KLEURIGER DAN OOIT RADIO nog springlevend Een pijnlijke zaak Feest van 10 dagen Jaj janners m opmars MEER DAN VIJF MILJOEN TOESTELLEN jffOENSDAO SO SEPTEMBER 1967 LETDSCH DAGBLAD PAGINA T "W erel daan Ihod Zwart-wit-tv tweede toestel van produkten s kleiner en platter Dit is dr. Walter Bruch, leider van het Telefunken-televisie- laboratorium in Hannover. Hij is de uitvinder van het P.A.L.- systeem, dat zich naast de beide andere kleurenzendsysternen N.T-S.C. (Amerikaans) en S.E.C.A.M. (Frans) een plaats tracht te veroveren. Een groot deel van Europa, waaronder Nederland, heeft het P.A.L.-systeem gekozen, dat een zeer fraai kleurenbeeld op levert. P.A.L. betekent Phase Alternating Line (fase-verandering i per lijnen is gebaseerd op het feit, dat een kleurenfout in de ene beeldlijn wordt gecompenseerd door een tegengestelde kleurenfout in de daarop volgende beeldlijn. Begrijpt u het? Een pijnlijke zaak voor de Neder landers is, dat in Duitsland de kleurentelevisie die vorige maand met zoveel trompetgeschal is ge start, belangrijk goedkoper is. Dat niet de schuld van de fabrikan ten. Hetzelfde Philips kleurentele visietoestel, dat in Nederland f2950 kost staat in Duitse winkels geprijsd voor f 2450 markt oftewel f 2200,- Het verschil van f 750,- is precies het bedrag aan belasting, dat de Nederlandse overheid van de koper van zo'n toestel opeist In Nederland wordt het bezit van een televisietoestel beschouwd als jen luxe, in Duitsland niet. Van de 2,8 miljoen tv-toestellen, die op het ogenblik in de Nederlandse huiskamers staan, is de schat- van de staat f500 miljoen rij ker geworden Van die 500 miljoen gulden wordt geen cent besteed aan de kosten van de celevisieprogram- die immers uit de kijkgel den moeten worden gefinancierd. Nederlandse tv-kfjkers betalen het laagste kijkgeld van Europa en ver geleken met de grote landen is het aantal toestellen gering. Geen won der, dat de Hilversumse „zuilen' iedere cent moeten omdraaien en jaloers zijn op de grotere finan ciële mogelijkheden, die buitenland se tv-stations hebben. Er is geen kans op, dat de Ne derlandse regering het melkkoetje van de weeldebelasting op tv-, ra dio- en grammofoonapparatuur laat schieten. Integendeel: hoewel de be zitter van een kleurentoestel op het ogenlik nog hetzelfde kijkgeld be taalt als de eigenaar van een zwart- wit-apparaat, is het waarschijnlijk, dat de kijkgelden in de naaste toe komst zullen worden verhoogd. Zon der goedkeuring van de Kamers kan de minister het huidige tarief van f 36.- per jaar nog opschroeven naar f 40.- Voor een hogere aan slag is een wetswijziging noodza kelijk. Minister mr. L. de Block van Economische Zaken heeft een nieuw, lichtblauw overhemd gekocht, precies in de kleur die hem is geadviseerd door deskundigen van de Neder landse Televisie Stichting. Donderdagochtend, als hij de 15de Firato-radio- en televisietentoonstelling in het RAI-gebouw in Amsterdam opent, zal hij er „gekleurd'' opstaan, want met de openingshandeling geeft hij tevens het sein voor de start van de kleurentelevisie in Nederland. De geheel in het teken van de kleurentelevisie (ktv) staande Fira- to wordt een feest dat tien dagen lang zal duren. Dat hopen althans de fabrikanten en importeurs van ktv-toestellen en met hen de zich reeds ruim een jaar op kleurenpro- gramma's voorbereidende televisie regisseurs in Bussum. De ktv is wèl een feestje waard. In de eerste plaats omdat het een prachtige technische overwinning is, maar zeker ook, omdat Neder land het eerste kleine land in de wereld is, dat met officiële kleuren tv-programma's begint. De Firato is om meer redenen een