EIDSCH DAGBLAD ENS, AUTO, WEG EILIGER MAKEN Explosie in schip: twintig gewonden JAMIN i7erkeersnota van minister Bakker VRIODIEKE ÏEURINGEN IN AUTO'S )pnieuw nkauto lekanteld Rechter beslist in onder wij sstaking BEKENTENIS BERGHEMSE MOORDZAAK OP WERF IN ALBLASSERDAM Gé VERHOOG (§ud Qföeuwo igericht 1 maart 1860 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 No. 31381 v°( Kt€iir: B. A. E. van Dishoeck Redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling?, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) wil de veiligheid de weg met een reeks van drastische maatregelen vergroten. jrtoe zullen nieuwe eisen worden gesteld aan de mens, de Lrfo en de weg. n een nota over de verkeersveiligheid, die hij vandaag aan Tweede Kamer heeft aangeboden, zegt de minister, dat ver- ersongelukken ingewikkelde gebeurtenissen zijn, die meestal t zoals vaak wordt gedacht alleen zijn toe te schrijven menselijke fouten. mens is in het verkeer de lijkst te veranderen factor, zo- voorzieningen nodig zijn die dc de voertuigen en de verkenn ing aanpassen aan de beper- van de mens, aldus drs. Bak- die zich baseert op de onder ingen van de Stichting Weteri- ppelijk Onderzoek Verkeersvei- L bewindsman denkt daarbij et verplicht stellen van veiiig- igordels. Verplichte periodieke keuringen auto's, ook nieuwe. Gebleken is. ileuwe auto's evenveel bij onge il betrokken zijn als oude. nternationaal overleg over vei- iseisen die aan autofabrikan- noeten worden gesteld. Er be- reeksen technische mogeiijk- om auto's veiliger te makm. raoekingen wijzen erop, dat dc m natische versnellingsbak, rem- H^chtiging, zachte interieurbekle en een verend stuur tot die behoren. weg wordt veiliger gemaakt De aanleg van meer autosnel- d met gescheiden rijbanen, or- i groot gedeelte van Hoogvliet I vanmorgen in spanning gezeten |een tankauto van de Caltex op tonde Aveling met een grote lomcloeg. Even daarvoor had de pfeur van de tankauto, die ge- 1 was met 9000 liter benzine, j moeten uitwijken voor een oenauto, die van rechts kwam. 1 ongeveer tien uur reed de [fleur H. C. Peeters (33) op de toen een kleine personen- |van rechts kwam. De personen- i „drukte door". De heer Pee- [week eerst uit naar links en be- pervolgens krachtig te remmen. j was dat de oplegger kan- 1. De cabine werd in de val mee lokken en kwam schuin boven het pek te hangen. De chauffeur kon 'waar erg geschrokken - onge- P uit de cabine komen, middellijk begonnen burgers de 'e af te zetten, terwijl politie en Iweer op weg waren, die na en- inuten ter plaatse waren. In de fcte rtabyheid werd een rookver- I uitgevaardigd. De brandweer goten dicht om te voorko- dat benzine erin terecht zou i. Er ontstond geen gevaariyke EERBERICHT "Veel bewolking 0] ot KNMI in De Bilt verwacht heden, tot morgenavond: het algemeen veel bewolking Plaatselijk enige regen of mot- Q' Zwakke tot matige noordoos- fce wind en weinig verandering ®iperatuur. •Pgemaakt om 11.40 uur). 15 SEPTEIVfBER op: 6.13 uur; onder: 18.57 u. hn op: 18.25 uur; onder: 1.50 u. •ogwater te Katwijk te 0.50 en uur, laagwater te 8.58 en 21.25 h nummer bestaat uit 22 pagina's Minister Bakker te wa-pen tegen onveiligheid gelijkvloerse kruisingen en weinig aansluitingen. 2. Op kleinere wegen het langza me van het snelle verkeer te schei den, kruisingen overzichtelijk te ma ken. Ongeveer 45 pet. van de ver keersongelukken gebeurt op «cruis- punten. 