(TSfxi "HS [FtSïfiït! ïri8| zit voor 1968 met van 21/4 miljoen RIJK TEGEN AFBRAAK PANDEN AAN LOKHORST STRAAT College wil vele tarieven verhogen «1 a verhoging tekort van 'r}/i miljoen llfes ül' |Ji'a Hoe tekort dekken BELASTINGEN OMHOOG SCHIJNWERPER OP LEIDEN Met veemarkt en schouwburg nog geen stap verder Sporthal aan Boshuizerlaan S3JIJDAG 8 SEPTEMBER 1987 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IT (ADVERTENTIE) IMAJAARSBEURS vakbeurzen: VERLICHTINGS- en ELEKTR. HUISH. ART. S'70 en REKLAME '68 Geopend van 9-17 uur Voordelige reis/entreebiljetten zijn op de statiofis verkrijgbaar Evenals vele Nederlandse gemeenten zit t Leiden voor 1968 wederom met een be- |tingstekort. De financiële middelen zijn nu imaal niet toereikend om de raad een slui- fle begroting voor te leggen. Voorts moet yitvoering van talrijke kapitaals werken tot later tijdstip blijven wachten. Raadsbe- iten tot een totaal bedrag van ruim 65 mil joen gulden hebben de goedkeuring van het College van Ged. Staten van Zuid-Holland nog niet verkregen. Vertoont de nog steeds niet goedgekeurde begroting voor het jaar 1967 een tekort van ruim drie miljoen, de thans bij de raad ingediende begroting voor het komende jaar wijst een tekort van f 2.225.000 aan. \neinde dit tekort tot redelijke proporties terug te "brengen gering tekort is voor het College van Ged. Staten aanvaardbaar omen B. en W. met enkele belastingmaatregelen, die, worden zij \jectueerd de raad heeft de uiteindelijke beslissing dit tekort jien terugbrengen tot f 496.000. De verhogingen, welke thans wor- voorgesteld liggen op het terrein van de riool- en straatbelasting, toesrechten, de hondenbelasting, de precariorechten, het ophalen liet huisvuil, de veemarktrechten, de marktgelden en de door de inmiddels goedgekeurde verhoging van de opcenten op de per- \e belasting. ve ijk tek< t de invoering van al deze be- atregelen komt een totaal van f.1.729.000 op tafel en het reële tekort voor 1968 icht tot nog geen half mil- ülden. In besprekingen met het e van B. en W. e van Ged. Staten is 't het Col van B. en W. gebleken, dat een tekort voor G.S. aanleiding zijn om tot een snelle van de begroting voor 1 over te gaan. rvenlens dit gesprek kwam eveneens iet licht, dat het standpunt van ien»bij het bepalen van hun houding jaar de nog niet goedgekeurde be- 4 van dit jaar, mede zou wor- ;paald door het begrotingsbe- ran Leiden voor het jaar 1968. d<xjt dit beeld gunstig zijn - een ge ltekort is, zoals gezegd, voor G. ïvaardbaar - dan zou dit de luring van de begroting voor iel kunnen bevorderen en zou- f.S. gemakkelijker tot een stand- jkunnen komen omtrent een ver- lande stijging van het gemeen- Ivoorzieningspeil in de toekomst. Meevaller de vele tegenvallers, welke Lei- In de loop van het jaar heeft fcn incasseren, staat ook een ge- te meevaller, waardoor de be- tg van het lopende jaar vermoe- i geen tekort van ruim drie mil- Opfgulden zal aanwijzen, doch van hts" één miljoen. gunstiger beeld is verkregen een belangrijke verhoging van Itkering uit het Gemeentefonds. el W. ramen dit bedrag op ruim biljoen. Rekening moet echter |n gehouden met het feit, dat |t bedrag de kosten van de sa- j&aatregelen c.a. voor 1967 nog b worden bestreden, doch ook g. blijft een zeer aanzienlijk bedrag dat kan dienen tot verminde van het begrotingstekort voor 'sta zijn echter nog een paar plus- 'oef?' Waardoor de begrotingsposi- 1n ander beeld zal vertonen. Het Vilfreemraadschap Rijnland is n.l. d de kosten van de rioolwater- -nng reeds van 1967 af aan de riekte te vergoeden, hetgeen een sting van het budget voor ge- r W Jaar van rond f. 700.000 zou betekenen. Voorts levert de jging van de opcenten op de tele belasting voor 1967, ja raad onlangs besloot, nog een Ivan ruim f.100.000 