu we naar de winter gaan, zal de kachelasbak vaak ge leegd worden. Kan de hete as in de zak gedaan worden zonder brandge vaar? Daar in de asemmers van al les wordt gedaan papier, houtwol en andere lichtbrandbare stoffen. As is zwaar, de zakken zullen dus zeer stevig moeten zyn. Potten van jam, pindakaas, ingemaakte groenten, koffie en lege flessen worden niet meer teruggenomen. Om ruimte te winnen zal men deze stuk slaan al- varens ze in de zakken te doen. De scherven zullen niet bevorderlijk zijn voor de zakken. Het zal ook aanbe veling verdienen ondoorzichtig plastic te nemen, daar hetgeen fraai gezicht zal zijn, als de zakken op straat staan en de inhoud zicht baar is. Kan aan deze voorwaarden worden voldaan, dan lijkt mij dat de proef een goede kans maakt. Hoogachtend, Abonnee. VOORSCHOTEN en Wethouders van ter openbare kennis. ikomstlg de Verordening op Twee gewonden 11a frontale botsing 11? straten enz. en wate- Isloten te beginnen op 2 ok- schouw zal plaatshebben lijzonder eigendom zijnde en publiek openstaande, we- ^en, paden, straten, kaden, hofjes, stegen, sloppen of en gangen, alsmede de daar in of daartoe behorende en andere kunstwerken; (onder eigendom zijnde, wa- 1 en sloten en de riolen ter flng daarvan gemaakt, Op de Veurseweg in Voorschoten botsten gistermiddag 16.50 uur, twee personenauto's frontaal. De Voorscho- tense bestuurder van een wagen moest afremmen achter een voor hem rijdende wagen. Mede doordat het wegdek nat was, slipte de wagen naar links. De tegemoetkomende wa gen, bestuurd door een Sassenheimer, kon een aanrijding niet voorkomen. Beide bestuurders zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden: de aard van hun verwondin gen is onbekend. De beide wagens fen.7 22 september 1967. zÜn zwaar beschadigd. een verdeling gemaakt tussen: de bijbel ln gesprek met ons, en wij in gesprek met de bijbel. Bij „De bijbel in gesprek met ons" blijkt dat het gezag over de mens zich niet alleen op geestelijk gebied openbaart. Het gezag van de bijbel ls ook concreet. Alles in de bijbel is op bepaalde personen ge richt; dit vraagt om openheid, nauw keurigheid, voorzichtigheid en gees telijke moed. Het gezag van de bijbel komt tot de mens door de prediking en door het getuigenis van de hele kerk. Aan de andere kant, wanneer wij in ge sprek met de bijbel zijn, worden in „Klare Wijn" enkele richtlijnen voor het gesprek gegeven: er moet een levendige omgang met de Schrift zijn, een juist aanvoelen van de sa menhangen in de Schrift; ten tweede heeft de mens de hulp van de we tenschap, bijvoorbeeld de kennis van grondtalen en archeologie. De derde richtlijn is het samen luisteren naar de bijbel; samen met kerkvaders en reformatoren; samen met de kerk en samen met eigen tijdgenoten. De kerk moet volgens Klare Wijn" met haar boodschap ln het midden van de tegenwoordige tijd staan., en kennis hebben van het moderne le ven. De bijbel weet echter van de toekomst. Daarom is zij progressief. Ds. van Harten stelde enkele vraagtekens bij dit hoofdstuk wat be treft de leer van „Klare Wijn" over bovengenoemde wederkomst. De eindconclusie over dit boek luidt: een prachtig boek waar de mens veel van kan leren. Men moet „Klare Wijn" echter kritisch lezen. Basketbal Landskampioen SVE in toernooi van The Bona Stars Van de wekelijkse clubavond van de Lelderdorpse Bridgeclub, werd