Luxemburg is geen operette-vorstendom Gesprek met chr. geref. in impasse Geboorteregeling niet op r.k. synode-agenda Geref. synode Ongedwongen staatsiefoto saneert Grote zelfstandigheidszin (Van onze Brusselse correspondent) Der Graf von Luxemburg'' en „Call me madam", verhalen helaas ook wel recente, Nederlandse journalistiek hebben velen van het Groothertogdom Luxemburg het beeld op- van een operette-vorstendom. Niets komt minder koüPereen met de werkelijkheid. Toegegeven, het land is niet root: de oppervlakte is 2586 vierkante kilometer, dat is onge- jeer dezelfde als die van de Nederlandse provincies Drente of De maximale afstand van noord naar zuid is kilometer, die van oost naar west 57 kilometer. hoofdstad heeft zo veel lnwo- Leiden. Het van het land is 350 ki- lang. Het ministerie var is in een ouderwets he- gevestigd en het ministerie Buitenlandse Zaken vond onder in een achttiende eeuws deel van van de kathedraal, s van de groother- loopt dag en nacht één soldaat, de wacht houdt (hij wordt na- wel om de zoveel uur afge- het parlement is gevestigd bijgebouwtje van datzelfde pa s gevangenis is ondergebracht oud klooster in de beneden- /anneer het mooi weer is, ziet enige gevangenen de stoep van de huizen van de ci- de kok ook een gedeti- rookt rustig een sigaret de chauffeur van de auto, waar kruidenierswaren worden gele inwoners van het Groothertog- onderhouden zich met elkander dialect, dat voor de Nederlan- veel weg heeft van het Zwitsers- en wanneer vroeger de Groot- Charlotte of thans haar Jan zich tot het volk richt, ge- zy datzelfde dialect. in een weekblaadje, dat geen tienduizend exemplaren heeft, een bericht staat, waar- onaangenaams over de rege- ig wordt gezegd, heeft de hoofdre- cteur binnen drie dagen een brief de betrokken minister in huis. Arin hem om rechtzetting wordt rzocht op grond van het „droit de rase". Enige tijd geleden bleek ook Luxemburg een soort BVD üt, die telefoongesprekken kon af- ■Jveno(iJterensedertdien gaat er vrijwel dag voorbij of een van de drie ote dagbladen wydt er een be- louwing aan en vele parlements- tpi kn hebben al vragen aan de mi- 'wers gesteld. Hechte natie Het zijn allemaal by elkaar zaken, tot gevolg hebben dat velen ge- Igd zyn, dat Luxemburg niet hele- M ernstig te nemen. Zij doen er keerd aan, want dit land, dat *e keer in zijn recente bestaan Duitsers onder de voet werd lopen, heeft wel degelijk bewezen CTio hecht saamgebonden natie te l. Duizenden Luxemburgers zijn gekomen in de Duitse concentra- btnpen omdat zy weigerden, zich laten iniyven in het Duitse leger, oktober 1941 verlangde de Duitse ouwleider" by een soort volkstel- ^dat iedere meerderjarige Luxem- fger zou verklaren dat hy van iltsen bloede was, dat hy er de firkeur aan gaf, Duits te spreken, tovoorts. Er ontstond zo'n bewe- "g tegen deze willekeur dat de ge it telling werd geannuleerd. Aan eble^ einde van de oorlog waren er Luxemburgers ondergedoken dat er durfden rond te lopen, dialect van de Luxemburgers, Mover men het zo vaak heeft, l)kt een eigen taal, waarin ook chters hebben geschreven en die *1 is zo'n band dat de duizenden ixtmburgers in het Buitenland ook "Jaren emigratie onder elkaar toit anders spreken. De Luxembur- j Ut* r U nu eenmaal een merkwaardig tot i ens®htype, aan de ène kant wat EN. I en afstandhoudend tegenover de gen» *emdeling, aan de andere kant al geneigd tegen eigen volk tot tn zekere gemeenzaamheid, die nooit 9 taler respect is. Van huis uit is de tixemburger een landbouwer; in de van nog geen eeuw is hy een In- prieel of «en handelsman gewor den, hy werkt in mynen en fabrie ken of in de dienstverlenende sector. Die laatste is vooral zo groot omdat het land gezegend is met veel land- schappeiyk schoon en omdat het door zyn centrale ligging in West- Europa uitverkoren scheen voor het vreemdelingenverkeer. Welvarend