Wiencse en acht in finale Wereldrecord voor Marty - weer verlies van Wijnen Kloosterman-vier en dubbel twee Jin herkansingen uitgeschakeld Fraaie remise-partij Andreiko - Sijbrands Terugval Sporttoto Rel rond Van Nes OM W ERELDTITEL 71/2 Gevloerd PAGINA 7- ^^^SCI^AGB^^^SPOK^^LEIDSC^^SGBLA^^SPOK^^leidsci^AGBLAI^^SPOI^^^LEIDSO^AGB^^^SPOR^^LEIDSCI^AGBLA^^^POR^^LEIDSCH DAGBLAD Vandaag valt beslissing ■E >nc Uioi Vichy wordt geen Bied. Dat staat na twee dagen van series [en herkansingen in het winderige Vichy wel vast. De 54ste Europese roeikampioenschappen voor heren zullen voor Neder land geen toernooi van goud, zilver en brons worden, zoals de strijd op het vriendelijke bergmeer van Bied in Joego-Slavië. Sterker nog, na de successen die in 1963 in een tropisch aan doende regenbui in Kopenhagen begonnen, vormt de titelstrijd op de Allier een niet te loochenen terugval. Slechts skiffeur Jan Wienese en de Tereus-achtwinnaars haalden via de herkansing de finales, terwijl de Laga-vier met stuurman door een overwinning op de openingsdag zich kwalificeerde voor de halve eindstrij den. Een situatie waarin de Neder landers jarenlang niet hebben ver keerd. In 1965 in Duiburg bijvoor- .«beeld zorgden de vijf ingeschreven "ploegen voor evenveel finaleplaatsen. In Amsterdam startten de oranje- PQjroeiers in 1964 zelfs In zes van de zeven finales. De darmstoornissen die de Nederlanders troffen zijn Slechts ten dele een oorzaak van de minder goede prestaties. Triest is het om te moeten vaststellen dat men jn het oranjekamp zelf mede schul dig is voor deze ziekteverschijnselen. Z. „De jongens eten sla met olie bij iergen", stelde dokter Dokkum als p xoach van Wienese aanwezig, met i«(duidelijk afgrijzen vast. „Ja- dan kunnen de gevolgen niet uitblijven". Ook de minder gelukkige boeiin- tieling bij de series vormen lang niet de enige oorzaak. Diverse ploe- :en zijn beslist minder sterk dan de irmaties, die in het verleden wer- •n afgevaardigd. Juist bij een toer- >i waaraan een recordinschrijving akt, dat de deelneming kwanti- ook kwalitatief uitermate sterk is. <rdt de minste teruggang in klasse inmiddellijk afgestraft. Hoogtepunten Hoogtepunten voor de Nederland kolonie waren gisteren uiteraard overwinningen van skiffeur Jan Wienese en de Wartena-acht. Niet tie zege bracht de toeschouwers langs le oevers van de Allier tot grote geestdrift, doch de wijze waarop de [triomfen tot stand kwamen. Zowel pan Wienese als de acht van Ne- gestart in een tempo van 49 jeheersten hun herkansing volkomen en leidden vrijwel van start tot fi- Toni Okker in halve finales Jiet. toernooi om de Roemeense ten- .niskampioenschappen, dat in Boe- kares wordt gehouden, bereikt. In 'de kwarteindstrijden rekende de Ne- J3derlandse kampioen af met de Tsjech Milan Holocek: 61 63. Zijn volgende tegenstander is de [Britse nummer vier. Graham Stil- I Bij de Ameriaanse kampioenschap- ipen in Forest Hills is men nu gevor derd tot de halve finales. Daarin hebben zich geplaatst: de Amerika nen Clark Graëbner en Gene Scott, ide Australiër John Newcombe en de DEtoeen Jan Leshley. Graebner zorgde |in de kwart-finales voor de grootste verrassing door Roy Emerson te verslaan: 8—6, 3—6, 19—17, 6—1 Bij de dames plaatsten zich in de halve finales: Billie Jean King (V.S.). Franpoise Durr (Frankr.). [Leslie Turner (Austr.) en AnnHay- aldon—Jones (Eng.). nish. Een gejuich ging op - Vichy kent de luxe van een wedstrijdrepor tage in het Nederlands - toen de speaker met overslaande stem aan kondigde „Nereus leidt met licht tussen de boten." Het duizend-meter merkteken was toen juist gepasseerd De direct daarop volgende