EIDSCH DAGBLAD ibraltar dl Mts ven >iii SURVEYOR V TOCH INTACT OP MAAN Zuidafrikaanse politie grijpt Russische spion itslag van referendum van zondag heeft aangetoond: Precisiewerk besloot zenuwslopende vlucht Precaire manoeuvre Lynda Johnson gaat trouwen JAMIN pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 11 SEPTEMBER 1967 No. 31378 E. A. E. van Dishoeck ufdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling!, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Jet zeer grote meerderheid hebben de stemgerech- den in Gibraltar zich zondag in een referendum gesproken voor handhaving van de banden met geland. fan de 12.237 geldig uitgebrachte stemmen waren 12.138 voor bestendiging van de huidige situatie, pijl slechts 44 kiezers te nen gaven, dat het gebied er Spaanse soevereiniteit >t komen, met behoud van Britse nationaliteit voor bewoners. verkiezingsuitslag werd met begroet door een grote menigte voor het culturele centrum van tad was samengestroomd, waar temmen onder toezicht van vijf nemers van het Britse Gemene waren geteld. q de ongeveer 25.000 inwoners en er 12.762 stemrecht, omdat adden kunnen aantonen dat hun drie generaties op de gevestigd. Engeland heeft szegd, dat het constitutionele gingen met Gibraltar zal bespre- Hierdoor zou o.a. de macht van laatselijke regering worden ver beperkingen die Spanje de r' tijd ten aanzien van het weg- achtverkeer met Gibraltar had iteld om aan zijn aanspraken op ebied kracht bij te zetten, heeft oofdzakelijk Spaanssprekende be ng niet vriendelijker tegenover utoriteiten in Madrid gestemd, gelegenheid van de volksraad- zag men overal de Engelse en pro-Britse opschriften. Spanje tegen referendum anje, dat al anderhalf jaar zon- resultaat met Engeland onder- lelingen voert over de toekomst Gibraltar, had zich tegen het endum uitgesproken, omdat dit zou zijn met resoluties van 'er. Naties, waarin is gesteld dat wee landen met elkaar moeten en over de de-kolonisatie van het treden gebied. Dit Spaanse stand- werd onlangs gedeeld door de de VN-commissie inzake het ialisme. De Spaanse autoritei lebben de Britten ervan beschul- dat zij de bewoners van Gi- ar gebruiken als „masker voor militaire belangen". Men acht dat de Spanjaarden na het teleurstellende resultaat van referendum verdere beperkingen de „rots" zullen afkondigen Sinds 1713 Engels 'ïeland veroverde Gibraltar In tijdens de Spaanse Successie- Spanje stond de „rots" voor- af bij de Vrede van Utrecht in Spanje deed in 1714 de eerste Dg Gibraltar terug te krijgen en 'erde het in de 18de eeuw nog ®aal. Spanje legde het probleem aan de Ver. Naties voor. Weerbericht USTIG WEER verwacht van heden- tot lavond: I de nacht en ochtend plaatselijk Morgen overdag zonnige perio- fc en slechts een enkele lokale bui. e wind en weinig verandering peratuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 12 SEPTEMBER 1 op: 06.08; onder: 19.04. i op: 16.48; onder: 23.19. in Katwijk: 9.09 uur en laagwater 4.37 en 17.05. r bestaat uit 18 pagina's (Van onze redacteur ruimtevaart) De Amerikanen hebben dit weekeinde twee belangrijke ruimte-successen geboekt. Het meest spectaculaire was wel de geslaagde landing van de Surveyor V op de maan, in de afge lopen nacht om 1.46 uur Nederlandse tijd op slechts 3,2 km afstand van het voorgenomen doel en ondanks mankementen in de maanverkenner die de laatste twee etmalen van de vlucht fataal leken te worden. Het tweede succes was de behouden terugkeer naar de aarde van de capsule met levende have van de donderdag gelanceerde bio-satelliet. Ook hierbij deden zich moeilijkheden voor want de capsule moest in verband met een dreigende storm boven de Pacific een etmaal eerder terugkeren dan in het voornemen heeft gelegen. Over de biosatelliet schrij ven wij uitvoeriger op pag. 2. De vlucht van de Surveyor, die de eerste uren na de start op vrijdag jl. omstreeks tien uur Nederlandse lijd perfect scheen te verlopen, leid Je daarna tot zenuwslopende spannin gen in het controlestation in Pasa dena. Bij een zeer geringe koerscor rectie bleek de klep van een helium- leiding zich niet goed meer te slui ten. Het euvel kon niet verholpen worden en men overwoog, de Sur veyor terug te halen naar een baan om de aarde om het instrumentarium daar dan maar wat nuttigs te laten doen. Zorgvuldige berekeningen Loon den evenwel aan, dat er nog een mi nimale kans bestond op een geslaag de landing, waartoe men gisteren dan maar besloot. Er was door het lek en door pogin gen tot herstel zeer veel helium u»t de tanks verloren