in het teken van de 1 kleuren-t.v. Erich Mende treedt af als voorzitter FDP hid-strijders willen bijdragen tot vrede SEPTEMBER 1967 IpPAG I bening door minister De Block Hjwinister mr. L. de Block van Economische Zaken opent don- BHdag 21 September de radio- en televisie-tentoonstelling „Fi- in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam en daarmee geeft hij rens het startsein van de kleurentelevisie in ons land. jTederland is dan het eerste kleine land in de wereld, dat met evisie-uitzendingen in kleur begint. Voorlopig zeven uur per HL LEÏDSCB DAGBLAD la rlij it( Hj lie b Firato zal volgens de verwach ten een enorme belangsteling trek- j van kijkers, die benieuwd zijn kleurentelevisie er in de praktijk piet en stellig ook van aanstaande die een keuze kunnen maken |l7 verschillende merken kleuren- htvangers. it is de 15de maal sinds 1950, dat firato wordt gehouden en het is 27.000 vierkante meter thans de (tete uit de reeks. Naast 152 expo- ien met produkten uit 22 landen je tentoonstelling enige attracties ben in de vorm van een antiqui- inshow, een voorlichtingscentrum I elektron" en een televisie-studio de N.T.S. waar doorlopend wordt ipeteerd of in kleuren wordt «zonden. Noviteiten M tegenstelling tot de grote radio- i ^-tentoonstellingen in andere Eu- vise landen is de Firato zeer in- gfiationaal. Nergens treft men een jrote verscheidenheid aan van tv-, jio-, opneem- en weergave-appa- joewel de kleurentelevisie de gro- trekpleister van de Firato wordt en er tal van noviteiten te zien j zoals een bandrecorder voor ld en geluid, voor amateurgebruik miniatuur-tv-ontvanger met beeld van 2-2Vè cm, beide produk- van Japanse makelij. ADVERTENTIE Auto-verkoop-actie 'Prijzen dalen ieder half uur. Zie onze advertentie op pagina 4 LEIDSE AUTOBOXEN- GARAGE N.V. |fan Oldenbarneveldtstraat 37 Telefoon 54909 Andere primeurs: een telefoon, die mën in een handig koffertje kan meedragen, een opvouwbare elek trische piano, een draagbare jukebox, een mini-bandrecorder ter vervan ging van een notitieboekje en vele andere snufjes. ADVERTENTIE Fr is oog waioig in deze zakelijke tijd In dienst van Amerikaanse maatschappij Dcalistenconcours lp de eerste dag van de demi- ale van het internationaal voca- ènconcours te 's-Hertogenbosch ift de jury tot de finale toegelaten r van de negen bas-baritons en -J Josef Loibl uit Duitsland, Chris ilÉhoog uit Den Haag, Louis Willi- s uit Amerika en Nigel Wickens Engeland. Van de zes alten en _jzo-sopranen is er een tot de fi- toegelaten en wel Helja Anger- ■uit Finland. (Van onze correspondent in Bonn) Erich Mende zal zich niet herkiesbaar stellen, als de li berale partij van West-Duits- land, de FDP, begin volgend jaar een nieuwe voorzitter moet kiezen. Mende maakte dit, in Duitse politieke kringen opzienbarende nieuws, gister avond onverwachts bekend Een dag eerder was bekend gewor den dat Mende voorzitter van de bestuursraad van de „Invesitor Over seas Services" (IOS) geworden was. Deze Amerikaanse, in Panama ge vestigde, investeringsmaatschappij zal in de Bondsrepubliek een regio naal investeringsfonds en een eigen bank oprichten. De recente besluiten van Mende, die in oktober 51 wordt, betekenen een hoogtepunt in een reeks van crises in de leiding vam de West- duitse liberale partij. Een belang rijke groep van jongeren in de FDP jEen soort Bilderbergconferentie 1 oud-strijders. U mag het tiwens noemen zoals u het wilt. t gaat om een nieuwe conceptie, i een constructieve bijdrage te le- Beschamend" Open brief Vietnam debat 'an onze Arnhemse correspondent) „Het debat over Vietnam in de Veede Kamer is beschamend verlo- p", aldus begint een door 314 me- jideels prominente Nederlanders Vertekende open