mededeling dat de Amsterdammers hun voor sprong gestadig vergrootten, stemde vervolgens zelfs de grootste pessi misten tevreden. De vreugde over de behaalde fi naleplaats stond in schrille tegenstel ling met de ontluistering, die zich aftekende op de gezichten van de Nereus vier zonder stuurman toen de boot de steiger bereikte. Slag Maarten Kloosterman keek in het water zonder het ook maar te zien. Geen woord werd gesproken, de slag was - onverwacht ook - te hard aangekomen. Evenals iai de series ein dige de Kloosterman-vier in de her kansingen als laatste. Ter veront schuldiging kan worden aangevoerd dat op slag Kloosterman na alle le den van de ploeg darmstoornissen hadden. Daarmee kan echter niet het fa len van een dag eerder worden ver klaard. Toen waren deze roeiers na melijk nog fit. stuurman vertegenwoordigd te zijn, aangezien beide zich reeds geplaatst hebben voor d e halve finales, die vandaag worden geroeid. De Sow jet- Unie viel met vier finaleplaatsen enigszins terug. De finaleplaatsen zijn verder als volgt verdeeld Denemarken: drie finaleplaatsen; Roemenië: drie finaleplaatsen; Zwit serland: twee finaleplaatsen; Tsje- cho-Slowakijetwee finaleplaatsen. Voorts veroverden Oostenrijk (twee zonder), Italië (twee met), Hongarije (vier zonder), Bulgarije (dubbel- twee) en Australië (acht) alle één finaleplaats. Conditie Dat Rouwé en Hartsuiker in de ware herkansingen van de gestuur de tweeën kansloos zouden zijn stond oij voorbaat vast. Weliswaar voelde Erik Hartsuiker zich gisteren fit, doch de koorts en het lichte dieet dat noodzakelijk was om de maag klachten weg te nemen, hadden de conditie van de Utrechter danig aan getast. Na vijfhonderd meter roeien, waarin de Westduitsers Berger en Ott hun grote overmacht toonden, 6tond de uitslag eigenlijk al vast. De tegenwind was een dubbele handicap Oudkerk derde in Ziiricli De Belg Raymond Deloof heeft gis teren op de Oerlikonbaan in Zürich een stayerswedstrijd voor beroepsren ners over een afstand van 100 km ge wonnen. Hij legde de afstand af in 1 uur. 25 minuten en 0,2 sec. De Fransman Jean Reynal werd tweede en onze landgenoot Jaao Oudkerk kwam op de derde plaats. Wereld kampioen Leo Proost bracht het niet verder dan een vijfde plaats met vijf ronden achterstand op de winnaar. Een wedstrijd voor amateurstayers over vijftig km eindigde in een over winning voor de Zwitser Beny Her- ger. Wereldkampioen Piet de Wit meest met een tweede plaats genoe gen nemen, terwijl Dries Helsloot zich op een ronde achterslar.d als vierde klasseerde. De wereldkampioen bij de beroeps achtervolgers. de Nederlander Tiemen Groen werd samen met zijn Italiaan se koppelgenoot Angelo Damiano eerste in een omnium voor beroeps renners. Het. Zwitsersche duo Fritz en Louis Pfenniger werd tweede. In de sporttoto's 4 en 5 zijn geen eerste prijswinnaars uit de bus ge komen. Deze prijzen werden dan ook voor tweederde naar de tweed'e en eenderde naar de derde prijs over geheveld. Dè cijfers van de beide toto's zien er als volgt uit: Sporttoto nr. 4: deelnemers 580.156 voor de verzwakte Nederlandse ploeg. bl.uto inleg 73e.099.20 gld.; pryzenbe: Dubbel jammer, dat juist de Triton twee, waarvan de uitzending sterk omstreden is, geen kans heeft gekre gen op het roeiwater die kritiek te beantwoorden. Meer hadden de Nederlanders ze ker van Droog en Van Dis in de dub bel twee verwacht. Het Russische duo, aangevoerd door de befaamde Oleg Tjoerin nam in de start een beslissende voorsprong, na vijfhon derd meter was het verschil al twee /olie lengten. Geen meter hebben Van Dis daarvan kunnen terugnemen. In tegendeel, de Russen liepen nog