„Niet alles in kleur Offensief van Franse boeren NSR betreurt zeer hoger inschrijfgeld V.P.R.O. vergadert zaterdag WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 „Ik raak er steeds meer van overtuigd dat het werken met kleurentelevisie niet veel afwijkt van wat je normaal in zwart wit doet. Je moet alleen op een aantal dingen nauwkeuriger letten. Je moet een uitzending nauwkeuriger voorbereiden. Maar het is bepaald niet zo dat je als regisseur van t.v.-pro- gramma's in kleur helemaal opnieuw moet beginnen." ,Die apparaten zijn razendknap in elkaar gezet' Aan het woord Is Ruud Keers (29), regisseur by de N.C.R.V.-televisie. Met Fred Oster van de A.V.R.O. en Ger Roos van de N.T.S. verzorgt hy op de Firato demonstraties met kleu rentelevisie. HU is byna acht jaar by de regie van t.v.-programma's be trokken. Hij heeft al eens in de expe rimentele kleurentelevisie-studio van Philips een kleurentelevisie-program ma verzorgd. Met andere t.v.-mensen heeft hy een korte kleurentelevisiecursus van de N.T.S. gevolgd. „Het wonderlykste Instrument is de ontvanger. Wat in dat toestel alle maal niet gebeurt. Die apparaten zijn razendknap in elkaar gezet. Het is niet te geloven dat men zoiets heeft kunnen maken", zegt hy. Teleurstelling Zijn commentaar op het maken ran kleurentelevisie-programma's is minder met superlatieven gekleurd. „Het maken van een kleurentelevisie programma is eigenlyk een teleur stelling. Wat je als regisseur te zien krygt is zwart-wit. Op het moment dat je uitzendt is er maar één moni tor in kleur. Ook de cameramanner zien alleen maar zwart-wit in hun zoeker. Dat bemoeilykt het geven van regie-aanwijzingen aanzienlyk" Zeer nauwkeurig moet gelet wor den op de kleuren die in een pro gramma gebruikt worden. Keers .Kostuums byvoorbeeld, die moet je goed uitzoeken en ook decors. Als je dat niet doet heb je kans dat het af- gryselyk wordt. Zeer geprononceer de kleuren kunnen het gezicht ver kleuren". „En dan de requisieten. Die moe ten puntgaaf zyn. De requisieten van de N.T.S. zyn niet altUd gloednieuw. Voor zwart-wit-t.v. is dat geen be zwaar. Maar by de kleurentelevisie wordt, laten we zeggen, een stukje dat van een tafelblad is afgebroken direct zichtbaar. Kleurentelevisie is dus een veel kostbaarder geschiede nis dan zwart-wit. Ontmaskerd „Iedere onzorgvuldigheid in kos tuums of decor wordt door de k.t.v. genadeloos ontmaskerd. Kunstbloe men, die je bij zwart-wit zonder enig bezwaar kunt gebruiken, vallen by kleurentelevisie bijna steeds door de mand". „By de kleurentelevisie worden de kleuren elektronisch gemengd. Dat geeft heel andere resultaten dan wan neer je verf mengt. Blauw en geel geeft in kleurentelevisie its rossigs. Als je een donkerblauwe achtergrond hebt met daarvoor iets roods maakt de kleurentelevisie er iets groenigs Een zeer moeilyk punt in dit ver band de make-up van mensen die in een k.t.v.-uitzending optreden. Ik voel er veel voor hen geen make-up te la ten gebruiken". Boeiender Zwart-wit heeft nog toekomst Met alle gunstige verwachtingen, iie er zyn voor de toekomst vat kleurentelevisie, ziet de toekomst de zwart-wit-tv er allerminst somber *iit. De fabrikanten hebben op grond van een diepgaand markt onderzoek prognoses gemaakt om hun produktieschema hierby aan te passen. Het resultaat was. dat in land het aantal kleu- renontvangers wordt geschat op 125.000 op een totaal van 3.5 mil joen toestellen, zwart-wit inbegre- pen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllillO Kleinste tv-toestel ter wereld De technische ontwikke- j§ ling (vooral in de ruimte- vaart) maakt hele kleine t.v.