3. Aanleg van openbare verlich ting. 4. Het stroef houden van het w;g- dek. Bloedproef Om de mens veiliger te maken zal: 1. Strenger worden opgetreden te gen rijden onder invloed. Volgcr.s buitenlandse onderzoekingen opeeit alcohol een rol bij 25 tot 50 procent van de dodelijke ongelukken. Hoe wel dergelijke onderzoekingen in Ne derland niet zijn gedaan, meent de S.W.O.V., dat het verplicht stellen van een onderzoek naar de hoeveel heid alcohol in het lichaam van een weggebruiker (zoals de bloedproef) het aantal ongelukken kleiner zal maken, ook al vanwege het afschrik wekkende effect. In België en Eng: land zijn wetsontwerpen ingediend, die dergelijke proeven mogelijk moe ten maken. De S.W.O.V. is bezig met een studie over de invloed van alcohol op verkeersongelukken in Nederland. 2. Het verkeersonderwijs worden uitgebreid en verbeterd. De eenheid van de rijopleid n- gen worden bevorderd. De S.W.OV is met een voorbereidende studie begonnen, waarin wordt nagegaan wat een automobilist moet worden aangeleerd om hem veilig de w .g op te kunnen sturen. 4. Verkeersvoorlichting en- propa- w inda worden gemaakt, die gericht is op het aanleren van veilig ver keersgedrag. Gebleken is, dat acties die automobilisten manen tot voor zichtigheid, acties die moraliserend zijn en acties die aansporen geen ri sico te nemen, geen effect hebben. De automobilist vindt zichzelf niet onvoorzichtig en onverantwoordelijk, terwijl volgens buitenlandse onder zoekers „het nemen van risico's in de Westerse cultuur een positief ge waardeerd gedrag is, dat zich ook op de weg voordoet". 6 Vervolg op pag. 2 Terwül meer dan 1,5 miljoen Ame rikaanse kinderen niet naar school gaan, is de onderwüzersstaking gis teren op verschillende punten aan de rechter voorgelegd. De stad New York de onderwij zersbond een boete van 10.000 dol lar per dag opleggen en de leiders in "de gevangenis zetten; 1,1 miljoen kinderen gaan hier al drie dagen niet naar school. Rechter Nunez van het opperste gerechtshof van de staat New York heeft gelast dat de staking van de onderwijzers in de stad New York moet worden beëindigd. Een woordvoerder van het genoot schap van onderwijzers, waarbij 49.000 leerkrachten zijn aangesloten, heeft aangekondigd dat niet aan het bevel gehoor zal worden gegeven. In Michigan beraadt de hoge rechter zich er over. of stakende onderwijzers in 19 districten - waar onder Detroit - bevolen kan worden zonder arbeidsovereenkomst weer aan het werk te gaan. In Port Lauderdale (Florida) heeft een arrondissementsrechtbank de onderwijzers en de onderwijsraad 10 uur de tijd gegeven om hun geschil len bij te leggen. Hier gaan 90.000 leerlingen al zeven dagen niet naar school leerkrachten om sommige scholen open te houden, maar andere scho len namen gisteren de absenten op en sloten toen hun deuren. (Van onze Bossche correspondent) Twee mannen (26 en 29). beiden zonder beroep en vaste woonplaats, zijn gisteren in Antwerpen gearres teerd, verdacht van de roofmoord op de weduwe Catherina Gijsbers in het Brabantse dorpje Berghem. De verdachte, die gistermorgen bij een hotelcontrole werd gegrepen een half uur nadat er een tedexverzoek tot opsporing was gedaan, heeft in middels bekend, dat hij in het huis van de weduwe is geweest. De ander, die werd gegrepen toen hij gister avond een afspraak met een vrouw wilde maken, ontkent hardnekkig iets met de moord te maken te heb ben. In het huis van het slachtoffer is echter een plastic regenjas gevon den, die aan hem toebehoort. Hij zou bij zijn arrestatie 3.000 gulden oo zak hebben gehad, zijn collega 1200. Zoals bekend bedroeg de buit van de roofmoord 30 a 40.000 gulden. Beide verdachten hebben een lijvig strafblad voornamelijk vermogens delicten. De Bossche officier van Justitie, mr. J. Boolster, is