18.90 Spionagenet heeft brein in Finland Thant in Kongo zal Afrikanen toespreken J Jerry Lewis Zl] hoogleraar peekScloppenburg DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD (Van een onzer redacteuren) De VARA heeft een grote zoektocht naar nieuw cabaret talent achter de rug. Wat de resultaten hiervan zijn is za terdagavond op Ned. 2 van 20.55 tot 21.30 uur te zien in een cabaretprogramma, waarin zich twee landelijk nog niet zo bekende groepen zullen presenteren: het Leids Zolder- cabaret en Harlekijn uit Utrecht. Het Leids Zoldercabaret is in Lei den uiteraard geen onbekende. Het speelde al geruime tijd in Auberge Fran^aise en begin oktober zullen ze er weer starten met een winter- programma. De groep heeft voorts een EP-tje op de markt gebracht. Het Leidse ensemble dat bestaat uit Annemarie Beulink, Appie Ver wagen, Cris van der Klugt en Ad Vaessen. is al eerder voor de VARA-radio opgetreden en thans zijn ze dus ook landelijk zichtbaar. Het cabaret viert dit feit zaterdagavond toepasselijk met het openingsnummer „Televisie". Daarna volgen solistische bijdragen van Annemarie Beulink met „Plantje", van Appie Verwaijen met „Prikkebeen" en Cris van der Klugt met „LSD-blues". Het viertal zingt tot slot gezamenlijk het schone lied van de „Brave broeders". De groep is sinds kort ver sterkt met twee musici. Het Leids Zoldercabaret won enkele Jaren gele den het cabaretconcours der onbeken den in Loosdrecht. De vaste kern bestaat uit studenten, maar zelf wil de groep zich bepaald geen studen tencabaret noemen. Het Zoldercaba ret heeft een geheel eigen repertoire ADVERTENTIE mniÉt»>>>en na°rP&c. WO*!6 eigen Wbynot? %Tïtu" SI*AWl%! jj" ere blitse j Wem, frepen i hele*fdu bbell helemaal ii« ^kt 0mdeb^blitstemaken Van links naar rechts Cris I van der KlugtAnnemarie Beu link en Ad Vaessen. Rtv-station in M Wieringermeer Door Lopik telefonisch te verzoe ken de zenders te starten, heeft de waarnemend commissaris der Konin gin in Noord-Holland, de heer J. de Jong CZN, gistermiddag het nieuwe tv- en radiostation Wieringermeer nabij Den Oever officieel in gebruik gesteld. Het steunstation met zijn 200 me ter hoge zandmast vormt de laatste schakel in de keten van tv- en fm- LEB senders van de Nederlandse Omroep- zender Maatschappij (Nozemai. zo- dat thans geheel Nederland beschikt over goede ontvangstmogelijkheden van beide tv-programma's en de drie B|r radio-programma's. Nil De bewoners van de kop van "f Noord-Holland en enkele Waddenei landen waren tot gisteren aangewe zen op de zenders Lopik of Smilde, waarvan de reikwijdte voor deze ge- bieden eigenlijk te gering was. Een bijzonderheid is, dat Wieringer- meer het eeerste tv-station in ons land is, dat „onbemand" werkt. De bediening en de controle van de zen ders gebeuren op afstand vanuit Lo pik. De acteur en regisseur Jerry Le- j wis zal dit jaar aan de universiteit van Zuid-Californië in Los Angeles doceren in de cinematografie. De Amerikaanse komiek zou zich voor heel jaar verbonden hebben. Radioserie over catechismus (Van onze Hilversumse correspondent) Met ingang van 3 oktober zal de KRO elke dinsdagavond om kwart voor acht tot acht uur een radiopro gramma uitzenden getiteld „gelovend denken", gewijd aan de nieuwe ca techismus. De programma's worden begeleid door een reeks brochures waarin inleidingen voorkomen inzake de stof die wordt behandeld èn waar in de brievenrubriek van de luiste raars zal worden opgenomen. Uit allerlei reacties is het de KRO duidelyk geworden dat er een be hoefte bestaat om de nieuwe cate chismus met een gesproken woord te begeleiden. Velen hebben de nieu we catechismus gekocht, maar kun nen 't boek verder niet lezen. De ca techismus vraagt een grote mate van zelfwerkzaamheid, aldus de toe lichting op deze nieuwe rubriek. Na arrestatie van Rus in Zuid-Afrika Contra-spionagediensten in de Scandinavische landen stellen thans uitgebreide onderzoekingen in naar de gedragingen van een secretaris van de Russische ambassade in Hel sinki, Georgi Farafonow, van wie men weet dat hij gedurende acht jaar werkzaam was in