Deense prinses doet afstand van rechten Weer moord Amsterdam WIJNEN HONDERD JAAR DRINKBAAR Benedikte gaat huwen met prins Richard zu Sayn HERDERSMUSEUM IN HERSBRUCK VROUW GEWURGD Loos (kippen) alarm in West-Duitsland Vast voor J international BEURS VAN AMSTERDA! PAGINA 14 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 SEPTEMBER Nauwelijks heeft men in Denemar ken een koninklijke bruiloft achter de rug: of de tijding dat er wéér een prinses ln het huwelijk gaat treden werd afgelopen zaterdag bekendge maakt. Het is de Deense prinses Benedikte, die op 3 februari 1968 in het huwelijk hoopt te treden met de Duitse prins Richard zu Sayn Witt genstein Berleburg. Het huwelijk zal worden voltrokken op slot „Fredens- borg," gelegen op enkele tientallen kilometers afstand van de Deense hoofdstad. Het feit, dat men nu de huwelijks datum heeft vastgesteld betekent dat men een oplossing heeft gevonden voor de juridische problemen die de ze echtelijke verbinding met zich meebrengt. De grootste vraag sedert het be kend worden van de omstreden ver loving gold het verlies van de rech ten op de Deense troon door prinses Benedikte indien zij prins Richard huwt en zodoende het Westduits staatsburgerschap verkrijgt. Zou prins Richard daarentegen evenals zijn voorganger graaf Henri, die nu tot prins Hendrik is herdoopt, Deens staatsburger worden, dan verliest Autobotsiiigeii TWEE MAAL TWEE DODEN Op de Rijksweg 32 in Heerenveen heeft zich gisteravond een frontale botsing tussen personenauto's voorge daan, die aan de twee inzittenden van één der auto's hot leven kostte. De slachtoffers zijn een 32-jarige be roepssergeant uit Buitenpost en zijn 32-jarige echtgenote. In de buurtschap 's Heerenbroek in de gemeente IJsselmuiden zijn za terdagnacht twee personenauto's te gen elkaar gebotst-. Twee inzitten den van één der wagens, de heer M. W. Bonne, 44 Jaar en de heer J. Landkroon, 75 jaar, beiden uit En schede werden op slag gedood. GRIEKENLAND WAARSCHUWT SCANDINAVIË Griekenland heeft dreigd alle handelsbetrekkingen met de Scandinavische landen te verbre ken, als deze volharden in hun „vij andige houding". Premier Kollias uitte deze waarschuwing bij de ope ning van de 32-ste jaarbeurs van Sa- loniki. Hij noemde speciaal Dene marken, dat bij verscheidene inter nationale organisaties „oneerlijke aanvallen" op Griekenland zou heb ben gedaan of dergelijke acties zou hebben gesteund. Tussen deze twee landen bestaat een bloeiende handel. De eerste minister betreurde het dat verscheidene Oosteuropese lan den o.a. de Sowjet-Unie en Bulga rije niet op de jaarbeurs zijn ver tegenwoordigd. Als dit verband hield met de „recente politieke wijziging" de staatsgreep van militaire zijde is dit in strijd met herhaalde of ficiële verklaringen van de betrok ken regeringen, dat zij zich niet mengen in de binnenlandse aangele genheden van een andere staat, al dus Kollias. TSJECHISCHE REGERING OP KETTERJACHT De onafhankelijke Londensc „Sunday Times" heeft gisteren een manifest gepubliceerd van Tsjecho- slowaakse intellectuelen, waarin de ze een beroep op de wereldopinie doen voor morele steun in hun strijd tegen de censuur en „ketterjacht" in hun land. Het origineel van het manifest, dat naar 't Westen gesmok keld zou zijn, is volgens de „Sunday Times" o.m. ondertekend door 183 au teurs, 69 beeldende en andere kun stenaars, 21 personen uit de film- en televisiewereld