-toestelletjes mogelyk. Op de Firato is zo een =5 mini-t.v.-toestel te zien met 1 een beeldbuis van 2.5 centi- meter. Het is afgezien van het gewicht (1,5 kilogram) |j gemakkelyk in een jaszak mee te dragen. Deze super- kleine t.v.-ontvanger is ver- vaardigd door Sony. Door- dat voor de beeldbuis een vergrootglas is gemonteerd lijkt eht beeld twee keer zo |j groot. Philips en Sony tonen bei- de een mini-radio met de omvang van (ongeveer) een lucifersdoosje. llllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllliïi Kleur in tv-reclame 1969 pas in Het is nog niet bekend, wanneer de reclame haar intree in de kleu rentelevisie zal maken. In ieder ge- ral zal die niet eerder dan in 1969 gebeuren. Voor volgend jaar heeft de Stichting Ether Reclame (STER) de mogelykheid om kleu- rensports uit te zenden nog niet geopend. De reclamewereld bereidt zich on dertussen grondig voor op de tv- reclame in kleur. Tydens de Firato houdt het Genootschap voor Recla me een reclame-televisiedag, die voor het grootste gedeelte gewyd ral zyn aan de problemen en de toepassing van kleurentelevisie. Op het ogenblik ls de kleuren-t.v. nog niet interessant voor de ad verteerders. Er zyn nog te weinig ktv-ontvangers verkocht. „De technische mensen zyn kleurentelevisie bezeten. Maar my hoeft niet alles in kleur. Het hangt van het programma af. Een show in kleur is natuuriyk m( dan in zwart-wit. Het zal wel z komen dat alles in kleur gaat, e het journaal byvoorbeeld kun je net zo goed in zwart-wit zien. Een toneel stuk kan in zwart-wit veel boeiender zyn omdat je dan dramatischer kunt werken". „Voorlopig moeten wy er rekening mee houden dat k.t.v. ook op zwart- wit-ontvangers een goed beeld moet geven. Zolang je pasteltinten ge bruikt is dat het geval. Alleen by die pe kleuren wordt byna alles op een zwart-wit ontvanger zwart. Zolang je als regisseur beperkt bent in je ef fecten omdat k.t.v. het ook zwart-wit goed moet doen heeft k.t.v. eigenlijk geen speciale aantrekkingskracht". ADVERTENTIE Uurtje vrij? Brei! met Scheepjes Cryior. Adorablel Wie oog heeft voor echte mode breit met Scheepjes Cryior. Goed wasbeer, blijft els nieuw. Vraag het patroon bij uv Z De Amsterdamse bioscoop Cinetol heeft de wereldprimeur van een Is raëlische filmweek. Deze begint mor genavond met de vertoning van de film „Sallah" van Ephraim Kisjon met in de hoofdrol Chaim Toppol, die op het ogenblik in Londen de rol van Tewje in de musical Anaewka speelt. De Israëlische filmweek is geor ganiseerd door de Israëlische ambas sade in samenwerking met Paul Ky- en Cinetol-directeur C. A. Kop pies. Behalve de film „Sallah" staan „De kelder", „Het meisje van de Ro- Zee" en „Erwinka" op het pro gramma. In het voorprogramma wordt een aantal korte Israëlische films, waaronder een documentaire de oorlog met Egypte, „Zes da gen in juni", vertoond. De eerste secretaris van de Israë lische ambassade in Den Haag, dr. J. Kohen, zei dat het niet de bedoe ling is geweest een soort festival te organiseren. „Met deze filmweek wil len wy het Nederlandse publiek een indruk geven van de problemen van het dagelijkse leven in Israël. Juist daar houdt onze filmindustrie zich bezig". Balans van het huivelijk Onlangs is in Nederland een socio logisch onderzoek ingesteld naar de verhoudingen van de partners bin nen 't huweiyk in Nederland. In een KRO-telvisie uitzending zondag 24 september Nederland 2 (22.10 23.15 uur) zullen de belangrykste re sultaten van