Films in Leiden Soepeler standpunt van de V.S. inzake Vietnam Vein eel probleem aan de orde in „Lilith" :ces voor Johnsons moede-bestrijding Werkloosheid niet zo zorgwekkend Rede Goldberg in V.IS.-Assemblee 22 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 CAMERA Er is gemakke- jjk een parallel te trekken tus- de Nederlandse actualiteit het probleem, dat Robert lossen opwerpt in zijn film „Li- jb". Recente ontsnappingen sn patiënten uit open inrich ten voor geestelijk gestoor- i hebben de gemoederen en pertnen in ons land in bewe- [ng gebracht. In hoeverre zijn belangen van deze zieken in (ereenstemming te brengen Kt die van gemeenschap? Moet gemeenschap risico's accep ten terwille van de mogelijke mezing van de patiënten? Rossens werk zijn deze aagstukken toegspitst op één isoon. Bij hem botsen de be ogen van één patiënt met van een andere individu, in i een jonge leerling-verple- Hij is een jongeman, ge- sillusioneerd in het leven en liefde. Eigenlijk is hem niets ders overgebleven dan een on- auanceerd gevoel, dat hij is voor zij'n medemens moet en. Hij kiest' het werk in een rticuliere inrichting voor schi- irene personen. Stuk voor i welgestelde lieden, vaak et. van intelligentie ontbloot. De jonge verpleger (Warren atty) voelt zich al spoedig aangetrokken tot de appe blonde patiënte (Jean berg). Haar geestesgesteld- id maakt echter, dat zij zich Depen voelt iedereen lief te bben, ongeacht leeftijd of se. De gevoelens gaan het stand overheersen. Ook de ;eman laat zich drijven mas de Funés UXOR Opnieuw is de be nde Franse komiek Louis de ès in Leiden te bewonderen, aaal in „Bertrand in on (ti end goed", waarin hij wel bijzonder goed staaltje van kunnen geeft. Het is een ijke film met allerlei dol- ze situaties, waarin de be- deraar van De Funès zijn ïiet in een glansrijke crea- aan het werk kan zien. rom is het bepaald niet ver- derlijk dat aan deze film een ir werd toegekend, zrtrand (Louis cle Funès), rijke makelaar, leidt 'n rustig ntje met zijn vrouw en zijn itertje Colette. Weldra wordt zalig nietsdoen verstoord zifn zaakwaarnemer Mar- 4ie verhoging van salaris om Bertrands dochter te ï*en .Hij kan hieraan niet tomen, aangezien Martin dat Bertrand belastingont- Üng heeft gepleegd. Ook de zaakwaarnemer zijn Mn een flein fortuin ont lat. Vervolgens komen er ve- ferwikkelingen, waarin een sordt gespeeld door het ka- meisje Bernadette, de chauf- Oscar, de butler, het meis- Jacqueline en de nieuwe stfoode Charlotte. Zeer be- Pijk zijn enkele koffers met ndevolle inhoud, die vaak eigenaar verwisselen en wel dat Bertrand er bijna van wordt. Evenwel volgt gelukkig slot met een ver ende ontknoping. op de golven van de harstocht. En de medische staf staat voor de vraagis het afbreken of het continueren van de omgang van het tweetal in het belang van de patiënt? Hier ligt het probleem, dat zo veel aanknopingspunten heeft met de vraagstukken, welke nu in ons land de geesten bezig houden. In de film gaan beide personen eraan ten gronde, maar dat !s eigenlijk van min der belang. Rossens visie ont leend aan de roman van J. R. Salamanca is aanvechtbaar. Bovendien draait het bij hem slechts om twee individuen, waarbij dus persoonlijke instel ling doorslaggevend kan zijn. Maar op zichzelf blijft het een zeer belangwekkend probleem, dat de moeite waard is aan de orde te worden gesteld. Daar om eigenlijk jammer, dat Ro bert Rossen het nogal conven tioneel heeft gedaan. De dialoog moet in de meeste gevallen de gevoelens en de emotdes weerge ven, de beelden daarbij zijn hoewel op zichzelf fraai genoeg vaak van ondergeschikt be lang. Zijn grootste verdienste ligt in de beklemmende sfeer, waarbij hijf het zich langzaam Prolongaties Drie bioscopen in Leiden zet ten deze week hun vertoningen met dezelfde film voort. TRIANON James Bond blijft zijn avonturen natuurlijk