LEIDSCH DAGBLAD „Ik moet er niet aan denken wat er allemaal had kunnen gebeuren" Egypte is schuldig aan incident van maandag Huur soms met 250pct. omhoog JAMIN n- benzine, abak en Irank luurder? Chauffeur van gekantelde tankwagen Militair (18): „Ik iiie moordenaar ben Mededeling van Thant: Van Heijst in gevaar? teuwö "gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1967 No. 31374 jcteur: E. A. E. van Dlshoeck ifdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bjj vooruitbetaling', losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 izine, tabak en gedistilleerd, zal jlgend jaar waarschijnlijk duur- er worden als gevolg van een leuwe verhoging van de omzetbe- isting en accijnzen, die de rege- ng wil doorvoeren om het tekort de rijksbegroting op te vangen, e maatregelen zullen In de mll- icnennota worden aangekondigd, ok de luister- en kijkgelden gaan jrraoedelijk omhoog. OTverwachting bestaat, dat de ben- me 2 cent per liter duurder wordt, in pakje sigaretten 15 cent en ge- Istilleerd een gulden per liter, oor de luister- en kijkgelden ordt een tariefsverhoging tot sa- t len f 75,-- verwacht. Het is niet j ■nmogelük, dat ook de omzetbe- isting op frisdranken, chocolade- u suikerwerk wordt verhoogd, (wel het ministerie van Finan- lën ieder commentaar op de ge- achten weigert, wordt voorts ge- proken van hogere omzetbelas- ig op bromfietsen, speelgoed en io- en televisieapparaten. De (gering legt op het ogenblik de Ttste hand aan de miljoenenno- even doden door form in Engeland Orkaanachtige stormen, die giste- I over Engeland raasden, hebben dusver zeven mensenlevens ge- m\. Tenminste acht personen heb- ™i ernstige verwondingen opgelo- 1. Een vrouw en een man stierven A hun rijdende auto toen een door ^ttwind gevelde boom de wagen in ^]eën spleet. Drie jongelieden wer- door instortende muren en afge- ^Tsen takken gedood. te storm zweepte aan de kust de 'en tot een hoogte van vijftien ;er op Van een aantal hotels in badplaats Blackpool zijn de sou- •ains ondergelopen. De promenade d afgesloten. In Wales werden tal- i jachten en andere kleine vaar- Jgen van hun ankers losgerukt en 1 naar zee af. ADVERTENTIE Hoewel géén „Love-in" toch bloemen, muziek en de 1968 FORD- modellen (Van onze Roermondse correspondent). Het Limburgse plaatsje Beek is aan een herhaling van de explosieramp op 21 augustus in het Belgische grensdorp Marte- lange ontsnapt. Maar vanochtend lag even ten zuiden van de bebouwde kom van het dorp nog steeds een gekantelde tank wagen met duizenden kilo's vloeibaar propyleengas, die de om geving bedreigt. niet. Het was zijn eerste rit door Ne derland. Hij was zondag om drie uur 's middags uit zijn woonplaats ver trokken. In het Belgische Martelan- ge stond hij lang stil bij de ruines van de ontploffing op 21 augustus. Maandagavond kwam hij bij het po- lychemie-bedrijf van de Staatsmij nen in Beek aan. De nacht daarop werd 20.000 kilo vloeibaar gas in de tank geperst. Jean Steimer sliep van één uur die nacht tot 8 uur 's mor gens. Beek ontsnapt aan ramp Vier gezinnen zijn voorzich tigheidshalve geëvacueerd. De helft van de gevaarlijke inhoud van de 20 ton grote tank is in de loop van de nacht overge heveld in een uit Duisburg (Did) opgeroepen tankwagen. Er is bij deskundigen geen eensgezindheid over de te ne men maatregelen om de andere helft van de lading onschade lijk te maken. Er moet een keu ze gedaan worden tussen drie (even gevaarlijke) mogelijkhe den. De tankinhoud kan verder worden overgepompt of de tankwagen kan door