Orkanen van applaus voor Bernsteins Westside story BONN IN HET TEKEN VAN LUDWIG VAN BEETHOVEN waarom is Pontiac het meest verkochte Zwitserse horloge in nederland? re Laatste concert in kasteel Duivenvoorde Pontiac tijd juiste tijd KROMMENIE V/NYLffSM VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 EKE ■NI „Gebeeldhouwd voedsel In San Francisco werd gister avond de eerste (en volgens de deelnemende kunstenaars tevens laatste) tentoonstelling gehouden van voedselsculpturen, eetbare kunstwerken, vervaardigd uit normale voedselingrediënten. Het publiek heeft gesmuld! Het beeld „Gastvrouw 1967", een groot beeld in reliëf, werd J door de bezoekers van de ten- toonstelling op toastjes opgege ten. Het was gebeeldhouwd uit smeerkaas. Een jong .,hip" echtpaar maak te van de zucht tot cultuur" een deugd en deed zich tegoed aan een beeld van een hond, geboet seerd uit vleesgehakt en nootjes. Een van de kunstenaars, Gor don Cook uit San Francisco, zei de tentoonstelling te zien als een reactie op de huidige opvattingen over kunst. Volgens hem worden kunstwerken tegenwoordig meer als gebruiksvoorwerpen dan als staaltjes van expressie gezien. .JJaarom hebben we deze dingen dan ook gemaakt veelal héél mooi zelfs en eten ze dan op", zei Cook. ADVERTENTIE )e beroemde Amerikaanse schrijver Henry Miller (75) is met lijn jeugdige Japanse vrouw Joki Tokuda (28) in Parijs aangeko- op de huwelijksreis. ADVERTENTIE Drie weken lang concerten Dure zangkoren in Engeland De instandhouding van de zangko- n van de Londense kathedralen )st zoveel dat Anglicanen en rooms- katholieken hebben besloten de han den in elkaar te slaan. De St. Paul kathedraal. Westmin ster Abbey en de (r.k.) Westminster kathedraal hebben elk een oplei dingsschool voor koorknapen en zij betalen salarissen aan de beroeps- ingers in hun koren. Deze week hebben zij laten weten, dat de inkomsten van de drie kathe dralen te sterk bij de gestegen kos ten achterblijven dat besloten is ge- 3j tamenlijk te proberen de toekomst ran de eeuwenoude traditie van de «koorzang veilig te stellen. Er zal een J curatorium ingesteld worden, waarin geestelijken, leken en verenigingen, toonkunstenaars zitting zullen hebben. Het ere-presidium wordt ge- rormd door de aartsbisschoppen van Canterbury, mgr. Michael Ramsey tn kardinaal Heenan van Westmin- ster. Grote belangstelling Xï Het Beethovenfestival van de stad Bonn, dat om de twee jaar plaats vindt, is begonnen. Tot 5 oktober worden 21 concerten gegeven, waar van het stedelijke orkest, dat vast verbonden is aan de Beethovenhalle, onder leiding van zijn dirigent Vol- ker von Wangenheim er 12 voor zijn rekening neemt. Voorts zijn orkesten uit binnen- en buitenland, beroemde dirigenten en solisten geëngageerd, die vermoede lijk een groot aantal bezoekers naar Bonn zullen lokken, te meer omdat het volgende Beethovenfestival pas in 1970 zal plaatsvinden ter gelegen heid van het feit, dat het dan 200 jaar geleden zal zijn. dat Beethoven werd geboren. Zoals altijd worden alle 9 symfo- niën gespeeld, de laatste het eerst. Op 16 september is het festival ge opend met een concert- voor genodig den waarop het orkest van de Beet hovenhalle. dit keer onder leiding van Igor Markevitch de negende symfonie ten gehore bracht. De „Ode aan de Vreugde" van Schiller werd gezongen door het Gurzenich- koor uit Keulen. De tweede en de vijfde symfonie worden ten gehore gebracht door het symfonieorkest van de Zweedse omroep in Stock holm onder leiding van Sergiu Celi- bidache, de vierde en zesde symfo nie door het symfonieorkest van de Italiaanse omroep onder leiding van Mario Rossi, de zevende en de acht ste symfonie door het Radiofilhar- monisch orkest van de Nederlandse Radio Unie onder leiding van Jean Fournet en de eerste en de derde symfonie door het orkest van de Beethovenhalle onder Volker von Wangenheim. Behalve de Coriolanus-, de Egmont- en de Leonore-ouverture 2 en 3 en de zelden gespeelde ouverture „De Het laatste concert in kasteel Duivenvoorde te Voorschoten, waarvoor een maximale belangstelling bestond, gaf aan het ons nog onbekend gebleven Philipp Emanuel Trio" de podium- kans in deze prachtige, historische entourage. Dit bekwame kamertrio toont als primeur een fluitist: Alfons van Leggelo. froukje Giltay als violiste