a Callas gaat weer publiek voor zingen Duitse autofabriekeii ongerust over toekomst rs Bibreibrei Iss 3--cs 5ft1 i HET KORT Turkije tegen .Cyprus bij Griekenland' Spoedige oplossing van sigarettenroof? Chinees incident in Foreign Office Sjostakowitsj (60) componeert weer OORLOG KOST ISRAËL EEN FORTUIN PAGINA 15 i|yil,||l|||||!!lllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllFJIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Sinds zaterdag logeert 1s werelds bekendste zangeres Maria Callas in kasteel De Haar in het Utrechtse Haarzuilens. Zij is de gaste van de familie Van Zuylen van Nijevelt van dc Haar. Al jarenlang ontvangt de 26ste kasteelheer van De Haar, baron Thierry (36) een groot aantal vrienden in het kasteel. Vorig jaar kwamen o.ni. Gina Lollobrigida en film- producent Sam Spiegel naar Haarzuilens. Tijdens een exclusief interview vertelde La Callas dat zij volgend jaar weer in het openbaar zal optreden. Twee jaar geleden moest zij na een ernstige inzinking stoppen met zingen. Zij woont op het ogenblik in Parijs. |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii<iiiiiiiiiiiiiii!i:i Morgen opent show in Frankfurt 19de eeuwse kasteel nt sinister op uit de natte, ime duisternis. De vele to- jes en pieken gaan schuil er een ondoorzichtig gor- Van nevel. De stenen leeu- die de trappen naar de albrug over de slotgracht [eren loeren vervaarlijk, de loodzware ijzeren poort de rechter helft uitnodi- ■Éopen. De fotograaf en de |Maggever beklimmen zwij- ^^de trappen en belanden itte in de grote, met vele laarheden bezaaide hal het sprookjesachtige kas- De Haar. Ze zijn nauwe- binnen of ze horen uit een aan de vensterkant piot- het geluid van een aan- mmen. Een groep vrou- komt ruisend achter een biljart vandaan. Voorop •olijk lachende en keuve- Maria Callas (44)le pri* a assoluta. Haar bege- ers, onder wie barones- er Marguerite barones SI Zuylen en Nijevelt van de Nametalla, leiden hun dvermaarde gaste be- aam naar het centrum e hal. Daar laten zij haar. 1 alias wenkt. De fotografen en slaggevers mogen komen. ,J two minutes". Da's niet denkt de verslaggever. Wat nu in twee minuten aan ie- Maria Callas vragen, [orte en gemakkelijke vraag- eerst maar de Griekse kwes- islotte is ze half Grieks, half is en ging ze, toen ze 13 New York' naar Athene aan het conservatorium te ideren. „Met politiek bemoei niet, heleipaal niet". De pri ma kijkt opgewekt. Haar brui- :ht is nauwelijks opgemaakt. TE haar wenkbrauwen zijn twee strepen getrokken. Zij accen- aduidelijk het Griekse, dat zij ar vader heeft meegekregen. nu definitief is gedaan met j rarijke carrière van de fasci- Maria Callas? Zeker niet. twee jaar gelden ben ik ADVERTENTIE ziek geworden. Ik mocht van de dok ter niet meer zingen. Ik moest hele maal tot rust komen. Langzaamaan ben ik op het ogenblik bezig met het maken van wat grammofoonpla ten. Daarna zie ik wel verder". Even later, nadat de fotograaf haar naast de al even vermaarde ma donna van De Haar heeft gezet, zegt ze over haar toekomst: „Ik mag en Ik kan nog niets vertellen. Natuur lijk, ik zal straks weer voor het pu bliek zingen. Wanneer? Misschien na december. Dit jaar moet ik nog rus ten en oefenen. Veel oefenen." Ze is sinds zaterdag in het kasteel. „Vorig jaar had ik willen komen. Maar ik was plotseling verhinderd. Ik vind het vreselijk dat u al die tijd op me hebt moeten wachten," zegt ze op ernstige toon. Gillend De twee minuten zijn bijna om. Ze wil terug