gis teravond het eerste gedeelte besteed voor de jaarlijkse ledenvergadering In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter E. J. Veldhuyzen in het bijzonder een tiental nieuwe le den waardoor het ledental nu ge stegen is tot 72. Vervolgens vertoon de de heer H. G. van Leeuwen enige dia's, gemaakt tijdens de boottocht, die de club dit voorjaar maakte ter viering van het 25-jarig bestaan. De secretaris-penningmeester A. G. de Winter vermeldde in de jaarver slagen uitvoerig de verschillende eve nementen gehouden in het jubileum jaar. Er is een nadelig saldo van f 27,50. De ontwerp-statuten en het huishoudelijk regelement werden goed gekeurd, waarna een bestuur werd gekozen dat als volgt werd samen gesteld E. J. Veldhuyzen, voorzitter, J. Schut te, secretaris, A. G. de Winter, P. v.d. Bijl en H. P. van Leeuwen, resp. eerste en tweede wedstrijdleider. Er werd uitgebreid gediscussieerd over het al of niet lid worden van de Nederlandse Bridgebond. Bij de stemmingen werden 59 stemmen uitgebracht. Hiervan waren 32 vóór. WASSENAAR Jeugd en politiek Het personeel van de My. Zeebad uit Noordwijk maakte, onder leiding van haar directeur, de heer N van Beelen, een tweedaagse tocht naar het Roergebied. Voor dag en dauw ging het gezel schap in een touringcar van de fa. Beuk op pad. In de loop van de och tend kwam men in Essen aan, waar zij door enkele ambtenaren van de stad werden ontvangen en rondge leid. Een belevenis was het bezoek aan het 60 hectare grote Gruga-park. midden in Essen. Speciaal ging cle belangstelling van het Zeebadperso neel uit naar het enorme zwembad, dat 19 miljoen DM heeft gekost. Dit buitenbad met zjjn talrijke bassins, o.m. een voor wedstrijden en een met kunstmatige golfslag, trekt op top dagen 18.000 bezoekers. Het park be vat verder een terrarium, een aqua rium en verschillende andere attrac tieve elementen. De tweede dag ging het Zeebad- personeel naar Duisburg, waar hen een waarlijk vorstelijke ontvangst wachtte. De heer H. van Gunsteren, Nederlands consul in Duisburg kwam het gezelschap begroeten. De ontmoeting met deze oud-Noordwjj- Het onlangs opgerichte Wassenaars Politiek Jongeren Contact organiseert op vrijdag 29 september een discus sieavond in het gemeentehuis met als onderwerp "partijvernieuwing". Mr. M. Vrolijk, ex-minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, zal deze avond optreden als discus sieleider. De volgende politici zijn bereid ge vonden hun standpunt uiteen te zet ten en vragen van de aanwezige jon geren te beantwoorden: dr. D. Dol man (voorzitter P.v.d.A., afd. Den Haag); drs. H.A.M. Eisen (lid partij bestuur K.V.P.); Jac. Huysen (voor zitter C.H.U. - jongerenorganisatie) drs. D.Th. Kuiper (christen-radicalen, A.R.P.)H. Meerkerk (voorzitter D '66 afd. Amsterdam) H. J. L. Von- hoff (lid Tweede Kamer WD). De nadruk van deze avond zal vallen op discussie en ont- moeting met de sprekers dóór de jon geren. Dit alles zal geschieden in de vorm van een "politiek lopend buffer" (voor de pauze» en daarna in dc vorm van een teach-in. Landskampioen S.V.E. uit Utrecht is zondag te gast (en favoriet) op het Jaarlijkse Bona Starstoernooi. Naast S.V.E. zal ook het Amsterdamse Agon naar Leiden komen. Het toernooi dat om 10.30 een aan vang zal nemen, wordt gehouden in de militaire sportzaal aan de Mors singel. De Bona Stars spelen daar