Fotocollecties voor I Fotografie het Prentenkabinet te laat Mej. A. M. Timmer 25 jaar bij het onderwijs Nut en genoegen 25 jaar geboren Aanwinsten voor een unieke verzameling 7 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 3 De afdeling geschiedenis der fotografie van het Prentenkabi net, het Kunsthistorisch Instituut der Leidse Universiteit, die toch reeds beschikte over een voor ons land unieke verzame ling op haar terrein, is onlangs verrijkt met enkele belangrijke aanwinsten. Hiertoe behoren enkele calotypieën van W. H. Fox Talbot, David Octavius Hill, Sir John Herschel en Hippolyte Bayard, modellen, aantekeningen en stereofoto's van generaal- majoor L. E. W. van Albada. die zich bekendheid heeft verwor ven door zijn onderzoekingen op het gebied van de stereo scopie, en de negatievenverzameling van Emmy Andriesse. Gevarieerd materiaal De afdeling geschiedenis der foto grafie is ingericht in 1953. toen het instituut met steun van het Prins Eernhardfonds en een particulier de nog altijd de kern van de verzame ling vormende collectie Au.g. Grégoire kon aankopen, die ongeveer1 vijfen veertighonderd volgens diverse pro cédés vervaardigde foto's omvatte. tezamen een overzicht geven .honderd jaar fotografie". Aan dit bezit werd twee jaar later enig materiaal toegevoegd, dat was bij eengebracht door de Bond van Ne derlandse Amateurfotografen-Vere- nigingen. Sindsdien is de verzame ling uitgegroeid tot een collectie van 50.000 foto's, negatieven, onge- 1700 technische objecten, waar onder 370 oude camera's en plm. 400 .objectieven en een bibliotheek. Deze bevat in toevoeging aan talrijke fotoboeken en Nederlandse en bui tenlandse tijdschriften onder meer collectie oude handleidingen, vaak betrekking hebbend op thans er in onbruik geraakte procé dés. Hierin treft men onder andere de originele publicaties aan van Jacques Mandé Daguerre en - in fotocopieën het in 1844 in Londen door William Henry Fox Tal- gepubliceerde boek „The pencil of nature". Talbot minuten door directe zwarting een beeld gaf. Hiermee waren de funda menten gelegd van onze hedendaag se fotografie. Zijn produkten noem de hij calotypieën. Door middel van lenzen wist hij een kleine foto te ver groten. Ook met kleurenfotografie heeft hij zich in zijn laatste jaren beziggehouden, echter zonder enig resultaat. Talbot nam patent op al zijn uit vindingen en behield de patentrech ten. Tot 1852 vervolgde hij iedereen, die zonder zijn toestemming zijn uit vindingen toepaste, hetgeen de ver breiding van zijn procédés niet be vorderde. Hill „Wellicht een van de dingen, die men in de geschiedenis met recht' kan betreuren, is" schrijft C. H. Gibbs-Smith in zijn voor- woord tot "Masterpieces of Vic- torian photography", geschreven door Helmut Gernsheim, „dat de wetenschap van de fotogra- fie niet een eeuw eerder tot g stand kwam. De meeste uitvin- I dingen zijn het hoogtepunt van I onderzoek en ontdekkingen van velen en gewoonlijk worden der- gelijke uitvindingen gedaan, J wanneer dit menselijkerwijs mo- J gelijk is. Dè eerste foto zou men echter gemaikkelijk by na f honderd jaar eerder met succes hebben kunnen maken dan het geval is geweest. Er bestonden t immers reeds omstreeks het I midden van de achttiende eeuw S goede lenzen en de lichtgevoe- s ligheid van zilvernitraat werd E al in 1727 door Johann Hein- J rich Schulze aangetoond. Om J het drietal benodigdheden vol te maken: de camera obscura, be- y kend sinds Leonardo da Vinci, y was een erkend hulpmiddel voor gj de amateur en soms ook voor pj de beroepskunstenaar in de C 25 achttiende eeuw." 5 E9 De fotografie in de vorm van l E het huidige negatief-positief