EIDSCH DAGBLAD et kan moeilijk anders üeine man krijgt klappen Manescoe voorzitter Alg. Vergadering V.N. Regeringspartijen Oppositiepartijen Nederlandse klacht tegen Griekenland Tkasjenko zou geheim apparaat uit Harwell hebben willen kopen JAMIN Lericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 No. 31386 ecteur: E. A. E. van Dishoeck Dofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling:), losse nummers ƒ0,25 Witte Singe) 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 2150? TOXOPEUS SCHMELZER st" V t Kleine man rekende voor dat de verhoging de ontwikkelingshulp maar 0.04 tent van het nationaal inkomen aagt. „Dat had de regering ons mogen aandoen", aldus drs. üyl. „Zo duurt het nog twaalf eer we het nagestreefde cijfer 1 procent van het nationale in- en hebben bereikt", te miljoenennota houdt een aan- bijzonder onaangename verras- en in, waardoor in het bijzon kleine man de klappen zei drs. Den Uyl. Hij doelde op de afschaffing van con- mtemsubsidie op brood, het in- ipen van het aantal woningwet- ingen dat gebouwd gaat worden de verhoging van het kleuter- lolgeld. ti. W. K. N. Schmelzer, fractie- er van de KVP, verklaarde ver eren te hebben in de achter riem waaruit het beleid van de ring voorkomt. Hij wees erop werkloosheidsbestrijding geen estie is van geld pompen in de itsohappijmaar van orde op za- stellen. Bestrijding van de werk- sheid is niet los te koppelen van WEERBERICHT OPKLARINGEN Bilt verwacht van heden- tot ?enavond: Opklaringen en slechts hier en een bui. Zwakke tot matige tussen zuid en zuidwest. De- de temperaturen als vandaag of 1 hogere. Opgemaakt om 11.15 uur). 21 september. 6.23 uur; onder: 18.43 uur, to op: 19.33 uur; onder: 9.13 uur. togwater te Katwijk te 4.41 en "uur, laagwater te 0.48 en 12.56 ft nummer bestaat alt 20 pagina's het gezond maken van de economie. Hij herinnerde eraan, dat het kabi net „al heel veel" heeft gedaan aan werkloosheidsbestrij ding. ,JDe vraag is niet of er nog meer uitgegeven kan worden", aldus drs. Schmelzer, maar of er binnen het raam van de financiële mogelij khe- De fractieleiders van de regeringspartijen hebben waardering or de inhoud van troonrede en miljoenennota. Het meest po ef was mr. E. H. Toxopeus van de V.V.D. die sprak van ichtere stukken, zonder overdreven verhalen". ommentaren )p troonrede oppositie is daarentegen van ieel dat in beide stukken een ieboel onuitgesproken blijft, had moeten worden Is drs. J. M. den Uyl (P.v.d.A.) Uitdrukte. Het meest negatief ie communist Bakkerdie de mede kenschetste als „een haal vol mooie woorden". Hij dat voor het overgrote deel bevolking de regerings- men er slecht uitzien, maar voegde er (geruststellend) aan „Maar gezien de crisis binnen regeringspartijen hoeft men geen zorgen te maken r. Toxopeus vond dat de rege er ondanks de moeilijke econo- che situatie in geslaagd is duide- ideeën te geven voor de ver toekomst. Hij noemde de rege- jplannen concreet. „De miljoe- noba is in de gegeven omstan- leden een goed stuk, in vele op- ten moet men zeggen: het kan anders". Hij besloot: „Ik ben tevreden". is. J. M. den Uyl, de socialistl- )s fractieleider, vond dat de Denennota „volstrekt tekort op het punt van de bevor- van de werkgelegenheid. Hij |da>t er weinig woorden aan het oosten en zuiden worden „u. ,Dat moet vooral voor het tden een geweldige teleurstelling WJ. den gesohoven kan worden. „Ik ben ervan overtuigd, dat er met de re gering te praten zal zijn over ver schuivingen". Mr. B. W. Biesheuvel, fractielei der van de ARP, zei dat het kabi net „op zeer zwaar terrein speelt". Daarom zou men de kritiek moeten