Leiden gaat weer 3 oktober vieren 31/2% op een rente-girorekening Watergeuzen naar de Waag Geen bedeling maar traditie Van Dishoeck functie Prof. legt neer Maak uw salaris rentegevend! bij de Algemene Bank Nederland Taptoe Idresboek eiden: alloze outen Na hoogleraarschap van zestien jaar WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3^, jaclispiegel-wielreinneii-operette-lioiidendressijiiiir Op alle aanplakborden in de stad wordt het de Leidenaars duidelijk gemaakt: 3 oktober, de dag van het ontzet, is weer janstaande. Nog twee weken, dan kan het grote feest beginnen ja de warme hutspot op tafel staan. De feestwijzer, al even tra ditioneel als de herdenking van deze dag zelf, vermeldt als hoogtepunten de uitreiking van haring en wittebrood in de och tenduren en, ook dat is geen verrassing, de optocht 's middags. ':i Overigens doet het bestuur van de 3 October-Vereeniging over de samenstelling van deze optocht nogal geheim zinnig. Het belooft een „gro- gekke optocht" te worden, die Leidse „toestanden" op „goedmoedige" wijze aan de Aan het feest van 3 oktober Jj jaat ook dit jaar weer een tap- a toe vooraf. Deze taptoe is be- Ëj doeld als hulde aan de grote mannen van 1574. Het bestuur van de 3 October-Vereeniging wijst èr in dit verband op dat de lichtstoet hoewel feestelijk van karakter niet bedoeld is als een carnavaleske vertoning J Met name enkele schoolvereni- a jingen hebben namelijk wel eens a de neiging om er een potje van g te maken, zeggen de organisato- ren van het feest. Even misplaatst vinden zij het meevoeren van politieke leu- ten in een optocht als deze. Voor de toekenning van de Spaanse- degen- wisselprijs wor- J den dit jaar beoordeeld de sport- a verenigingen (met uitzondering a van de gymnastiekvereni- g gingen). De taptoe vertrekt als vanouds van de Kaasmarkt. erljei samenstellen van een adres- is een zeer moeilijk en secuur rt. De moeilijkheid is, dat het eerste tot de laatste letter Rap^curaat moet zijn, anders is het, van de eerste tot de laatste let- onbetrouwbaar en dus niet jammer dat het nieuwe iresboek voor Leiden 1967 niet aan voorwaarde voldoet. Het is uit geven door de Nederlandse Uitge- tij van Handelsinformaties NUHA Amsterdam „volgens officiële ge- 'ens" aldus het titelblad. Van- ilsprekend staan er ook een hele- ?1 juiste gegevens in, maar zij zijn orspekt met zoveel fouten, dat het ek even onbruikbaar is al de vo- l editie, de uitgave 1963—'64. Ook Jertijd signaleerden wij een serie tóen. Een kleine bloemlezing uit de «we uitgave: de Universiteit, de totste werkgeefster van de Sleu- vinden. Wel een verwijzing in de „be- KpenlJjst" naar de afdeling „open- re instanties", maar daarin zijn het spoor bijster geraakt-. Onder bioscopen, die toch waarlijk niet dicht gezaaid zijn in de Sleutel- d dat men er een over het hoofd kunnen zien, staat Camera in Hogewoerd niet vermeld. De ,f>f- gegevens", waarop het adres- berust zijn waarschijnlijk niet dtregen bij het stadhuis of een tere instantie die zich naarstig het tegenwoordige leven in Lei- bezig houdt, maar bij het ge- fcntearchief waar het verleden (ffaard wordt. Men moet dit wel fonemen wanneer men onder de ^genootschappen de twee jaar ge- fen in gebruik genomen Vredes- aan de Burggravenlaan niet te- komt, de diensten in deze her- fonde wijk volgens het adresboek 5 steeds in de aula van de school de Asserstraat plaatsvinden (al ïee Jaar niet meer) en de predi- fot van deze wijk nog steeds ds. *rs heet te zijn die al twee jaar emeritaat is. De kerkrubriek in adresboek is trouwens een aan- ■tehakeling van fouten en ver- terde eg evens: aan deze rubriek men niets, helemaal niets, januner, Leiden is langzamerhand wel toe aan een goed adresboek. kaak zal stellen en waarin het verrassingselement een grote rol zal spelen. Een ge heel ongebruikelijke opzet dus, temeer omdat de stoet, bij