naar het biljart om er samen met haar vrienden cochon- net te spelen, een biljartspel zonder keu, waarbij het er om gaat met één bal vanuit een hoek zo dicht mogelijk deze naar de andere bal len te rollen. Vlug daarom eerst nog wat foto's. Tussen de zwaar an tieke vazen toch nog even naast de madonna. Ze lijkt helemaal ontspan nen. Dan opeens is er rumoer bü de ingang. Een lakei, of hoe zo'n goede bediende bij de familie Van Zuylen van Nijevelt van De Haar ook moge heten, komt strompelend de trap op. In zijn beide handen en onder zijn armen draagt hij een hoedendoos, pakjes en twee koffers. Direct achter hem aan komt een gebrilde, met witte breedomrande hoed getooide en in rode jas gesto ken zeer vriendelijke en levendige jonge vrouw binnen. Barones Guy de Rotschild, dochter van de barones moeder, zuster van kasteelheer Thier ry. „Ah, ma Helene". Maria Callas vergeet ons. Zij snelt naar de deur. De inventieve fotograaf maakt snel van de gelegenheid gebruik voor een fijn familieplaatje. La Callas gaat op de canapé zitten, maar komt gil lend overeind. Ze was helemaal weg gezakt in de kussens. De tweede keer gaat ze wat voorzichtiger zit ten. Na het nodige geharrewar en plezier knipt de fotograaf drie fnaal achtereen. Iedereen haast zich weer naar het biljart. Alleen Maria Cal las blijft eenzaam achter. De einde loos vele malen bejubelde zangeres die haar debuut maakte in d'Alberts opera „Tiefland" in Athene, zegt tot slot, omdat wij er kennelijk niet naar vragen, dat zij heel prettige herin neringen aan Nederland heeft: ..Ik heb in 1959 geconcerteerd in het Concertgebouw in Amsterdam, het was fantastisch." De twee minuten zijn om. Het „interview" is afge lopen. Zij wordt behendig naar het biljart teruggeleid door een inmid dels al weer vertrokken monsieur Thierrier uit Parijs. Hij haalt hei melijk Maria's bril uit zijn Jaszak. „Alsjeblieft" Onopgemerkt In de bibliotheek bulten het cochon- net-gewoel vertelt mevrouw De Greef, zaakgelastigde van de afwe zige baron Thierry, nog wat bijzon derheden over de gasten van Kas teel De Haar. Maria Callas blijkt onopgemerkt zaterdag via Schiphol ons land te zijn binnengekomen. An dere bewoners van het tijdelijk voor het publiek gesloten kasteel zijn om- de jeugdige barones Gabrielle van met Scheepjeswol •z'ch thuis voelt In onze wne tijd, breltl fcie fijne Jongenstnil. "9 het patroon bij jw winkelier •tuur onderstaande bon op. c «SS 7 §1- J c j adres WOON o De acteur Jan Retel is ter obser vatie in een ziekenhuis in Amster dam opgenomen. Als gevolg daarvan zijn de voorstellingen van Pygma lion, waarvan vrijdagavond de pre mière zou gaan in het nieuwe De la Mar-theater, voorlopig stopgezet, en zal daar tot nader order het blij spel „Je kunt 't tooh niet meene men" worden gegeven. Het stoffelijk overschot van de maandag overleden oud-toneelspeler en revue-artiest Chris de la Mar zal vrijdagochtend om half elf op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Am sterdam ter aarde worden besteld. Victor Alessandro, dirigent van het San AAtonio Symphonle-orkest heeft zichzelf met zjjn dirigeerstok verwond tijdens een repetitie. Alessandro, 51, die op 23 septem ber de „Barbier van Sevilla" in het Lincoln Centre in New York zal uit voeren, zwaaide zo heftig met zijn stokje, dat hij dit door zijn linker hand stak. De wond moest in het ziekenhuis geheaht worden. Nijevelt de Haar I La primadonna Maria Callas Spaans-Amerikaanse I voor de Madonna met het Kind