rij gunstige loting voor e Laga-vier en Wienese Dallas „Propaganda belangrijker voor dan was voetballen" 1ROPESE ROEITITELSTRIJD IN VII A> EKWf-> éilPi Sijbrands handhaaft zich aan de kop Gert Bongers gehuldigd GKKER BROOD DIJSSELBLOEM Uw Kunstgebit Israël wil gaarne revanche nemen ALLE 13 GOED, GEEN PRIJS Heimelijk Strafpunt voor kijken mar een meisje )AG 5 SEPTEMBER 1967 PAGINA 7 SCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD «I «toen bij herhaling wisselende gemoedsstemming zijn de Ne- ndse officials getuige geweest van de loting voor de jese roeikampioenschappen voor heren. In het ultramo -• jeugdcentrum van Vichy door zijn fraaie architectuur r een jeugdpaleis werd de indeling van de Laga-vier ituurman met duidelijke instemming begroet. Het Delftse tet, waarvan wereldkampioen Van Nes deel uitmaakt, inderdaad goede kansen zich donderdagmorgen direct te sen in de halve finales. Weer Iwanow tart de Nederlandse vier niet zwakste serie, ze hadden het lanmerkelijk minder kunnen L Dat ondervond, bijvoorbeeld Duitsland, dat Oost-Duitsland, id en de Verenigde Staten als janders krijgt. Nederland ont- Lustraflië, Hongarije, Engeland nieuws was er ook voor de ag in Vidhy aangekomen chef Gsion voor Mexico, dr. A. J. H. m, die skiffeur Jan Wienese zijn hoede heeft. Enkele ja- leden zou het feit dat de drie- e oud-olympisch kampioen _slaw Iwanow in dezelfde se- P|; een Nederlander moest uh- wl| ooi-zaak zijn van grote on- ïeid in het vaderlandse kamp. js is. ook nog vier maal goed _et goud in een Europese titel- *i5lis nu echter duidelijk in zijn Hhe ^^aanmerkelijk minder enthon- I werd de indeling van de [JJ-scull, Droog/Van Dis be ll Toen er nog één plaats in eede serie van de dubbel- open was, leek een licht op- e zeker verantwoord, feit, dat de Zwitsers Melchio en Martin Studaoh van het it een vijftal maakte, vond niet J nste waardering bij de afge- 1 ?den van de Koninklijke Ne- 3se Roeibond. De wereld- en f\»x ee kampioenschappen vormen IIs een klasse apart, zodat de mituele weg naar de eind- voor de Proteus-Willem III- latie wel via de herkansingen k >en. Record elfde geldt voor de Utrechters en Hartsuiker bij de gestuur- eën. Een overwinning op Oost- pd en Rusland in de serie zou s weinig minder zijn dan een le. iirecte weg naar de eindstrij- - of halve finales bij de vier t-uurman. welk nummer twin- ïlnemers telt is in dit toer- IG'^öohts voor de allersterksten legd. De 25 landen zorgden na- voor een recordinschrijving 15 ploegen. Werkelijk „zwakke" i wikent een dergelijk veld uiter- ^rajniet. Vandaar dat het lang ADVERTENTIE su voor één dubbeltje i de eerste rang int zitten... leuw DPiC^ 20 ^senoritas* f.2. DUIVENSPORT LPV „De Reisduif" Wed- Tilburg. In concours 177 dui- ^Uitslag: 1, 3, 5, 6, 7, 9 D. Moo- j2. W. Kop; 4. N. v. d. Dop; I Passchier; 10. W. Tolboom. geen schande zal zijn, als donderdag middag de Kloosterman-vier zonder stuurman de overwinning aan de oon'ourrenten moet laten. Met grote belangstelling zal in het slotnummer van die dag de verrich ting van de Nereus-acht warden be zien. Iin Duisburg zorgde de War- tena-acht zij het onder uitzonder lijk goede omstandigheden voor een tijd van 5 min. 47.34 seconden in de snelste race, die achten waar schijnlijk ooit ter wereld hebben ge roeid. Een ploeg die daartoe in staat is, heeft tegen de sterke formatie, die de Russen op het water brengen ongetwijfeld mogelijkheden. Daar doen