takelwagens domweg met lading en al weer op de wielen worden ge hesen en weggesleept. De derde mo gelijkheid is het gas via een 40 meter lange pijp te laten ontsnappen en aan te steken. „Af-fakkelen" noemt men dat bij de veiligheidsdienst van de NV Nederlandse Staatsmijnen in Limburg. De laatste maatregel zou een blokkade van minstens vier maal vier en twintig uur van het traject GeleenMaastricht in de Europa- weg nr. 9 AmsterdamMilaan be tekenen. Na 4 km Jean Ch. A. Steimer nog net geen 22 jaar oud uit Grenoble startte dinsdagvoormiddag rond half elf de wegkolos (één van de 41 tank wagens van de transportonderne ming Fouvet et Mercier in Fon- taine-Isères) met de bij Staatsmij nen in Beek geladen even brandba re als explosieve inhoud voor de thuisreis naar Lyon. Geheel alleen moest hij het gevaarte naar de Kuhlmann-Fabrieken in die Franse stad sturen. Na amper vier kilome ter verkeek de jonge Fransman zich in de bocht naar de oprit van de autosnelweg naar Maastricht. Een felle ruk aan het stuur werd bijna een heel dorp rampzalig; zijn wagen raakte uit balans en sloeg met een daverende klap tegen het wegdek. Jcan Steimer kende de route nog 'olitie verhoort Amerikaan fan (pv|,De speciale brigade van de ■Amsterdamse politie heeft innacht een 18-jarige Ameri- Mfianse militair aangehouden, ■"e zegt de dader te zijn van de zoeiofmoord op de 28-jarige pu- \|yfieke vrouw Barbara van der -WEERBERICHT Weersverbetering 'e Bilt verwacht van heden- tot :enavond in de nacht en ochtend tamelijk in de kustgebieden nog :ele buien. Morgen overdag flinke perioden en op de meeste atsen droog weer. Matige, in het ienland vannacht zwakke weste- wind. Dezelfde middagtempera- in als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.40 uur) 7 SEPTEMBER >n op: 6.00 uur; onder: 19.15 uur. aan op: 9.55 uur; onder: 20.25 uur. oogwater te Katwijk te 4.55 en •18 uur, laagwater te 1.03 en 13.17 it nummer bestaat uit 20 pagina's De arrestatie werd verricht, nadat de man had 1 edreigd ook een andere vrouw te doden. Deze wist hem aan de praat te houden. Intussen waar schuwde een collega de politie. Bjj zyn arrestatie verzette de Ameri kaan, die in Duitsland gelegerd is, zich hevig. Hjj was gewapend met een mes. Het is nog zeer de vraag of hij werkelijk de moordenaar is. De door hem bedreigde vrouw heeft ver klaard, dat hij eerst zei maandag in Amsterdam te zijn aangekomen. Toen zij hierop opmerkte, dat Bar bara van der Eng al zaterdagnacht was vermoord zei hij dat hij niet maandag, maar afgelopen vrijdag was aangekomen. De politie was vanmorgen nog niet gereed met zijn verhoor. Gisteravond is de moord op Bar bara van der Eng gereconstrueerd. Deze reconstructie heeft geen nieu we aanwijzingen opgeleverd. Bij het onderzoek in de moord op de 41-jarige kantoorbediende Albert Souman heeft de politie inmiddels ontdekt, dat hij op de avond van zijn verdwijning, donderdag 24 augustus, in het gezelschap van twee mannen gezien is in een tram van lijn 4 tussen het Centraal Station en de Ceintuurbaan. De politie heeft passagiers van de tram gevraagd zich met haar in verbinding te stel len. Altijd bang „Ik ben altijd wel bang geweest voor het transporteren van dat ge vaarlijke spul over de wegen van Nederland, door België, naar Frank rijk. Vooral na de ramp in Mar- telange en op de weg tussen Parijs en Chartres. Ik stierf van schrik toen ik bij die afbuigingsmanoeuvre de wagen voelde overhellen. Ik mag er niet aan denken wat er allemaal ge beurd had kunnen zijn", zei kort na het ongeluk de nog onervaren jonge Fransman. In de woning van fruitkweker Vissers werd hij met koffie wat op verhaal gebracht. De chauffeur hield aan het ongeluk al leen wat blauwe plekken op zijn bo venbeen over. Vervolg op pa». 