op. Ten- er nog een meevallertje van ■r-u (verfijning algemene uitke- Ipioleringen) e rai ADVERTENTIE Auto-verkoop-actie Hjzen dalen ieder half uur. Y Zie onze advertentie op pagina 4 li LEID SE AUTOBOXEN- GARAGE N.V. D<^° Oldenbarneveldtstraat 87 n Telefoon 64909 De wethouder van Financiën, de heer P.S.Harmsen, die ons dit vreug devolle nieuws kom meedelen, bleef daarbij echter nog aan de voorzich tig optimistische kant. Inderdaad, aldus de wethouder, ziet het er naar uit, dat wij "vermoedelijk" circa twee miljoen op het begrotingstekort zullen inlopen, maar het jaar heeft nog bijna vier maanden. Vier maan den, waarin nog tal van onzekere factoren de begrotingspositie ongun stig kunnen beïnvloeden. Het is echter wel zo, dat de uit komsten over 1967 belangrijk gunsti ger zullen zijn dan in december 1966 kon worden voorzien. Gelet op dit be grotingsbeeld verwacht de wethouder een snelle goedkeuring van de begro ting voor het jaar 1967. Het tekort van het jaar 1967 zal geput worden uit de saldi-reserve, welke na af- en bijschrijvingen thans f5.436.219 bedraagt. Dat Ged. Staten de begroting voor 1967 nog niet voor goedkeuring vat baar hebben geacht, vindt niet voor namelijk zijn oorzaak in het tekort dat deze begroting te zien gaf en de daaruit mogelijk volgende conse quentie, dat de saldi-reserve daar door zou worden uitgeput, maar in de vrees, dat de tekorten een blij vend karakter zouden kunnen krij gen, waardoor afschrijving op de oude tekorten cot de onmogelijkhe den zou gaan behoren. B. en W. denken het tekort voor 1968, begroot op 2% miljoen gulden, weg te werken door het nemen van de volgende belastingmaatregelen a. verhoging van de tarieven voor het ophalen van huisvuil van respectievelijk f 1.50 per emmer per maand tot f2.25 per emmer per maand voor de eerste drie emmers, c.q. van f 4.50 tot f 5. per maand voor de overige em mers, en verhoging van de tarie ven voor het ophalen van be drijf s vuil in verband met de ge stegen kostprijs; meeropbrengst f 475.000. b. verhoging van de straatbelasting van 15.6 tot 20 meeropbrengst 1374.000. c. alsvoren van de rioolbelasting van 15,6% tot 20%; meeropbrengst f374.000.— d. Verhoging van de hondenbelas ting van f22.50 en f18.— (waak hond) naar f30.en f24. meeropbrengst f19.000 verhoging van de leges overeen komstig de stijging van het kos- tenpeil met 40%; meeropbrengst f 152.000. alsvoren van de precariorechten; meeropbrengst f 76.000. g. verhoging van de veemarktrech ten en de marktgelden overeen komstig de suggestie van de raad met respectievelijk 50 en 25 meeropbrengst f 59.000 h. terwijl ten slotte de verhoging van de opcenten op de personele belasting van 150 naar 250, waar toe de raad reeds heeft besloten, doch waarmee voor de beoorde ling van het tekort nog geen rekening is gehouden, een meer- Indien de raad tijdens zijn begro- I tingsbehandeling tot het nemen van deze maatregelen kan besluiten, wordt het tekort van de begroting voor het jaar 1968 teruggebracht tot f 496.000.hetgeen, zoals ge zegd, voor G.S. aanleiding zou kun nen zijn om een snelle goedkeuring van deze begroting te bevorderen. Tenslotte nog een enkel cijfer uit deze Leidse „miljoenennota". Sloot de begroting van het thans lopende jaar met een eindbedrag van ruim 71 miljoen, de begroting voor 1968 ligt al weer tien miljoen hoger en wijst een cijfer van f81.280.593.