HOFNAR Dochter van fabrikant Noors koningin? Geraffineerde opzet in Naked runner Mooimaar slecht V het fijne rokertje van Rode-kruiskisten blijven in studie fRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD LUXOR Frank Sinatra is met „The naked runner" niet bijzonder gelukkig geweest. De ze film uit eigen studio hij speelt zelf de hoofdrol is ge baseerd op een boek van Fran cis Clifford, die als thema koos. dat het Engelse landsbelang de dood van een gevaarlijke spion en verrader noodzakelijk kan maken. Maar wat in een boek. al is het nog zo hard, betrekkelijk vaag blijft en daardoor nog aan vaardbaar is, is veel moeilijker te verteren wanneer men de a.s. moordenaar in kleuren en op het brede doek ziet mani puleren. Nu is die aanstaande moordenaar --Sinatra in de rol van de zakenman Sam Laker in feite het slachtoffer van een komplot van de geheime dienst. Die dienst heeft namelijk tot taak de schurk Frenzel op te ruimen en zoekt iemand, die dat vuile karwei opknapt zonder het zelf te weten. Sam Laker is het slachtoffer van dit opzetje als hij met zijn zoontje naar de jaarbeurs in Leipzigreist en daar contact opneemt met een vrou welijke kennis uit de oorlogsda gen. Intussen lokt de Engelse geheime dienst Sams zoon Pa trick weg met de bedoeling op die manier vat op hem te krij gen. Bovendien suggereert men. dat 't hier om de Oostduit- se staatsveiligheidsdienst gaat. Het lijkt allemaal nogal ver ward en pas aan het inderdaad buitengewoon verrassende slot komt Laker (die eerst nog de chef van de Oostduitse veilig heidsdienst heeft gedood, maar in werkelijkheid Frenzel uit de weg heeft geruimd) tot't inzicht hoe de zaken nu eigenlijk pre cies in elkaar hebben gezeten. Het oordeel over dit werk kan moeilijk anders luiden dan: hard en verward. Dit laatste bezwaar komt pas in de laatste meters te vervallen. wanneer de toeschouwer samen met Sam Laker ondekt hoe uiterst ge raffineerd het spel van de Brit se geheime dienst eigenlijk is geweest. LIDO Alweer een film in het James Bond-genre: véél sex, véél misdaad, véél hoogopgevoerde spanning'. Schone vrouwen, die voor de ergste moorden niet terugdeinzen en voor wie geen enkele man veilig is Het gaat hier, in steeds weer luxueuze entourages, om 't ver krijgen van een olie-concessie, waarmee miljoenen guldens zijn gemoeid. „The Pgoenician Oil Company" is daarin geïnteres seerd en Hugh Drummond, een detective in dienst van Lloyds of Londen, moet onderzoeken hoe de bijzonder hoog verzeker de oliemagnaat Henry Keller 'n plotselinge dood vond. Ook an deren werden op geheimzinnige wyze vermoord en het zijn al tijd weer vrouwen, die op bevel van een zekere Carl Petersen daarin betrokken zijn. Deze Carl Petersen heeft een ganse organisatie opgebouwd om olieconcessies in handen te krij gen en hij weet hoe hij vrou wen moet gebruiken voor zijn duistere manipulaties, die zich ook tot op de effectenbeurzen uitstrekken. Drummond weet tot dit alles door te dringen, niet dan na de hevigste gevechten. De climax in zijn vele opwindende avontu ren vormt de lugubere schaak partij met door een computer voortbewogen levensgrote figu ren, waarin hij zich tegen over de gevreesde Petersen te weer moet stellen. Zoals dat ie dere rechtgeaarde detective ge lukt. slaagt hij er in zijn vijand te overmeesteren, waarna aan boord van een schip de bom ont ploft. waarom het tenslotte Men moet zich niet afvragen, of de ganse zaak logisch in el kaar zit. Daar gaat het in films als deze niet in de eerste plaats om: wel wordt de toeschouwer meegesleurd in een reeks hevig emotionele gebeurtenissen, waarin schone vrouwen voor niets staan en er geen been in zien de mannen meedogenloos naar een 'andere wereld te hel pen Elke Sommcr en Sylvia Kos- cina zyn twee van die vele ver leidelijke vrouwen in deze boei ende film, maar een werkelijke ontmoeting met haar moeten wij U ten stelligste ontraden Wie van 't genre houdt, kan Sound of Music TRIANON Opnieuw een weekje „Sound of Music," voor wie deze musical nu nog echt niet heeft gezien of nog eens wil gaan zien. hieraan echter stellig zijn hart zolang 't nog klopt! opha len. Superagent Mark Donen REX Superagent