in het theater aan de Breestraat beleven. „Je leeft maar twee keer" is weer spectaculairder dan de vorige en onze held speelt weer met ingenieuzere uitvindinkjes. Het maakt Bond, alias Sean Connery er overi gens niet menselijker op en zo te zien krijgt hij er grijze haren van. Zijn wonderlijke avontu ren spelen zich ditmaal groten- deeld in Japan af, waar hij tot taak heeft de Spectre-basis te vernietigen, van waaruit een reusachtig ruimteschip wordt gedirigeerd om Amerikaanse en Russische ruimtevaartuigen te onderscheppen. Het lukt Bond ook nog na veel spannende kun sten. STUDIO Michelangelo An- tonioni's kleurenfilm „Blow up" blijft het doen. Geen wonder. Een filmtechnisch zeer gaaf produkt, waarvan de inhoud bij zonder veel stof tot ellenlange discussies biedt. Een fotograaf fotografeert een moord in het park. Maar er blijft niets van over. Geen dode, geen dader, geen foto en geen vrouw. Het enige, dat nog rest, is het stille verlaten park. De fotograaf ac cepteert het dan maar: schijn en werkeltfkheid liggen niet zo ver van elkaar als we wel den ken. Bent u het met deze filosi- fie van Antonioni eens? Het is een vraag, waarover men lang en breed kan bomen. Maar lou ter ambachtelijk is het een pracht film. Jean Seberg en Warren Beatty als patiënte en ver pleger in „Lilith" van Robert Rosseti. ontwikkelende drama van het begin tot het einde heeft omge ven. Mondo Bizarro LIDO „Mondo Bizarro" is nummer zoveel in de reeks films, die allerlei „verbijsteren de geheimen" van onze wonder lijke wereld aan de openbaar heid prijsgeven. Er is nie mand, die gelooft, dat de ma kers uit oprechte nieuwgierig- heid hebben gehandeld: films als deze zijn enkel en alléén „op de kassa" gefabriceerd. In dit geval krij'gt de toeschouwer een kijkje in het Voodoo-ritueel op de Bahama-eilanden, in „specia_ le" massage-instituten in Ja pan ,in de kleedkamers (door middel van dubbele spiegels) van de afdeling damesonder goed van een warenhuis in Chi cago enz. Een glaseter, een fakir, die zijn wangen doorprikt met roestige naalden, een fotostudio voor amateurs, die modellen kunnen huren, eeh halfgare beeldhouwer die, zelf dansende, een karig-geklede nimf fotogra feert om met die foto's een van zijn „meesterwerken" te versie ren. en al dit soort dwaashe den meer waren onderwerpen, waarmee de makers van dit sen- sabieprodukt wel raad wisten. Werkelijk sensationeel is het slot van deze film: een geheime slavinnenmarkt in Syrië, waai de naakte slachtoffers in kisten worden aangevoerd en verhan deld. REX De al bijna klassieke musicalfilm „West Side Story" trekt nogal wat belangstelling bij zijn hernieuwde vertoning in het theater aan de Haarlem merstraat. Wie deze Verrukke lijke muziekfilm heeft gezien, zal dat niet verbazen. Wie hem nog niet heeftbekeken, kunnen wij van harte aanraden dat snel te gaan doen. Het is de moeite waard, wat hier op filmchoreografisch gebied voor baanbrekend werk is verricht Afrikaanse Senaat heeft Zuring gehecht aan twee van president Johnsons Wety"-programma voor be- fan de armoede (great grootse samenleving). De gingen akkoord met het bedrag, dat de president ^gd voor huursubsidie van minder-üraagkrachtigen, namelijk 140 miljoen gulden. De be doeling van deze subsidie is, dat deze mensen hun krotten kunnen ruilen voor betere behuizingen. Het voor stel was door het Huis van Afge vaardigden na de rassenonlusten van de baan geveegd. De Senaat voteerde voorts 1.92 miljard gulden voor het modelste denplan, waarvoor de regering een iets hoger bedrag had gevraagd. Het Huis wilde 1,7 miljard minder ter beschikking stellen. Het modelste denplan voorziet in federale finan ciering voor steden, die de sanering van verkrotte wijken ter hand willen nemen. Het Huis van Afgevaardigden hechtte op zijn beurt goedkeuring aan het omstreden plan voor de rattenverdelging, waarvoor