uitzondering, geen Leidse deelnemers zal tellen. Hoe het ook zij, de feestvierende Leidenaars zal op deze dag een „Lachspiegel" worden voorgehouden zoals dat nog niet eerder is gebeurd. Nieuw in het traditionele 3 oktober programma is het wielercriterium, dat van 's ochtends tien uur tot 's middags twaalf uur in Leiden- Zuidwest zal worden gehouden. Aan de start zullen o.a. verschij nen de beroepsrenners Gerben Karstens, Bart Zoet, Nol Klooster man, Cor Groenewegen en Dries Helsloot en de amateurs Joop Zoe temelk, Ton v. d. Valk, Cees Schijff en Rink Cornelisse. Ook de pro fessional sprintkampioen Frans Mahn hoopt op 3 oktober naar Leiden te komen. Er wordt onder meer gereden om de grote 3 Ok- tober-Wieierrondebeker. Behalve bekers zullen ook vele premies beschikbaar worden gesteld. De organisatie van dit wielerevene- ment berust bij de Swift-Combina tie Leiden. Een onder onderdeel van het feest programma is de demonstratie po- lltiehondendressuur op het sport terrein aan de Zoeterwoudsesin- gel. Deze demonstratie, die wordt gegeven door de Eerste Rotter damse Politiehondendressuur Club, is samengesteld uit een serie „proeven," die elke goed geoefen de politiehond moet kunnen afleg gen. Geïnteresseerde Leidenaars kunnen wat dit „hondennummer" betreft 's morgens van negen uur tot half elf op het sportterrein te recht. Alle 3 oktober-tradities ten spijt zal het ochtendprogramma voor de Leidse kleuters er anders uit gaan zien. Ditmaal namelijk geen pop penkast maar een muzikale clown. Om kwart over acht komt deze clowh met zijn fratsen naar het Bevrydingsplein (Zuidwest), om negen uur is hij op de hoek van de Lage Mors weg en de P. C. Hooftlaan (Morskwartier), om kwart voor tien treedt hy op in de Pieter Bothstraat (Noord) en om half elf in de Zeemanlaan (Pro- fessorenwijk) De ouderen kunnen 's-avonds in de Stadsgehoorzaal genieten van ope rettemuziek. Het Haagse Operette- gezelschap MVO geeft in deze zaal een voorstelling van „Victoria en haar Huzaar". De teksten worden in het Nederlands gezegd, de lied jes in het Duits gezongen. Na de reeks variétévoorstelling vroeger en de musical van verleden jaar nu dus een Paul Abraham operette. Wat de uitreiking van de haring en het wittebrood betreft, aan 7500 personen (minder dan v.j.) zal in het vroege ochtenduur, onmid- dellijk na de reveille op het Stad huisplein, de feestgave worden ver strekt. Het schynt dat ditmaal ook veel jongeren de inschryvingslijst liegt er althans niet om naar het oude Waaggebouw zullen komen. Er wordt evenals vorig jaar een ha ring uitgereikt, die tevoren is ont- zouten. Het is dus niet nodig de haring in de week te leggen. De haring behoeft alleen maar te wor- ADVERTENTIE «SjjggS. GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f800,- JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze In alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. Het bestuur van de 3 October Vereeniging zal de bewoners van rust- en verpleegtehuizen in Leiden in de komende feest vreugde laten delen. De dames van de bestuursleden gaan na- 1 melijk nog voor het begin van de feestelijkheden langs achttien van deze inrichtingen met in totaal 1000 stukken taart en 500 zakjes snoep. Bovendien krijgen de heren sigaren en de dames bloemen. Deze attentie is de voortzetting van een initiatief, dat in 1961 ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de J 3 October Vereeniging werd ge nomen. den schoongemaakt voor dat hij in het keelgat glijdt. Een bijzonder heid dit keer is het optreden van de Zeeverkenners van de Jan van Galengroep, die als Watergeuzen in een aantal sloepen naar het Waag- hoofd zullen varen om aan de uit reiking van haring en wittebrood extra luister bij te zetten. Val er bü de uitreiking van de haring en wittebrood een verjonging te be speuren. de koraalmuziek lijdt wat de leeftijd van de