.EIDSCH DAGBLAD werpt tegen barriere N oord-V ietnam BES Surveyor gelanceerd Felle uitval van Brezjnew Radicale ideeen zijn een onmogelijke zaak JAMIN tuur van vuur en staal 'n Kaptein f 415.- Wobuleffe GEBR. HEISMAN ♦S alles Vlieland it 1 maart 1860 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 No. 31376 E. A. E. van Dishoeck •ur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bQ vooruitbetaling', losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en AdmlnlBtxatle: 25041; Redactie 21507 ADVERTENTIE - VEERBERICHT ï§0UDE NACHT e Bilt verwacht van heden- tot genavond: Y toude nacht met hier en daar J f Morgen overdag aanvankelijk fee perloden, later geleidelijk ff bewolking, maar op de meeste ltsen droog weer. Zwakke tot |ge wind tussen noord en noord- i^Weinig verandering in fcempe- (Opgemaakt om 11.40 uur). September [op: 6.03 uur; onder: 19.11 uur; op: 12.25 uur; onder: 21.04 uur. pwater in Katwijk te 6.17 en 18.41 ^^laagwater te 2.22 en 14.36 un t nummer bestaat uit 30 pagina's C Amerikaanse minister van Defensie NcNamara heeft ont ij dat de Ver. Staten tussen Noord- en Zuid-Vietnam een jère van prikkeldraad en van de modernste elektronische iraten zullen opwerpen om de infiltraties uit het noorden in te gaan. eze barrière komt ten zuiden van de gedemilitariseerde i; de juiste ligging blijft een oorlogsgeheim. Ze is in feite gebied bezaaid met mijnen en elektronische ogen en oren. i bedoeling Is niet, aldus de mi- r, de zuidwaartse trek van (lelijke soldaten geheel te belet- - hij noemde dat onmogelijk hun binnendringen te vertra- terwijl elektronische alarmap en de Amerikaanse bevelheb- waarschuwen, zodat mobiele ikaanse eenheden met hef- efvliegtuigen en tanks naar het van infiltratie kunnen worden iird. Wanneer dit systeem aan jind van dit jaar of begin 1968 irking treedt, kan het gevolg er Sijn uitbreiding van de bombar- pten op Noord-Vietnam te bmen. Dwars door het oerwoud Ikaanse soldaten zijn reeds be en het oerwoud te rooien in een van 25 kilometer breedte. Alle prgsmaatregelen zijn genomen ie vijand te verhinderen tegen- regelen voor te bereiden, denkbeeld om een muur van en staal op te werpen is niet Reeds twee jaar lang bestu ien strategen van het Ameri- je ministerie van Defensie het pt en daarbij traden vooral billen van mening aan het licht 'de lengte en de vraag door I gebieden zo'n verdedigingslinie Open. Sommige militaire leiders in de mening geuit, dat er 10 man nodig zouden zijn om jrywel ondoordringbare linie te f- Handen vrij (den de Amerikanen er in sïa- (en barrière tot stand te bren- dan zouden zij de handen vrij Mi voor zuiveringsoperaties tegen ktcong en voor hun pacificatie- famma van Zuid-Vietnam. [nemers menen, dat McNamara Mn theorie in praktijk gaat pen, volgens welke het in feite (gelijk is door bombardementen bord-Vietnam de bevoorradings- m naar het zuiden tegen te het kader van het nieuwe plan februik worden gemaakt van üsche stoffen, welke de grond jftigen, zodat elke plantengroei pchter de vijand dekking kan m, voor lange tijd onmogelijk jt gemaakt. jt is onmogelijk gebleken de ve le met behulp van bulldozers (taan te brengen. Is een gebied (plantengroei ontdaan, dan woe- even snel een nieuwe vegetatie log. De chemicaliën welke ge it worden, worden onschadelijk 6md voor mens en dier. Hinderlaag [teren is een door de communis- jgelegde hinderlaag 16 km ten in van de bufferzone hun zelf MC-NAMARA barrière opwerpen noodlottig geworden. Amerikaanse mariniers, voor wie de hinderlaag ge legd werd, wisten 92 Noordvietname- se soldaten te deden; zij zelf ver loren 4 man en 65 gewonden. Bommenwerpers voerden vandaag aanvallen uit op de gedemilitariseer de zone. Zes leden van een verkenningspa trouille van het Amerikaanse leger werden weggevaagd tijdens een over val uit een hinderlaag op een rub berplantage in de nabijheid van Sai gon en twee andere mannen van de patrouille werden blijkbaar ver moord nadat zij gevangen genomen waren, aldus deelde het Amerikaan se opperbevel mee. De slachtoffers werden