de rege ring 140 miljoen gulden nodig denkt te hebben. Twee maanden geleden werd dit plan nog door het Huis met overgrote meerderheid afgewe zen, hetgeen negerleiders het ver wijt ontlokte, dat het parlement geen belangstelling had voor het verbeteren van de levensomstandig heden in de negerwjjken. Kritiek van Tliant op Wereldbank Secretaris-generaal van de Ver. Naties Oe Thant heeft kritiek geoe fend op de Wereldbank omdat deze volgens hem niet handelt in over eenstemming met VN-resoluties, waarin erop wordt aangedrongen geen steun te verlenen aan Portu gal en Zuid-Afrika vanwege de kolo niale en de apartheidspolitiek van de ze landen. Drs. Joekes (Tweede Kamerlid VVD) in Lisse: In een brief aan de Algemene Vergadering noemt de VN-leider het ongerijmd, dat, terwijl de volkeren organisatie de politiek van Zuid-Afri ka en Portugal veroordeelt, de bank „deze landen leningen meent te moe ten verstrekken alleen op grond van de economische overwegingen dat de betrokken projecten gezond zijn en dat terugbetaling zeker is." De Wereldbank is een autonoom inter-gouvernementeel lichaam, dat door een speciaal akkoord met de Ver. Naties is verbonden. Zij ver strekt leningen aan landen voor hun economische ontwikkeling en neemt daarbij het standpunt in dat haar beslissingen alleen op economische gronden worden genomen, zonder re kening te houden met het politieke karakter van de regring die om een lening vraagt. De leden van de VVD-afd. Lisse kwamen gisteravond byeen in res taurant „De Nachtegaal" onder lei ding van de voorzitter, de heer O. Heins. Deze memoreerde in zijn ope ningswoord het vertrek van de heer Grijpstee naar Amstelveen, aan wie de afdeling veel dank verschuldigd is voor z(jn activiteit. Voorts stond de voorzitter in het kort stil bij de gunstige uitslag van de verkiezingen in Lisse en merkte op, dat gezien de uitslag en het uitbreiden van het aantal raadsze- tels van 17 of 19 (bij nieuwe Ge meentewet), de V.V.D. een gunstige kans maakt voor een tweede zetel. Drs. Joekes, Tweede Kamerlid voor de V.V.D. hield vervolgens een re de. Over de rijksbegroting zei hij deze avond een geheel eigen visie te moeten geven, omdat beraad in de fractie op een zo korte termijn niet mogeltfk is. Hij meende op goe de gronden te mogen vaststellen, dat het schip van staat langzaam luis tert naar het roer om tot verbe tering te komen. Wij zullen de gang van zaken nauwgezet bestuderen en op verantwoorde bezuinigingen atten deren. Wat de werkloosheid betreft, trok het kamerlid een vergelijking met 1956-1958. toen de conjunctuur ook te rugliep maar in sterkere mate dan nu het geval is. Zo bedraagt het werkloosheidspercentage in Gronin gen thans 5% tegen 7% in genoemde jaren; in Drente 4,3% tegen 11,5% Zeeland 2*A tegen 5% en randstad Holland 1% tegen 2%%. Alleen Lim burg steekt ongunstiger af met 4,3% tegen 2% in 1956-'58 als gevolg van het sluiten van enkele mijnen. In dit verband merkte drs. Joekes op, dat het verschijnsel zich duide lijk voordoet, dat men liever in ei- j gen omgeving blijft en van de W.W. trekt, dan dat men zich verplaatst naar andere streken waar soms zelfs woningen beschikbaar zijn gesteld. „Wat de werkloosheid betreft be hoeven we niet zo verschrikkelijk bezorgd te zyn, wanneer men zich niet eens verplaatsen wil onder aan bod van 'n woning", aldus drs. Joe kes. Vervolgens werd nog gesproken over aangelegenheden betreffende de ontwikkelingsgebieden en de be lastingen. Nieuwe theorie van Garrison over Kennedy's dood Garrison, de officer van justitie van New Orleans, die een nieuw on derzoek instelt naar de moord op president Kennedy, heeft gisteren in New York beweerd dat een „hand jevol steenrijke psychotische mil jonairs opdracht had gegeven voor de moord op president John F. Ken nedy en daarvoor heeft betaald. Volgens Garrison waren leden van het politiekorps