verder van hun tegenstan ders weg en wisten zich reeds ver voor de finish winnaar. Het heeft er gisteren even naar uitgezien dat Van Nes en v. d. Want, (leden van de vier met stuurman van Laga) van daag niet hadden kunnen star ten in de halve finales van de Europese kampioenschappen in Vichy. Vrijdagmiddag namelijk liet de FISA aan de Koninklijke Nederlandse Roeibond weten dat beide roeiers voor een jaar het uitkomen op wedstrijden van de FISA is ontzegd. I11 vijf finales Oost-Duitsland. West-Duitsland en de Verenigde Staten hebben zich in de series en herkansingen de meest succesvolle landen getoond. Zij ver overden vijf finaleplaatsen. West- Duitsland en de Verenigde Staten hebben voorts nog de mogelijkheid ook in de finale van de vier met De Australiër Roy Emerson iverd gisteren in de kwartfinales van de Amerikaanse tenniskam pioenschappen uitgeschakeld door de Amerikaan Clark Graebner. Evenals vorig jaar te Wimbledon kwam Emerson in deze partij ern stig ten val Hij kwam daarbij zelfs op de baan van zijn tegen stander terecht. drag 267.913 gld.; eerste prijs: 133.602.15 gld., geen meldingen; twee de prijs: 161.942 gld., 3 meldingen, bruto inleg 516.804.60 gld.; prijzen - 90971 gld., 3 meldingen, bruto 26.990.40 gld.; extra prijs: 25.000 gld., 2 meldingen, bruto 12.500 gld. Sporttoto nr. 5: deelnemers 440.028; zruto inleg 516.804.60 gld.; prijzen- bedrag: 195.546 gld.; eerste prijs: 93.800.30 gld., geen meldingen; twee de prijs: 113.697.33 gld., 45 meldin gen. bruto 2526.60 gld.; derde prijs: 56.848.67 gld., 262 meldingen (3 met twee goed voorspelde kolommen en 1 met 4), ongeveer 212 gulden per kolom; extra prijs: 25.000 gld., 117; meldingen .ongecontroleerd), onge-j veer 300 gld. Dutlok van Heel wereldkampioen De Nederlander Dudok van Heel Is gisteren op het meer van St. Louis by Montreal voor de derde achtereen volgende maal wereldkampioen zeilen geworden in de Fiving-Juniorklasse. De uitslag van de vijfde en voor laatste wedstrijd was: 1. Dudok van Heel (Ned.); 2. Andersson (Zwcd.) 3. Tineke van de Made (Ned.). Door deze uitslag staat Dudok van Heel onbereikbaar voor de overigen, bovenaan in het algemeen klassement en is dus reeds wereldkampioen. VAN NES Oorzaak van de krasse maat regel was een incident dat zich in de middag op de overdekte tribune der officials voordeed. Van Nes, juist hersteld van een ziekte, en Van der Want hadden gezien het koude weer een plaats ingenomen op de half bezette tribunes die voor de gasten was gereserveerd. Een verzoek van een Franse official om de plaat sen te verlaten en naar de on overdekte deelnemerstribune te gaan, werd door de Nederlan ders genegeerd. Daarop werd de hulp ingeroepen van de Zwitser Riolo, secretaris-penningmeester /an de FISA. Een felle woor denwisseling. waarbij Van Nes de heer Riolo beledigde, was het gevolg. Ter plaatse strafte de FISA-official de beide Neder landers toen. „Van Nes was na tuurlijk volkomen fout", was het commentaar van mr. Suer- mondt, secretaris van de Kon. Ned. Roeibond, „maar de straf van de FISA ging toch wel erg ver. De FISA strafte niet alleen Van Nes en Van der Want. maar in feite de gehele ploeg". Vertegenwoordigers van een groot aantal roeibonden lieten Nederland daarop weten dat zij grote bezwaren hadden tegen de te snelle beslissing van 't FISA-- bestuur. Gisteravond bleek trou wens dat men ook in FISA-krin- gen niet erg gelukkig was met de gevolgde gedragsiyn. De Westduitse roeibond ver leende bemiddeling in deze kwestie. De scherpe protestnota van de secretaris van de KNRB had tot resultaat dat de FISA aldus Blaisse in de Volks krant van vanochtend de straf