matigen. „De begroting biedt een basis voor overeenstemming tussen regering en parlement", zei hij, „maar ik hoop dat de regering naar de wensen van het parlement wil luisteren". VOORNEMEN VAN REGERING Nu de Scandinavische landen hebben aangekondigd zich met een klacht over de Griekse re gering te wenden tot de Euro pese commissie voor de rechten van de mens, ligt het in het voornemen van de regering ook harerzijds zulk een stap te ondernemen. Beneluxoverleg ter zake is inmiddels nog gaan de. VELDSLAG OM SOEN TONG Een Chinese inwoner van Hong kong heeft by terugkomst uit commu- nlstlsch-China verteld, dat hU zes uur onder een autobus heeft gezeten tudens een bloedig straatgevecht in Soen Tong, een stad ongeveer 45 km ten oosten van Kanton in de provin cie Kwangtoeng. Met mortieren, geweren en mitrail leurs werd een complete veldslag ge leverd. Een twintigtal personen werd by de gevechten gedood, 60 of meer gewond. De beide „legers" bestonden voor het merendeel uit mannen en jon gens in boerenkleding, maar werden aangevoerd door militairen in uni form en beschikten beide over mor tieren en mitrailleurs. De gevechten woedden van straat tot straat door de hele stad. Het viel niet uit te maken wie van de stry- denden pro-Mao was. „Het was alsof je een oorlogsfilm zag", aldus de ooggetuige, een zekere Man Kowk-hing, „mortiergranaten ontploften, van alle kanten klonk ge weer- en mitrailleurvuur en langs de huizen patrouilleerden soldaten. De soldaten deden geen pogingen hun gesneuvelde of gewonde kameraden te hulp te komen. Zij lieten ze liggen waar ze gevallen waren". Onrust in twee Amerikaanse steden In twee Amerikaanse steden is het gisteravond tot hevige botsingen tus sen negers en politie gekomen. In Daytoh, Ohio, plunderden zeshonderd jonge negers tal van winkels nadat de ruiten met stenen waren vernield, Dit gebeurde nadat zij een bijeen komst hadden bijgewoond van „Black Power" („Zwart aan de macht"). Politie met traangas en ge- wereh slaagde erin de orde te herstel len. Er is geen melding gemaakt van gewonden. Ook in Hartford, Connec ticut, gingen negers tot plundering van winkels over. Zij bekogelden de politie met stenen en flessen. De po litie gebruikte traangas. Er werden 25 arrestaties verricht. Een agent werd gewond. telijke vragen van de tweede-kamer leden Mommersteeg (KVP), Wieren- ga (P.v.d.A.), Wiegel (VVD), Geel kerken (ARP), Imkamp (D'66) Van der Spek (PSP) inzake het standpunt van de' Nederlandse rege ring ten aanzien van de door een aantal landen bij de Europese com missie voor de rechten van de mens tegen Griekenland ingediende klacht. Mr. Luns bevestigt, dat deregring van Denemarken, Zweden en Noorwegen bij de Europese commissie een klacht hebben ingediend tegen de Griekse regering wegens het niet naleven door deze regering van een aantal bepa lingen van het Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Voorts refereert de bewindsman aan zijn antwoord op 18 juli J.l. op vragen van zeven tweede-kamerleden, dat een actie krachtens artikel 24 „bij voorkeur van een grote groep, althans van meer landen zou dienen uit te gaan". Sindsdien, zo zegt de minis ter, heeft de Nederlandse regering het initiatief genomen tot hernieuwd con tact met andere partijen over de vraag of deze bereid waren gemeen schappelijke actie bij de Europese commissie voor de rechten van de mens te overwegen. De nieuwe voorzitter van de Algemene Vergadering der Ver. Naties, de Roemeen Manescoe (rechts). Achter hem zijn voor ganger Pazjioak van Afghanistan. Geen visie „Vooral ter bestrijding van de werkloosheid zullen op korte termijn verdere maatregelen