Middelbaar economisch en administratief onderwijs in Leiden Nieuwe vlagofficier bij de M.L.D. Johnson doet aanval op giftige propagandisten' Eindexamens Kweekschool BRILJANT- RING GOUD PIERROT IPrognoses zaterdag D voetbal MEJ. TIMMER JUBILEERT GERO CASSETTES v. d. Water Familieberichten Overdracht in Valkenburg Technicus W. Duk 40 jaar bij Universiteit Roken even dodelijk als infecties, moord en ongelukken samen VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 In Leiden komt een gemeentelijke icbool voor middelbaar economisch administratief onderwijs. Het ligt [q de bedoeling om het volgend jaar Volgend cursusjaar ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN ADVERTENTIE U KOOPT 'N Gouden ringen Gouden broches Gouden armbanden U weet het Uw geld is nu best besteed in met dit onderwijs (voorlopig in een bestaand schoolgebouw, red.) te be ginnen. Dit blijkt uit een voorstel van B. en W. aan de Leidse gemeente raad. Verschillende vormen van beroeps onderwijs. zoals lager- en middel baar technisch onderwijs, lager- en middelbaar huishoud- en nijver heidsonderwijs, lager land- en tuin- bouwonderwüs en opleidingen van onderwilzend personeel zijn in Lei den gevestigd. Een aantal andere vormen van onderwijs, zoals hoger technisch onderwijs, economisch en administratief onderwijs en kunston derwijs, ontbreekt in deze gemeente. Met het oog op de zorg voor een goe de voorziening in de onderwijsmoge lijkheden in deze gemeente en mede ter bevordering van een juiste sa menhang tussen het bestaande en het toekomstige industriepatroon in Leiden en directe omgeving en de be schikbare onderwijsmogelijkheden hebben B. en W. medio 1966 teza men met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland een com missie ingesteld, die tot taak had een onderzoek in te stellen naar de be hoefte aan nieuwe vormen van on derwijs. Deze commissie is tot de con clusie gekomen, dat aan een hogere technische school alsmede een school voor middelbaar economisch en ad ministratief onderwijs sterke behoef- JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 Ook na de derde competitiedag Nej lebben de tweedeklassers uit de om- G van Leiden zich aan de kop no. Tan de ranglijst weten te handhaven. ioot Ween Quick Boys kwam er niet zon- ler schade af, want de Katwijkers 5 ui brachten het niet verder dan een ge- ir; p fik spel. Dat kostte de blauw-witten zak" leiding die nu in handen kwam IR ttn Rijnsb. Boys. dat geen grote. UUJ maar wel een nuttige overwinning tjbehaalde. De Rijnsburgers spelen aorgen thuis tegen het stugge IC.F.C, waaraan Quick Boys vo- i rige week een punt verspeelde. Daar- 15 ui om zal het morgen wel spannen in Rijnsburg. Maar we menen toch dat ZCF.C. met lege handen naar Zaan- iam zal terugkeren. Quick Boys be- sul' ion de competitie met een grote o- wwinning, daarna volgde een veel «cheidener zege en de laatste wed- pijd leverde slechts een gelijk spel "3 op. Een gestadige teruggang dus. Zet deze teruggang zich ook mor- *en vo°rt. dan ziet het er niet er£ uiboopvol uit voor de Katwijkers in de huiswedstrijd tegen Spakenburg, i&". ^z-0- heeft zich na de eerste ne- bos ierlaag voortreffelijk hersteld. Maar ?t>teD sorgen moet de Hillegomse debu tant naar het geroutineerde Zwart Wifc in Rotterdam. Het zou een sen- 8 atie van de eerste orde zijn als in ^Rotterdam gewonnen zou worden. Raar geloven we nog niet in, al zijn ie resultaten van Zwart Wit tot nu niet zó daverend. Noordwijk zal het morgen in Rid- iitf fcrkerk tegen landskampioen RVVH tótengewoon zwaar te verduren kry- i®. We menen, dat Noordwijk met !TEgelijk spel zeer tevreden zou mo len zijn. Oordelend