aardgaswarmte ëatle en Provo geen maar ,mode' Duizenden aanwezig bij begrafenis Ehrenburg f|u scherpziend mens de kraan voor het water de knop voor het licht aardgas voor warmte Int. Muziekweek van Stichting Gaudeamus hse eerder, hoe beter Groeiende interesse concerten R. Pli. O. Grootse hulde van vele auteurs REPERTOIRE „DE HAAGSE o,igi,M.e COMEDIE" IN A.S. SEIZOEN va" Sch,u"a,",s ÏJJl 5 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD tch Kastner zest: ek iat (Van onze kunstredactie) mfj nghrijf weinig, ik eet weinig, ik slaap veel". Hij doet geen erg zijn best zich voor te stellen als de populaire auteur, tjrtjge wenkbrauwen, grijs haar, gebruind gezicht, spier- ai.rhemd, dat afsteekt tegen zijn helblauw kostuum. Hij zoekt soms even naar een woord, maar vindt vD precies wat hij bedoelt. Linkerhand in zijn broekzak, hij zich wiegend op zijn benen: Erich Kastner. ^r schil tussen mode en stijl: mode gaat voorbij dat zijn ndkld de Beatlesde provo's in Holland gaat ten onder, stijl Ofyij, maar niet ten onder. Maar pas later blijkt wat tot mode 11 stijl behoort". ters zijn bruin van het ro- w^lein gebouwde man, die op it Nazi-regime trotseerde, Bmerd de ^erlingen van keJbare scholen die zijn vi die Detektive," „Pünkt- kl^nton," „Drei Manner im lazen, het ver- san zijn boeken door d e en bijwoonde, scherpe ca- vh schreef. 12Qgeen moeilijke diepzinnig- 4frij spuit tussen het lange ett-eJ hangende bomen op de iobjts van de „Stichting 5- tasitiecentrum," waar vo- (hln de tentoonstelling over ,tor, en werk werd geopend, tot'kingen die aan alle kanten is niet alleen de met prettig leesbare 3e buitenlander binnen- it rijk van de Duitse taal. de scherpziende cultuur- lang nadenkt als hem aagd wie de meest repre- figuur in de Duitse letter- Ïdit ogenblik is. En dan im weet te rich Kastner een auteur, die hij die kwalificatie waard acht. „Er is op het ogenblk geen universele figuur als Thomas Mann in de Duitse letteren, maar zoiets komt in de beste families voor. Persoonlijk houd ik erg veel van Gras en Hans Magnus Enzens- berger." De man die in de Nazi-tijd stelling nam tegen Hitier, wiens boeken te gelijk met die van o.a. Hemingway, Schnitzler en Tucholsky werden ver brand onder de leus „Tegen deca dentie en zedelyk verval," stelt na drukkelijk dat hij een liberaal schrij ver is, die zich nooit heeft ingezet voor een ideologie, geen christelijke, geen nationalistische, geen commu nistische. Hij blijft de man die meer in cultuurperioden dan in door jaar tallen bepaalde tijdperken denkt. Op de expositie aan het Haagse Noordeinde zijn momentopnamen uit zyn leven terug te vinden. Op foto's staat hy samen met Theodor Heuss, Ferenc Fricsay, zit h ij achter zijn tafeltje in het „Kaffeehaus," wordt hij genoemd op de verordening waar bij Hitler hem met enkele anderen verbood „te werken op het gebied van de cultuur." Het is het overzicht over leven en werken van een van Duitslands meest sympathieke auteurs gewor den, een schrijver die zijn wereld beeld met evenveel overtuiging aan de onbevooroordeelde jeugd als aan fanatieke tegenstanders overbracht. Vandaar de waardering voor zijn fi guur, ook nu nog. Musicologisch congres Loebljana Het tiende congres van het inter nationaal musicologische genoot schap dat bijgewoond wordt door 450 afgevaardigden uit 30 landen, is gisteren in Ljoebjana (Joego-Slavië) begonnen. Het congres zal verschillende perioden in de Europese muziekge schiedenis