wetsbare voorstelling van „Zo is het A (.SE COMEDIE HERDACHT PIRANDELLO 9Sd'ndanks de goede edoelingen Ie Teach-inover: Vergrijzing van liet theater in ons land Toneel-top in de Randstad Ilse Kochbeul van Buchenwaldsloeg de hand aan zichzelf HVL niet start best Sterke daling advertentie omzetten van dagbladen KNVB Ajax geeft rust 4 SEPTEMBER 1967 LETDSCH DAGBLAD PAGINA (Van onze kunstredactie) e Haagse Comedie het speeljaar 1967-'68 heeft willen n met een „hommage" aan Luigi Pirandello, verdient l'ing. Weinig toneelschrijvers hebben immers zoveel in- ;had op het hedendaagse toneel en het internationale ^-^re als de Italiaanse Nobelprijs-winnaar, die 100 jaar op Sicilië werd geboren. „Prijs der kritiek" De kring: van Nederlanse toneelcri tici, waarbij de meeste ais toneeuc- I eensent werkzame journalisten in ons I land zijn aangesloten, heeft een prfjs der kritiek ingesteld. Voor de eerste maal zal deze worden uitgereikt op woensdag 6 september om 's middags half vier in de bierkelder van de i Amstelbrouwerij, in Amsterdam. Met deze prijs der kritiek willen ar 1 kring-leden een opvallend artistiek j toneelgebeuren waarderen. De prijs I beoogt erkenning van een zo groo'. j mogelijke artistieke inzet, blijkend uit een of een serie voorstellingen in het afgelopen toneelseizoen. Ais zodanig kan er van deze prijs een sli- j mulans uitgaan voor het Nederland- se toneel. De prfjs der kritiek, die men jaar j lyks wil toekennen, is een in op- dracht van de kring en met finan- S ciële steun van het Prins Bernhard- fonds door de Amsterdamse beeld houwer Wilfried Put vervaardigde penning. Lof van Vaticaan voor Ehrenburg L'Osservatore Romano heeft zich lovend uitgelaten over de gestorven Sow jetschrijver II ja Ehrenburg en zijn werk „De dooi", dat van univer sele waarde werd genoemd. Raimondo Nanzini, hoofd-redac- teur van het Vaticaanse dagblad schreef in een hoofdartikel: „De dooi" is iets dat men, in welk land dan ook, waar geen vrijheid bestaat waaronder begrepen gods dienstige vrijheid hoopt te berei ken om zodoende een halt toe te roepen aan de strijd tussen partijen. „De dooi" is iets waar gekleurde mensen, die nog niet zijn geïnte greerd, die nog niet worden getole reerd, die nog niet in vrede leven, op wachten, „De dooi" is iets waar zij op wachten al diegenen die hun waardigheid als mens niet er kend zien. Ehrenburg mag niet vergeten wor den ondanks „zijn onmiskenbare tegenstrijdigheden". Want zijn leer van de co-existentie is van waarde voor iedere mens op onze planeet. In leder land in onze huidige wereld zonder vrede". De nieuwe burgemeester van Amsterdam, dr. Samkalden krijgt een bloempje op zijn revers ge speld. Dit gebeurde zaterdag toen het twintigste Aalsmeerse bloe mencorso door de hoofdstad trok. Duizenden Amsterdammers heb ben de fleurige optocht gadege slagen. (Van onze correspondent) De nieuwe directeur van de Casino-schouwburg in Den Bosch, Luc van Gent, had zaterdag een „teach-in" georgani seerd waar gesproken werd over „De vergrijzing van het theaterleven". Wat moet er veranderen om weer volle zalen te trekken en meer dan enkele procenten van de bevolking naar de schouwburg te lokken. Daarover werd gedebatteerd door een forum van 14 heren en een goed gevulde zaal. Dc directeur van de Haarlemse Schouwburg, Peter Lohr zei tenslotte dat hij op deze „teach-ln" weinig had gevoeld van een noodzaak om wezen lijke veranedrlngen te brengen ln het toneelkllmaat. (Van onze correspondent in Bonn) Ilse Koch, de beruchte kampbeul van het concentratiekamp Buchen wald, heeft op 61-jarige leeftijd in een tuchthuis in Beieren met behulp van een beddelaken een eind aan haar leven gemaakt. Dit geschiedde vrijdag, maar werd pas zaterdagoch tend ontdekt. Ilse Koch liet een af scheidsbrief achter voor haar 19-ja- rige zoon, die haar binnenkort in de gevangenis zou bezoeken. Ilse Koch was het symbool van het door Hitier geschapen nazistische „Madchen-wunder". Plomp