zangers en zan geressen betreft aan een zekere ver grijzing. De 75-jarige dirigent Her man Stenz zou graag wat meer jon gere deelnemers in het Van der Werfpark willen zien. De koraalmu ziek begint 's-ochtends om acht uur, de repetities worden gehouden op 25 en 29 september 's-avonds om acht uur in de Waag. Traditionele programma- onderdelen zijn verder de militaire parade in de Breestraat (half tien) en de dank dienst in de Pieterskerk (half elf) Als paradecommandant treedt op garnizoenscommandant, kolonel P. van Schendel, die op 1 nov. de dienst zal verlaten. De parade overigens in verband met de defen siebezuinigingen dit jaar niet groot zijn. Wat de dankdienst in de Pie terskerk betreft, voorganger zal zijn ds. L. Kievit. Ter gelegenheid van de feestdag zullen zowel het Sted. Museum „De Lakenhal" en het Mo lenmuseum ,De Valk" 's -morgens van tien tot twaalf uur hun deuren geopend houden. Het Schuttersveld zal wederom hoe lang nog? dienst doen als feest terreih. Er komen meer dan hon derd kermisattracties, waaronder de Twister, de Passaat en de Looping the Loop. De demping van enkele ten in de onmiddellijke omge ving van 't veld maakt 't mogelijk de „inrichtingen" een wat ruimere opstelling te geven. Zij tot slot nog vermeld het optreden van de beatband van het Rijnlands Lyceum, „De Storx", 's-avonds van zeven tot acht uur op de Lammer markt, waar ook gelegenheid tot dansen zal worden gegeven. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: Doctoraal Ned. recht: de heer T. H. A. M. Thunnlssen (Den Haag), mevr. M. Bruining-Volmer (Leiden), de heer G. C. v. d. Steenhoven (Lei den), mej. J. M. v. d. Vaart (Den Haag)doctoraal fiscaal recht de heren J. J. H. Jacobs c. 1. (Rotter dam), T. J. Markensteijn (Dor drecht), D. Hund (Utrecht). G. W. Kuurman (Utrecht), H. Zwiers (Rot terdam), N. Stoffelsma (Utrecht) en R. W. M. Ebben (Roosendaal)doc toraal scheikunde: mej. A. M. J. van Tilburg (Leiden), mevr. M. H. G. Overhoff-Sandman (Leiden), de he ren W. C. M. C. Kokke (Leiden), P. Tavenier (Katwijk aan Zee), mej. R. W. Bouwknegt (Leiden)doctoraal natuurkunde: de heer M. D. Lebret (Leiden)doctoraal farmacie de heer J. Blom (Leiden)kandidaat wiskun de en natuurwetenschappen: de he ren A. Geilvoet (Leiderdorp), R. W. Buiterman (Leiden), F. B. Basters (Katwijk aan Zee), J. ten Hoope (Zwijndrecht), T. B. Heijbroek (Lei den), G. Groothuis (Leiden), R. A. Heijtink (Oegstgeest), mevr. Akker- mans-Cramer (Leiden), F. C. Roest (Leiden), J. C. von Vaupel Klein (Rijswijk Z-H), mej. W. v. Deude- kom (Leiden). F. L. A. Segers (Lei den), J. C. M. Jonkman (Leiden), R. N. A. Kramer (Den Haag), P. van Tol (Leiden), R. P. Dessing (Leiden), D. J. G. v. d. Ouderaa (Den Haag), H. J. R. Simonis (Leiden), G.B.Hof (Leiden), J. Otten (Leiden); docto raal scheikunde de heer D. M. de Vries (Leiden). BRIDGECLUB SANS-ATOUT De bridgeclub Sans-Atout opent het nieuwe seizoen met het houden van een ledenvergadering op 22 septem ber in hotelrestaurant „Nieuw Miner va". Eveneens in „Nieuw Minerva" zal op 29 september de openingsdrive plaats vinden. Haring en wittebrood: (ADVERTENTIE) (alle voordelen van de giro en bovendien 31/2% rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren. Prof. dr. H. A. E. van Dishoeck zal vrijdag a.s. zijn afscheids college geven als gewoon Leids hoogleraar in de keel-, neus- en oorheelkunde. In verband met het hereiken van de pensioen- verplichte leeftijd werd hem eervol ontslag verleend met in gang van het nieuwe academische jaar.. Het afscheidscollege zal gegeven worden in de collegezaal van het Fysiologisch Laboratorium en aanvangen om kwart over vier. Zeer actief op vele terreinen Prof. dr. H. A. E. van Dishoeck, die op 29 mei 1897 in Leiden werd geboren, studeerde medicijnen in zijn geboortestad en vestigde zich in 1924 als huisarts in Woerden. Na enige jaren assistent