genomen moe ten worden". Mr. Biesheuvel mist in de troonrede en miljoenennota een visie, een politieke conceptie ten aanzien van de grote maatschappe lijke problemen, die juist bij de ver kiezingen zo'n grote rol hebben ge- >eeld. C.H.fractieleider J. T. Mellema be luisterde in de plannen van de re gering „een stuk realiteitszin, dat gericht is op een evenwichtige eco nomische groei. „Wel betreurde hij het dat de passages over de werkge legenheid vaag zyn. „Wij hebben I ons duidelijk uitgesproken voor fi nanciële voorrang voor de werkge legenheid. Daar bespeuren we niet veel van", aldus de heer Mellema, die ook vond dat het noorden er nogal slecht afkomt. Mr. H. A. F .M. O. van Mierlo (D '66) vond vooral de verhoging van de ontwikkelingshulp tegenval len. Hij rekende voor dat de 75 mil joen gulden extra, die de regering een aanzienlijke verhoging noemt, niet veel meer is dan de normale kosten stijging. De vage passage over Viet nam in de troonrede noemde hij „bijna een overschrijding van het fatsoen". Be heer P. Jongeling (GPV) vond de plannen „motregenachtig". Hij zei een krachtige bezielde aanpak te missen. Ook de heer J. Lankhorst (PSP) had kritiek op de Vietnam- De Italiaanse president Sara- gat, die een officieel bezoek aan de Verenigde Staten brengt, heeft gisteren aangezeten aan een hem door president Johnson aangebo den diner. De president kreeg tij dens dit diner een taart aangebo denomdat hij juist gisteren zijn 69ste verjaardag vierde. Foto: me vrouw en president Johnson met hun gast bij het betreden van het Witte Huis. De directeur van een bedrijf in Oxford, Thornton, heeft gisteren ont huld, dat de jonge Russische natuur kundige Tkasjenko, die zaterdag uit een toestel van Aeroflot werd ge haald maar gisteren toch naar de Sowjet-Unie terugkeerde, geïnteres seerd was in materiaal dat gebruikt wordt in de centrale voor kernonder zoek te Harwell. Tkasjenko had, vol gens Thornton, vooral de mogelijk heid van 't kopen door de Sowjet- Unie willen weten van supergeleiden de elektromagneten. Het bedrijf van Thornton is het enige in Europa, dat dergelijke apparaten verkoopt maar de uitvoer ervan is in beginsel ver boden. Thornton zei Tkasjenko's ver zoek aah het ministerie van Han del te hebben doorgegeven, maar het ministerie had niet geantwoord. Voor het eerst communist als president De 22ste zitting van de Alge mene Vergadering van de Ver. Naties heeft gisteren, na ope ning door de scheidende presi dent Pazhwak van Afgha nistan, met 112 van de 118 stemmen tot haar voorzitter gekozen de Roemeense minis ter van Buitenlandse Zaken Manescoe. Het was de eerste maal in de geschiedenis van de Ver. Naties, dat de voorzitters hamer in handen is van een communistisch diplomaat. De Afghaan wees by de opening op een „beklagenswaardige verslech tering in de Algemene wereldpoli tieke situatie", terwyl zyn Roemeen se opvolger, bekend staand als een minzaam mens, op gematigde wyze er op wees, dat het noodzakelijk is dat alle landen hun pogingen verdub belen om een oplossing te vinden voor de wereldvraagstukken van vandaag. In het belang van de wereldvrede, aldus Manescoe, moet een einde worden gemaakt aan het conflict in Zuid-oost-Azië, dat zoveel lijden brengt over het dappere Vietnamese volk. Voorts is het de plicht van de Algemene Vergadering haar pogin gen te concentreren op een grondige bestudering van het vraagstuk van het Midden- Oosten, welke kan leiden tot een blijvende oplossing in over eenstemming met de vitale belangen van de volkeren in dat gebied. Zijn verkiezing tot voorzitter noemde hij een erkenning van de noodzaak van gelijke