belangrijke evenement. Terwijl de grote radio- en tv- tentoonstellin gen in andere landen een natio- naa karakter hebben, is hier spra ke van een wereldaanbod van pro- dukten. Om by de kleuren-tv te blijven: voor het eerst is er onder één dak een vergelijking te maken tussen ktv-ontvangers van 17 ver schillende merken. En die ruime keuze geldt ook voor radio-, op neem-, weergave- en velerlei soor ten elektronische apparatuur, die uit 22 landen afkomstig zijn, waar onder vele premiers. De stromen bezoekers, die van 21 september tot en met 1 oktober uit alle delen van het land naar het RAI-gebouw zullen trekken, zullen ongetwyfeld vooral op die kleuren televisie afkomen. Al zyn de prij zen nog hoog en is de aankoop van een kleurentoestel voorlopig nog slechts weggelegd voor een kleine groep, de belangstelling van het pu bliek voor ktv is er onbetwist. De handel is vol vertrouwen in een goede afzet in de toekomst. Voor zichtige ramingen spreken van 10.000 toestellen, die de komende maanden zullen worden verkocht. De prijzen van de kleurentoe- stellen (63cm-beeld) liggen tussen de f2475.- en f4000.- (een Deens toestel, dus van buiten de E.E.G.). De Firato bleek ook in vorige ja ren een populaire tentoonstelling. Meer dan enig ander volk in Eu ropa is de Nederlander gesteld op „huiskameramusement". De televi siedichtheid in ons land is dan ook met 75 pet het hoogste percentage van het Europese continent. Op dit ogenblik heeft Nederland 10 mil joen apparaten in gebruik, waar mee huiskamerontspanning wordt bedreven, dus drie apparaten per gezin: 5.3 miljoen radiotoestellen. 2, 8 t.v.-toestellen. 600.000 bandre corders en bijna 2 miljoen gram mofoons. De vervangingsvraag vormt een belangrijke markt; bij tv-toestellen is deze zelfs 50 pet van alle aankopen. Daar naast is er de tendens steeds bete re, steeds nieuwere apparaten aan te schaffen. En wat dat laatste be treft kan men op de Firato wel een paar nieuwe ideetjes opdoen In bijna alle van de 152 stands in de RAI is wel iets nieuws te ontdek ken. In zwart-wit-televisie is er een nog ruimere keuze; de fabrikanten trachten duidelijk interesse te kwe ken voor het „tweede toestel", dat dan een draagbaar of althans ge makkelijk verplaatsbaar apparaat kan zijn, dat eventueel ook in boot, caravan of tent kan spelen. Tech nisch schijnen er geen problemen meer te zijn: een typisch voorbeeld komt uit Japan in de vorm van een minlatuur-tvijontvanger met een beeldje van 2\2 centimeter. Naast de televisie blijkt de radio nog springlevend. Evenals bij de overige geluidsweergave-apparatuur is hier aiom een streven naar kwa liteitsverbetering. Vergeleken met het aanbod op de vorige Firato val- len de mini-radio's op: de toestel len worden steeds kleiner en plat ter. De ontwikkelingen op het ge bied van de hi-fi- en stereo-ap- paratuur zijn indrukwekkend. Op de Firato zyn diverse demonstra tiezaaltjes ingericht, waar het pu bliek rustig kan luisteren. Een nieuw terrein is ontsloten door de ontwikkeling van de video recorder, een apparaat voor het vastleggen van televisiebeeld en- geluid op een band. In de naaste toekomst zal deze beeldrecorder evenals thans de geluidsrecorder in vele huiskamers te vinden zyn. Het zyn weer de Japanners, die in de ze techniek vooroplopen. De ten toonstelling biedt ook een overzicht van het groeiende assortiment van elektronische en elektromagne tische instrumenten. Attracties Een bezoek aan de Firato is een feestelijk dagje-uit, waar men heer lijk kan dromen over de aankoop van een fijne geluidsinstallatie, een handig draagbaar tv-toestelletje of een fantastische bandrecorder. Het