te zijn ge weest bij prof. Zwaardemaker op het Fysiologisch Laboratorium van de Rijksuniversiteit in Utrecht, promo veerde hy aldaar in 1928. Vervolgens specialiseerde hij zich bij prof. Ben jamins in Groningen in de keel-, neus- en oorheelkunde. In dezelfde jaren verrichtte hij op het Fysiolo gisch Laboratorium van de hoogle raren Buitendijk, Dirken en Brink man onderzoekingen over ademfysio- logie. Na in 1936 te zijn aangesteld als chef de dinique bij prof. De Kleijn in Amsterdam, waar hij onderzoe kingen verrichtte op onder meer het gebied van de audiologie en de al lergie en in 1945 de Zwaardemaker- kliniek etioht.te, werd prof. Van Dis hoeck in 1951 benoemd tot hoogle raar in de keel-, neus- en oorheel kunde aan de Leidse Universiteit als opvolger van prof. Van Gilse, welk ambt hij aanvaardde met het uit spreken van een rede over „Het dubbelleven van de geest in spre ken en verstaan". In Leiden vorm den de alergie, de audiologie, de op- togyrische illusie, het evenwichtsor gaan, de reuk en vele klinische on derwerpen het terrein van zijn on derzoekingen. Prof. Van Dishoeck, die medewer ker is aan zes Nederlandse en vijf internationale hand- en leerboeken, heeft meer dan tweehonderd publi- katies op zijn naam staan. Hij is oprichter, hoofdredacteur en uitga ver van de tijdschriften „.Interna Rhinologic Society en de Nederland se Keel-, Neus- en Oorheelkundige Vereniging, heelt hij mede-opgericht of mede-bestuurd. Vele internatio nale congressen zijn door hem ge organiseerd dan wel geleid. Prof. Van Dishoeck heeft in Lei den naast zijn wetenschappelijke werk ook veel bijgedragen tot an dere aspecten van het Leidse uni- tional Rhinology" en „International versitaire leven. Zo was hij de stu- Audiology". Tal van verenigingen, wende kracht bij het tot stand ko- zoals de Nederlandse Audiologische men van het universitaire woon- Vereniging, de Nederlandse Alergi- complex met bijbehorende centrale sche Vereniging, de International voorzieningen tussen Boerhaavelaan Audiologie Society, de International en Mariënpoelstraat, de zogenaamde Rhinologio Society, de European „assdstentenflat". Het meest met de traditie ver bonden onderdeel van de feest viering is de uitreiking van ha ring en wittebrood. Dit jaar zal de uitreiking een extra accent krijgen door de komst van enke le ..Watergeuzen". De eerste uitreiking van ha ring en wittebrood aan de Leid se bevolking viel zoals bekend, samen met de komst van de Watergeuzen onder bevel van De Boisot op 3 oktober 1574. Op die gedenkwaardige zon dag kwamen de vaartuigen bemand met Geuzen om 8 uur 's morgens langs de Vliet Leiden binnen. Zij brachten de Leidenaars het lang verbeide „Ontzet" met haringen, wittebrood en andere levensmiddelen Aan dit ontzet herinnert een rijm, dat de stadsregering op een steen in de wal bij de Vliet brug liet beitelen. Voor de eerstvolgende uitrei king moesten de Leidenaars wachten tot het jaar 1823, toen aan „Minbedeelden" haring en wittebrood werd uitgedeeld. In een proclamatie van „De Studenten der Leydsche Hooge- school" van 1835 staat te lezen: „Des middags te twaalf uren zal voor het gebouw der Stu denten-sociëteit aan Leydens behoeftige ingezetenen eene uitdeeling van Haring en Wit tebrood geschieden". Vanaf 1835 tot 1874 is er ge regeld aan arme ingezetenen een uitdeling van haring en wit tebrood geweest, maar van deze uitdelingen zyn slechts heel wei nig betrouwbare gegevens be kend. Bij het derde eeuwfeest van „Leidens Ontzet" in 1874 werd de uitdeling van haring en wit tebrood aan bedeelden ver zorgd door de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente van Leiden. Uit het verslag, opgesteld door de Commissie, belast met de re geling van deze uitdeling, zijn de volgende gegevens: „Op zaterdag 3 October des morgens te 7 uren had de uit deeling plaats aan 1379 bedeel den en 929 kinderen. Aan elk persoon is uitgereikt een wittebrood van 5 oneen en 2 haringen en aan elk kind de helft. Deze uitdeeling vond plaats in het Huiszittenhuis aan rfe Oude Ryn. Op 3 October des namiddags te 5*6 uren werd de uitdeeling gehouden aan de pauvres hon- teux en bewoners der navolgen de hofjes, als dat van Wouden dorp. Bethaniën, Catryn-Ja- cobsdoohtershof, Catryn-Maar- tendoohtershof en St.