naar wat wij vo- Ige week gezien hebben van SSC, 'ou het wel eens kunnen gebeuren, 'it Ter Leede morgen ln Sprang appelle haar eerste nederlaag tege- oet gaat. In de derde klasse -gaat het met ARC nog steeds goed. Het ongesla gen record behoeft niet in gevaar te komen, want tegenstander Vlug en Vaardig, waar de Alphenaren mor ion op bezoek gaan, Is na drie wed- dijden nog puntloos. Met RCL wil het (nog) niet luk ten. Ook de uitwedstrijd tegen Die %he zal voor de Leiderdorpers *n te moeilijke opgave zijn. In de vierde klasse is de kans P°ot dat Koudekerk morgen de eer- Puntjes gaat binnenhalen, nu het k^akke Spirit op bezoek komt. Lis- Boys ontvangt het nog ongesla- I® Naaldwijk en meer dan een pun- taiverdeling zien wij er niet n voor k Lssenaren. GWS zal heel goed de dag moeten komen om het «zoekende Be Fair een puntje af- te maken. De „Leidse" der- - - -gstgeest-Leiden zal wel voor de «zoekers zijn. Rouwkoop zal in De "er wel niet tot winst komen. Ten- frtte speelt SVOW thuis tegen Kat tik. De ongeslagen Katwijkers heb- «o echter in Oude Wetering nog niet gewonnen. Mej. A. M. Timmer herdenkt vol gende week donderdag, dat zij 25 jaar bij het onderwijs werkzaam is. Zij is sinds 1951 onderwijzeres aan de open bare Albert Schweitzerschool voor handel en praktijk. Voordien was zij ondermeer verbonden aan de Leidse Buitenschool. Mej. Timmer zal donderdag om half drie des middags in haar hui dige school worden gehuldigd. Meisje (15) aangereden Een 15-jarig Leids meisje kree( een zware hersenschudding, toen zy gisteravond omstreeks kwart over zes werd aangereden door een brom fietser. Het ongeluk gebeurde op de noek van de Kastanjekade en de Lam- menschansweg. De bromfietser, een 19-jarige Leidenaar, zou geen voor rang hebben verleend aan het meis je, dat met haar fiets van de Kastan- jekade kwam. De bromfietser Kreeg geen letsel. Zowel de brommer aio de fiets werden ernstig beschadigd, Het meisje is door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. ADVERTENTIE Juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 De aanleg van een -plantsoen op het terrein van het voormalige Oud-Hortuszichtaan de Witte Singel nabij de Witte Rozenstraat nadert langzaam maar zeker zijn voltooiing. Enkele bomen zijn ge kapt, de grond is geëgaliseerd en met het neerleggen van de gras zoden is de Plantsoenendienst in middels ook al begonnen. Voor de kleuters heeft men in het midden van het park een zandbak ge maakt. Nog even, en dan heeft Leiden er weer een, zij het kleine, long bij. te bestaat. In een rapport over het middelbaar economisch en admini stratief onderwijs geeft de commis sie aan de hand van cijfermateriaal een beschouwing over het gebied, dat voor dit onderwijs op Leiden zal zijn aangewezen. De beroepsbevolking ln dit gebied omvat thans 160.000 en zal ln 1980 rond 185.000 personen om vatten, waarvan 96.000 personen in de Rijnstreek-west. Het aantal ar beidsplaatsen in de dienstensector in Leiden zal naar verwachting toene men van 16.500 in 1960 tot 25.000 in 1980. De commissie is van oordeel, dat uit deze cijfers voldoende blijkt, dat in dit gebied aan afgestudeerden van een school voor middelbaar econo misch en administratief onderwijs grote behoefte zal bestaan. Boven dien zegt de commissie dat voldoen de aanbod van leerlingen voor dit onderwijs mag worden verwacht. Kamermuziek in Duivenvoorde" 99- In kasteel Duivenvoorde (Voor schoten) geeft het Philipp Emanuel- trio, bestaande uit Alfons van Legge- lo, fluit, Froukje Giltaij, viool en Rienk Jiskoot, klavecimbel, donder dag a.s. een kamermuziekavond. Medewerking hierbij verleent Lous Goossens, viola da gamba- Op het programma staan werken van Joh. Chr. Pez, Carl Phil. Em. Bach, An tonio Vivaldi, CeltI Stamitz, M. Ma rais. Het concert, dat om half negen des avonds begint, wordt voorafge gaan door een rondleiding door het kasteel met kaarslicht. Deze rond leiding begint om half acht precies. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: de heer P. H. Blok (Leiden), de heer J. R. A. Schouten (Den Haag) en mej. P. Th. Boissevain (Noordwijk). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Larissa Nathalia Lanheong, d. v. C J. Tseng en L. L. M. Scheurink; Pie ter Cornells, z. v. H. P. van der Red den en A. C. Bekooy; Wim, z. v. J. A. van Vliet en W. M. Jansen; Saskia, d. v. A. Plelanen en J. S. Delforterie; Patrick Nicolaas Lambertus, z. v. J. C. van Velzen en G. M. van der Veer; Sophia Maria Engelino. d. v. J. J. Ver- kaae en J. M. Hoogeveen; Ellen Ma ria, d. v. A. J. Mulders en A. A. Bilder- beek; Yvonne, d. v. C. C. van Ingen en H. Evers; An, d. v. E. Feyaerts en M. M. E. M. van Attenhoven; Remke Henrlcus, z. v. A. Jonkman en C. M. T. Hoogenboom. ONDERTROUWD T. A. C. Spoor en W. E. M. Tordolr; T. G. J. Bos en C. M. Kriek; P. F. Hoek en M. A. van der Zeeuw; P. J. C. van der Straaten en R. S .C. M. A'- Schmucker; J. T. B. N. Schut en J.D W. J. van der Zeeuw en E. Baart; A. M. B. M. Bierhuis en C. C- van Veen; A. van de Groep en J. W. J. M. Vink; J. C. Metsch en M. M. Treur; A. J. L. Schroder en A. C. P. M. Langezaal; J. de la Rle en M. J. van Oosten; H. G. J van der Steenhoven en A. van Hee- ringen; M. van Staden en W. Wlelln- ga; H. van Egdom en C. van Baaren; K. A. de Kruijf en A. van Prooljen; N. J. Verhoef en R. W. Bouwknegt; L. Honsbeek en M. Serller; H. H. Hel ler en J. Melaard. GETROUWD B. H. Bal en M. C. Nefkens; F. M. Ponsloen en J. M. M. Goldenberg; W. F. Geuke en G. Alberts; H. Klui vers en M. Kramer; J. J. van der Pol en P. B. Algra; J. G. A. M. Wester hof en S. A. Pasma; H. J. Rijskamp en A. J. van Staveren; T. O. Klaassen en T. M. Willemsen; E. Momberg OVERLEDEN M. de Jong, 88 jaar, echtgenote i A. Veijlbrief; C. J. Honlngh. 3 da- i, zoon; I. de Boer. 52 Jaar, man. Wegpiraat in arrest De Leidse politie lichtte vanoch tend vroeg een 34-jarige Leidenaar van zijn bed, die enkele uren tevo ren. 's nachts om kwart over één, met een huurwagen twee op de Haarlemmerstraat geparkeerde auto's had geramd. De wegpiraat verkeerde op het moment van zijn aanhouding (nog) onder invloed van alcohol. (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Maarten en Bastiaan, z. v. Van Leeuwen en De Boer, Amster dam; Wouter Ian, z. v. Bleeker en Van der Horst, Camberra, Australië; Taco Willem, z. v. Huijsinga en Gual- thérie van Weezei, Nieuwkerk; Aalt Willem, z. v. Westra van Holthe en Canter Visscher, Den Haag; Chris tian Alexander, z. v. Redelé en Van Benthem. Getrouwd: L.H. Valstar en Floor Krabbe, Amsterdam. Overleden: Cornelia Fabius-Noyon, 78 j., Den Haag; Sebatiaan Eliza van der Hardt Aberson, 66 j., Ellecom. Geldlening Van de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten te 's-Gravenhage ontvingen B. en W. van Leiden een aanbieding voor de verstrekking van een geldlening ad f 606.000,- op 28 september 1967 tegen een rente van 6%% per jaar, halfjaarlijks te vol doen, koers 100%. De terugbetaling geschiedt in 20 gelijke jaarlijkse ter mijnen, aanvangende op 1 oktober 1973. Het bedrag van f 606.000,- is be stemd voor de versterking van een aanvullende geldlening aan de Stich ting Huize Roomburgh. Schout bij nacht vlieger J. L. den Hollander (54), die eer gisteren is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, heeft vanochtend