en 562 geleerden. Het blad zegt dat de namen niet gepubli ceerd zijn om het risico van vergel dingsmaatregelen-op- korte- termijn te verminderen. In het manifest wordt de leiding van de Tsjechoslowaakse communis tische partij verweten dat zij „een duidelijk fascistisch geaarde ketter jacht" heeft ontketend en „terreur methoden" gebruikt tegen schrijvers. De Tsjechische intellectuelen rich ten zich in het manifest tot beroem de Westerse en Russische auteurs ine* het dringende verzoek hen te helpea. Zoals gemeld heeft president No- votny van Tsjecho-Slowakije vrijdag de intellectuelen in zijn land ervoor gewaarschuwd dat de communist! sche partij geen politieke compro missen zal dulden. Hij zei dat men in een socialistische (lees: communis tische) staat de verspreiding /an meningen die schadelijk zijn voor het communisme en de ideologie van de communistische partij, niet kan toestaan. hij het recht zijn tegenwoordige ti tel te handhaven en verdwijnt hij dus als erfprins van het geslacht Berleburg, hetgeen een economisch verlies van bijna 35 miljoen gulden tot gevolg zou hebben. De bekend making van het huwelijk werd ge daan zonder enige aanwijzingen om trent een eventueel Deens staatsbur gerschap voor de prins. Dit betekent prinses Benedikte afstand doet van alle haar toekomende rechten. Tijdens de persconferentie die in de tuin van het slot werd gegeven, vertelde de prinses haar Richard voor het eerst te hebben ontmoet op bruiloft van prinses Beatrix met prins Claus in Nederland, waarna de romance resulteerde in een verlo ving, die scherpe kritiek kreeg van het grootste deel van de Deense pers. Ook blijken de onlustgevoelens van het Deense volk, hoe koningsge zind men overigens ook mag zijn, eerder toe te nemen dan te vermin deren. Het is nog altijd ondoenlijk te beweren, dat Duitsers graag geziene gasten zijn in het eveneens door de oorlog geteisterde Denemarken, waar de anti-Duitse gevoelens van de regerende Koning Frederik bijna spreekwoordelijk zijn. De vraag of Koning Frederik het eens is met de keuze van zijn doch ter vormt het onderwerp van alle ge sprekken over deze zaak in Dene marken waar men nog steeds scep tisch tegenover de Duitse prins staat. Vergelijkingen met Nederland zijn de orde van de dag in het open bare debat. Marktberichten BARNEVELD. 4 sept. Vette kal- verenmarkt: Aanvoer 734 stuks, handel rustig. Prijzen: le kwal. 3.60-3.80. 2e kwal. 3.45-3.55, 3e kwal. 3.10-3.40. EDE, 4 sept. Coop. Veluwse Eier- velllng: Aanvoer 301.320 stuks, stem ming kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van: 52/53 gram 11.74-12.01. 56/ 57 gram 13.74-13.97, 60/61 gram 13.93- 14.72. 64/65 gram 15.00-15.11. RIJNSBURG, 2 sept. Bloemen veiling Flora: Am Anjers: Rose Sim 18-26. Witte Sim 20-30. Rode Sim 17- 27, G. J. Sim 14-21, Carry Sim 17-26, Crowly Sim 15-22. Tangerine 20-30, Farah Dlbah 20-25. Dusty 18-23, Espe- rance 18-24, Keefer 17-24, Gerbera 15- 31. Anthurlum 80-180. Rozen Carol 4-6, Zorlna 8-14, Garnet 4-6, Bacca ra 25-35 per stuk. Irissen 100-180, Freesla's: Golden Yellow 60-100, Whl te Swan 100-225, Asters 45-70, Crysan ten Tokio 140-160, Dellghtfull 60-80 Grace 75-100, Lyona 130-150, Davlne 100-125, Indian Polls 160-180, Koens Elite 80-110, Lilian Hoek 40-75 PER ST UK. Colvilly 450-850, Gladlole 1000-1700. Dahlia's: 350-750 per 100 KATWIJK AAN DEN RIJN. 2 sept. Groenteveiling: waspeen (per kist): A-extra 