de ideale factoren waaronder op de Wedau-baan werd gestreden, maar weinig af. De series, waarin de Nederlandse ploegen starten zien er als volgt uit: Vier met stuurman: Australië, Hongarije, Groot-Brittannië, Polen, Nederland. SkiffSowjet-Unie, Joego-Slavië, Frankrijk, Italië en Nederland (Wie nese). Twee met stuurman: Oost-Duits land, Sowjet-Unie, Polen, Finland, Nederland (Rouwé-Hartsuiker). Vier zonder stuurman: West- Duitsland, Groot-Brittannië, Sowjet- Unie en Nederland (Kloosterman). Dubbel scull: West-Duitsland, Roe menië, België, Zwitserland, Neder land (Droog-Van Dis). Achten: Spanje, Sowjet-Unie, Ita lië, Noorwegen, Nederland (Warte- na-acht) Jan Wienese tegen oud-wereldkampioen Iwanow Om de Coupe d'Europe Ook in de gisteren' gespeelde zesde en zevende ronde in de wedstrijd om de Coupe d'Europe hebben Koeper- man en Sijbrands elkaar geen duim breed toegegeven. Sijbrands boekte twee voortreffelijke overwinningen op respectievelijk de Amsterdammer Van der Sluis en de Zwitser Cazemir. Vooral het eindspel in zijn partij te gen Cazemir was van hoog gehalte. Wereldkampioen Koeperman had een heel wat gemakkelijker programma. In de ochtendronde versloeg hij ge makkelijk de Tsjech Reimann, maar in de middagronde tegen de Mona- gask Agliardi ging het niet zo vlot. Evenals in de tweede ronde tegen Verleene maakte hij ook nu zij het dan deze keer in gewonnen positie een kapitale fout. die Agliardi de gelegenheid bood tot een dam-con- binatie met grote winstkansen. Ag liardi echter, moegespeeld, overzag deze mogelijkheid en verloor. Tsje- golew hield zijn achterstand op de koplopers beperkt tot één punt. De beslissing zal waarschijnlijk vallen in de vrijdag en zaterdag te spelen twaalfde, dertiende en veertiende ronde, als Sybrands achtereenvol gens Andreiko, Koeperman en Tsje- golew zal ontmoeten. De uitslagen van de zevende ron de zijn: Agliardi (Monaco)-Koeper man (Rusland) 02, Reimann (Tsj.- Sl.)-Andreiko (Rusland) 02, Feldl (Oost)-Verleene (Belg) 02, De Des- Callars (Marokko-Tsjecholew (Rusl.) 0—2, Bonifacino I(t)-Van der Sluis (Ned) 02, Sijbrands (Ned)-Cazemir (Zwits) 20, Bajolle (Fr)-Simonata (Fr) 02, Simonelli (It)-Virtu (It) 1—1. Duizenden enthousiaste van de dorpen Voorst en Twello heb' ben gisteravond wereldkampioen Gert Bongers ingehaald. Gehuld in regenboogtrui en vergezeld van wie- lercoach Jan Derksen, maakte Bon gers een ware triomftocht door Twel lo en werd daarna officieel op het meentehuis ontvangen. Burgemeester mr. G.W.J. baron van der Veltz bood Bongers namens de 20.000 zielen tel lende gemeente een enorme beker aan. Begeleid door drie muziekkorpsen en druk handtekeningen uitdelend, ging de achtervolgerskampioen ver volgens naar het dorp Voorst om daar opnieuw in de bloemen te wor den gezet. Hij kreeg een grote recep tie en een luisterrijk diner aangebo den. ADVERTENTIE Hogewoerd 128, Lelden De stand is 1/2 Koeperman/Sij- brands beiden 13 pnt, 3 Tsjecholew 12 punt 4. Andreiko 11 pnt. 5/6 van der Slui6/Simonata beiden 9 pnt. (ADVERTENTIE) de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als Uw wilt, dat Uw kunstgebit de ge hele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan Dentofix - een nieuw, beproefd, antiseptisch poeder - en strooi een weinig op de gebits plaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunst gebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wilt! Dentofix is daarbij verfrissend, voorkomt on aangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw gehemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plas tic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. VTL wint eigen j imioren-toeriiooi De jeugdcommissie van VTL heeft zaterdagmiddag aan de Boshuizer- kade een A-juniorentoernooi georga niseerd, waarvan de uitslagen lui den: Poule A: RijnSb BoysRCL 20; RouwkoopVTL 12; VTL Rijnsb. Boys 10: RCLRouwkoop 40; RouwkoopRijnsb. Boys 10; RCL—VTL 0—2. Poule B: ARCO. Groen 59; KatwijkKoudekerk 15; Koude kerkARC 1—3; O. GroenKatwijk 15; KatwijkARC 00; Koude kerkO. Groen 50. Om de derde en vierde plaats speelden RCL en Koudekerk, welke wedstrijd door RCL werd gewonnen. De finalisten waren VTL en ARC. Na een spannend duel was de stand nog altijd dubbel blank. Dat had strafschoppen nemen tot gevolg, waarin VTL zioh bedrevener toonde. Standen reserves ZATERDAG Res. 2de klasse A 's-Grav. SV 2 24 PPSC 2 2—2 Quick B. 2 2—4 CSVD 2 1—0 Noordwijk 2 2—2 Katwijk 2 10 Zwaluwen 2 1—2 DUNO 2 2—0 ARC 2 2—2 Die Hagihe 2 20 Res. 3de tlasse A Monster 2 2—4 Katwijk 3 22 JAC 2 2—3 Quick B. 3 1—0 Ter Leede 2 2—3 RAS 2 1—0 RCL 2 1—2 SVOW 2 1—0 ARC 3 2—2 CSVD 3 2—0 Res. 3de tfasse B: Rozenburg 2 2-4 Capelle 2 22 HBSS 2 1—2 Excels. M 2 1—0 Noordwijk 3 1—2 Zwart Wit 3 1—0 Ouick B. 4 1—2 Lisser B. 2 20 Scheven. 2 1—2 Rijnsb. B. 2 20 Tegen amateurelftal (Van onze correspondent) ben alle spelers in het leger gevoch- Het gesprek dat het Israëlische h™; Verschillende van hen hebben voetbalgezelschap gistermiddag op zelfs aan het front gestaan. Decom- het KNVB-sportcentrum Zeist Petitie heeft in Israël van begin mei voerde, stokte even toen het nieuwe vuurgevecht tussen de Egyptenaren en de Israëli's bekend werd. Plotse ling was daar weer de kersverse her innering aan de onlangs gevoerde oorlog. Toch duurde de stilte niet lang. Er was vertrouwen dat dit pa trouilleduel niet zou resulteren in ander wapengekletter. Weldra waren de gedachten weer gericht op de in terland tegen Nederland en vol gende week woensdag tegen Roe menië. De Nederlandse amateurs krijgen morgen in Utrecht een vastberaden elftal tegenover zich. De ploeg is vastbesloten revanche te nemen voor de eervolle 01 nederlaag, die vorig jaar in Tel Aviv tegen de Nederland se semi-profs werd geleden. De ama teurs zullen het dus moeten ontgel den. Toch zullen de Israëli's er geen prestige-duel met alle risico's van dien van maken. Eén van de bege leidende officials, de heer Sheba, deelde mee: „De interland tegen Ne derland is bedoeld als een oefenduel voor de ontmoeting in Roemenië. De laatste interland tegen Roemenië ging met 21 verloren. Wij zijn hier ook omdat Nederland ons tijdens onze oorlog zo geweldig heeft gesteund. Onze jongens kunnen hier werkelijk van de bemoeienissen bekomen". En dat blijkt inderdaad wel nodig. Uitgezonderd de 17-jarige Bello heb- Toto-formulier bij „onbestelbare stukken" De 60-jarige invalide Steven van Hemert uit het plaatsje Rossum in de Betuwe nabij Zaltbommel heeft deze week de teleurstelling van zijn leven te verwerken gekregen. Hij vulde de sporttoto van verleden week foutloos in. Een prestatie, die beloond zou zijn met ongeveer f16.000,De Stichting Sporttotalisator is echter niet tot uitbetaling overgegaan, omdat de doorslag van het formulier niet tijdig in Den Haag was gearriveerd. Bij nader onderzoek bleek dat bij de verzending van de totof or muiier en van