KESSLER VERHEUGD Van Nes voor een jaar door FISA geschorst wil je een stnk kaas uit het vuistje jNederlands elftal wist smaad van „hoekschoppen-drama" uit ruijfl magnifiek Eddy Stand nu Beleefd W. BROUWER Wild-west acties in liet Nederlandse spel TOCH TOTO-PRIJS pONDERDAG 14 SEPTEMBER 1907 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD lllllllllilliillllllilllllllllllilllllllllllllllilllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillliililiiliiliiiiiliiliillllllllillllllliillllillllli Een half uur na afloop van de wedstrijd tegen Oost-Duitsland marcheerde h$t Nederlands elftal in-het-gelid de sociëteit van het Olympisch Stadion binnen „om indrukken uit te wisselen" met de Nederlandse sportpers. Deze „kleedkamer nieuwe stijl" opdracht van het bondsbestuur volgens George Kessler bleek geen succes. Zonder de achtergrond van de rumoerige kleedkamer de „echte" wilde het met de gesprekken niet bijster vlotten. De spelers zaten in gemakkelijke stoeltjes op-rij (Kessler in het midden), de journa listen stonden eveneens netjes opgesteld er voor. Er mocht één man tegelijk spreken... George Kessler („vraag ook maar eens wat aan aanvoerder Bennie Muller") was bijna uitsluitend aan het woord iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimioiiiiiitiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze sportredactie) De smaad van het Leipziger „hoekschoppen-drama" is uitgewist Eén snelle treffer van wonder-voetballer Johan Cruijff gaf het Neder- Inds elftal gisteravond in het Olympisch Stadion zijn revanche op de hostduitsers, die in april van dit jaar in de Messestad niet onfortuinlijk liet 4—3 aan het langste eind hadden getrokken. |Hoewel Nederland in het toernooi om het Europees voethalkampioen- nog slechts een te verwaarlozen kans had, werd oranje's 1—0 zege loor de reeds naar Mexico kijkende George Kessler met opvallend grote llijdschap begroet. „Een gouden overwinning in een goede wedstrijd tegen jen goede tegenstander", verklaarde de verheugde bondscoach na afloop de vooral voor rust bijzonder levendige ontmoeting. I De „come-back" van Johan Cruijff, die vorig jaar na een incident ket arbiter Glöckner in de wedstrijd tegen de Tsjechen zijn oranje- tui voor geruime tijd had moeten inleveren, was formidabel. De frêle, talentvolle Ajacied heeft, samen met zijn tandem-genoot Piet Teizer, zeer sterk zijn stempel gedrukt op dit tweede treffen met de Jostduitsers. „Een magnifieke voetballer, die Johan Cruijff", wilde ■e diep teleurgestelde Oostduitse coach Karoly Soos na afloop nog ■rel los laten. „Maar", zei Soos voor de deur van de verder herme tisch gesloten DDR-kleedkamer, „hij had zeker een doelpunt méér oeten maken [et is dus bij één treffer van Jo- Cruijff gebleven. Maar wat voor In de eerste fase van de strijd leede minuut) onderbrak Henk it een Oostduitse a.anval en &t£- Piet Keizer in staat ver op te Jvfl ikken. Johan Cruijff, in vrije po- [Jp tie, smeekte als het ware om de al. Geen moment liet Keizer zijn abgenoot wachten. Met de botst Kht Cruijff het leer onder ,con- ^Hole. Een fractie van een seconde ^Hjer was doelman Blochwitz een gc- ^Kgen man: het daverend narde ^Hhot sloeg vlak onder de lat in de [^Buwen VOEDZAAM WAJt H wvvzaaoA Johan Cruijff wringt zich door !e Oostduitse verdedigingLinks 'ief Keizer. Cruijff vond het kennelijk bij lan ge na niet voldoende. Met de ac tieve Piet Keizer stelde hij de Oosi- duitse verdediging bij herhaling voor grote problemen. Een schijnbeweg'ng van