van Dallas nauw bij de moord betrokken en speelden som mige leden van de Witrussische ge meenschap in Dallas een rol in de samenzwering. De officer van justitie van New Orleans zei dit in een op de band opgenomen vraaggesprek voor de „Columbia Broadcasting Sys tem", dat dinsdagavond a.s. zal wor den uitgezonden. Hij zei dat de mil jonairs leden zyn van de „Minute men" of de „John Birch Society", uiterst rechtse organisaties. Tot de moord op Kennedy was besloten om dat de groepen geloofden dat de pre sident uitverkoop hield voor de com munisten". Eerder beweerde Garrison, dat le den in dienst van de Amerikaanse inlichtingendienst verantwoordelijk waren voor Kennedy's dood. (Van onze correspondent in Washington) Als Noord-Vietnam Washington zou laten weten dat een stopzetting van de Amerikaanse bombardementen binnen enige weken onderhandelingen tot resultaat zou hebben en dat de bomloze situatie door Hanoi niet misbruikt zou worden voor een dramatische versterking van zijn militaire positie in Zuid- Vietnam, dan zijn de Amerikanen bereid de bommenregen te staken. Hoe zal Hanoi reageren? Dit was de kern van de rede, die de Amerikaanse ambassadeur bij de Ver. Na/ties Goldberg gisteren in de Algemene Vergadering uitsprak. Goldberg stelde bovendien de vraag aan Moskou en andere regeringen, die Noord-Vietnam steunen en al lang zeggen dat een bombardemen tenstop tot onderhandelingen zal lei den, tot welke pressie op Hanoi ten bate van de vrede zij bereid zouden zijn als er geen bommen meer val len en wat zij verder zouden willen doen om de vrede te bevorderen. Politieke oplossing Hiermee is het Amerikaanse standpunt iets soepeler geworden, want de eis dat stopzetting van de bombardementen door Hanoi zou moeten worden beantwoord met ver mindering van militaire activiteiten van zijn kant kwam in Goldbergs rede niet meer voor. Generaal Franco heeft gisteren de 64-jarige schout-bij-nacht Carrero Blanco, een van zijn ver trouwelingen, tot vice-president benoemd. Hij volgt als zodanig generaal Munoz Grandes op, chef van de generale staf, die in juli aftrad, omdat niemand tegelij kertijd vice-president en lid van de Krijgsraad mag zijn. Wel herhaalde de ambassadeur nog nog eens het oude aanbod de mili taire inspanning van beide kanten te beperken, met of zonder officieel staaks-het-vuren, maa r dit hield vooral verband met de nadruk die Goldberg legde op het punt dat naar een politieke oplossing van het conflict gezocht zou moeten worden en niet naar een militaire. Dat een politieke oplossing, ook al komen er binnen afzienbare tyd on derhandelingen tot stand, nog niet voor de deur staat bleek evenwel uit Goldbergs opsomming van de Amerikaanse interpretatie van de Geneefse akkoorden van' 1954 en 1962, die vooral interessant was om dat Noord-Vietnams befaamde vier punten ook beogen een interpreta tie te geven van de Geneefse ak koorden. in het bijzonder van die uit 1954. Volgens Goldberg omvatte Ge- nève een wapenstilstand en aftocht van alle buitenlandse militairen uit beide delen van Vietnam, eerbiedi ging van de grenzen met buurstaten, hereniging van Noord- en Zuid- Vietnam zonder buitenlandse inmen ging en tenslotte internationale su pervisie van de overeenkomst. Steen des aanstoots De adders die hier onder het gras zitten zijn echter dat Goldberg in een van de punten zei dat in Noord en Zuid-Vietnam alleen militairen zouden mogen blijven „die onder be vel staan van de respectievelijke re geringen" (hetgeen inhoudt dat de Vietcong in Zuid-Vietnam zich zou moeten laten ontwapenen door het regime van Thioe) en dat in de Amerikaanse visie geen plaats is voor wat Hanoi punt drie noemde: „het organiseren van een onafhankelijk democratisch staatsbestel in Zuid- Vietnam". Dit punt drie is door mi nister Rusk al sinds jaar en dag de steen des aanstoots genoemd. Vooral omdat Hanoi