aantrekkelijke is, dat het voor de meeste bezoekers niet bij dromen behoeft te blijven, omdat er van zeer veel apparatuur goedkope uit voeringen zyn. De Firato biedt meer dan alleen maar commerciële stands. In een van de hallen is „Het Elektron" in gericht, een voorlichtingscentrum, dat vooral ls bedoeld om jongeren in groepsverband rond te leiden en een inzicht te geven in de wonde re wereld van de elektronica. In de entreehal van het tentoonstellings gebouw is een show van anti-qui- teiten en in de oosthal heeft de NTS weer een in vol bedryf zijnde tèlevisie-studio ingericht, waar steeds wordt gerepeteerd en waar ook een aantal kleurenprogramma's wordt opgenomen en uitgezonden. ADVERTENTIE Geversstraat 39 v westrik L d t TH.'üt.SIS17 Japan is sterk in opmars op de Nederlandse radio- en televisie markt. Van 1960 tot 1966 is de w-aarde van de per jaar uit Japan geimporteerde radio- en televisie toestellen gestegen van ruim 600.000 tot bijna viermil- joen gulden. Een van de bekend ste merken is Sony. De appa raten voor beeld- en geluld- weergave, die deze fabriek pro duceert, worden in ons land in gevoerd door de Amsterdammer Anton Bra nds teder (49). Hij zegt: „Wij zijn zes jaar geleden begonnen. Wij hebben mag ik wel zeggen, een enorm succes gehad. Sony-artike- len worden op het ogenblik in ongeveer 1300 zaken verkocht. Dat aantal groeit met 100 toe 200 per jaar. Onze omzet is nu vyftien keer zo groot als in het eerste jaar." Deze snelle groei is zeer op merkelijk, omdat de Sony-arti- kelen over het algemeen duur der zijn dan die van de in ons land gangbare merken. Deze hogere pryzen zijn voor een belangrijk deel het gevolg van de hoge invoerrechten. De heer Brandsteder: „Wij moeten 22 procent betalen. Voor verge lijkbare artikelen uit EEG-lan- den is 't invoereoht maar 1,8 procent en dat wordt nul. Over het invoerrecht moet ook om zetbelasting betaald worden. Wij betalen dus eigenlijk dubbel op. De produktiekosten liggen in Ja pan bovendien niet zoveel lager meer als in het Westen. Ander half jaar geleden, toen ik voor het laatst in Japan was scheelde het nog maar vijftien procent, i Dat is intussen weer minder geworden. De import van goed kope apparaten uit Japan, die niet altijd even goed zijn, is dan ook sterk aan het afne men", zegt hij. De pryzen van de Sony-artike- len en die van andere Japanse produkten zullen lager kunnen worden wanneer 't in de Ken nedy-ronde bereikte akkoord wordt gerealiseerd. Voorlopig is dat echter nog toekomstmuziek. De heer Brand steder luistert er wel met ge noegen naar, maar hij acht de perspectieven die erdoor geopend worden niet van doorlsaggevend belang voor 'n verder succes van zyn onderneming. De bedrijfs resultaten van de laatste maan den bewyzen het. (in augustus 60 procent meer omzet dan vo rig jaar) Misschien schrikken we even als de nieuwe kleuren televisie de kamer wordt bin nengedragen. Want de kast is groter en dieper dan de zwart-wit-toestellen ooit zijn geweest en zo ontstellend zioaar dat hij nauwelijks is te tillen en het televisietafeltje vermoedelijk voor een solider exemplaar moet worden ge ruild. Één ding is duidelijk: men kan zien ,dat de paar duizend gulden, die de ktv meer kost dan het zwart-wit- toestel, toch wel ergens aan zijn besteed. En het wonder van de ktv beseft men pas goed als die kast wordt ge opend en eivol met leidingen en apparaatjes blijkt gevuld. De wir-war van draden en het aantal instrumentjes zijn een veelvoud van die in een zwart-wit-apparaat. Het kostbaarste onderdeel is de beeldbuis, die een wonder is van techniek Geen lx ussen op Firato J In tegenstelling tot wat op de