en blond, met lange vlechten en de starre blik van de fanatica, was zij een gewillig werktuig in de fascistische propagan damachine. Na de bezetting van Duitsland door de geallieerden ging haar naam door de wereld als die van de vrouw die van de huiden van de Veldhandbal door haar gedode gevangenen lam penkappen had laten maken en men selijk vet tot toiletzeep liet omsmel ten. Zij was de vrouw van de comman dant van Buchenwaldr SS-kolonel Karl Koch, die al door de nazi's we gens onrechtmatigheden was gevan gen gezet. Ilse bevond zich met haar man al zestien maanden in Duitse gevangenschap, toen de geallieerden het tweetal overnamen. Zoon Uwe Koch is voortgesproten uit een rela tie, die Ilse met een Amerikaanse ge vangenbewaarder zou hebben gehad. Het feit dat zij van deze zoon toen- dertijd in verwachting was, verhin derde dat zij door de geallieerden werd opgehangen. Later werd Ilse Koch ook nog door een rechtbank in Augsburg tot levenslang veroordeeld. Een woordvoerder van het ministe rie van Justitie in Beieren, onder de jurisdictie waarvan het tuchthuis valt waarin Ilse Koch zich bevond, ver klaarde het afgelopen weekeinde, dat de zelfmoord wellicht te verklaren was uit het feit, dat herhaalde ver zoeken om begenadiging waren afge wezen. „Ze begon in te zien dat er nauwelijks meer een kans bestond, dat ze het tuchthuis ooit nog levend zou verlaten". BRITSE ZEGE IN MOTOCROSS Op het moeilijke circuit in de om geving van Markelo hebben de En gelsen voor 30.000 toeschouwers het wereldkampioenschap motocross in de zware klasse voor teams, de z.g. Motocross des Nations gewonnen. In de 20-jarige geschiedenis van deze teamwedstrijd was dit de vijftiende Engelse zege. Onder aanvoering van hun manager Harold Taylor stonden vijf groengehemde Britten Jeff Smith, Dave Bickers, Vic Eastwood, Arthur Lampkin en Keith Hickman na hun succes op de hoogste trede van het ere-platform. De slijtageslag had plaats over twee manches van resp. 36 en 34 km. De eerste manche was voor de Oostduitser Friederichs, die lang felle tegenstand ondervond van Torsten Hallman. De uitstekend in teamverband rij dende Belgen drongen zich echter steeds meer naar voren. Joel Robert maakte zich ijlings van de tweede plaats meester toen Hallman een slipper maakte en zijn landgenoten De Coster en Walter Baeten zorgden ervoor dat België de eerste manche afsloot met een voorsprong van res punten op Engeland. Nederland speelde in deze manch ge enrol van betekenis. Een venijnig duel FrieFriederichs— Hallman karakteriseerde ook het be gin van de tweede manche. De Ne derlandse coureurs Karsmakers, Sig- mans en Selling behoorden ditmaal meteen tot de kopgroep. Zij lieten zich niet meer terugdringen. Toen de Belg Robert in de vijfde ronde hard tegen de grond sloeg en later Teeu- wissen in de achterhoede geraakte, kwam de eindzege van de Belgen danig in gevaar. Alles speelde daarop in de kaart van de Britten. Wereld kampioen Friederichs kwam twee ronden voor het einde met machine pech te staan en daardoor konden de Engelsen zich bij het scheiden de markt nog langs de Belgen wrin gen. In het totaalklassement bezetten de Nederlanders de vierde plaats. Einduitslag: 1. Engeland 32 pun HVL heeft de competitie niet best ingezet. Dat is voor de roodwitten zo langzamerhand een traditie geworden, waarvan zij toch eens moeten proberen af te komen, omdat daarmee kostbare punten ver loren gaan. Het spel op zichzelf was aanvaardbaar, zeker in de eerste helft. Maar waar het aan mankeerde was het. schieten. Dat deed het be zoekende Quintus veel beter. De rust ging in met een 4-2 voorsprong voor de gasten. De verwachting was ge rechtvaardigd. dat na de hervatting HVL haar achterstand wel teniet zou doen. Maar ook met de wind in de rug bleef het schieten aan de po vere kant. Zelfs van de drie toege kende strafworpen werd er maar één (Theo Zwartjes) benut. Quintus hield het vizier wel op scherp en