De Groot ol«[t de Franse mode edemilitariseerde one in Vietnam met bommen bestookt Eb Niet méér moorden Tekort van 8 miljard weggewerkt, verklaart de Engelse premier Seoel is provocaties van Noord-Korea moe Zwartewaal ontslaat twee wethouders Groep in P.v.d.A. zet eisen zwart op wit Haiidtekeiiiiigenstr ij cl tegen ontsnappingen Krampachtige strijd in China om de macht PAG 15 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ^liegende B52-vliegende for- hfbben vandaag voor de twee- achtereenvolgende keer hevige allen gedaan op vijandelijke n binnen de gedemilitariseer- tussen Noord en Z-Vietnam, de aangevallen stellin- «bben de communisten de laat- ajen hevig artillerie- en mor- op stellingen van de Ame- t mariniers afgegeven, terwijl n keten van luchtafweer oat- wordt gebouwd. Iele kringen in Washington heb- jezegd dat de bombardementen aiphong en de kleinere haven- Pha worden uitgevoerd ps een zorgvuldig opgestelde gie die afsnijding en ont- öng van de bevoorradingsiy- NoordVietnam beoogt. Een d geleden was een nieuwe koers agen met een luchtaanval op i's Doumer-brug, een schakel in langrijkste spoorverbinding met Later volgden aanvallen op jjnen op circa 15 km van de te grens. Er gaan geruchten bombardementen spoedig zul- orden uitgebreid tot de derde Vietnamese havenstad, Hongai. van officiële zijde werd daar- ncommentaar gegeven, doel van de aanvallen op Cam Phha is de ver ing van opslagplaatsen en spoor- iplacementen waardoor de van de door Russische en an diepen binnengebrachte goede- de knel komt. Bij de aanval Bandag op Haiphong bestookten aerikanen twee bruggen, het spoorwegemplacement van de en drie grote opslagplaatsen, im Pha werden vier kranen werking gesteld. Verliezen Amerikaanse legerleiding deol- dat vorige week 242 Ame- werden gedood, 1.490 gewond vermist250 Zuidvietnamese n kwamen om het leven; 2.103 nisten werd gedood. Dit was ootste aantal verliezen in een betrekkelijk rustige twee maanden nsefc d. Aan die rust werd door de iwde communistische aanval- pn vorige week een eind ge- Hanoi-Canada ttawa heeft de Canadese m» ran Buitenlandse Zaken, Mar- 'n persconferentie gezegd ds„ de Noord Vietnamese autoriteiten nog steeds belang stellen in handhaving van de contacten met Canada, dat lid is van de internationale contro lecommissie inzake Vietnam. De kans om de impasse tussen Washing ton en Hanoi te doorbreken leek de minister echter niet erg groot. Zuivering In het kader van de voor de ver kiezingen aangekondigde zuivering zyn in Zuid-Vietnam als eersten vier generaals en een provinciaal be stuurshoofd gepensioneerd of ontsla gen. Laatstgenoemde wordt van cor rupte beschuldigd. Dzoe veroordeeld De tweede man bij de recente pre sidentsverkiezingen in Zuid-Vietnam, Dzoe, is vandaag in Saigon door een rechtbank veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf wegens het uitschrijven van ongedekte chè-jucs en overtreding van de deviezenbepc- lingen. De beschuldigingen hadden be trekking op drie jaar geleden ge pleegde daden. Dzoe, die niet op dc zitting verschenen was, heeft late: ontkend dat hij zich schuldig ge maakt zou hebben aan deze overtre dingen. Hij gaat in beroep. OOT DUITS TSOVERSLAG- DRIJF IN DE ROPOORT Duitse combinatie van vier laalbedrijven heeft de gemeen- lerdam verzocht in Europoort rein van 28 hectaren te mogen toor de vestiging van een groot rslagbedrijf. Na langdurige ingen heeft het college van N|\ 1 van de Maasstad bij de ge- raad 'n voorstel ingediend om se combinatie dit terrein voor van 25 jaren te verhuren. De bedrijven die gaan participe- het ertsoverslagproject, zijn Thyssen-Hütten - A.G., Frie- Krupp-Werke A.G., Hütten- Oberhausen A.G. en Mannes- itei J lat; A.G. denkt op 't terrein Euro- lat is gelegen tussen 't Daland- 'en de Dintelhaven, 10 tot 11 ertsen te gaan overslaan, al gaan de vier bedrijven 16 miljoen ton erts via Rotter- oporteren. De resterende zes miljoen ton zal door de al ;rdam gevestigde stuwa- latschappijen worden overge- ri '6! oeuenplan ^ntraal auto- matorium in lid-Holland? Minister Polak Volgens minister Polak (Justitie» is er de laatste jaren geen sprake van een steeds toenemend aantal moorden en zedenmisdrijven. De mi nister, die dit meedeelt in antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid de heer Harmsen (B.P.), staaft zijn bewering met cij fers. ontleend aan de criminele sta tistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin over de jaren 1960 tot en met 1966 voor de opeen volgende jaren de volgende cijfers voor aantallen gepleegde moorden worden vermeld: 3, 7, 9. 9, 12, 10 en 5 en voor het aantal gevallen van doodslag resp. 23, 22. 20, 21, 29. 4ó en 59. Het aantal geregistreerde ze dendelicten vertoonde in genoemde Jaren geen stijging. Achterblijvende hotelbezetting in Residentie Terwijl de hotelbezetting in ons land sedert 1954 verdubbelde, daalde zij in Den Haag met twintig procent en steeg zü in Scheveningen mit slechts veertig procent. Deze stuk achterblijvende ontwikkeling blijkt uit het rapport „Hotels en toerisme in Den Haag en Scheveningen". Het rapport, dat door de gemeente Den Haag werd samengesteld, zal worden gebruikt voor een doelmatig gemeentelijk beleid. Verbetering van de situatie wordt volgens het rapport verwacht als b*- gin 1969 het Nederlands Congresge bouw geheel in gebruik zal zyn geno men. Voor de hotellerie zijn congres sen belangrijk, omdat zij voor liet merendeel plaats hebben in voor- en naseizoen. De betrekkelijk ;c or^e duur van het seizoen is nadelig veoi de hotelexploitatie. Het rapport somt mogelijke oorza ken op van het achterblijven van Den Haag en Scheveningen bij de land lijke cijfers. De aantrekkelijkheia van de plaatsen schuilt vooral in hun ligging aan de zee. Zij ondervinden daardoor toenemende concurrentie van .jnooi-weer-gebieden" en van nieuwe Nederlandse badplaatsen. De ze concurrentie is nog sterker, omdat in de propaganda voor Den Haag en Scheveningen juist op het badplaats- karakter sterke nadruk gelegd wordt. De propaganda moet geri:n ter en intensiever bedreven worden, zodat zy effectiever wordt, aldus het rapport. De Engelse premier Wilson heeft verklaard, dat, onder zijn Labour-re- gering, Engeland „een tekort van 800 miljoen pond (8 miljard gulden) op de handels- en betalingsbalans met de rest van de wereld wegge werkt heeft". Hij zei, dat dit tekort achtergela ten werd door de conservatieve rege ring. Maar hij prees de offers van het Britse volk, in het bijzonder de loontrekkers. Dr. M.W. Holtrop commissaris van Kon. Petroleum De raad van commissarissen en de directie van de N. V. Koninklijke Ne- derlandsche Petroleum Maatschap pij delen mee dat aan de algemene vergadering van aandeelhouders, die op 10 oktober zal worden gehouden, zal worden voorgesteld dr. M. Hol trop tot commissaris der vennoot schap te benoemen. Dr. Holtrop is door de houders van preferente aan delen als eerste op de voordracht ge plaatst. De heer Holtrop. die in 1928 zijn studie in de economie met een pro motie afsloot, ving zijn loopbaan aan bij de N.V. Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. Van 1936 tot 1939 was hij werkzaam als vice-president van Shell Chemical Company in San Francisco, Californië waarna hij in 1939 by de Hoogovens terugkeerde als directeur van deze vernnoot- schap. In 1946 volgde zijn benoeming tot president van de Nederlandsche Bank. in welke functie hij heeft deelgenomen aan tal van werkzaam heden op internationaal financieel terrein. Hij was onder meer bestuur der. voor Nederland, van het Inter nationale Monetaire Fonds in Was hington en president en voorzitter van de raad van bestuur van de Bank voor Internationale Betalingen in Bazel. Aan deze werkzaamheden kwam een einde bij zijn aftreden als president van de Nederlandsche Bank eind april van dit jaar. De verklaring van Wilson was ver vat in een boodschap aan een kandi daat van Labour bij een tussentijdse verkiezing in de Londense voorstad Walthamstow West. Hij zei, dat aan de bezuinigingsmaatregelen van de regering door het volk voldaan werd en voegde eraan toe: „Wat de cy nici verrast heeft is niet dat deze maatregelen enige onpopulariteit verwekt hebben dat verwachtten wij. maar dat deze maatregelen een hartelijk antwoord gekregen heb ben. -waardoor het tekort op onze handels- en betalingsbalans met de rest van de wereld, dat door onze Op de rotonde in Hoogvliet bij Rotterdam heeft een gekantelde tankwagen gisteren hevige con sternatie veroorzaakt. Tot op luchting van brandweer en poli tie bleek de wagen „slechts" 9.000 liter benzine te bevatten. Zonder ongelukken werd de lading in een andere tankwagen overgepompt. Zuid-Kore?. krijgt schoon genoeg van tfe schendingen van de wapen- stilstandsovereenkomst van 1953 door communistisch Noord-Korea. Het gaat maatregelen treffen tegen de toenemende infiltraties uit het noor den, waarbij gedacht wordt aan een barrière van vuur en staal zoals de Amerikanen in Vietnam op het oog hebben. Voorts zal de regering in Seoel de Algemene Vergadering der Ver. Na ties verzoeken een andere commissie van toezicht naar Korea te zenden. campagne van geweld tegen het zui den heeft ontketend. Premier Kim II- soeng zou de communistische troepen hebben bevolen om de spionage en guerrilla-activiteiten uit te brei den. Volgens de cijfers van het opper bevel van de Ver. Naties zijn in die periode 245 Noordkoreaanse soldaten in Zuid-Korea gedood of gevangen genomen gedurende bijna 200 pene traties en daarop gevolgde gevech ten. In 1964 zijn er acht en in 1965 27 van die incidenten geweest. De laatste tijd is het aantal Noord- De huidige commissie van gaarne- koreaanse gewelddaden weer toege- bestaat uit vertegenwoordigers nomen. Saboteurs hebben kortgeleden een Zuidkoreaanse goederentrein. van Zwitserland en Zweden, aange wezen door de Ver. Naties en Tsje- cho-Slowakije en Polen, door Noord- Korea. De Zwitsers en Zweden huizen in een kamp in de zuidelijke helft van de gedemilitariseerde zone. de Tsjechisch-Poolse groep bevindt zich in de communistische helft van de bufferzone. Noord-Korea is vanaf het begin af wantrouwend tegenover de commis sie opgetreden. Zuidkoreaanse autoriteiten hebben beweerd, dat communistisch Noord- Korea in oktober verleden jaar een welke Amerikaans legermaterieel vervoerde, opgeblazen, terwijl even daarvoor een personentrein tot ont sporing werd gebracht. Beide sabo tagedaden vonden plaats in de na bijheid van de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel. Op 26 juni diende de raad van Zwartewaal een motie van wantrou wen in tegen burgemeester J.G. Bosch en de beide wethouders J. *^an der Wel en J. Kuut inzake het beleid van B. en W. De motie werd met at ie tegen twee stemmen aangenomen. Daar niemand van dit college aan- voorgangers werd nagelaten, wegge- stalten maakte om zijn functie neer te werkt werd en dat wij