bespreken alsmede de rol van de Joegoslavische muziek in Eu ropa. Andere onderwerpen zijn „De hulp van de computer voor de musicolo gie" en „Sociologie in de muziek". Het congres zal vrijdag gesloten worden met een algemene vergade ring van het genootschap waarin de vertegenwoordiging van Oostduits- land in de raad besproken zal wor den en nieuwe leden gekozen zullen worden. Het congres is georganiseerd door de faculteit der wijsbegeerte van de universiteit van Ljoebljana en zal besloten worden met een concert van het Sloveens Philh. Orkest. ADVERTENTIE Van 8 tot 16 september houdt het centrum voor hedendaagse muziek „Stichting Gaudeamus" de 19de internationale muziek week. Aan deze muziekweek is een compositieprijsvraag ver bonden, waarvoor een recordaantal van 110 partituren werd in gezonden. Deze partituren waren afkomstig uit 22 landen. Uit de 110 inzendingen werden door een internationale jury 17 com posities vrijgegeven voor uitvoering tijdens de internationale muziekweek. Onder de uitgekozen composities bevond er zich een van de 27-jarige j Oostduitse componist Tilo Müller-j Medek. Tijdens een gistermiddag ge- gehouden persconferentie deelden de organisatoren mee dat de jeug dige Oostduitse componist niet naar ons land zou kunnen komen, om de uitvoering van zyn uitverkoren com- posiitie bij te komen, omdat de Oost duitse autoriteiten Milller-Medek om politieke redenen geen uitreisvisum hebben verschaft. De internationale muziekweek wordt op 8 september geopend met een concert in De Doelen in Rotter dam. Uitvoerenden zijn het Radio kamerorkest, soliste is de sopraan Sophia van Santé. Het Gaudeamus Quartet geeft op 9 september in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Utrecht een concert dat geheel is gewijd aan Arnold Schön- berg. In de Vara-studio zal het trio Loevendie een dag later een concert van moderne jazz verzorgen. Op maandag 11 september komt het Noordelijk Philharmonisoh Or kest naar De Doelen in Rotterdam. Solist is de Zweedse pianist Karl We- lin. Na een filmavond op 13 septem ber in het Amsterdams Stedelijk Mu seum volgt de dag daarop in het Utrechtse Tivoll een concert door het Utrechts Symphonie Orkest. Solist is de Roemeense pianist Alexander Hri- slanide. Op de laatste dag van de in ternationale muziekweek heeft in de NCRV-studio in Hilversum een con cert plaats door het NCRV-vocaal ensemble onder leiding van Marinus Voorbrug. Mederwerking verlenen o.a. het Radiokamerkoor en de so praan Jooke Rimate. Vele buiten landse radiostations zullen de op namen van het concert, die in het kader van de internationale muziek week worden gegeven, uitzenden. ^ublemint kauwen bevor- 't Is heerlijk Doublemint reinigt jen en verfrist mond en' vandaag nog een voor twee - en tudi» hoe goed Doublemint r '«Hfenfokkers bur.' 3 k.# lesjjaar bijec OegJnvee- en Konynenfok- niuging „Lisse en Omstreken ïeóerfst het gouden bestaan gelegenheid hiervan zal een grote Jubileum-tea- 31? worden gehouden die drie kin duren. Men is al met de togen van de jubileumvie- nóJfcn. Het gereedkomen van het nieuwe Rotterdamse concert- en congresgebouw De Doelen in mei van het vorig jaar heeft de belangstelling van de Rotterdammers voor de concerten van het Rotterdams Philharmonisch Orkest bijzonder gunstig beïn vloed. Gedurende het winterseizoen 19661967 verkocht het Rotterdams Philharmonisch Orkest bijna 110.000 plaatsen voor alle openbare concerten die het orkest in De