de 13-8 eindstand was dan ook een juiste beloning voor de Wateringers. Verde re uitslagen: HVL (dames) - CWP 2 9-0. HVL 2 - Gona 2 7-10. De dames van Foreholte (afd tweede klasse) besloten na een ern stige blessure van de doelverdedig- ster van Flamingo's op een latere datum de wedstrijd over te spelen. De strijd was vijf minuten oud en Foreholte leidde met 2-0. Verdere uitslagen: Foreholte 2 (dames) - Animo 2 4-2. Foreholte 2 (Jun.) - Rhoda 2 1-6; Foreholte (asp) - Nio 7-13. Het eerste damesteam van Northa (afd. tweede klasse) is de competitie prima begonnen. In hoog tempo werd het zich krachtig verwerende Forto via een 8-3 ruststand naar een 10-7 nederlaag gespeeld. Vooral de Northa-verdediging had ln deze zege een groot aandeel. Topscorer bij Northa was Ans van den Berg met vier doelpunten. Verdere uitslagen: Northa 1 (meis jes) - Wings 1 8-3; Northa 2 (meis jes) - Kwiek Sport 1 9-0; Northa 1 (meisjes, asp.)-Jong Aden 0-4; Nor tha 2 (meisjes, asp.) - Warmunda 3-0. Het eerste damesteam van MSV (afdelings derde klasse) toonde zich over alle linies sterker dan Kwiek Sport. Vooral in de persoonlijke duels waren de MSV-dames de meer deren van de Haagse gasten. Aan vallend lieten Wil de Haas (6 doel punten) en Jos Passchier (4 doel punten) zien, dat er met MSV in de ze competitie ernstig rekening dient te worden gehouden. De dames van MMO (afdelings derde klasse) waren reeds na één helft zeker van de winst. Zij leidden ,Hardstikke moe' Een Bosch raadslid vond Brabant geen achtergebleven gebied. Maar het moderne toneel is volgens hem te moeilijk. Hij werd er „hard- stikke moe" van en vroeg om toneel met ..blijheid' 'en „levensvreugde", dat de lever in opschudding zou brengen. Hij oogstte daarmee een woedende tegenaanval van acteur Hans Tiemeyer. Geen „avondvertier" maar „vechtend toneel" eiste hij, to neel dat shockeert maar juist in dat vechten vreugde schenkt. De mening van het raadslid bezorgdde nem kies pijn. Voor een sluitende exploitatie van een schouwburg had je genoeg aan een kruidenier met midden standsdiploma. Voor Egbert van Paridon, de ar tistiek leider van toneelgroep „Cen trum". waren de woorden van het raadslid het bewijs, dat Den Bosch nog steeds achterlijk is. Andere ste den in Brabant, zijn Den Bosch al lang voorbijgestreefd. Plan Grote drie' Een groot deel van de avond was gewijd aan de plannen van de Ne derlandse Comedie, de Haagse Co medie en het Nieuw Rotterdams To neel, die vast willen gaan spelen in Amsterdam, Den Haag en Rotter dam. Rob de Vries uit Rotterdam en Guus Oster uit Amsterdam waren in de zaal, maar het duurde lang, voor zij zich lieten verleiden iets te zeg gen. Toen bleek dat Rob de Vries niet vond dat er van een crisis in het toneel sprake is. ten minste niet meer dan vroeger. Guus Oster bleek negatiever. Toneel is naar hij meent ln Nederland geen uiting meer van een artistiek kunnen, omdat de ge zelschappen het dubbele van het aantal voorstellingen moeten spelen dat zy wél op een artistieke manier zouden kunnen brengen. Wat er nu wordt opgevoerd, is „publiekvoorzie- ning" en niets meer. 'Rob de Vries kondigde nog aan dat er half sep tember een persconferentie over de plannen zou worden gegeven, die nu nog alleen via de pers zijn uitgelekt. Drs. L. J. M. van der Laar dacht dat Nederland zich aan de cultuur spreiding had overeten. IHj vond het idee van een toneeltop met grote trekk*-*»cht in de Randstad noe niet zo gek. Die top kan dan met het buitenland wedijveren. Mr. Maarten Vrolijk bleek ook achter de nlannen ten, Zweden 42. 