Wild-west-film vervangt Flipper fhriey Franse president voor week naar Polen een Leon Uris in „Topaz over de rode invloed op Franse president Versterking van bijzondere verwantschap uit verleden Mobiele woningf abriek DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 NTS-planneii voor de winter (Van onze Hilversumse correspondent) De Nederlandse Televisie Stichting zal in het zondagmiddag- programma Monitor, dat zoals gemeld terugkomt in het vol gende seizoen dat 1 oktober begint, ook historische informatie mengen. Over oude huizen en gebouwen, oude ambachten en historische gebeurtenissen. Flipper is voorbij, maar Lone Ran ger een wild-west-film, moet de draad nu oppakken. Paulus de boskabouter Overigens is er ook nog Paulus de boskabouter van Jean Dulieu, een beroemde radio-dwerg, die voor het eerst in de televisie zit. En voor de zondagavond kan de jeugd naar een modern detective-vernaai kijken, genaamd Axel Nort, een produkt van de Belgische televisie. Een tweede jeugdfeuilleton is „Schateiland" op woensdagavond. In het dinsdagavond-programma de functie van presentator vervullen. Hy brengt een eigen over de avond verdeeld programma dat weer de verbinding moet vormen tussen de voornaamste programma's van die avond. Dat zijn dan „Van gewest tot gewest", dat dubbele zendtijd heeft gekregen, en een Amerikaanse serie waarin op grond van wetenschap pelijke gegevens geprobeerd wordt een beeld te geven van de volgende eeuw. De Nederlandse Televisie Stichting wil in deze serie ook Ne derlandse wetenschapsmensen en futurologen hun meningen laten zeg gen. Wojeck, het sociodrama waar mee men al is begonnen, blijft ge- op het tweede net zal Kees Brusse handhaafd. Moskou heeft een sterke invloed op de Franse -politiek. Op deze overtuiging heeft de bekende Amerikaanse romanschrijver Leon Uris zijn nieuwe boek Topazgebouwd. Hij is van mening dat de gebeur tenissen van de laatste weken deze overtuiging duidelijk schragen. In een interview met Fred Farris van de „Washington Post" heeft hij verklaard dat generaal De Gaulle veel slechte inlichtingen van zijn adviseurs krijgt. Er ivordt gebruik gemaakt van zijn persoonlijke passies. De com- munisten gebruiken h,em als een instrument door op zijn hevige afkeer van Anglo-Amerikanen te spelen. Schakelprogramma Drie tot vier keer zal de N.T.S. dit seizoen een schakelprogramma ma ken, hetzij in Nederland, hetzij in samenwerking met het buitenland, zowel over politieke als godsdienstige problemen. In „Tweeduster". het Oostnederlandse dialect voor sche mer, een Amerikaanse produktie, worden verhalen uitgebeeld die zich afspelen op de grens tussen verbeel ding' en werkelijkheid. De hoofdfilm op de woensdagavond zal afwisselend ontspannend en meer pretentieus worden. Er komen ook produkties uit bijv. Japan, India en Rusland. Vrij dagavond moet de Engelse familie komedie „Die van hiernaast" voor de ontspanning zorgen. De spor taf deling van de NTS komt niet alleen met „Mensen in de sport", maar ook met allerlei documentaires: over beroemde voetbalclubs, de accommodatie voor de sport in ons land en voorbereidingen in het bui tenland. ADVERTENTIE 't is fijn werken met Gekleed in mini-japon geniet\n Venetië, waar de Prinses ver- Prinses-actrice Ira von Fürstem- blijft ter gelegenheid van het berg met haar zoon Christof van 28ste filmfestival, een ijsje tijdens een wandeling I Leon Uris zegt informaties te heb- authentiek zijn ben gekregen dat een bekende Franse communist een diplomaat die zijn standplaats in Canada heeft generaal De Gaulle's gedragslijn heeft uitgestippeld gedurende diens bezoek aan Quebec. Ook zijn pro- Arabische houding tijdens de crisis in het huidige Oosten is te verkla- i uit deze Russische invloeden, al dus