V eemar kt - sporthal dit jaar aanbesteed Uitspraken niet langer van „Assen" bindend Anton Plu 40 jaar bij en Faes Minerva Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! j Leeruitspraak van Genesis 2 en 3 „Studenten houden je eeuwig jong Vroeger en nu G.S. nu akkoord WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Advies aan geref. synode: denis toekent. Dit moet daarom als deze uitspraak slechts de bindende De gereformeerde synode is gisteren in Lunteren begonnen aan het heetste hangijzer van haar zittingsperiode: wat moet er gebeuren met de leeruitspraak, die de synode te Assen in 1926 deed over de uitleg van Genesis 2 en 3? Met op één na alge mene stemmen heeft een commissie de synode geadviseerd de binding aan de leeruitspraken van 1926 (de synode van Assen) op te heffen. De deputaten die de synode eerder over dezelfde kwestie adviseerden kwamen (eveneens met slechts één stem tegen) tot dezelfde conclusie. DE ZONDEVAL Zoals bekend veroordeelde de Asser synode destijds de opvat tingen van dr. J. G. Geelkerken betreffende de zondeval. Dr. Geelkerken, die in 1924 in een preek te Amsterdam een ter loopse opmerking had gemaakt, werd destijds door de synode af gezet. Een aantal andere predi kanten kreeg last met de kerke lijke vergaderingen. De Geref. Kerken in hersteld verband4 die uit het conflict ontstonden ben zich vlak na de oorlog bij de Ned. Herv. Kerk gevoegd. Drie van hun predikanten, van J. J. Buskes de bekendste is, zijn nog in leven. De commissie heeft niet besproken of er iets gedaan moet worden met betrekking tot de slachtoffers Asser leeruitspraken. Zij adviseert hiermee een commissie ad hoe te be lasten. Het enige commissielid, dat zich niet met het advies kan vereni gen is de heer J. van Die uit Den Haag. Van de deputaten was dr, Schelhaas de enige die de binding aan de leeruitspraken van 1926 wilde handhaven. Assen Het rapport 6telt nadrukkelijk voorop, dat er slechts positieve waardering kan bestaan voor de zorg van de Asser-synode voor het gezag van de bijbel. Het gaat thahs echter niet om de uitleg van de eerste bij belhoofdstukken maar om het feit dat de exegese van „Assen" exclusief geldig was. De commissie heeft zich afge vraagd of de huidige synode moet uitspreken dat er sinds 1926 nieuwe opvattingen zijn gekomen over Ge- 2 en 3. In dat geval dient de synode zich te distantiëren van de Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem; Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te' N. O. polder (wijk- em. Kraggenburg— Luttelgeest) toez.) A. Sjollema te Vriezenveen - J« Tolbert (Gron.) J. A. Poelstra te te Witmarsum (toez.) B. Jager te Gaast-en Ferwoude te Zevenhoven H .R. J. Reyenga te Yerseke te Nieuw Beijerland I. Boot te Wijngaarden. Aangenomen naar Oud-Beijerland Ibuitengew. wykgem. in wordin)g W. E- den Hertog te 's-Gravenhage— losduinen naar Wapenveld (bui wij kgem. in wording) W. c- de Ru te Zandvoort naar Sur- huisterveen (2e pred. pl.) D. Olie kans te Nieuwkoop. Bedankt voor Vuren en Dalen J. fc Grimm te Tienhoven CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Onstwedde J. M. Vis- «r te Broeksterwoude voor Ben- hekom G. J. Buys te Murmerwoude voor Schiedam W. Heerma te En- Khedé-Oost GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Zuidwyk Harinck te Utrecht BAPTISTEN GEMEENTEN te Stadskanaal R. J. Voor uitspraken van Assen. De wil dit vermijden omdat het volgens haar nog de vraag is welke uitleg van Genesis 2 en 3 het meest bijbel- getrouw is: de letterlijke opvatting, of die waarbü deze letterlijke uitleg niet zo vanzelfsprekend is. De laat ste exegese impliceert grotere reser ve by het vaststellen van de gezag hebbende bedoeling van hét bijbel verhaal. De commissie heeft ook aandacht