brief aan de leden Ir Tweede Kamer. Het betreft een i initiatief van twaalf uit Wage- pgen en Bennekom afkomstige jestelijken, hoogleraren en ingeni- ITs tot stand gekomen schrijven, aarin ernstige kritiek wordt geuit peffende de gang van zaken bij het fetnam debat. In de open brief wordt o.m. ge- ihreven: „Blijkens krantenberich- P die op geen enkele manier zyn feengesproken, heeft minister Luns Cn de vooravond van het debat juwkeurig bepaald hoe ver de jlksvertegenwoordiging mocht g'aan ti het doen van uitspraken namens tt Nederlandse volk. De door de Ka ler aangenomen motie vraagt geen ^voorwaardelijke stopzetting van de Hmbardementen en betekent daar- por in feite steun aan de minister Ie zijn buitenlandse politiek niet lenst te veranderen". De initiatiefnemers vonden binnen Ier dagen tijd 314 Nederlanders be- p hun naam aan het schrijven te pbinden. Onder de symphatisanten «nden zich o.m. mevr. Hedy de r—d'Ancona, prof. mr. W. C. van sbergen, pater J. van Kilsdonk. Tof. ir. N. Luning Prak, Erik Vos en Tof. dr. W. F. Wertheim. veren aan de totstandkoming van de wereldvrede. Dat is noodzakelijk. Er liggen duizenden megatons klaar om te worden gebruikt in een volgende oorlog. En dan te bedenken, dat in de laatste wereldoorlog in totaal zes megaton aan explosieve krachten werd „verbruikt". Men praat en denkt nog steeds alsof die duizenden megatons er niet zijn. Alsof er niets Zo schetste de president van het dagelijkse bestuur van de World Ve terans Federation (W.V.F.), de heer W. Ch. J-M. van Lanschot, wat er de volgende maand in Den Haag aan de hand is, als ongeveer 400 perso nen uit vijftig landen er bijeen zijn voor de twaalfde algemene vergade ring van de W.V.F., bij welke orga nisaties van oud-strijders en oorlogs slachtoffers zijn aangesloten, die meer dan twintig miljoen leden tel len. Het belang van de bijeenkomst is, volgens de heer Van Lanschot dat de W. V. F. kan worden en wordt ge bruikt als een kanaal om ideeën uit te wisselen met het doel een duur zame wereldvrede te krijgen. „Waar vind je op dit ogenblik een plaats, waar Arabieren en Israeli's bij el kaar aan tafel komen? De algeme ne vergadering is een gesprekscen- trum voor Amerikanen en Japanners, voor Duitsers en Fransen, voor In diërs en Pakistanen, voor Joegosla- ven en Italianen, voor Indonesiërs en Nederlanders. Bovendien zullen er uit het oostblok waarnemers zijn", aldus de president van de W.VF. Op het programma staat o.m. ook de toelating van Indonesië tot de W.V.F., nadat dit land zich voordien van de federatie los maakte toen het ook uit de V.N. trad. Erich Mende: voortaan glim lachen en vertrouwen geven...." was het niet meen* eens met Men- des' conventionele opvattingen over West-Dudtslands benadering van de DDR. De manier waarop hij min of meer dooi- zijn partijgenoten ge dwongen geworden was het verbond met de CDU van Erhard op te ge ven. toen deze coalitie eind vorig jaar ten onder ging, wekte toen de indruk alsof het Mende meer om het aanbt dian om een vooruitstre vende liberale politiek ging. Als voorzitter van een oppositie partij, was de conservatieve oud-of ficier. die niet gewend was tegen het staatsgezag te ageren, niet de krach tige figuur die de kleine FDP in deze uren des gevaars nodig had. De laatste weken ging het gerucht over een eventuele tegenkamdidatuur voor het voorzitterschap op het komende partij ccngres, met name van de voormalige minister voor Ontwikke lingshulp, Waither Scheel. De uiterst bekwame Scheel zal vandaag tot vioe-voorziUer van de Bondsdag worden gekozen als opvolger van zijn overleden partijgenoot Thomas Deh- ler. Commentatoren zien deze nieu we functie als een goede uitgangs positie voor een benoeming tot voor