door andere patrouilles ge vonden. De Zuidvietnamese minister van Defensie, generaal Van Vien, heeft een order ondertekend, waarbij 38 officieren worden ontslagen als on derdeel van een zuiveringsactie in de strijdkrachten, zo zeiden officiële kringen in Saigon. Het staatshoofd, Van Thioe heeft verklaard dat wel licht in totaal 50 officieren in de rang van luitenant tot generaal naar huis zullen worden gestuurd wegens corruptie of onbekwaamheid. Welingelichte kringen menen, dat de militaire leiders ook politiek on betrouwbare elementen uit het le ger zullen verwijderen, met name de genen die steun hebben verleend aan prominente generaals, die nu min of meer in ballingschap leven. Inschakeling V.N. Het hoofd van de Amerikaanse V.N.-delegatie, Goldberg, voert in New York besprekingen met een aan tal westelijke landen over inschake ling van de Ver. Naties bij het tot stand brengen van een eervolle vre de in Vietnam. Bijzonderheden over deze besprekingen wilde hij nog niet geven. Volgens Amerika zou overeenstem ming kunnen worden bereikt op een door de V.N. bijeen te roepen in- nationale conferentie, naar het voor beeld van de conferenties van 1954 en 1962 over Indo-China in Genëve. Een oude vete tussen de verkozen Zuidvietnamese president Thioe en zijn vice-president Ky is vandaag tot een uitbarsting gekomen. Thioe weigerde, op het laatste ogen blik en voor de tweede keer, met Ky in hetzelfde Amerikaanse tele visieprogramma te verschijnen. Hij was wel bereid alleen te verschij nen, wat hij vandaag deed. Toen Ky hiervan hoorde was hij razend. Het was de bedoeling dat Ky en Thioe om de beurt een vraag de pers zouden beantwoorden. Thioe echter is van mening dat hij de topfiguur in de regering is, die het beleid zal uitstippelen. Met welk recht zou de tweede man dus voor hem spreken? De oude vete tussen Thioe en Ky bereikte een climax op 3 juni, toen Thioe en de generaals die hem steun den. Ky dwongen zich terug te trek ken uit de presidentsverkiezingen en genoegen te nemen met een twee de plaats op de ljjst-Thioe. Bij de verkiezingscampagne zochten Ky en Thioe hun eigen weg en verschenen zelden samen in het openbaar. Thioe heeft vandaag verklaard, dat hij zal wachten tot hij officieel geinstalleerd is tot president vóór hij een pauze in de bombardementen op Noord-Vietnam zal voorstellen. Er zou geen onderbreking komen, in dien Hanoi niet reageerde. Bloedig gevecht in Somaliland Somalische nationalisten hebben in het omstreden noordelijke grens gebied troepen uit Kenia achter volgd en 51 soldaten gedood en 25 gewond, zo meldt het nationale pers bureau van Somaliland uit Mogadi- sjoe. Het gevecht ontstond nadat 52 militaire vrachtwagens een kudde vee hadden omsingeld. De nationalisten hebben twee van de vrachtwagens vernield. Duur nest Een caféhouder in het Duitse dot p- je Vrassel, bij Emmerich, /rïeg zich al enige tijd af hoe toch uit de geldla in de tapkast het ene briefje van honderd na het andere kon ver dwijnen. Toen hij gisteren op een stil moment geritsel in het Duffet hoorde ging hij eens goed kijken en ontdekte achter de la een raven nest, dat geheel van honderd-mark- biljetten was vervaardigd. De ratten hadden het geld via een gat in de achterkant van de la buitgemaakt. Hun nest was 1500 mark (1350 gul den) waard. Om 9.59 uur Nederlandse tijd is hedenochtend van Kaap Kennedy met behulp van een Atlas-Centaur-raket de vijfde Surveyor gelanceerd voor een vlucht naar de maan gedurende 65 uur en een zachte landing in de „Zee der Stilte". De eerste fase van de vlucht is naar wens verlopen. De Surveyor weegt 990 kg en heeft als belangrijkste instrumenten aan boord een camera en een instrument voor bodemonderzoek. MAANBODEM ONDERZOEK De Zee der Stilte, waarop het maanschot is gericht, is een vlakte bij de maanevenaar op het midden De Sowjetrussische partijlei- Tse-toeng en zijn handlangers" der Brezjnew heeft gisteren tijdens zijn verblijf in de Hon gaarse hoofdstad Boedapest felle kritiek geleverd op „Mao Prof. Romme op Leidse K VP- vergadert ng Prof. mr. C. P. M. Romme (71), die vele jaren fractie voorzitter en partijleider van de K.V.P. is geweest, heeft er geen twijfel over laten bestaan: hij is het volstrekt oneens met de plannen van de christen radicalen in zijn partij. Als lid van de afdeling Lei den van de K.V.P. wees hij gis teravond tijdens een openbare vergadering van deze afdeling de staatsrechterlijke ideeën van de radicale K.V.P.