dit onderzoek kritisch worden bekeken door een aantal des kundigen onder wie: prof. dr. J. J. M. van Tulder, buitengewoon hoog leraar aan de Ryksuniversiteit te Leiden. Hy doceert de statische me thoden van de sociologie. Voorts prof. dr. G. A. Kooy, hoogleraar in de gezins-sociologie aan de Land bouwhogeschool in Wageningen en drs. C. H. G. M. Kuitenbrouwer, di recteur van het Katholiek Nationaal Bur. voor Geestelyke Gezondheids zorg. Aan de discussie wordt even eens deelgenomen door enkele ziel zorgers. artsen, maatschappelyk wer kers en sociologen. De discussie wordt geleid door Frits van der Poel. Nadat de Franse minister van Landbouw, oud-premier Faure. vori ge week onder een offensief met rot te eieren en overrype tomaten van de zyde van de boeren al overhaast een verkiezingsvergadering in het land had moeten verlaten, worden van diezelfde kant nu alweer nieuwe initiatieven aangekondigd met het doel de regering onder verhoogde druk te zetten. Voor 12 oktober staan er nationa le protestmanifestaties op het pro gramma, waarbij het gebruikelyke repertoire van gebarricadeerde we gen, omgekapte bomen en telefoon palen en overvallen op prefecturen eh raadhuizen weer dreigt te zullen wor den afgewerkt. De ernst van die dreigementen wordt door de regering dan ook zeker niet onderschat. Zo werd de voorzit ter van de Franse boerenbond giste ren lange tyd door premier Pompidou in persoon ontvangen, terwyl het af gelopen weekeinde minister Faure de Nederlandse vice-president van de Europese Commissie dr. Mans- holt al in zyn buitenhuis in de Jura te logeren had uitgenodigd, om ook met hem deze problemen te bespre ken. Onder de pressie van de boeren hoopt Frankryk van zyn vyf part ners in de EEG voor het volgend jaar een forse verhoging van de vleespryzen aanvaard te kunnen kry- gen. De Europese Commissie heeft slechts tot een bescheid enverhoging geadviseerd en over dat verschil van inzicht zullen volgende week maandag in Brussel de zes minis ters van Landbouw de degens moe ten kruisen. Het bezoek van dr. Mansholt, die speciaal met land bouwproblemen is belast, aan minis ter Faure kan dan ook als een voor spel op die ontmoeting in de Belgi sche hoofdstad worden beschouwd. OVERLAST VAN BUITENLANDSE ARBEIDERS IN ABBENES De gemeente Haarlemmermeer heeft maatregelen aangekondigd te gen onderverhuurders in Abbenes, in verband met de omstandigheid, dat in dit Haarlemmermeerse dorp momenteel een groot aantal Turkse arbeiders by particulieren is onder gebracht. Vooral in de gemeentelyke duplex-woningen komt het voor, dat gezinnen een aantal Turken in huis hebben. Omwonenden hebben al regelmatig geklaagd over de hinder, die buitenlandse arbeiders veroorza ken. In een schryven aan de hoofd bewoners van de duplex-woningen zeggen B. en W. van Haarlemmer meer, dat het niet is toegestaan, dat buitenlandse arbeiders in huis wor den opgenomen. In het uiterste geval zal de gemeente er toe overgaan de huurcontracten met de hoofdbewo ners van de duplex-woningen te ver breken. KOSMOS-178 De Sowjet-Unie heeft gisteren een onbemande satelliet gelanceerd die binnen een of meer banen naar de aarde schynt te moeten terugkeren. De baan van Kosmos-178 lykt op die van drie andere kunstmanen in deze reeks die in juli en augustus werden gelanceerd. De andere dedgelijke kunstmanen van 205 km tot 145 km boven de aar de. De hoek van de baan met de evenaar bedraagt 50 graden. Het de derde lancering binnen 11 da gen. De andere degelyke kunstmanen bestudeerden het magnetisch veld van de