Operettevorstendommen zyn uit de aard van de zaak, welvarend maar kneuterig en inefficiënt. Luxem burg is óók welvarend. Er zyn geen werklozen en nog steeds komen bui tenlandse arbeidskrachten het land binnen. Maar niets doet veronder stellen dat de hoofdstad een ver stofte residentie is. Er worden straat aan straat nieuwe panden gebouwd. De wegen en straten zyn voortref- feiyk. Het verkeer is goed geregeld. In geen land van het Europa van de zes zyn per duizend inwoners zo veel nieuwe personenauto's als in Luxemburg (187 tegen 113 in ons land), zyn er zoveel telefoons (224 tegen 179 by ons), zoveel kamers per woning. Het land mag dan een kleine staat zyn, maar het is een welvaartsstaat. Datzelfde land heeft de meest mo derne staalfabrieken van Europa. De ARBED (Aciéries réunis de Burbach, Eich, Dudelange) is een van de groot ste Europese staalproducenten met een produktie van ongeveer 5 mil joen ton ruwstaal per jaar (het 17 maal zo grote Duitsland produ ceert 40 miljoen ton) en daarmee ook een van de fundamenten van de Luxemburgse welvaax-t. Het paleis van de ARBED, (het grote kantoor gebouw in de achttiende eeuwse styi aan de Avenue de la Liberté) is gro ter dan het paleis van de Groother tog. zegt men zonder ironie in Luxemburg en men acht dat juist. Diezelfde ARBED verschaft werk aan ongeveer 25.000 arbeidskrachten, dat is meer dan in de gehele Luxem burgse landbouw werken en ongeveer één vyfde van de werkende bevol king van het land. De regering van het Groothertog dom waarin al jaren katholieken en socialisten zo'n beetje op fifty- fifty basis samenwerken heeft tij dig ingezien dat het overheersend be lang van één industrie voor een klein land niet zonder gevaar is. Vandaar dat de volksvertegenwoor diging al vyf jaar geleden een wet heeft aangenomen, de z.g. raamwet, Dr. H. v. d. Linde wordt priester Prof. dr. H. v. d. Linde, hoogle- aar aan de faculteit der godsge leerdheid van de R.K. Universiteit in Nymegen, die in 1960 zijn ambt van predikant van de Ned. Herv. Kerk neerlegde en tot de R.K. Kcak toetrad, zal met goedvinden van de H.stoel door mgr. J. Bluyssen, bis schop van Den Bosch tot priester worden gewijd. De priesterwijding zal plaatsvinden op 16 december in de Boskapel van de patere Augustij nen in Nijmegen. Het is voor de tweede maal in Ne derland, dat een gehuwde dominee, die tot de R.K. Kerk is overgegaan, tot priester wordt gewyd. Eerder is dit namelyk gebeurd me ds. Loos uit Zwolle. In het buitenland, met name in Duitsland, kent men ook enkele gehuwde priesters, die vroe ger ambtsdragers waren iin de Evan gelische Kerk, Het groothertogelijk vaar van Luxemburg met zijn vier kinde ren. die reconversie en de stichting van nieuwe industrieën steunde met hulp van de staat op het terrein van de financiering, de omscholing van ar beidskrachten, belastingverminde ring enz. De resultaten zijn bevre digend; er zyn nieuwe industrieën en waterkrachtcentrales gekomen. De produktie van deze laatste is in nog geen tien jaar verdubbeld. De bruto produktiewaarde van de nieuwe in dustrieën, uitgedrukt als percentage van dat van de yzer- en staalin dustrie is van 12,5 procent tot 28 pro cent in het lopende jaar gestegen. Van 1963 tot 1965 nam de uitvoer van alle nieuwe industrieën van 10.4 procent tot 18,7 procent van die van de yzer- en staalindustrie toe, ter- wyi het aantal werknemers in 1965 overeenkwam met 18 procent van de te werk gestelde personen in de yzer- en staalindustrie tegenover 9 procent in 1963. Er zyn natuurlyk plannen voor verdere industrialisatie in de ge bieden aan de gekanaliseerde Moe zel, hoewel men daar het landschap zo veel mogelyk wil behouden. Om der wille van het toeristenverkeer en van de wynbouw. Want Luxemburg is, zoals algemeen bekend ook het land van goede witte wynen zoals Riesling en Traminer. Luxemburg is lid van