-ers als praktisch onuitvoerbaar van de hand. Prof. Romme noemde automatisch tegen elkaar gaan af- deze ideeën „een onmogelijk geval voor een partij die zich zelf respecteert". Prof. Romme, de grote promotor van de brede-baslspolitiek in ons land, maakte het de radicaal mr. E. G. M. Jurgens, die op deze zeer druk bezochte Leidse bijeenkomst de de gens kruiste met partijvoorzitter mr. P. J. M. Aalberse, allesbehalve ge makkelijk. De grijze eminentie vond het een onmogelijke zaak om een re geringsploeg met een tevoren vast gesteld gemeenschappelijk program ma als inzet te gebruiken voor de verkiezingen. „Geen partij Is zo gek om daaraan te beginnen", aldus de oud-fractievoorzitter. „In het hafrde en nuchtere politieke bedrijf wordt het regeringsprogramma voor vijftig procent bepaald door de machtsver houdingen, die na de verkiezingen ontstaan". Alternatief De oud-fractieleider, die uitdruk kelijk als lid van de Leidse partij- afdeling het woord voerde, zei niet te begrijpen hoe de radicalen zich eigenlijk de verkiezingen voorstellen. Wanneer enkele partijen met een ge zamenlijk programma uitkomen, maar met verschillende lijsten de verkiezingen ingaan, zullen zij zich Minister-president De Jong bekijkt een veriooeste boerderij. De minister-president heeft giste ren een werkbezoek gebracht aan de rampgebieden in Noord-Bra bant en Gelderland, die door de windhoos op 25 juni werden ge troffen. zetten. En wat gebeurt er als de ra dicale combinatie de meerder heid niet haalt? Er is geen alterna tieve groepering, dus zal de KVP, om het land regeerbaar te houden, met een andere combinatie in zee moe ten, hoewel zij zich tevoren heeft vastgelegd. Voorkeur „Wie deze koers wil, brengt de KVP in een onmogelijke positie", aldus prof. Romme. Wel vond de vroegere fractieleider dat de kiezer er recht op heeft te weten aan welke combinatie de voorkeur wordt gege ven, maar een politieke binding acht te hij een staatkundig onrijpe con structie, die alleen maar grote pro blemen zal scheppen. „Dan ontstaat het gevaar van een koninklijk ka binet, waar de kiezer geen enkele greep meer op heeft", zo was zijn waarschuwing. (vervolg pagina 2) ADVERTENTIE Hoewel géén „Love-in" toch bloemen, muziek en de 1968 FORD- modellen Zie pagina 20 bovenaan. ADVERTENTIE E.E.G. Kan ook gefinancierd worden In 6 - 12 - 18 maanden, le aanbetaling 105, Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden De culturele revolutie van Mao noemde hij „contra-revolutio nair", omdat men degenen, die het marxisme-leninisme ver vangen door avonturen en het proletarisch internationalisme door nationalisme onmogelijk communisten kan noemen. De groep van Mao, aldus ging Brezjnew voort, heeft misleide mili tairen en z.g. rode gardisten en re volutionaire rebellen (op verraderlij ke wijze misleide mensen) losgelaten op de arbeiders en boeren, die in v ic- zet zijn tegen het bewind van Mao en zijn creaturen. „Maar wij zijn overtuigd, dat de zaak van het com munisme tenslotte de overwinning in China zal behalen". Brezjnews toe spraak werd bijgewoond door de Sowjetrussische premier Kosigin, mi nister van Buitenlandse Zaken Gro- miko en tal van Hongaarse kopstuk ken. De Hongaarse partijleider Ra dar drong aan op een internationale communistische conferentie ter be handeling van de kwestie-China. Brezjnew onderstreepte, dat in China op het ogenblik „onmenselijke onderdrukking, fanatisme van de ro de wachters en terreur heersen". De Sowjetrussische leider beschuldigde Mao ervan de staats- en partij -or ganen, de vakbonden, de rode jeugd bewegingen en de sociale organisa ties een dodelijke slag te hebben toe gebracht. De