Filmtoestel van de toekomst Een boeiende hobby ÜELUIDSJAGEN Stereo en ZEVEN UUR Cassette-recorder wint populariteit „VIDEO-RECORDER" THANS OOK VOOR GEBRUIK IN HUISKAMER jjjjSDAG 20 SEPTEMBER Ï9Ö7 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Geluidsjager Piet Willems creatieve en actieve hobby ,Die eerste opnamen van stem van-ante Marie. Dat een gewldig festijn. Dat gillr. Maar voor de leeste rensen houdt het larmeeJP- Behalve muziek memer weten ze niet meer it ze met het apparaat innei doen." Dit £gt de 43-jarige Amsterdam- liet Willems, secretaris van Nderlandse vereniging voor uic- en beeldregistratie, kort- jfïVG. Dia-series in deze onwetendheid van de este van de 600.000 Nederlandse drecorder-bezitters probeert vereniging een eind te maken, de Firato heeft zij hiertoe een id ingericht, waar bezoekers iaën horen en zien wat amateurs der technische knobbel en met srkte middelen met bandrecor- kunnen bereiken, et Willems: „Het zwaartepunt op de combinatie van beeld en Ld. Foto-amateurs kunnen daar- hun dia-series meer uitdruk- skracht geven. Wij moeten af het laten zien van plaatjes al- NVG is in 1956 opgericht. Op het ogenblik telt zij ongeveer 1.500 leden. In samenwerking met een uitgeversmaatschappij geeft de vereniging het maandblad „Band opname, tijdschrift voor beeld en geluid" uit. Piet Willems: „Wij hebben leden van dokters en advocaten tot land bouwers. Ikzelf ben kantoorbedien de. Wij organiseren wedstrijden. De VARA geeft geregeld radio-uitzen dingen met de resultaten van het werk van geluidsjagers". „Met de bahdrecorder kun je ge weldig veel doen", zegt hij verder. „Een grote groep van onze leden gebruikt bandopnamen om te cor responderen. Je kunt met een band recorder hoorspelen en documen taires maken. Je kunt ermee op stap gaan voor een reportage. Je kunt er gewoon lekker mee spe len". „Wij leven in een tijd van pas sief amusement. De mensen wor den zo ontzettend lui. De bandre corder wordt niet ihtensief genoeg gebruikt, terwijl deze toch een creatieve en actieve hobby moge lijk maakt. De mensen moeten op gepept worden". video-recorders, die niet veel meer kosten dan een kleuren televisie-ontvanger. De vi deo-recorder is hiermee bin nen het bereik van de ama teur gekomen. De Japanse fabriek Sony biedt voor 3250,de goedkoopste. Wie zich voor 1450,een bijbe horende t.v.-camera aan schaft en in het bezit is van een t.v.-ontvanger, waarop de banden afgespeeld kunnen worden, kan thuis een t.v.- studio inrichten. Deze „home video-recorder" wordt op de Firato gedemonstreerd door de hypnotiseur en entertai ner David Berglas. Eenvoudig gezegd is een video recorder een bandrecorder, die niet alleen geluid, maar ook beeld op neemt. Men kan erdoor de t.v. uitgezonden programma's mee op nemen en wanneer men over een camera beschikt zelf opnamen mee maken. Het apparaat biedt hier mee een ongekend aantal moge lijkheden. Ziekenhuizen Behalve in t.v.-studio's wordt de video-recorder op het ogenblik reeds op vry grote schaal gebruikt bij het onderwijs op universiteiten en in ziekenhuizen. Op reclamebu reaus wordt dan videa-recorders gebruik gemaakt om proef opnamen van reclameboodschappen te maken. Zoals er naast schriftelijke les sen met de komst van de grammo foonplaat en de bandrecorder ge sproken lessen zijn ontwikkeld, zul len er in waarschijnlijkheid ook In de sport In warenhuizen, waar nu vaak boodschappen en aanbiedingen worden omgeroepen, kan men de ze met behulp van de video-recor der zichtbaar maken. In de sport wereld kan de video-recorder de plaats innemen van de foto-finish. De video-recorder opent ook de mo gelijkheid bandopnamen, die men nu naar familieleden in het bui tenland stuurt te vervangen door vi deo-opnamen. Draagbare video-recorders zijn reeds in voorbereiding. Deze zul len een geduchte concurrent van de filmreclame kunnen worden. In de Verenigde Staten en in Enge land wordt op het ogenblik ge werkt aan de ontwikkeling van een cassette-video-recordder. Zoals men nu cassetts met muziek voor cassette-recorders kan kopen zal men nu cassettes met muziek voor sohijnlijk reeds in 1970, cassettes met films voor video-recorders kunnen aanschaffen. Volgend voorjaar zullen de eer ste cassettes reeds in Engeland te zien zijn. Zy zullen een speelduur van twintig minuten hebben. De prijs wordt geschat op 25 a 50 gul den. De recorder, waarmee alleen cassettes op een t.v.