om 11 uur zijn functie als vlag officier van de Marine Lucht vaart Dienst in het marine vliegkamp Valkenburg over gedragen aan kapitein ter zee vlieger W. de Groot (49), die hierdoor schout bij nacht is geworden. Dit gebeurde door de over dracht van het vaandel door de scheidende vlagofficier (op de foto links) aan zijn opvol ger. Voordat het zover was sprak schout bij nacht Den Hollander zijn opvolger toe. Hij deelde mee. dat het de derde keer is dat deze een functie van hem overneemt: dit is nu de laatste keer. want hoger kan het niet Voordat hij zijn nieuwe functie aanvaardde zei de nieuwe vlagofficier dat drie keer in dit verband ook wer kelijk scheepsrecht is. Hij prees zijn voorganger om diens ijver, toewijding en bekwaam heid. Verder ging hij in op de functie van de M.L.D. in de huidige maatschappij. Na de parade van de aange treden manschappen werd aan de scheidende vlagofficier Den Hollander door commandant S. J. Hoes van het vliegkamp een bandrecorder namens de M.L.D. aangeboden. Vertegen woordigers van de andere Ne derlandse marine-vliegkampen waren bij de overdracht aan wezig. (Foto L.D./Holvast) President Johnson heeft in Kansas City (Missouri) in een toespraax tot de Internationale bond van poli tiecommissarissen een aanval ge daan op hen „die uitlokten tot ver- Ook actief in organisaties Vandaag is het veertig jaar gele den, dat de heer W. Duk, technisch ambtenaar le klasse de bedrijfschef tij het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse Universiteit, als laborant in dienst trad van het Instituut voor Tropische Hygiëne in Leiden. In de cember 1935 ging hij als laboratort- umbediende over naar het Zoölogisch Laboratorium, waar toen prof, dr. C. J. van der Klaauw hoogleraar-di recteur was. Zijn taak omvatte, naast het kweken van vogels, kleine zoog- ren, tropische vissen en het ondei- houd van tropische aquaria, de bouw van instrumenten ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek. Op dit laatste gebied ontwikkelde hij zich tot een specialist, die gesteund door zijn inmiddels met succes doorlopen opleiding aan de Leidse Instrument makers School, aan de merkwaardig ste eisen van de technisch meestal minder begaafde biologen kon vol doen. Het ontbreken van fabrieksap- paratuur vormde voor het weten schappelijk onderzoek in het Zoölo gisch Laboratorium geen beletsel; de door de heer Duk ontworpen en ge bouwde apparatuur toonde, door zyn vermogen inzicht te verwerven me, betrekking tot het doel van de uit te voeren proeven, een hoge graad van perfectie, hetgeen ertoe leidde, dat ook andere laboratoria in Nederland zyn adviezen vroegen. Zo werd de Duko-staat (een apparaat, warmee in afzonderlijke cellen wisselde tem peraturen en uiteenlopende graden van vochtigheid worden opgewekt) na de in Leiden behaalde resultaten ook aan de Universiteit van Amster dam naar zijn adviezen gebouwd. De Landbouwhogeschool ln Wageningen en het ITBON in Arnhem maakten van zijn kennis op het gebied vin de microklimaat-meting en- regeling eveneens gebruik. De heer Duk is ook op ander ter rein actief; hij is zowel landelijk als afdelingsvoorzitter van de bond van Hoger Onderwijs Personeel. nieling, terwijl zij zich voor de ge volgen uit de benen maakten". Deze „rampzalige, vulgaire lieden, die gif tige propagandisten, deden zich voor als woordvoerders voor de niet -be voorrechten en trokken profijt uit de werkelijke grieven van lijdende mensen", aldus Johnsom. „Wy moeten er voor zorgen dat de uitvoering van de wet eerlijk en en doeltreffend is, dat bescherming wordt verleend aan elk gezin, onge acht waar het woont, dat snel recht gedaan wordt zonder