Egypte bevestigt het gerucht over komplot MET EEN ENKEL WOORD haags A G E N D LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 SEPTEMBER 1981- Het Egyptische dagblad Al Achram heeft vandaag bevestigd, dat maar schalk Amer, voormalig bevelhebber van de Egyptische strijdkrachten, beperkte bewegingsvrijheid heeft en dat tegen de voormalige minister van oorlog Badrane en een 50-tal officie ren en burgers een onderzoek gaande Is. De uitkomsten van dit onderzoek «uilen aan een militaire rechtbank worden voorgelegd. Amer en Badrane behoorden tot hen, die na de oorlogs- debacle aan de kant werden gezet Volgens Al Achram hebben docu menten en getuigenverklaringen aangetoond dat Amer en zijn mede standers van plan waren op 27 augustus de leiding over de strijd krachten weer in handen te nemen en president Nasser een ultimatum te stellen. Vorige week maakte de correspon dent van het Franse blad Le Monde In Chartoem reeds melding van ar restaties op grote schaal in verband met een dreigende staatsgreep in Cairo. De regering nam toen uitge breide veiligheidsmaatregelen met het oog op de afwezigheid van Nas ser, die de Arabische topconferentie In Chartoem bijwoonde. Gearresteerd werden daarbij de voormalige bevel hebber van de commandotroepen en een viertal parlementsleden. In het huis van maarschalk Amer zou men een hoeveelheid wapens en onder mijnende pamfletten hebben gevon den. Voorts werd het hoofd van de inlichtingendienst, Moechabarat, ontslagen. Zijn naaste medewerker zou bij het komplot betrokken zijn geweest. Israël contra Tito De Israëlische regering heeft za terdag verklaard, dat het „vredes plan" van president Tito van Joego slavië „niets anders is dan een poging om de Joegoslavische ont werpresolutie welke op de buiten gewone zitting van de Algemene Vergadering van de V.N. inzake heO Midden-Oosten werd afgewezen, in een nieuwe vorm opnieuw aan de orde te stellen". In de afgewezen resolutie had Joego-Slavië gesteld, dat terugtrek king van de Israëlische strijdkrach ten uit de bezette Arabische gebie- Confectiefabriek staakt produktie De Beiier confectiefabriek Dijks in Enschede en Losser heeft besloten over enkele weken de produktie te staken. Men verwacht, dat de ruim 40 personeelsleden, voor het grootste deel modinettes, elders kunnen wor den ondergebracht. De directie deelt mee, dat het de fabriek onmogelijk is aan de felle concurrentie het hoofd te blijven bieden. De importen, met name uit België, worden fnuikend genoemd. De markt, zo zegt de di rectie, is door deze importen derma te gestoord, dat een lonende produk tie onmogelijk is geworden. Men ver wacht op korte termijn geen herstel van de markt, zodat het niet ver antwoord wordt geacht het bedrijf in de huidige vorm in stand te hou den. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Zwartemeer I. D. H. Dijk te Vierhuizen-Zoutkamp. Aangenomen naar St. Philipsland M. v. d. Linden, kand. te Utrecht, die bedankte voor Nieuw-Beijerland. Bedankt voor Wijhe (toez.) P. Landweer te Nigtevecht. CHRIST. GEREF. KERK Tweetal te IJmuiden J. H. Velema te Apeldoorn-C. en J. Westerink te Kerkwerve. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Heerenveen H. Bijleveld te Tweede Exloërmond. Verkoop van een kathedraal Op dinsdag 3 oktober zal in de pastorie van de kathedraal van het bisdom Rotterdam de inschrijving worden gehouden voor de verkoop van deze kerk.De kathedraal wordt met vijf andere rooms-katholieke kerken in de Maasstad niet meer gebruikt. De kathedraal ligt in een snel ontvolkende zakenwijk, aan de Westzeedijk. Samen met de kathe draal zal de pastorie en het ver enigingsgebouw worden verkocht. Per 1 januari 1968 zal het geheel ontruimd te aanvaarden zijn. Ds. J. Sclioneveld naar Israël Voor het gesprek tussen joden en christenen in Israël zendt de Ned. Herv. Kerk deze maand voor de tijd van vijf jaar ds. J. Schoneveld uit Stavoren naar Jeruzalem. Ds. Scho neveld, die in het verleden al een jaar aan de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem heeft gestudeerd, zal zondag 17 september in Stavoren worden bevestigd in zijn nieuwe functie. Namens de Hervormde raad voor de verhouding van kerk en Israël, zal ds. Schoneveld zich in Israël met tal van werkopdrachten bezighou den. den voorwaarde was voor eventuele onderhandelingen. Volgens de Is raëlische autoriteiten, aan wie het plan van Tito nooit officieel is voor gelegd, wordt hierin nog steeds deze voorwaarde gesteld in ruil voor .Altijd nog even vage garanties". In Jeruzalem verwacht men dat het diplomatieke offensief waartoe op de Arabische topconferentie te Chartoem is besloten, gebaseerd zal sijn op het vredesplan van Joego slavië. Ook al ziet Israël in dit plan niet veel, toch vindt men het daar bemoedigend, dat de Arabische sta ten, althans voor de naaste toekomst, het denkbeeld van een revanche hebben laten varen. Russen vertrokken De laatste Russische oorlogssche pen welke na de oorlog in het Mid den-Oosten een bezoek aan Egypte Groeiend aantal patiënten van „gele koorts" (Van onze correspondent in Bonn) De raadsels rondom de op gele koorts lUkende riekte in Marburg en Frankfort zijn nog niet opgelost. Het afgelopen weekeinde zijn 2 nieuwe ziektegevallen aan de rij toegevoegd. Op dit moment bedraagt het aantal opgenomen patiënten reeds 19. Het laatste slachtoffer is een verpleeg ster, die alleen met de zieken en niet met de apen in contact is geweest. Zij is dus het eerste geval waarbij de geheimzinnige ziekte blijkbaar van mens op mens en niet zoals tot op heden van dier op mens is overge bracht. De toestand van de verpleeg ster Is ernstig. De overige achttien patiënten tonen tekenen van beter schap. De raadselen in Marburg en Frankfort ontstonden enige weken geleden. Een geheimzinnige kwaal, waar intussen al vier slachtoffers overleden zijn, vertoont veel gelijke nis met gele koorts. Tot nu toe nam men echter aan dat deze gevreesde ziekte alleen door de zogenaamde tij germuskiet kon worden overgebracht. Geleerden over de gehele wereld hou den zich thans met het geval bezig. In een laboratorium in Zuid-Afrika meldde men dezer dagen dat men een eventuele verwekker van deze ziekte zou hebben gevonden. Een in stituut in Johannesburg heeft nl. aanwijzingen gevonden, dat de virus behoort tot de groep B van de arbor- virussen. Een andere virus van deze groep veroorzaakt gele koorts. De ziekteverschijnselen vertonen zich bij laboranten die in laboratoria werken in Marburg en Frankfort, en daar proeven deden op uit Oeganda geïm porteerde apen. brachten, zijn gisteren uit Port vertrokken, zo meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. Zaterdag vertrok uit Port Said een met ge leide projectielen uitgeruste bodem en een andere eenheid was op 18 augustus al uit Alexandrië vertrok ken. Het Russische smaldeel bestond uit twee oorlogsbodems met geleide projectielen, twee onderzeeboten, een kruiser en een jager. De comman dant van het smaldeel zei destijds klaar te zijn om „agressie af te slaan". KANTON NOG STEEDS CHAOS In Kanton wordt nog steeds zwaar gevochtend en de mededelingen van aanhangers van Mao Tse-Toeng dat ze de macht in handen hebben in de Zuidchinese stad, zjjn onjuist. Dit is meegedeeld door