geschonken aan de vele (veelal be zorgde) opmerkingen die de kerken aan de synode deden toekomen. Er bestaat vrees, dat door opheffing van de binding aan „Assen" het hek van de dam gaat eh dat leervrijheid haar intrede zal doen. Bij haar advies gaat de commissie er van uit dat de belijdenis duide lijke uitspraken doet over de oor sprong van de zonde en de gevolgen van de val. Een opheffing van de binding neemt de betekenis hiérvan niet weg. Meningsverschil over Ge nesis 2 en 3 betekent namelijk niet, dat de inhoud van deze hoofdstukken niet door de kerk beleden kan wor den, en nog veel minder dat ieder van dit verhaal nu maar zou kun nen „maken wat hij wil" De commissie vindt het niet no dig, dat de synode door een uitspraak de binding aan de belijdenisgeschrif ten bevestigt. Evenmin wil de com missie een voorstel doen over een nieuw deputaatschap (om de vele pro blemen van de kwestie te bestude- Maar hoe de beslissing ook zal uitvallen, vast staat wel volgens de commissie dat menigeen zich in zijn geweten getroffen zal voelen. Daarom mag en moet worden aan gedrongen op onderlinge verdraag zaamheid. Uitspraken De commissie stelt de synode voor de volgende uitspraken te doen: de synode deelt ten volle de zorg n de Asser-synode van 1926, dat de kerk de autoriteit van de bijbel moet eerbiedigen, 2. de synode acht zich niet bevoegd over de specifieke aard van dit bij belverhaal een zo gefundeerd oor deel te geven, dat zü de exclusieve wijze kan blijven volgen waarop de Asser-synode over de betekenis van Genesis 2 en 3 uitspraken deed, uit dé tekst van de belijdenisge schriften over de oorsprong der zon- n de gevolgen van de zondeval blijkt duidelijk welke fundamentele betekenis de bijbel aan deze geschie- DE VROUW IN HET AMBT Na meer dan twintig Jaar heeft de Episcopaalse Kerk eindelijk de knoop doorgehakt: dinsdag hebben de gedelegeerden naar de conventie, die het hoogste bestuursorgaan vormt in de kerk, met overweldigende ieerderheid gestemd voor toelating m vrouwen tot het ambt. De bisschoppen verklaarden zich snel eens met de uitslag van de stem ming. Kerkelijke hulp negerorganrsatie Religieuze leiders uit heel Amerika hebben zich geschaard achter de lei der van de Episcopaalse Kerk tot financiële hulp van alle gezindten aan negerorganisaties, die ijveren voor verbetering van het lot van hun Adhesie-betuiigiingen stroomden bin- len van functionarissen van de pro- estantse, rooms-katholieke en Jood se kerken. Hot plan is van dr. Arthur S. Flemming, president van de Natio nale raad van kerken in Amerika. Hij deelde mee, dat de interkerkelijke organisatie voor herbestemming was kerkelyke fondsen om slachtof fers van discriminatie te helpen rechtvaardigheid te vinden. De president van het Amerikaanse joodse comité, Moms B. Abrams, uit New York zei, dat het comité het plan tot een grote samenwerking om le armen te helpen in hun strijd om .fundamentele menselijke rechten steunde". rooms-katholieke bisschop Ja- P. Shannon uit St. Paul. Min neapolis. schreef zich te scharen er het plan voor een oecumeni sche reactie op groter schaal op de crisis in de achterbuurten van de Amerikaanse steden. gezaghebbend worden gehandhaafd, als van essentieel belang voor de evangelie-prediking. De synode van Assen sprak uit dat de boom der kennis des goeds en des kwaads, de slang en het spreken van dit dier, en de boom des levens ..zintuigelijk waarneem bare werkelijkheden" w are Dn.ti bare werkelijkheden" waren. Dit zou de klaarblijkelijke bedoeling van het bijbelverhaal zijn en daarom moest de mening van dr. Geelkerken, die dit discutabel stelde, afgewezen wor den. kracht ontnemen door aan te tonen dat zij strijdig is met de bijbel. Dit is niet gebeurd en daarom mag de binding volgens