Doelen bracht. Voor het winterseizoen 1967-'68 rekent het R. Ph. O. op een verkoop die boven de 136.000 plaatsen zal liggen. Deze cijfers werden gisteren bekend gemaakt door de voorzitter van de Stichting Rotterdams Philharmo nisch Orkest, de heer H. M. Kraay- vanger, tijdens een bijeenkomst in De Doelen. De heer Kraayvanger over handigde daarbij aan burgemeester Thomassen de Philips-grammofoon- plaat van het Rotterdams Philhar monisch Orkest onder leiding van zijn toekomstige artistieke leider Jean Fournet. De heer Fournet zal 1 de cember van het volgend jaar zyn functie in Rotterdam aanvaarden. Duizenden Russen hebben gisteren de begrafenis bijgewoond van de omstreden romanschrijver lij a G. Ehrenburg, die be schouwd werd als een van de grootste schrijvers van de Sow jet- Unie. Een aantal vooraanstaande liberale auteurs bracht hem de laatste groet. Het merkwaardigste tijdens de by- ding van de begrafenis, hoewel zy eenkomst in de centrale schrijvers club, waar het stoffelijk overschot op gebaard lag en later op het Novo- dewitsji-kerkhof, was de aanwezig heid van de dichter Alexander T. Twardovsky, de hoofdredacteur van het blad Novy Mir (Nieuwe Wereld). Zijn blad werd in 1963 onder vuur genomen door de toenmalige premier Chroesjtsjow, omdat het. de memoires van Ehrenburg publiceerde. De au teur werd ervan beschuldigd de Sta- lin-periode te donker afgeschilderd te hebben. In de schrijversclub was ook aan wezig de dichter Jewtoesjenko, die echter niet op het kerkhof verscheen. Er werden rouwtelegrammen ont vangen van de schilder Pablo Picasso en de Franse auteur en minister voor cultuur, André Malraux. In de club noch op het kerkhof waren partyautoriteiten aanwezig. Noch het partyblad Prawda of het regeringsblad Izwestia, maakten mei- eerder levensberichten hadden afge drukt waarin Ehrenburg geprezen werd. Hy was geen lid van de partij. Maar onder de kransen in de schrij- versclub was er een van het centrale comité van de party en van de rege ring. De open lykkist was gehuld in zwart crêpe. De grootste hulde werd gebracht door de politieke schryver Yoeri Zjoekow. vice-president van het Sow. I jet-vredescomité. Zjoekow, die in het verleden de liberale schrijvers bitter aangevallen heeft, concentreerde zijn hulde nu op de werkzaamheid voor de vrede van Ehrenburg. Daarna werd de kist naar het kerk hof gebracht. Onder een bedekte lucht beluister de een menigte, die begon met 300 mensen en aanzwol tot 4000. op het kerkhof de toespraken, terwijl de kist in het graf daalde. De weduwe van Ehrenburg en zijn dochter waren hierby aanwezig. Na de laatste spreker speelde een I muziekkorps een klaagzang en wer- I j den veel kransen op het graf gelegd, j De Nobelpryswinnaar Michael Sjo- lochow, een militante Stalinistische schryver, die op het schrijverscon- I gres in mei van dit jaar aanvallen op Ehrenburg deed, was niet aan- wezig. De bekende Russische film regisseur Grigori Kozinisew ver gezelt Liubow Ehrenburg, wedu we van lija Ehrenburg, tijdens de begrafenis van de schrijver. Kozinisew, die ondermeer de Rus sische produktie van „Hamlet" regisseerde, was de zwager van Ilja Ehrenburg. Joe Orton door vriend vermoord Joe Orton, een van de meest be lovende jonge toneelschryvers van Engeland, is vermoord door zyn bes te vriend die vervolgens zichzelf van het leven beroofde, zo heeft een lyk- schouwer verklaard. Orton (34) en Kenneth Halliwel (41) een schryver, werden op 9 au gustus