zitter van zijn partij begin volgend jaar. Het drama van de FDP op het ogenblik is overigens dat er zich be halve Scheel nauwelijks aanvaard bare kandidaten voor de opvolging van Mende voordoen. Mede-oprichter FDP Mende had deel aan de oprich ting van de na-oorlogse liberale partij in 1945. Vanaf 1960 was hjj voorzitter vaai dè FDP. In het kabi- net-Erhard was hij minister voor zaken betreffende de beide Duits- landen, en vice-kanselier. Het wa ren Mende en zijn partijgenoten die na de Bondsdagverkiezingen van 1961 eisten dat kanselier Adenauer zou aftreden. Hoewel zij eerst hadden j gedreigd niet aan een nieuw kabi net met. Adenauer te zullen deel nemen, deden zij dit tenslotte toch. Mende bleef echter buiten de rege ring tot de toenmalige minister van Economische Zaken Enhard, de op volger van kanselier Adenauer werd. Einde politieke v loopbaan Hoewel Mende Md van de Bonds dag zal blijven, waar zijn partij na de vorming van de grote coalitie in de oppositie gedrongen werd, bete kent zijn besluit het einde van zijn politieke loopbaan. Voor het. eerst in zijn leven zal hij, zoals een com mentator opmerkte, nu een privé - beroep uitoefenen. Na de ondergang van Hitiers Wehrmacht, waar hij tenslotte de rang van majoor beikHeed'de, stu deerde Mende rechten en ging daar na in de politiek. De nieuwe func tie, die hy nu heeft aanvaard, werd eerst aan oud-kanselier Erhard aan geboden. Deze sloeg het aanbod van de hand. Mende, die beslist geen expert is op het terrein waarop hij zioh zal gaan bewegen zal tot be langrijkste taak hebben als public relation-man de lading te dekken die deze voor de Duitsers nog on bekende, maar machtige firma, de Bondsrepubliek binnenloodst. „Glim lachen en vertrouwen verspreiden" is het enige dat; de Amerikanen van hem verlangen. Aan boord van een rondvaar- boot zijn gisteravond op het IJs- sélmeer 2 gouden grammofoon platen uitgereikt. Een was voor Jules de Corte (rechts) voor zijn liedje „Ik zou wel eens willen weten De ander was voor Sylvain Poons (links) voor zijn Zuiderzeeballade. In het midden Oetse Verschoor, die ook een plaat kreeg, omdat hij de jon gensstem verzorgde bij de Zuider- zeeballade. Rechts staatide Wim lbo, die de platen uitreikte. ADVERTENTIE ,rust het „laatste woord" ADVERTENTIE Vertrouwde steer van weleer nog steeds bij Hotel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORD WIJK AAN ZEE Kon. WiLhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Overdekte en onoverdekte terrassen. HET GEHELE JAAR GEOPEND „Blind kind II" naar Ravenna De NTS zal „Blind kind II" van de cineast Johan van der Keuken laten meedingen naar de Prix Italia. Het concours vindt voor de negentiende maal plaats in Ravenna en duurt van 16 tot 25 september. Eenenveer tig radio- en televisieorganisaties uit de gehele wereld hebben in totaal 118 inzendingen geleverd, waaronder 72 radio- en 46 tv-programma's. „Bind kind II" is een produktie van de VPRO, die tijdens de Arnhemse filmweek reeds een „Van der Rijn- prijs" verwierf. In een van de kelders van de Rotterdamse Doelen hebben Ans- je en Steye van Brandenberg na een afwezigheid van een klei ne twee jaar met veel tramme lant en zelfs een kort geding hun „winkeltje" weer terug. Met de heropening heeft Rotterdam weer een café-chantant gekregen. Hier Ansje tijdens haar eerste op treden in de nieuwe omgeving. ADVERTENTIE CEtatair Cetaflex witte houtlijm NEDERLAND 1 TROS en NCRV 6.45 uur De minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Laurel en Hardy; cartoon 7.05 uur Het verhaal van de zee; ducumentaire 8.00 uur Journaal en weeroverzlcht Attentie 8.45 uur De Lucy show 9.10 uur Pick-up 9.45 uur De parallelle wereld; spionagefilm 10.40 uur Dagsluiting 10.45 