de heer Van Die niet opgeheven worden. Akkoord In de synode zal niet meer dan een zeer kleine minderheid zich ver zetten, wanneer morgen het voorstel in stemming komt om de uitspraak van de synode te Assen in 1926 over de uitleg van het paradjjsverhaal niet langer te laten gelden. Dat bleek tijdens de debatten, die y. - j gisteren de gehele dag hebben ge- li iet bindend j duurd en waarin dr. J. Schelhaas uit Nieuwendam tegen het slot op merkte: „Ik sta alleen in de synode, zoals ik ook alleen in het deputaat schap stond". De commissie adviseert de synode te besluiten dat de uitspraken van Assen niet langer bindend zijn. Aan het rapport is toegevoegd een uiteenzetting van het oordeel van de heer Van Die. Deze vindt dat de Asser-synode een confessionele leer uitspraak heeft gedaan, die (naar haar aard) bindend is. Men kan aan BOMAANSLAGEN IN HONGKONG Communistische terroristen in Hongkong hebben gisteravond bij twee afzonderlijke bomaanaanslagen twee kleine kinderen, vijf politie agenten, vier Goerka's die op wacht stonden en 22 anderen gewond. De terroristen smeten vanaf een dak een grote, krachtige bom naar een pa trouillewagen van de politie- De bom kwam echter neer op een kruispunt vol Chinezen, van wie er 22 opgeno men werden in ziekenhuizen. In de politieauto werden twee agenten ern stig gewond, drie andere liepen lich te verwondingen op. De politie ver richtte dertien arrestaties. De Goer ka's, die wacht deden in het dorp Sja Taoe Kok, aan de grens tussen Hongkong en China, liepen lichte verwondingen op toen terroristen kort voor middernacht een bom naar de patrouille gooiden. C. TH. FAES Alphen wint Vebo dorpenwedstrijd Bij de vandaag in het kader van de in Leiden gehouden VEBO-zuivelex- positie heeft Alphen aan den Rijn met 87.6 de dorpenwedstrijd ge wonnen. Alkemade werd met 86.4% een goede tweede, op de voet gevolgd door Zoeterwoude met 86.2% Wou- brugge legde beslag op de vierde plaats en Warmond kwam als vijfde uit de bus. Er waren slechts vijf dorpen die voldoende kazen inzonden om mee te dingen naar de door de Federatie van verenigingen van kaashandela ren beschikbaar gestelde beker. Het aantal inzendingen lag vier kazen lager dan in 1966. Er waren bij deze 28 kazen vier Leidse, die een zelfde gemiddelde behaalden als de Goud se n.l. 84 punten. ADVERTENTIE Vier middelen In één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen l De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. 55 Weer is het binnenkort tweemaal feest in Sociëteit Minerva ter gelegenheid van veertig jarige jubilea van personeelsleden. Wie eenmaal de speciale sfeer van deze studentensociëteit heeft geproefd en leren waarderen, schijnt er als het ware aan ver slaafd te raken. Veeljarige jubilea onder het toch met 40 man niet zeer omvangrijke personeel zijn er dan ook een verschijn sel aan de lopende band. Vrijdag a.s. zal de chef-kok C. Th. Faes zijn veertig jarig jubileum vieren, en korte tijd later, op 7 oktober zal Anton Plu, zaalbediende en commissiebediende, een even lange diensttijd herdenken. Anton en Faes hebben vele gene raties studenten zien komeh en gaan en hebben vriendschapsbanden ver worven met oud-Leidenaren, die over de gehele wereld verspreid zijn. Zij hebben goede en kwade tyden mee gemaakt en in het roezige en meestal ongeregelde sociëteitsleven altyd hard moeten zwoegen. Wanneer men nu met ze spreekt is het haast onvoor stelbaar dat zy na een dergelijk waarlijk niet makkelijk leven nog zo jong zijn gebleven, en zij hebben daar zelf maar één verklaring voor: „Studenten houden je eeuwig jong, je hebt altijd weer met nieuwe jon geren te maken en je zou hier niet meer passen als Je zelf niet Jong In die veertig jaren zyn er natuur lijk heel wat veranderingen