- aan. WETHOUDER P. S. HARMSEN voorzichtig optimistisch Teneinde het tekort op de begroting voor het jaar 1968 drastisch te verminderen stellen B. en W. de Leidse raad de volgende belastingmaatregelen voor: 1. ophalen huisvuil van f 1,50 tot f 2,25 per emmer per maand 2. straatbelasting van 15.6% tot 20% 3. rioolbelasting van 15.6% tot 20% 4. hondenbelasting van f 22,50 naar f 30,00 5. leges met 40% 6. precariorechten met 40% 7. veemarktrechten met 50% 8. marktgelden met 25% HET IS NU REEDS VELE jaren een goede gewoonte, dat het Leidse College van B. en W. de begroting voor het komende jaar vergezeld doet gaan van een uitvoerige nota, waarin als het ware de schijnwerper op Leiden en zijn problemen wordt gericht. Talrijke urgente onderwerpen worden in deze nota aan de orde gesteld. Een nota, die reeds voor de begro tingsbehandeling, welke op 7 december aan vangt, antwoord geeft op vele voor de hand liggende vragen. Wij doen vandaag uit deze nota een greep. Met betrekking tot het plan voor de bouw van een cultureel cen trum, met nieuwbouw voor de openbare leeszaal en Bibliotheek „Reu- vens", aan de Pieterskerkgracht (het voormalige M.S.G.-gebouw), heeft zich de complicatie voorgedaan, dat het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk bezwaren heeft tegen afbraak van de percelen Lokhorst straat 18, 20 en 22. Het schetsplan, dat reeds gereed was, zal in verband hiermede moeten worden herzien. Binnenkort, zo lezen wij verder in deze nota, zal worden begonnen met het inrichten van de tentoon stellingsruimte van het teken- en schildergenootschap Ars Aemula Naturae. B. en W. hopen dat dit een stimulans zal zijn voor een verdere uitbouw en verdieping van de acti viteiten van het genootschap. In het kader van de gemeentelijke activiteiten voor de huisvesting van culturele verenigingen en het ver schaffen van woon- en werkruimte aan kunstenaars hebben twee niet onbelangrijke aankopen plaats ge vonden, te weten het Mierennesthof- Je aan de Hooglandse Kerkgracht en het pand Langebrug 9. De Dienst van Gemeentewerken is opgedragen voor het hofje een eenvoudig restauratie plan op te stellen. Omtrent de be stemming van beide objecten is over leg nog gaande. Veemarkthal Met betrekking tot de te bouwen veemarkt-sporthal en de schouwburg zijn de financieringsmoeilükheden nog niet uit de weg geruimd. Nog deze maand zal hierover wederom een gesprek met Ged. Staten van Zuid-Holland plaatsvinden. In het afgelopen jaar zijn de be sprekingen: samenwerking in agglo meratie-verband, op burgemeesters niveau voortgezet. Binnenkort zullen besprekingen vast worden ge legd in een nota, gericht aan de des betreffende gemeenteraden. Scholenbouw Van de laatste vier van de serie van 10 systeembouwscholen zijn de r.k. ulo-school Surlnamestraat en de Mytylschool inmiddels, zij het nog niet „officieel", in gebruik genomen. De openbare u.l.o-school Eduard van Beinumstraat komt eveneens dit jaar gereed, de openbare u.l.o.-school Su- matrastraat in het voorjaar van 168. De serie is, wat Leiden betreft, nog uitgebreid met een gereformeerde g.l.o.-school aan de Storm Buysing- straat (met welke school de voor heen in Oegstgeest gelegen gl.o.- school aan de Hoge Morsweg is sa mengevoegd) en met een aan de Do- nizettilaan te bouwen r.k. g.l.o.- school. Voor de bouw van deze beide scholen zijn echter nog geen finan cieringsmiddelen beschikbaar. Inmiddels zijn de definitieve plan nen voor nog vijf aan de serie toe te voegen scholen gereed gekomen, namelijk voor twee scholen te Kat wijk, een school te Oegstgeest, als mede ten behoeve van de gemeente Leiden voor een openbare school voor g.l.o. in zuid-west en voor een nieuw gebouw voor de Rudolf Stei- nerschool. Voor deze beide laatste scholen komen de bouwplannen binnenkort gereed. Met de schoolbesturen is overeen gekomen, dat ook het nieuwe gebouw voor de school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen en het nieuwe gebouw voor de aan het Plantsoen gehuisveste school voor zwakzinnige kinderen, aan de serie zullen worden toegevoegd. De bouw plannen worden thans opgesteld. Inmiddels is de Louise de Coligny- scholengemeenschap reeds thans met een school voor h.a.v.o. en een athe