uur Journaal 10.50 uur Sluiting NEDERLAND 2 VARA: 8.00 uur 8.05 uur Coronation Street 8.55 uur Achter het nieuws 9.20 uur Vara-ra-boem-tv 9.50 uur Het orkest van Henri Seeghers 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1: 8.05 v 9.30 t Hilversum 2 8.00 uur Grenspost; Informaties voor en over vakantiegangers 11.15 uur Avondconcert en gióteren Muziek- „opvoeding" Het voordeel van de uitzen dingen met het Kunstmaand- orkest is dat het de kijkers nooit lastig valt met problematische zaken. Ook gisteravond, toen via de KRO Beethovens Vijfde Pianoconcert op het scherm kwam. werd weer een van de klassieke „tophits" opgediend. Het educatieve element in een dergelijke uitzending is on danks de toelichting van Wou ter Paap aanzienlijk gerin ger dan dat van bijv. een por tret van Strawinsky. zoals de NCRV woensdagavond uitzond. Toegegeven, „opvoeden" is een kwalijke zaak als dat alleen van bovenaf gebeurt. Maar de uit zending van gisteravond had wel de pretentie, doch niet het vermogen werkelijk iets bij te dragen aan de uitbreiding van de belangstelling voor academi sche muziek. De Rus Eugène Malinin speelde het concert ge lukkig met zowel de virtuositeit als de poëzie welke dit concert /raagt en maakte er samen met iirigent Anton Kersjes een aantrekkelijk luisterspel van. Later sloeg het Charles Lloyd Kwartet via de Avro een heel andere toon aan. Dat werd wel een kwestie van luisteren naar klanken die voor velen pas bij herhaaldelijk kennismaken zul len aanspreken, maar dit vier tal maakte op fluit, piano, bas en slagwerk muziek welke die moeite alleszins waard is. Fijnzinnige improvisaties, waarin ook minder voor de hand liggende mogelijkheden wer den benut. Geen épateren, niet gewild doen, maar een speels aanboren van nieuwe bronnen. Toen was over Nederland I al weer een van de „Raamvertel lingen aan de gang. Vorige zon dag liet André Obey ops getui ge zijn van de emoties die het uit het raam kijken naar de te rechtstelling van Jeanne d'Arc kan opwekken, nu maakte Jaap ter Haar ons deelgenooot van een aantal gluurders naar de werkzaamheden van de guilloti ne. „Het raam" schijnt een in spirerende titel en als toneel schrijvers zich eenmaal gegre pen voelen, blijven de gevolgen niet uit. „Het raam Het was overigens een wel doordacht uitgewerkt idee van Ter Haar, dat parallellen trek ken tussen Franse revolutie. Na zi-regiem, de voor ouderen on begrijpelijke „hippies". Ook al bleef de rode draad die dit alles moest verbinden wat kronke len. Het was in elk geval een sympathieke poging de terreinen van de geschiedenis en de actu aliteit te doen ineenvloeien. Dat gebeurde in vooral tegen het eind vaak verrassend filmrijm. „Brandpunt" „Brandpunt" had beelden binnengekregen over de verkie zingen in Zuid-Vietnam. Nieuws brachten die opnamen niet, wel een beeld van de in onze ogen onbeholpenheid waar in zich die verkiezingen af spelen, vooral wat het tellen van de stemmen betreft. Blijkens een film uit Rhode- sië is de faam van Chopin ook daar doorgedrongen, op diens „Treurmars" (het langzame deel uit zijn tweede pianosonate) worden daar blanke militairen begraven die vielen in de ver warde strijd tegen gekleur de vijanden die zich opofferend en moedig inzetten voor gelijk- gerechtigheid van blank en zwart. Aan de sancties tegen .rebel" Smith werkt Nederland niet mee, het is een van de re denen dat het Rhodesië aan vrijwel niets ontbreekt. Sigaren en soheerapparaten van Neder landse makelijk zijn er in elk warenhuis te koop. programma VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Amerika ln termijnen, lezing. 18.20 Uitz. van het Geref. Politiek Verbond. Spreker: de heer J. P. de Vries. 18.30 Jazz-ron- do. 19.00 Lichte grmuz. 