EIDSCH DAGBLAD ertrouwen terug bij personeel Van Heijst Geen premie A. W.Z. Compensatie na Aberfan-ramp f 5995,- JAMIN r| Politici in de bocht Komplot in Opper Volta NECKAR JAGST GEBR. HUISMAN Surveyor uit koers CORTINA 1200 ericht 1 maart 1860 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 No. 31377 teur: E. A. E. van Dlsboeck redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling*, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ïolgende week overneming bedrijf? (Van onze Haagse correspondent) het Belgische hotel, waar president-directeur J. P. J. van it van de Haagse radiatorenfabriek J. B. van Heijst op jersvoorschrift volledige rust zou moeten hebben, heeft louder B. Bol (Economische Zaken) gisteravond een zes durend gesprek met hem gehad. De heer Bol zal, hoewel [emeente niet meteen en rechtstreeks hulp kan bieden, iten te bemiddelen bij reddingspogingen van de werkgele ed. Bij zijn terugkeer liet de heer Bol zijn dochter zeggen, I te willen verklaren. de rotsvaste overtuiging van de in- ventarisator A. C. de Vreede, 61 jaar oud en met 43 dienstjaren de man, die het langste mee loopt en die de generaties Van Heijst heeft zien ko men en gaan. „Mijn man is 56 jaar. Hij is plaat werker en hij is 12.5 jaar bij het be drijf. Wat moet zo'n man als hy op straat komt te staan", zei mevrouw J. Meijer. „En wat er nu allemaal over de oude heer Van Heijst gezegd wordt. Voor ons was-ie goed. Met ons 25-jarig huwelijksfeest kregen we een groot bloemstuk en een enveloppe met 75 gulden". Wethouder bemiddelt pogingen van de wethouder 1 na de volgende week van be ltinnen worden, indien de Am- ik z(jn garanties voor de loon- u niet zou verlengen. Voor vol- week zijn de lonen gegaran- Noch de werkgeversbond voor Itndustrie, noch de werkne- inden verwachten echter, dat :^|.|nk een dergelijek beslissing te nemen. Volgende week ligt -erneming van het bedrijf in irschiet. Voor vrijdag zullen, jijde bonden, de bewindvoerders irekingen daarover hebben af- it een voortzetting van het onder mede-directie van de directeuren, voor de bonden aardbaar is, zullen zij hun le- vlseren ontslag te nemen in- it het geval mocht blijken. De hebben er het volste vertrou- dat het personeel van Van volgende week blijft. De 'Jjelschef van de Rotterdamse Smit jr., die gistermiddag al gse fabriek was geko- 150 vaklieden te werven, is zonder pogingen daartoe te .en vertrokken. Op dat mo- bekend dat de volgende in definitieve redding moge- de poort van het bedrijf ston- itermiddag Haagse huismoe- de angst in het hart en hoofd vol zorgen. Maar voor pe week zit het goed en daar- j zal wel een oplossing worden en, verwacht men. pertrouwen bij de werknemers Heijst is weergekeerd, ^bedrijf hoeft niet kapot", was ADVERTENTIE jfpAPEN ■wioiPUNSBURt» 1 onze collectie al gezien? Zo -om daD spoedig kijken Ruime parkeergelegenheid. 'ERBERICHT Lustig en zonniger 'oot hogcdrukgebied, dat zich Azoren via West-Euroap naar Azoren via West-Europa naar uitstrekt blijft rustig en te- 'at zonniger septemberweer met een kleine stijging van ttuur. In de bovenlucht is ech een hoeveelheid vrij koude ihtergelbeven, hetgeen vooral irden en oosten van het land verspreide bui in de middag 't'jolg kan hebben. Gisteren wer- :en aantal provincies nog bui- ^-argenomen met onweer, on- i V de al vrij hoge barome- Tijdens het weekeinde - *1 •bet stabieler met een meer na- 'eertype en 'n stijging van de tuur tot omstreeks twintig In de morgenuren zal er ilijk mist of nevel voorkomen, it hoort erbij. In deze tijd jaar wil het weer overdag en stabiel blijven. In Polen eren nog 26 graden geme- is mogelijk, dat deze war- 'ht In de komende dagen met ikke oostenwind enig terrein men in onze richting. 