neum begonnen en kwam voor de te vormen Rembrandtscholen gemeen, schap een samenwerking met de ge meente Voorschoten tot stand. Het onderzoek naar de toekomstmogelijk heden voor het v.gi.o. en de behoefte aan economisch en administratief onderwijs heeft er toe geleid, dat B. en W. de raad binnenkort hopen voor te stellen tot stichting van een openbare school voor middelbaar eco nomisch en administratief onderwijs (m.e.a.o.) over te gaan. Voorts on derzoeken B. en W. de mogelijkheid om in samenwerking met de Vereni ging voor Christelijk Onderwijs een scholengemeenschap voor lager alge meen voortgezet onderwijs (l.a.v.o.) en lager economisch en administra tief onderwijs (l.e.a.o.) tot stand te brengen, waarin de openbare school voor v.g.l.o. en de school voor v.g.l.o. van genoemde vereniging worden opgenomen. Voor het r.k. v.gJ.o. wordtg etracht in eigen kring in regionaal verband een oplossing te vinden. Het aan de gang zijnde onderzoek naar de mogelijkheid inzake stich ting van een hogere technische school in onze gemeente, zal naar het zich laat aanzien nog dit jaar kunnen worden afgesloten. Rembrandt- lyceum In verband met plannen het Rem brandt-lyceum te verplaatsen, is een onderzoek ingesteld naar de toestand van het huidige gebouw. Het blijkt nu dat het gebouw voor een bedrag van ongeveer f 1.500.000 aan de hui dige eisen van het v.h.m.o. kan wor den aangepast. Het zaI echter daarenboven nog wel ongeveer f 1.000.000 kosten aleer alle voorzieningen zijn getroffen die nodig zijn om het gebouw in de toe komst als atheneum en h.a.v.o.- school aan zijn doel te kunnen doen beantwoorden. Ook na deze voorzie ningen blijft het gebouw toch op allerlei punten verouderd, zodat bin nen niet te lange tijd naar vervan ging moet worden omgezien. Nu aan de geldleningen, die van gemeentewege aan de gezamenlijke plaatselijke bibliotheken zijn ver strekt voor de inrichting van filialen in de in aanbouw zijnde openbare u.l.o.-scholen in Leiden Zuid-West en Leiden-Noord, goedkeuring is ont houden, moet er op worden gerekend, dat deze filialen later in gebruik zul len worden genomen dan gedacht was. Op opening van het filiaal Zuid- West aan de Eduard van Beinum straat in 1968 hebben B. en W. ech ter nog goede hoop. Sport en recreatie Aan de totstandkoming van de plannen voor het recreatiegebied „Vlietpark" tussen Rijn-Schiekanaal, Vliet en Rijksweg 4a wordt momen teel hard gewerkt. Terzake wordt nauw overleg gepleegd met de Kon. Ned. Heide Maatschappij. In het afgelopen jaar is in de sportveldensituatie geen verbetering van betekenis gekomen. Overigens is de verwachting gewet tigd, dat in de eerstkomende jaren de veldensiitiuatie enigermate zal verbeteren door het gereedkomen van het sportveldencomplex aan de Voorschoterweg en de schoolsport- velden Boshuizerlaan en Brahms- laan. Minder gunstig zyn de voor uitzichten ten aanzien van de sport velden Kikkerpolder (tweede deel), waarvoor nog geen financieringsmid delen zyn toegewezen. Aan de directeur van Gemeente werken is een opdracht verleend tot het verder uitwerken van het plan tot reconstructie van de sportvelden in de Leidse Hout, terwyl overleg wordt gepleegd voor het opstellen van plannen voor de aanleg van een schoolsportveld en van een speelter rein naby de Topaaslaan in het Morskwartier. Overdekte Dat aan het besluit tot aankoop van de overdekte zweminrichting aan de Haarlemmerstraat op naar het oordeel van B. en W. discutabele gronden goedkeuring is onthouden, den, wordt zeer betreurd. Getracht wordt nog Gedeputeerde Staten te bewegen, hun beslissing zodanig te wijzigen. dat het mogelijk wordt het besluit in een later stadium alsnog goed te keuren. Voor wat betreft de bouw van een sporthal aan de Boshuizerlaan zijn B. en W. niet pessimistisch gestemd. De