T S J E C H O - SLOWAKIJE herstelt zijn kunstschatten Tienduizenden monumenten itzicht naar twee kanten K0EK5-SL0T GELDGEBREK PROBLEMEN NEDERLANDS SEPTEMBER PRUIMENJENEVER PARIJSE SFEER V SEPTEMBER 1967 L.D.EXTRA De foto hiernaast geeft een beeld van de hoofdboulevard van Praag: Vaclawske Namesti. Op de foto daar onder: nabij Hradec Kralové ligt het slot Koeks, dat als hoog tepunt van de Tsjechische barok- bouwkunst geldt. Imposant zijn de vele beelden van M. B. Braun. Tsjecho-Slowakije is be zig zijn kunstschatten te herstellen. Het is jammer genoeg nogal laat tot het inzicht gekomen dat gebouwen die in gotische of barokstijl zijn opgetrokken, slechts voort blijven leven bij de gratie van geregeld onder houd. Op het ogenblik is men echter aan het redden wat er te redden valt en naar het zich laat aanzien is men daar mee nog net op tijd. De Tsjechische monumentenwet dateert pas van 1958, waarbij elk oud gebouw van vóór 1880 tot (staats) monument werd verklaard. Later werd deze wet ook van toepassing verklaard voor latere repre sentatieve bouwwerken, bij voorbeeld in de jugendstil. welke stijl in dit land nogal rijk voorhanden is. onvergetelijke indruk maken, even als trouwens het beroemde Wallen- steinpaleis en het Czerninslot. Wie de in elke reisgids genoemde markante monumenten langs gaat, komt tot de ontdekking dat de meeste in de steigers staan - de praktische uitwerking van de monu mentenwet is pas enkele jaren aan de gang. In feite zijn de 34.000 mo numenten in Tsjechië (Slowakije heeft in de republiek 'n apart mo numenten-orgaan) nog niet eens volledig gecatalogiseerd - het is een werk dat is de komende twee jaren moet gebeuren. In 32 gevallen heeft men gehele stadskernen tot monu ment verklaard, o.a. de historisch overweldigende binnenstad van Praag. Maar bij de werkelijke res tauratie, waaraan het merendeel der gebouwen hard toe is, omdat er sedert 1939 vrijwel niets aan werd gedaan, stuit men op geldgebrek - een verschijnsel dat, op dit terrein, blijkbaar internationaal is. Maar ook buiten Praag zijn prachtige stalen van oarokstijl te vinden, zoals 't klooster van Rajh- rad en de met gothiek vermengde kerken in Kladroeby, Zeliw, Zdar Nad Sazavoe en Koetna Hara. Door de samenwerking, typerend voor de baroktyd, tussen bouw:~eesters en beeldhouwers ontstond de imposan te versiering van 't Koeks-slot met de onder de open hemel neergezet te beelden en de beeldenreeks op Praags beroemdste brug over de Moldau, de Karlsbrug. De oorlog heeft merkwaardig ge noeg in Tsjecho-Slowakije weinig kunstschatten verwoest. Het is vooral de bijna dertigjarige ver waarlozing die restauratie dringend noodzakelijk maakt. In zekere zin is Tsjecho-Slowakije op het ogenblik een land van steigers en metselaars - de helft van de monumenten lijkt omgeven door houten en ijzeren om gangen die de gevelschoonheid aan het oog onttrekken. Maar dat is ui teraard slechts tijdelijk. Vaak zijn de interieurs al gerestaureerd, soms met gebruikmaking van mo derne, maar goed aangepaste ont werpen. In 1965 werden vijftig miljoen kronen voor dit doel uitgetrokken voor de landen Bohemen en Mora- vië, het jaar daarop werd 34 mil joen gereserveerd. Als men nagaat dat alleen voor het opknappen van de St. Niklauskerk in Praag al twaalf miljoen nodig is, kan men zich voorstellen dat Tsjecho-Slowa kije voor grote problemen staat Het merendeel van de in Bohe men en Moravië aanwezig kerken, paleizen en statige woonhuizen werd in barokstijl gebouwd en voor al de oude binnenstad van Praag heeft een uitgesproken barokkarak- ter, waarin de door vader en zoon Dientzenhofer gebouwde twee Nico- laaskerken op iedere bezoeker een Nederlandse kunst is dikwijls ver tegenwoordigd. In een zeventiende eeuws jachtkasteel bij het dorp Vel- trocsy wordt aan dc bezoeker trots 'n eeuwenoud Nederlands tapijt ge toond, Delfts blauw en voorbeelden van het Nederlands meubelmakers vak. In het op vilten pantoffels te betreden museum bij de stad Mei- nik liggen tussen de afschuwelijk slecht belichte werken van de Tsje chische barokschilders Karla 8kre- ty en Liska, enkele oude getekende kaarten van Jan Houwen („Gesighfc op Rotterdam") en Carolus Allard („Hollands admiraalsschip"). Srno in Tsjecho-Slo- j tkije ligt chateau lielberg een fasci- middeleeuws bouw- slter bij verbouwingen ische, barok - en re- i esausjes overdekt, tijd is het een ge- geweest. De