dood aangetroffen in hun flat. Halliwell sloeg zyn vriend dood met een hamer en overleed zelf aan acute barbituraat-vergiftiging door een geweldige dosis. Orton maakte naam met zyn wrang toneelstuk „Loot". De film rechten van het bekroonde toneel stuk werden voor een miljoen gulden verkocht. pianoconcert Naast „Zo is het" (of „Zo lijkt het") van Pirandello, brengt de Haagse Comedie de eerste helft van het seizoen in première: op 16 september „Helder zien in het donker" van Peter Shaffer in de vertaling van Alfred Pleiter en onder regie van Carl van der Plas, half oktober „Van de brug af gezien" van Arthur Miller in de vertaling van Nel Bergmans-Withaar en onder regie van Paul Steenbergen, in november „Yerma" van Frede- rico Garcia Lorca in de vertaling van Dolf Verspoor, onder regie van Joris Diels, en op 1 januari „Rosencrantz en Guilden- stern zijn dood" van Tom Stoppard in de Nederlandse tekst van Bert Voeten en onder regie van Paul Steenbergen. Peter Zadek, die vorig seizoen .Frühlingserwachen" regisseerde, zal na 1 Januari „Henri V" van Shake speare regisseren. Voorts zal een keuze worden gemaakt uit „John Gabriel Borkman" van Hendrik Ib sen, „The soldiers fortune" van Tho mas Ottway, „More stately man sions" van Eugène O'Neill, „The res- tauration of John Middleton" van David Story, „Shadows of the eve ning", „Come into the garden, Maud" van Noël Coward en „Belchers Luck" van David Mercer. Het tableau de la troupe van de Haagse Comedie voor het seizoen 1967-1968 vermeldt de actrices: Anne- Will Blankers, Ingeborg Elzevier, Georgette Hagedoom, Annemarie Heyligers, Anny de Lange, Annie Leenders, Marijke Merckens, Anne Oostveen, Paula Petri, Trins Snij ders, Do van Stek, Maria Stiegels. Nanni Vermeer, Myra Ward en Ida Wasserman en de acteurs: Roelof den Ambtman. Louis Borel, Steye van Brandenberg, Wlebe Brandsma, Kees Coolen, Hep van Delft, Joris Diels, Ko van Dijk, Manfred de Graaf, Jan Grefe, Gerard de Groot, Leo de Har- togh, Reinier Heidemann, Guus Hoes, Eric van Ingen, Frans van der Lin- gen, Jacques Luyer, Guido de Moor, Eduard Palmers, Carl van der Plas, Wlm van Rooij, Paul Steenbergen, Gijsbert Tersteeg, Dick Top, Jan Veelo, Wiebe van der Velden, Dolf de Vries en Jaap Wieringa. Directeur is Paul Steenbergen; za kelijk leidster Loes Wieringa. De ar tistieke leiding berust bijPaul Steen bergen, Joris Diels en de dramaturge Helen Simonis. Literair adviseur is Bert Voeten, assistent-dramaturg Friso Haverkamp, decoradviseur Hep van Delft, kostuumadviseur Has Noodhoek Hegt, chef-inspecient Jan ten Katen. De pianist Malcolm Frager zal van avond in de Scheveningse Kurzaal de oorspronkelyke versie van Schu- manns pianoconcert spelen met mede werking van het Residentie-Orkest onder leiding van de Chileense diri gent Juan Pablo Izqulerdo. Deze ver sie is sinds 1845 nog maar tweemaal uitgevoerd door Frager, n.l. in Brus sel en Boedapest. De pianist heeft zelf het originele manuscript gevonden, in een privé- verzameling. Hy heeft de orkestpar tijen overgeschreven en voor uitvoe ring gereed gemaakt. Frager acht de oorspronkelyke versie muzikaler en minder geschikt om tot een overmaat van romantiek of van harde virtu ositeit te raken. Schumann verklaar de zelf steeds dat „de originele ge dachte altijd de beste is". Frager zal deze oorspronkelyke versie van het pianoconcert ook vrij dag 8 september in de Kurzaal spelen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11