-toestel afge speeld zullen kunnen worden gaat ongeveer f 1000 kosten. Kleurentelevisie vraagt geen speciale antenne, maar wel een zeer goede antenne. De kijker merkt het gauw genoeg: als het antennesignaal niet duidelijk genoeg is zal zijn kleurenbeeld in een zwart-witbeeld verande ren. Zij, die wel eens hinder hebben van sneeuw" op hun zwart-witscherm, moeten beslist de antenne laten nakijken als zij op kleur willen overschakelen. „Sneeuw" op een kleurenont- vanger wordt „confetti", die zeer hinderlijk is. De home-video-recorder van Sony is de eerste „bandrecor der" voor beeld en geluid ter wereld, die voor huiskamerge bruik is gemaakt. Ofschoon het N.T.S.-bestuur heeft besloten, dat het eerste experimen tele televisiejaar op 2 oktober 1967 zal beginnen, valt het feitelijke be gin samen met de opening van de Firato-tentoonstelling. Tijdens de tentoonstelling immers zullen de omroepen en de N.T.S. een aantal programma's in kleur uitzenden. Gedurende dit eerste jaar zal ge middeld zeven uur kleuren-t.v. per week worden geboden, waarvan vijf uur te verzorgen door de omroep organisaties en twee door de N.T.S. Deze zendtijd zal gelijdelijk worden verdeeld over de dagen van de week en over de zenders Neder- lp avontuur op de korte golf Sereen, die eeh radio met kor- bezit, heeft de mogelijkheid *n fascinerende hobby. Hij kan f-golf-amateur worden. Dat wil [en: hy kan zich gaan bezighou- met de ontvangst van zoveel eüjk omroep- en amateursta- ult de gehele wereld. (klinkt ingewikkeld, maar net li] eenvoudig. Het belangrijkste is aanleg van een goede korte wtenne. Deze kost niet veel en anakkelijk te maken. De aan- van 6,5 bot 7 meter geïsoleer- tenddraad met een doorsnede tot 1 millimeter bij uw ra- ffldelaar is voldoende. Deze <i rolt u buiten, op zolder of in tie einde bevestigt u een ba- stekker. Deze stopt u in de an- •ingang van de ontvanger, fel vervolgens de radio in op fte golf en laat de afstem- eens over de 49, 41 of 31 me- gaan. U zult er versteld staan hoeveel zenders u kunt togen. «1 korte-golf-amateurs zijn er tevreden mee wanneer zij kun- i dat zij een of ander ver en station hebben ont- [en. willen bevestiging van de togst hebben. Dat kan. Wan nen de betreffende zender een t met gegevens over de ont- stuurt, krijgt men 'n Q.S.L. terug waarop de ontvangst siigd wordt. is niet noodzakelijk voor eeh sgolf-amateur om veel talen te ten. Met Nederlands alleen kan *1 een heel eind komen, omdat nmer uit. Aan het blank ge- tontal zenders over de gehele to Nederlandse programma's "et. Ga eens op avontuur op golf De geluidsweergave via radio, grammofoon en bandrecorder wordt steeds perfecter. Het bewijs hiervan wordt geleverd in tiental len demonstratiezaaltjes op de Fi rato, waar het publiek de resulta ten kan beluisteren van de nieuw ste ontwikkelingen op dit gebied. De slagwoorden zijn hirfi en stereo. Stereo betekent bij de reproduk- tie van het geluid ruimtelijke weer gave en heeft betrekking op de op'- name en weergave techniek. Bij ste reo wordt gebruik gemaakt van het vermogen van ons gehoor om ruim telijk te horen. Twee aparte micro foons nemen, zoals onze oren, een programma op en geven de signa len via twee aparte versterkerka nalen door. Hi-fi (high fidelity) heeft betrek king op de kwaliteit van de weer gave van het geluid. Een van de be langrijkste normen is dat hi-fi-ap- paraten het gehele door het men selijk oor waarneembare frequen- tiegebied (toonbereik) onvervormd en natuurgetrouw moeten kunnen weergeven. De cassette-bandrecorder geeft de mogelijkheid overal muziek en teksten op te nemen of af te spelen en biedt door het aanbod van kant-en-klare muziek-cas- settes steeds een verzoekpro gramma". Het gebruik van cassette recorders neemt sterk toe. Vrijwel alle merken brengen dergelijke recorders. Zij zijn verkrijgbaar in mono- en stereo-uitvoering. In enkele gevallen is de cassette-recor der gecombineerd met een draagbare radio. Vooral in de auto worden cassette-recor ders veel gebruikt. Aanvan kelijk door geluidsbandrotten met een hooghartig schouder ophalen begroet is de casset te-recorder zo bezig zich een vaste plaats te veroveren naast de grammofoon. Een belangrijk voordeel van de cassette-recorder is dat het gebruik zeer eenvoudig is. In kwaliteit doen de met lichte of klassieke muziek voorbespeelde muziekcassettes niet onder voor de grammofoonplaat. De cassette kan met één handbe weging in de recorder worden ge drukt en men kan direct spelen. Heen en terug spelen van de band naar begin- of eindpunt is niet nodig. De cassette kan op elk gewenst moment uit de recorder genomen worden. Twee uur Problemen, die by de cassette in tegenstelling tot bij de grammo foonplaat geen rol speelt zijn vuil