Nerveus autowereldje betrekt de stellingen Zijwind op de koop toe BMW's Boe - waar - wanneer? KOOP VAN AUTO VEELAL COMPROMIS Nieuwe {Nieuw vlaggeschip van Rootes Nieuwe Rolls Royces Helena Rubinstein Skin Life Throat Cream en Throat Lotion VINYL ^jjlJüA lAO 15 SEPTEMBER 1967 1EIDSCH DAGBLAD Van wegat, wagens, wielen en wal-er-zo-bij-komt PAGINA 11 fan een onzer redacteuren) autowereld heeft de ze- iwachtige weken, welke het toterseizoen vooraf gaan, er achter de rug. Gisteren de poorten open gegaan n de autoshow in Frankfurt, [[eerste van de „Grote Drie". Krijs volgt op 4 oktober en oden op 18 oktober. [en zou geneigd zijn te verwach- datde autofabrikanten vooral luitsland, Frankrijk en Engeland hun nieuwe modellen zouden toten tot deze tantoonstellingen, lijken unieke etalages om de mo- n glanzend aan het publiek voor öellen. Niets is minder waar. ischjjnlijk vrezen de fabrikanten de massa ten onder te gaan. inceren hun nieuws liever gerui- tijd tevoren, waarbij intensief gewikt en gewogen hoe en er de introductie zal pis en om het grootst mogelijke ef- te bereiken. V olkswagen Chrysler zuivert uitlaatgassen Chrysler, die sinds 1966 alle in de staat Califomië verkochte wagens van een uitlaatgasreiniger voorzag, zal nu overeenkomstig het Ameri kaanse voorschrift, op alle modellen 1968 een inrichting monteren (cleaner air system), dat de uitlaatgassen van de auto's zuivert. Deze voorzieningen bestaan voor namelijk uit wijzigingen aan de car burateur en de verdeler, waardoor een meer volledige verbranding van het lucht-benzinemengsel wordt ver kregen. De technici van Chrysler zijn tot dit systeem gekomen, omdat ze van het principe uitgingen, dat de onge wenste bestanddelen in de uitlaatgas sen in de motor zelf dienen te worden uitgeschakeld door een betere ver branding en niet door een zuivering van de gassen tijdens de ultlaatfase. Dit principe werd later trouwens ook door de meeste andere automo bielconstructeurs nagevolgd. Het Chrysler-systeem is vrij een voudig te realiseren en de prestaties van de motor zouden er geen nadeli ge invloed van ondervinden. Niettemin wordt aan de verbete ring van het systeem nog naarstig gewerkt. Hiermee houdt ook ver band een met de Esso Research En gineering Company gesloten accoord voor een gemeenschappelijk speur werkprogramma inzake de strijd te gen de luchtverontreiniging door uit laatgassen. BMW introduceert op de automo bielshow van Frankfurt drie nieuwe versies van het type 1600: de 1600/ Cabriolet, de 1600 TI en de 1600 GT. De Cabriolet is motorisch gelijk aan de BMW 1600, maar verschilt alleen in koetswerk van het Sedan- model motorvermogen 85 pk., top snelheid 160 km/u). De prijzen lo pen edhter sterk uiteen, f9650 voor de Sedan en f17.500 voor de Ca briolet. De 1600 TT heeft door een hogere com pressieverhouding en door ge bruik van twee dubbele carburateurs een van 85 tot 105 DIN-pk opgevoerd vermogen. De topsnelheid steeg dien tengevolge tot 175 km/u. De TT kreeg nieuwe voorstoelen en een toe- renteller. Prijs ca. f 11.750. De 1600 GT is een kruising van de 1600 TT en de Glas 1300 GT, d.w.z. het onderstel van de TT met het koetswerk van de Glas. Het wagen front kreeg echter een BMW-stempel. Topsnelheid 190 km/u; prijs f19.500. Iswagen opende de rij met het rs over de gewijzigde "kevers" nieuwe Volkswagenbusjes, elk jaar werd ook ditmaal nieuws weer overvleugeld door aag: staat er nu wel of niet spoedige lancering een echt ir model op stapel? ja, de geruchten zeggen inekkig van „ja". Er zijn zelfs vage) foto's gepubliceerd in se autobladen. Maar die ge ien hebben we jaren geleden al gehoord. In feite kan men .fe jaar beluisteren. En die 's waren beslist niet de eerste, zal inmiddels wel een lijvig worden van plaatjes nieuwe V.W.'s, terwijl Volks- n tot nu toe hardnekkig aan •.evermodel blijft vasthouden, ersonen in Wolfsburg, die het nen weten, zwijgen als het om de altijd aanwezige spi- \e geen kans te geven. 