Mark Donen de zoveelste kracht patser in dat hele speciale we reldje dat aan agent 007 zijn bestaansrecht dankt. Ook hier weer forse vecht- en dito schiet partijen. die door de Held stuk voor stuk zegevierend worden beëindigd. Mark Donen, agent Z 7, trekt er op uit om achter het geheim te komen van een dodende straal, een wapen dat werd uitgevonden door de Duit se geleerde Liebrich. Diens as sistent, Kosky. laat de geleerde echter verdwijnen en tracht zelf zjjn voordeel met het wa pen te doen. Als hij de Ameri kanen, Russen en Chinezen op dit punt tegen elkaar uit kan spelen, is en een fortuin voor hem te verdienen. De kwestie is alleen: waar is de formule verborgen? Hij weet dat het in een copie van een schilderij moet zitten, maar welk en waar nu eigenlijk precies? Er komt een wilde jacht op gang. met een dubbelganger, agenten en agentes. Het loopt allemaal betrekkelijk goed af, maar bijster duidelijk is het lang niet altijd. Daarvoor werd veel te fragmentarisch gefilmd en heeft men ook een veel te slordige wijze van overvloeien gevolgd. Bloiv- v-up STUDIO Natuurlijk is ..Blow up" geprolongeerd. Het zou ons verbazen als het slechts •ij twee weken bleef. Deze kleu renfilm van Michelangelo An- tonioni heeft in sommige ste den vele, vele weken gedraaid. Om begrijpelijke redenen. Voor al omdat deze film veel stof tot discussie geeft. Zuiver ambach telijk gezien heeft Antonioni een prachtige rolprent gemaakt. Vol gave beelden en talentvol gecomponeerde scènes. Maar men kan eindeloos debatteren over de vraag of de schijn en werkelijkheid, die de Italiaanse cineast door elkaar heeft ge vlochten, nu werkelijk wat te zeggen hebben. Is Antonioni een charlatan, die speelt met zijn filmische talenten of is hij een echte denker, die zijn eigen ge dachten door middel van het medium film naar buiten brengt? Als het laatste het ge val is kunnen wij zijn ideeën in ieder geval niet tot de onze ma ken. FRANK SINATRA Jules Verne verfilmd CAMERA Enkele van Jules Vernes boeken zijn verfilmd. Zo ook het beroemde 20.000 mijlen onder zee, waarnaar de film ge maakt is welke deze week in het theater aan de Hogewoerd is te zien. In het begin is de film een beetje traag, er zit vaart noch spanning in. Dat wordt na enige tijd wel beter. Verder valt er veel te genieten van de mooie natuuropnamen, zowel boven als onder water. Het verhaal speelt zich af in 1868 in de Stille Zuid zee waar alle schepen worden vernietigd door een monster. Een oorlogsvloot trekt uit om het dier te bestrijden. Deze tocht wordt meegemaakt door een bio loog, die het beest wel eens wil zien. Ook dit schip wordt aan gevallen. De professor, zijn hel per (Peter Lore) en een boots jongen (Kirk Douglas) weten in een sloepje te ontkomen, alle anderen verdrinken. Dit drietal ontdekt dat het monster een boot is die onder water (de Nau tilus) kan varen; de bevelhebber is kapitein Nemo (James Ma son) die alle schepen die oor logsmateriaal vervoeren wil tor pederen. Op deze manier denkt hij een einde aan alle strijd in de wereld te kunnen maken. In de bioloog heeft kapitein Ne mo iemand gevonden, die zich voor de wonderen van de onder waterwereld open stelt. De bootsjongen tracht echter keer op keer de Nautilus te ontvluch ten. Hij wordt in de ijzers gesla gen. In een gevecht met 'n reu ze octopus dreigt Nemo het on derspit te delven, hij wordt door de jongen gered. Toch zal de Nautilus en de hele bemanning vergaan. Het werk van de kapitein is echter niet voor niets geweest: hij heeft aangetoond hoe mooi de wereld kan zijn als er maar vre de is. Dat is ook de boodschap die hij aan de professor geeft wanneer deze hem vraagt of hij het grote geheim mag openba- Moordenaar van Franse vrouw uil koffer gevonden De Franse politie is er in geslaagd gisteren de naam te vinden van de vrouw, wier lichaam dezer dagen werd ontdekt in twee koffers, die op het Paryse Gare de Lyon in het ba gagedepot waren geplaatst. Het hoofd van de vrouw heeft men nog altijd niet terug kunnen vinden. Gebleken is nu. dat het slachtoffer een 49-jari- I ge Algerijnse is, die in haar jeugd onder de naam van Lolita Liliane als danseres optrad en de laatste ja ren in