het Amsterdamse idool gaf het oranjeteam na een kwartier een nieu we scoringskans. Twee. drie man gleed hij op onbegrijpelijk gemakke lijke wijze voorbij, waarna hij de bal naar de in het centrum vrij staande Piet Keizer toespeelde. Kei zers schot was echter te onzuiver om opnieuw tot succes te kunnen leiden. Het was duidelijk: zowel aan vallend (geïmproviseerd) als verdedi gend (georganiseerd met een bril jant spelende Israel in het centrum was het oranjeteam superieur aan deze Oostduitse formatie, welke veei dank verschuldigd was aan haar doel man Blodhwitz. Deze voorkwam doo^ snel reageren' en voortreffelijk timen zeker in deze eerste 'helft een gro tere achterstand. Hoekschoppen Van de Oostduitse aanval ging wei nig gevaar uit. Het was een tweeae duidelijke zaak, dat Frenzel c.s. op nieuw hun slag hoopten te slaan bij het nemen van de hoekschoppen (in het eerste half uur acht stuks on danks een Nederlands veldovc.- wicht Maar tegen de verrader lijke inswingers van vooral rechts buiten Ducke, waarmee de Oostduit sers in Leipzig de Nederlandse de fensie totaal hadden gedesorgani seerd en daardoor uit geslagen po sitie toch nog hadden kunnen win nen, had Oranje ditmaal een beter verweer. Eddy Pieters Graaf land (Kessler: „Hij was de dirigent en gaf de verdediging rust. Ik ben blij dat zijn come-back geslaagd is') had er een betere kijk op dan zijn ongelukkige collega Van Leeuwen des tijds in Leipzig. Voor het overige schoten de Oostduitsers veel, maar bijna altijd van afstand de solide Nederlandse defensie werd slecnts een enkele maal uit positie gespoeld en dan nog meestal slecht gericht. Balbezit slotte in het laatste kwartier op bal bezit te gaan spelen. In die periode van wat op het oog „spelen voor de galerij" leek, kreeg de Nederland se formatie nog twee doelrijpe Kan sen, maar Cruijff kon wél langs Wruck komen, echter niet lang de zich als 'n panter op de bal werpende Blochwitz. De Duitse doelman bleef ook overwinnaar bij 'n zinderend af standschot van Bennie Muller. De kans van de dag was halverwege de tweede helft voor de Duitser Irmscher. Oranje kwam „goed weg", toen de Duitse centrum-speler na h dekkingsfout oog-in-oog kwam met Eddy Pieters Graafland, maar in zijn verbouwereerdheid hard en hoog over schoot. Opmerkelijk veel applaus was er van de 52.000 toeschouwers voor de debuterende DFC'er Klijnjan, die vooral na de rust goed uit de voeten kwam. „Ik voelde me formidabel tussen de Ajacieden," vertelde de glunderende Dordtenaar, die nu aan zijn vier dagen licht arrest kan be ginnen. Opstellingen Nederland: Pieters Graafland, 1 Buurbier, Israël, Efjkenbroek en 1 Veldhoen, Groot en Muller, 1 Klijnjan, Cruijff, Nuninga en Keizer. Oost- Duitsland: Blochwitz, Frassdorf, Wruck, Geisler en 1 Bransch, Panchau en Irmscher, R. Ducke. Frenzel. Erler en Vo gel. Scheidsrechter: Wharton (Schotland). Post-Karstens winnen omnium Het Nederlandse koppel Peter Post /Gerben Karstens heeft gisteren op de baan van Rocourt (Luik) een om nium voor ploegen gewonnen voor wereldkampioen Eddy Merckx, die samen met zijn landgenoot Ferdinand Bracke een duo vormde. Nadat de sprint door Merckx was gewonnen, bleek Post de sterkste in een pun- tenrace. Een afvalwedstrijd moest de beslissing brengen. Weer bleek Peter Post de sterkste. Hij werd eerste voor Merckx en Karstens, die op de twee de en derde plaats beslag legden. In het eindklassement kwamen Post en Karstens op de eerste plaats met 4 punten. Bracke en Merckx hadden er vijf. De