2,60-4,10; Al 3,10-3.30; A2 22,60-4,30; B-extra 5,30-5,60; BI 3.50- 5,40; B2 2,50; bospeen (per bos) 54-59: bloemkool (per stuk): 6 st. per bak: extra 86-95; 184-94 II 23-66; 8 st. per bak: extra 75-81; I 70-82; II 32 94; snijbonen 60; aardappelen (per kist) 4,50-4,80. Aanvoeren: waspe- 67.000 kg; bloemkool 14.000 stuks. BERNARD (Rotterdam Veemarkt) aanvoer totaal 1526, vette koelen en ossen 1184, varkens 342. Prijzen vette koeien, extra kwal. 435-460, le kwal. 390-420, 2e kwal. 355-375, 3e kwal. 325-345, varkens (lev. gew.) stieren, (alle kwal.) 390-445, worst- koelen 330-350, MSLACHTZEUGENS 165-175, zware varkens 180-185. Markt- overzicht: vette koelen, aanvoer: ieti minder, handel: redelijk, prijzen: iets stijver, varkens, even ruimer, goed. Iets Vier gewonden bij explosie butagasfles Drie Enschedese brandweerlieden hebben gisteravond lichte verwon dingen opgelopen bij een gasflesex plosie in de woning van de familie F. Stuivenberg (65). Een van de mannen, moest zich onder dokters behandeling stellen. Hg kon echter evenals zijn twee collega's die ter plaatse behandeld werden, na enige tijd het werk hervatten. Er ontstond in de keuken van de familie Stuiven- berg een grote chaos. Ruiten, ook de buren, werden vernield en een voorbijganger, die aan de overkant van de straat liep, kreeg een glas scherf in zijn been. Ook hy moest zich onder doktersbehandeling stel len. Even voor negen uur werd de brandweer van Glanerbrug gealar meerd Voor een brand in de woning van de familie Stuivenberg. De alar mering werd doorgegeven aan de Enschedese collega's die zich even eens naar de woning haastten. Ge meld was, dat in de keuken een bu tagasfles brandde. De brandweer zocht een moment tevergeefs naar deze fles, tot een plotselinge explosie het zoeken overbodig maakte. Op nog geen anderhalve meter van de plaats waar de drie brandweerlieden in de keuken stonden explodeerde de fles, die door de heer Stuivenberg op een stoel midden in de keuken was neergezet. In de hoop de vlam men er mee te doven had de heer Stuivenberg dekens op de brandende fles gelegd. De orandweerlieden die op het punt stenden de al smeulende ic Beeldje van oude Duitse her der in traditioneel costuum op een fontein in het Herdersmuseum in Hersbruck. dekens te blussen, hadden het geluk dat de explosie zich een weg zocht in tegenovergestelde richting. De ra vage was groot. De koelkast werd meer dan anderhalve meter van zijn plaats zwaarbeschadigd teruggevon den. De hele keukeninventaris werd door elkaar gegooid, ruiten van keu ken en woonkamer werden vernield en de muren raakten zwartgeblakerd. Er ontstond een begin van brand dat door de brandweer geblust kon wor den. Een bezoek aan het enige herders museum van de Westduitse Bondsre publiek is de moeite waard. In het Zuidduitse stadje Hersbruck, nauwe lijks 30 kilometer van Neurenberg verwijderd, heeft conservator Rudolf Wetzer in veertig jaar een verzame ling bijeengebracht, die informatie verschaft over de levenssfeer van het oeroude, in industrielanden bijna ver geten beroep van herder uit bijna al le tijdperken en landen. De basis van dit museum vormen 350 modelbladen van zogenaamde "bellenbogen", gekookte en gebogen stukken hout, die kleurrijk beschil derd de koeien om de nek gehangen en van bellen voorzien werden. Wie goed voor zijn kudde zorgde, stemde de bellen zó op elkaar af, dat zij sa men klingelend