procédé werd niettemin pas in j K 1839 wereldkundig gemaakt, na- J dat de resultaten van Daguerre bekend waren geworden. De eer B van de uitvinding van deze fo- PI tografie verdienen W.H. Fox bi Talbot en Hippolyte Bayard, die S3 tussen 1835 en 1839 geheel on- I O afhankelij'k van elkaar vrywel I H dezelfde procédés uitvonden. I BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN der Voort. Jurgen nik en P. A. Vester, Bazilla Geertrulda, d. v. C. Zuiderduin en C. C. van Werk hoven, Michael John, z. v. J. H. Hes en Y Floranl, Ramon, z. v. H. G. J. Keere- weer en M. A. Velders. Jacqueline Pa- Noorderxneer Pljnnaken, Annelles Franclsca, d. E. Halewlji Gijsbertus, E. Halewijn en E. S. Douwes, André Gijsbertus. Jansen. Marijke Barbai Nooteboom en I. H. Riel. ONDERTROUWD N. de Haas en J. M. Sterenborg, ig en H W. van Duuren. J. C. Nlco- as en H. M. Monk, H. vi F. Schagen. K. Gordijn en G. Lü'c de Vos en O. E. C. Kuik en J. W. de Haas. J. Marteyn en C. M. H. van Ryn, W. F. Marcelis en A. H. Schuller, R. B. M. Kraal en M. A. Wessellus, W. R. J. G van Kla veren en J. Jansen. T. G. ter Horst en M. Lepelaar. K. Hengeveld en G. (ie Jong. J. W. J. M. Verheljen en D J. van Nieuwenhuijzen. A. T. Bruines en M. A. van den Bergh. GEHUWD Een van de aanwinsten is deze calotypie van Talbot van het Co losseum te Rome, vervaardigd tussen 1842 en 1850. in 1870 in Edinburgh overleed, be dreef als jonge man de lithografi sche techniek. Hij maakte series li tho's van romantische landschappen, die onder meer door zijn vader, de boekverkoper Thomas Hill, werden uitgegeven. Door een historische gebeurtenis zou Hill de weg vinden naar de toen nog zeer jonge fotografie. In mei 1843 namelijk scheidden zich in een te Edinburg gehouden vergadering meer dan 470 geestelijken van de Schotse Kerk af en stichtten de Free Church of Scotland. Het offer van deze mannen, die alles opgaven voor een ideaal, maakte een diepe indruk op Hill, die in overmoedig enthousi asme besloot dit feit va-st te leggen in een anorm schilderij. Voor de uit voering van dit werk wilde hij de j stereofoto's maakte. Generaal Van fotografie te hulp roepen. Hij kreeg j Albada, die reeds op zeventienjarige contact met Robert Adamson, een leeftijd aan de stereoscopie begon, jong chemicus, en uithun samen- vervaardigde eigenhandig zijn lenzen werking ontstond een reeks calo- en spiegels en zelfs camera's Specia- typieën van uitzonderlijke kwaliteit, i le bekendheid verwierf hij door de Deze foto's met hun zachte tmten reeds genoemde zoekers, alsook door en warme bruine kleur leenden zich zijn groothoekstereokijkers. beter voor naschilderen dan aaguer- I Van de hand van generaal Van Al- reotypieën. j bada, die veertig jaar lang medewer- Hills bekendheid steeg gaandeweg ker was van het tijdschrift „Focus", er velen kwamen van heinde en ver zijn ook in andere bladen vele publi- om zich door hem te laten portret- katies verschenen, onder meer over teren. In totaal zijn meer dan drie- stereografie en over optiek. Gene- duizend foto's van zijn hand bekend, raai Van Albada. die zich ook met Tot de pioniers op het gebied van j succes bewoog op de terreinen van de Stereoscopie behoort de Ne- i onder andere d; fotogrammetrie, de derlandse generaal- majoor L. E. W. i ïöntgenstereografie en de breed- van Albada, wiens naam bij velen beeldprojectie, werd posthuum on vooral bekend is door de door hem I derscheiden met de Gouden Iris. N. Gr< der Vfjver. H. C. de Feij T. J. H. Mol M. Broers. B H. L. var M. Bodijn. J. Schipper Noort. W. M. St-affeleu Ouwerkerk C. N. J. ;n E. van Gy- zen, rt. r r (jeorge en J. M Bouman, D. G. de Roolj en V. I. M. Burger. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kandidaatsexamen culturele antropologie de heer C. v Dijk «Rotterdam). ADVERTENTIE ontworpen en naar hem genoemde sportzoekers. Liewe Evërt Willem van Albada, die in 1868 werd geboren en in de cember 1955 overleed tengevolge van een verkeersongeluk, bezocht de h.b.s. in Alkmaar en studeerde vervolgens aan de Koninklijke Militaire Aca demie in Breda. Van 1926, toen hij als generaal-majoor de dienst verliet, tot 1940 maakte hfj tal van wereld reizen, tijdens welke hy vooral veel De archeoloog, chemicus, mathe maticus en uitvinder William Fox Talbot werd in februari 1800 in La- cock Abby bij Chippenham in het Engelse graafschap Wiltshire gebo- i overleed in Londen in septem ber 1877. Fox Talbot, die aan het Trinity College in Cambridge in het bijzon- is- en natuurkunde studeerde ,n 1832 tot 1834 parlementslid werd in 1831 lid van de Royal Society. Londen. Tijdens reizen door Italië tussen 1823 en 1834 gebruikte hy, zoals zovelen in die dagen, de camera obscura en de camera lu- /an Wallston, maar de resulta ten bevredigden hem niet. De gedach- rypte bij hem het beeld van de nera obscura langs chemische weg tast te leggen. Het is opmerkelijk, «lat hij daarbij niet op de hoogte was van de pogingen van Nièpce en Da guerre. Uit de litteratuur wist hij, zilvernitraat en chloorzilver lichtgevoelige stoffen zijn. Na enig experimenteren over de wijze, waar op papier daarmee moest worden ge ïmpregneerd, verkreeg hy op een zonnige dag een afbeelding van zijn buis in Lacock Abbey. Deze techniek Paste hij ook toe voor het copiëren van tekeningen en prenten. De na behandeling ter fixering van een druk geschiedde eerst met keuken zout, later met de door de astronoom Sir John Herschel, schepper van de *oorden fotografie, negatief en po- fctief uitgevonden hypo (natrium ibiesulfaat). Aanvankelijk zag Fox Talbot het belang van zijn uitvin dingen niet in en deelde hy er wei nig of niets van mede. Toen echter in 1839 berichten de ronde deden, dat Daguerre het vastleggen van het beeld van de camera obscura had uitgevonden, meldde Talbot zyn re- zultaten aan de Royal Society. Behalve de reeds genoemde stof fen gebruikte Talbot, eveneens in 1839. broomzilver, dat zeer lichtge- voelig is en de camera obscura reeds na belichtingstyden van zes a zeven „Moet dit nu". Dit waren de woorden, die mej. A. M. Timmer zich tegenover het schoolhoofd van de Albert Schweitzerschool in Leiden, de heer M. W. Ragut, liet ontvallen toen deze haar op de hoogte stelde van de officiële viering van haar zilveren jubileum als onderwijzeres. De heer J. van der Zwart was een van de genodigden, die gister middag in „De Doelen" voorzitter E. Folkers en diens medebestuurs leden van de zilveren volkstuinders- vereniging „Nut en Genoegen" de hand drukte. Hy sprak in dit geval ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN (Foto L.DJHolvast) Dat het moest bleek gistermiddag duidelyk uit de vele sympathieke woorden, die in het schoolgebouw aan de Oude Vest aan het adres van mej. Timmer werden gericht. Mej. Timmer is in deze schoolge meenschap een zeer gewaardeerde figuur, die aan het VGLO veel in houd heeft gegeven. Over de vele facetten van het pedagogische werk van mej. Timmer werd uitvoerig gesproken door de wethouder van Onderwys. de heer S. Sannes. de ryksinspecteur voor het L.O., de heer A. Boogaard en de heer J. G. Wilter- dink, oud-hoofd van de school. Wet houder Sannes herinnerde eraan, dat mej. Timmer die thans zestien jaar aan de school verbonden is, de ontwikkeling van het VGLO - de Al- bert Schweitzerschool is thans een openbare school voor