door leefd, ook wel in de aard van de stu dent. „Vroeger", zegt Anton, „werd je er op aangekeken als je probeerde zo gauw mogelijk af te studeren, want dat betekende ook meestal dat je niet grondig aan het studentenleven deel- Wethouder Harmsen bij opening VEBO: Wethouder P. S. Harmsen kon vanochtend een voor velen zeer verheugende mededeling doen, toen hij bij de opening van de V.E.B.O. in Leiden vertelde dat B. en W. zeer binnenkort aan de raad een voorstel zullen doen ten aanzien van de veemarkt, waarbij een exploitatieoverzicht en een kostenberekening aan de raad zal worden voorgelegd. Wanneer de raad akkoord gaat met de plannen, zal nog dit jaar worden overgegaan tot de aan besteding van het nieuwe veemarkt-sporthalcomplex, teneinde zo gauw mogelijk met de bouw te kunnen beginnen. bezwaar tegen het hoge exploitatie tekort (plm. f800.000). Nu dit tekort is teruggebracht tot circa f450.000, vervallen de bezwaren van G.S. Het is van groot belang, dat de raad vermoedelijk in zyn zitting van oktober akkoord gaat met de thans nader uitgewerkte plannen, aangezien aan de E.E.G.-bijdrage van één miljoen gulden voor dit project, In een gesprek, dat wy even later met wethouder Harmsen hadden, vertelde hy ons, dat Ged. Staten van Zuid-Holland thans akkoord gaan met het project, waarvoor de finan ciële middelen beschikbaar zijn. Aan vankelijk maakten G.S., zoals bekend, burgemeester en wethouders van Leiden en de burgemeesters van vele omliggende gemeenten welkom ge heten op de tentoonstelling, evenals de juryleden, die vandaag de zware taak hadden het vee op de verschil lende kwaliteiten te beoordelen. Hy vertelde dat de organisatoren lang in onzekerheid hebben verkeerd of er wel zwartbont vee op de tentoon stelling aanwezig zou zijn, omdat als voorwaarde was gesteld, dat er dan tenminste 80 dieren moesten worden Ingeschreven. Uiteindelijk bedroeg de aanvoer van zwartbont vee zelfs 127 dieren. De aanvoer van zwart- blaren bedroeg 224. De totale aan voer lag zelfs tien procent hoger dan het vorige jaar. Ir. Buck noem de voorwaarde is verbonden, dat vóór j de de mogelijkheid om onderlinge 1 januari a.s. met de bouw is begon- I resultaten in de fokkerij uit te wis- nen- selen een van de punten waardoor De voorzitter van het V.E.B.O.- deze V.E.B.O.-dag een bijdrage kan bestuur, ir. P. P. J. Buck, had te- leveren tot de agrarische vooruit voren alle aanwezigen, onder wie gang. De officiële opening werd verricht door ir. E. F. Geessink, lid vai directie Veeteelt en Zuivel van Ministerie van Landbouw en V rij. Hij vond het van belang, dat door deze tentoonstelling en keuring de omgeving kennis kan nemen van de produktie op het gebied van de landbouw. Ir. Geessink wees er oi dat tegenwoordig het directe ver band tussen de producent en dt consument (vooral door de tussen handel) in de Randstad steeds min der wordt gevoeld. Het feit dat de tentoonstelling nog op de oude overdekte markt plaats had, noemde hy symbolisch voor de problematiek van de inpassingsmogelijkheden van de landbouw in de Randstad. Van de moeilijkheden, waar de co ment zich soms tegenover geplaatst ziet, noemde hy als voorbeeld de boerenkaas. „Het ryksmerk is door de consument steeds moeilyker te herkennen. Het zou daarom wen- selyk zyn om op modernere wyze de verschillende soorten voor ieder herkenbaar te maken", aldus ir. Geessink. Grote eisen Vervolgens stond hy geruime tyd stil by de grote eisen, die tegen woordig worden gesteld aan de fok ker. Ook op het gebied van de vee teelt wordt steeds meer gestreefd naar een zo groot mogeiyke arbeids intensiviteit. Hierby wordt gelet op de produktie per man. Niet alleen moet daarom het aantal koeien per man, maar ook de melkproduktie per koe worden opgevoerd. Boven