zondag hun laatste officiële wedstrij den. De competitiewedstrijden zullen n.l. alle in Den Haag worden ver speeld, daar de bond de afmetingen van de militaire sportzaal te gering achtte en Leiden verder geen accom modatie biedt. Opstelling van Bona Stars: W. en H. Stol, A. en P. de Jong, K. PUy, B. v. Cleef, P. Ruysenaars, R. Wal- laart, A. v. Slingerland, R.. Mooten. Ook de Bona Stars-dames zuilen in dit toernooi in actie komen. Hun tegenstandsters zijn Agon en Land- lust, beiden uit Amsterdam. Opstelling: M. en J. Zandbergen, M. Otten, M. en I. de Jong, L. den Hollander, R. Kleiss, I. Scheerder, J. Aartsen en P. Braun. Twee spelers van Bona Stars heb ben een plaats gekregen in de natio nale jeugdselectie, n.l. Paul Ruyse naars, die al een vaste plaats in het basisteam heeft veroverd, en Rob Wallaart. André de Jong en Kees Pley heb ben een uitnodiging gekregen om met j wier hart uitgaat naar de natuur, het Ned. Studententeam op 30 sept. Zij leggen een stukje van hun eigen een wedstrijd te spelen tegen een I leven, van hun eigen geluk in de ploeg uit Hamburg. I volkstuinen." Deze woorden sprak Hoogkerk wordt opgeheven De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot uitbreiding vai. de stad Groningen ten koste van de zelf standigheid van de buurgemeenten Hoogkerk en Noorddjjk aangenomen. Het amendement-Schakel (A.R.). dat Hoogkerk zelfstandig wilde laten werd verworpen met 66 tegen 47 stemmen. Voor stemden 10 van de 32 aanwezige KVP-ers. 9 van de 14 aanwezige VVD-ers. 5 van de 10 aan- j ter had de verwachting gehad tijdens wezige Anti-revolutionairen en de j deze vergadering een verheugende fracties van D'66, Boerenpartij, P.S.P,mededeling te kunnen doen, maar de SGP, CPN en de heer Jongeling. goedkeuring is nog niet ontvangen. VOORSCHOTEN (Nog) geen eigen behuizing voor tie IJsclub De leden van de IJsclub Voorscho ten waren gisteravond in buitenge wone vergadering byeen ter bespre king van een bestuursvoorstel tot ver hoging van de contributie. Deze ver hoging, die zondeir lange discussie door de leden werd goed bevonden is nodig ter bestrijding van de dras tische verhoging van de terretnhuur voor het nieuwe seizoen. Voorzitter Verseput sneed tevens het moeilijke probleem van de bouw van een eigen clubhuis aan. Na vyf jaar hard werken en indienen van voorstellen werd door B. en W. van Voorschoten toestemming verleend tot het bouwen van een clubhuis. Ar chitect Schut kreeg de opdracht een tekening te vervaardigen voor het nieuwe gebouw in een prijsklasse van 20 tot 25 duizend gulden. Nadat het bestuur de tekening ont vangen had en de inschrijving onder de Voorschotense aannemers was ge houden, bleken bouw en inrichting een bedrag van ruim f 53.000 te gaan vergen. Dit was voor de IJsclub on verantwoord en onaanvaardbaar. Een andere oplossing werd gevon den. Om vergunning van B. en W. te ontvangen, werden enkele foto's op gezonden met een dergelijk clubge bouw en toegezonden aan B. en W. en de welstandscommissie. De voorzit- Bij keuring van volkstuinen „Ik ben bly dat er in deze stenen stad altijd een kern van mensen is, Scheepsbouwer Verolme gaat zijn werf op Rozenburg aanpassen en uit breiden voor de bouw van de aller grootste schepen, die menselijkerwijs kunnen worden verwacht. Zijn ge dachten gaan uit naar olieankers van 500.000 tot 800.000 ton of misschien nog wel van