Chinese reizigers, die in Hongkong z(jn aange komen. De reizigers kwamen gisteren aan met de eerste trein, die sinds drie dagen heeft gereden tussen Kanton en Hongkong. Ze zeiden dat Kanton nog steeds een chaos is en dat het belachelijk is te zeggen dat een van de groepen de macht in handen heeft in de stad. Ze deelden verder mee dat tegenstanders van Mao een kanonneerboot van de marine heb ben veroverd, alsmede grote voorra den wapens en munitie tijdens een overval op een marinewerf. De overval was een onderdeel van de al tien. dagen woedende gevech ten langs de rivier de Whampoa, een zijstroom van de Parel-rivier die Kan ton doorsnijdt. De gevechten langs de rivier zyn op 20 augustus uitge broken en duurden op 29 augustus nog onverminderd voort. Ook elders in de stad werd gevochten De Chinese premier Tsjoe En laei zou een verbod hebben uitgevaardigd tegen gewelddadige betogingen te gen alle buitenlandse vestigingen in Peking. De correspondent van een Japans blad zegt vernomen te hebben, dat in het verbod zes punten voorkomen :a) gewelddadige acties, b) aanvallen, c) huiszoeking en inbeslagneming, d) brandstichting, e) vernieling, en f) het zich begeven op terreinen va» de vestigingen. De Japanse correspondent voegt hieraan toe, dat hoewel hem geen reden voor het verbod is opgegeven, men algemeen van oordeel is, dat het voortgevloeid is uit ernstige kritiek, geuit in het centrale comité van de Chinese communistische party naar aanleiding van de jongste incidenten ln Peking, waarbij vooral de Britse legatie en de Britse zaakgelastigde in Peking het moesten ontgelden. In de kritiek zou erop gewezen zyn dat het optreden van de rode wachters tijdens de incidenten in strijd is met de „voorschriften van partijleider Mao Tse-toeng voigtns welke „de strijd" (van de Chinese communistische revolutionairen) „op beschaafde wijze" moet worden ge voerd. Schröder gaat goed vooruit De Westduitse minister van Defen sie Sdhröder zal naar verwacht wordt volledig herstellen van de hart aanval waardoor hij dinsdag werd getroffen en overweegt geen aftre den, aldus deelde zijn ministerie za terdag mee. Er hebben zich geen complicaties voorgedaan en zijn her stel zet zich voort zoals de artsen di hadden verwacht. Hij heef een normaal dieet, krijg geen inspuitin gen meer en heeft een rustige nacht gehad in het academisch ziekenhuis van Hamburg-. Maar hij mag nog geen kranten lezen wegens de span ning die dit zou kunnen veroorza ken. Men venvacht, dat hij zal her stellen zonder dat er blijvende j schade voor zijn gezondheid zal zijn. I Verbeteringen aan Renaults Renault komt dit jaar niet met een nieuw model, maar heeft de politiek gekozen van een verdere perfectione ring van de bestaande typen. De Renault 4 waarvan er al weer bijna anderhalf miljoen zijn gefabriceerd kreeg een geheel nieuwe transmissie met vier volledig gesynchroniseerde versnellingen. Daardoor moest er een nieuwe mo torkap komen en een andere gril. Verder tal van detailverbeteringen zwaardere en bredere bumpers, een nieuwe bedieningsknop voor de ver- snelligsbak en nog enkele andere dingen. De Renault 8 kreeg de 1108 cc major motor met 46 SAE pk (was 44) en draagt nu de naam Renault 8 major. Het dashboard werd geheel vernieuwd. Er is een sportstuur in aangebracht en de stoelen voorin wer den meer kuipvormig. De Renault 10 kreeg een wat ander aanzicht vun buiten o.a. door twee rechthoekige koplampen. Wat de Renault 16 betreft is het nieuw voor 1968 hoofdzakelijk gericht op technische perfectionering van o.a. het schakelmechanisme (een an ders zichtende achteruit) gaspedaal- en