deelneming van de verschillende landen en sy stemen in het werk der Ver. Naties. Op een persconferentie na de ope ningszitting zei Manescoe niet te ge loven dat de Algemene Vergadering een opbouwende rol kan spelen voor het oplossen van de oorlog ln Viet nam vanwege de houding van Noord- Vietnam, dat zijnde geen lid der V.N. geweigerd heeft de bevoegdheid van de VU. in deze te erkennen. Manescoe meende, dat de oplossing moest komen via de over- i eenkomsten van Genève, Bij de openingsplechtigheid zorg den de Cubaanse afgevaardigde voor een incident, doordat hy de Ameri kanen verweet, dat zij de Cubaanse delegatie op de Bahama- eilanden hadden vastgehouden. De oorzaak hiervan was, dat de Cubanen een aantal kratten niet als diplomatieke bagage hadden willen aangeven. Der gelijke bagage wordt nimmer door de douane geïnspecteerd. Later had een der Cubanen verklaard, dat de bagage zijn persoonlijk eigendom was, waarop deze zonder meer naar New York werd verzonden. ADVERTENTIE AJAX REAL MADRID ADVERTENTIE MEUBELSHOW .BETER WONEN' Anders dan anders Vanaf vrijdag 15 t/m zaterdag 23 september Vrijdag tot 10 uur nm. Haarl.str. 196-198-200-202-256-258 Ook Nigeriaanse midden-westen scheidt zich af Het Nigeriaanse midden-westen heeft zich evenals Biafra zelf tot republiek uitgeroepen en is daar mee het tweede Nigeriaanse gebied, dat zich van de Nigeriaanse fede ratie heeft afgescheiden. Zoals bekend scheidde het ooste- ïyke gebied van Nigerië zich eind mei af en noemt zich de republiek Biafra. Volgens een uitzending uit Benin, de hoofdstad van het mid den-westen, heet het nieuwe gebied „republiek-Benin". Benin en andere belangrijke delen van het midden-westen zijn vorige maand door Biafraanse troepen veroverd, maar volgens gisteravond in Lagos, de federale hoofdstad, ontvangen berichten zouden Bla- friaanse troepen uit Benin wegtrek ken. De winkels in de stad Benin zouden gesloten zyn en de luiken dicht. De stad zou ook door vele bewoners verlaten zijn. Hoofd van de nieuwe staat is de militaire bestuurder, majoor Albert Okonkwo, die vorige maand een „onafhankelijke regering" in Benin vormde na de verovering van Benin door de Biafraanse troepen. In Lagos is bekendgemaakt, dat Nigeriaanse troepen een grote aan val in het midden-westen zijn be gonnen, ongeveer 190 km ten noord oosten van Benin. Majoor Okonkwo heeft in een proclamatie gezegd, dat de nieuwe republiek met Biafra zal samenwer ken in alle militaire aangelegen heden. Hjj deelde voorts mee, dat 10.000 inwoners uit het midden westen door de noordeiyken zyn „vermoord, verminkt of tot wees ge maakt". Attlee's toestand baart zorg De toestand van de voormaliga Britse premier graaf Attlee verslech tert en baart zorg, aldus is vandaag bekendgemaakt. Attlee Is 84 jaar. Hy werd vorige week in een Londens ziekenhuis opgenomen. (§ud ^ÏUeuwO EJit het Leidsch Dagblad van Z 21 Sept. 1867; Als een staaltje van de hoogte waarop de inlanders S op Java het reeds in den Ne- a derlandschen schrijfstijl ge- Z bracht hébben, diene de vol- m gende brief: „Waarde dok- a 5 ter! Mijne vrouw ruiters ge- worden zijnde (te paard ge- u reden hebbende), is van slij- a ve nek gelaboreerd. Verzoeke B een beetje Spaansche uiug- zalf tot halskonsumtie. Mijn zoon Jacob is de koorts. Wat zijn afgang aanbelangt, laat B ik aan u over. 'M Uw dienaar Sidin. 5 Uit ie jaarlijksche statte- 5 tieke opgave betreffende de Z vrijmetselarij in Neder Land Z J blijkt, dat op 1 april dezer B J jaars in ons land gevestigd J waren 37 loges, die te zamen m m 1907 contribuerende leden telden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1