opschortte en de Neder landers maandag zal laten we ten welke maatregelen tenslotte tegen hen zullen worden geno men. Van Nes en v. d. Want zullen vandaag dus toch kunnen roeien. Overigens is de FISA bij roeiers en officials op het ogen blik toch al weinig populair. Donderdagavond moesten de ieelnemers hun ontspan ningszaal ontruimen omdat er een officiële ontvangst was. Voorts bemoeiiyken maatre gelen van de federatie de com municatie tussen officials en roeiers ten zeerste. Zover is de beperking van bewegingsvrij heid doorgevoerd, dat slechts de pers en enkele autoriteiten zich vrijelijk over het terrein kunnen bewegen. „Ik kan niet eens contact opnemen met de Nederlandse chef d'équipe op het botenterrein", zo stelde mr. Suermondt nadrukkelijk vast, „gelukkig is onze voorzitter commissielid van de FISA zodat hij nog wel met de roeiers kan spreken Ton Sijbrands heeft gisteren in i Livorno zijn leidende positie in het toernooi om het Europees damkam pioenschap geconsolideerd, al nader de de Rus Tsjegolew via twee vlot- I te overwinningen hem tot op een t punt. Onze nationale kampioen, die t gistermiddag aan het zwaarste ge- t deelte van zijn programma begon speelde remise tegen Andreiko, een uitslag die voor hem gunstig mag worden aangemerkt. Uiteraard ging de meeste belang stelling uit naar het treffen Andrei- ko-Sijbrands. De organisatoren had den speciale „veiligheidsmaatrege len" getroffen met een gedegen af zetting van de spelersruimte, waar door het talrijke publiek niet op het bord kon „hangen". De ouverture van deze partij was al een verras sing: Andreiko nam direct de hek stelling in. Sijbrands schoof na en- ADVERTENHE Zondag a.s. 2.30 uur DE COMPETITIEWEDSTRIJD ROODENBURG - UNITAS Sportpark „NOORD". Hockeyteam voor Leverkusen Volgende week woensdag begint in Leverkusen het wereldhockeytoer- nooi voor dames waarin de beste elf tallen uit negentien landen elkaar de hoogste eer zullen betwisten. Be halve West-Duitsland geven verder acte de présence: Argentinië, Aus tralië. België, Engeland. Nederland. Ierland, Jamaica. Canada, Nieuw Zeeland. Oostenrijk. Schotland. Zwit serland, Spanje, Zuid-Afrika. Trini dad, de Verenigde Staten en Wales. De kosten van het toernooi zijn voorlopig begroot op 270.000 gulden en de Duitse bond denkt door de verkoop van drinkglazen en zakdoe- kele ruilen op zijn lange vleugel de hele stelling vol. Hij noodzaakte An dreiko tot een forse afwikkeling, die Sijbrands, tactisch spelend, een be weeglijke stelling en bezit van het) centrum liet. Later stootte de jonge Nederlander zelfs door naar eld 28. Een omsingelingsmanoeuvre van An dreiko zag er gevaarlyker uit dan zy was. Toen nog enkele schyven waren geruild besloten de kempha nen bij een stand van wederzijds vijf schijven tot remise. In de ochtenduren had Sijbrands een fraaie overwinning geboekt. Hij vond Verleene in een strydlustige bui. Sijbrands liet zich eerst opslui ten aan zijn lange vleugel en plaats te vervolgens een fraai gambiet. Daar op werd de Belg van het bord ge combineerd. Vijfde Van der Sluis, de ajidere Neder lander, is bezig zich van de vijfde plaats te verzekeren. Zowel Reimann als Feldl leden tegen hem met goed voorbereide combinaties de nederlaag. Interessant was voorts vooral het treffen tussen Koeperman en Bajol- le. Tot 't middenspel hield de Frans man stand. Daarop bouwde Koe perman - fraai positie- en com binatiespel afwisselend - een opper machtige stelling op. Ondertussen is men in Livorno aan het rekenen geslagen. Een gelyke aankomst van Sijbrands met ten minste twee Russen behoort tot de reële mogelijkheden. In dat geval zal Sijbrands door toepassing van het Sonnenborn-Berger-systeem waar schijnlijk toch winnaar zijn. Zover zyn wij evenwel nog niet. Vandaag komt Sijbrands tegen Koeperman en Tsjegolew uit. De stand luidt nu: 1. Sijbrands ken bedrukt met het embleem van 22 Punten, 2. Tsjegolew 21. 