de HVV Hurwenen naar de verzamelaar van de Kring Betuwe in Gel- dermalsen de adressering onvolledig was geweest met als gevolg dat de toto-formulieren bij het speciale bureau van de PTT voor onbestelbare stukken in Den Haag arriveerden. Maandagmiddag heeft de directeur van de sporttoto, de heer Muilen burg, een bezoek gebracht aan de heer Van Hemert. Hij kon niet anders zeggen dan: „Er zal geen prijsuitreiking- uit de toto kun nen plaatsvinden. De formulieren waren niet tijdig in ons bezit. We zijn nu eenmaal verplicht het reglement onverkort te hand haven". Bij zijn vertrek liet hij echter een minder somber geluid horen: „Geheel onverplicht met de nadruk op onverplicht zullen we proberen er nog een mouw aan te passen". af stilgelegen. Vorige maand werd begonnen de achterstallige wedstrij den in te halen. Oefenmeester is de Joegoslaaf Chirce. Hij verwacht dat de interland tegen Nederland een aantrekkelijk spel te zien zal geven. Weliswaar zijn de Israëli's door en kele lichte blessures en door de in spanningen van de afgelopen maan den de laatste wedstrijden niet voor 100 procent fit, maar desondanks heeft de trainer een groot vertrouwen in zijn spelers. Jammer is dat twee bekende groot heden op het appèl ontbreken. Spie- ghel en Rosenthal konden hun, door de oorlog al onderbroken studie aan de universiteit, niet opnieuw voor twee weken onderbreken. Ze komen pas morgen twee uur voor de aan vang van de wedstrijd op Schiphol aan. Oefenmeester Chirce zal hen dan ook niet opstellen. Het meespe len tegen Roemenië is wel een uitge maakte zaak. De meeste spelers uit de nationale selectie zijn afkomstig uit clubs, die in de zogenaamde eerste nationale divisie uitkomen. Alles is afgestemd om zich volgend seizoen te verzeke ren van een plaats voor de Olym pische Spelen in Mexico-City. Eddie Merckx gewond Terwijl hij deelnam aan een cri terium voor beroepsrenners in Leu ven is de nieuwe wereldkampioen bij de professionals op de weg, de Belg Eddie Merckx door een al te opge wonden supporter met fiets en al te gen de grond gewerkt. Merckx werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar men oppervlakkige verwondin gen constateerde. Op 14 september speelt de Nij meegse ere-divisieclub NEC in het Goffertstadion een oefenwedstrijd te gen het Nederlands militair team. De entreegelden komen ten goede aan de bond van oorlogsslachtoffers. Het Utrechtse Dos speelt op don derdag 14 september de thuiswed strijd voor de eerste ronde van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker tegen Real Zaragoza (Spanje). Don derdag 12 oktober volgt de return wedstrijd. De tweede Nederlandse club, die aan dit toernooi deelneemt, DWS uit Amsterdam, ontmoet woensdag 27 september in het Olympisch Stadion de Schotse club F.C. Dundee. Een week later, woensdag 4 oktober, wordt de tweede wedstrijd in Dundee gespeeld. BART V.D. POL NA „AMERIKAANS" AVONTUUR Zes kilo lichter en platzak belde Bart van der Pol oud-contractspeler van de kers verse Amerikaanse prof-voetbalclub Dallas Tornado's vrijdagavond aan bij zijn ouder lijke woning in IJmuiden na een avontuur van zes weken, dat eigenlijk 2 1/2 jaar had moeten duren. De tot Amerikaan genaturaliseerde Hon gaar Kapusztin, zich noemende Bob Kap, had Tenminste, dat vertélde de oefen meester vain de Dallas Tornado's d< zes jeugdige Nederlandse voetballers, die aangelokt door een advertentie in „Sport en Sportwereld" de heer