echtgenote van de baron-kasteel- van Villa Bougit. De in Parijs wo- heer Thierry Baron de Rede, madame I ui 6wu6 }JddSOd SduoSuvz dpudu Sultan en Sydney Page. De laatste de hal van het kasteel voor ditgastolen" Enkele uren later werd de .j- u-u-gj- ruim iwge meter hoge_ beeld, dat I vrachtauto teruggevonden vlak bU de (Van onze correspondent in Bonn) In de Duitse automobielindustrie worden de resultaten van de morgen beginnende 43ste internationale autotentoonstelling in Frankfurt met spanning tegemoet gezien. Deze industrietak is immers niet alleen bijzonder gevoelig voor conjuncturele schommelingen, zij is bovendien een van de belangrijkste in dustrieën in de Bondsrepubliek, waar het lot van tal van ande re producenten en werknemers van afhangt. Ongunstige statistieken Een door de Duitse Shell opgestel de prognose over produktie en afzet van automobielen, die tot 1985 reikt, spreekt een heel wat optimistischer taal dan de statistiek, waarin het verloop van de verkoop in het eerste halfjaar van 1966 en het eerste half jaar van 1967 met elkaar worden ver geleken. Het Shell-rapport gaat er vanuit dat in 1985 iedere derde West duitser een auto bezit. Dat z;jn dan volgens de Shell 19.900.000 auto's. Het blijft dan de vraag of het juist is dit rapport „optimisch" te noemen, als men bedenkt, dat er nu al geen par keerruimte genoeg is. Op het ogen blik rijden er elf miljoen auto's ln de bondsrepubliek, dat zijn er-185 op iedere duizend inwoners. Harde taal De officiële statistieken over het heden spreken ook een harde taal, maar een taal. die eerder de produ cerende zijde in de autowereld in ongerustheid brengt. Volkswagens kopen de Duitsers het meest. In de eerste helft van dit jaar waren het er 197 907. Maar dat is 26.4 pet. min der dan in diezelfde periode van het vorige jaar. Na Volkswagen staat Opel het hoogst ln aanzien bij de ko pers. Dit eerste halfjaar waren het er 155.320 maar verleden jaar in de zelfde tijd waren het er 15,9 pet. meer. Veiligheid De tendens bij de kopers, die zich niet door de afflauwende economie lieten afhouden, was er echter een in de richting van meer comfort en vei ligheid en minder belangstelling voor chroom, glinstering en snelheid. Met sprongen vooruit ging de verkoop van de weinig opzienbarende Peugeot (32.8 pet) en ook BMW (15,9 pet) Simca (10.4 pet) en Daimler-Benz (9.9 pet). De opkomst van Peugeot. Renault en Simca is bovendien het gevolg van een nieuwe rage in Duits land. Het rijden in een Franse auto, wordt daar op het ogenblik als het summum van bij-de-tUd-zijn beschouwd Hoewel de Duitse Industrie de na bije toekomst met iets meer optimis me tegemoet ziet zal men zich toch moeten instellen op de flauwte in de komende wintermaanden, omdat de auto immers een seizoenproduct is geworden. Massaproducten als Volks wagen, Opel en Ford zien de komen de tüd dan ook somberder in dan de producenten van klassewagens als Daimler Benz en BMW. De Turkse premier Demirel heeft dinsdag met klem gezegd dat Tur kije zich niet kan verenigen met aansluiting van Cyprus bij Grieken land (enosis) als oplossing van het Cyprische vraagstuk Niettemin, aldus de Turkse premier op een persconferentie, was Grieken- lands enige denkbeeld voor vrede op Cyprus enosis. Dit was er de oor zaak van, dat men op de topbijeen komst tussen Turkije en Griekenland van vorige week geen enkele werke lijke overeenkomst had kunnen be reiken. Premier Demirel ls overigens wel van mening dat beide landen voor