worden en opbergen. De band ligt volkomen beschermd en niet uit- neembaar opgeborgen in de casset te. Een factor, die bij het succes van de cassette-recorder ongetwij feld een rol speelt is dat meer dan veertig fabrikanten hetzelfde systeem hanteren, dat van de com pact-cassette. Hierdoor is in elk geval in Europa uitwisselbaarheid van de cassettes gegarandeerd. De zestig minuten speelduur van de cassette zijn inmiddels uitgegroeid tot twee uur. Ook op het gebied van de cassette-recorder is men aan het verkleinen geslagen. Er worden reeds pocket - cassette-recor- ders m de handel gebracht. land-1 en Nederland-2. Verwacht wordt, dat het aantal uren in de ko mende jaren geleidelijk zal stijgen tot ongeveer 22 uur in 1970. Firatobezoekers treffen in de oosthal van het R_AI.-gebouw een complete kleuren-televisiestudio aan, waar de N.TJ5. de scepter zwaait. Dagelijks tijdens de expo sitie zullen hier vijf shows worden gegeven, die iedere dag aan een an der land zijn gewijd en die speciaal zijn bedoeld om alle zich op de ten toonstelling bevindende kleurenont- vangers een kleurrijk beeld te ge ven. Dit geschiedt via een gesloten circuit systeem. Tussen de shows door worden de gekleurde versies vertoond van bekende series, o.a. Bonanza en Lucie Ball. Voort wordt dagelijks 'n programma door de omroepverenigingen verzorgd, dat door de bezitters van een kleu- renapparaat ook thui in kleur kan worden ontvangen. De andere toe stellen geven het beeld in zwart/wit. De studio bevat een tribune met 600 zitplaatsen. Tentoonstellingsbe zoekers kunnen hier gratis plaats nemen, de studiobedrijvigheid zien en het kleurenbeeld op monitoren volgen. „Galerij der prominenten" Het Nederlands Postmuseum heeft voor de bezoekers van de Fi rato in de entreehal van het RAI- gebouw een boeiende expositie in gericht. Onder de titel „Galerij der prominenten" wordt een overzicht gegeven van de voor de ontwikke ling van de elektronica belangrijke ontdekkingen, die de laatste 200 jaar zijn gedaan door vooraan staande onderzoekers. Het aantal mogelijkheden voor zelfbouw op het gebied van de ge luid- en beeldweergave Is de laat ste jaren opvallend uitgebreid. Dit is voor een belangryk deel het ge volg van het feit dat in bouwdozen meer en meer montageplaten met gedrukte bedrading worden opge nomen. Hierdoor kan ook de hobby ist, die een niet zo grote kennis van zaken heeft, de meest inge wikkelde apparatuur zelf bouwen. Opmerkelijk is op het ogenblik 'n verschuiving in de zelfbouw van elektronische apparaten van de specifieke geluid- en beeldweerga vesector naar allerlei praktische gebruiksartikelen. Zowordt een au tomatische transistor- knipper- llchtcentrale, die oorspronkelijk voor modelbouw bedoeld was, bijvoor beeld gebruikt om de beide achter lichten van een auto op aan te sluiten. Hierdoor krijgt men wan neer men door panne of andere oorzaken op de weg moet stoppen een uitstekend waarschuwingsseln voor achteropkomende automobi- Een ander voorbeeld is dat van de toepassing van de transistor- schakelaar voor een automatisch parkeerlicht. Bjj het invallen van de duisternis of het uitgaan van een straatlantaarn ontsteekt deze transistorschakelaar automatisch het parkeerlicht van een auto om het bij zonsopgang weer te doven. Het apparaatje is zo klein dat het in een stukje plastic buis past, zo dat de montage geen problemen oplevert. Ook zijn er als speelgoed bedoel de bouwdozen, waarmee kinderen zonder veel moeite klokken, die zichzelf opwinden, vorkheftrucks, bulldozers, draai- en zweefmolens, hijskranen, rupsvoertuigen en dub- belwerkende waterpompen kunnen maken. Andere mogelijkheden die deze bouwdozen bieden zyn elek- trowagens die reageren op geluids signalen of voertuigen die reageren op licht. Op stand 102/103 presenteert Aristona het grote Firato-nieuws van 1967: de kleuren-TV. U bent van harte welkom in de speciale demonstratieruimte. Maar... er is méér! Tenslotte is die kleuren-TV maar één staaltje van de progressieve techniek die het kenmerk is van de machtige Aristona collectie 1968. Een collectie die veel nieuws brengt op het gebied van zwart/wit TV. radio's, bandrecorders, portables, grammofoons en vooral ook Hi-fi/stereo-apparatuur. Mensen die het goed bekijken brengen zeker een bezoek aan Fl RATOSTAND 102/103 I» -v NA de kleurentelevisie is het grote nieuws van de Firato '67 de introductie van video-lessen komen. Grote hotels biedt de video-recorder de moge lijkheid de gasten een eigen t.v.- programma aan te bieden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9