Stockholm voor rekening van de Russische spionageorganisatie „KGB." Farafonow was de man die des tijds contact onderhield met de overste Wenner- de Hij de op zaterdag jl. in Johannesburg gearresteerde Russische spion Joeri Loginow zyn instructies ontving en die door de Noorse binnenlandse veiligheidsdienst verantwoordelijk wordt geacht voor het spionagekom- plot, dat men daar in april heeft ontdekt. De onderzoekingen naar dit enorm uitgebreide spionagenet, dat zijn cen trale had in het Noorse plaatsje Vlot verloop van conferentie in Kinsjasa De secretaris-generaal der Ver. Naties, Oe Thant, is giste ren in de Kongolese hoofdstad Kinsjasa aangekomen ter bij woning van de conferentie van de Organisatie voor de Afri kaanse eenheid, waarop 37 van de 38 Afrikaanse staten verte genwoordigd zijn. Alleen Me- lawi is niet aanwezig. Thant zal de Afrikaanse leiders toe spreken aan het slot van de conferentie. De besprekingen welke doorgaans achter gesloten deuren plaaitsvin- den, hebben geleid tot een eendrach tig besluit over de huurlingen van majoor Schramme. Populariteit van Wilson en Labour verder gedaald Het Britse conservatieve blad «Daily Telegraph" meldt, dat blij kens een onderzoek naar de openbare mening, de populariteit van premier Wilson en zijn Labourregering tot een zodanig laag peil is gedaald als sinds de tweede wereldoorlog nog geen regering was overkomen. Van de ondervraagden was 56 pro cent ontevreden over het beleid van het kabinet en 53 procent ontevre den over de leiding van Wilson. De genen die wel instemden met het op treden van regering en premier vormden resp. 29 en 40 procent, ter- wijl resp. 15 en 7 procent geen me- ®ing had. In vergelijking met een maand geleden, daalde het aantal voorstanders van het regeringsbeleid van 33 tot 29 procent, terwijl Wilson Vijf procent achteruitging. Ongewijde aarde tiaar filmfestival De veelbesproken speelfilm „Onge wijde aarde" van Jef van der Heij den, is door de selectiecommissie van het internationale filmfestival in Cork (Ierland) aanbevolen om ge presenteerd te worden in één van de belangrijkste voorstellingen van dit festival. Tevens ontvingen spe lers en regisseur de uitnodiging om het festival bij te wonen. Universiteit gesloten De univer siteit van de Indiase staat Radjastan in Jaipoer is gesloten .nadat de stu denten hadden laten weten dat z|j geen colleges meer zouden volgen, „zolang het Engels tot de verplich te vakken blijft behoren. „Om de zelfde reden zijn de middelbare scho len in de stad voor onbepaalde tijd dicht gegaan. Handhaving van het Engels als verplicht vak op de uni versiteiten stuit vooral in het noor den van India waar hindi wordt ge sproken, op verzet. Tegen de huurlingen Er werd een uit zes punten be staande resolutie aangenomen, waar in het onmiddellijk vertrek van de ongeveer 150 huurlingen uit Boek a- voe wordt geëist. Internationale organisaties zal worden gevraagd bij de tenuitvoerlegging van het be sluit te helpen. Vervolgens zal een beroep op de V.N. gedaan worden om maatregelen te nemen tegen de „onzedelijke on wettige praktijken" van huursolda ten. Andere punten zijn dat de Afrikaanse landen onbeperkte hulp gevraagd zal worden bij de strijd tegen de huurlingen en een verzoek aan alle landen ter wereld om het werven en opleiden van huursoldaten t.e verbieden. De resolutie gewaagt niet van de duizend Katangese gen darmes die met de huurlingen samenwerken. Een ander nieuw punt kwam aan de orde met het verzoek van president Kaoenda van Zambia dat Afrika de 37 Zuidwest-Afrikaanse nationalisten zal helpen, die in Pretoria terecht staan en die met de doodstraf bedreigd worden. De V.N. werd gevraagd in te grijpen. nen zijn bij de onthulling van een monument voor Patrice Loemoemba. de Kongolese nationale held. Louis van Dijkde pianist van Ramses Shaffy's cabaret, moest zich gisteren melden aan de Van Heutsz-kazerne in Kam pen voor het vervullen van zijn militaire dienstplicht. De burger Van Dijk, met partituren van J. S. Bach onder de arm, passeert (nóg lachend) de controle om het leven van militair Van Dijk te