margriet K.M.K. concerteerde in Cultureel Centrum Thuiskomen kan een genot zijn Biosatelliet gelanceerd Te weinigen genoten van unieke prestaties Gunter Grass doet een beroep op „vrijheid" zie uzelf in re u JAN MENS: ZEVENTIG JAAR pagina 22 LEIDSCB DAGBLAD vrijdag 8 september^ 8 In Voorschoten: 20 in de K.M.K., die zowat 80 ama teurkorpsen aanvoeren. De K.M.K. is derhalve ook een faotor can emi nent cultuireel belang: ln het land. Als grotere programma-delen noe men we „Manhattan Symphony" van Voorschoten zag een der best geschoolde en sympathiekste orkesten uit Europa in het „Cultureel Centrum" opgesteld. Het kwam niet uit Leningrad, Wenen of Zagreb, maar naast de deur, uit Den Haag. Strijkers zaten er niet bij, uitgezonderd één con trabassist. Geen symfonie-orkest derhalve. Het waren „maar" de blazers en slagwerkers van de Kon. Militaire Kapel. Maar„wat een orkest!" Die drie woorden kunnen het kri tisch oordeel volledig omvatten. He laas was er een andersoortige „maar" ln het spel, een „maar" die we wel eens verzwijgen willen, doch nu niet, omdat het té bar was: exclusief auto riteiten en muziek representanten, bezetten slechts drie dozijn „burgers met-burgerzin" de zaal. En, nota bene. was dit concert (door een ga rantie van de gemeente aan het or ganiserende Nutsdepartement) aan de gemeentenaren gratis aangeboden! Luitenant Posthumus, zelf op het programma prijkend met twee marsen, die een uitstekende gebruiks- muziek bleken had een program ma samengesteld van onderhoudende stukken. Voorop „Banda Sucre" van Orsomondo. Goed gecomponeerd en sterk aansprekend als het is, met prachtkansen voor solistische mo menten en verdere concertkwalitei ten, staat het stuk in hoog aanzien bij de élite-korpsen. Het komt, zon der melodische kracht te missen, te gemoet aan het moderne levensge voel. zoals Rossini's „Tancrede"- ouverture tegemoet komt aan het ro mantische sentiment. Lancen, American Folksong-suite van Walters en een selectie uit Bern- steins Westside-Storyalles fantas tisch verklankt. Lancen en Walters zijn voor muzikale spieders amusante stijl-cocktails. Cocktails kunnen sma kelijk zijn. Posthumus en zijn man nen kunnen ze met de fijnste aroma's verleidelijk klaarmaken en kunnen trouwens over de hele linie de dingen heerlijk presenteren en zichzelf laten uitzingen. Bernstein viel. naar het leek, het allermeest in de smaak. Deze heeft iets aan te bieden, niet alleen ritmisch en harmonisch, maar even goed melodisch. Niet maar plkante- loze technieken. Enkele kleine composities van Mo- ross, Eddy Snijders en Van Lijnscho ten vulden het programma aan. Laatstgenoemde met „Gelukkig Va derland. Van Lijnschoten is verzot op Valerius' „Gedenckclamck" en ont gint en bewerkt die met gelukkige hand. V. ADVERTENTIE In deze Rossini kon men opmerken, hoe verrukkelijk een klarinetten- team kan klinken. Klarinetten zijn lastige instrumenten en doen vaak in de harmonieën het „violenwerk". In dat team merkten we op Wim van Duyn, Rlbert Mey en Wyb Schoon, uitnemende dirigenten van korpsen ln Alphen en Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout Zo huzen er zeker „Zeventig dagen kunst voor Israël" Als afsluiting van de kunstverkoop- actie „70 dagen kunst voor Israël" wordt zaterdagavond 23 september in het Anne Frankhuis aan de Prinsen gracht in Amsterdam een velling van meer dan 100 figuratieve kunstwer ken van 50 binnen- en buitenlandse kunstenaars