onderscheid naar godsdienst, kleur en status". „Wy kunnen zeggen dat wy tegen misdaad zijn. Wij kunnen prediken en artikelen schreven en redevoe ringen houden en films maken over misdaad en onzedeiyk gedrag en dan denken dat wy onze plicht ge daan hebben. Maar wy kunnen ook eerbied voor de wet aanmoedigen en voor hen die ons uit haar naam be schermen. Wy kunnen de rekening betalen voor het verbeteren van het optreden van onze politie en onze rechtbanken en opvoedingsinstellin gen. wy kunnen er aan vasthouden genoeg van onze hulpbronnen en In tellect te gebruiken om het hoofd te bieden aan de vraagstukken van mis daad en Amerika veiliger en recht vaardiger maken voor alle burgers". Jonge negers hebben gisteren in Chicago auto's en politieagenten met stenen bekogeld na 'n „black power" bijeenkomst. Zes politiemannen en even zovele burgers hebben verwon dingen opgelopen. Er werden 31 ar restaties verricht. De politie schoot in de lucht toen ongeveer 40 poli tieagenten de byeenkomst probeer den uiteen te drijven. De bijeenkomst gold als protest, omdat twee dagen geleden een 18-jarig neger-meisje in Chicago zou zjjn geslagen. Voor het eindexamen derde leer- kring Chr. Kweekschool-Leiden (XX cursusjaar 1966-'67) zyn geslaagd: Klas V A Dina C. van Apeldoorn, Leiden; Cornelia v.d. Bosch, Lisse: Hendrik G. Breukelaar, Voorschoten; Eddy Burgerjon, Voorschoten; Adri- ana de Graaf f, idem; Arie Haas noot, Katwyk; Robert H. de Kok, Leidschendam; Simon van Oosten, Leiden; Corenelis J. M. van Pernis. idem; Cornelis A. Pool, idem; Be- In 1966 zyn meer dan 301.000 Ame rikanen gestorven als gevolg van ro- ken, hetgeen bUna evenveel Is als de i 307.000 Amerikanen die gestorven zyn i als gevolg van Infecties t.b., long- j ontsteking en influenza ongeluk ken, suikerziekte, moord en zelf moord. Deze cijfers zijn In New York aan de Wereldconferentie over roken en gezondheid verstrekt door dr. R. T. Ravenholt, directeur van de Ameri- kaanse bevolkingsdlenat. „Mannen die twee of meer pakjes sigaretten per dag roken en die zich er by hebben neergelegd dat zy een kans van nog geen 10 procent heb ben om aan longkanker te sterven, moet op het hart gebonden worden, dat hun werkeUjke risico om te ster ven aan hun rookgewoonte ongeveer zes maal zo groot is". Dr. Ravenholt zei dat de laatste tUd steeds meer materiaal verzameld Is waaruit blUkt dat het roken door vrouwen in verwachting zeer slecht is voor de groei en ontwikkeling van het embryo en de vrucht. rus Raaphorst, idem; Jannigje Trap man, Voorburg; Johanna H. Ver steeg. Leiden; Ineke van Vliet, idem; Frans D. van Wyck, idem; Abraham Mastenbroek, Lisse. Klas V B: Cornelis A. Admiraal, Leiderdorp; Albert A. Chundro, Lel den; Robert van Gaaien, idem; Bas tiaan de Geus, Alphen a/d Rynj Klaas v. Harten. Ter Aar; Hendrik J. Hebiy, Leiden; Christianus J. M. Hop, Leiderdorp; Cornelis Kamme- raat, Ter Aar; Pieter J. Koelenwyn, Boskoop; Hugo Kok, Leiden; Gerrit P. S. Leenheer, Rynsburg; Tsjitske Lyklema, Leiden; Nel den Ouden, Alphen/R; Elisabeth M. Plas, Lei derdorp; Hanne Haldean Pit, Sas- senhelm; Johanna A. M. Willemsen, Oegstgeest; Martien Prins, Katwyk, Klas V C: Wlllemyntje Balkenende, Lisse; Jacobus C. P. H. Eikerhout, Leiden; Emma N. M. Grubé, Kat wyk; Johan J. Hoek, Katwyk; Cor nelis Horsman, Lisse; Willem D. J. de Koning, Oegstgeest; Willem Kuljt, Katwyk; Cornelia v.d. Laarse, Al phen R.; Johannes v. d. Leden, Lel den; Hendrik J. Overbeeke, Nw, Vennep; Pieter Sleeboom, Leider dorp; Cornelis J. Splinter, Hazers- woude; Hendrika van Vliet. Alpheu /R.; Johannes J. de Niet, Leiden,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3