grotere afmetingen. Eerste fase van de gigantische uit breiding is de bouw van een helling, die 460 meter lang is en 80 meter breed, waarop schepen tot 950.000 ton kunnen worden geconstrueerd. Deze helling wordt uitgerust met een por taalkraan die een hefvermogen krijgt van 800 ton en een hoogte van 100 meter. Dit hijswerktuig zal dan het grootste van de wereld zyn. Tus sen de kraanbaan wordt een fabriek- gebouw opgericht waarin de secties voor de schepen kant en klaar kun nen worden gemaakt. Ander onderdeel van de uitbrei ding is de bouw van twee dokken van 1 miljoen ton, die ongeveer 600 meter lang worden breed. I n het achterste gedeelte worden de achterschepen geconstru eerd van de 240.000 tons Esso-tan- kers, waarvoor Verolme onlangs op dracht heeft gekregen. De voorsche pen van deze tankers worden op de hellingen gebtfuwd. In 't gigantische dok wordén zij daarna aan elkaar gelast. De scheepsbouwer vertelde vanmorgen dat zijn scheepswerf een van dc grootste van de wereld zal worden. Hij is er voorstander van nauwe samenwerking aan te gaan met de Japanse werven en op die manier concurrentie uit te schake len. Dit betekent dat eventueel Ja panse werven worden opgenomen In de zgn Dorchester club, waarin Verol me en een Engelse en een Duitse scheepswerf samengaan. Studie heeft uitgewezen dat de gi gantische schepen zonder bezwaar via de Nieuwe Waterweg van en naar de werf van Verolme kunnen varen. mr. G. C. van der Willigen, burge meester van Leiden, gisteravond bij de prijsuitreiking aan de hoogst ge- klasseerden bij de complexenkeuring in 1966 van de Leidse bond van volks tuinverenigingen. Mr. v. d. Willigen voegde hieraan toe, dat het stadsbe stuur wil proberen het volkstuinwe zen in Leiden in hoge ere te houden. „Daarvoor is het echter nodig dat cL? verenigingen zelf sterk zyn", vond hij. In de categorie „complexen met tuinhuisjes" viel de grote wisselbe ker aan Roomburg ten deel. Oost- vliet verwierf'als tweede een zilveren medaille. Zonneveld werd gekwalifi ceerd als het mooiste complex zon der tuinhuisje en ontving daarvoor ook een wisselbeker. In deze groep moest worden geloot tussen Nut en Genoegen en Zuid-West om de twee- de- en derde prijs. Hierdoor kwam Zuid-West in het bezit van de zilve- I ren medaille. De bronzen medaille 1 was voor Nut en Genoegen. Na de prijsuitreiking hield de heer P. Visser, voorzitter van het Alge- meen Verbond van Volkstuinders- verenigingen in Nederland, een cau serie over de ontwikkeling van het i volkstuinwezen. De heer Visser her- I innerde aan de oorspronkelijke j opzet van de volkstuinen. Tot aan het begin van deze eeuw voorzagen de volkstuinen in de behoeften van I de armste mensen en werden vaak 85 meter j d00r kerken en liefdadige instellin gen toegewezen. Het volkstuinwezen moest zich ontworstelen aan deze liefdadigheid. Thans voorzien de volkstuinen in een geheel andere behoefte, de behoefte aan recreatie. „Het is nog niet zo lang geleden, dat men het vaak zonde vond van de grond om er bloemen op te zetten", aldus de heer Visser. „Sinds 1945 zijn de produktietuinen echter ver anderd in siertuinen. In die tijd maakten ook de steden een enorme ontwikkeling door. Gelijkertijd kre gen ook de gemeentelijke overheden oog voor het volkstuinwezen". Aan het slot van zjjn causerie wees de heer Visser er op dat ook de volks tuinders oog moeten