deel zouden hebben van het streven naar een vreedzame oplossing. „Wij moeten elke weg beproeven", aldus Demirel. Beide partijen hadden be sloten naar een oplossing te zoeken en de onderhandelingen zouden wor den voortgezet. Drie arrestaties (Van onze Bredase correspondent) De politie verwacht op korte ter mijn de brutale sigarettenroof, wel ke in de nacht van 16 op 17 augus tus in Zundert plaats had, geheel op te lossen. Zij heeft namelijk drie man gearresteerd, die betrokken zijn geweest bij het verhandelen van een deel van de gestolen sigaretten. Dit heeft de politie belangrijke gegevens ln handen gespeeld. Een grote vrachtauto van de Lux emburgse Lexington-sigarettenfa- briek stond in de nacht van 16 op 17 augustus in Zundert geparkeerd voor het hotel, waar de chauffeur sliep. H(j had zijn reis naar Sche- veningen onderbroken zoals hij dat 2 maal per week gewend is te doen. 's Morgens om 6 u. ontdekte hij, dat zijn vrachtauto met lading en al was ls een van 's werelds meest bekende tuinarchitecten. Hij heeft o.m. de tuin van het Witte Huis in Washing ton aangelegd. Zijn komst naar Ne derland staat in verband rnet de ln Normandië gebouwde paardenfokke rij van baron Thierry. De Ameri kaan heeft tijdens zijn bezoek aan Nederland ook Boskoop bezocht. Tot nu enkele weken geleden aan een tabakshandelaar in Culem- borg een partij goedkope Lexington- sigarotten werd aangeboden. De man vertrouwde de zaak niet en lichtte de politie in. die de raad gaf het spel verder te spelen. Daardoor kon een man uit Goirle in Brabant wor den aangehouden. Hij verklaarde de partij in Tilburg te hebben gekocht van iemand, die op zijn beurt werd gearresteerd. De Tilburger had weer gekocht van een inwoner van Etten die in zijn woonplaats ook werd aan gehouden. De drie van heling ver dachte mannen zijn reeds voorgeleid aan de officier van Justitie in Bre da en zijn door de rechter-commissa- ris in Breda vastgehouden. De met het onderzoek belaste politiemannen zijn dag en nacht in touw, maar kunnen hangende het onderzoek nog geen verdere gegevens ver strekken. Verwacht wordt wel, dat binnenkort meer arrestaties zullen kunnen volgen. Scheepvaart via Pool SCHEEPVAARTL'JN VIA DE POOL! In het statige Britse ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen zouden twee Chinese diplomaten maandag een rumoerige demonstra tie hebben gehouden. Van welinge lichte zijde wordt vernomen dat de Chinezen onder escorte buiten het gebouw waren gebracht. Een woordvoerder voor het Fo reign Office wilde het incident niet bevestigen of tegenspreken. Dit lain overeenstemming met het Britse be leid niets te doen of te zeggen dat door Peking gebruikt zou kunnen worden als voorwendsel voor nieu we anti-Britse daden. Volgens de zegslieden hadden de Chinese ambassaderaad Ma Tsjin- tsjoea en een assistent een afspraak met een hoge Britse ambtenaar. Deze begon met de mededeling dat de beperking op de aflevering van bepaalde goederen voor de Chinese diplomatieke missie verzacht waren. Vervolgens trokken Ma en zijn met gezel van leer tegen hetgeen zij noemden „fascistisohe wreedheden" van de Britse autoriteiten in Hong kong. De Chinezen wonden zich zó op, dat de Britse ambtenaar hen onderbrak en vroeg te vertrekken. Schreeuwend werden de Chinezen naar de deur geleid en op de gang duurde de scheldpartij nog bijna vijf minuten voort. Tenslotte werden de Chinezen door boden en ambtenaren naar buiten gewerkt. baron Thierry van Zuylen van Belgische