handrembediening en de remmen. Er is een handbediende choke in ge komen met een controlelichtje op het dashboard. De Dauphine Gordine en Cara vei le zijn ongewijzigd gebleven. Aan de leden van de Liga van het Internationale Rode Kruis die morgen in Den Haag vergaderen werd zaterdagmiddag in het Parkrestaurant van Avifauna ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van het Ned. Roode Kruis door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een lunch aangebo den. De commissaris der Koningin in de Provincie mr. J. Klaasesz fungeerde als tafelpresident. Op de foto de commissaris in een ge zellig gesprek met zijn tafeldame de Engelse Lady Limerick, presi dente van de permanente Com missie van het Internationale Rode Kruis, en daarnaast de pre sident van het Ned. Roode Kruis jhr. G. Krayenhoff. (Foto Leidsch Dagblad) DINSDAG Ch. de Bourbonhof. Elektronicaclub „De detector" 7.30-9.30 uur nam. Petrakerk (Surlnamestraat)NCVB afd. Lelden-Noord. Causerie over werk Kon. Noord-Zuldbollandsche Redding Mij. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Biertapwedstrijden 2.30 uur nam Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7- 8 uur nam. WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsman. 46 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Ledenvergadering K.V. P. Sprekers de heren Aalberse en Jur- gens over partijvorming 8 uur nam. Haagweg 90. Openbare Bahal-ge- spreksavond 8 uur nam. BIOSCOPEN Rex „De Viking koningin", Dag. 2,30. 7.en 9.15 uur. Zond. j 4,45, 7.en 9.15 uur. film cho"' 14 J- Da£- 2-30' 7-— 1 Ium 1 Zond. 2.30. 4.45. 7.— en 9.J Studo „Blow-up", 18 J. Dag. C 7.en 9.15 uur. Zond. 2.30. 4.45, f i 9.15 uur Trianon a.l. Dag. en uur. Luxor „Finale in Berlijn", Dag. 2.30, 7.— en 9.15 uur. Zond. 4.45. 7— en 9.15 uur. Camera „Our man Flint", ig. 2.30, 7.— en 9.15 uur. Zond. 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN BUITENLAND Storm over Engeland Drie per- sonen zijn om het leven gekomen bij de hevige stormen die zondag de Britse eilanden hebben geteisterd. Een zevenjarige jongen werd door een metershoge golf van een rots ge slagen in het midden van de rivier de Swale bij Richmond in Yorkshire. Zijn 15-jarig broertje kon door een helikopter uit de kolkende rivier ge red worden. Officieel beschuldigd Pastoor Johann Weitlaner uit San Martino de Casies in Alto Adige, die twee weken geleden is aangehouden, is nu officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens „politieke samenzwe ring". Hem wordt ten laste gelegd dat hij een groep terroristen heeft verborgen. De priester heeft ver klaard zich niet schuldig te achten. ADVERTENTIE Toestand op Cyprus De rege ring van fcyprus heeft zaterdag een nieuw „vredesoffensief" aange kondigd, dat bestaat uit een reeks maatregelen om de situatie op het eiland te normaliseren. Zo zullen alle fortificaties en wegversperringen, voor zover niet bedoeld tegen een eventuele aanval van buitenaf, niet meer worden gebruikt teneinde de Turkse Cyprioten vrijheid van bewe ging te verzekeren. Deze maatregelen zullen in eerste aanleg worden geno men in de gebieden van Limassol en Paphos. Als ztf daar tot goede re sultaten leiden, volgt de rest van het eiland. Benen in bagagekluis In een bagagekluis op het Parijse Gare de Lyon is zaterdag een tas gevonden met de benen van een onbekende vrouw, van wie een dag tevoren in een andere kluis de romp en de ar men waren aangetroffen. Uitstel De executie van drie Afrikanen, die vandaag zouden wor den opgehangen, zal worden uitge steld, zo heeft een rechter van het Rhodeslsche hooggerechtshof in Sa lisbury