Oostduitse doelman Bloch witz tikt de bal van de lat vóór Nuninga gevaarlijk kan worden. De stand in groep vijf van het toernooi om de Europese beker voor landenteams luidt thans: Hongarije 4 3 1 0 7 123 Nederland 5 2 1 2 5 98 Oost-Duitsland 3 1113 55 Denemarken 4 0 13 1 111 Professor Arnold Beckett, hoofd van de afdeling pharmacie aan het Chelsea College voor weten schap en technologie, heeft giste ren op een bijeenkomst van Eng else pharmaceuten in Blackpool meegedeeld, dat er door de Eng- gelse voetballers op grote schaal stimulerende middelen worden gebruikt. Zijn uitlating heeft grote op schudding teweeg gebracht. Pro fessor Beckett zei de bewijzen in handen te hebben. Hij betoogde echter niets te kunnen doen als de Engelse voetbalbond hem niet in staat zou stellen een onder zoek in te stellen. Volgens hem gebruikten veel spelers amphetamine, zowel voor als tijdens de wedstrijden, om vermoeidheid te verminderen. De secretaris van de Engelse voetbalbond, Alan Hardaker, heeft professor Beckett uitge daagd met bewijzen op tafel te komen. „Als hij dergelijke beschuldi gingen uit op nog geen kilometer afstand van het hoofdkantoor van de bond, vind ik dat hij toch wel zo beleefd had kunnen zijn ons eerst op de hoogte te stellen", zei Hardaker. SPECIAALZAAK UURWERKEN Haarlemmerstraat 23 Leiden Telefoon 22076 Om de Europese titel bridge Libanon is in de vijftiende ronde van het Europese kampioenschap niet komen opdagen voor zijn wed strijd tegen Israël. Aan de speeltafel zaten de twee Israëlische spelers rustig de reglementaire tien minu ten te wachten, alvorens zij van de wedstrijdleiding vrijaf kregen. Liba non krijgt nu een reglementaire nul en Israël zijn eigen toemooigemid- delde. Het is dit jaar de laatse keer dat zoiets kan plaatsvinden, want van 1968 af worden slechts inschrijvingen geaccepteerd van landen die zich te voren bereid verklaren tegen alle an dere naties uit te komen. De Nederlandse heren zijn voort gegaan op de reeds eerder ingesla gen wegen, Kreijns-Slavenburg wis selden superieur spel af met wild - west - voorstellingenKaiser- Van Heusden geraken steeds beter op dreef en zullen ongetwijfeld dit toer nooi met een heel dikke voldoende beëindigen, Cats-Kramer die weinig opgesteld worden (Cats noemde zich zelf al een „non-playing player") kunnen hun reputatie van een tien tal jaren geleden niet meer waar maken. Een tweetal typisch Nederlandse wedstrijden waren die tegen de zeer sterke Fransen en daarna tegen de zwakke Grieken. Tegen Frankrijk een prima wedstrijd van Kreijns- Slavenburg en Kaiser-Van Heusden met weloverwogen bridge en goede beslissingen die tot een fraaie 5-3 overwinning leidde. Tegen de Grie ken in de eerste helft Cats-Kramer en Slavenburg-Kreüns. Cats-Kramer schoten nogal eens naast de roos, boden onzeker en ook speltechnisch bleef er nog al wat te wense over. De 14 punten achterstand bij de pau ze gaf weinig hoop op beter resul taat, daar Ka iser ziek was en de match in de begonnen opstelling be ëindigd moest worden. Slavenburg- Kreijns, spelende voor een flink aan tal Nederlandse supporters, tracht ten er toen maar op de hen eigen wijze de bijl in te zetten, maar de Grieken wisten genoeg van bridge om zich niet te laten overbluffen Het einde kwam met een teleurstel lende 35 nederlaag. Gisteren werd met 53 van België gewonnen. Verzaakt BH de dames heeft een onzer speel sters voord e tweede baal 'n verza king gepleegd en voor de tweede maal kostte het Nederland een competitie- punt. Zo