Duitse herbergden er tij- oorlog 78.000 gevan- lu is er in de kelder en daarboven een ex- restaurant met mee- Hongaarse muziek. Het is een van de tweeduizend kastelen in Bohemen en Moravië hoeveel er in Slowakije zijn kan de kunsthistorica van monumen tenzorg ons niet vertellen, omdat ze daar een aparte administratie voeren waarin we geen inzage heb ben. „Ook dat klinkt even vre?wd in de oren, zelfs als je zojuist h^bt gehoord dat „Tsjecho-Slowakije een socialistische op een verbond tussen arbeiders, boeren en schep pende intellectuelen gegronde slaat is, van twee gelijkberechtigde vol- jen laten hun blade, «en omdat alle voe. bffen weggezogen Ideboom inde koude zo weinig mogelijk jping moet hebben De zon komt van het teken Maagd in het te. ken van de Weegschaal. Van elke 10 regendruppels verdampen er 5,de rest vloeit weg of verzinkt. De eerste tekenen v.d. vo geltrek worden zichtbaar, van de ongeveer 300soorten vogels in noordelijkEuropa trekken er onqeveer175 weg Hier wordt het herfstmaar op het zuidelijk half rond begint op22sept.delente ^dochtertje in een Vanguard.raket .Deze foto cirkelt tot ca.1990 rondde aarde. 9em. etmaaltemperatuur.gemeten in DeBilt.in sept, is 16_12graden C. keren de Tsjechen en de S.o- wenen". In het (uitstekende) hotel Continental verneem je dat dit ei genlijk een flatgebouw is, bestemd voor kinderloze echtparen, .naar omdat de huur te hoog uitkwam is er maar een hotel van gemaakt. Het zyn enkele opmerkelijke fei ten die enige glazen Sliwowitsch nodig hebben om je ervan te over tuigen dat het helemaal niet op merkelijk is. Pruimenjenever is de nationale alcoholische drank in een land waar Coca Cola nog een on bekend begrip is, maar waarin een stad als Pilsen wereldfaam ver wierf als uitvinder van het glaasje pils. Een land dat, vooral in de grote re steden, een pas verworven uit zicht naar twee kanten heeft: aan de ene zijde de steevast als kapita listisch blok aangeduide landen, aan de andere kant de broeders in het communistische geloof. Maar nog geen tien procent is lid van de partij, wordt gefluisterd en vele televisie-antennes zijn op Wenen gericht, hetgeen niet langei verboden is. In een bar-dancing dansen mes jes en spijkerbroekjongens in een kleding die bij ons verleden tyd is op een muzikaal ritme dat juist aan de „Twelve o'clock-rock" is toegekomen, 's Avonds en in de voornacht zyn de voornaamste straten van Praag gevuld met jon geren die uit de café's.bioscopen en theaters stromen. Het geeft de stad een Paryse sfeer. De „halbstarken" beginnen een probleem te worden. Bij een kerk waarvan de deur hermetisch geslo ten blijkt, zegt men ons „dat doen we omdat een troep jongeren hier al enkele keren probeerde binnen te dringen om de boel kort en klein te slaan". Maar de kerkdiensten zelf worden goed bezocht, ook door jongeren, al mag er geen religieuze propaganda gevoerd worden. Het theaterleven bloeit, in een paar Praagse cabarets worden wee politieke grappen gemaakt waar van we geen woord verstaan, maar die het publiek telkens tot een ova tioneel applaus brengen. Het ca baret heeft een bar boven zich waar geen plaats onbezet is. De films in de bioscopen zyn van vrij oude makeiy „Fanfan le tulipe". Old Shatterhand en Ame rikaanse komedies o.a. waartegen, over staat dat dit het land is van wereldberoemde filmers zoa'is Een opvallend barokbouw- iverk is het slot Boechlowice bij Oeherske Hradiste. Het stamt uit het eind van de zeventiende eeuw en wordt nu zorgvuldig gerestaureerd. Bij de uitbreiding en nieuw bouw van de steden houdt men moderne patronen aan. Een voorbeeld hiervan is het plein in Gottwaldow, waar de (vroe gere) Batafabrieken zich be vinden. Corbusier was een van de ontwerpers van Gottwaldows uitbreidingsplannen. Trnka en Zeman en van een al even beroemde filmacademie. Overdag concentreert zich de be langstelling van de wandelaars op de weinig spectaculaire etalages, waarvoor men zich in groepen ver dringt, al is er in onze ogen niet veel te zien. Nog vyf jaren, en West-en Oost zyn helemaal naar elkaar toege groeid, zegt een onbekende Tsjech in een café. Misschien is de wens de vader van de gedachte, want ook de Tsjechen weten dat deze vrye.c maatschappy nog slechts een Jaa: of drie bestaat en dat het van het ene ogenblik op het andere afge lopen kan zyn als „hogerhand" het wil.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13