de Amerikaanse schrijver. Fred Farris zegt dat hij bij zijn naspo ringen heeft ontdekt dat de gehei me diensten van de V.S. ervoor te rugdeinzen te nauwe betrekkingen te onderhouden met de Franse colle ga's omdat Frankrijk zoveel commu nisten telt. De Amerikanen staan daarin niet alleen. De nieuwe roman van Uris ver schijnt in oktober by Mc Graw Hill maar wordt nu al als feuilleton ge bracht door „Look". De roman han delt over een door Russen geleid net werk van Fransen in de NAVO en de regering van De Gaulle. Uris zegt dat, hoewel de voornaamste karak ters in het boek gefingeerd zijn, de volgende twee punten in de roman Moordenaar van Trotzki in Praag Jacques Mornard, de moordenaar van Leon Trotzki, leeft gezond en wel in Praag, aldus meldt „Ultimas Noticias" uit Mexico. Het blad had dit vernomen van de plaatselijke advocaat Ciniceros Rios die geregeld met Mornard correspondeert. Mornard heeft een straf uitgezeten van 20 jaar voor de moord op de vroegere Sowjetrussische leider in 1940, in opdracht van Stalin ge pleegd. Na zijn ontslag uit de gevan genis heeft hij Mexico met onbeken de bestemming verlaten. Ook tweede dag „rechts" verliep goed in Zweden De tweede dag van „rechts hou den" in Zweden is redelijk vlot ver lopen. De politie had een groter aan tal ongelukken verwacht omdat het een normale werkdag betrof en het verkeer derhalve veel intensiever was dan op zondag. Vanaf midder nacht tot laat in de middag waren echter slechts 88 verkeersongelukken gemeld tegen 145 op een vergelijkba re maandag toen het verkeer nog links moest houden. In slechts 13 gevallen was er sprake van lichame lijk letsel en er vielen geen doden. De voorzitter van de commissie, die de omschakeling heeft voorbereid, Skiöld, waarschuwde echter voor al te groot optimisme. Hij zei dat de ge varen die de omschakeling met zich kunnen brengen, nog na een jaar of langer merkbaar zouden kunnen zijn. Een Engelse verkeeirsdeskundige verklaarde, dat het huwelijk, dat Zweden met het recihbshoudende ver keer heeft gesloten, erg gelukig is verlopen, maar dat nu de kritieke wittebroodsweken voor de deur Frankrijk bereidde geheime tegen de V.S. gerichte militair-industrië le spionageoperatie voor door middel van Franse wetenschapsmensen in de V.S., en Moskou was van plan dit netwerk voor zijn eigen doeleinden te gebruiken. Door Moskou geleidde Fransen bezetten strategische posten NAVO, de Franse geheime dienst en de regering, is de andere autnentieke stellin van Uris in dit boek, zoals hij zelf zegt. Het boek beschrijft ook een onder afdeling van de Franse geheime dienst die onderwereldfiguren ge bruikt voor het uitvoeren van op drachten tot k duuppen, mishandelen en doden. Uris zegt dat de affaire- Ben-Barka een duidelijk beeld geeft van de hoedanigheid van de Franse geheime dienst. Dit boek tekent De Gaulle als een verwaande zelfverze kerde leider die ervan overtuigd is dat hij de communisten tot zijn eigen voordeel kan gebruiken. De beroemde tenorzanger Ru- dolf Schockdie op het ogenblik in ons land verblijft en die giste ren zijn verjaardag vierde, werd verrast tijdens een partijtje ten nis met zijn echtgenote. Vanaf morgen zal de presidentiële standaard gedurende een week op het Elysée in Parijs gestreken blij ven, ten teken dat de bewoner zijn domicilie voor die tijd verlaten heeft. Gedurende die week zal presi dent De Gaulle een nieuw buiten lands bezoek afleggen dat hem dit keer, als eerste Franse staatshoofd in de geschiedenis, naar Polen voert. Van alle landen aan gene zijde van het ijzeren gordijn, die hem hadden uitgenodigd heeft de presi dent-generaal Polen uitverkoren, een land waarmee Frankrijk al sedert de zestiende eeuw zich altijd met bij zondere banden verbonden wist. De