EIDSCH DAGBLAD bedrijf te gronde ge aan Dubbelspion Blake leeft in Moskou H SPINAZIE 600lf 99. Weer tankwagens gekanteld j DOOR WANBEHEER? TTIobulette wee nederlagen voor Engelse socialisten HOLL. SNIJBONEN fsOca 1.28 7415.-™^" +iH alles ra Vlieland (pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 No. 31388 (ucteur: E. A. E. van Dlshoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling.', losse nummers ƒ0,25 Witte,Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ILE 32 MAN \)P STRAAT schulden blijken de bezittingen ongeveer driekwart miljoen te [treffen. Slachtoffers zijn ook een aangetrokken mede-directeur ir. Bruynzeel, en de Algemene a Nederland, die een aanzienlijk ilet heeft verleend. (Van onze Hilversumse correspondent) De rechtbank zou vandaag de faillissementsaanvraag van de ichine- en apparatenfabriek Blankenhydro N.V. aan de sbergerweg in Hilversum behandelen. Het ziet er naar uit, (hiermee een trieste kwestie zijn beslag krijgt, die veel lijkt geruchtmakende zaak-Van Heijst. Ken vreest te moeten aannemen, dat ook hier het directioneel ai oorzaak is van moeilijkheden, welke tot sluiting van het be ll hebben geleid en waarbij 32 werknemers sommigen met een til veertigjarig dienstverband op straat zijn komen te staan. Al lange tijd waren er (liquidi- teits)- moeilijkheden met Blankenhy dro N.V. De directeur, de heer K. Blanken, besloot onlangs een mede directeur aan te trekken. Hij vond deze in de persoon van ir. Bruyn zeel. Deze zou het aandelenkapitaal tot een bedrag van f450.000 hebben verdubbeld. Ook de Algemene Bank Nederland was bereid een aanzien lijk krediet te verlenen. Al spoedig na de indiensttreding van de heer Bruynzeel werd de heer Blanken ziek. Helaas kwam de heer Bruynzeel tot de ontdekking, dat de onderneming er veel ernstiger voor stond dan hem was voorgesteld. In een latere bijeenkomst met het per soneel is verklaard, dat zowel de heer Bruynzeel als de bank informa ties waren verstrekt op grond van onjuiste gegevens in de balans. rits rechter eveelt itlevering 'ederlancler n Londense rechter heeft giste- de uitlevering binnen twee we- van een gearresteerde Nederlan- aan de Nederlandse autoriteiten st. De man wordt ervan beschul- in september 1965 de Sociale ekeringsbank Amsterdam voor veer 350.000 gulden te hebben licht. arrestant was eerder in Lon- voorgeleid als Koop Stryker, op naam hij een paspoort had. n rechercheur deelde voor de Eer mee, dat de man had be- het paspoort te hebben gekocht n café in Amsterdam om er Ne- md mee uit te komen, werd op 8 augustus in Londen is exhibitionisme veroordeeld »n boete van 20 pond (ongeveer lulden). 29-jarige verdachte was destijds inistratieve hulpkracht bij de üe Verzekeringsbank in Amster- en was via een uitzendbureau etrokken. Hy is verpleegd ge in een psychiatrische inrich- Door middel van gestolen blan- ritantieformulieren voor uitbe en zag hy kans de bank voor 3 op te lichten. In Den Haag zyn oplichting aan het licht. Liquidatie Een grondig onderzoek leidde tot de conclusie, dat liquidatie van het bedrijf de enige mogeiykheid was. De heer Bruynzeel kreeg van de commissarissen mandaat de nood- zakeiyk geachte maatregelen t< treffen. Faillissementsaanvrage ei ontslag aan de 32 werknemers volg den. Met moeite kon nog twee we ken loon uitbetaald worden. Vorige week vrijdag werd het laatste loon betaald. Elf werkne mers bleven nog aan om de lopende orders af te werken, zy verdwynen