de „warme wijken" van Pigal- le als barmeid haar geld verdiende. De weg naar die indentificatie werd geopend toen een neef van het slacht- j offer bij de politie aangifte had ge- j daan dat zijn tante sedert eind augus- j tus spoorloos was verdwenen. Volgens het Amerikaanse persbu- ;au Associated Press heeft een los- werkman bekend de vrouw te hebben vermoord. Maurice Lazimi (20) leg de zyn bekentenis af nadat de politie juist de identiteit van het slachtof fer had vastgesteld. Het slachtoffer, dat officieel mevr. Alice Bitoun heet te, had haar flat door Lazimi laten opschilderen. Lazimi stal bij zyn werkzaamheden in de flat verscheidene blanco checks waarvan hij er een van 1.000 francs verzilverde. Bjj een tweede poging liep hij tegen de lamp. Toen mevr. Lazimi hem hierover onderhield, werd de jongen woedend en sloeg haar met een hamer. Toen hy de volgende dag terugkwam bleek de vrouw dood te zyn, zodat hy zich van het lichaam moest ontdoen. Nieuwe uitgaven „Spelenderwijs" is weer een nieuw boekje, dat de spelregels van het voetbalspel behandelt. Deze uit gave, in handig formaat, is tot stand gekomen in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond en uitgegeven door ABC-boeken Amsterdam. De tekst van sportjournalist Evert Grifhorst, is op humoristische wijze „vertaald" door tekenaar Dick Bruynestein. SENORITAS SPECIAL Kroonprins Harold kan zijn Son ja Haraldsen niet vergeten Steeds luider worden de stemmen In Noorwegen die verlangen dat aan de 30-jarige Kroonprins Harald het recht moet worden toegekend een burgerlijk huwelijk te sluiten. Het is een algemeen bekend feit dat de Prins al sedert tien jaren een hechte vriendschap heeft met een Noors meisje, Sonja Haraldsen, een vriendschap die volgens de Noorse kranten van gisteren nu vrijwel ze ker op een huwelijk gaat uitlopen. Maar Sonja Haraldsen is de doch ter van een „gewone" confectie-fa- brikant en wordt dus in adellijke kringen als „burgerlijk" geklassifi- ceerd. Het is ruim tien jaren geleden dat Kroonpi'lns Harald onder de beko ring van de nu eveneens 30-jarige Sonja Haraldsen kwam op een stu dentenfeestje. Sedertdien zijn zij steeds vaker samen gezien. Zij ont moeten elkaar bij het zeilen, skiën, tijdens diners, en bij goede vrienden thuis. Ze zijn allebei lid van de ski club „Hemming" in Oslo. De geruchten over een groeiende romance tussen de Kroonprins en zijn Sonja namen al gauw zulke vor men aan. dat de Noorse rijksvoor lichtingsdienst zich in augustus 1964 gedwongen zag een officieel com muniqué uit te geven waarin het be staan ervan ten stelligste werd ont kend. Sedertdien bestond Sonja Ha raldsen niet meer voor de Noorse re gering, die daarmee verwachtte alle moeilij kheden uit de wereld te heb ben geholpen. Zorgen Een groot deel van het Noorse volk echter begint zich zorgen te maken over het voortbestaan van de Noorse monarchie, zeker na alle „mé- saillanc.es" van de overige leden der koninklijke familie. De oudste Prin ses, Ragnhild, trouwde met de reder Erik Lorentzen. Haar voorbeeld werd gevolgd door de jongste Prinses, die ook een burgerlijk huwelijk sloot en eenvoudig mevrouw Ferner werd, daarbij afstand doende van alle rechten op de troon en alle toelagen uit dè schatkist. Koning Olaf zelf zag zich gedwon gen enkele jaren geleden zijn con tacten te verbreken met de directri ce van een modehuis uit Oslo. Astrid Blesvid, die meer tijd e'n aandacht in beslag nam dan goed was voor de regeringszaken. Er is nu een verde ling waarneembaar in het volk. waarbij een groep royalisten erop staat dat Kroonprins Harald een blauwbloedige echtgenote tot vrouw kiest terwijl een meer liberale groep zich afvraagt of het te rechtvaardi gen is iemand tot een huwelyk te dwingen ter meerdere eer en glorie j van het „onbesmet" gebleven blauwe bloed? I Het hielp niet. dat men Prins Ha rald met .geschikte" prinsessen in contact bracht en Sonja Haraldsen in buitenlandse internaten verstopte: i als ze de kans even schoon zagen. I ontmoetten ze elkaar toch weer. Ha- raid is zeer democratisch opgevoed en denkt er geen moment aan zich te la- I ten „uithuwelijken". Het parlement j weigerde tot dusverre er zich mee j te bemoeien en een verandering van de grondwet die voor een burger lijk huwelyk noodzakelijk is wordt nog niet verwacht. 