1 gaf Volkswagen het nieuws an een automatische kever. In and kwam dat bericht door voordat DAF de Nederlandse ontving (Toeval of niet?). De Nederlandse automobielfa- id enkele dagen tevoren al de tering aan de Daffodil (nu wereldkundig gemaakt, echt nieuws had de fabriek Alleen had ze nog een nieuw iwencomplex in het Limburgse te tonen. Dat werd (als bij DAF nkelijk) op militair-stipte wijze ook hier bleef een vraag de lucht hangen. Komt er nu menkort een DAF-variomatic een anderhalve liter motor? -baas Wim van Doome en zijn mensen deden alsof ze nog noou van zoln plannetje hadden gehoord. Maar ingewijden weten, dat DAF— evenals Volkswagen - aan een nieuw model MOET werken. Im mers, de vooruitgang in de auto mobielbranche gaat zeer snel en - de ontwikkeling van een nieuw mo del vergt jaren. Dat is ook het geval geweest met de bijzonder NSU RO-80 (met Wan kelmotor), die dezer dagen in het nieuws is gekomen. De Duitse fa briek had slechts vier Nederlandse vakjournalisten voor de internationa le introductie uitgenodigd. Maar zo als zo vaak gaat waren langs aller lei achterdeurtjes de bijzonderhe den tevoren al uitgelekt. Soms zelfs met foto's. Wat dan altijd weer doet vermoeden, dat de fabrieksmensen toch wel een handje helpen met het laten doorsijpelen van het nieuws. Ook dat kan een taktiek zijn. Simca Neem bijvoorbeeld de Simca 1100, die binnenkort zal worden gelan ceerd. Officieel had de Franse fa briek Nederland niets anders te bie den dan de nieuwe Simca Coupé 1200 S, die enige tijd geleden al in het buitenland was getoond. Ter ken nismaking werden we in deze wagen door coureurs als Rob Slotemaker en Henk van Zalinge op topsnelheid over het circuit in Zand voort ge sleept. Echt wel een sensatie. Maar toen er werd gevraagd naar de 1100 klapten alle Simca-mensen volkomen dicht. Tot over enkele maanden. In tussen kon men echter wel in diverse vakbladen en zelfs in een huis-aan- huis blad foto's van diezelfde 1100 tegenkomen. Men moet al heel goed gelovig zyn om hier nog van toeval te willen spreken. Citroen Citroen deed het weer anders. De fabriek trotseerde alle in deze da gen drukke spionage en transpor teerde dik afgedekte Dyanes naar talrijke Europese hoofdsteden, waar op precies hetzelfde tijdstip het nieuwe model aan de openbaarheid werd prijsgegeven. In Amsterdam gebeurde dat in een met dealers en persvertegenwoordigers goed gevuld congrescentrum, waar in een bijna- echt N.T.S.-journaal op het witte doek de komst van de wagens werd aangekondigd. Daarna ging het doek omhoog, de schijnwerpers flitsten aan en Dyane (godin van de jacht) baadde in het licht en koesterde zich in het applaus van de aanwezigen. Romantischer kon het haast niet. Gezien de berichten in de pers heeft het echter wel effect gesorteerd. Een dealer uit Hoofddorp, die stiekem had getracht foto's van het nieuwe model te maken, kreeg tijdens de bijeenkomst in de RAI zijn door de Citroen-veiligheids dienst in beslag genomen fototoe stel terug. De