aarde, de straling in de ruim te en de bovenste lagen van de damp kring. Mr. Van Thiel voorzitter van (Van onze parlementaire redactie) Mr. F. J. F. M. van Thiel (KVP) zal ook in het zittingsjaar 1967/'68 weer als voorzitter de vergaderin- herkozen als Tweede Kamer gen van de Tweede Kamer leiden. Hy werd gisteren met zeer ruime meerderheid geplaatst als eerste op de nominatie voor het voorzitter schap van de Kamer. Als tweede voorzitter wees de Kamer aan de socialist drs. G. M. Nederhorst en als tweede onder-voorzitter de libe raal R. Zegering Hadders. Ook in het afgelopen jaar waren de heren Nederhorst en Zegering Hadders plaatsvervangend voorzitter. Het viel op. dat by de stemming over het voorzitterschap zes leden niet stemden op mr. Van Thiel, maar op de KVP-er mr. Van Doorn, die bekend staat als een van de radi calen in de KVP. Het was een kleine verrassing, maar het zal niet bekend worden van wie deze afkom stig is, want de stemmingen over het voorzitterschap zijn geheim. Zarah Leander in Amsterdam De Zweedse filmster en zangeres Zarah Leander zal op 3 oktober een concert geven in de grote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam. Zy zal aan de piano worden bege leid door haar echtgenoot Arne Hülphers. De Zweedse maakte haar debuut in Wenen in 1936. Zy trad daarna op in tal van films. „Dat nu wederom een lastenver zwaring voor de studenten wordt voorgesteld, in de vorm van een ver hoging van zowel het inschrijf- als het examengeld tot f 100 is onbegry- peiyk" meent 't bestuur van de Ne derlandse Studenten Raad (NSR) in eerste reactie op de miljoenen nota. „Het bedrag waarmee de door- ïee-student moet rondkomen is der mate laag. dat studenten bepaald niet de aangewezen groep vormen om tekorten in de onderwysbegroting op te vangen". „Met veel genoegen" heeft het be stuur van de NSR kennis genomen van het voornemen van minister Ve- ringa van Onderwys en Wetenschap pen om een commissie in te stellen die de problematiek van ryksstudie- toelagen, kinderaftrek, kinderby slag en collegegelden in zyn onderlinge verhouding gaat bestuderen. In mei van dit jaar had het NSR-bestuur om de instelling van een dergeiyke commissie verzocht. Het NSR-bestuur verwacht dat de ze commissie de hoognodige sanering van het complexe systeem van fisca le- en sociale-faciliteiten en studie toelagen tot stand zal brehgen. NEDERLAND 1 NTS 7 ?5 uur 7 41 uur 8.10 uur 10.00 uur 11.10 uur 11.15 uur NEDERLAND 2 De Minimolen Nieuws Charlie Chaplin-film Openbaar kunstbezit Zendtyd politieke partijen Een feestdag (Socutera) Journaal en weeroverzieht Europa cup: Ajax Real Ma De raadselachtige mr. Moto Laatste nieuws Sluiting VARA Nieuws Coronation street Achter het nieuws De weduwe: griezelkomedie Speurtocht in het verleden Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 10.00 uur HILVERSUM 2 Politiek „vuurwerk" Op het eerste gezicht valt het knokwerk vari „De wrekers" nauwelyks te vergelyken met de arbeid der politici. En toch le verde het, laten we dan maar zeggen, „geestelyk knokwerk", gisteren via Nederland I in „Vanavond in Nieuwspoort" verricht door ministers en fracr tieleiders, een minstens even suggestief televisieprogramma op. Zo'n goed resultaat is, te danken aan de spitse interview kunst van mannen als Frits van der Poel en Ad Langebent, die altijd de indruk wekken hun zaken zeer grondig te hebben voorbereid. Het prettige van een pro gramma als „Vanavond in Nieuwspoort" is. dat niet alleen de presentatie flitsend is en af wijkt van het bekende patroon, maar