morgen. Het bedryf sluit dan zyn poorten. Sociaal fonds leeg Naar wy vernemen is het perso neel ook medegedeeld dat het so ciaal fonds van het bedryf uitgeput Het aandeel van het bedryf hier- blykt al twee jaar lang niet te ztfn gestort, wel dat van de werknemers, De vraag hoe het gat van een kwart miljoen is ontstaan, is nog niet beantwoord. Uiteraard wordt grondig onderzocht of het tekort toe geschreven zal moeten worden aan wanbeleid. Veelzeggend in dit ver band is, dat de heer Bruynzeel begin deze maand twee staffunctionarissen op staande voet heeft ontslagen. cringe opkomst van kiezers tussentydse verkiezingen in het toneel Labourgezinde Waltham- ln oost-Londen is de Labour- Ihaar zetel kwytgeraakt aan de rvatieven, die 62 stemmen meer u. Achttien procent van de kie- Meken te zyn omgezwaaid naar snservatievei. Sedert 1929 had amstow voor Labour gestemd, ■oegere Labourleider en ex-pre- Attlee was eens afgevaardigde Walthamstow in het Lagerhuis, de universiteitsstad Cambridge voor Labour verloren. Vorig EERBERICHT Opklaringen K.NM.I. verwacht van heden- srgen avond Üaringen, maar vooral in het *n van het land ook enkele -Overwegend matige westeiyke Ongeveer dezelfde middagtem- ïen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur) 23 september 6.26 uur; onder: 18.38 uur. 'op: 20.02 uur; onder: 11.39 uur. *ater te Katwyk te 5.38 en 17.52 aagwater te 1.43 en 13.47 uur. lommer bestaat uit 26 pagina's jaar, by de algemene verkiezingen, behaalden de socialisten hier met een kleine meerderheid de overwinning. Nu kregen de conservatieven 5.978 stemmen meer: 20.488 voor hen, 14.510 voor Labour en 4.701 voor de liberale kandidaat. Het verlies van Walthamstow, dat steeds een socialistisch bolwerk is ge weest, kwam voor Labour hard aan. Cambridge is traditioneel conserva tief. De debacle van Labour is toe te schrijven aan de geringe opkomst van de kiezers en kan worden gezien als een blyk van ontevredenheid over de sociaal-economische politiek van de Labourregering. Barber, voorzitter van de conser vatieve party, noemde de nederlaag van Labour „een vernietigende klap voor het socialisme. Deze schitteren de resultaten bewyzen twee dingen", zei hy, „ten eerste dat het Britse volk na drie jaar Labour-bewind er ziek en moe van is en vervolgens dat het kiezersvolk niet alleen de Labour- party verlaat, maar dat het in gro ten getale overgaat naar de conser vatieven". Williams, secretaris-gene raal van de Labour-party, minimali seerde de nederlaag van de regering in Walthamstow. „De regering heeft een tydelyke impopulariteit geris keerd voor Engelands belang op lange termyn", zei hy. De verdeling van de zetels in het Lagerhuis is nu: Labour 356, conser vatieven 255, liberalen 12, republi keins Labour 1, onafhankelyk 1 en nationalist uit Wales 1. De directeur van het Gewestelyk arbeidsbureau Hilversum, de heer C. J. M. Schroots, liet zich gematigd optimistisch uit over de plaatsings- mogelykheden voor het merendeel van de plotseling op straat staande werknemers. Het zal best lukken, zowel voor de geschoolden als voor de ongeschoolden passende arbeid te vinden, zo verzekerde hy ons. Alleen voor degenen, die boven de 60 jaar zijn en voor het administratief per soneel boven 45 jaar zal het wat moeilyker worden. Strafbaar Voorzitter H. M. de Groodt van de r.