hebben voor problemen die verband houden met de ruimtelijke ordening, waarvoor vele gemeenten zich gesteld zien. De avond werd voorts opgeluisterd met een tweetal natuurfilms, die door Esso werden verzorgd. ker. die in de Rijnhaven de Damco vertegenwoordigt, was bijzonder har telijk. De heer Van Gunsteren nam zyn gasten mee op een grote rond vaartboot, die speciaal voor hen was gereserveerd. Het personeel van de Mij. Zeebad kan op bijzonder prettige dagen te rugzien. Oosterkerk in de zomer dicht In het rooster van de hervormde kerkdiensten in Leiden zal volgend jaar een vrij ingrijpende wijziging worden aangebracht. Gedurende de zomermaanden, wanneer kerkdien sten in de Hooglandse Kerk worden gehouden, gaat de Oosterkerk dicht. De oorzaak hiervan ligt in ver scheidene omstandigheden. In de eerste plaats telt Leiden momenteel negen hervormde kerken, doch slechts 8 wijkgemeenten. In efite is dus één kerk ovecrompleet. In de 2de plaats moeten er altijd predikan ten van buiten de gemeente uitgeno digd worden om te assisteren bij de vervulling van de kerkdiensten. Gelet op de geringe afstand tussen Hooglandse- en Oosterkerk is tot de ze maatregel besloten. Wielrijilster ten val gebracht Een 20-jarige wielrijdster uit Lei den kwam gisteravond door onbeken de oorzaak in aanraking met een au to, toen zij over de Herensingel reed. Zij kwam te vallen en werd met ern stige verwondingen aan hoofd en be nen naar het ziekenhuis gebracht. Getuigen worden verzocht zich te melden bij de afdeling verkeer van het politiebureau. AUTOMAAT GEFORCEERD Een 35-jarige opperman uit Den Haag, was nogal onder ed invloed van sterke drank, toen hij gister avond in de Korevaarstraat een pak je sigaretten uit een automaat wilde halen. Toen het maar niet wilde luk ken om het bakje open te trekken, werd hij zo kwaad, dat hij de he lautomaat kapot sloeg. Hij liep daa-r bij een slagaderlijke bloeding o pen moest door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis worden ge bracht. Marktberichten AALSMEER, 21 sept. Bloemenvei ling: William Sim 3142, Rose Sim 26—31, White Sim 24—33, G. J. Sim 2229, Dusty Sim 1826, Trosanjers 1823, Gemengd 2331, Orchid Beau ty 3136 Harvest Moon 2836, Ar thur 23—29, Midas 20—25, Tangerine 24—31, Shoklng 25—31, Keef er 36— 45. Super Star 4659, Rosel&ndla 14 17, P. van Aalsmeer 812, Geh. Duis- berg 23—28 .Carla 66—72, Dr. Verha- ge 32—39, Nordla 23—29, Tawny Gold 1317, Baccara 4962, J. Miss 2836, Pink Sensation 2533, Zorina 1721, New yorker 1823, Carol 1014, Oar- net 10—14, Nymph 30—37. T. Bright 21—26, Circus 18—23. Valeta 16—20, Chry6. gr. bl. en mldd. gr. 13063, Chrys. tros per bos 95240, Cyclameu- bloemen 85110, Euphorbia 100—7 20. Freesla 240465, Gerbera 6079, Iris 245—620. Gladiolen 110145. Lelies kelk 40—46, Lelies tak 120—165, Vallo- ta 130190, Asp. Plumosus 160200. 2.00. Stambonen 791.44, Stokbonen 571.03, Rode kool 7. Groene kool 10 tot 18. Postelein 3136, Prei 1827, Spinazie 1954, Spruiten A 2441, B 3134, Komkommers 1747. Per 100 kg Tomaten A 3.108.50, B 3.503.70.1 C 2.70. Waspeen 24, Witlof 1.62—1.98. Per 100 stuks Meloenen 331.37. Bloemkool 15—72. Knolselderij 20—26. Sla 2530. Per 100 bos Bleekselderij 3, Bospeen 3740. Peterselie 710, Slederij 16—20, Uien 12. LEIDEN 22 september Kaas markt: Aanvoer 2 partijen Goudse en 2 partijen Leidse kaas. Prijzen (in f per