de Verenig de Naties, van de Westeuropese Unie van de Europese gemeenschappen, van de NAVO, van de OEES en 't is, sedert de jaren van de Londense bal lingschap, een trouwe partner van de Benelux. Het is in al die organisaties zijn verplichtingen steeds, vaak door het brengen van offers, ook wel zoals in de EEG niet zonder profijt voor 's lands economie, stipt nagekomen- Het is ook daar een voorbeeld van een land, dat kan meespreken in de Europese en zelfs in de wereldpoli tiek mits het gezonde ideeën verte genwoordigt en zich realiseert dat het een onafhankelyke maar kleine na tie is. Wat dat betreft zou ons land af en toe een voorbeeld aan Luxem burg kunnen nemen. I De stad Luxemburg is oud en Bijna 40.000 langspeelplaten van Urker zang Het Comité Gemeentezang Urk. dat in juni 1964 begon met de uit gifte van grammofoonplaten met op len van niet-ritmische gemeen tezang uit kerkdiensten in de gere formeerde kerk van Urk. verwacht binnen enkele weken de 40.0ö0st3 plaat te kunnen verkopen. Sinds juni 1964 zyn in de Petra- kerk in Urk 6 lp's opgenomen. Deze serie is definitief afgesloten met de eind 1966 uitgekomen platen „In de spelonk van Adullam" en „Op weg r Zoar". De titels van deze pia- ten worden verklaard achter op de hoezen, die veelal in kleuren zyn uit gevoerd. Het Comité Gemeentezang Urk zegt nooit te hebben kunnen voorzien, dat er zo'n enorme belang stelling voor deze kerkzang zou be staan. Uit de baten van de platenverkoop die men blijft bestemmen voor ker- kelyke doeleinden, is onder andere f 60.000 geschonken aan de Geref Zending, waardoor enkele weken ge leden een zendeling naar Brazilië kon worden uitgezonden. Het contact tussen de Geref. Ker ken (850.000 leden) en de Chr. Geref. Kerken (65.000 leden) is in een im passe geraakt. Na zeven Jaar van samensprekingen tussen officiële vertegenwoordigers werd aan de ge reformeerde synode in Lunteren gis teren gerapporteerd, dat de gerefor meerde afgevaardigden geen pers pectief meer zagen. Merkwaardig is dat vertegenwoordigers van de Ge ref. Kerken vrygemaakt dezer da gen aan hun generale synode in Amersfoort hetzelfde berichtten: het gesprek kwam niet vooruit. Behalve leerstellige bezwaren koesteren de chr. gereformeerden bedenkingen tegen de gereformeer de levensstyi, die „een werelds® geest" wordt genoemd, de toenade ring tot de Ned. Herv. Kerk, de welwillende houding tegenover de Wereldraad, het in discussie bren gen van het scheppingsverhaal uit Genesis en dergeiyke. Men zal nog proberen samen een afsluitend rapport aan de synodes van beide kerken uit te brengen. De gereformeerde synode biyft be lang hechten aan meer eenheid on der de groep van „gereformeerde beleiders," die over een aantal kerk gemeenschappen is verdeeld, maar by elkaar al gauw ruim één mil joen mensen omvat. De synode wees onder meer op de noodzaak van plaatseiyk contact, dat tot een beter verstaan van elkaar kan lelden. De Gereformeerde synode heeft be sloten tot sanering aan het apparaat aan bureaus en instanties, dat sinds de oorlog nogal onsystematisch rond om de synode is opgeschoten. De sy node wil alleen het Zendingscentrum in Baarn en 't bureau van de Theo logische Hogeschool in Kampen zelf standigheid laten. Met twee andere grote kerkelijke bureaus wordt nog overlegd over de noodzaak van zelf standigheid. Er zyn negentig deputaatschappen, die tussen de synodes in bepaalde opdrachten uitvoeren. Daarvan zyn er 25 met eigen financiële ad ministraties, functionarissen en bu reaus. Deze zakeiyke kanten wil de synode concentreren in een algemeen kerkeiyk bureau, zy gaf ook op dracht tot nog verdere doorlichtingen en rationalisering van het kerkeiyke apparaat en liet daarby ook haar eigen werk- en vergadermethoden niet buiten schot. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Woudenberg (buiten- gew. wykgem) J. Chr. Plaat te Wel len Ammerzoden te Andyk c.a. W. A. Soesan te Eierland (op Texel). Aangenomen naar Bodegraven (vac. A. den Hartogh) (toez.) J. H. Cirkel te Huizen (N.H.) die bedankte voor Waddinxveen (vac. J. R. Cupe rus) naar Garderen R. W. Steur te Doornspyk naar Zuidwolde- Noordwolde (toez.) Th. S. Houtsma te Goënga naar 't Woudt (toez.) L. P. Sterk te Maurik. Bedankt voor WittewierumTen PostLeilens J. J. Winckel te Foud- gum c.a. GEREF. KERKEN Beroepen te Kamerik, Baarland 's-Gravenpolder en te Haasdrecht H. Appers, kand. te 's-Gravenhage, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Bedankt voor Siddeburen F. de Jonge te Emmer-Compascuum voor Hoogvliet (vac. H. Riezebos en voor Gouda (vac. J. Hengeveld) J. Nierop te Nykerk. GEREF. KERKEN Vrygemaakt Bedankt voor Buitenpost P. van Gurp te Oldehove. CHRIST. GEREF. KERKEN Natuurlijk, bij het galadiner (in het paleis op de Damhoorde de bekende statige staatsiefoto. De koninklijke familie met haar Lu xemburgse gasten, Groothertog Jan en Groothertogin Charlotte, keurig op een rijtje, vriendelijk glimlachend. Maar de fotograaf knivte nog een keer, toen Prins Bernhard op vrolijke wijze de Versmensen bedankte. Het lever de een heel wat ongedwongener plaatje op. Dit gebeurde aan het KOSMOS-176 De Sowjet-Unie heeft vandaag weer een Kosmos-ruimtevoertuig in een baan om de aarde gebracht, welke is uitgerust met wetenschap- pelyke instrumenten voor ruimte onderzoek, zo meldt het Russische persbureau „Tass". Het is de 176ste in de serie. De Kosmos 176 beschrijft een el lipsvormige baan, die een hoogte heeft variërend van 1.581 km tot 206 km boven de aarde. De Kosmos cir kelt eens per 102.5 minuten rond de aarde, zyn baan vertoont een hoek van 81.9 graden met einde van een welgevulde eerste dag van het Luxemburgse bezoek. Vandaag heeft de Groothertogin Aalsmeer opgezocht. De Koningin en haar gasten warden daar opge wacht door de burgemeester van het bloemencentrum en minister Lardinois (Landbouw en Visserij). Het gezelschap werd vervolgens rondgeleid, waarby het de werking van de veilingklok werd uiteengezet. Ook werden twee bosjes bloemen geveild voor de Groothertogin en Koningin Juliana. Om kwart voor elf was het korte bezoek ten einde en vertrok het gezelschap naar pa leis Huis ten Bosch. De Prins en Groothertog Jan bezochten tezelfder tyd de vliegtuigfabriek Fokker, waar men het produktieproces van de Fellowship volgde. Nadat het Groothertogelijk paar nog een bezoek had gebracht aan de Luxemburgse kolonie in Nederland, verzameld in de ambtswoning van de ambassadeur van het Groother togdom, vertrok men rond het mid daguur naar de Treveszaal, waar de raad van ministers de gasten een lunch aanbood. Het Koninkiyk paar reed rechtstreeks van het Huis ten Bosch naar het Binnenhof. De hoge gasten werden verwelkomd door minister-president De Jong en ml- Bisschoppen komen in Vaticaanstad bijeen Het Vatlcaan heeft bekend ge maakt, dat 197 prelaten zullen deei- en aan de eerste synode van r.-k. bisschoppen en opnieuw bevestigd, dat het niet in het voornemen ligt, het vraagstuk van de geboorterege ling te bespreken. Van de deelnemende prelaten ko men 148 uit alle delen van de wereid, worden 25 door Paus Paulus VI aan gewezen om hem te vertegenwoordi gen en behoren de overigen tot orga- en van het Vaticaan. De Poolse secretaris-generaal van de synode, mgr. Ladislau Roebiu, heeft opnieuw deegedeeld. dat het niet de bedoeling is, in de synode die op 29 september begint, de geboorte regeling te bespreken. In antwoord op een vraag zei hy, dat de bisschoppen genoeg te doen zullen hebben met de punten, die op het ogenblik op de agenda staan. De ze punten zyn: het canonieke recht, de seminaries,, de liturgie of openba re eredienst, de geloofsleer en 't ge mengde huwelyk. Mgr. Roebin deelde ook mee, dat verwacht wordt, dat de paus tegen