gegaan, welk gas bestemd was om de kleine stuur- en remraketten in de laatste fase vm de landing te laten werken. Daarom erd besloten, tot het laatst mogelij ke moment te wachten met het in 'erking stellen van de grote rem ra ket, zodat de kleine raketjes zo kort mogelijk zouden behoeven te werken. De ontbranding van de grote raket moest tot op een fractie van een se conde nauwkeurig plaatsvinden. Dit geschiedde op 56,3 km boven het maanoppervlak toen de Surveyor nog een snelheid van 9656 km per uur had. Enkele seconden later was deze gereduceerd tot 112 km per uur. De kleine remraketten namen de Surveyor op zijn drie poten met ecu snelheid van 3,65 meter per seconde op ongeveer 40 km van de krater Moltke in de Zee der Stilte bg de maan-evenaar ongeveer op het mid den van de rechter helft van de vol- lemaan-schgf. Eerste foto's Een gejuich steeg op onder de tech nici in Pasadena toen bleek, dat de Surveyor de landing had overleefd en het instrumentarium verder onbe schadigd was. Enkele uren later wt- ren reeds de eerste opnamen van de camera aan boord van de Surveyor op de aarde ontvangen. Zij tonen een steenachtige bodem die veel gelijkt op de landingsplaats van de Surveyors I en III, voorts de wijdere omgeving en de maanhorizon. Dezer dagen wordt de apparatuur in de Surveyor in werking gescelJ waarmee de maanbodem wordt ge bombardeerd met radioactieve .-stra- lin. Door de reactie van die straling te meten hoopt men de chemisoae ADVERTENTIE U zag het op TV 1 i 1 Koop vandaag nog Hj eenVlisdd zeem v.a. f 3.95 1L - spons elementen te kunnen identificeren waaruit de maanbodem ter plaatse is samengesteld. Het was niet de eerste maal, dat er moeilijkheden met een Surveyor optraden. De eerste Surveyor (per stuk kosten zij ruim 200 miljoen gul den) landde zonder moeilijkheden op de maan 2 juni 1966. In septem ber vorig jaar ging de tweede veno- ren doordat hij om zijn as ging tui melen na een koerscorrectie. De der de Surveyor maakte een wat forse landing door enkele malen te stuite ren alvorens tot rust te komen. Deze Surveyor maakte historie door met een schepje in de maanbodem te gra ven. De vierde Surveyor slaagde er op 16 juli jJ. niet in een zachte lan ding te maken. In de laatsten secon den moet er iets misgegaan zijn tij dens de afremming, waardoor het kostbare apparaat te pletter sloeg. De Surveyor I en in hebben teza men meer dan 20.000 foto's van hun landingsplaatsen naar de aarde ge zonden. Malawi knoopt betrekkingen aan met Zuid-Afrika Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft bekendgemaakt, dat Zuid Afri ka en Malawi officiële diplomatieke betrekkingen zullen aanknopen. Er zullen gezantschappen geopend wor den in Blantyre en Pretoria en de hoofden van de diplomatieke verte genwoordigingen zullen de status van zaakgelastigde hebben. Malawi is het eerste Afrikaanse land waarmee Zuid-Afrika diploma1- tieke betrekkingen opent. Dit wordt door waarnemers als een suc ces voor de Zuidafrikaanse regeruig beschouwd. Overigens heeft deze stap geen verbazing gewekt. In het begin van het jaar tekende Malawi een handelsovereenkomst met Zuid- Afrika, ADVERTENTIE De Zuidafrikaanse politie heeft in Johannesburg een Rus sische spion gearresteerd, die onder een valse naam werkte en zich voordeed als een Cana dese burger, aldus generaal- majoor H. J. van den Bergh, hoofd van de veiligheidspolitie in Zuid-Afrika. Toen de man gearresteerd werd stond hij be kend onder de naam Edmund Trinka, maar hij heeft inmid dels toegegeven, dat zijn ware naam Joeri Nikolajewitsj Logi- now luidt en dat hij in 1933 in Moskou werd geboren. Ook gaf hij toe, dat hij een volledig op geleide Russische spion is met een ervaring in 23 landen en vijf werelddelen. Hij was ver bonden aan de inlichtingen dienst van de Sowj et-Unie en aan de geheime politie, de KGB. Loginow vertoefde sinds januari van dit jaar in Zuid-Afrika. Zgn oplei ding en werkzaamheden hebben zich afgespeeld in Italië, Finland, Duits land, België, Nederland, Oosten rijk, Tsjecho-Slowakije, Libanon, Egypte, Turkije, Zwitserland, Ke nia, Indonesië, Perzië, Australië, Frankrgk, Israël, Jordanië, Libië, Ethiopië, Tanzanië, Argentinië en Brazilië. Loginow verklaarde ge trouwd te zjjn en in gedwongen ver wijdering te leven van zijn vrouw Nira. Ook zij behoorde tot de KGB en werd voor opleiding naar Cuba gezonden. Zij moest inlichtingen ver schaffen, maar had geen succes en veroorzaakte zelfs 'n politiek schan daal op Cuba, dat echter door zwa re Russische diplomatieke druk piet in de openbaarheid