dat ook de regie veel vryer gevoerd wordt dan men zou kunnen verwachten by een politieke discussie. Er was ook deze keer weer oog voor details, die juist in een dergelijke uit zending zo belangrijk zijn, om dat ze de heren, die normaal nogal ver van ons af staan, tot bereikbare mensen maken. Bak ker (CPN) draaide z'n shagje, Biesheuvel (AR) schudde van het lachen. Toxopeus (VVD) fluisterde keer op keer zijn buurman Schmelzer KVP wat in, en byna alle vingers trilden Ook nieuw was dat de camera minister Witteveen van Finan ciën volgde, toen deze het pand verliet. De minister had tevoren verklaard te geloven in een spoedige opleving van onze economie. Vervolgens werd het tijd kritische fractievoorzitters aan het woord te laten. Schmel zer achtte onder de gegeven omstandigheden het bedrag, uitgetrokken voor ontwikke lingshulp, wel voldoende. Over troonrede en miljoenennota zei hy dat het kabinet de moed heeft gehad om de werkelyk- heid te zien. Den Uyl daaren tegen sprak van een bijzonder ongeïnspireerd stuk, dat juist getuigde van gebrek aan moed. Zo gaven ook de anderen hun mening, waarbij Bakker het al dus formuleerde: „wel degelijk inspiratie, maar niet van klap wiekende engeltjes, maar van grote ondernemers". De beant woording van deze vragen draai de zo nu en dan uit op klei ne, boeiende schermutselingen, waarby het aankwam op im provisatie en gevatheid. De één bleek wel redelyk over die eigenschappen te beschikken, de ander in het geheel weer niet. Maar dat verleende juist de charme aan dit kleine uur politiek „vuurwerk". Krotwoningen Veel harder kwamen de klappen aan, die werden uitgedeeld inde documentaire over krotwonin gen, waarvan wy er in Neder land zo'n 350.000 bezitten. Daar komen dan nog eens 240.000 huizen by. die nog net niet tot de afbraak behoren, maar die ook „ten dode staan opgeschre ven". Ons land telt meer dan 1 miljoen krotbewoners. En wat nog ernstiger is: een oplossing van het barre pro bleem is op geen stukken na in zicht. Minister Schut van Volks huisvesting kwam vertellen dat er in de na-oorlogse haast, waarmee men de geweldige ach terstand in de woningbouw wilde inhalen, niet gedacht is aan opruiming van de krotten. En nu is er geen geld meer om al die huizen, die eigenlyk al lang niet meer die naam ver dienen, af te breken. We konden het volledig eens zijn met de commentator, die vaststelde dat het niet nodig is naar Napels te gaan om „die pitareske sloppen" te zien. Stank, nijpend gebrek aan frisse lucht, lekkages, verveloosheid, weggeteerde plafonds, overlo pende w.c.'s, verstopte riolerin gen: de ellende bevindt zich zeer dicht in onze buurt, als men er al niet zelf mee kampt. VOOR WOENSDAG 20 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 in VARA; 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Stereo: Licht ensemble met zangsolist. 18.55 Portret van een supporter: inter view met muz. 19.20 Artistieke Staal kaart. 20.00 Nws. 20.05 Akkoord: een programma om 20.45 Spreekt U >sle. "22.30 Nws. 22.4 Viool en plano: 23.55-24.00 Nws nieuws uit de protestants christelijke organisaties. 18.50 Stereo: Licht èn- rauz. NRU: 20.05 Reportagi voetbalwedstrijd AlaxReal Madrid, te Amsterdam. NCRV: 22.10 Avond overdenking. 22.30 Nws. 22.40 Stereo* NCRV-vocaal ensemble: moderne lie deren. 23.00 Verantwoord ouderschap?, lezing. 