Kap een bezoek brachten in het door hem gehuurde zaaltje in een Am sterdams hotel. Hij ver-telde hen ook dat zij vooral niets aan hun club mochten vertellen en trainde hel groepje heimelijk in het Amster damse bos. De secretaris van de eerste klasser JOS, de heer Klein, die twee spelers eind juli naar Span je zag vertrekken de 23-jarige Fred van Egmond en de 22-jarige Fons Stoffels vertelde: „Die me neer Kap heeft nooit contact met de verenigingen gezocht. Hij liet de jongens alles opknappen. Op het laatste moment moesten zij zelf bij hun vereniging een verklaring gaan halen dat de club afzag van de 3000 gulden anders ging het feest niet door. Wij wilden de jongens niet in de weg staan en gaven hun zo'n pa piertje". De 22-jarige Jos Rump, ex-con tractspeler van Gooiland, in het vo rige seizoen amateur by t Gooi, was zonder een dergelijke verklaring mee naar Spanje gereisd, maar werd door Bob Kap na vyf dagen terug gestuurd om er een te halen. Rump kreeg hem niet en dus was zijn Amerikaanse avontuur snel voorbij. Behalve voornoemde spelers teken- 17 voetballers uit Engeland, Denemarken, Zweden en Nederland bijeengescharreld, die zich in Spaanse trainingskampen hebben voorbereid op de start van de (legale) Ame rikaanse competitie in maart van het volgend jaar. In die tijd zou het gezelschap tournees maken door vrijwel geheel Europa en boven dien nog wedstrijden spelen in Afrika, Austra lië en Turkije. den ook d-e DWS-ers Cornelis Over weg en Johan Panhorst beiden 18 jaar oud en vorig seizoen spe lend in het A-junioren-elftal van de Amsterdamse vereniging voor de Dallas Tornado's. Politiek Vrijdagavond dus keerden Fred van Egmond en IJmuddena-ar Bart van der Pol (ex-Stormvogels) uit Spanje terug. Van der Pol: „Het was een enorme afknapper-. Toen mijn ouders en ik Kap gingen op zoeken in Amsterdam om het con tract te tekenen waarvan we de beloofde copy nog steeds niet ont vangen hebben leek het een sym pathieke man, maar toen we in Spanje uit het vliegtuig stapten kregen we alleen nog maar een grauw en een snauw. Maa rdat, was het ergste niet. Dat voetballen kwam op het tweede plan. We moesten in de eerste plaats aan politiek doen. Propaganda maken voor Dallas. Kap drukte ons meermalen op het hart, dat hij liever jongens had die pre cies deden wat hij zei en niets van voetballen afwisten, dan craoks met een eigen mening. Iedereen kreeg een soort uniform, blauwe broek, blauw overhemd met een hoge boord en een enorme Texas-hoed. Overdag trainden we wel, maar 's avonds moesten we naar parties, waar allemaal Amerikaanse en Spaanse militairen kwamen, of naar een receptie van een ambassadeur of een andere hoge piet. Bij die ge legenheden mochten we niet laten merken dat we uit Holland kwamen. Iedereen moest zioh voordoen als een rasechte bewoner van Dallas. We kregen daarom allemaal Ameri kaanse namen. In Sevilla gingen we naar een receptie van de een of an dere Spanjaard. Voordat we er wa ren stopte de bus en hebben we al lemaal enige tijd geoefend in het roepen van: Viva Espana. Dat was het enige wat we mochten zeggen. Voor de rest moest ie op zo'n recep tie je mond houden. Tegen Cordoba speelden we een wedstrijd voor 75.000 mensen. Voor het begin werd ons verteld dat we met de Spaanse vlag eerst een ronde over het veld moesten maken. En maar weer roe pen het Viva Espana". „Volgens Bob Kap moesten we Dallas een betere naam bezorgen. Door de moord op