kg). Goudse: 1ste kwal. tot 3.87, Leiase: lste kwal. tot 4.25. Handel: goed. LEIDEN, 22 september Veemarkt: Slachtstleren 4' 4.004.55 kg schoon ge wicht goed, melkkoeien 75 9251525 per stuk rustig, vette koeien 300 3.35— 4.45 kg schoon gewicht goed. vare koeien 40 5251325 per stuk zeer kalm, vette kalveren 75 3.003.90 kg levend gewicht willig, vette schapen 00 65— 120 per stuk goed, fokschapen 50 125 165 per stuk goed. vette lammeren 2339 115155 per stuk matig, drachtige eeugen 36 375450 per stuk zeer matig schrammen 147 85110 per stuk zeer matig, biggen 730 6072 per stuu zeer matig, geiten 20 1550 per stuk rus tig. Totaal 3907. ROELOFARENDSVEEN 21 septem ber Bloemenveiling: Am. Anjers Sim Rose 2337, Sim Rood 2535. Sim Wit 25—31. Sim Keefer 23—25, Sim Arthur 2127, G. J. Sim 25, Faran Di- ba 26, Esperence 2730, Déslré 2425, Gerbera 2733, Rozen Garnette en Ca rol 510, Zorina 1417. Coral Princes 21—24, Sonora 23—24, Carla 29 -40, Baccara 3039, Tradition 1415. Su per Star 2030, Bregina 1317, Ka- lanchoë 4651, Cyclamen 752.50, ge plozen chrysanten 1537 p. st. tros- chrysanten Goud Elsje 461.03. White Hope 62—75, Lilian Hoek 02—59. Grace 5784, Glgolette 6278, Aurora 7075, Raket 5688. Plnocchlo 86, Subliem 96—1.10, Stardust 75—1.10, Luclda 7297. Monica 1.01, Golden Or- fé 79—93, Beryl 90, Tip Top 4375, Madeleln 971.07, Janny 4259, tros gemengd 5885, Tokve 1.551.70. In dianapolis 1.852.00 Trosanjers 1.85— 2.05, Irissen 1.654.00, Freesla's 65 1.20. Snijgroen 3148, Ornithogatum 1.00—1.35. Dahlia's 39—80. Eikenblad 19—43, Asters 20—31. Montbretla 15— 25 per bos. (per kist): A-extra 3.504.10, A2 2.60 tot 3.80, B-extra 4.60. Bl 2.60 -5.50, bospeen (per bos) 2748. andijvie 18— 22, bleekselderle 1821, bloemkool (per stuk): 6 st. per bak: I 5264, 1628. 8 st. per bak: I 27—50. II 15—19, groene kool 922. prei 1626, prinses- senbonen 35105, pronkbonen 35, rode kool 813. sla (per stuk) 1620. spits kool 2526, radys (per bos) 7 —15, pe terselie (per bos) 79, selderie (per bos) 711. Aanvoeren: waspeen 173.000 ZOETERWOUDE Pastoor Emmen neemt afscheid Zondag zal in Zoeterwoude offici eel afscheid worden genomen van pastoor A. Emmen. Om half tien 's ochtends zal er een plechtige eu charistieviering zyn, terwijl 's mid dags van half drie tot half zes gele genheid zal zijn voor een persoonlijk afscheid. De eucharistieviering vindt plaats in de kerk aan de Vrouwen- weg, terwyl de receptie zal worden gehouden In het klooster. Het vertrek van pastoor Emmen is een gevolg van de opheffing van de parochie „H. Kruisverheffing". Zoals bekend, zijn op 15 juli 1967 de parochies „St. Jans Onthoofding" en „H. Kruisverheffing" samengevoegd. De naam van de nieuwe parochie is „St.. Jans Onthoofding en H. Kruis verheffing". In verband met bovenstaande ls het kloostercomplex verkocht aan de stichting Gemiva. De nieuwe eigena ren hebben erin toegestemd, dat zon dags de kapel aan de Vrouwecweg voor kerkdiensten wordt gebruikt, zo lang deze ruimte niet nodig is voor de stichting. Er zullen twee missen worden opgedragen; om 9 uur en om half tien 's ochtends. L. Berk in beroep over benzinepomp De Leidse Commissie Beroepschrif ten behandelde gistermiddag ln een openbare vergadering het beroep van de firma L. Berk en Zoon in Lei den tegen een afwijzende beschik king van B. en W. op een verzoek tot het plaatsen van benzinepompen aan de