een melodisch geluid voortbrachten. Een gebruik, dat ove rigens thans nog in het Duitse Alpen gebied in ere gehouden wordt. Van de bijzondere schoonheidszin der herders, of zij nu in Europa, Azië of Afrika hun vredig beroep uitoefe nen, getuigt ook de bonte verzameling van herdersgereedschap: geen zweep die niet vol zorg beschilderd, geen messeheft, dat niet van houtsnij werk voorzien is. Pronkstuk onder de vele herderstassen vormt een brood buidel van een Baltische ganzenhoed ster, waarvan het rijke borduurwerk eerder geschikt zou zijn voor een avondtasje. Verbluffend is voor de beschouwer in de 20-ste eeuw de nauwkeurigheid van het „zakhorloge" van de herder, een ongeveer handpalmgrote zonne- ring, die de tijd tot op tien minuten exact aangeeft. Minder zinrijk doet "geneesmiddelenboekje" aan, onder de Duitstalige dierenhoe- ders van de middeleeuwen zeer ver breid was. Fijngestampte rattehuid, drakebloed en „duivelsdrek" wor den daarin onder andere als univer sele medicamenten aanbevolen. Een eigen zeer omvangrijke afde ling vormen in Hersbruck de voor het herderswezen typische muziek instrumenten: grote horens uit het Duitse hooggebergte, sierlijke fluiten uit Tibet, schalmeien en eenvoudige weidefluiten. Dankbaar herinnert zich conserva tor Wetzer de steun, die hij bij de op bouw van zijn verzameling in alle de len van de wereld gevonden heeft en nog steeds ondervindt. Het museum beschikt thans over rariteiten uit ve le delen van de aarde en wordt daar door niet alleen voor de leek, maar ook voor iedere volkenkundige zeer interessant. Bovendien vindt men in het oude vakwerkhuis in Hersbruck zo af en toe nog andere bezoekers: eenmaal per jaar ontmoeten elkaar instrumenten: grote hoorns uit het nabije omgeving. Dit herdersfeest wordt het komende jaar reeds voor dertigste keer gevierd. De Amerikaan Bud Friederichs is bij Toronto wereldkampioen zeilen in de Drakenklasse geworden. De 27- Jarige Amerikaan stelde het kampi oenschap veilig door een zege in de zevende en laatste race. Zijn landge noot Bob Mosbacher eindigde als tweede, terwijl de Fransman René Sence de derde plaats voor zich op eiste. Wijn wordt al sinds onheuglijke tij den door kenners en dichters bijzon der geroemd, als hy oud en uitgerijpt is. Maar hoe oud mag een wyn wor den, om, als men hem drinkt, nog :n genot te zijn? Naar aanleiding van het feit, dat onlangs in Londen wijnen uit de ja ren 1740, 1750 en 1757 geveild wer den, nam thans de bekende Duitse wijnexpert Gerhard Troost, leider van een beroemd onderzoekingsinsti- tuur voor het wanbedrijf daartegen stelling. Volgens zijn mening kunnen de beste wijnen tot honderd jaar drinkbaar blijven. In Duitsland be staan meerdere grote jaargangen van de Rijnstreek, Moezel, Palts en Fran kenland, die door een daarvoor pas- iend zuur zolang op hun hoogste ont wikkelingsgraad gehouden werden. Nog oudere zou men nog kunnen „be ruiken", maar niet meer genieten. Het begrip „drinkbaar" is echter subjectief zeer rekbaar. Als bijvoor beeld musea van flessen wijn zo af en toe monsters van zulke bedaagde wijnveteranen uitschenken, dan wor den deze druppels uit eerbied geslikt, zelfs wanneer zij al lang als zuur loog smaken. Als meer dan 100 jaar oude wijnen nog drinkbaar blijken te zijn, dus niet „dood" zijn, zoals de vak man zegt, dan ligt dat volgens de expert Troost aan het feit, dat deze naar oude sherry geurende drank