3 4 An de internationale hockeybond iets dreiko en Koeperman. elk 20. 5 Van van de kosten terug te krijgen. Bo- i der Sluis 17- vendien moet elk land per dag voor elke speelster negen gulden betalen. De Nederlandse dames spelen op j 14 september tegen Jamaica, 16 sep- i tember tegen Nieuw Zeeland. 19 sep-1 tembar tegen Frankrijk, 21 septem- ber tegen de Verenigde Staten, 23 september tegen Zuid-Afrika en 251 september op de sluitingsdag tegen Australië. De vijftien speelsters, die de Ne derlandse kleuren zullen verdedigen, zijn: Fuus Verloop (SCHC) (captain) Marije Alsbach (Laren), José van AalstStoots (EMHC), Annetje Braat (Kieviten), Anke Denske (De- venten, Jannetje van *t Hout (Be Fan-). Jo Jilesen (NEP), Riet Kueper Cs-Hertogewbosoh), Liesbeth Lieve (BDHC), Wien v. d. Oord (Quick), Jose PoeLmans (Rapidity)Heieen van Rooy (Voordaan), Loes Seelen (Venlo), Anneke Staring (BDHC) en Jobs Verkaaik (Gooische). Hoe komt mijn club uit? UVS Sloos, Balkhoven, Koren, Lardé, v. d. Kaay, Kantebeen, Leget, Teske, Holl, Désar, v. Schooten. Roodenburg Keereweer, B. de Jonge, Pennenburg, I. van Weerlee. Ooyendyk, De Klerk, J. van Weerlee, v. Leeuwen, Den Os, De Roo, E. de Jonge. Lugdunum Peeters, Schouten,. Bavelaar, Redel, Oppelaar. W. de Roo, B. de Roo, C. de Collé, H. de Cler, Pijnakker. De Spanjaard San Miguel heeft de derde étappe van de Ronde van Catalonië gewonnen. Hij legde de De Ier Paddy Hopkirk heeft! Ill km. tussen La Raplta en Tarra- samen met zijn Franse ploeggenoot I gona af in 2 uur, 50 minuten en 36 Crellien in een BMC-Cooper „S" de sec. De Duitser Wolfshol werd op j A Ipenrally gewonnen. De Fransen een half wiel tweede, de Spanjaard i Consten en Paray werden in een Lasa legde beslag op de derde plaats.Alfa Romeo GTA tweede. ADVERTENTIE Bezoekt zondag DE WEDSTRIJD LUGDUNUM - STOLWIJK Terrein HAARLEMMERVAART. Aanvang 2.30 uur. Als ik die bandstoot maar niet had gemist'', jammerde Hans Vultink na zijn partij tegen Jean Marty, waarin de Fransman met een serie van 211 en een partijgemiddelde van 150 rond, twee nieuwe wereldrecords had gevestigd. „Want ik voelde me sterk", murmelde Vultink nog na. Het gebeurde allemaal op de tweede dag van het wereldkampioenschap 11/2 in Düsseldorj. Op de Nederlander was de hoop van Ceulemans, Wijnen en ook van de voor het eerst verliezende Berardi gevestigd geweest om tegen Marty een kunststukje uit te halen. Maar de schietgebedjes van de concurren ten van de Fransman mochten niet baten. Vultink, die door die gemiste bandstoot op 76 in zyn tweede beurt bleef staan, werd daarna door Marty vakkundig .gevloerd". De Franse troef had overigens, nadat Vultink van acquit na een klosje had ge mist, zijn plannen tot prolon gatie van de wereldtitel al over duidelijk laten doorschemeren. Min der fraai dan men van hem ge wend is, was Marty op weg gegaan naar een recordserie, ontmoette tal van moeilijkheden maar overwon ze steeds met furore tot na de 277ste carambole (het record stond met 276 op naam van Soholte) de ballen op 20 centimeter van zijn speelbal mas qué bleven liggen. Toen zag de Pa- ryzenaar de oplossing alleen nog in een losse driebander, die miste hij waardoor de absolute wereldrecords buiten zyn bereik bleven. Overigens heeft hij die op Europees niveau na het kampioenschap in maart van dit jaar in Heerlen al wel op zijn naam. Vultink, die zijn vechtlust van