10 SEPTEMBER 6.05; onder 19.08. op: 14.26; onder: 21.35. /ter in Katwijk: 7.03 en igwater: 3.03 en 15.16. IJ 11 SEPTEMBER op: 06.07; onder: 19.06. Jop: 15.45, onder 22.19. «pater: 7.58 en 20.29; -.f water: 3.44 en 15.59. 'j }uininer bestaat uit 20 pagina'8 Hoopgevend „Voorlopig kunnen we weer een week vooruit", zei chef B. Muilwijk (43) opgelucht. „Het is nu weer hoop gevend en er hangt veel van onszelf af. Wat ons heel erg heeft verbaasd is de uit de kranten vernomen reac tie van de oude heer Van Heijst. Hij zou nergens van hebben geweten. nou vraag ik u". „Als iemand wat weten wil, belt- ie me maar op", zou de oude heer J. van Drongelen. Bedrijfsleider van Heijst gezegd hebben, zei baas Lodder las die uitspraak in de krant. Hy wilde wel eens iets we ten en belde net zo lang tot hij de oude heer Van Heijst aan de lijn had. Hij werd prompt telefonisch ontslagen." „Maar zeg niks van de jonge heer Van Heijst," vielen collega's hem by. „Die jongen kan niet helpen dat hy zo'n vader heeft." „Ik heb meegemaakt, dat de jonge heer Van Heijst zyn vader de waarheid wilde zeggen. Hij werd meteen de kamer uitgegooid", zei Van Drongelen. „De jonge Van Heijst is een beste kerel, en dappere kerel want het valt niet mee in deze omstandigheden de he le dag door de fabriek te lopen en h(J doet het toch maar", voegde chef Muilwyk er aan toe. „Waar praten we over, er is een grote order aan stalen ramen," al dus lnstructeur-fraser J. J. van der Werff. „Er zyn nog orders voor hon derden meters radiatoren en willen we die orders op tijd de deur uit krijgen dan moeten we overwerken. Het bedrijf is kerngezond". „We hebben nu weer vertrouwen," zeiden ook de buitenlandse arbeiders. Was het fout gegaan, dan hadden we naar Marokko teruggemoeten," zei de 36-jarige Radi Karbache. Een van de tientallen buitenlandse ar beiders, die bij Van Heijst een goe de boterham verdienen. Het zijn spannende dagen geweest. De Ne derlandse collega's hebben hun bon den, maar voor ons was het weer loos afwachten," voegde zijn vriend en collega Havafe Bakrimi (32) er aan toe. In Wier den Ook in Wierden zijn de arbeiders van Van Heijst gistermiddag opge lucht en blij lachend naar huis ge gaan. Tot maandag, konden zij zeg gen, in plaats van tot ziens op het arbeidsbureau .En men hoopt ook daar, dat de komende week een op lossing zal geven. Maandag zal een van de twee be windvoerders, dr. ir. J. G. Schlinge- mann naar Wierden komen om het personeel en de vakorganisaties vol ledig te informereen over de gang en de stand van zaken. Een inzicht in de bedrijfssituatie de bewindvoerders nog niet. In de loop van de volgende week hopen zij nadere mededelingen daarover te doen. Stichting van de Arbeid (Van onze Haagse correspondent) De Stichting van de Arbeid wil niet, dat voor de AWZ, de algemene wet zware geneeskundige risico's, een premie wordt geheven. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de Stichting de bezwaren tegen het voor de vierde maal gewijzigde wets voorstel uiteengezet. Het bestuur van de stichting meent dat financiering, zoals aanvankeiyk is toegezegd, volledig moet geschie den uit de algemene middelen. Indien Prinses Kira van Pruisen overleden Prinses Kira van Pruisen, de echt genote van het hoofd van het Huis Hohenzollern, Prins Louis Ferdinand, is gisteren in de leeftijd van 58 jaar na een korte ziekte in een ziekenhuis in St. Briac (Frankrijk) overleden. Prinses Kira, die met Louis Ferdi nand op het landgoed van haar broer grootvorst Wladimir van Rusland, in Bretagne vertoefde, moest enige da gen geleden met zware hoofdpijn naar het ziekenhuis vervoerd worder. Haar stoffelijk overschot zal naar Hechingen in Boden-Württemberg gebracht worden en in het graf van Hohenzollerns bijgezet