in het moedervat van tijd tot tijd met jongeren jaargangen van dezelfde soort aangevuld werd. Zeer oude wijnen heeft men de gasten al vele eeuwen geleden voor gezet. Maar eigenlijk meer als curio siteit. Zo berichtte bijvoorbeeld een chroniqueur uit de 17de eeuw, dat voor de bezoekers van het slot in Hei delberg een Lindenfelser uit 1343 ge- Pantsjen Lama in concentratiekamp De Pantsjen Lama, die na de Dalai Lama in de oude hiërarchie in Tibet op de tweede plaats komt, werkt als arbeider in een concentratiekamp nabij de hoofdstad Lhasa, zo schrijft het Indiase blad The Statesman uit Darjeeling vernomen te hebben. De Pantsjen Lama zou enige jaren ge leden bij de Chinese bezetters van zijn land in ongenade zijn gevallen- Over zijn lot hebben sindsdien vele geruchten de ronde gedaan. schonken werd. Hun commentaar: „Hy smaakt als een verschaald af treksel van wilde appels". De misschien wel oudste wyn van de wereld bevat een ongeveer 1600 jaar oude Romeinse wynfles, die in het Paltsmuseum in Speyer (Duitse Bondsrepubliek) bewaard wordt. Het gaat zoals aan de hand van een chemische analyse bleek om de resten van een met honing gezoete wyn. Maar deze „wyn" is intussen al lang veranderd in een volledig ver- harste substantie. De fles werd in 1867, dus precies honderd jaar gele den, met twaalf andere flessen in twee sarcofagen by opgravingen in Speyer gevonden. (Van onze A'damse correspondent) I lag ontkleed op de rug op de grond Binnen een week, na de ontdek- voor het bed in haar kamer, king van de loord op de 41-jarige j Deze kamer ligt in het pand Oude kantoorbediende Albert Souman zUds Achterburgwal 72. In dezelfde heeft de speciale moordbrigade van I kamer is vier Jaar geleden op 18 juli de Amsterdamse politie te maken ge- 11963 de laatste moord op een Am- kregen met een nieuwe moord. Dit sterdamse publieke vrouw gepleegd, weekeinde heeft zij de jacht ingezet j De 18-jarige Sonja Kulsdom-Van der op de moordenaar van de 28-jarige Meyden werd toen het slachtoffer prostituée Barbara van der Eng. Deze van een 47-jarige bankwerker uit is in de nacht van zaterdag op zon- j Utrecht, die zich kort na zyn daad dag gewurgd in haar kamer aan de by de politie aangaf. Hy had Sonja Oudezyds Achterburgwal. By het onderzoek zyn zes mannen van de Amerikaanse militaire politie ingeschakeld, omdat de moordenaar mogeiyk een Amerikaanse verlofgan ger is. Gisteren zyn in verband met de moord ruim 500 personen door de politie verhoord. Daarby waren on der anderen 400 Amerikaanse solda ten uit West-Duitsland die hun ver lof in de hoofdstad doorbrengen en enkelen van de basis Soesterberg. Tot nu toe heeft het onderzoek geen duidelijke aanwyzingen in de rich ting van een dader opgeleverd. Gisteravond zyn de 30 recher cheurs, die by het onderzoek betrok ken zyn, een omvangrijk buurton derzoek begonnen. Direct na de ont dekking van de moord is reeds een voorlopig buurtonderzoek ingesteld. Op de grond Deze ontdekking werd zaterdag nacht om tien voor twee gedaan door de 26-jarige vriend van Barbara, die geen beroep uitoefent. De vermoorde (Van onze correspondent in Bonn) Veel opwinding om niets ontstond dit weekeinde in het gebied van Ryn en Roer, en later in de gehele Bonds republiek, rond het gerucht als zou den uit Nederland ingevoerde bevro ren kippenpoten met salmonellen zyn besmet. De gevaariyke baccc- riën waren in het gebied van Alten- kir chen