en Rienk Jiskoot als cembalist (voor continuo's of obligaten) zijn geregelde verschijningen in kamer- muziekuitvoeringen. Evenzo de, hoofdzakelijk voor versterking can de basso's medewerkende, gambiste Lous Goossens. Alleen Van Leggelo kenden we niet en het ensemble niet als zodanig. ruine's van Athene", worden alle ou vertures van Beethoven ten gehore gebracht. Ook van de opera Fidelio, die pas in 1970 op het dan te houden festival weer in zijn geheel zal wor den opgevoerd. Van vijf pianoconcerten van Beet hoven worden er drie vertolkt door Geza Anda en twee door Andoc Fol- des. Foldes speelt ook de solopartij in de „Fantasie voor piano en orkest met koor" onder medewerking van het Filharmonisch koor van de stad Bonn. Robert Casadesus en Elly Ney zullen op twee avonden de piano sonates vertolken. De Mis in C-dur wordt gezongen door het koor van de Munsterkerk in Bonn, de Missa Solemn'is door het koor van de Sint Hedwigskathedraal in Berlijn. Het Hongaarse strijkkwartet geeft een kamermuziekavond De kamerconcerten waaraan grote solisten en muziekpedagogen als prof. Max Rostal (viool), Siegfried Palm (violoncello), Bruno Seidihofer (piano), Gunter Ludwig (piano) en Maria Stader (sopraan) medewer ken, staan in het teken van samen- werking met de hogeschool voor muziek in Keulen. De traditionele meestercursussen, die tijdens de Beethovenfestivals telkens voor be paalde instrumenten worden gehou den. zijn dit jaar voor het eerst sa mengevoegd met de internationale meestercursussen van de hoge school voor muziek in Keulen. Deze meestercursussen vinden in Bonn plaats, in de universiteit en in de Beethovenhalle. De leiding berust bij prof. Heinz Schroter, directeur van de hogeschool voor muziek in Keu len. het horlogo. dat werkelijk 100% condenspi 1. Een Pontiac geeft feilloos de tijd 2. Een Pontiac is mooi, welk model ook 3. Een Pontiac heeft een bescheiden prijs 4. Een Pontiac: geen kosten, wat er ook in de garantietij d mee gebeurt. En om nog vele andere redenen, die uw Pontiac- dealer u graag zal vertellen. Jeugdconcert Toonkunst: De betiteling .Philipp Emanuel" lat terug naar de tweede en derde toornaam va-n Bachs tweede zoon Carl Ph. Emanuel, bekend als de Berlijnse of als de Hamburgse Bach, ee composities van hem kregen vertolking: Sonate voor fluit en ibbel) continuo in e en een niet lader aangeduide Trio-sonate, weer verrijkt met basso obligato. e Bach kwam vroeg in dienst Frederik de Grote op „Sans Souci" in Potsdam. Zo „Zonder Zor- !0llecB !en" is Emanuel daar niet bepaald leweest. Frederik hield hem 27 jaar de ketting en betaalde hem im techt. Uiteindelijk bood Hamburg 1/ utkomst: niets minder dan de op- lfc 'olging in de rijklonende functies 'm zijn peetvader Telemann. Emanuel beschikt over een eigen, I spoedig naar een persoonlijke ibjjv. melancholische) uiting toestro mende en meer of minder de poly- tonisohe bindingen loslatende stijl. Daarvan kon men zich rekenschap feven in de aan de fluitsonate voor tgaande conservatieve Trio-sonate min Joh. Chr. Pez, een kapelmeester 'd Bonn en later in Stuttgart rond 1100. wiens naam men niet zal aan- freffen in de gebruikelijke encyclo pedieën. Zijn sonate is als niet on belangrijk te kenschetsen, zonder de van positief belangrijk. De fluit voert monologen, enige fluit- viool-dialoogjes daargelaten. Van Leggelo blaast sterk maatvast een j heldere en geacheveerde toon en i profileert zijn muziekzinnen met een 1 duidelijke vormbeheersing. Alleen al j deze sonate van Pez (of Petz) maak te duidelijk dat hier vier gerouti- j neerden samenwerkten. Carl Stamitz. aanwezig met een Trio-sonate, is een generatie verder dan Emanuel en kondigt Haydn, Mozart en de jonge Beethoven aan Hij geeft de gamba een eigen aan deel in het trio-gesprek. Het licht- gevederde en fijntjes gespeelde Ron do werd wel een der mooiste mo menten van de avond. Een kennis making met een zangerige en ook gevoelig zingend gestreken Suite in F voor gamba en continuo van Ma-, rin Marais, een in zijn tijd be roemde gambist, alweer rond 1700, die scholing van Luliy onderging viel niet tegen. Wat een avond als deze weer leerde, was de grootheid van Vivaldi, die in duurzame expressiviteit op merkelijk boven al de anderen uit steeg, want Emanuels beste werk is hier niet aan bod gekomen. De