er in zegt dat Zuid- Vietnams politieke ieven zou moeten worden georganiseerd in overeen stemming met het overigens verras send democratisch Vietcongprogram- ma. Het feit dat Goldberg er geen woord over zei in zijn interpretatie van de Geneefse akkoorden geeft aan hoever de partijen politiek nog van elkaar verwijderd zijn. Jeruzalem Over het Midden-Oosten herhaal de Goldberg het Amerikaanse stand punt van deze zomer met toevoeging van een paragraaf, waarin gezegd werd dat de status van Jeruzalem niet eenzijdig mocht worden beslo ten, maar in overleg met alle be trokkenen, Vrij optimistische woor den tenslotte sprak hij over het kemstop-verdrag en verdere stappen op de weg naar ontwapening. „Grote Vier" aan diner Dinsdag aanstaande zullen de mi nisters van Buitenlandse Zaken en ambassadeurs van Amerika, Enge land, Frankrijk en de Sowjet-Unle dineren bij secretaris-generaal Oe Thant. In het glazen paleis van de vol kerenorganisatie wordt natuurlijk druk gespeculeerd over de mogelijk heid dat daarbij over Vietnam of het Midden-Oosten iets bereikt wordt. De kans daarop lijkt niet groot. Voorlopig zal boven de Ver. Naties de wolk van teleurstelling en frustratie wel blijven hangen, die secretaris-generaal Oe Thant in de inleiding tot zijn jaarlijkse rapport beschreef. Nieuw-Guinea In de Nederlandse delegatie heeft men overigens met instemming be groet, dat de enige meer optimisti sche geluiden die Oe Thans liet ho ren, betrekking hadden op de Ne derlands-Indonesische overeenkomst over West-Irian (Nieuw-Guinea). Zoals gemeld schreef Oe Thant in zijn inleiding dat Djakarta hem er van verzekerd had dat in 1969 een volksraadpleging in West-Irian zal plaatsvinden en dat door Oe Thant, zoals een jaar tevoren was afgespro ken, een VN- vertegenwoordiger zal worden benoemd om daarbij van dienst te zijn. Verder had Oe Thant waarderende woorden voor het V.N.- ontwikkelingsfonds voor West-Irian waarin Nederland dertig miljoen dollar zal storten. (ADVERTENTIE) Philips levert weer aan V. en D. De directie van Vroom en Drees- man en Philips Nederland N.V. heb ben overeenstemming bereikt over de interpretatie van de Philips ver koopvoorwaarden. De leveringen van Philips aan Vroom en Dreesman zullen worden hervat. Vroom en Dreesman zal zich van prijsverge lijkende reclame ter zake van Phi lips artikelen onthouden. Voor die ar tikelen. waarvoor geen verticale prijs binding bestaat is Vroom en Drees man uiteraard, evenals de overige Philipsaf nemers vry haar prijzen zelfstandig vast te stellen, zo wordt van Philipszijde meegedeeld. Twee maanden chauffeur uit Haarlemmermeer Wegens dood door schuld eiste de officier van justitie bij de Haarlem se Rechtbank gistermiddag tegen 'n 21-jarige monteur uit Haarlemmer meer, die betrokken was by een ver keersongeluk op de Wetering bij Bynsdorp in de gemeente Haarlem mermeer, een gevangenisstraf van twee maanden. In drie auto's trokken enige vrienden in de avond van 7 juli erop uit om elders gezellig byeen te komen. Zij hielden een soort wed strijd in het inhalen, waardoor er zeer hard werd gereden. De auto van verdachte slipte by een inhaal manoeuvre, sloeg over de kop en een naast hem zittende vriend werd uit de auto geslingerd. Hij ls aan de gevolgen van de verwondingen overleden. De officier herinnerde er aan dat, wat het aantal verkeersdoden be treft, de gemeente Haarlemmemreer aan de top staat en er dient daarom opgetreden te worden bij eventuele misdrijven en overtredingen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Genieten doen we allebei. De Fransman van zijn cognac, wij van B00TZ BRANDY SPÉCIAL. Een „Hollandse", door Bootz gemaakt. Vraag er naar, waar dan ook. BOOTZ- BESTE „KONJAK" NEDERLANDS FABRIKAAT f 10,45 PER HELE LITER Herplaatsing wegens foutieve prijs vermelding.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7