bepaald. De drie Afrikanen zouden de eersten zijn, die zouden worden opgehangen sinds het bewind van Ian Smith in november 1965 de onafhankelijkheid afkondigde. Busongeluk ln Perxië Elf perso nen zijn om het leven gekomen en zeven ernstig gewond, toen by de plaats Sabzevar in oost-Perzië een autobus omsloeg en in brand vloog. Zes doden door onweersbui In Brazilië zyn zes doden en tenminste 60 gewonden geteld nadat zaterdag de stad Lajeado in het oosteiyk deel van de staat Rio Grande door een onweer was getroffen. Tenminste tweezuidend personen zyn dakloos geworden na zware regenval en de storm van zaterdagavond in dit ge bied. Waarschuwing De Italiaanse re gering eist een verzekering van het Griekse regime dat de gearresteerde componist Theodorakis in veiligheid is. Een zegsman van de regering deelde mee dat de minister van Bui tenlandse Zaken van Italië, Fanfa- ni, de Italiaanse ambassadeur in Athene hiertoe opdracht had gege ven. BUITENLAND Geen telefoon De telefoonabon- j nees in Sluiskil en Sas van Gent in Zeeuws-Vlaanderen zyn van vrijdag tot zondagmiddag van telefoon ver stoken geweest. Een kabelstoring had het Interlokale verkeer met deze plaatsen geheel onmogelyk gemaakt. Ultimatum Werknemers van de Good-Year-banden en Remouldbe dryf in Tilburg hebben de hoofdbe sturen van hun vakbonden gevraagd de directie van de fabriek een ulti matum te stellen om voor 20 septem ber een nieuwe c.a.o. te aanvaarden. Er wordt nu al maanden onderhan deld over een nieuwe arbeidsovereen komst, maar de werknemers hebben zelfs de door de regering toegezegde 4 plus 1%% nog steeds niet gekre gen. Good-Year in Tilburg, dochter van een Amerikaans bedryf, werkt met verlies, maar zal volgens het moederbedrijf toch biy ven door draaien. haald, die daar sinds vrydagmiddag hadden gezeten. De jongelui, vier jongens en drie meisjes, waren daar gestrand met een jacht en niemand had hen opgemerkt. Pas zaterdag avond zag een Belgische sportvisser hen zwaaien met vlaggen. Hy waar schuwde de reddingmaatschappy. Omlegging RUksweg 25 Onder enorme belangstelling heeft ir. K. W. Pabst hoofd-ingenieur van ryks- waterstaat, zaterdag de omlegging van ryksweg 25 om het dorp Ren- kum voor het verkeer vrygegeven. Hy wees erop dat dit gedeelte slechts van bescheiden karakter is. De weg nameiyk door het dal van de Heel- sumse beek wordt doorgetrokken, om by de S-bocht in Heelsum aan te sluiten op de komende noord-zuid verbinding Helmond-Zwolle. Zeiler vermist De 42-jarige W. Hoogendyk uit Amsterdam wordt vermist. Hy bevond zich met enkele anderen aan boord van een zeiljacht s ter hoogte van Muiderberg in het IJsselmeer gevallen. Luns in Rome De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is in Rome aangekomen voor een particulier be zoek van twee dagen. Bij zyn aan komst heeft hy verklaard dat hy maandag een bezoek zal brengen aan zyn collega, Fanfani. Daarna reist hy door naar Genève voor vakantie. Boerderljbrand Waarschynlyk door hooibroei is zaterdagmiddag brand ontstaan in de schuur annex stalling van de boerdery van B. de Kroon in Spoordonk, gem. Oirschot. Door de gunstige windrichting bleef het woonhuis gespaard. Vyf mestkal- veren, 44 biggen en een varken kwa men in de vlammen om. Een big en negen varkens moesten worden afge maakt wegens brandwonden. Schuur en stal brandden geheel uit. De boer dery was zeven jaar oud. Paus Paulus en de misdaad „The sound of mui i 8 uur. Zond. 2, 5 d1 De Lakenhal: Dag. 10-5 uur: 1-5 uur. Legermuseum (Pesthuislaan) uitzondering van zaterdag van 10-41 (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk", MolenmuseunJ'1 