19.30 Op reis met doctor Burney: muzikaal dagboek. 20.00 Nws. 20.05 Act. muz. met com mentaar. 20.45 Kerk voor anderen, le zing. VARA: 21.00 Promenade orkest 21.30 Het meisje en de soldaten, hoor spel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Lichte gr.muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. KRO: 18.30 Wil Je weg wezen licht progr. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 RVU: Muzikaal Spectrum, door K. A. Posthuma. NRU20.00 Grenspost: informaties voor en over vakantiegan gers. 22.25 Humanistisch Verbond: Kort commentaar, onder red. van en uitge sproken door. Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: Jazzmuz. 23.15 Radio kamerorkest, klassiekermruziek. 23.55- 24.00 Nws. VOOR ZATERDAG 9 SEPTEMBER Hilversum 1. 402 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Soc. strydl. 7.23 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grmuz. (8.30-8.35 Van de voorpag., persoverz.) 9.35 Wa terstanden. 9.40 Stereo: Oude muz. (gr.). 10.00 Z.O. 135: gevar. progr. (Om 11.00 Nws.) 12.15 Voor nu en la ter, lezing. 12.27 Med. tb.v. land en tuinbouw. 12.30 Act. sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-varia. 13.15 Lichte grmuz. voor de teenagers. 14.15 Voor de- lander beantwoordt vragen van Jonge mensen. 16.00 Nws. 16.02 Sikkel en ha mer. lezing over de Russische revolutie. 17.10 Electronlsch orgelspel. 17.30 Ra- dioweekjournaal. Hilversum 2. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Mod. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Gewijde muz. (gr.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws 8.10 Djinn. gevar. progr. (8.30-8.32 Nws.). 12.25 Marktber. 12.27 Med. t. b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorl.: Exportlviteiten: Nws., wenken en adviezen op exportgebled. 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 13.00 Lichte gr. muz. 14.00 P.M.: fam.progr. 17.00 Ca- rlonca: radio voor tieners. Hilversum 3. 240 m. en FM. I'CRV: 9.00 Nws. 9.02 Semle-klass. muz. (gr.). 10.00 Nws. 10.02 Operafrag menten (fr.). 11.00 Nws. 11.02 Hilver sum 3-vertlssement. 11.30 Leger des Heilsmuz. 12.00 Nws. 12.02 Wegwijzere wenken en wetenswaardigheden voor een vrolijke vakantie ln eigen land. 13.00 Nws. 13.02 Tlenerama. (14.00 Nws.). 14.30 Ramblers Radio Repri ses. 15.00 Nws. 15.02 Live!: mod. Ame rikaans amusement. 15.30 Toer nee: muzikale zwerftocht. (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow: sport en lichte platen. Nederland I NTS: 15.30 Nws. in 't kort. NTS: 15.34 Weekjournaal - met titels voor slechthorenden. VPRO: 16.00 Dagbeeld van een winkelmeisje, semi-doc. Impressie. 16.20 De zwarte piraat, kor te versie van avonturenfilm. 16.45-17.30 Voor.de kinderen. NTS: 18.45 De Mi- nlmolen. 18.50 Journaal. VPRO: 19.00 Aleksander, film. 19.10 Een beetje Bo nanza. progr. over ponies. 19.40 Sur prising Amsterdam, progr. over Am sterdam tijdens een lange hete zomer. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Drieduizend ponies, filmpje t.gv. de 10e verjaardag van het Nederlands New Forest Pony Stamboek. 20.45 Aaaah- dèle. slmpeltjes, progr. met Adèle Bloemendaal. 21.15 Onaantastbaar Het verhaal van Nero Rankln, TV-se- rle. 22.00 Donovan Boutiekt, rep. van boutiekbal. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Nederland II NTS: 15.30-16.55 Eurovisie: Zeslan- den-Eurovlsle - Zwemtoernooi. di recte rep. uit Dortmund. 20.00 Journaal KRO: 20.05 De zaak.. tiende afl. van serie Engelse rechtzaken: De zaak Ad miraal Byng. 20.55 Mik, licht muzikaal progr. 21.40 Kijk op kunst, kunstma gazine. NTS: 22.25-22.40 Journaal. ADVERTENTIE Moeders verjaar- dag? VVO0,den ^leten vaak"**"'

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5