van onze po- leggen, werden door vier raadsleden, litiek niet zullen afwijken". de heren N. Brobbel, J. Hobbel, V/. Het waren geen schokkende dingen, die het Leidse modehuis „De Groot" gisteren toonde in haar herfst- en wintermodeshow in restaurant V. d. Heijden. Wel waren er kleine de tails, die van ieder getoond model net weer iets aparts maakten. Er werden voornamelijk deux-pie- ces en costuums getoond, meest van jersey of tricot in de combinaties van jurk met jasje, en van rox en jumpertje. De rokken 't jasje waren daarbij vaak in effen zachte herfst kleuren uitgevoerd en het jumpeitje of het bovenlijfje van de jurk in bedrukt jersey, afgezet met biesjes in dezelfde kleur van de rok. Voor de mantels volgde De Groot vooral de nieuwe Franse lijn, waar bij de rug vrij ruim valt in een vloeiende lijn. Dit werd soms nog benadrukt door twee plooien vanaf de schouder. De mantels lopen vaak klokkend uit. De talloze combinaties van japonnen en mantels, jurken en „Macht van de rooie ruggen" (Van onze parlementaire redactie) De overheid moet een plan voor structuurhervormingen opstellen en in het kader daarvan de grond in gemeenschapshanden brengen, het grote bankbedrijf, het verzekerings wezen en de winning van bodem schatten nationaliseren. De vesti ging van nieuwe bedrijven en het (Van onze Haagse correspondent 'lan lot het inrichten van een autocrematorium in Zuid- begint thans vastere vormen tomen. Onlangs hebben name- ttrste besprekingen plaats ge- Gedeputeerde Staten met bigden van de besturen van ebbende gemeenten. Uiter st het hierbij niet alleen om in een plaats, waar n '6J^flijke inrichting het best kan „d, maar ook voor- Je financiering van dit mil- Project. apparaat, dat aangeschaft orden om de autowrakken tot te verwerken, dat tenslotte "ten naar Hoogovens dient te vervoerd, zal immers miljoe- 'en kosten. sprekingen, die nog in een "Mum verkeren en vanzelf- d zullen worden voortgezet, du dus tot doei in provinciaal tot de bouw van een auto- hum te komen. Indien dit zenlijkt kan worden, zullen rkhoven bij verschillende zelf geen schrootmachi- kopen. kunnen verdwijnen. Uit Prof. Pompe-kliniek Drie bewoners van de wijk Hatert In Nijmegen hebben een handteke ningenactie op touw gezet als protest tegen de taltijke ontsnappingen uit de kliniek voor psychisch gestoorde delinquenten, de Prof. Pompekliniek. Een van de intiatiefnemers, de heer J. de Geus, vertelde naar aan leiding hiervan: „De directeur van de kliniek kan iedere keer wel zeg gen, dat afzondering van de patiën ten niet in het belang is van de medische behandeling, maar het is toch te gek, dat een hele stadswijk dan maar steeds in angst moet le ven voor die patiënten. Als het een beetje donker wordt haalt iedereen zijn kinderen van straat en vrouwen draaien de huisdeur op het nacht slot als hun man de woning ver laat. Andere mensen in de buurt dur ven 's nachts hun auto niet buiten te laten staan, omdat ze bang zijn dat die wordt gebruikt voor een ontsnap ping. Die mensen voelen zich ge dwongen een garage te huren en dus extra kosten te maken. Dat gaat toch niet langer? De politie zegt zelf: wij kunnen er toch niets aan veranderen. En als ik de directeur bel, weet ik tevoren wat hij zal zeggen en dat hij het zal sussen," aldus de heer De Geus. Bij drie adressen liggen sinds gis teren de handtekingenlysten waar op al enkele tientallen buurtgenoten hun naam hebben vermeld. Aan het bureau voor arbeidsrecht in Arnhem is inmiddels gevraagd het rekest te formuleren, dat aan de minister zal worden gezonden. scheppen van nieuwe werkgelegen heid, met name in de probleemge bieden, moet volgens plan geschie den door een nationale investerings maatschappij hi handen van de over heid. Ook in kleine investeringen moet de overheid voldoende zeggen schap hebben. Dit zijn enkele denkbeelden van een groep leden van de P.v.d.A., die sympathiseren met de beweging Nieuw Links in de Partij van de Arbeid. De groep heeft zijn denk beelden neergelegd in een geschrift, dat „De macht van de rooie ruggen" heet en is uitgegeven bij Polak en Van Gennep in Amsterdam. De groep verlangt van het P.v.dA.