't is fijn werken met Frans budget ruimte onderzoek Frankrijk zal volgend jaar 596 mil joen franc besteden (ongeveer 427 miljoen gulden) aan nationale en Internationale ruimteprogramma's, of 20 procent meer dan dit jaar. Uit een gisteren gepubliceerde ont werpbegroting blijkt dat 430.000 mil joen aan nationale programma's zol worden uitgegeven terwijl de rest naar de Europese organisatie voor de ontwikkeling van satellieten Eldo (119 miljoen franc en de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek Esro (46 miljoen franc gaat. Zwaardvis anti onderzeeboot De Amerikaanse experimentele on derzeeboot „Alvis", die in 1966 be trokken is geweest bij de berging van een waterstofbom ter hoogte van de Spaanse kust. is in juli tijdens een onderzoek op 600 meter, aangevallen door een zwaardvis. Dit heeft één van de drie geleerden, die de tocht mee maakten. gisteren in Massachusetts onthuld. De bemanning had de aan val vanuit een patrijspoort gadege slagen. Tijdens de laatste charge spietste de 100 kilo wegende aanval ler zijn zwaard in het schip en bleef hangen tot de Alvin werd opge hesen. Daarna brak het zwaard en viel de drieste zwaardvis op de brug van het moederschip. Jan Janssen is donderdag zevende Belg Daniel van Rijckeghem, die de In waddinxveen zijn de volgende •j geworden in de tweede etappe van de I sprint van het grote peloton won. In voorwerpen gevonden: blauw geruit e" Ronde van Catajonië, een rit^over KM het algemeen klassement leidt de "monnale met\SbudUinBleuStfe%0l5: ver kettinkje met blauw steentje. kilometers van Tortos naar San Car- Belg Van Neste. los de la Rapita. Winnaar werd de I I Prins Bemhard heeft giste ren de jaarvergadering van de I.A.O.P.A., de Internationale Raad van Verenigingen van Privévlie- gers en Vliegtuigbezittersin het Kushauspaviljoen geopend. Na de opening ontving de Prins uit han den van de heer J. B. Hartranft Jr uit Washington een fraaie zil veren schaal. I In totaal werden 14 handlampen, i vijf verbandtrommels en drie dekens vermist. Twee kisten werden als ge- i volg van aanrijdingen vernield. Ze- ven maal werd de inhoud van de ver bandtrommels gebruikt. Van vyf kis- ten verdwenen de kaartjes aan de sluitingen en 90 maal werden de kis- I ton louter en alleen uit nieuwsgierig heid geopend zonder dat er echter I iets werd vermist. Dit is de balans van ruim een half I jaar (eind maart tot en met eind juli) rode-kruiskisten langs rijksweg j 12 van Utrecht naar Gouda. „Deze 40 kisten zijn in maart geplaatst bij wijze van proef, die echter een jaar i zal duren, want wij verwachten dat 1 vooral in de wintermaanden geregeld I van deze kisten gebruik zal worden gemaakt", aldus kapitein W.F.K.J.F. Frackers van de sectie bijzondere ver- keerstaken van de rijkspolitie, die met het algehele toezicht op deze proefneming is belast. De bemannin gen van de witte porches controleren iedere dag de 40 verzegelde kisten en vullen zonodig de inhoud van de kis ten weer aan, wanneer automobilis ten hiervan noodgedwongen gebruik hebben gemaakt. Nederland is het enige land in Europa, dat een derge lijke proef neemt. Alleen in Zwitser- I land staan soortgelijke kisten aan sommige tunnelingangen. ..De eerste weken nadat de kisten waren geplaatst, hebben we veel last gehad van nieuwsgierigen, die wilden weten wat er nu wel in zo'n kist zat. Er waren er ook by die dan maar meteen wat mee naar huis namen", aldus kapitein Frackers. die van me ning is, dat waneer de proef zal sla gen. ook op andere drukke rijkswe gen dergelijke kisten zullen worden geplaatst. Een moeilijkheid is na tuurlijk, dat wij onmogelijk kunnen controleren waarom men precies de kisten openmaakt en wat er met de inhoud gebeurt. De aanwezigheid van kluiten aarde in de kist wees er in sommige gevallen wel op. dat de in houd ook was gebruikt. ADVERTENTIE Auto-verkoop-actie Prijzen dalen ieder half uur. Zie onze advertentie op pagina 4 LEIDSE AUTOBOXEN- GARAGE N.V. Van Oldenbarneveldtstraat 37 Telefoon 54909

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7