vo rige tentoonstelling het geval was zijn dit jaar op de Firato geen toe stellen voor geluid- en beeldweer gave uit Rusland te zien. De N.V. Bakker en Kliffen uit Amsterdam, die deze toestellen op de Firato '65 introduceerden heeft van de in voer af moeten zien. Dit is een ge volg van een door Philip» opgelegd verbod. In de Russische toestellen werden door Philips gevoerde pa tenten gebruikt. De heer A. Kliffen zei ons: „Het liep wel goed. Wij hebben wel veel orders genoteerd, maar deze zyn nooit uitgevoerd." Op de Firato zyn wel enkele toestellen uit ande re landen achter het Ijzeren gordijn te zien. Het gaat hier om appara ten uit Oost-Duitsland en uit Hon garije. Kleurentelevisie, zwart- wit-televisie, home-video- recorders hoe staat het eigenlijk met de radio? Uit stekend. Wij 12,5 miljoen Ne derlanders mogen dan 2,8 miljoen t.v.-toestellen, 600.000 bandrecorders en 2 miljoen grammofoons hebben, wij hebben ook niet minder dan 5,3 miljoen radiotoestellen. En het is zeker niet zo, dat men in Hilversum program ma's maakt voor een medium, waarvan de dagen geteld zijn. Nee, de radio is spring levend. t.v. in de lucht is minder naar de radio geluisterd dan toen er nog geen t.v. was. Maar nog altijd luis teren honderdduizenden Nederlan ders 's avonds naar door de radio uitgezonden concerten, luisterspe len of documentaires. Vooral de actualiteitenrubrieken na het nieuws van half elf hebben een grote luisterdichtheid. Kenmerkend voor de vitaliteit van de radio is wat op de avond van de geboorte van Prins Willem- Alexander gebeurde. Televisierepor ters, die mensen op straat vroegen hoe zij het nieuws hadden verno men kregen in verreweg de meeste gevallen te horen: „Door d< radio'. Het aantal radiotoestellen neemt voor een belangrijk deel als gevolg van de ontwikkeling van draag bare transistorradio's nog steeds belangrijk toe. In 1962 was het zo, dat bijna alle Nederlandse gezin nen over een radio beschikten. In een kleine tien procent van de gezinnen had men ook een tweede toestel. Nu, vijf jaar later is de situatie zo, dat vijftig procent van de gezinnen over meer dan één radiotoestel beschikt. Ook verbetering van de hi-fi- apparatuur en nieuwe impulsen zoals combinaties van radio met klok, draagbare radio met mu ziekcassette en draagbare radu met grammofoon spelen in dez( ontwikkeling een belangrijke rol evenals de toepassing van integra ted circuits, die de constructie vai superkleine draagbare radiotoestel len mogelijk maakt. De geluidsomroep is voor d< meeste mensen nog steeds de le verancier van muziek, die mei steeds grotere teohnische perfectie wordt overgebracht. Afgezien van op speciale groepen luisteraars (vrouwen, jeugd, zieken, bejaar den) gerichte rubrieken heeft zij zich de laatste tijd toegespitst op zeer snelle berichtgeving en een maximum aan informatie in de 9feer van het dienstbetoon aan de luisteraars. In snelle berichtgeving over ge beurtenissen in binnen- en buiten land is de radio ondanks de satel lieten de televisie nog altijd de baas gebleven. Een goed voorbeeld is de gang van zaken tijdens de crisis en de oorlog in het Midden oosten. In Hilversum was men vrijwel dag en nacht con stant verbonden met het strijd- constant verbonden met het strijd toneel, met New York. Washing ton en met de belangrijkste Euro pese hoofdsteden. Alle verslagge vers en oorrespondenten weiden in een „pool" samengebracht. In acht dagen tijds gaf men naast de normale nieuwsuitzendingen en actualiteitenrubrieken ruim dertien uur extra uitzendingen. Zo zijn de dagen van de radio zeker niet ge teld.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7