Kennedy hebben ze daar natuurlijk een slechte repu tatie. Zelf zei hü dat hü Kennedy haatte en dat het een slechte Ame rikaan geweest was. We mochten ons ook niet met negers bemoeien. We ontmoetten eens een keer een bus met mensen uit Houston, waarin ook negers zaten. We maakten een praatje met die mensen, maar toen Bob Kap het zag werd hij woedend. Hij sleepte ons er vandaan en we vertrokken meteen. In Sevilla riep hij ons allemaal bij zich om te vra gen wat je politieke overtuiging was. Die oudere Nederlanders zeiden dat ze socialist waren. Nou toen had je hem moeten horen. Ik interesseer me niet voor politiek. Om de cen ten deed ik het ook nog niet eens, maar om het avontuur". „In Sevilla kwam ook de finan cier ons zes dagen opzoeken. Een oliemagnaat uit Dallas, Lamar Hunt. Bob Kap zed dat het een boezem vriend van Johnson was. Waar schijnlijk was het ook de man die het hele zaakje heeft uitgedacht. Een man van een jaar of 35. Het leek me geen onsympathieke kerel, maar daar kan ik eigenlijk niets van zeg gen, want hij bemoeide zich niet met ons. Hij kwam alleen af en toe bij de training kijken en op die parties en recepties was hij altijd druk be zig met dde diplomaten en zo". „Er liep ook zo'n vreemde figuur bij. Van voetballen -had hij nog nooit gehoord. Frank noemden we hem. Het was een Zweed, die in de Kongo had gevochten Officieel was hij dokter en masseur. Maar daar had hij helemaal geen kaas van ge geten. Hij liep alleen met een boekje op zak. Als je naar een meisje keek of contact zocht met iemand buiten de groep kreeg je een strafpunt. By vyf straf punten werd je naar huis gestuurd". Opr „Toen Bob Kap ons kwam vertel len dat we deze maand drie dagen naar Vietnam zouden gaan om de Amerikanen daar „good luck' te wensen in de strijd en om good-will te kweken voor Dallas, vond ik het welletjes. Fred van Egmond, een Deen en ik zeiden toen dat we maar liever teruggingen. We kregen nau welijks tijd om van de anderen af scheid te nemen. Zo bang was h\j dat we oproer zouden ontketenen. In het contract stond dat de terug reis betaald zou worden als het je niet beviel. Nou, die Kap betaalde niets. De trein hebben we bekostigd van de 150 dollar zakgeld die we per maand kregen. Twee dagen hebben we bijna zonder eten in de trein gestaan. Op weg naar huis" Bart van der Pol (..Ik voetbal nu pas één seizoen in clubverband, maar in Spanje raadden ze me aan er mee door te gaan") heeft nu an dere plannen. Via zijn neef, Telstars reserve-doelman Jense, kwam hij in contact met oefenmeester De Visser, die hem uitnodigde maandagavond eens langs te komen op Schoonen- berg om te laten zien wat hy op voetbalgebied presteert. Bart van der Pol hoopt zo toch nog op een voortzetting van zijn zes weken oude carrière als prof-voetballer. Het nogal teleurstellend begin van die loopbaan beschouwt hy dan maar als een „paar weekjes vakantie". Bart van der Pol ls er ove rigens heilig van overtuigd dat de rest van de spelers het voorbeeld van Fred van Egmond en hem spoe dig zullen volgen. De sfeer is hele maal niet best. Vooral nu ze door het vertrek van ons en nog een paar anderen geen spelers genoeg hebben om een elftal op de been te bren gen. Kap moet nu weer naar Enge land om nieuwe spelers te halen. Hier komt hy niet meer. In landen, waar hy eenmaal mensen vandaan heeft gehaald, die weer terugkwa men, zie je hem niet".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7