dien moet ook de vleesproduktie redeiyk blyven. Dit alles vormt een zware opgaaf aan de veefokkery Vooral bij de blaarkopfokkery, waar van de Rynstreek een van de zwaar- tepuntgebieden is, wordt het gezien het beperkte aantal vaak moeilyk om de moderne technieken toe te passen. In dit verband adviseerde ir. Geessink een grotere samenwerking met de Groningse blaarkopfokkers. Tot slot vermeldde de spreker de aanvoer van varkens, schapen en geiten, die bydroeg tot een grote verscheidenheid van de tentoonstel ling. Na deze opening maakten de genodigden een rondwandeling over het tentoonstellingsterrein. ANTON PLU nam. Nu is dat precies andersom. Je wordt er op aangekeken als je te lang over de studie doet, en je kunt toch voldoende aan het sociëteitsleven deelnemen". Het aantal studenten is aanzienlyk gestegen, maar het per soneel van Minerva is niet uitge breid, integendeel. Eertyds waren er 50 personeelsleden, maar dan had den de meeste heren ook een eigen bediende. Nu zyn het er veertig, wat mogeiyk is geworden door een mo dernere bedryfsvoering, waartoe ook de inrichting van de nieuwe sociëteit heeft bygedragen. Over de arbeidsverhoudingen zyn beide jubilarissen goed te spreken. De vaak zeer lange arbeidstyden van vroeger zyn op normaal peil ge komen, waarby uitzonderlyk lange, vakanties een compensatie zyn voor ongeregeld en wel eens wat langer werk in de rest van het jaar. Oprichter van personeelsver. Chefkok C. Th. Faes, die het eerst zyn jubileum viert, werd op 20 okto ber 1908 geboren in Ginnikeh. Na een kokopleiding in Breda, Amsterdam en Scheveningen kwam hy in sep tember 1927 als kok in dienst by Mi nerva, waar hy in september 1950 chef-kok werd. In de moderne Mi- nerva-keuken zwaait hy de scepter over tieh man, die dagelyks vele honderden hongerige studentenma gen moeten vullen. In de oorlogsja ren heeft hy elders rondgezworven en bovendien zich actief bezig gehou den met de Binnenlandse Stryd- krachten. De heer Faes is een van de op richters geweest van de Personeels vereniging Sociëteit Minerva, waar van hy in het begin voorzitter was en nu weer is. In 1948 heeft hy me dewerking gegeven aan het kronings banket. Ahton (eigenhjk Andries) Plu heeft als zaalbediende natuuriyk een veel nauwer contact het de heren studenten gehad. Hy werd op 7 maart 1900 geboren. Na in Noord- wyk en in de Vergulde Turk te heb ben gewerkt (waar hy in de oor logsjaren weer eens terugkeerde) kwam hy in oktober 1927 in dienst van Minerva. Hy beschouwde zijn benoeming als een lot uit de lotery omdat hy uit meer dan honderd sol licitanten gekozen werd, maar aan de andere kant was het werk met al zyn eigenaardigheden niet altijd even gemakkelyk in de begintyd. Hy sloeg er zich echter voortreffelyk doorheen en zou sindsdien niet an ders willen doen dan werken in Mi nerva. Vandaar ook, dat hy met by- zonder genoegen is aangebleven als commissiebediende, ook nadat hy de 65 was gepasseerd. Hy is by ieder een zeer gezien en geniet een grote populariteit by duizenden leden en reünisten. Voor zyn vele verdiensten voor de personeelsvereniging kreeg hy het erelidmaatschap aangeboden. Van de vele subverenigingen, waar voor hy jarenlang gewerkt heeft, zyn Caroussel en Lugdunum Bata- vorum hem het dierbaarste. Hy heeft vele malen leden van de Koninklijke familie bediend wanneer die in Lei den waren. Chefkok Faes wordt vrydag a.s. om elf uur 's ochtends in een perso- neelsbyeenkomst in Minerva gehul digd en 's middags om half vyf in een buitengewone vergadering van de commissie. Om zes uur volgt daar na in Minerva een algemene recep tie. Voor Anton Plu zal op 7 oktober een geiykluidend programma van huldigingen worden afgedraaid.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11