opend dinsdag t/m zaterdag 10 voorm.5 uur nam. Zondags l-5i nam. Maandags gesloten. Rijksmuseum voor Volkenku! Tentoonstelling: „Ball, beeld droombeeld". Geopend dageiyks 17 uur; 's zondags 13-17 uur (t oktober). Rijksmuseum voor Volkenku Tentoonstelling van Japanse pre van Kyosal. Dagelijks 10—17 's Zondags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenku: (Steenstraat 1): dag. 10-7 u.; 'sTe: dags 13-17 uur. Ugi Rijksmuseum voor de geschleft. der natuurwetenschappen: Dag. bi, uur. zond. 1-4 uur. Avond nachtdienst apothepP rai Geopend voor spoedeisende Apotheek van Driesum, Mare IkP8 20406. Apotheek R. van Breest SNij lmburg te Leiderdorp en Apotj0i Voorschoten zijn de gehele wee!^ opend. MAANDAG 4 SEPTEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 uur: irjp se Komedie: „Zo ls het (of zo het). DINSDAG 5 SEPTEMBER Kon. Schouwburg 20.15 uur: I se Komedie: „Zo ls het (of zo het)". Kurzaal, 20.15 uur: Het Reside Orkest o.l.v. Juan Pablo Izqulerd m. v. Malcolm Frager, plano. WOENSDAG 6 SEPTEMBER. Kon. Schouwburg. 20.15 uur: I se Komedie: „Zo ls het (of zo I het)". Paviljoentheater, 20.15 uur:wo Nieuwe Komedie: ..Kat ln de zaWv Poppentheater Frank Kooman,r uur: „Het aardmannetje". p dik DAGELIJKS Paus Paulus heeft zich in een toespraak van het balkon van zijn zomerverbiyf tegen de achteruitgang van de beschaving en van alle nor men van fatsoen gekeerd. Hy deed ook een aanval op misdaadfilms en televisie-programma's, die de mis daad afschilderen als iets fijns en moedigs. Hij zei geschokt te zyn door het versohynsel van de misdaad organisaties, die zich bewegen op het terrein van inbraak, beroving, chantage, wraakoefening en vanda lisme. Paus Paulus noemde in dit ver band het eiland Sardinië, het Ita liaanse bandieteneiland by uitstek. Hy sprak van een hand over hand toenemen van de misdaad over de hele wereld. Paus Paulus was verheugd te zien hoe de desbetreffende autoriteiten hun uiterse best doen het hoofd te bieden aan deze golf van misdaad. Het deed hem echter nog meer deugd te zien hoe het „geweten en de moraal van alle eerlijke mens-:n deze gang van zaken verafschuwen en hoe zy zich verzetten tegen deze achteruitgang van de beschaving en van alle normen van fatsoen". Op Sardinië neemt de golf van misdaad echter nog steeds toe, on danks een versterkt veiligheidsap- Dag vast op zandplaat De red- I paraat, dingboot President Jan Lelsz uit Zegslieden van de regering in Burghsluls heeft zaterdagavond laat Rome delen mee, dat de golf van zeven jongelui van de zandbak Neel- misdaad het toerisme ernstig in ge- tje Jansplaat in de Oosterschelde ge- I vaar brengt. _jOp WEERRAPPORTENKe (Van hedenmorgen 7 uur)»—- Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zuld-Limbur Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Grenoble Nice Berlijn Frankfort Milnchen Zürich Genève Locarno V/enen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca Lissabon k a at regenbui 17 li regenbui 18 lS half bew. 17 li regenbul 17 li I zwaar bew. 16 lIBri half bew. 17 lC- zwaar bew. 19 ir~ zwaar bew. 21 l^ei l zw. bew. 21 lidie zwaar bew. 17 lijnfl half bew. 18 IC, zwaar bew. 16 zw. bew. 17 lhe. zwaar bew. 16 ibr, regenbul 18 ir1' half bew. 20 lfen regen 19 1(' I licht bew. 22 lw,pl regenbul 25 K zwaar bew. 27 l*m zwaar bew. regen 26 lVji geh. bew. 26 1G. licht bew. 30 1 ïtira regen genbul onweer 19 lCAl onbewolkt 30 lr01 zwaar bew. 28 I I onbewolkt 30 ltrin licht bew. 30 2^ zwaar bew. 28 2- zwaar bew. 28 1«W licht bew. 26 lfeelj licht bew. 30 tv* O 1 motregen 25 1' doe

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2