woordig zal zyn by de openingszit ting van de synode en dat hy voor de sluiting op 29 oktober waarschyniyk van tyd tot tijd een van de dagelijk se zittingen zal bywonen. De synode zal niet zo openbaar zyn als het con cilie. Er zullen geen toehoorders of waarnemers in de zittingzaal worden toegelaten, zoals wel het geval is ge weest tydens het concilie. Binnen de orde Aan de bisschoppen is niet uil- drukkelyk verboden, de geboortere geling of welke andere materie ook tydens de synode ter sprake te bren gen, maar evenals gedurende het oecumenische concilie zullen de ver schillende voorzitters kunnen bepa len, of een ter sprake gebracht on derwerp binnen de orde is of niet. Tijdens het concilie heeft paus Plu lus de 2500 concilievaders meegedeeld, dat hy de beslissing over de geboor teregeling aan zichzelf voorbehouden had. De conservatieven hadden gehoopt, dat dit de bespreking van de geboor teregeling zou onderdrukken, maar een aantal prelaten heeft niettemin de bespreking van het probleem voortgezet. Het concilie ls tenslotte gekomen met een nieuwe opvatting over de echtelyke liefde en deze voor het hu welyk in belangrykheid op een ïyn gesteld met het voortbrengen van kinderen. Dit werd gezien als een be- langryke koerswyziging, die zou kun nen leiden tot een nieuwe interpre tatie van de verbodsbepalingen van de kerk inzake voorkoming van zwan gerschap. In de synode hebben onder ande ren zitting kardinaal Alfrink, aarts bisschop van Utrecht, kardinaal Sue- nen, aartsbisschop van Mechelen en Brussel en bisschop Lommei van Luxemburg. nister van Buitenlandse Zaken mr. Luns. Vanmiddag zou een bezoek wor den gebracht aan Delft, waar on der meer een krans zal worden ge legd by de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk en de tentoonstel ling Oranje Nassau in Luxemburg, in het Prinsenhof, zal worden be zichtigd. Vanavond zal men een uitvoering bywonen van hert Concertgebouw Orkest onder leiding van Bernard H ai tink. Uitgevoerd zullen worden de ouverture Cariolanus van Ludwig van Beethoven en de 9de sympho nic van Franz Schubert. Congres van r.-k. studenten over liturgie in Noordwijkerhout Van 17 24 september a.s. orga niseert de Unie van rooms-katholieke studenten in Nederl., in samenwer king met de Catholic Students Union uit Engeland, een congres over li turgie, dat gehouden zal worden in Noordwykerhout. Uitgaande van de concrete be- staanservaring zal worden getracht liturgische vormen te vinden, die als levensnaby kunnen worden beleefd. Het gaat in dit liturgy-seminar dus niet zozeer om een hervorming of aanpassing van bestaande, overge leverde liturgische vormen, alswel om een poging een adaequate ex pressie te vinden van de religieuze dimensie in de moderne levenserva ring. Het congres bestaat Tilt twee ge deeltes. De eerste drie dagen zul len het theoretische gedeelte vormen. Er zullen lezingen worden verzorgd door pastoor Keet, prof. Lescrauwaet, mevr. Klundert-Kiyn en R. Veelen* turf. Vanaf donderdag 21 september worden in werkgroepen van onge veer tien mensen twee vormen van liturgie uitgebrobeerd, n.l. een doop liturgie (o.l.v. H. Verbeek uit Ny megen) en een eucharistieviering (met medeweking van de Sjaloom- groep). Ondertussen worden er ex cursies georganiseerd naar enige 11- tugische experimenteercentra. Dindsdag 19 zal geheel gereserveerd zyn voor de Engelse deelnemers. Een van de referenten die dag is Lawrence Bright een van de voor mannen van de bekende Slant-groep, bestaande uit enige radicale Engelse Intellectuelen die een inleiding zal houden over de vervreemding van de huidige liturgie. De algehele leiding van het semi nar is in handen van pater Harry Haas uit Bonn, studentenpastoor voor buitenlandse studenten in Duitsland. Rapporteurs tijdens synode van Geref, Kerken in Lunteren

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9