3. België 59, 4. uiteindelijk met 4-la MMO (meisjes) later tegen Real Madrid, te zwaar i van de „Grote drie" te staan. Nederland 90, 5. Oost-Duitsland 101. Jong Aden 62 zouden worden belast. Door het gelijktijdig optreden van de invoering van televisie-reclame en van de daling in de conjunctuur is de advertentie-teruggang van de dag bladen veel groter geweest dan velen hadden voorzien. Dit is te lezen in de maandelijkse "Mededelingen" van de Nederlandse Dagbladpers. In het eerste kwartaal van 1967 was er nog een geringe stij ging van de advertentie-omzetten van de dagbladen. Maar daarna is de ontwikkeling zó ongunstig geweest, dat het totaalbeeld over de eerste ze ven maanden van dit jaar een ach teruitgang van het advertentievolu me van 9.5 te zien geeft. En dat tegen de achtergrond van een onon derbroken stijging van de adverten tie-inkomsten sinds 1950 met gemid deld 10 procent. De N.D.P. is van mening dat de inkomstendaling voor de dagbladen tijdelijk zal zijn. „Stellig zal ook aan de rage. die de t.v-reclame in haar eerste jaar voor sommige adverteer ders is, een eind komen, mede gezien de lage kijkdichtheidscijfers", aldus de N.D.P., die overigens wel aan neemt dat. nadat het evenwicht weer is hersteld, de stijging van de adver tentie-inkomsten van sommige bla den kleiner zal zijn dan voorheen. (Van onze correspondent) De KNVB heeft het bestuur van DWS telegrafisch bericht, dat de competitiewedstrijd tegen Ajax, die zondag 17 september zou worden ge speeld, niet doorgaat. De wedstrijd zal later in het seizoen op een woens dag worden gespeeld. toen met 3-0 en aanvallend vormde mening is, dat de Ajax-spelers. op 13 tegenstander Steeds Voorwaarts september met het Nederlands elftal geen enkele bedreiging. MMO won tegen Oost-Duitsland en een week ^^nkeus voor deze Pirandello- g is gevallen op „Cosi E are)", door Adriaan Mor- ,ald tot „Zo is het (of Zo 1 is al evenzeer begrijpelijk. ,bel, waarin een nieuwsgie- nwacht ten koste van alles rt geheim probeert te ko- rmee de breekbare verhou- m de leden van een nieuw I a (ovincie-stadje aangekomen r\#| omsluierd, bevat alie ka- ke kenmerken van Piran- rk. Van begin bot het, geen ontknoping brengende onophoudelijke wisselwer- |/Yn schijn en werkelijkheid. I ^J:n naar een waarheid die ïhten lijkt te hebben, van het einde ook het speuren menselijke identiteit in trie van een bestaan waar- id erin slaagt tot het eigen- an, sn van de ander door te Universele exponenten van en «nd denkpatroon, door Pi- net een brede visie drama gesitueerd tegen het klein- »;e Italiaanse provïncia- öl- hij uit eigen waarneming ïnde. Langgerekt euwe voorstelling van dit halve eeuw na de Milanese is echter een kwetsbare on- g. Pirandello's werk is In- ontdaan van het „shock- Vil men de essentie van zijn en bereiken, dan kan dat ia een vlekkeloze voorstel- regie-opvatting, waarbij tie als enig doel voor ogen ;taan. Anders is (of lijkt) het" een te langgerekte f van een thema en wordt p zichzelf wel aantrekke- en enkele maal ook wel in- scènes nooit het overspan- heel, d at de auteur voor t hebben gehad. iintfan mm; was het helaas zaterdag- In de Kon. Schouwburg rlaag, toen De Haagse Co- onder regie van Joris DieLs in door Wim van Rooy) met idello-stuk het nieuwe sei- ;on. Want al was het een ng, die onmiskenbaar id en van een grote inzet medewerkenden getuigde, er (eel, waardoor de aandacht tndello werd weggezogen, spectaculaire, maar vaak te aiterlijk effect gerichte aan- 'an Harry Wich bijvoorbeeld, narionetachtige figuren van elende stadje met veel fan- bonte kleuren had neerge- jover de in het zwart gesto- htoffers van de meedogenlo- burgerlijke nieuwsgierigheid noodzakelijk contrast, daar zijn betekenis juist ontleent spanningsveld tussen deze oepen maar die zich he- :ele malen tot carnavaleske ers had laten verleiden. Met 'lg. dat de kluchtsfeer zich tr uit het beeld liet dringen, en waardoor het vrijwel onmogelijk werd over te brengen, dat deze als komende opgediende verwarring eigenlijk een tragedie is. Boeiende momenten Dat er desondanks vooral voor de pauze verscheidene momenten wa ren, dat „Zo is het (of Zo lijkt het)" boeide, moet eerlijkheidshalve na tuurlijk ook in de eerste plaats op het conto van de regisseurs worden geschreven. Zij immers hebben de vaart gecreëerd, waarmee de Piran- delleske