in het Westerwald ontdekt by een routineonderzoek. De salmo nellen bleken voor te komen in de restanten van een zending van ruim drie ton bevroren kippenvlees uit Nederland, die al in mei naar Duits land verzonden was. Onmlddeliyk na het bekend worden van het nieuws werd groot alarm gegeven in de deel staten Noord-Rynland/Westfalen, Rynland-Pfalz Hessen en het Saar land. De radio zond waarschuwingen uit. „Die Welt am Sonntag" opende zyn editie met een schreeuwende kop: „Salmonellenalarm in het Bondsgebied". Het blad waarschuw de voor de dodeiyke afloop, die een infectie met deze bacteriën in be paalde omstandigheden kan hebben Nooit gevaar Maar zaterdagavond luwde de on rust al weer. Dit was voor een groot deel te danken aan een verklap ng, die het ministerie van gezondheid van Noord-RynlandWestfalen laat in de avond afgaf, en waarin werd gezegd, dat er nooit gevaar voor een salmonellenvergiftiging bestaat, wan neer het vlees gebraden of gekookt wordt geconsumeerd. Ook dient de huisvrouw na het gereed maken van het vlees haar handen te wassen. Ten overvloede werd nog bekend gemaakt, dat van de betreffende zending van drie ton het afgelopen weekeinde nog maar een te verwaarlozen restant was overgebleven en dat van de af nemers van de bewuste kippenpoten, die al sinds half mei van de bewuste zending hadden gekocht, niet één zich by de dokter met een salmone»- lenvergiftiging had gemeld. Opnieuw Gisteravond ontstond echter op nieuw alarm toen bekend werd, dat in een kinderziekenhuis in Bad Wles- see in de Beierse Alpen een kind aan een salmonellen-vergiftiging was overleden. Achttien andere kinderen vertoonden vergiftigingsverschynse- len. De ziekte was klaarbiykeiyk overgebracht door een verpleegster, die zelf niet aan de kwaal leed. De betreffende autoriteiten in dit gebied lieten echter gisteravond weten, dat zy niet geloofden, dat het ziektever schijnsel in verband staat met de ge beurtenissen langs Rijn en Roer. gewurgd „omdat hy iemand moest doden". Hy is ter beschikking van de regering gesteld en in een inrichting geplaatst. De politie had gisteravond nog niet nagetrokken of hy daar nog steeds verbiyft. zy heeft echter geen redenen om aan te nemen, dat dit niet het geval is. Het onderzoek wordt bemoeihjkt doordat het zaterdagavond op de Walletjes erg druk was, ondermeer met Amerikaanse verlofgangers, die de laatste tyd, omdat Parys als lofcentrum is weggevallen, weer in groten getale naar Amsterdam ko men. Middernacht De moordenaar van Barbara van der Eng heeft zyn slachtoffer, zo heeft dr. J. Zeldenrust by sectie vastgesteld, met blote handen ge wurgd. Hy moet omstreeks midder nacht hebben toegeslagen. Aan de moord is geen worsteling voorafge gaan. De politie heeft met zekerheid vast kunnen stellen, dat Barbara zater dagavond om half twaalf nog in le ven was. Een collega van haar heeft toen een afspraak gemaakt om de volgende ochtend samen koffie te drinken. Het gesprek vond plaats, terwyi de deur van de kamer van Barbara gesloten was. Enkele mi nuten eerder had de vrouw een Ame rikaans-sprekende jongeman in een licht jasje en donkere broek by de vermoorde zien binnenstappen. Volgens de verklaring van de vriend van Barbara is na half twee niemand meer haar kamer binnen gegaan. Hy is toen gaan kyken waar de vrouw bleef. Hy vond de deur ge sloten en zag licht branden. Hy heeft daarna wat heen en weer ge lopen en