KNWU legt afspraken van profs vast op papier Verloren centrale zonen bij training Broome en Ebben rijden sterk Middelink eist van KNWU document over dopingcontrole Oude voetbalglorie komt naar Leiden 11 Timesiers berooid naar huis Ferrari ontslaat coureur Selectiekoersen voor Diana R, Don Camillo en Blauwe Reiger S 11 Boksen vooraf DONDERDAG 31 AUGUSTUS W67 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LE1DSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD De 27-jarige David Broome, a van een paardenhandelaar in Chep stow in Wales, en de Nederlandse meester-ruiter Antoon Ebben zijn woensdagmiddag in het Kralingse Bos te Rotterdam de meest bejubel de figuren geweest. Eerstgenoemde, omdat hij voor de tweede maal in zijn carrière beslag legde op de Europese titel voor springruiters, Ebben, omdat hij met Broome de pnnige was, die in de twee manches tellende finale om de titel met zijn paard Kairouan zonder strafpunten bleef en daarmee door een min der goede tijd dan de nieuwe titel houder de tweede prijs behaalde. DAVID BROOME Broome is de eerste ruiter in de negen jaren, dat om het Europese kampioenschap wordt gestreden, die erin is geslaagd zijn titel terug te vinnen, terwijl zijn paard, de dertien Jarige vos Mr Softee, eveneens een „doublé" behaalde. Werd Broome in 1961 te Aken reeds Europees kam pioen (op Sunsalve), het jaar daarop rerviel de titel aan zijn landgenoot David Barker, die reed opMr. Softee. Ere wie ere toekomt, maar dat Mr. Softee hierbij niet mag wor den vergeten, is duidelijk. In de boeiende strijd om de over- sinning, waarin ook op hoog niveau serd gestreden, ging de kampioen 1966, de Braziliaan Nelson Pessoa ten onder. De Zuid-Amerikaan, die naamdag in het zware springcon cours de leiding overnam van de Pool Jan Kowlczyk, verloor in de eerste manche reeds veel terrein, toen hij met Gran Geste twee springfouten maakte. Op dat moment nam hij de 12de plaats in tegen Broome de eerste en was daarmee reeds in een schier hopeloze positie jemanoeuvreerd. De anders zo zelf- rerzekerde Pessoa moet toen reeds lebben geweten op drijfzand te lopen, want nog slechter ging hij in Je tweede manche, die hij afsloot net twaalf strafpunten. Met zijn totaal van twintig kwam hij slechts )p de vijftiende plaats. Behalve Broome gingen ook de Brit Harvey Smith en de Duitser Alwin Schocke- noehle hem in de algehele klasse ring voorbij, terwijl hij in punten laast zich kreeg zijn eerste grote roncurrent, de Pool Kowalczyk. Al leen door een beter gemiddelde in plaatsen tijdens de vier wedstrijden ton hij de vierde plaats voor zich opeisen en werd Kowalczyk vijfde. De uitslag van het laatste onder deel luidde: (achtereenvolgens straf punten, eerste manche, tweede man che, totaal): 1. David Broome (GB) net Mr. Softee 0 0 0 tot. tijd 196,2 ?ec.2. Antoon Ebben (Ned.) met Kairouan, 0 0 0 tot. tijd 223,1 sec.; 1 J. Johansson (Zwed.) met Shali- mar 2.25 1,50, 3.75: 4. Harvey Smith (GB) met Harvester 4 0 4 tot. tijd 196,3 sec.; 5. Jan Kowalczyk (Pol.) met Drobnica 4 0 4 tot. tijd 204,5 iec.: 6. Henri Parot (Fr.) met Romeo 0 4 tot. tijd 211,8 sec.: 7. R. Gray- iton (Zd. Afr.) met Royal Searcher 5 0 6; 8. Alwin Schockemoehle (W.- Dld.) met Donald 4 3 7; 9. Pierre Jonqueres D'Oriola (Fr.) met Po- none B 0 8 8; 10. kpt. Paul Weier (Zwits.) met Satan III 4 8 12. Het eindklassement: 1. David Broome (GB) 15.50 pnt.; 2. Harvey Smith (GB) 20,50; 3. Alwin Schocke- noehle (W.Dld.) 22 pnt.; 4. Nelson Pessoa (Braz.) 25 50 pnt.; 5. Jan lowalczyk (Pol. 25,50 pnt.; 6. Paul Vei er (Zwits.) 