te voren had aangekondigd, deed nog een moedige poging om het toernooi te redden, maar na 76 kwam voor hem het einde van zyn illusies. Marty immers stootte in de volgen de beurt de ontbrekende 23 caram boles bijeen. Marty was in dubbel opzicht de grote overwinnaar van de vijfde ron de, want naast zijn prachtige zege stond de tweede nederlaag van Tini Wijnen, waardoor de Nederlandse kampioen praktisch werd uitgescha keld. Een verrassende nederlaag van Wijnen, die in zijn tweede beurt een serie van 212 had gemaakt, terwijl de Duitse kampioen Dieter Müller nog geen enkele oarambole op het bord had staan. Teen de Berlyner vervolgens met een serie van 158 vriend en vijand verraste, maakte de Nederlander zioh nog geen zorgen en er werd gesproken over een „uit schieter" Wijnen had in zijn volgen de beurt eohter toch wat minder roekeloos moeten stoten want na zijn zes punten stoomde Müller in eens door tot dioht bij de finish. Met een serie van 138 strandde de Duiser op slechts vier punten van het einde en toen was Wijnen knock out. De Nederlandse kampioen kreeg geen onoverkomelijke aan- vangsstoot, maakte nog een caram bole en ketste. Müller, die zelfs in training nog nimmer een partij in vijf beurten had uitgespeeld, greep zyn kans met beide handen. Toer Wijnen miste de nastoot en i klagend „Dat my dat na juist moet overkomen. Hoe is het mogelijk". Het antwoord kreeg hy van Ray mond Ceulemans: „Die mannen heb ben van hun leven eens een toer ge daan, die niet normaal was. Anders komen ze niet in een wereldkam- geleefd, terwijl Corin bepaald bene den zijn kunnen was gebleven. Nu werden de rollen omgedraaid. Be rardi was nergens en Corin speelde in vijf beurten uit. Groter plezier had de Waal zijn vriend Marty niet kunnen doen. Marty bofte ook dat Corin in zyn partij tegen Scherz „slechts" 274 ca ramboles tot de finish over had. Want anders zou de Fransman zijn kersverse serierecord aan de Luike naar hebben verspeeld toen die aau een slotreeks begon, die op 274 moest; eindigen. Hoezeer Wijnen aangeslagen was door de verliespartij tegen Müller bleek 's avonds tegen Ceulemans. De Belg won in zes beurten en liet Wij nen op 121 achter. Geen risico. dagen klaarblijkelijk boven zijn stand pioenschap. Daarmee had je reke ning moeten houden. Elke party moet van het begin tot eind gespeeld worden". Wat de Vlaming daarmee bedoel de. toonde hij weinig later zelf aan tegen Spielmann, die na zijn derde beurt op een totaal van 140 kon bo gen, terwijl Ceulemans nog slechts 45 caramboles byeen had Toen bouwde de Belg met een serie van 221 aan zijn zege, cie drie beurten verder een feit werd, ook al omdat hy Spielmann geen enkele kans meer bood. Marty, die na de vijfde ronde het klassement aanvoert met veruit het hoogste gemiddelde van 50, kwam al bijna op fluweel door de eerste nederlaag van Berardi te gen Carin. De Argentijn had twee Marty nam geen enkel risico tegen Spielmann. die na diens zesde beurc met 10762 leidde en maakte toen ineens met 238 de party uit. Zyn voornaamste en ook enige con currenten zyn intussen Ceulemans en Berardi. Want ook de Argenyn won zyn partij in de zesde ronde van Vultink, die teleurstelde en in der tien beurten met 300—197 ten onder ging. Overigens bevestigde Berardi zijn titelkandidatuur pas in zijn der tiende beurt door met een serie van 104 de partij te beëindigen. De stand na zes ronden luidt: Marty 5 10 277 50.00 Ceulemans 5 8 222 32.23 Berardi 5 8 164 30.65 Corin 6 6 274 22.46 Wijnen 5 4 236 31.53 Vultink 6 4 198 24 68 Spielmann 6 4 129 19.71 Scherz 5 2 116 24.51 Müller 5 2 158 1889

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7