gehouden. De verkoop wordt voorafgegaan door een tentoonstelling van de wer ken, die gisteravond is geopend door de heer Abel Herzberg. De expositie is de laatste van een serie van zeven verkooptentoonstellingen ten bate van Israël, waarmee op 15 juli werd begonnen. Tot dusver werden ca. 80 werken verkocht, merendeels aan buitenlanders. Van de opbrengst Is de helft bestemd voor hulp aan Israël, 15% voor de dekking van de kosten en 35% voor de meewerkende kunste naars. Brief aan Antonin Novotny De West-Duitse romanschrijver, Günter Grass, heeft in een open brief, die gisteren gepubliceerd is, een beroep gedaan op de president van Tsjechoslowakije, Antonin Novotny, „vrijheid van gedachte" te waarborgen voor zijn collega's in dat land. De brief van Grass, die werd afge drukt in het weekblad „Die Zeit" zinspeelde op een dramatisch protest manifest, dat wordt toegeschreven aan meer dan 300 Tsjeohoslowaakse Intellectuelen en dat werd gepubli ceerd door de „Sunday Times" ln Londen. Het manifest, dat naar het westen zou zijn gesmokkeld, spreekt zich uit „tegen de heksenjacht van uitgespro ken fascistisch karakter", die wordt gevoerd tegen Intellectuelen door de autoriteiten van de Tsechoslowaakse communistische partij. In officiële Tsjeohoslowaakse verklaringen wordt het aan de kaak gesteld als een „ver zinsel". Grass zei, dat hU zich aansluit bU het protest en hU vroeg om afschaf fing van de censuur om de schrijvers, toneelschrijvers, filmers en geleerden, in staat te stellen tot creatieve vrij heid. „De eis voor vrijheid van het woord heeft alle dictaturen over- ADVERTENTEE Auto-verkoop-actie Prijzen dalen ieder half uui Zie onze advertentie op pagina 4 LEIDSE AUTOBOXEN- GARAGE N.V. Van Oldenbarneveldtstraat 37 Telefoon 54909 leefd. Het vrije woord werd onder de dictatuur in uw land en het mijne vervolgd, uitgeroeid en onder huis arrest geplaatst," aldus Grass. „Het machtsapparaat is vinding rijk ln algehele onderdrukking van het vrije woord," zo zegt Grass. „Het menselijk verlangen naar een vrij, verontrustend, twijfelend, be schuldigend, bevrijdend woord is gro ter dan het verlangen naar de ge veinsde veiligheid die de staat, de staten, hun burgers wensen op te leggen, altijd ten koste van de vrij heid." Grass besluit zijn beroep op Novot ny met: „Terwille van uw partij en uw land doe ik een beroep op u: „verleen vrij heid van gedachte". Marcel Reich-Ranicki, literair cri ticus van Die Welt en zelf een be kend auteur, heeft verklaard „geen reden te hebben te twijfelen aan de echtheid van het manifest". Vooral in de winter. Het hóórt ook een genot te zijn, want hoe zouden we anders die kille, schemerige maanden doorkomen Thuis moeten we het goed hebben Het moet er blij en behaaglijk zijn. Dit is te belangrijk voor een wenkje hier en een ideetje daar. Margriet bekijkt het van alle kanten. Zestien extra pagina's in kleuren - een gids naar een welkom- thuis - Margriet Apart, een uitneembare bijlage in nummer 37 van 16 september. Margriet Apart praat met u over warmte. Warmte is meer dan temperatuur. Niet alleen warmtcbronnen komen ter sprake, maar ook hun verstandigste opstelling en gebruik. Ventilatie. Wat te doen tegen te droge en tegen te vochtige lucht. Isolatie: hoe houdt u de warmte in huis? En wat er ook bij hoort - hoe beschermt u gemakkelijk uw waterleiding en andere installaties? Margriet Apart vertelt u over licht; niet gewoon om bij te zien, maar om