foto's waren op groot formaat afgedrukt Ford Ford Nederland had op 15 augus tus wel het nieuws, maar niet de nieuwe 17 en 20 M's ter beschikking. Die werden later letterlijk met trom- De nieuwe „Olympia", die Opel lanceert met het oog op de Olympische Spelen van 1970 in München, is deze week voor het eerst aan de buitenwereld ge toond. De familieverwantschap met de Kadett is toch wel goed zicht baar. De wagen kan worden ge leverd met een 1,1 liter motor- 60 pk, een 1,7 liter-75 pk of een 1,9 liter-90 pk, welke laatste krachtbron goed is voor een top snelheid van 162 kilometer per uur. Links de tweedeurs, midden een vierdeurs sedan en rechts de sportieve coupé. Op de voorgrond de oude „Olympia", zoals die in 1935 werd geïntroduceerd. Naast de Olympia-serie heeft Opel ter completering van de Kadett-lijn, de Kadett LS (1,1 Itr- 55 pk) in 2- en 4-deurs- en een coupé-uitvoering (60 pk), alsme de een LS rallye-uitvoering (68 pk) hiervan. Deze modellen zijn van het nieuwe fast back"-type. De Kadett LS rallye is ook lever baar met de 1,9 l „S"-motor, wel ke 103 pk levert. geroffel (van de plaatselijke fanfa re) en knallend vuurwerk (van Kat in Leiden) onthuld in het Groningse Paterswolde. Overigens ook al in ro mantische sfeer: in een paviljoen langs het schemerige meer. Daar kregen we meteen de uitbreiding van de voormalige Taunus-serie (die naam is na zeven jaar vervallen) naar beneden toe te horen en te zien. De vernieuwde 12 en 15 M's stonden ook gereed. Langs de kronkelige weggetjes van Groningen en Drente mochten we ook in de praktijk erva ren hoe deze nieuw en strak gesty- leerde serie heeft gewonnen aan kracht, rust en stabiliteit. Helaas, de Fordmensen hadden in hun enthousiasme zo'n aardig (maar ook lang) parcours uitgezet, dat het le gertje aanwezige journalisten vrijwel slechts de kans kreeg per persoon één auto te beproeven. lumber Sceptre heeft voor 1968 als vlagge- van haar programma een Humber Sceptre gelanceerd, wagen blijft de enige Rootes- welke niet de algemene be- Sunbeam draagt, welke se- Jaar de benamingen Hill- eo Singer vervangt In de Be- Humber Sceptre kreeg een ge- nieuw koetswerk met strakke Het dak is bedekt met een korrelige leerbedekking. Een strip vindt men langs van de wagen. Dubbele naast elkaar geplaatste zijn ter weerszijden van het uit aluminium vervaardigde ra- diateurscherm aangebracht. De spatborden zijn voorzien van chroomstrips, die verbonden zyn door een sierstrip onder aan de zijkan ten van de wagen. De Humber heeft ook achterin twee gescheiden zetels met daartussen een royale armsteun. Onder deze opklap bare armsteun bevindt zich een han dig opbergkastje. Een centrale con sole loopt in de volle lengte van het interieur van de voorste berg- plank tot de achterzetel. In deze console zijn vakjes voor handschoenen, wegkaarten of i.d. verwerkt en bovendien, vóór zowel als achter, een sigarenaansteker en een asbak. Instrumetnitenpaneel en portieren zijn afgewerkt met fineerhout. De vloer en ook de onderste deurhelften zijn met tapijt bekleed. Een toerenteller behoort tot de standaarduitrusting. De jashaaikjes zijn verschuifbaar. Er kan met gesloten ramen geventileerd worden. De automatisch verlichte en met ta pijt beklede bagageruimte is 500 cm3 groot. Als krachtbron fungeert een nieuwe 94 pk versie (voorheen 91) van de 1725 cc motor, die gevoed wordt door twee carburateurs. De acceleratietijd van 0100 km/u bedraagt ruim 12 sec, en de top snelheid 155 km/u (voorheen 140 km/u). Een overdrive op 3de en 4de versnelling behoort tot de standaarduitrusting en als extra kan een volautomatische transmissie worden verkregen. Als bezineverbruik wordt 9.5 liter per 100 km. opgege ven. Servicebeurten moeten om de 8000 km. of om de zes maanden ge schieden. Nog meer Zo zouden we kunnen doorgaan. lab presenteerde bijvoorbeeld slechts detailverbeteringen op een rustige persconferentie. Renault liet de nieuwe grille voor het viertje en de verbeteringen aan de 16 via de post tot ons komen. De Delftsche Mo torhandel, inwonend bij „moeder" H. Englebert N.V., nodigde pers en dea lers naar Voorschoten uit om daar de kennismaking te hernieuwen met de Japanse Isuzu Bellett, die nu door deze firma zal worden geïmporteerd. Een GT-versie werd in het vooruit zicht gesteld. Van Engelse zijde kwam tot nu toe niet zo veel nieuws. Een nieuwe zescilinder Bond Equipe (2 leter GT)de Lotus Elan 2 (met zitbank voor twee kinderen) en een nieuw vlaggeschip van Rootes, is eigenljjk het enige, dat tot nu toe is doorgedrongen. Wellicht wacht men daar op de show in Londen. De Brit ten zijn wat chauvinistischer. Men ziet het, zo tegen het einde van de zomer zoeken de automo bielfabrikanten de publiciteit met hun nieuwe modellen. Iedereen zoekt naar een tijdstip en metho de om zo gunstig mogelijk voor de dag te komen. Want achter die altijd vriendelijke presentatie schuilt de grimmige zakelijkheid, die denkt en handelt in termen van afzetmogelijkheid en markt aandeel. In de bikkelharde con currentie van de automobielwe reld ivordt een meedogenloze strijd uitgevochten met a7<? inzet de gunst van de automobi. .1. Hoe groter het aantal automobilisten, hoe harder de strijd. In deze tijd van het jaar worden de loopgra ven weer betrokken en wordt het nieuwe geschut in stelling ge bracht* de eerste complete schoonheids behandeling voor hals en decolleté. Iedere vrouw die op een verzorgd uiterlijk prijs stelt, beseft maar al te goed hoe nodig het is hals en decolleté regelmatig te verzorgen, ongeacht de leeftijd. HELENA RUBINSTEIN geeft U nü de mogelijkheid jaren langer Uw jeugdige halslijn te behouden. SKIN LIFE THROAT CREAM en SKIN LIFE THROAT LOTION, ge combineerd toegepast: de volmaakte verzorging voor hals en decolleté. Het zijn de regenererende eigenschappen die weldadig, stimulerend en verstevigend op Uw hals en decolleté inwerken. Tijdelijk ter kennismaking SKIN LIFE THROAT CREAM SKIN LIFE THROAT LOTION Samen in luxe doos f 43.- (normaal f 47.75 Talrijke auto's gaan in meer of mindere mate mank aan zij windgevoeligheid. Het komt vooral voor bij wagens, die de motor achterin hebben. De bestuurder van een zij windgevoelige wagen moet er bij sterke zijwind steeds op bedacht zijn om door stuurcorrecties de wagen weer in het rechte spoor te brengen. Ongemakkelijk, maar men moet het op de koop toe nemen. Windgevoeligheid vereist sxt/a aandacht en kan vooral gedurende een lange rit vermoeiend werken cn soms ook wel tot gevaarlijke situa ties aanleiding geven. Zij moet als een ongewenste factor van een auto worden beschouwd. Maar het samen stellen van een auto is een aaneen schakeling van het sluiten van com promissen. Heeft men voor de ene factor een ideale toestand bereikt, dan blijkt dit op een aoder onderdeel soms een on gunstige invloed te hebben gehaJ. Ook prijs en de vormgeving spelen bij dit alles een belangrijke rol. Vry- wel iedere autokoper moet wel wat water in de wijn doen als