eerste koning van Polen, die in 1573 de troon besteeg, was trouwens de Franse hertog van Anjou en ook cultureel gezien men denke slechts aan de componist Chopin hebben beide volkeren zich altijd bijzonder verwant met elkaar gevoeld. Generaal De Gaulle denkt weer verschillende toespraken te houden, waarbij hij zich ook tot het Pool se „parlement" zal richten. Voorts staan bezoeken aan het beruchte voormalige Duitse concentratiekamp van Auschwitz op het programma en uiteraard zullen ook verscheide ne politieke besprekingen met presi dent Gomoelka en andere Poolse re- gerings- en partijleiders worden ge voerd. Niettemin verwacht niemand in Parijs of elders enig direct poli tiek resultaat van de pi'esidentiële reis naar Polen. Tenslotte hoopt de Franse president rijn opwachting te maken in de universiteit en in di verse kathedralen. Van een ontmoe ting met de bekende kardinaal Wysrinski, diie bij de Poolse autori teiten sedert lange tijd in ongenade is gevallen, heeft de Franse bezoe ker tot zijn spijt moeten afzien. De Poolse regering, die zich zeker gevoelig toont voor de pogingen van de Franse staatsman de beginselen van het zelfbeschikkingsrecht voor alle volkeren in de hele wereld te propageren, heeft niettemin willen voorkomen, dat de hoge gast zich zou laten verleiden zijn neus al te diep te steken in binnenlandse aan gelegenheden waaronder de verhou dingen met de r.-k. geestelijkheid nog steeds tot de delicaatste kwes ties is blijven behoren. Ervaringen in Canada, waar de generaal tenge volge van zo'n zelfde interventie zijn reis in juli moest onderbreken, lig gen vermoedelijk niet alleen de Pool se regeringsleiders nog wat zwaar op de maag. Men kan rich tenmin ste goed indenken, dat men ook in Moskou gedurende deze week de oren gespitst zal houden of gene raal De Gaulle in de gloed van rijn betoog en aangewakkerd door het Poolse patriottisme zich niet een „leve het vrije Polen" zal laten ont vallen, zoals hij in Quebec de onaf- li ankelij ksgevoel ens van de Franse Canadezen had aangevuurd De hoofdingenieur directeur van de Volkshuisvesting en Bouwnijver heid in Zeeland, ir. L. D. Huisman, heeft gistermiddag de enige mobiele woningfabriek van Nederland in be drijf gesteld. Deze fabriek van bouw bedrijf De Delta ii} Middelburg kan 350 tot 400 complete woningen van baksteenmontagebouwsysteem per jaar produceren. Het is de bedoeling dat de fabriek ongeveer twee jaar in Middelburg blijft staan voor het maken van 1050 woningen. De in de fabriek gemaakte vloeren en muren van de woningen, worden met vrachtauto's niet alleen naar een bouwterrein in Middelburg, maar ook naar Vlissingen en Goes gebracht, waar flatgebouwen van twaalf verdiepingen worden opge trokken. De fundering waarop de fabriek momenteel staat, zal over twee jaar, wanneer de fabriek gaat verhuizen, gebruikt worden om een flatgebouw op te zetten. Slechts zestien mannen (voor 90% ongeschoold) maken in de baksteen- De Discotheek Delft gaat experi menteren met het uitlenen van ge luidsbanden. voorlopig uitsluitend met achtergrond- en dansmuziek. Beide behoren tot de groep van „gebruiksmuziek". De vraag naar deze muziek is over het algemeen vrij groot, reden waarom men bij wijze van experiment met het uitle nen wil beginnen. Tijdens deze periode zal worden onderzocht in hoeverre het technisch mogelijk is banden uit te lenen. montagefabriek per dag twee com plete woningen gereed. In de fabriek in Middelburg worden de gevels van de woningen volgens het Engelse baksteenmontagesysteem mechanisch gemetseld. De muren die de ene dag gemetseld zijn, kunnen de volgende dag reeds uit de bekisting gehaald worden en gaan dan kant en klaar naar het bouwterrein van de wonin gen. Avondvullend programma op Hilversum 