onmiddellijk naar Antwerpen vertrokken om uitleve ring van beide verdachten te vragen. Een taxichauffeur uit Oss heeft, onkundig van de moord, het duo maandagavond naar Eindhoven ge reden. Vandaar zijn de daders naar het smokkel centrum St .Willibrord gegaan om valse paspoorten te ha len. Toen dit niet lukte zijn zij de volgende dag langs illegale weg per auto naar Antwerpen gereden, waar ze trachtten op een schip aan te monsteren. Intussen hadden de St. Willitorordse relaties, die in de kranten over de moord lazen, de po litie gealarmeerd. Deze waarschuwde haar Antwerpse collega's, die dank zij snel en doortastend optreden gis teren de inmiddels geheel in het nieuw gestoken mannen kon arres teren. In de Parijse Avenue Foch', j l'Etoile, ivordt hard gewerkt aan i diepingen. Op de achtergrond de welke uitkomt op de Place de een parkeergarage van drie ver- I Are de triomphe. Een charmant plaatje van prinses Paola en prins Albert van Luik tijdens een bezoek aan de jaarbeurs in Gent. MILJARD VOOR SANERING VAN V.S.-STEDEN President Johnson heeft gisteren medegedeeld, dat de Amerikaanse levensverzekeringsmaatschappyen 1 miljard dollar hypotheek beschik baar zullen stellen voor de sanering van achterbuurten van grote steden. Johnson zei dat de maatschappycn hierdoor een historische bijdrage aan het land hebben geleverd. (Van onze R'damse correspondent) Twintig arbeiders werden vanmor gen gewond by twee hevige explosies in de machinekamer van het vracht schip „Tyro", dat by de werf van Van der Glessen De Noord NV in Alblasserdam wordt afgebouwd. De ontploffingen, die tot ver in de om geving werden gehoord gingen ge paard met lange steekvlammen, die het begin van brand veroorzaakten. De verwondingen van de slachtof fers variëren van licht tot zeer ern stig. Niemand van hen verkeert ech ter in levensgevaar. Twee arbeiders liepen ook fracturen op. Zij zijn naar de Dr. Vroeghe-Stichting in Alblas serdam overgebracht. De anderen kregen brandwonden aan gezicht, ar men en benen. Van enkele slachtof fers was zelfs de hele kleding ver brand. Ze zijn naar het ziekenhuis van Alblasserdam en naar het Dyk- zigtziekenhuis in Rotterdam ver voerd. Omstreeks het middaguur wa ren de namen van de gewonden nog niet bekend. De explosie gebeurde omstreeks negen uur. Op dat ogenblik waren tussen de 30 en 40 arbeiders in de machinekamer aan het werk. Een aantal was al van boord gegaan voor de ochtendschaft. Als de ontploffin gen 'n kwartier eerdre waren gebeurd zouden er ongetwijfeld veel meer slachtoffers zyn geweest. In bodemtank Het is zo goed als zeker, dat de explosies in een dubbele bodemtank ontstonden. De tank was vannacht met aluminium verf geschilderd. Hoewel de tank daarna volgens de directie met zorg is geventileerd zijn toch hoogst explosieve dampen blij ven hangen. Ze kwamen tot ontplof fing door vonken uit een las- of een brandapparaat. Bormann leeft nog, volgens Wiesenthal Simon Wiesenthal heeft woensdag bij aankomst in Stockholm uit We nen verklaard er van overtuigd te zijn, dat Martin Bormann nog leeft en zich in Uruguay bevindt. Maar om thans Bormann uit te leveren is alleen een theoretische mogelijkheid. Hij wordt volgens Wiesenthal be schermd door rijke en invloedrijke vrienden en beschikt zelf over e en groot fortuin, waardoor hij zich kan omringen met goed georganiseerde en doeltreffende lijfwachten. De eni ge manier hem te pakken zou een soort ontvoering moeten zijn; ook Adolf Eichmann is op die wijze voor zyn rechters in Israël gebracht. Wiesenthal gelooft niet, dat er thans nazi-misdadigers in de West- duitse