23.15 Lichte gr am.muz. 23.55- 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e lijn) van 18-20 uur „The Sound of Music" (Rodgers' Hammerstein), Solisten Peggy Lee. Lullaby of birdland (Shea ring). Erroll Oarner. Them there eyes (Plnkhard). Peggy Lee. Ich nenne alle Frauen Baby (Weille), Orkest Benny de Weille. Der verllebte Jazztrompeter (Lehn), Orkest Erwin Lehn. Love wal. ked in (Gershwin), Tommv Turrenti- Donaldson), ld. Funky mama (Pat- ton) ld. Where you at (Silver). Blue Mitchell, Junior Cook, Horace Silver, (Sliver). Id. Horace-scope (Silver), id. VOOR DONDERDAG 21 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 m AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gram-muz. (8.30-8.35 De groen teman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Ste- o: Klass. gewijde 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Cel lo en piano: klass. muz. 14.05 Beiaard- concert. 14.15 Israël en zijn bewogen historie, lezing. 14.30 Promenade or kest en zangsoliste: operamuz. 15.00 leken. 16 tijns-amerikaanse „Feest" Oord: Jazzband0 ten. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten, licht progr. Hilversum 2, 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gramjnuz. (7.30-7.32 Nws.). 7 55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klass. gram.muz. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Klass. kamermuz. (gr.) 12.27 Mededelingen t.b.v. land- cn 19.53 Toeristische tips. king met de A.N.V.V. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Roemeens Na- 1 Ballet Oltenia. 20.50 De vlucn- teuiig. TV-fllm (slot). 22.25 AVRO's Televizler. NTS: 22.50—22.55 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. in het kort. KRO: 20.05 Is It true what they say about Dixie?: Dlxielandmuz. 20.50 Gamma: vorderingen in de wetenschappen. 21.05 bio: discussie tussen hoogleraren en studenten over de katholiciteit van het katholiek Hoger Onderwijs. NTS: Afrikaanse kerkleiders (1): interview. NCRV: 15.45 5 z. (gr.). 16.00 beloverdenking. 16.30 Stereo: Neder lands Strijkkwartet (opn.)moderne muz. 17.00 De London-Melbournerace, hoorspel. 17.15 Stereo: Metropole or kest. 17.45 Stereo: Lichte gram.muzlek. Hilversum 3, 240 m en FM NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vokale muziekjes. 10.00 Nws. langspeelpl: bij de kof sistor: gev Nieuw 11.00 Nws. 11.02 Muz. toiJj de koffie. 12.00 Nws. 12.02 Tra: et. een toeristische 13 02 Top dertig: lichte platen. KRO; 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Netty Rosenfeld. 16.00 Nws 16.02 Act. 16.05 lOrrrr: platenshow. 17.05-18.00 Draal- ;oel Nederland 1 NTS: 10.30-11.00 Kleurentelevisie: Rechtstreekse reportage van de offl- JeugdJournaal. 19.10 morgen uitgezonden (gr.). 9.35 officiële opening Het algemeen bestuur van de VPRO gaat aanstaande zaterdag in een spoedvergadering de moeilykhe- den bespreken die zyn ontstaan na dat de voorbereidingen voor een sa tirisch programma abrupt zyn ge staakt. Hoofdpunt van de besprekin gen is de aan televisiechef Arie Kleywegt opgelegde schorsing. De di rectie van de VPRO heeft weer een communiqué het licht doen zien. Hierin maakt de directie, in over leg met het dagelijks bestuur bekend dat er in het programmabeleid van de VPRO in radio en televisie geen principiële verandering komt. De VPRO wil onveranderd een mo dern, open .onbevangen, kritisch en onafhankelyk programma maken. Daarom is het byzonder te betreu ren, dat de VPRO gedwongen werd de voorbereidingen voor één van de ze kritische programma's te beëindi gen, te meer daar de onjuiste in druk is gewekt dat perspublikaties de VPRO tot dit staken van de voor bereidingen hebben gebracht." Aldui het communiqué.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5