is gekomen. Daar om werd zij niet geschikt bevonden om Loginow te vergezellen. Loginow heeft, aldus mededelingen van generaal Van den Bergh, jaren lang opleiding gehad in het Engels en het Tsjechisch door oefenreizen in Westelijke staten en in de landen van Oost-Europa. Hij kreeg ook een opleiding in het leven in verschillen de landen, in geheime operaties, ge heimschrift en codes. Hij werd daar bij ingelicht door niemand minder dan de beruchte Sowjetrussische spion Rudolf Abel persoonlijk. Deze werd in 1957 wegens spionage in de Verenigde Staten gearresteerd. Volgens generaal Van den Bergh kreeg Loginow een deel van zijn op leiding aan het Instituut voor bui- Het Witte Huis heeft zondagavond ae verloving bekendgemaakt van Lynda Bird Johnson, de 23-jarige oudste dochter van de Amerikaanse president, met de 28-jarige kapitein bij de mariniers Charles (Chuck) Robb uit Milwaukee. Het huwelijk zal begin december in het Witte Huis worden gesloten. De bruidegom wordt eind februari of oegin maart a.s. in Vietnam gesta tioneerd. Kapitein Robb behaalde in 1961 aan de universiteit van Wisconsin een graad in de handelswetenschap pen. Sindien maakt hg deel uit van het korps mariniers. Hij is thans ad judant van het Witte Huis, gele gerd in de marinierskazerne te Washington. Evenals zyn aanstaan- Tot voor enkele maanden trok Lynda Bird veel op met de film- speler George Hamilton. Haar zus ter Luci huwde vorig jaar met Pat Nugent. Inmiddels is uit dit huwe lijk een zoon geboren, Patrick Lyn don. tenlandse betrekkingen, waar hij be vriend was met Anatoli Gromiko, zoon van de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken. Ook was hij bevriend met Zaroebina, deken van het Sowjetrussische Instituut voor vreemde talen, waar spionnen dikwijls worden getraind. Bij zijn arrestatie in Zuid-Afrika vervulde Loginow een bijzondere zending. Hij was betrokken bi) on dermijnende activiteit en illegaal in ternationaal vervoer van geld. Logi now gaf de Zuidafrikaanse contra spionage na zyn arrestatie inlichtin gen over leden van de Russische ge heime dienst in de gehele wereld. HU gaf zijn ondervragers 'n lange lijst van contacten in 23 landen, waaron der Nederland. Loginow was bij zijn arrestatie in een flatgebouw in Johannesburg in het bezit van do cumenten en spionagemateriaal. Pantsjen Lama buiten Tibet? De Pantsjen Lama, de jeugdige Ti betaanse godsdienstige leider, is, vol gens een bericht van de correspon dent te Gangtok van het blad „Hin doe" in Madras, uit Tibet ontsnapt en bevindt zich nu in een ander land. Nationalistische Tibetaanse zegslie den te Gangkok, de hoofdstad van da staat Sikkim, (die aan Tibet grenst), hebben het bericht van de ontsnap ping gekregen van Tibetaanse vluch telingen, die zeiden dat het was be kend gemaakt door communistisch- Chinese autoriteiten te Lhasa, da hoofdstad van Tibet. Hij verklaarde dat de nationalisti sche Tibetanen sceptisch staan te genover het bericht, aangezien da Pantsjen Lama door de Chinezen zo zwaar wordt bewaakt, dat ontsnap pen bijna onmogelijk was. Onlangs la gemeld, dat de Pantsjen Lama zich in een concentratiekamp in het zui den van Tibet bevindt. Weer gevechten in Aden; 7 doden Gisteren zijn tenminste zeven Ara bieren om het leven gekomen en twintig gewond bU hernieuwde ge vechten in Aden tussen nationalis tische groeperingen, de NLF en da Flosy (Nasser-gezind). Er werden voor het eerst zware wapens als bazooka's en mortieren gebruikt. Volgens de politie is het aantal slachtoffers nog hoger. De gevech ten woedden in de wijk Sjeik Orman in Aden. Er zonden honderden stam leden van het platteland aan da strijd hebben deelgenomen. In het vorstendom Beihan, dat deel uitmaakt van de Zuidarabische Federatie, hebben burgers en mili tairen de macht in handen geno men en de republiek uitgeroepen. De emir van Beihan, die lid is van de Zuidarabische Federatie, is naar Saoedi-Arabië uitgeweken. ADVERTENTIE (9ucJ euwa Uit het Leidsch Dagblad van 13 Sept. 1867; Een Amerikaan, te Londen gevestigd, kondigt in de dag bladen aan, dat hij een om nibus van gomelastiek heeft uitgevonden. Deze omnibus heeft volgens de advertentie, boven andere rijtuigen van dat slag het voordeel dat, als hij reeds vol is, er nog twee reizigers in o-pgenomen kun nen worden. (Advertentie) Holl. IJ zet en Spoorw.-maatschappij. Ope ning van de Staten-G ener aal. Extra-trein op Maandag 16 Sept. 1867 des avonds Len 11 uur van den Haag naar Voor schoten en Leiden. De Administrateur.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1