ging, toen er niemand naar buiten kwam, 20 minuten later de kamer binnen om de moord te ont dekken. Roof Barbara van der Eng was geschei den. Zy had twee kinderen. Haar ex- echtgenoot verbiyft op het ogenblik in het buitenland. Hoofdinspecteur K. Hink zei gis teravond, dat de moord op Barbara van der Eng geen emotionele moord is geweest. Het is waarschyniyk een moord met een roofmotief. In de ka mer van het slachtoffer is geen geld gevonden, terwyi er waarschyniyk enkele honderden guldens aanwezig hadden moeten zyn. De politie acht het niet onmoge- ïyk dat de moordenaar dit geld ge zien heeft en de vrouw daarop heeft vermoord. Barbara was nogal slor dig met geld en week nogal eens af van de gewoonte bezoekers met een lege portemonnee te ontvangen en het ontvangen bedrag na hun ver trek in een tas elders in de kamer te verstoppen. WISSELKOERSEN Amsterdam, le september Londen 10.01%—10.01%. New York 3.59A3.59f§. Montreal 3.33%— 3.34%. Parijs 73.32—73.37. Brussel 7.24%—7.25. Frankfort 89.89i/2 89.94%. Stockholm 69.63—69.1 Zürich 87.87%—82.92%. Milaan 57.73%—57.78%. Kopenhagen 51.79% —51.84%. Oslo 50.26%—50.31%. We nen 13.93%—13.94%. Lissabon 12.' —12.50%. BEURSOVERZICH- AMSTERDAM, 4 sepfc Vrywel alle internationale wai hebben vandaag de nieuwe b week in kunnen zetten met een stemming by de opening. Philip een koersavance te zien van éér den op 117.50. Unilever ging op ruim een gulden omhoog. Kon deed zich gelden met een eerst, i tering op 138.10, tegen vryda slotprijs 135.80. AKU bleef dii niet achter op 54.30 (53.50). 1 ovens werd op 95 (93.40) geadvi De handel in alle hoofdfondsetg7 kalm. mede in verband met he dat Wall Street vandaag wegent bour day" gesloten blyft. De |da voor de internationale ware kwam by de opening hoofdzare: van het publiek. Voor Kon,go; toonde ook het buitenland aaj i keiyk enige belangstelling. De Zeil sche landen hebben de oliekigo voor de export weer wyd opende hetgeen een stimulans was voom, aandeel Kon. Olie. Dit fonds laatste tyd in koersstyging bij lever en Philips ver achtergebl^. De stemming voor de oliewaardege de Amerikaanse maatschappij) Wall Street is de laatste tijdsa gunstig. Daar wordt de koerijj€ Kon. Olie vaak by aangepast aanhoudende vaste stemmingWf Philips en Unilever moet medega den toegeschreven aan inflatie^ kopen. Het sterfc verhoogd lokte later winstnemingen uit, door Philips inzakte tot 116.40.qU lever daalde tot 107.60 en Kon^ tot 137.80. AKU echter kon de en stemming by de opening nog ïj0j uitbreiden tot 55.40 door lokale Na een zwakke start trokkw koersen in de scheepvaartsector^, weer aan waardoor de stemming verdeeld werd. De cultures pri zwak in de markt. De staatsfonpi( hoek gaf geen verandering van^j. kenis te zien. VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 ACTIEVE OBLIGATIES Staatelenlngen Vorige slotkoers koers v. heden Ned. 1966-1 7 105A 105A Ned. 1966-2 7 105 105A Ned. 1966 6% 100% 100% 98% 98A Ned. 1965-1 5% 96A 96 A Ned. 1965-2 5% 96A 96 y> Ned. 1964-1 5% 92U 92% 93% Ned. 1964-2 5% 92A 90% 90% Ned. 1958 4% 90% 903/4 Ned. 1959 4% 89% 89A Ned. 1960-1 4% 90A 90 Ned. 1960-2 4% 87H 873/4 87% 87% 95% 95% 87% 87 A 85i/2 85% Ned. 1961 4% 851/2 85% Ned. 1963-1 4% 85 85 Ned. 1963-2 4% 84% 84% Ned. 1961 4 85% 85% 83 82% Ned. 1953 3% 81% 81% Ned. Staff'47 3% 72A 90% 72% Ned. 1951 3% 90% Ned. 1953-1-2 3% 84% 84% Ned. 1956 3% 83 83% Ned 1948 3% 73 72% Ned 1950-1-2 3% 74% 74% Ned. 1954-1-2 3% 78 78 Ned. 1955-1 3% 77% 77% Ned. 1955-2 3% 83% 83% Ned. 1937 3 83% 83% Ned.Grbk 1946 3 83 H 83H Ned. Dlrling '47 3 89% 89%* Ned. investeert. 