-Anna- hof of Joostenpoort, die even als de bedeelden brood en ha ring ontvingen en bovendien eene flesch bier voor elk per soon. Op dinsdag 6 en woensdag 7 October werd aan bedeelden in Het Soephuis aan de Haarlem merstraat hutspot uitgereikt, be staande in aardappelen, worte len, uyen en rundvleesch, elk portie voor één persoon be staande in 8 ons aardappelen, 3 ons wortelen. 2 ons uyen en 2% ons rundvleesch. Op 8 October had een feest viering plaats in het Minnehuis aan de Kaarsenmakerstraat, die 's morgens om 9 uur begon en laat in de avond werd besloten met een vuurwerk. Te 8 uren 'g avonsd had de uitdeeling plaats van .Haring en Wittebrood" en Bier aan de Ge- alimenteertïen en het Minne- huis." Het rapport besluit met een opgave van de verstrekte levens middelen op 3-6-7 en 8 oktober: 2330 brooden van 5 oneen, 4900 haringen, 2814 mudden aardappelen, 644 kilo wortelen, 429 kilo uyen, 536 kilo rund vleesch, 201 flesschen bier, 5% kilo suiker. Dit alles voor de totaalprijs van f 1.222,35%. Uit een krantenbericht blykt, dat deze uitdeling aan „bedeel den" in 1884 werd herhaald. By de eerste feestviering ge organiseerd door de 3 October- Vereeniging in 1886 biykt, dat aan 1700 vrouwen haring en wittebrood werd uitgedeeld en aan 1500 mannen bier en siga ren. In 1886 ontstond ook de tra ditie, om de uitreiking van ha ring en wittebrood te doen ge schieden in het Waaggebouw. In 1911 werd aan 4182 vrou wen haring en wittebrood uitge reikt en aan 3871 mannen kof fie. tabak en pypen. By het driehonderdvyftig jaar herden ken van Leidens Ontzet brachten Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik tydens de uitreiking van Jiartng en wittebrood" een bezoek aan de Waag. In 1936 werd aan 4000 perso nen „haring en wittebrood" uit gereikt en aan de vrouwen kof fie en de mannen tabak. Na de tweede wereldoorlog werd dbor het bestuur van de 3 October Vereeniging geyverd het stempel van „bedeling", dat op deze uitreiking drukte, te ver vangen door „traditie", In 1945 werd ook gebroken met het uitreiken van koffie, en tabak. In datzelfde jaar werd aan 5000 Leidenaars „haring en wit te brood" uitgereikt, per persoon 2 broden en 2 hariagen „zon der bon" (alle levensmiddelen waren nog gedistribueerd). Het topjaar van uitreiking was 1953, toen aan 13052 personen „haring en wittebrood" werd uit gereikt. By het 75-jarig bestaan van de 3 October Vereeniging in 1961 werd aan 10.000 personen de feestgave uitgereikt. Aan de uitreiking op 3 ok tober in de Waag gaat de in schrijving vooraf. De traditie wil dat op de laatste zaterdag van augustus iedere Leidenaar die op 3 oktober haring en wittebrood wil ontvangen, zich daarvoor laat inschrijven. Deze inschryving is nodig om te weten hoeveel brood en ha ring er moet worden ingekocht In 1966 lieten 8000 Leidenaars zich inschryven om op 3 okto ber 8000 broden van 4 ons en 16.000 haringen in ontvangst te nemen. De kosten van de uit reiking van „haring en witte brood" zyn van jaar tot jaar verschillend, daar zowel het aan tal gegadigden, als de prys van de haring en brood een bepalende invloed hebben; voor 1966 waren de kosten rond f 6.100.—. Geld voor de waterzuivering De 500 miljoen gulden aan subsidies, die volgend jaar door het rijk worden verstrekt ter bestrijding van de waterver vuiling worden o.m. aange wend voor de zuiveringsinstal laties van de gemeenten Lei den, Voorschoten en Bodegra ven.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3