-congres in november, dat het P.v.d.A.-bestuur opdraagt, dit alles samen met o.m. de vakcentra- len en de consumentenverenigingen uit te werken en het resultaat aan een bijzonder congres van de P.v.d.A. voor te leggen. Openbare regionale vergaderingen moeten worden belegd om de plaatselyke- en streekbevolking de gelegenheid te geven, hun wensen te uiten. De P.v.d.A. mag volgens de deel nemers niet aan de regering deel nemen als de uitwerking en uitvoe ring van het plan niet in het rege ringsprogramma wordt opgenomen. Deze eisen aan de P.v.d.A. zjjn ondertekend door ruim honderd per sonen, van wie de namen achterin het boekje zijn vermeld. De publika- tie zelf is geschreven door veertien personen, onder wie de historicus Theo van Tjjn, de journalist Han Lammers, de werkstudent Ton Reg- tien. Eindredacteur was Kees Tam boer. Tot de ondertekenaars behoort onder meer het P.v.d.A.-kamerlid J. J. de Voogd. jasjes, rokken en jumpers waren uitgevoerd in de meest geraffineer de kleurencombinaties. De herfst ui ten overheersten in de show, waar in inkopen uit binnen- en buitenland op charmante wijze waren gecombi neerd. De kleuren van chrysanten en herfstasters werden afgewisseld door verschillende tinten groen, varieërend van de kleur van biljartlakens tot. die van olijven. en doordat sommige stoffen als het ware gepoederd wa ren, kon men zich er zelfs de nevels bij voorstellen, die voor ons najaar zo typerend zijn. Zeer chique war er, de vele combinaties waarin op be scheiden wijze zilverbrokaat was ver werkt. Hierbij viel vooral een oud- roze deux-piece op voor de grour.e maten waarvan het jumpertje was uitgevoerd in jersey, waar het bro- caat in was verweven. De Groot be wees trouwens in deze gehele show dat er ook voor de grotere maten zeer modieuze combinaties bestaan. De mantels met napoleon-kraag en de pakjes, die zweemden naar de battle dress daarentegen waren meer afgestemd op de jeugdige slanke vrouw. De show werd besloten mei een serie van cocktail- en avondja ponnen, waarin de voorkeur voor dc franse modelijn voor deze winter nog maals merkbaar was. De meeste van deze zeer fraaie japonnen waren in empire-stijl. De bovenlijfjes waren bijna allemaal overdadig bezaaid met paillettes en kraaltjes in dezelfde klpur van de japon. Minister-president De Jong J, heeft gistermiddag in de Treveszaal de staatscommissies van advies inzake grondwet en kieswet geïnstalleerd. We zien hem hier met de beide voorzit ters van de comissies, mr. J. M. L. T-h. Cals (I.) en mr. A. H. Donner (r.) van Heijzen en J. Stolk, in de raaas vergadering van gisteravond o.m. twee voorstellen ingediend waarin werd verzocht de beide wethoude,s te ontslaan, Als reden van onLht-g werd een vijftiental punten genoemd, waaronder het falen van het gehele beleid inzake de aan- en verkoop van gronden en gebouwen. Omdat de raadzaal te klein was om alle be langstellenden te bevatten, begaf een deel van hen zich naar het nabijge legen dorpscafé „De Zon" waar men via een geluidsinstallatie de raaas vergadering kon volgen. Tijdens de zitting noemde wethouder J. van der Wel de reden