ziet men weer dat sommige spelers in zulke toernooien tot din gen komen die zij "thuis" nimmer doen. Overigens wordt deze spelfout nog overtroffen door een Duitse da me, die kans zag in één spel in twee verschillende kleuren te verzaken. De Nederlandse dames verloren van Ita lië met 26. Een gelijkspel had ze ker tot de mogelijkheden behoord. De Italiaanse heren die met nog vier wedstrijden te spelen een straat lengte op Engeland voorstaan, gaan zeker het toernooi winnen. (Italië 97 pnt., 2. Engeland 82 pnt., in elke match zijn acht punten te winnen). Nederland heeft na vijftien ronden 68 punten en staat achtste. Italië leidt ook in de damesafdeling met 62 punten gevolgd door Zweden met 59. Nederland heeft er 37. De Nederlander Jan Janssen, die in de laatste etappe achter de Belg op de tweede plaats eindigde, neemt in de algemene eindrang schikking de 28ste plaats in. Voor het zitten op tribune voor genodigden (Van onze correspondent) Ook op die vrijdag was het in VLhy koud, winderig en regenachtig Daarom begingen Hadriaan van Nes en Rik van der Want een over treding, die in de ogen van officials van de internationale roeifedcratie (FISA) onvergefelijk was. De Delftse roeiers, deel uitmakende van de gestuurde laga-vier, negeer den alle voorschriften die de orga nisatoren van de Europese kam pioenschappen hadden opgesteld en namen plaats op de tribune die ai- leen voor genodigden was bestemd. Een controleur die de Nederlan ders er op wees dat zij op de (on overdekte) tribune aan de andere kant van het strijdtoneel moesten zijn, werd door Van Nes opzij ge duwd en een der Franse officials onderging hetzelfde lot. Dat was de Zwitser Charles Ri.n.i, secretaris-penningmeester van de FISA te gortig. Hij ging naar Van Nes toe en zei: „U moet onmid dellijk verdwijnen". Het antwoo.d van de in Delft studerende Assj- naar: „Nee, er is hier plaats ge noeg. Aan de andere kant zitten we in de regen". Een woedende Ri- olo: „Dan bent u geschorst". Dat deed voor Van Nes de deur dicht. Hij voegde de gezaghebbende FISA- bestuurder „verdammtes Schwem" toe en verdween. En daarmee was in Vichy een incident ontstaan dat lllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Toen de 60-jarige invalide Steven van Hemert uit Rossum 14 dagen geleden tot de ontdekking kwam, dat hij zijn totoformulier foutloos had ingevuld, dacht hij aan „gouden bergen" en niet ten onrechte. Na het verlopen van de aanmeldingstermijn bleek, dat hij ongeveer 16.000 gulden zou toucheren. Doch groot was de teleurstelling van Van Hemert en de zijnen, toen bleek dat de doorslag van het betref fende formulier niet op tijd in Den Haag was gearriveerd door een foutieve adressering van de enveloppe. „Totobaas" de heer Muilen burg kwam persoonlijk poolshoogte nemen en liet vaag doorscheme ren ,,er nog iets aan te zullen doen". Gisteren was hij wederom in Rossum aanwezig, waar hij een overgelukkige heer Van Hemert een cheque, groot 16.000 gulden minus 15% belasting, kon overhandigen. Het stichtingsbestuur van de nationale sporttoto had een greep gedaan in het jaarlijkse exploitatie-overschot, omdat men van me ning was, dat Van Hemert de prijs normaliter had verdiend en het slachtoffer was geworden van een foutieve handeling van een van de 20.000 medewerkers, die in het land actief zijn voor de sporttoto. Men overweegt overigens in de toekomst retourenveloppen aan de clubs uit te reiken om fouten als deze te voorkomen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll de naam van Nederland als roel- natie geen goed deed. De zaak werd diezelfde vrijdag een beetje gesust. De oorspronkelijke maatre gel dat Van Nes en Van der Want verdere deelneming aan het toe - nooi werd ontzegd, trok de FISA, op aandringen van alle buitenland se afvaardigingen, in. De straf zou worden opgeschort tot na de kam pioenschappen. Dai is gebeurd, Van Nes mag een jaar lang niet aan internationale wedstrijden deerne- men omdat hij zichzelf een ogen blik vergat. Excuses Is dat de enige reden? „ja", zege Laga-praeses Raymond Brasser, als supporter in Vichy aanwezig. „B;- gryp me goed, wat Van Nes tegen de heer Riolo heeft gezegd, ver oordeel ik. Hadriaan heeft zelf ook ingezien dat hij fout was en de Zwitser zijn excuses aangeboden. Die zijn aanvaard. Maar 't vreemde blijft dat de schor sing niet is opgelegd omdat hij Riolo heeft uitgescholden. Het strafbare feit was het gaan zi'jten op de tribunes voor genodigden" FCINURNBERG LEIDT IN BUNDESLIGA Op de vijfde speeldag van de competitie voor de Duitse Bundes- liga, die gisteravond bij kunstlicht bijna 300.000 toeschouwers in negen stadions trok, nam FC N timber g met negen punten uit vijf ontmoe tingen alleen de leiding. Het won zelf met 10 van Borussia Mön- chen Gladbadh (voor 60.000 mensen), terwijl het nog ongeslagen MSV Duisburg met 02 van Eintraoht Frankfort verloor. UitslagenBorussia Dortmund FC Köln 20, Bayem München Karlsruher SC 30, Werder Bre men1860 München 22, Stuttgart Schalke '04 20. Hannover '96— Borussia Neunkirchen 20, MSV DuisburgEintr. Frankfort 01, FC NümbergBorussia Mönchen Glad- bach 10, FC KaiserlauternEintr. Braunschweig 2—2 en Alemannia Aachen—Hamburger SV 2—0. Waarom deden de Delftse roeiers dat? „In de eerste plaats was die tribune vrijwel leeg. Beide jongens waren nog niet hersteld van darmstoornissen, veroorzaakt door het verschrikkelijk slechte eten dat de deelnemers kregen. In de tweede plaats regende het en de deelnemerstribune, van waar je overigens bijna niets van de wed strijden zag, was onoverdekt". Varsity Laga meent dat Van Nes volge.id jaar wel aan de varsity zal kunnen deelnemen. Daarna zal de man, die samen met De Graaff nog steeds wereldkampioen kan noemen in de gestuurde twee, het wedstrijd* roeien staken. Van Nes, die on langs met de skiffeuse Meike de Vlas is getrouwd, is na de Europese roeikampioenschappen op huwe lijksreis gegaan. Kees Pellenaars: „Televizier gaf half miljoen uit" „Het is de grote vraag of Tele vizier ook volgend jaar nog als sponsor zal willen optreden als de Tour de France-organisatie inderdaad haar besluit hand haaft om wederom met nationale ploegen te gaan rijden. Want be seft men wel dat het op de tzen houden van de wielerploeg Tele vizier dit jaar een half miljoen gulden heeft gekost? Alleen al aan bandjes werd een bedrag uit gegeven van 21.000 gulden", aldus ploegleider Kees Pellenaars gis- teravond in Breda aan de voor avond. van het vertrek van de Te- levizier-ploeg naar de driedaagse etappewedstrijd ParijsLuxem burg. Wat deze laatste wedstrijd be treft zei hij: „Het zal van de pres taties van mijn renners afhan gen of ik dit jaar ook nog met een equipe zal starten in Parijs- Tours 8 okt.) en de Ronde van Lombardije (21 okt.) Ik heb ge zegd, dat wanneer ze weer zo te leurstellend rijden als ze in de Ronde van Zwitserland hebben gedaan, ik dit seizoen niet meer met een ploeg op de weg ga. Ze hebben het dus in eigen hand".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9