2 De gekantelde Franse tank auto op de toerit naar Rijksweg 9 in Beek. Er heeft zich gisteravond een nieuw Egyptische lezing opende de Israëli- proberen een vredesplan voor het Incident tussen Egyptische en Is raëlische eenheden voorgedaan, dit maal in het gebied van „Al Tina" ten zuiden van Port Said. Volgens de Bij het vuurgevecht van maan-1 in Suez beschadigd (foto boven) dag tussen Egypte en Israël en een benzineopslagplaats, even door Egypte begonnen werd\ eens in Suez, getroffen (beneden) o.m. een minaret van een moskee ërs om kwart voor acht het vuur op Egyptische stellingen, die dit vuur beantwoordden. Er werd gedurende een half uur geschoten. Aan Egyp tische zijde vielen geen slachtoffers. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Thant .heeft in een rapport aan de Veiligheidsraad meegedeeld, dat de vuurgevechten van maandag, eveneens tussen Israël en Egypte, door Egypte zijn begonnen. VN- waarnemers hadden vastgesteld, dat de Egyptenaren het vuur hadden ge opend op een Israëlische motorboot, die maandagochtend ten zuiden van Port Tewfiq voer. Thans informaties berusten op een rapport van de lei der van de VN-bestandscommissie, generaal Buil, Volgens een Egyptische militaire woordvoerder zijn onder de burgers van Port Tewfiq en Suez als gevolg van de Israëlische beschieting van maandag 42 doden en 161 gewonden gevallen. Dertig gebouwen, twee mos keeën en twee ziekenhuizen werden geraakt. Volgens Egyptische bewe ringen was de Israëlische beschieting van maandag „een aanval in het wilde weg op burgerwijken". Het Griekse schip Parmaster (2000 ton) werd in de haven van Suez door enige treffers van de Israëliërs tot zinken gebracht. In Suez ging het normale leven gisteravond zijn ge wone gang. De straten en terrasjes waren vol, maar vele burgers liepen rond met Russische geweren over de schouder. In het aangrenzende Tew fiq, dat dichter bij de Israëlische stellingen ligt, heerste volkomen duisternis als gevolg van de daarvoor bestaande voorschriften. Alle scholen in Nabloes op de wes telijke Jordaanoever bleven gisteren gesloten, terwijl verbitterde Arabi sche leerkrachten zwoeren, dat ze gesloten zullen blijven „totdat Israël ophoudt de geschiedenis te verval sen". Ze doelden op het schrappen van anti-Joodse passages uit de Arabi sche leerboeken „Ze kunnen een jaar dicht blijven, of tien jaar", zei een onderwijzer, „maar we zullen niet toegeven". De 40 scholen van Nabloes zouden maandag de lessen hervatten, maar de leerkrachten weigerden zicb te melden, terwijl de ouders hun kinde ren wilden sparen voor de gewjjzig- en. Naar schatting 40 procent van de 950 scholen, voornamelijk in het noorden van bezet-Jodrnië, was g?~' m nog steeds dicht. Vluchtelingenplan Op de bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties deze maand zal Israël een plan ter tafel brengen, dat een volledige oplossing van het vluchtelingenvraag stuk door middel van regional*- en in* ^--vnale samenwerking be oogt. De Israëlische minister van Buit^nlansf Zaken Eban heel dit gif1Mdag bekend gemaakt op ~n persconferentie in Jeruzalem. „De Verenigde Naties moeten niet Midden-Oosten op te stellen' Eban. „Haar wezenlijke taak is de landen van dit gebied aan te sporen naar de conferentietafel te komen om met elkaar een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te