misverstanden en verwar ringen werden geëtaleerd, zij ook zullen de details hebben aangebracht, waardoor b.v. het malle huisknech tenrolletje van Jan Veelo even pun tig uit de verf was gekomen als de kwebbelende mevrouwtjes van Do van Stek, Georgette Hagedoorn en Annie Leenders. Onder hun leiding ook zal Kees Coolen zo'n gaaf geca- ricaturiseerde mee-roddelaar hebben kunnen neerzetten en kon Nanni Ver meer het eigenwijs meebabbelende wioht waar maken, dat zich in het huis van vader Leo de Hartogli en moeder Anne-Marie Heyligers steeds weer in de griezelige kletspraat van de nieuwsgierige burgermansmeute stort. Slachtoffers Dat van de lijdende voorwerpen van deze pijnlijke nieuwsgierigheid, de nieuwe ambtenaar meneer Ponza en zijn schoonmoeder mevrouw Fro- la in de eerste plaats Ida Wasserman genoemd moet worden is eenvoudig, omdat deze actrice ook nu weer tot spelmomenten van een ontroerende zuiverheid kwam. Maar toch ook wel omdat Ko van Dijk als Ponza van Pirandello minder kansen heeft ge kregen en daardoor iets krampachti ger moest trachten waar te maken, dat zijn schoonmoeder en hij, elkaar tegenover de buitenwacht beurtelings van krankzinnigheid beschuldigd, de slachtoffers zijn in dit verraderlijke spel van schijn en werkelijkheid. Tus sen beide groepen in tenslotte als de verpersoonlijking van Pirandello's af stand nemende, beschouwelijke den ken Eric van Ingen als de zwager Lamberto Laudisi. Een zware rol, de ze raisonneurwaarmee deze acteur na een wat aarzelende inzet echter voortreffelijk voor de dag kwam. Zwak slot De ontknoping of. zo men wil, de aanloop naar een soort ontknoping, die in het derde bedrijf van „Zo is het" is ingebouwd, faalde volkomen. Door de al eerder genoemde klucht- Ko van Dijk als de ambte naar Ponza en Ida Wasserman als zijn schoonmoeder als slachtof fers van nieuwsgierigheid in Pi- randello's ,,Zo is het". effecten, maar vooral ook door de zwakke prefect van Louis Brei, die aarzelend, onzeker en daardoor ge heel onpersoonlijk een karakter in de scène bracht, die door de schrijver als een belangrijke sleutelfiguur is bedoeld. En dat was teveel voor de ze toch al kwetsbare voorstelling, waarvan na de gebruikelijke pre mière-bloemen en het even gebruike lijke langdurige première-applaus niet veel meer overbleef dan de herinnering aan zonder twijfel uiterst goede bedoelingen. De beroemde Duitse zangeres Anneliese Rothenberger, beho rend tot de sterren van wereld formaat", verbonden- als vast lid aan de Newyorkse Metropolitan Opera en de Weense Opera, een der beste Mozarten Richard Straussvertolksters viert thans triomfen in de titelrol van Alban Bergs twaalftonen-opera Lulu Een nieuwe Rothenberger trad hiermee voor het voetlicht, een lyrische sopraan met hoogdrama tische kwaliteiten, een zeer vir tuoze coloratuur en een expres sieve spreekzangHier ziet men haar in de partij van de frivole „Lulu", het ..betoverende roof dier". Haar partner is de Noor Kim Borg in de rol van Schigolch. liter Siegfried oon overleden led Sassoon, een Engelse die vooral bekend is gewor- »r zijn beschrijving van de i van de eerste wereldoorlog, n woning in West-Engeland n. Hij was 80 jaar. In 1914 zich direct als vrijwilliger en en kreeg voor zijn moedig talrijke hoge onderscheidin- spoedig begon .hij in zijn ge- te protesteren tegen de en kheid van de strijd, ve poëzie screef hij ook drie ïrken, „Memoirs of a fox- man", „Memoirs of an in- officer" en „Sherston's pro- later bijeengevoegd onder de The complete memoirs of Sherston". Enige tijd was hij ndig redacteur bij de socialis- Daily Herald. irtha Kitt ziek Jtrice en zangeres Eartha Kitt ilkaar gezakt tijdens een op- |in de musical „Peg" in Silver (Maryland). Ze is naar een tuis gebracht. Een woordvoer- n het ziekenhuis heeft ver- "dat ze rugklachten heeft, aa Kitt trad op in de musical, [tnenkort op Broadway in pre- zou gaan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13