handel en prak tijk - in al zyn ups en downs heeft meegemaakt en zich nu al voorbe reidt op de overschakeling naar het LAVO en LEAO in het kader van de Mammoetwet. De heer Boogaard wees er o.a. op, dat mej. Timmer de gave be zit om veel van haar eigen mense- lyke en sociale gevoelens op de kin deren over te dragen. Kwam ik bij U in de klas. aldus de rijksinspec teur, dan lette ik vrywel nooit op het lesrooster, doch veel meer op de sfeer in de klas en de inhoud, die U steeds aan de lessen weet te ge ven. De heer Wilterdink haalde ve le aardige herinneringen uit het schoolleven aan de Oude Vest op. In gelyke geest spraken deze mid dag de heer H. Zunderman namens de Adviesraad voor het Openbaar Onderwys, mevrouw C. Spoormakers van der Meer namens de Ouderraad en de heer Ragut namens het per soneel van de Albert Schweitzerschool. Aan deze huldiging, waarvoor ook de chef van de afdeling Onderwüs. dr. J. M. Roosenschoon en de gemeente- lyk inspecteur van het onderwys de heer J. J. van Riesen, belangstelling toonden, was in de ochtenduren een feest voor de klasse-jeugd voorafge- als lid van het hoofdbestuur, als se cretaris van de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen en als voorzitter van de zustervereniging „Roomburg". De heer Van der Zwart noemde Nut en Genoegen een volwaardige „afdeling", die onder meer met tentoonstellingen en roya le bydragen aan de jaarlykse bloe mendagen van zich doet spreken. Tevoren had voorzitter Folkers het grote probleem van de vereniging ter sprake gebracht: het te zyner tyd moeten verdwynen van het hui dige complex. Hy had echter voldoen de vertrouwen in gemeentebestuur en recreatieraad en hoopte daarom ook op een goede vervangende grond voor zyn vereniging. Tot de receptiegangers behoorden leden van het bondsbestuur, de ge meenteraad, de recreatieraad alsme de bestuursleden van de zusterver enigingen. Mejuffrouw mr. A. Kap- peyne van de Coppello van de VVD- fractie sprak nog enige vriendelyke woorden jegens het volkstuin wezen, haar ingegeven door haar „afkoms tig zyn uit een dorp". De heren J. G. Wilterdink (links) en M. W. Ragut bieden na mens het personeel en oud-leer krachten geschenken aan. (Foto L.D./Holvast) Kon. onderscheiding Herman de Wolff De heer Herman de Wolff, diri gent van de Christ. Oratorium Ver eniging „Ex Animo" in Leiden isgis- steravond onderscheiden met de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dit ge schiedde tydens een feestelyke by- eenkomst ter gelegenhei van zyn 40- jarig jubileum als organist van de Geref. Kerk van Rotterdam-Hille- gersberg. ADVERTENTIE "NE DE RJ .ND MUNrUT De muntbiljetten van één gul den roodbruin en groen aan de voorzijde) met de beeltenis van koningin Juliana, zijn nog steeds ivettig betaalmiddel. Vrij alge meen verkeert men in de veron derstelling dat deze biljetten en kele jaren geleden uit de circula tie zijn genomen. Dit is niet juist. De muntbiljetten zijn gedateerd 9 augustus 1949, evenals de blauwgrijze van 2,50. De briefjes van één gulden worden zelden meer voor betaling gébruikt, blijkbaar wil men uit vrees met een ongeldig biljet te doen te hebben, ze niet meer accepteren of uitgeven. De muntbiljetten van één gul- den hébben echter nog steeds hun volle geldigheid. Men werpe ze dus niet weg! De banken en de Nederlandsche Bank accepte ren ze in ieder geval GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant Love - Anjer Desiree - Martinshof. Ook met briljant. JUWELIER v.d. WATER HEEFT ZE. HAARLEMMERSTRAAT 181 «eer gTote keuze. Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. Altyd voordelig. 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3