in te leven. Licht, dat is ook kleur en glans. Hoe maakt u een saaie hoek wakker? U krijgt een hele reeks kleuren voor ogen, en wat ze voor u kunnen doen. Van welke kleuren houdt bijvoorbeeld mahonie? eikehout? teak? Welke kleuren houden van elkaar? Margriet Apart geeft raad en informatie... geeft u vooral een stimulans om van uw huis een thuis te maken. Waar u van de winter geborgen en helemaal uzelf bent. Margriet bekijkt het met uw ogen. Beter krijgt niemand het te zien. Verkriiebaar od 501 Losse nummers 60 cent Verkrijgbaar op 5000 verkooppunten Ind inkb Me l tei |t sp UI si dat 'l ac) Segc: men lopen ff ge enen hik* (et is len i den. £hed naai stü pnta in bi er i n v dit 1 ele k k.' VEELGELEZEN AUTEUR Op maandag 18 september wordt de bekende schrijver Jan Mens 70 jaar. Ter gelegenheid daarvan verschijnt 16 septem ber in Omnibusuitgave bij de N.V. Uitgeverij Kosmos te Am sterdam zijn trilogie „De kleine waarheid", het levensverhaal van Marleen, zoals eerder ver schenen in „Marleen", „Het heldere uur' en „Het klein ver schil". Jan Mens Is op 18 september 1897 I geboren in een Amsterdams ar- I beidersgezin. Reeds als kind verloor I hij tot 1938 heeft uitgeoefend. Al Jong voelde hij drang tot schrijven; leerde hij het meubelmakersvak, dat hij tot 1938 heeft uitgeoeefnd. Al jong voelde hij de drang tot schrijven; hij schreef schetjes in bladen uit de arbeidersbeweging. In 1938 dong hij mee naar de Kos mos Eerstelingen Prijs met de ro man „Mensen zonder geld", die be kroond werd. Sindsdien heeft hij zich uitsluitend aan zijn schrijver schap gewijd. Met zijn tweede ro man, die in 1940 onder de titel „De Van verre zichtbaar staat op een van de hoogste verhellingen van West-Berlijn sinds 13 augustus, de zesde jaarlijkse herdenkingsdag van de bouw van de Muur, een nieuw gedenkteken. De beide mat glanzende aluminium-naalden symboliseren, elkaar toeneigend, de belde delen van Duitsland. De zwevende ring, die de beide elf meter hoge naalden omsluit, moet een uitdrukking tot wil tot eenheid zijn. Schepper van deze plastiek is de jonge beeldhouwer Arnold Schatz. advertentie Uw drang tol roken kan definitief verdwijnen in 6 tot 22 dagen zelfs indien u al meer dan 30 jaar rookt. I New-York Het „Anti-Tabacco Pro paganda Center" deelt mede: 88.648 verstokte rokers (waaronder talrijke artsen) hebben het roken definitief opgegeven dank zij een nieuwe me thode, die geleidelijk de behoefte aan nicotine en bijgevolg de drang tot roken doet verdwijnen. In 92,8% van de gevallen worden deze resultaten bereikt in 6 tot 22 dagen. Rokers, die belang stellen in deze nieuwe methode kunnen zich recht streeks wenden tot het Anti-Tabak Propaganda Centrum (afd. 213/x), Brugstraat 44, Postbus 1, Roosendaal. Zij behoeven slechts een envelop met hun naam en adres aan deze orga nisatie te zenden. Het Is geheel gratis. gouden Real" versoheen, was zijn naam als romanschrijver gevestigd. In deze roman en ln de daarop ge- gevolgde delen De blinde weerelt (1948), Het goede inziciht (1949) en Godt alleen d'eere (1957) heeft Jan Mens het leven beschreven van de Amsterdamse Griet Manshande, die geworden is to teen der belangrijk ste vrouwenfiguren In de Nederland se letteren van de laatste kwarteeuw. Daarnaast schreef Mens een aan tal afzonderlijke romans, deels over historische figuren, deels met auto biografische inslag; Koen (1941), Meester Rembrandt (1946), Goud oorden* golven (Leeghiwator) (1949), Er wacht een haven (1950), De Witte vrouw (Weintjen Klaas) (1952), Eli sabeth (Betje Wolff) (1953), Op lief des lichte voeten(1955). In 1960 begon een nieuwe periode van Mens' schrijverschap met de ver schijning van Marleen, ln 1962 ge volgd door Het heldere uur. De pulbllkatóe van Het klein ver schil in 1964 betekende de voltooiing van deze Marleen-triologie. Jan Mens dankt zijn zeer grote le zerskring aan zijn verteltalent en aan de menselijkheid van zijn boe ken, aan zijn liefde voor de door hem geschapen figuren en aan zijn milde humor. Zijn boeken beleven alle tal van herdrukken in voor ons land on gewoon grote oplagen. De totale op lage van zijn boeken loopt in de mil joenen, mede door uitgaven in vele andere talen. Vannacht om 23.04 uur Nederlandse tijd is van Kaap Kenned de tweede Amerikaanse biosatelliet gelanceerd met aan boon een levende have van miljoenen torren, vliegjes, bacteriët amoeben, plantjes, kiemen en andere organismen. Zondagmiddag moeten remraketten in de satelliet in werkinj worden gesteld waardoor de kunstmaan weer naar de aardi terugkeert. In de 46ste omwenteling om de aarde moet dj biosatelliet door een vliegtuig worden opgevangen tijdens di daling door de atmosfeer aan een parachute. Het doel van het experiment is de Dat was niet alleen een wetenschap! studie van de uitwerking van ruimte lijke straling en gewichtsloosheid op de groei en voortplanting van orga nismen. Deze studie is van belang voor het welzijn van menselijke ruim tevaarders gedurende langere ruim- tevluchten, terwijl men ook zuiver wetenschappelijke gegevens hoopt te verkrijgen. Zo wil men onder meer controle ren hoe tarwekiemen en peperplan tjes groeien zonder dat de op aarde altijd aanwezige zwaartekracht en de wortels naar beneden trekt. De re actie van amoeben op straling en gewichtsloosheid zal veel kunnen le ren over de uitwerking van een ruim tereis op de witte bloedlichaampjes bij de mens. Over de" uitwerking op de voortplanting hoopt men gegevens te verkrijgen door de studie van tal loze bananenvliegjes die de ruimte- vlucht meemaken. Doordat de lancering door een technisch mankement drie uur werd vertraagd zal de satelliet niet in de 47e maar in de 46e ronde naar de aarde worden teruggebracht. Hier door gaat ongeveer 7 procent van de te verzamelen wetenschappelijke ge gevens verloren omdat het groeipro ces korter zal zijn. Om technische re denen was het evenwel niet mogelijk, de terugkeer even veel later te laten plaatsvinden dan de start. Het eerste deel van de vlucht van de 427 kg wegende satelliet is goed verlopen. De lancering geschiedde met een Thor-Delta-raket. Er zijn la ter moeilijkheden opgetreden bij het overbrengen van radio-instructies aan de satelliet. Men heeft de moei lijkheden tot dusver kunnen overwin nen door elke opdracht te herhalen tot er op gereageerd was. Op deze wijze hoopt men de missie toch tot het gewenste einddoel te kunnen brengen. De eerste biosatelliet werd 14 de cember 1966 gelanceerd doch deze ging verloren door een mankement aan de remraketten. De satelliet stortte neer ergens in het westelijke deel van de Pacific of in Australië. Terwijl de biosatelliet vannacN werd gelanceerd, werden op Kaa; Kennedy voorbereidingen getroffe] voor de lancering van de Surveyor] die vandaag een vlucht naar de maa1 begint voor het maken van een zaclj te landing.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 22