3 noodzakelijk De programmaraad van de Neder landse Radio Unie (NRU) staat op het standpunt, dat uitbreiding van de zendtijd op Hilversum 3 met een avondvullend programma noodzake lijk is. Dit deelde drs. L. J. M. van der Laar, voorzitter van deze raad mee tijdens een persconferentie van de NRU, De heer Van de Laar meent dat met een verstrooiend avond programma op Hilversum 3 meer en betere programmatische mogelijk heden ontstaan voor de zenders Hil versum 1 en 2. De voorzitter van de programmaraad zag een dergelijk avondprogramma op het derde net echter voorlopig nog niet in het verschiet. Financiële en in het bij zonder ook technische moeilijkheden zouden daaraan debet zijn. NEDERLAND 1 AVRO: NEDERLAND 2 8.05 uur De minimolen Nieuws De onbekende wereld; documentaire Improvisatie: Frans van Bergen, viool Hogan's helden: filmserie Journaal en weeroverzicht AVRO's Televizier De Dick van Dyke-show Het Mimura junior harp ensemble Dr. Billy Graham; reportage Laatste nieuws NTS: Nieuws Fisherman's fiesta Iwan de verschrikkelijke Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA; Hilversum 1 Henry Wood promenade concerten Nordring 1967promenade orkest o.l.v. Benedict Silberman Avond der IJzersterken Het was gisteren de avond van de jjzersterken. De pro gramma's van de VPRO en de VARA concentreerden zich op Guy de Maupassant, Kurt Tucholsky, G. B. Shaw en Ser gei Eisenstein. Een viertal waarmee een avond op niveau is te vullen. Dat gebeurde dan ook. helaas overlapten alle pro gramma's elkaar, zodat het een haastig en precies op tijd heen en weer schakelen werd, maar er was dan ook wel steeds iets interessants te zien. Dat begon al met Fritz Fortner, de 75-jarige acteur regisseur die uit het vraagge sprek met Simon Collem te voorschijn kwam als een even sympathiek als briljant mens. Wiens opmerkingen over de kans die het opbloeien van het Hitler-regime kreeg even in drukwekkend en oprecht waren als zijn vertolking van de Dreyfusrol in de door Richard Oswald geregisseerde film uit 1930. In zijn korte eenakter „Hoe hij loog tegen haar echtgenoot" etaleert Shaw reeds al zijn vaardigheid in het schrijven van snelle, flitsende dialogen. Die kwamen in het spel van Jeroen Krabbe, Allard van der Scheer en Maria de Booy goed over. Victoriaanse speelsheid werd door regisseur Carrie Rens In een aantrekkelijke vorm ge goten. Hetzelfde geldt voor Guy de Maupassants gedramatiseerde verhaal „Tione". Het enige na deel is dat de sublieme vertel lingen van de Fransman meer ruimte laten voor de persoon lijke fantasie dan wanneer dat In beelden wordt opgedist, maar dat eenmaal aanvaard, was de geschiedenis van de joyeuze caféhouder die na een hart aanval nog net bruikbaar is om eieren uit te broeden een heer lijk brokje ironie, dat met echt Franse, verve werd gepresen teerd. Wel een heel verschil met Eisensteins „Iwan de verschrik kelijke", de film die in lange, weloverwogen shots de jeugd van deze 16de eeuwse Tsaar in beeld brengt. Sterk gedateerd, maar van een imposante pracht die weliswaar toneelmatig aan doet, doch tegelijk een indrin gende karakterschets geeft van een aan twijfels onderhevige heerser. Vanavond zendt de NTS het tweede deel uit van dit over donderend spektakel dat een trilogie had moeten worden. Eisensteins dood in 1948 door kruiste die plannen. Maar reeds deze twee delen geven een goede indruk van zijn manier van werken in zijn laatste periode. Vlijmscherpe Kurt Tucholsky „Wij hebben het recht Duits land te haten, omdat we het liefhebben", is een uitspraak van Kurt Tucholsky, aan wie Ernst van Altena's „Randfigu ren" was gewijd. In vlijmscherpe teksten hekelt hij de voosheid van het Duitsland van na de eerste wereldoorlog, maar de opmars van het Nazisme blijkt niet te stuiten. De verdierlijking van het Duitse volk doet het de dood verkiezen. Ernst van Alte- na heeft met het rijke materiaal dat Tucholsky achterliet een subliem programma samenge steld, waarin volkomen recht werd gedaan aan één van de scherpste en edelste geesten van het Duitsland van deze Promenade Concerten: BBC Sympho ny Orchestra en solisten: mod. muz (In de pauze: 20.10 Nws. ca. 20.15 Op de drempel van het Londense thea terseizoen, lezing.) AVRO: 21.00 Nord ring 1967: Promenade deren. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. KRO.: 18.00 Mannenkoor (opn.) 18.20 Uitzending van de Communisti- springplank: jonge artiesten met or kestbegeleiding. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 Vaudeville. 20.00 Carillonspel. 20.15 Instr. kwin tet (opn.)mod. muz. 20.40 Stereo: Ra- diophilh. orkest en soliste: mod. muz. In de pauze: plm. 21.10-21.25 Voor dracht. 22.00 Geestelijke liederen (gr.). 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 ,ichte gr.muz. 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 6 SEPTEMBER Hilversum l. 402 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gr.n en rep. (7.30-7.35 Van de voorpag., persoverzicht.) VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grrnuz. rep. (8.30-8.35 Voor de huisvrouw.) 9.00 Stereo: Klass. gram.muz. (9.35-9.40 Waterstanden.) 10.00 Lichte 10.50 Voor de kleuters. 11.00 muz. 12.00 Lichte het platteland. 12.2*1 Med. 12.22 Voor t.b.v. land- 12.30 Stereo: Tango rumba orkest met zangsolisten. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Vrij 13.50 Gesproken por- 16.00 Nws. 16.02 Lichte nederland- iuz. (gr.). 16.30 V. d. zieken. 17.00 r de jeugd. 17.30 Dansorkest en so- NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. Stereo: Gitaarduo (gr.). 7.30 Nws. diodlenst. 11.00 Lichte gram.muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act., eventueel gram.muz. 12.50 Operafragmenten (gr.). 14.00 Lichte gr.muz. 14.20 Amusementsmuz. (gr 15,05 Oude en klass. muz. (gr.). 15.50 Bijbelvertelling voor de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 De London- Melbourne race, hoorspel. (Henh. van dl. I) 17.15 Stereo: Lichte gr.muz. 17.50 Overheidsvoorl.Werk en welzijn. Een uitz. van het Ministerie van Soc. Zaken en Volksgezondheid. Hilversum 3. 240 m. en FM. (opn.). 10.00 Nws. (ll.ÓoeNwü°P112a '3.00 Nw plaatjes 9.02 Arbeidsvl- 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Zet Nws.). 15.00 Nws. 15.0 Hollands publiek. 16.00 Nws. platenprogramma TimeCountry Nederland I NCRV: 17.0017.30 Improi rep. NTS: 18.45 De minimolen. 9.51 Stichting Socutera. NTS: 20.00 Journ. 20.20 Politieke uitz.: de Boerenpartij. 20.30 The Maltese falcon hoofdfilm. 22.40 Journaal. NOT NTS: 22.45- 23.15 Schooltv. in Nederland. Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. NCRV: akantie (II) progr. voor 20.05 smalfilmers. 20.25 Vi middernacht, duitse TV- De knappe gravin. 20.50 Portret dl. IX: Igor Strawinsky. Deel I: Introïtus. 21.30 Progr. t.g.v. 50-jarig bestaan van de Bond tegen het vloeken. 21.40 Euro- Êa 235, doc. over het vreedzaam ge- ruik van atoomenergie. NTS: 22.15- Overstromingen in India: 69 doden Grote overstromingen en hevige regenval hebben de afgelopen dagen in India aan 69 personen het leven gekost, zo blijkt uit gepubliceerde cijfers. In de staat Oettar Pradesj is de gezwollen Ganges buiten de oevers getreden: 7000 dorpen kwa men onder water te staan, 61 perso nen kwamm om en 35.000 woningen zijn verwoest. In Bombay kwamen acht personen om en werden tien ernstig gewond to eneen door het water ondergraven huis van vier verdiepingen instortte. Men vreest dat nog acht personen zijn bedolven.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5