hij een autc koopt. De ideale auto, die hem voor ogen staat, gaat dikwijls de draag kracht van zijn portemonnaie te bo ven. Zo zijn er velen, die het ongerief en het risico van de zijwindgevoelig heid maar op de koop toe nemen als de wagen in andere opzichten aan v ï- le van zijn wensen tegemoet tcomr,. Hij zal deze ongunstige factor ge durende de meeste dagen van hue jaar nauwelijks bespeuren, omdat de windkracht dan te gering is om die hebbelijkheid van zijn wagen tot ui ting te laten komen. Bovendien went hij aan het laakbare euvel van zijn wagen. Hij raakt er mee vertrouwd, zoals een fietser met een scheve tr ip- per de ongebruikelijke stand van zijn t.raporgaan tenslotte als normaal on dervindt. En op dagen dat de windsnelheid gevaarlijke proporties kan aannemen dient hy zyn snelheid tot beneden de normale te beperken. Wagens met een langere wielbasis zyn doorgaans koersstabieler dan met een kortere, maar een langere wielbasis wielbasis gaat weer ten koste van de wendbaarheid. Zwaartepunt Dat wagens met de motor achterin veelal zywindgevoeliger zyn dan mee de motor voorin vloeit voort uit da ligging van het zwaartepunt van de wagen. Deze moet, om een goede koerssta- biliteit te krygen, vóór het midden van de auto liggen. Dit is by wagens die „alles" achterin hebben meescal niet het geval. Men kan de weglig- ging van zo'n wagen echter dikwyls verbeteren en de zij windgevoeligheid reduceren door in de lege kofferruim te voorin zo'n 50 kr. ballast mee te voeren. Rydt er een passagier mee, laat deze dan naast de bestuurder p'aats nemen en niet achterin. Bij de voorwielaangedreven wagens licht gewooniyk het zwaartepunt wel voor het midden van de wa gen. Men kan ook deze gewichtsver deling echter verstoren door te v- tl bagage in de kofferruimte achterin te plaatsen. By een zywind-gevoelige wagen moet extra aandacht aan de banden worden besteed. Men moet er voo.üi voor zorgen, dat ze geen te lage druk hebben en dat aan het door de fa briek voorgeschreven verschil in spanning tussen voor- en achterban den strikt de hand wordt gehouden. Men kan het risico van een zijwind- gevoelige wagen binnen redelijke perken houden, maar de mogeiykhe.d van verrassende windstoten blijft al tijd bestaan. Rolls Royce heeft twee nieuwe su per de luxe modellen geïntroduceerd, die in Engeland ongeveer 100.000 gulden gaan kosten. De nieuwe modellen de Silver Shadow en de Bentley Drophead Coupé komen in de plaats van de Silver Cloud m en Bentley 8.3 Cou pé, waarvan de produktie in maart werd gestaakt. Het tweetal, dat met uitzondering van de naam vrijwel identiek la, heeft als standaard uitvoering een elektrisch bediend dak, terwyi elek trisch vermogen ook gebruikt wordt om het remmen en sturen te verge makkelijken. De modellen zyn ontworpen om vier personen „met het grootste com fort" te kunnen vervoeren. Voor de bekleding zyn echte huiden gebruikt en de twee zetels kunnen elektrisch versteld worden in alle richtingen. De vensters worden met knop Jee be diend. De vier wielen zyn onafhankeiyk geveerd en hebben schyfremmen. De modellen hebben een 8 cylinder alu minium motor met een inhoud van 6.23 liter. De modellen met rechtse besturing hebben een automatische schakeling met vier versnellingen. De overige modellen hebben drie ver snellingen. In de Britse prijzen is 20 proomt omzetbelasting begrepen. brengt belangrijk nieuws: maakt uw keel weer als fluweel

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17