worden. Prinses Kira werd 9 mei 1909 als dochter van Grootvorst Kiril Wladi- mirowitsj van Rusland en Prinses Victoria Feodorowna van Saksen- Coburg en Gotha in Parijs geboren. In 1938 huwde zij met Prins Louis Ferdinand van Pruisen. Het Russi- sche-orthodoxe huwelijk werd op 2 mei in Potsdam gesloten en het Evan gelische huwelijk op 4 mei in Doorn in Nederland, waar de voormalige Duitse Keizer Wilhelm destijds in ballingschap woonde. Prinses Kira laat vier zoons en drie dochters achter. die niet toereikend zyn om het pak ket van verstrekkingen geheel te fi nancieren, moet de verstrekking maar worden aangepast aan de be schikbare gelden. In ieder geval moet worden nage gaan of er belangrijk kan worden be spaard op de organisatie van de uit voering. De beslissing over de finan ciering moet, zo zegt de Stichting tenslotte, in ieder geval worden be perkt tot het eerste jaar na invoering van de wet. De stichting voert by de afwyzing van de premieheffing o.m. aan, dat er by het overleg over de premielast voor de sociale verzekeringen per 1 juli van dit jaar ervan is uitgegaan dat de A.W.Z. niet tot een verzwaring van de premielasten zou leiden. Voor het loonbeleid voor het volgend jaar zou een A.W.Z.-premie moeiiykheden Onderwijzers stakenouders voor de klas Als burgemeester Lindsay van New York zyn zin krygt, zullen maandag op de lagere sccholen in de stad de ouders van de kinderen voor de klas staan. Ondanks de on der wyzersstaking zullen de scholen maandag volgens plan beginnen. Lindsay kondigde dit gisteren aan op een persconferentie. Hy zei dat aan de ouders zou wor den gevraagd tegelyk als onderwy- zer en ouder te fungeren. In de staat Michigan genieten een half miljoen leerlingen van een onver wachte verlenging van hun vakantie. Ook daar staken de anderwyzers voor meer salaris en verkorting van hun werktyd. evenals in Florida, Il linois en Kentucky. geven, vooral ook omdat een styging van de andere sociale premies wordt verwacht. Sabotagedaad in Gaza Een Israëlisch patrouillevoertuig is in de door Israël bezette strook van Gaza op een myn gelopen. De ont ploffing in de buurt van het plaatsje Jaballya, ten noorden van Gaza, heeft een Israëlische officier het le ven gekost en vier Israëlische mili tairen verwondingen toegebracht. Tien dorpelingen zyn gearresteerd en drie huizen waarby de sporen van de saboteurs doodliepen, zyn door Is raëlische militairen opgeblazen. Vol gens de politie vond men in één van de huizen een ontsteking en explo sieven. Prins Harald huwt niet met Son ja Haraldsen Een woordvoerder van het Noors Koninklyk Huis heeft gisteren ver klaard dat Kroonprins Harald geen plannen heeft om een morganatisch huwelijk te sluiten. Hy sprak hiermee de Noorse kran tenberichten tegen die gewaagden van een mogelijk huwelijk van de Prins met Sonja Harandsen, de 30- jarlge fabrikanten-dochter in Oslo. Aan het touwtrekken om de grootte van de financiële compensatie voor de ouders van 116 kinderen, die vo rig jaar oktober in het Britse myn- dorp Aberfan het leven lieten toen de berg mynafval ging schuiven, is vrydag een eind gekomen. Elk gezin dat een of meer kinderen verloor, krygt nog vyftigduizend gulden uitge keerd boven de bedragen die al uit het door giften uit de gehele wereld gevormde fonds zyn uitgekeerd. De man, die de belangen van de ouders verdedigde, C. Sullivan, zei: „We zyn goed behandeld. Geld kan ons verlies niet vergoeden, maar een volle beurs maakt het lyden drage- ïyker". De nabestaanden hadden al een flink bedrag ontvangen, maar er volgde een heftige discussie of zy meer of minder hadden moeten heb ben. Het na de ramp gevormde fonds beschikte over een bedrag van ongeveer 18 miljoen gulden. Na an dere uitbetalingen, zoals aan de