betreffende Vivaldi-compositie was een Sonate voor viool en continuo, waarin de violiste met gedecideerde streek excelleerde. Koningin Eizabeth Concours 1968 Het volgende internationale Ko ningin Elizabeth concours, ditmaal voor piano, zal in mei volgend jaar ln Brussel worden gehouden. De deel nemers die door de eerste sohiftings- proeven komen, zullen in de tweede ronde om een nog niet uitgegeven Belgische pianocompositie van maxi maal acht minuten moeten spelen, dat speciaal voor dit concours is ge schreven. Voor de eindproef zal, be halve een door de jury op te leggen werk en een concerto ter keuze van de deelnemers, een speciaal voor de voor piano en orkest ten gehore ge bracht moeten worden. Toneelprijzen in 's Hertogenbosch De vereniging „Sociëteit Casino", onder auspiciën waarvan jaarlijks een groot aantal voorstellingen van het beroepstoneel worden gegeven in de Bossche stadsschouwburg, stelt voor het thans begonnen seizoen twee prijzen van f 1000 beschikbaar: één voor de beste hoofdrol, één voor de beste bijrol. De bezoekers van de voorstellingen kunnen door middel van een bepaald puntensysteem zelf de beste vertolkers aanwijzen. De vereniging „Sociëteit Casino" wil met deze prijzen de acteurs en actrices stimuleren zo goed mogelijk te spelen en het publiek zo kritisch mogelijk te laten oordelen. Orkanen van oorverdovend applaus beloonden gistermiddag de twee uitvoeringen van de in onze stad reeds eerder gehoor de selectie uit Leonard Bernsteins „Westside story'', boeiende en meeslepende fragmenten, tevens vervuld van een enorme dosis sentiment. De compositorische veelzijdigheid van Bernstein, die zich met even veel gemak in het ernstige genre, getuige o.a. zijn uit 1949 daterende „Age of Anxiety", als het jazzachtige amusementsgenre als een vis in het water beweegt, is wereldbekend. Deze vermaarde dirigent van het New York Philharmonic Orchestra, en uitnemende pedagoog, heeft voor al met deze „Westside story"-fiim- muziek algemene bekendheid ver kregen: zijn geniale eigenschap pen vallen ook hierin onmiddellijk te ohderkennen. Het is een wonder hoe hij zowel melodieus als synco pisch ritmisch met een vloeiende vaart geinspireerd weet te schrijven en daarmee vooral jonge harten in vervoering brengt. Nu moet gezegd, dat de weerga ve door het Rott. Philh. Orkest in samenwerking met het koor van het Rotterdamse Conservatorium en met medewerking van de solisten Henny May (sopraan) Ileana Melitta (alt), Jacco van Renesse (tenor) en Al- brecht Klora (bas), allen onder de bezielende leiding van de jeugdige dirigent Edo de Waart, enorm heeft bijgedragen tot het gloedvolle suc ces, dat deze licht aansprekende mu ziek bij de opgetogen jongens en meisjes, aanwezig op dit eerste jeugd- concert, van de Maatschappij voor Toonkunst, wist te verwerven. Vanzelfsprekend dient men de nor men hier anders te stellen dan ge bruikelijk bij een .serieus" concert: opgesteld achter microfoons wordt het moeilijk te beoordeleh hoeveel deze stemmen in feite „waard" zijn. Uitgezonderd evenwel voor die van Henny May, bij wie het direct als een paal boven water staat, dat zij met lieflijk getimbreerd geluid bij zonder veel in haar mars heeft. Waar het hier in de eerste plaats om gaat, is of zij geschikt zijn voor het genre en dat was zeker het ge val. De bekende soli .Maria" of duetten „Balcohy scène" of „One heart" raakten ieders ge moed en zorgden voor de onmisken baar verwarmende sfeer, die Bern stein zo eminent weet op te roepen. En het gedisciplineerde orkest en koor, de leden van dit laatste soms in „hippe" kledij door Edo de Waart met overgave aangevuurd, zorgdeh er danig voor, dat deze stemming nog eens extra geaccen tueerd werd. Dat de muziek sterk superieur is aan de tekst, zoals Edo de Waart in zijn inleidend praatje terecht opmerkte, kwam nadrukke lijk naar voren. Intussen viel het te betreuren dat Samuel Barbers „Adagio voor strijk orkest" door omstandigheden moest Een overzicht tijdens de uit voering van Bernsteins ..Westside story", met solisten, koor en or kest, die gistermiddag een storm achtig succes oogstte. (Foto L.D./Holvast) vervallen: terwille van het gewenste contrast hadden wij ook dat graag ADVERTENTIE ^^■mieuws OP DE VLOER?

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17