tot zijn ontslag bela chelijk en sprak hij van een huwelijk tussen de heren Hobbel en Broob'. met als uitgangspunt de zeteljacht. Wethouder J. Kuut was zich van geen kwaad bewust. Hij noemde het geheel een onverkwikkelijke zaak. De voorstellen tot ontslag van de beide wethouders werden aangenomen met vyf tegen één stem. Met vijf tegen twee stemmen blanco werden de he ren Brobbel en Stolk tot wethouder gekozen. Burgemeester J. G. Bosch dankte de beide wethouders Kuut en Van der Wel voor de prettige samenwerking. De nieuw-gekozen wethouders StoU: en Brobbel werden door de burge meester gefeliciteerd met hun benoe- „Love sit down" in Amsterdam (Van onze A'damse correspondent) Eeai tiental jongeren is vanmorgen om tien uur op het trottoir voor Amerikaanse consulaat in Am*N*» dam gaan zitten. Zij willen dit 30 uur lang volhouden. Het gebeuren, dat aangeduid als „love sit down" is ge organiseerd door de actiegroep Viet nam. Burgemeester dr. I. Samkalden heeft toestemming voor de demon stratie gegeven. Cambodja wil geen Chinese satelliet zijn Prins Norodom Sihanoek zegt dat de correspondenten van het persbu reau Nieuw China in Cambodja, re gelmatig verslag uitbrengen aan Pe king van de vooruitgang, die aanhan gers van Mao Tse-toeng boeken in vakbonden en andere organisaties. De Chinese premier Tsjoe En-lai had de Cambodjaanse minister van Buitenlandse Zaken, prins Phoerissa- ra, gevraagd de Chinezen in Cam bodja toestemming te geven „Mao, het communisme en de Chinese volksrepubliek lief te hebben". Dit verzoek, aldus Sihanoek, ver baast mij, omdat de Chinezen in Cambodja reeds vele rechten hebben. Ze hebben echter geen toestemming om staats-ondermijnende activiteiten te bedrijven. De prins wilde, dat Chi na de beste vriend blijft, maar hij zou nooit toelaten dat Cambodja een Chinese satelliet wordt. Door twisten verscheurd land Uit Kanton wordt gemeld, dat pro- Maoistische troepen de macht in de ze roerige stad in Zuid1-China we or In handen pogen te krijgen, om zo doende de gelegenheid te scheppen tot het houden van de jaarlijkse beurs voor de industrie die op 15 oktober zou moeten beginnen. Als ze hiertoe niet in staat blij ken, zou dit een blamage zijn. Het zou het bewijs zijn dat noch Mao noch zyn aanhangers genoeg macht hebben om buitenlandse bezoekers te laten zien wat er gebeurt in Kan ton waar, zoals reizigers in Hong kong aankomend uit die stad, zeg gen, honderden mensen zijn gedood en nog steeds worden gedood bij bloedige straatgevechten. Het volksbevrijdingsleger is in drie partijen gesplitst;één pro-Mao één anti-Mao en een neutrale par tij. Het moet een onmogelijke taak zijn voor de Maoisten om in enkele weken tijds de macht in handen te krijgen in het door strijd verscheur de China. Volgens recente berichten uit Kan ton rijden Rode Gardisten met luid- sprekerwagens door de stad (beloften uitschallend dat Mao zelf zeer bin - nenkort een bezoek aan Kanton zal brengen. Chinese reizigers verklaar den dat de bewoners van de stad om deze beloftes lachten en zeiden dat het een propagandastunt was om het moreel van de ontmoedig de Maoisten te versterken. Naar verluidt zouden pro-Maoïs tische legereenheden de sporolijn tus sen Shanghai en Kanton en mis schien zelfs die tussen Shanghai en Peking in handen hebben. Ondanks deze overwinning van het bevrijdingsleger, wordt gemeld dat de dienstregeling van de spoorwegen volkomen in de war is. Een reiziger zei 4 dagen gedaan te hebben over de tocht van Sjanghai naar Kanton een andere zei dat zijn trein er zes en een halve dag over had gedaan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9