vinden". De minister onderstreepte, dat de Verenigde Naties op het beslissende moment in mei de situatie alleen maar hadden verergerd door de VN- troepen uit Sinai terug te trekken. De VN moeten er zich rekenschap van geven dat zij geen enkel recht bezit ten welke oplossing dan ook aan de landen van het Midden-Oosten op te dringen", aldus Eban. „De VN moe ten zich nu bescheiden en realistisch tonen in de rol die zij in de crisis van het Midden-Oosten willen spelen". De voorstellen van de Joegoslavi sche president Tito om tot een oplos sing van de crisis te komen wees Eban „naar vorm en inhoud" af. J. B. van Heijst en Zn N.V., onder meer fabrikant van centrale verwar mingsinstallaties en stalen ramen, verkeert in moeilijkheden. De situa tie van het bedrijf moet zo slecht zijn, dat de positie van het 1200 man tellend personeel in het geding is. Vandaag zou nog een beslissing val len. Reeds geruime tijd waarschuwde de werknemersbond voor de metaalin dustrie voor de gang van zaken in het bedrijf. De ANMB is, evenals de werkgeversvereniging voor de me taal industrie, vandaag betrokken bij het overleg over de positie van Van Heijst. Vanavond zullen bijzonder heden bekend worden gemaakt. In Zeeland spreekt men over „De ramp van 1 oktober" (Van onze Middelburgse correspondent) Wanneer op 1 oktober a.s. de huren in Zeeland vrij zijn, be tekent dat voor de heer J. Non- nekes in Nieuwdorp een huur verhoging van niet minder dan 250 procent. De heer Nonnekes, die thans voor een oude arbei derswoning een huur betaalt van f 97,50, heeft aangezegd gekregen, dat hij per 1 oktober een huur van f 350,betalen moet. „Ik ben niet van plan dat te doen", zegt hij. „Ik blijf gewoon de oude huur betalen". De heer Nonnekes verwacht, dat hij na 1 oktober het be vel tot ontruiming van zijn woning zal krijgen. „Dan komt de zaak voor de kantonrechter. Ik geloof niet dat die er veeJ meer aan kan doen dan uitstel geven. Daarna zal ik er wel uit moeten, want 350 gulden kan ik niet betalen." Het kantongerecht in Middelburg verwacht na 1 oktober een geweldige reeks procedures over huren, die ge middeld zo'n 100 tot 200 procent ver hoogd worden. „We noemen de ramp van 1 oktober", aldus een woordvoerder van het kantongerecht. Wat er allemaal aan procedures per 1 oktober los zal komen, ;s nog niet te overzien. Pas met ingang van de datum, dat de huurders in Zeeland weigeren hun verhoogde huren te be talen, wordt het een kantong- -bt- De provincie Zeeland deelt echter mede totaal geen klachten te hebben. Van schrikbarende huui'^rho--' -gen per 1 oktober is bij het provinciaal bestuur niets vernomen, .fel hebben de vakcentrales in Zeeland geza menlijk een brief tot het provinciaal bestuur gericht, waarin de verontrus ting uitgesproken wordt over de vrije huren, waarvan volgens de vakcen trales vooral de minder draagkrach- tigen het slachtoffer zullen worden. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 9 Sept. 1867: Wij vernemen dat tot winkelier bij de arbeiders- vereeniging is benoemd C. J. de Haas. Met October e.k. wordt, in het huis in de Jut. Vossensteeg Wijk 6 no. 964 fthans no. 18) de winkel, in de voornaamste levensmidde len, voor een ieder geopend. De leden die wekelijksch 10 cents of hooger contribuet en, genieten behalve 5 pet. rente van het gestorte kapitaal hun aandeel in de winst. AdvertentieGas-cike Ruim voorzien d 40 cents per mud aan het Magazijn van Ph. van der Heijden. In de Kraaierstraat nabij de Hoo- gewoerd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1