leren kennen. Bakfjord, worden nog steeds voort gezet. Men kent thans het bestaan van vier leiders van deze organisa tie. Van hen hebben twee in Helsin ki de touwtjes in handen, één in Bonn en één in Rome. Het brein van de organisatie zetelt in Helsinki, zo vermoedt men. Aan dit brein was onder meer het neerschieten van het U-2 toestel met piloot Powers in 1960 boven de Sowjet-Unie te wijten. De Wennerström-affaire in Zwe den werd ook helemaal door deze groep op poten gezet en ambassade secretaris Farafonow was dan ook gedwongen zijn 8-jarig verblyf in Stockholm te beëindigen in 1963. toen deze zaak aan het daglicht werd gebracht en het vluchtplan van overste Wennerström door het in grijpen van de Zweedse BVD mi- lukte. Dat er nu weer meer bekend is geworden over het bestaan van dit net, is voornamelijk te danken aan de betekenis, die werd afgelegd in Johannesburg door Joeri Loginow. HU vertelde dat hij voor rekening van de „KGB" op een speciale mis sie was en zijn activiteiten verricht te in 24 landen waaronder ook Nederland. Wat zijn eigenlyke opdracht was in Zuid-Afrika werd overigens niet bekend gemaakt. Amerikaanse bronnen hebben ont huld, dat men ln de periode maart 1966-april '67. in totaal 127 Russische agenten onschadelijk heeft weten te maken. Onder hen waren, 45 diplo maten, 30 zogenaamde journalisten, 15 handelsattachés, 5 personeelsle den van de luchtvaartmaatschappij en en 6 culturele attachés. 6.45 uur De Minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur De verrekyker; internationaal jeugdjournaal 7.10 uur Van gewest tot gewest 7.30 uur Mensen in de sport 7.53 uur Toeristische tips 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.45 uur Kronkel 8.55 uur De Forsyte Saga: „Jacht op geluk" 10.35 uur Laatste nieuws 10.40 uur Sluiting NEDERLAND 2 NCRV 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Geen beter leven dan buitenleven 8.30 uur Jeroen aan het woord 8.32 uur Igor Strawinsky 8.55 uur Politiemuseum: „Het rode masker" 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Een blanke Zambiaan 10.55 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 Rijkaards Terwyl via Nederland I de NTS de film „Spionnen" van Clouzot uitzond, bracht via Ne derland 2 de KRO een afleve ring door Aad v. d. Heuvel van de Brandpunt-redactie, op het scherm. V. d. Heuvel stelde de kykers aan vyf Europeanen voor, die kans hebben gezien na de oorlog miljonair te worden. Zo zagen wy de heer Lam borghini, Italiaan, specialist op het gebied van landbouwma chines, die met deze instrumen ten zó veel geld vergaarde, dat hy zich al snel in de air-condi tioning en de verwarmingsap paraten kon storten, waardoor hy nóg ryker is geworden. Zyn recente hobby bleek te zyn het bouwen van byzondere model een auto's (soms 80.000 gulden per stuk), die hy hier en daar weggeeft om wat goodwill te te kweken, hetgeen hem onge- twyfeld weer nieuwe orders zal opleveren. Een andere heer, die in zijn geld zwemt, bleek de president directeur van de Middellandse Zee Club, Gilbert Trigano. In korte tyd heeft hy overal in de wereld vakantiedorpen geëxploi teerd, waar duizenden toeristen hun vrije tijd doorbrengen. Hy zei slapen erg zonde van zyn tyd te vinden, het dragen van univormen een verdrietige en verontrustende zaak te achten (hy is bang voor douane-be ambten) en op bijeenkomsten voortdurend te laat te komen, omdat hy er steeds te vroeg wil zyn. De derde miljonair, die in Europees Panorama een plaats- Op haren en snaren; strijkorkesten Hans Vollenweider speelt Bach (orgelconcert) en gisteren je had gekregen, was het hoofd van de belangrykste Zwitserse oankinstelling, Samuel Schweit zer, die graag duidelyk wilde maken dat voor hem winstbejag nooit doorslaggevend is geweest, omdat hy zich voor tal van an dere dingen interesseert, zoals kunst. Robert Maxwell, die uit een arm Tsjechisch gezin komt, leende zes jaar geleden wat geld en heeft nu uitgeveryen overal in de wereld. Weliswaar hoor den we hem zeggen dat hU nim mer zal vergeten dat hU uit een arbeidersmilieu afkomstig is en dat hy in de eerste