3 9811 98% Indië 1937-A 3 92 91% Bank. en kredietwezen BvNGemw.l 957 6 98A 8 ACTIEVE AANDELEN A'dam Rubber a 62% 61% HVA-Myen Ver. a 119% 118% AKU 53.50 54.90 Deli My cert. 79.20 78.20 Hoogovens cert. 93.40 94.80 116.60 116.70 Unilever cert. 106.90 107.50 Dordtse Petr. 633% 643% K. Petr. A 20 135.80 137.90 HoU. Am. Lyn 91* 92% Java China Paket 185% 182% K.L.M 285 Kon. Ned. Stmb. 91% 90 3^ Stoomv Mij Ned. 108% 110 Nievelt Goudr. c. 111 1133/4 V. Ommeren cert 180% 180%* Rott. Lloyd 155% 155% Ned Schpv Unie 141% 142 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov- en Gem. leningen A'dam '47 3% A'dam '48 3% 90% R'dam '52-1 4% Bankwezen B.N.G. '66 1-2-3 7 idem '65 I 6 idem *65 II 6 idem '65-1 5% idem '65-n 5% idem '65 5% idem '58 5% idem '64 5% idem *58 6 idem '64-1 5 ld. NW B. '52 4% id. Rentspbr. '52 idem ld. f 500 '57 idem '67 6% ld Rentespbr '64 id Rentespbr '65 ld Rentspbr '66-1 Indnstriëlr Hoogovens '66 6% K Zout-Ketj '65 6 N Gasunie '66 7% idem '66 6% Phll dlr-lng '51 4 Schipho) 6 Unilever 6 104A 104% 97H 97} 2 97 H 97 H 96% 96% 93% 93% 94A 94 92 92 90% 90% 90 90 90% 91 166% 166* 160% 160% 111 111 I05%x 105%X 106% 106 100% 100 98% 98% 105% 105% 100% 101 97H 97% 98 973/4 ^bei %ei Alkmaar 1956 2% 73% A'dam 1933 3 114% A'dam 1951 2% 87% A'dam 1956-1 2% 89% A'dam 1956-11 2% 86% A'dam '56-in 2% 88 A'dam 1959 2% 81 %b 8vo. Breda 1954 2%78 ïre, Dordr. 1956 2%... 73% ï&fe Eindh. 1954 2% 75 7va! Ensch. 1954 2% 73% fyee 's-Grav. '52-1 2% 87 7on 's-Grav. '52-n 2% 89 8 R'dam 1952-1 2% 88A feei R'dam 1952-11 2% 90 -ya' R'dam 1957 2% 86% 8 Utrecht 1952 2% 104 fg -tw' Z.-Holl. '57 2% 89 8 Z.-Holl. '59 2% 88% NIET-ACTIEVE AANDELE Bank- en Kredietinstelling^ Alg. Bank Ned.241% Amro f20.— 46.50 #ei Holl. Bank U. eert. 224 Holl.Soc. Lev.v. 473 Nat. Nederlanden 595 Ned. Midd. Bank 91 R.V.S. eert504 50 1 Industriële ondernemlngei^ lal 5fP Amst. Ch. Farm. 141.20 l<en 949 9$ig Berkel's Patent 142 ltui Blaauwhoed 99.50 irer BUhrm.-Tettero 580 mi Byenkorf Beheer 576 5»'it Calvé Delft cert. 745 7ïm 421 4: 1 V. Gelder Papier 105% inch K. N. Grofsmed. 94 fer D Gruyter pref. 6 lin Heineken's Bier 537 5flei Holl Constructie 86 1 Ing. Bur. Bwny v. 161 lf>ve Internatio 292 2Pai v.Kemp en Beg. 101% 11 Kempkes Meubel 70% Br< K. Zout Ketjen 732 7Dev Leidse Wolspinn. 312 3Bie: Muller en Co N.B 280 2Ver Ned. Kabelfabr. 309 3*et Philips pref. •6U 2fen 211 E.M.S E.M.S. '66 45 38 Ver Mach. fabr. 173 1' V. Touwfabr. c.v.a 154 1 Vihamy 127 11 Walvisvaart 320 32 Wernink's Beton 139b 11 Wilt. Fey Bronsw 165 16 V. Wijk/ Heringa Zaalberg 67% 65 6 9 P fijnbouw en petroleum Biliton 2e rubr 116.30 11 K Ptr crt.. 1 20 135.40 Participatiebewyzen Beleggingsmaatschappyen Interlude f50.— 178.90 11 Interwaarden 120 3) 84 i 217.60 21 202.40 2! Unitas f50.— 402 41 Utilico 114.50 U V. Bez v. '94 f50 103 1( Europa I 10 pb 469 41 Chem Fund c.v.a. 18% 1 Can. er Amerikaanse fond» Canad Pacific R Intern Nickel Amer.-Te) en Te) Anaconda Bethlehem Steel Clties Service Gen Motors IBM Kennecott Republic Steel Shell Oe Union Pacific Un States Stee) 78% 48% 72% VER.tl.ARING DER TEKENS Gedaan en laten I I Ex dividend Gedaan ïj bieden Ex claim Bieden 0 Uiten

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 14