grens in Nispen. Van de Nijevelt voor j 100.000 op een ten- ruim zeven miljoen sigaretten in de toonstelling in Parijs heeft ge- i vrachtauto bleken er vier miljoen te kocht. Het stamt uit de 14de i zijn verdwenen. Het was het werk eeuw en heeft toebehoord aan de geweest van een goed georganiseerde Augustijner priorij in Villa Bou- j bende en de politie had geen enkel git. spoor. NA ZIJN ZIEKTE Ondanks een hartaanval verleden ziek te schrijven voor een film over jaar heeft de 60-jarige Sowjetrussi- Sofia Perowskaja, een vrouwelijke sche componist Dmitri Sjostakowitsj revolutionair in de 19de eeuw. vier nieuwe werken geschreven. Dit Een Japanse maatschappij, de MitsoeiOSK, wil volgend jaar een scheepvaartlijn van Japan naar Engeland openen via de Noordpool. Deze route heeft het enorme voordeel, dat zij veertien dagen korter is dan die door het Suezkanaal. Russische ijsbrekers houden de noordelijke zeeioeg langs Siberië gedurende een deel van het jaar open. Moermansk en Tiksi zie kaaartje) zijn ijsvrije havens. Japanse en Russische deskundigen bestuderen thans de vraagstukken, welke aan de orde komen, wanneer bedoelde scheep vaartlijn werkelijkheid zal wor den. schrijft het Russische blad Prawda. Een van deze werken is zo juist voltooid. Dit nieuwste werk is een symphonisch gedicht „Oktober" ge heten en gewijd aan de 50ste ver jaardag van de bolsjewistische revo lutie, die dit jaar wordt herdacht. (Die verjaardag wordt als gevolg van een kalenderverandering 7 no vember gevierd, hoewel onder de oude kalender de revolutie in okto ber plaats had). Het nieuwe 12 13 minuten du rende werk zal door Maxim Sjosta kowitsj, zoon van de componist, worden gedirigeerd. Waar en wan neer dit gebeurt is niet bekend. Het afgelopen jaar heeft. Sjosta kowitsj verder een liederencyclus gecomponeerd op woorden van de Russlsohe dichter Alexander Block, die kort na de revolutie is overleden De liederen worden 24 oktober door Galina Visjnevslcaja met bege leiding van haar man, de cellist Ma- tislaw Rostropowitsj, en de vlolist David Oistrach terwijl Sjostakowitsj zelf de piano speelt. Verder heeft Sjostakowitsj een aan Oistrach opgedragen vioolcon cert gecomponeerd en een prelude „Triomfrouw" ter herdenking van de verdediging door het Rode Leger van Stalingrad in de tweede wereld oorlog. Sjostakowitsj is thans bezig mu- De oomponist had verleden Jaar mei een hartaanval en moest daar na enkele maanden in bed blijven. In september van hetzelfde Jaar verscheen h(j, steunend op een wan delstok, voor het eerst weer in het openbaar ter bijwoning van een concert, dat ter viering van zijn 60ste verjaardag werd gegeven. Het Israëlische parlement (Knes set) heeft in principe een aan vullende begroting van de rege ring van 522 milj. Isr. ponden (626 miljoen gulden) goedgekeurd ter be taling van de kosten van de oorlog tegen de Arabische landen, de be zetting van Arabisch gebied en de financiering van de industriële ont wikkeling. „De oorlog kost ons een fortuin", zo zei de minister van Fi- nanoiën Sjaref. „De overwinning heeft de defensiebehoeften niet ver minderd". De aanvullende begroting brengt de totale begroting van het land voor 1968 op 6,002 miljoen Isra ëlische ponden (7.2 miljard gulden). Een ongewoon plaatje van preden, Yuki, tijdens een tuin/eest sident Johnson, gefotografeerd voor de kinderen van het perso- met een van zijn lievelingshon- I neet van het Witte Huis.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15