plaats zyn geld bestemt om anderen te hel pen. toch liet de film zien dat zyn woning niet van het hele wrakke soort is. De sympathiek ste indruk maakte de man. die op een goede dag heeft ontdekt dat goedkope kip er by de men sen best in wil. In 1955 nam Friedrich Jahn, die thans eige naar is van meer dan 200 res taurants in Europa en alleen in vliegtuigen rondreist, een een voudig studenteneetzaakje over. Een paar jaar later was hy veel voudig miljonair die per jaar Wjna 15 miljoen kippen nodig heeft om zyn restaurants te voorzien. De Wiernerwaldzaken vormen de kern van zijn rijk dom. Weinigen zullen naar deze in teressante aflevering van Euro pees Panorama hebben gekeken, in verband met de hoofdfilm op het andere net. Dat is dan jam mer, want het is altyd boeiend te mogen kyken naar mannen die hun schaapjes op het droge heb ben. vooral als een en ander ob jectief en met veel gevoel voor proporties wordt afgeschilderd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. van de C.H.U. 18.30 Licht ork. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Nederlands strijkkwartet: mod. IKOR: 19.30 gebed. 19.55 Kerk veraf en dicht- 2.40 Act. 22.55 Stere 23.55-24.00 Nws. i 2. 298 m. NCRV: 18.10 Sportrubriek 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nws. e weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19 3 Voc. ensemble en solisten: klass. mu 20.00 Lichte gr.muz. 20.30 Avondpei missie; gevar. progr. voor de Prot .mi 22.15 Avondsluiting 22.30 Nws. 22 40 Boekbespreking. 22.45 Kerkorgelcon eert: klass. muz. 23.15 Vertolkers be- Bemiddeling Kaoenda schijnt ook succes te hebben bij' zijn bemiddeling in het grensgeschil tussen Kenia en Soma lië. De leiders van de twee landen zullen dit weekeinde tezamen met keizer Haile Selassie van Ethiopië, de derde betrokken partij in het grens geschil, in Kenia bijeenkomen. De conferentie besloot asiel te ver lenen aan de 750.000 Afrikanen die uit onafhankelijke of koloniale Afrikaanse gebieden hebben moeten vluchten. Een aantal voorstellen voor econo mische en culturele samenwerking in Afrika werd aangenomen. Over het geheel zijn de besprekin gen vlot verlopen. De afgevaardigden hebben dinsdag de besprekingen een tijd gestaakt om aanwezig te kun- Kerkorgelconcertklass. AVRO: 1150 11.55 Beursber. 12.00 Licht orkej 13.10 Act. 13.30 tuinbouw. 12.30 VPRO: 16.30 Thuis. thuiszittenden. 16.00 Nws. soliste: mod. muz. 17.00 Voor- NGRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Lichte gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant .7.50 Stereo: Lichte gr.muz. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: tips. 8.45 Voor de zieken. 9.40 Schoolradio.'lÖ.Ö Stereo. Gewijde muz. (gr 10.30 De Bijbel is toch moeilijker dan U denkt: studiodlenst. 11.00 Lichte muz. 12 00 Stereo: Lichte gr.muz. 12 27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nws 12 40 Gr.muz.. eventueel act. 12.50 Mod. muz. (gr.). 13 45 Jazzmuz (opn). 14.05 Schoolradio. 14 25 Stereo: Metropole Lichte 9.00 5.10 Hei -spronkelijke 15.30 Instr 1600 In t zllvi Stereo: Lichte gr gelconcert. Hilversum 3. 740 ni. en FM. AVRO: 9.00 Nws. 9 02 Act. 9.05 Plaat laar raak! vrolijk ochtendprogr. 10.00 'ws. 10.02 Arbeidsvitaminen: populair erzoekplatenprogr. .02 Uit de bultenl pers. Popu 16.02 16.30 Sorbet: licht c Top 15.00 Nws, 15.02 Popularls -platenprogr. 16.00 Nws 'laatwerk: oude gr .platen. 16.02 Oud 16.30 Sorbet: licht platenpn^grf Ï7~Ó0 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Pop-Party. Nederland I NTS: 18.45 De Minimolen. NTS: 18.50 Journaal KRO: 19.00 Lond-on ringing spot, tellxerproduktie ?inde of levensvoltooiing? Te nnnn Journaal KRO: ten. 21.55 Brandpunt. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Nederland II NTS: 19.00 Intervisie: Atlethlek Fi nales Europa-Cup-Dames uit Kiev 20.00 Nws. in 't kort TROS: 20.05 Voyage to the bottom of the sea. TV- serie. 20 55 Kompas. AVRO: Het Quin tet Rob Hoeke Jazzmuz 21.20 De Noorse vissers, film. 21.55 Rendez-vous NTS: "Ss-KMO Journaal.alJaretPr0gr'

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5