-k. bond van werknemers in indus triële bedrijven „St. Willibrordus" heeft zich op de bondsvergadering in Utrecht vanochtend bezig gehouden met wanbeheer. Hy meent dat wan beheer en het verwaarlozen van be langen van anderen, onder wie de werknemers strafrechterlyk dienen te kunnen worden vervolgd. Iemand, die niet rechts houdt in het verkeer krijgt een bekeuring. Wanneer de totaliteit van de werk nemers in een onderneming om zeer gegronde motieven en volgens hun rechtsovertuiging de produktie tyde- lyk wil onderbreken met een sta king, worden ze veroordeeld. Maar wanneer een ondernemer door wan beheer een goed renderend bedrijf naar de kelder werkt, honderden werknemers met hun gezinnen mate rieel en moreel een enorme schade berokkent en bovendien leveranciers benadeelt, dan gaat hy vrij uit. Dan is er zelfs geen sprake van onrecht matige daad. Onze wetgeving loopt hier toch wel enorm achter by de maatschappeiyke ontwikkeling en heersende rechtsovertuiging, aldus de heer De Groodt. De reeds lange reeks van gekantelde tankwagens is in twee dagen weer met twee nieu we gevallen uitgebreid. In het centrum van Houffal- lize, op de weg van Luik naar Luxemburg (onderste foto) heeft men een aantal angstige uren doorgemaakt, nadat een tankauto met benzine in de Hoofdstraat was omgeslagen. Urenlang stroomde benzine uit de wagen op een van de drukste punten van het plaatsje, vlak tegenover een hotel. Door waak zaamheid van de brandweer konden ongelukken worden voorkomen. Alleen de vissen in het riviertje dichtby stikten door de benzine Alleen plotseling remmen was de oorzaak, dat gisteren in Am sterdam de aanhanger van een tankauto kantelde. Hij kwam boven op een bestelauto terecht (foto boven). Gelukkig was de combinatie ditmaal gevuld met melk: 18.000 liter. Niemand werd gewond. Ier hielp Brit ontsnappen (Van onze Londense correspondent) George Blake, de dubbel spion, die vorig jaar uit de ge vangenis te Wormwood Scrubs in Engeland ontsnapte, leeft in Moskou. Dit blijkt uit rappor ten van de Britse geheime agenten, die gisteravond door het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken werden be vestigd. De verblyfplaats van Blake, de spion die zowel voor Rusland als voor Engeland werkte, werd ontdekt dankzy de man, die hem hielp ont snappen. de Ier Sean Bourke. Deze blykt met Blake naar Sowjet-Rus- land vertrokken te zyn, maar nu ge noeg te hebben van het leven achter het „yzeren gordyn". Volgens een verklaring, die gister avond door het Foreign Office werd uitgegeven, zou een man, die zich Bourke had genoemd, zich op 4 september j.l. op de Britse ambassa de in Moskou hebben gemeld. „Hy vroeg inlichtingen over een even tuele terugkeer naar Engeland", al dus het Britse communiqué. „Aan gezien hy geen identiteitspapieren by zich had, raadde men hem aan later terug te komen". Bourke had personeel van de am- tssade verteld, dat hij, nadat hy Blake had geholpen bij zyn ontsnap ping, nu met hem in Moskou woon de. Aanvankelyk had men op de ambassade nogal sceptisch gestaan Vandaag nemen de avonturen in het stripverhaal van Davy Jones een einde. Op veelvuldig verzoek hervat- ten wy morgen de publikatie van Rechter Tie, de schepping van dr. Robert H. van Gulik, onze ambassadeur in Tokio, f van wiens hand wy reeds eer- der een serie verhalen over de- zelfde figuur deden verschynen. tegenover deze verklaring, maar foto's, die uit Londen naar Moskou waren gezonden, hadden bevestigd dat men wel degelijk met Bourke te maken had gehad. Dat de Ier niet meer was terug gekeerd, lykt weinig verwonderlyk. De ambassade