Langegracht. De vergunning was hem geweigerd op grond van de benzinepompverordening van 1956. Een van de artikelen van deze ver ordening houdt in dat de veiligheid of vrijheid van het verkeer niet in gevaar mag worden gebracht. Mr. C. Hins, chef van de afdeling open bare werken, zette namens de ge meente uiteen, dat hierbij als richt lijn o.a. wordt aangenomen dat een benzinepomp binnen 75 meter van een hoek de veiligheid van het ver keer in gevaar kan brengen. De ap pellant betoogde dat hij zijn aan vraag voor de vergunning al in 1964 indiende, toen de benzinepompveror dening er nog niet was. Hij richtte aan de Langegracht een bedrijfs pand in en had toen nog geen reden om aan te nemen dat hem een ver gunning om ook een benzinepomp te plaatsen zou worden ontzegd. Hij be toogde dat hy mede omdat hy al investeringen heeft gedaan door het weigeren van de vergunning zou worden gedupeerd. Dr. S. J. Roorda, lid van de afdeling waarin het be roep werd behandeld, wees er op dat de benzinepompverordening is opge zet voor deze stad, waarin twee- baanswegen, zoals de Langegracht, uitzonderingen zyn. Mej. mr A, Kappeyne van de Coppello herin nerde er aan dat de commissaris van politie begin 1965 een advies uit bracht, waarin werd gesteld dat de politie op grond van de toen bestaan de politie verordeningen geen be zwaar zag in het plaatsen van een benzinepomp op deze plaats. De com missie zal op grond van wat gister middag naar voren is gekomen een beslissing nemen. De heer J. G. Hooftman uit Boskoop, onder-directeur van de Au tobusonderneming Citosa N.V., ia met ingang van 29 september a.s. benoemd tot directeur van de auto busonderneming van GOGH in Ca- pelle aan den IJssel. R1INSBURG Ds. J. van Drie sprak voor geref. jeugd Gisteravond werd in de Marana- thakerk de startavond gehouden van het gereformeerde jeugdwerk in Rynsburg. Nadat de opening was verricht door de heer Ravensbeigen hield dr. J. v. Drie uit Leiderdorp een meditatie over „Wordt Her vormd" naar aanleiding van Romei nen 12 2. En wordt niet gelyk- vormig aan deze wereld, maar wordt hervormd door de vernieuweing van uw denken". Dr. van Drie vroeg zich af: „Hoe dienen wy als christen te leven in deze wereld, en hoe moet ik my gedragen? Het antwoord wordt ei- geniyk al gegeven in de tekst, na melijk met geiykvormig aan de we reld. Wat wil het nu zeggen dat wij niet wereldgeiykvormig moetn zyn? Door veel mensen werd, en wordt ook nu nog wel gedacht, dat als je niet in dancings, bioscopen en nachtclubs komt, dat je dan niet wereldgeiykvormig bent. Deze opvatting is echter niet juist, want de bybel heeft niets tegen de wereld. We mogen de wereld niet afschryven want dan schryven we God af. Met niet geiykvormig zyn wordt bedoeld, het doen en laten van de mensen, die beslissingen nemen, niet klakkeloos overnemen. We zyn er niet door dancings, bioscopen enz. alleen, maar af te wyzen. We moeten een moeten hervormd worden. De avond werd verder nog opge luisterd door: het gospelquartet „The Four Sounds" uit 's Gravenznde, dat verschillende goede Negro spirituals tep gehore bracht. Dirk Schoneveld zorgde voor de orgelbestryding en een orgelsolo, waaronder het werk ,3oven de sterren" van Feike As- ma. Ook het meisjeskoor van „De enkele liederen koren. Dr. Baayer sloot deze geslaagde avond.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9