regering zitten. Maar een vroegere kampleider, die nu in Oost- Duitsland woont, heeft zelfs de Sta- lin-prys gekregen, zei Wiesenthal. die lezingen gaat houden aan de uni versiteit van Stockholm. Kermend van de pyn lagen de slachtoffers schots en scheef door de machinekamer verspreid. Er ont stond gelukkig geen paniek. Arbei ders, die niet of slechts licht waren gewond, droegen of sleepten hun collega's langs de smalle trappen naar het dek en legden hen daarna onder dekens neer op het beton van de afvalkade. De reddingsactie kwam bijzonder snel op gang. De EHBO-ploegen van de werf en van de Nederlandse Ka- belfabriek in de buurt verlenen in samenwerking met vier artsen eer ste hulp. Ambulances uit Alblasser dam en Rotterdam reden spoedig daarna met gillende sirenes af en aan om de gewonden naar zieken huizen te brengen. De Rotterdamse politie had op de rijksweg Dordrecht- Rotterdam ongeveer ter hoogte van het wegrestaurant Van Kekum vyf surveillances gestationeerd om de ziekenauto's vrij baan te geven. Onderzoek De arbeidsinspectie is vanmorgen een uitgebreid onderzoek begonnen. Het schip werd hermetisch afgeslo ten. Niemand mocht aan boord gaan. Een politieagent stond als schild wacht op de loopplank. De woordvoerder van de directie, die pas na anderhalf uur wist hoe veel gewonden er waren, deelde mee, dat de ravage in de machine kamer erg mee viel. Arbeiders ver telden echter, dat het werk aan de afbouw van de motorkamer opnieuw moet worden begonnen. De Tyro, die op zaterdag 18 juli bij de werf van Van der Giessen De Noord NV. in Krimpen aan de IJs- sel vlot van stapel liep zou op 5 ok- ADVERTENTIE) UW SLAGER voor eigengemaakte BAMI en NASI GORENG Moet U beslist eens proberen. UW POELIER voor wilde eenden - duinkonijnen. Deze week: PIEPKUIKENS f2.25. DOEZASTRAAT 1—39, TEL. 21415 ADVERTENTIE Wy brengen U onze speciale dagschotels a f 3,inclusief Keuze uit 12 diverse schotels, tussen 122 en 58 uur. RESTAURANT SNACKBAR Peter Leenen GANGETJE 14 - TEL. 24905 Ons restaurant op de 1ste etage speciaal geschikt voor partijen tot 40 personen. tober worden opgeleverd aan de op drachtgever de Maatschappij Zee vaart NV. in Rotterdam. Het is nog niet bekend of de opleveringsdatum nu nog kan worden gehaald. Bepa lend daarvoor is het onderzoek naar de omvang van de schade. Twee weken geleden gebeurde op hetzelfde schip eenzelfde ongeluk. In een van de voorste ruimen deed zich toen ook een explosie voor by een dubbele bodemtank, die pas was geschilderd. Eén lasser werd daarbU ernstig gewond door steekvlammen. De werfdirectie heeft daarna specia le maatregelen getroffen om herha ling te voorkomen. Als er nu dubbe le bodemtanks met dezelfde verf worden geschilderd, worden ze met extra ventilatoren ontgast. Dat waa ook vannacht gebeurd. ADVERTENTIE MEUBELSHOW .BETER WONEN1 Anders dan anders Vanaf vrijdag 15 t/m zaterdag 23 september Vrijdag tot 10 uur nm. Haarl.str. 196-198-200-202-256-256 ADVERTENTIE melkhazel niet duur wc/ heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 17 Sept. 1867: Be heer W. Blansjaar al hier zal een stoombootdienst openen tusschen deze stad en Haarlem, voor het vervoer van personen, goederen en vee. Eergisteren nacht werden sommigen bewoners dezer stad te haljvier in hun slaap gestoord door het Lui den der brandklok. Het buck dat het vuur een gedeelte dei woning van den heer Be-k wijt op de Oude Vest had aangetast, doch gelukkig ltc.p de zaak met een sisser a1 Men verzekert dat er reeds postzegels van 1 cent voor drukwerken in bewer king zijn.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1