aanvraag om financieringsmidde len is reeds door Ged. Staten naar de minister van Binnenlandse Zaken doorgezonden. De rijksgoedkeuring is toegezegd voor het vierde kwartaal van dit jaar. De bouw van het nieuwe jeugd- buitencentrum aan de Vlietweg, waarmee in het voorjaar is begon nen. vordert goed. Verwacht wordt, dat het centrum in de loop van 1968 in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Gezien de hinder, welke het drukke voetgangersverkeer in de Haarlem merstraat van het rijverkeer onder vindt, zal naar de mening van B. en W. ernstig onder ogen moeten worden gezien of de tijd niet is aan gebroken om van deze straat geheel of gedeeltelijk een „voetgangerspro menade" te maken. Gelet op de hinder, welke in de binnenstad van lesauto's wordt on dervonden, heeft de Commissaris van Politie aan de directeur van het Bu reau voor de afgifte van rijvaardig heidsbewijzen verzocht zijn medewer king te verlenen aan een regeling, waarbij de rijschoolhouders zich verbinden het geven van rijlessen te beperken tot het gebied buiten de singels. Of dit verzoek resultaat zal hebben, valt thans nog niet te zeg gen. In de komende maanden zullen weer enige abri's worden bijge plaatst, o.a. op het Stationsplein vóór het gebouw „Van Eesteren II" en op de Lammenschansweg nabij de Cro- nesteinflat. Huisvuil Nadat de vuilverbrandingsinrich ting volledig in gebruik was geno men, traden gebreken aan de koel- cyclonen op. Deze zyn inmiddels her steld. Thans wordt tevens het huisvuil van de gemeenten Oegstgeest, Sas- senheim, Voorhout en Zoeterwoude verwerkt. Gedurende de winterperio de zal ook het uit Leiderdorp af komstige vuil worden verbrand. De gemeente Voorschoten gaat het vuil per 1 januari a.s. ter verbranding aanbieden. Indien de belangstelling voor deelneming blijft toenemen, zal tijdig worden onderzocht, wanneer tot de bouw van de derde oven, waarmede uit bouwkundig en ver- brandingstechnisch oogpunt reeds rekening is gehouden, zal moeten worden overgegaan. Zover de financiële middelen daar voor beschikbaar komen, streven B. en W. met kracht naar de verdere verwezenlijking van fase I van hefc Wegenplan. Overeenkomstig het daarvoor vastgestelde werkprogram ma met tijdschema, dat zich uit strekt over de jaren 1965 t/m. 1972, zullen in dit kader de aanleg van de Noord-Zuidverbinding en van de Oost-Westverbinding verdere voort gang vinden. Wat de Noord-Zuidverbinding be treft is in de omgev. van de St. Jo- rissteeg tussen Levendaal en Hooi gracht reeds een betere aansluiting in wording door de ontruiming en sloping van een aantal panden al daar. De aandacht wordt daarnaast in het bijzonder gericht op het noor delijke deel dezer verbinding, te we ten het gedeelte tussen de Haarlem merstraat en de Langegracht. Na de per september 1968 te verwachten verplaatsing van de r.k.-school aan de Haarlemmerstraat, zal gelijktij dig ook de ontruiming van de pan den aan de oostzijde van de Peli kaanstraat tot de Oude Vest haar beslag moeten krijgen. Zo lang daar na niet tevens de doorbraak Oude Singel-Langegracht is tot stand ge komen, zal het verkeer naar de Oost- Westverbinding nog gebruik moe ten maken van de alsdan gedempte Oostdwarsgracht. Ten aanzien van de te maken Oost-Westverbinding via de Lange gracht kan de voltooiing van de dem ping van deze gracht nog diit jaar worden tegemoet gezien. Vervolgens zal de demping van de Korte Mare als doortrekking in de richting sta tion aan de orde moeten komen. De sanering van de binnenstad blijft in de eerste plaats gericht op de reconstructie van de gebieden Zijlsingel-Herengracht, de Camp en die om en naby de Noord-Zuidver binding Het rijk verzet zich tegen de afbraak van deze panden in de (Foto L.D./Holvaat)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17