had hem namelijk verteld, dat hy in Engeland onmid- deliyk gearresteerd zou worden. De ze arrestatie heeft niets te maken met de affaire-Blake, maar met een ander, niet nader genoemd misdrijf. Blake, een voormalig functionaris by Buitenlandse Zaken, die in En geland tot 42 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens spionage, „EERST GOEDE NABUURSCHAP" De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Abba Eban, heeft gisteravond in New York verklaard, dat er geen vrede kan zijn in het Midden-Oosten voordat alle landen in dat gebied „een contractuele vre de" tekenen en zich binden aan de politiek van vreedzame samenleving en goede nabuurschap. De oude de marcatielijnen moeten vervangen worden door permanente en overeen gekomen grenzen. Vrede kan alleen tot stand gebracht worden door recht streekse onderhandelingen tussen de Arabische regeringen en Israël. „Het Arabische vasthouden aan „geen erkenning, geen onderhande lingen, geen vrede" zal alleen maar uitlopen op een eindeloos voortduren van de bestandssituatie. Eban waar schuwde „dat Israël hiervoor klaar is als het die toestand opgedwongen wordt, maar dat het niet de hoop opgegeven heeft van een vrede door onderhandeling waarby nieuwe poli tieke, juridische, territoriale en vei ligheidsomstandigheden gevestigd zullen worden waarop de toekomst van het Midden-Oosten gebouwd moet worden". ontsnapte in oktober jX uit de ge vangenis. Enkele dagen tevoren was ook Bourke verdwenen. Hij woonde in een kamer in noord-Londen sinds hy enkele maanden tevoren uit de gevangenis was ontslagen. Tijdens zyn verblyf in Worm wood Scrubs had hy vriendschap met Blake gesloten en vermoedelyk tezamen met deze een ontsnappings plan in elkaar gezet. De politie trof later in zyn kamer materiaal aan, dat gebruikt zou kunnen worden voor de ontsnapping uit een gevan genis. ADVERTENTIE eugafelt Vyf Meiplein 34, telefoon 22705 ADVERTENTIE MEUBELSHOW .BETER WONEN* Anders dan andere Vanaf vrydag 15 t/m zaterdag 23 september Vrydag tot 10 uur nm. Haarl.str. 196-198-200-202-256-258 ADVERTENTIE KWALITEITS DIEPVRIES ADVERTENTIE E.E.G. Kan ook gefinancierd worden In 6 - 12 - 18 maanden. GEBR. HUISMAN Hogewoerd 66—68 - Tel. 31292 - Leiden ADVERTENTIE BOLLEN VOOR DE HUISKAMER 10 extra krokussen ..-.-.-^w. 1,60 10 blauwe druifjes 0,95 10 boshyacinthjes 1,50 10 sneeuwroem 0,90 10 paperwhites 3^90 10 vroege tulpen 2,20 10 trompetnarcissen v.2,40 glaasje met krokus 0,95 hyacinthen-bekertje 0,95 BOLLEN VOOR DE TUIN 10 gemengde narcissen ..-.-.-.-r. 1,47 10 crocussen (5 kleuren) 0.97 10 Yz hoge enk./dubb. tulp 1,95 10 ixia's (fyne snybloem) 0,80 10 tuinhyacinthen 3,75 10 sneeuwklokjes 1,25 10 trosnarcissen 2,40 10 winteraconietjes 1,10 EXTRA AANBIEDING: 100 trimph-tulpen 9,95 EXCLUSIEVE SOORTEN: parkiet en lelitbl. tulpen, Fosteriana tulpen, Kaufmanniana tulpen, Goede voorlichting. GROTERE KEUZE, BETERE KWALITEIT, by Nieuwe Rijn 50 Tto 20624 (01710) ADVERTENTIE ©ud Uit het Leidsch Dagblad van l 24 September 1867: I Blondin, de koorddanser wordt binnen kort te Am- sterdam verwacht. Hij zo* in het paleis voor Volksvlijt op- treden, oj misschien er boven B op een koord bijv. gespannen J van de Faam op dit Paleis 5 tot aan het schip op den to- Z ren van 't paleis op den Dum J In de gemeenten Hooge- zand en Sappemeer wonen 5 J volle broeders en zusters, die m m te zamen 364 jaren oud zijn m IJ

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1