29,50 pnt.; 7. Antoon Sbben (Ned.) 35,50 pnt.: 8. Hauke Schmidt (W.Dld.) 39,50 pnt.; 9. Jonqueres d'Oriola (Fr.) 39,50; 10. Hugo Parot (Fr.) 39,50; 11. R. Gray- iton (Z.Afr.) 42; 12. Arthur Blicken- storfer (Zwits.) 45,50; 13. Seamus Hayes (Ierl.) 46.50; 14. J. Fernandez 'Braz.) 50; 15. J. Johansson (Zwed.) 52; 16. V. Katavski (SU) 52.50; 17. H Alaki (Jan.) 53,50; 18. kpt. D. Naetterqvist (Zwed.) 65; 19. Hans Brugman (Ned.) 70,50 p.; 20. Pour- tov (SU) 86. (Van onze speciale verslaggever) Heerlen, woensdag Na de geslaagde kampioenschappen op de baan is het wielerleven naar Limburg verhuisd, waar dan de grote apotheose, het hoofdnummer van de strijd om de re genboogtruien, het gevecht op de weg plaats vindt. Dat is altijd al een bijzonder boeiend evenement, maar nu is er een aspect extra bij gekomen. Eindelijk is de controle op het gebruik van doping en wat belangrijker is, de strafuitvoering fors aange pakt door de U.C.I. Die aanpak van de wielerunie heeft de coureurs aan het schrikken ge maakt. Vooral de wegrenners, want zij vooral zijn het die rap het deur tje van het medicijnkastje open ma ken. De dopingkwestie beheerst voor een groot deel de wereldkampioen schappen. Zei niet de Belgische bondsarts Marlier „Ik sta erop dat de hele wegploeg van ons gecontroleerd wordt, los van het U.C.I.-onderzoek". En heeft nu ook niet de Nederlandse bonds coach Joop Middelink aan de K.N.W.U. de eis gesteld dat de hele amateurploeg - ook buiten het UCI- onderzoek om op doping wordt ge controleerd? Middelink heeft gezegd: „Ik sta erop dat het gebeurt en ik sta er ook op dat schriftelijk wordt vastgelegd door de RNWU dat mijn renners geen doping hebben gebruikt als het onderzoek dat uitwijst (en daar ben ik zeker van). Ik wil niet meer heb ben dat de renners over een paar jaar kunnen gaan intrigeren of chanteren zoals nu gebeurd is met geval-Beugels. Als ze met ver halen aankomen dat de leiding ge bruik niet afkeurde of zelfs aanmoe digde dan kan ik het officiële papier laten zien. Ik heb er genoeg van dat zomaar beschuldigingen worden geuit die niet waar zijn". Maar goed, laten we liever even stil staan bij de sportieve kant van de strijd op de weg die, zoals men weet, in de buurt van Heerlen wordt gehouden: vandaag de ploegachter volging voor amateurs over 100 kilo meter, zaterdag het kampioenschap van de dames (53 kilometer) en de amateurs (198 kilometer) en zondag de profs. Wat de ploegachtervolging betreft is het ontbreken van de sterke Fedor den Hertog natuurlijk een grote handicap. Joop Middelink kan nu natuurlijk gemakkelijk zeggen, dat men met Den Hertog een zeer goe de kans op het goud zou hebben ge had, maar hij heeft daarin wel ge lijk De kans op goud is nu wel miniem geworden. De vraag is zelfs of Wagtmans, Tesselaar, Bongers en Zoetemelk wel op het podium zullen komen zoals de formatie van vorig jaar (met Beugels, Groen, Wagt mans en Steevens) tweede werd. Zoetemelk is duidelijk de zwak ke schakel in het kwartet, waarin Daan Holst ontbreekt. Voor Holst was het een grote teleurstelling maar hij heeft zich er bij neer moe ten leggen. Kanshebbers Bij de individuele strijd op de weg voor amateurs hebben wij zeker gro te kanshebbers. Vooral Wagt mans (die overigens verkouden is) heeft zich speciaal voorbereid op dit kampioenschap. Hij zal in het spoor van Faanhof (1949), Mahrn (1956) en Dolman (1966) moeten komen. Maar Rini Wagtmans is geen man zoals Dolman die zich voor één koers zo Zondag, bij FeijenoordAjax, zal Cor Kieboom, de (binnenkort aftredende) voorzitter van de Rotterdamse eredivisieclub, er niet bij zijn. Hij is nog altijd pa tiënt in het St.