verworvenheden en het recht van de arbeiders zijn wegge vaagd. De feiten tonen aan, dar de groep-Mao niet werkelijk tegen het imperialisme vecht, maar tegen com munistische landen en de interna tionale communistische beweging Brezjnew hield vervolgens een krachtig pleidooi voor vreedzaam sa mengaan van Oost en West, maar voegde daaraan toe: „Wij moeten al les doen om onze militaire kracht en paraatheid te vergroten, zodat de im perialisten het wel uit hun hoofd zul len laten de hand op te heffen tegen de communistische leiders". Beloften Peking heeft financiële steun, politieke autonomie en grondige uit roeiing van de antr-maoisten toege zegd aan de rode garde in de pro vincie Kwantoeng in het zuiden van China, waar nog steeds strijd gele verd wordt. Deze beloften kwa.nen uit de mond van premier Tsjoe En lai, die een ontmoeting had met maoistische bevelhebbers op het vliegveld van Kanton. Er waren strenge veiligheidsmaatregelen geno men in verband met een demonstra tie van duizenden anti-maoisten vlakbij het vliegveld. Tsjoe zou e^n bedrag van 100 miljoen Amerikaanse dollars hebben beloofd aan de p4o- maoisten, maar er werd geen datum genoemd. Hatta als docent naar Bochum De nieuwe universiteit in het Wcst- duitse Bochum heeft dr. Mohammed Hatta, oud-vicepresident van Indone sië, uitgenodigd om de komende wai ter een serie gastcolleges te geven Dr. Hatta, die vermoedelijk samen met zijn echtgenote naar Bochum zal komen, is van plan lezingen te houden over ontwikkelingsdulp, de economie van ontwikkelingslande jeu het systeem van de zogenaamde verbruikscoöperaties". van de rechter helft van de van de aarde af zichtbare maanschijf. Do andere twee Surveyors die zachte landingen hebben gemaakt kwamen terecht aan geheel links op de zicht bare maanhelft. De tweede en vier de Surveyor maakten door technische mankementen geen zachte landing. De nieuwe Surveyor hèeft niet een graaf-apparaat aan boord zoals de derde, maar een instrument dat dienst moet doen als bron voor ra dioactieve straling. Door meting van de inwerking van alphastraling op de kernen van de in de maanbodem voorkomende elementen hoopt men genoeg gegevens te krijgen om de ze elementen te identificeren. Bovendien bevindt zich een came ra aan boord van de Surveyor, die close-ups moet maken van het lan dingsgebied. De eerste Surveyor maakte meer dan 11.000 van derge lijke opnamen, de derde ruim 10.000. Drie uur na de lancering deelde het controle-centrum mee dat de sa telliet in een bijna volmaakte koers ligt, waardoor halverwege alleen maar een kleine correctie zal moe ten worden aangebracht. „Wij wijken slechts 200 km van het doelpunt af", aldus een woord voerder. „Wij houden dus aardig koers en zullen op die manier komen waar wij willen zijnTot dusverre verloopt de vlucht perfect". Het doel (na een vlucht van circa 360.000 km) is een punt 38 km van de krater Moltke. ADVERTENTIE MEST OP Z'N BEST VOORDE HERFST COMPOST bijzonder geschikt om de groeilaag van Uw gazon te ver. beteren. Een grote zak voor 25 m24,25 STALMEST, grote zak voor 8,25 POTGROND voor borders en kamer planten 4,65 KOEMEST gedroogd en gemalen, (strooien, water, klaar) zakken 2,15, 4.15, 8.— KALK. EN MAGNESIUMMEST in zakken van 5 kg1,65 zakken van 10 kg3,10 BLOEMBOLLENnu al in een gewel dige keuze. Vraag onze gratis prijs courant en kom eens lekker neuzen bij Nieuwe Rijn 60 Tin £0824 (01710) ADVERTENTIE bitterkoekjes niet duur we/ heerlijk (9ucJ êföe, euwo Uit het Leidsch Dagblad van 11 Sept. 1867: In de gemeente Sas-vaa- Gent zal geen kermis zijn dat wil zeggen: Kramers spellen enz. zullen worden ge weerdmaar van 8 tot 15 sep tember zullen de herbergen ook 's nachts mogen tappen Het zal daar dus alleen jene ver-kermis" zijn. Gelukkig eene gemeente, die met zulk een wijze raad gezegend is. De gemeentebesturen van Middelbeers en Boxtel sJjn gedwongen geworden de traktementen der onderwij zers te verhoogen, omdat zich geene sollicitanten op deden voor de vacante be trekkingen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1