na- AD VERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS bodegraven I I I I I I Kerkstraat 2-28 W W I Telefoon 01726-2541 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. gelatep betrekkingen van 28 omgeko men volwassenen en reserveringen voor gewonden, houdt het fonds acht miljoen in kas voor nog nader te be palen bestemmingen. De VARA bracht voor het gisteravond uitgezonden VARA- Raboem-TV vele politici bijeen op de skelterbaan in Drieber gen. Links en rechtsconservatief en progressief, radicaal of niet, met of zonder snor, alles snorde langs elkaar heen. Voor de aanvang van de verbitterde strijd konden Han Lammers („Tien over rood"), Ed van Tijn (PvdA) en D'66-theoreticus drs. Gruijters nog rustig' worden verenigd voor een plaatje. Daarna barstte het geweld los. Wassenaars burgemeester en liberaal kamerlid mr. Geertsema (links) vloog door de bochten, maar kwam desondanks in de finale niet verder dan de derde prijs. De christelijk-historische heer Bos was iedereen te vlug af. En de socialist Van den Doel drong zich nog tussen hem en de liberaal. De KVP-er Jansen lag er toen al radicaal uit. President Lamizana van Opper Volta heeft vry dagavond in een ra diotoespraak meegedeeld, dat ver scheidene arrestaties zyn verricht in verband met een komplot om „de huidige leiders van het land het leven te beroven." De president zei dat een „illegale organisatie van naar macht honge rende avonturiers de openbare me ning in de hoofdstad en enkele an dere plaatsen trachten te vergifti gen." Kolonel Lamizana, een beroepssol daat die in de tweede wereldoorlog in het Franse leger vocht, nam vo rig jaar de macht over van ex-pre sident Jameogo na een algemene sta king uit protest tegen versoberings maatregelen. Na de machtsovername zei Lamizana dat het leger de keus had gehad op de demonstranten te schieten of de macht over te ne men. Hy werd president, premier en nam ook twee ministersposten op zich en zei dat het leger niet lan ger dan nodig wilde regeren. In de cember echter - na onrust tussen de politieke partyen - besloot het leger nog vier jaar aan de macht te biyven. Opper-Volta, een vroegere Franse kolonie, werd in 1960 onafhankehjk en heeft een bevolking van vier- en-een-half miljoen zielen. ADVERTENTIF BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE Met neerklapbare achterbank f 4300,Eerste aanbetaling f 2150 Restant kan in 6 - 12 of 24 maanden gefinancierd worden. Hoge inruilwaarde. Benzineverbruik 1 18. Vraagt demonstratie Levendaal 80 - Telefoon 3400022962 Leiden De gisteren gelanceerde Ameri kaanse maanverkenner Surveyor V kampt met technische moeilijkheden. By een koerscorrectie bleek een brandstofklep niet goed te sluiten. Men heeft het mankement gedeel telijk verholpen, maar de mogeiyk- heid bestaat, dat de Surveyor niet op het vastgestelde tydsip by de maan arriveert, waardoor de gehele vlucht zou mislukken. Ruimtevaartdeskundigen zelden later dat de maanverkenner moge lijk in een baan om de aarde zal terecht komen. ADVERTENTIE Vanavond op deT.V. 1e net om 20.16 uur ADVERTENTIE speculaas niet duur ive/ heerlijk @uc/ êföe, euwa Uit het Leidsch Dagblad van 12 Sept. 1867: Een jongen van omstreek 6 jaren viel te HellevoetsluU in de haven en ware gewis verdronken, zoo niet de 80- jarige grijsaard De Ruy-er zich gekleed te water had begeven, wien het gelukte hem te grijpen en aan wal te brengen. Eene dubbele vol doening ondervond de grijsaard, toen hij in den drenkeling zijn kleinz ton herkende. AdvertentieTegen No vember verlangt men een Keuken- en Tweede-meld, zindelijk en bekwaam ooor hun werk. Adres bij Gebroe ders van der Hoek, boekhan delaren alhier. Brieven fran co Letter IJ.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1