-Clara Ziekenhuis van Rotterdamwaar Ajax-voor- zitter Jaap van Praag gistermid dag op ziekenbezoek kwam. kan concentreren dat hij ook de ze ge kan grijpen (ook daarbij speelt de doping-kwestie natuurlijk mee). Duyndam, de stille man in de ploeg, is bepaald ook een favoriet voor de titel. Hij zal alleen efficiënter met zijn krachten moeten omspringen. Maar het Limburgse parcours, dat geen cols telt, maar wel een zeer ver- radelijk zwaar „valse plat" kent (ge accidenteerd terrein) ligt hem wel. Piet Tesselaar, René Pijnen, Nieuw- kamp en Ger Harings completeren de ploeg. Hoe zullen de Nederlandse ama teurs rijden? Als ploeg of indivi dueel? Men herinnert zich de be schuldiging van Beugels aan het adres van Stevens dat deze hem twee jaar geleden in Spanje van de titel afgehouden zou hebben. Midde link heeft opnieuw weer de lijn aan gehouden dat het een individuele rit ls. dat ieder dus zijn eigen kans mag grijpen, maar dat als er iemand in gunstige koppositie ligt de an deren niet tegen hem mogen gaan koersen. Mysterie De Nederlandse beroepsrenners gaan hun eigen mysterieuze wegen. De renners rijden natuurlijk in een oranje-shirt, maar de geheime ver bindingen lopen dwars door alle na tionaliteiten heen. Dat heeft, zoals in de afgelopen Tour de France, te maken met de commerciële fabrieks- belangen. Zo zal Jan Janssen alle steun krijgen van zyn Franse en Luxemburgse Pelforth-collega's (zeg: knechten). Peter Post, die zeer ge brand is op dit titelgevecht, gebruikt zijn macht als vorst van de „blauwe KNWU-arts Baart (links) en KNWU-voorzitter dr. Van Dijk buigen zich over de doping.rap- porten uit Gent. trein" die de lakens en de con tracten uitdeelt en bepaalt op de winterbanen als hefboom om zo veel mogelijk manschappen aan zich te binden. Post, rijdend voor Willem 2/Gazelle, heeft al een bespreking met zijn directie gehad (samen met ploeggenoot De Roo) en heeft dat vrijdag weer. De financiële conse quentie van de bundeling van de troepenmacht is uitvoerig besproken. Daarbij komt dan nog dat na de wereldkampioenschappen de nieuwe contracten worden gesloten. Het zal de knechten en meester-knechten dan ook alles waard zijn om te we ten dat zij bij voldoende steunver lening weer een jaar onderdak zijn of komen. Jubileum LPSV Een groot aantal Leidenaars zal zich zonder twijfel met bijzondere vreugde het mooie voetbaltoernooi herinneren, dat de LPSV in 1947 ter gelegenheid van het 20-jarig be staan in Leiden organiseerde tussen de vertegenwoordigende politieelf- tallen van België, Engeland, Frank rijk, Luxemburg, Zweden. Zwitser land en Nederland. De grote finale tussen Nederland en Zweden, welke in de verlenging door Nederland met 1—0 werd gewonnen, was het fees telijk sluitstuk van dit grootse sport gebeuren. De LPSV organiseert in het kader van haar 40-jarig bestaan op woens dag 6 september as. op het LFC- veld aan de Boshuizerkade te Leiden een voetbalwedstrijd tussen een oud- politie-elftal, waarin veel groten uit 1947 zijn opgesteld en een oud Leids KNVB-elftal met bekende spelers uit dezelfde tijd. Na het horen van de plannen van de LPSV stelden zich voor deze ontmoeting spontaan ter beschikking o.a. Frans de Munck van Vitesse en meermalen doelverdediger van het Nederlands elftal, de BW- backs Remmers en Huybregts, Henk Baams. de snelle rechtsbuiten van het roemruchte Utrechtse UW. Van Onselen, de robuuste midvoor van Stormvogels en VSV, terwijl last but not least Faas Wilkes zonder aarze len bereid was als gastspeler het oud-politie-elftal te versterken. In het oud-Leidse elftal komen uit de UVS-sterren van toen Cor Ver hoogt, Tony Kamtebeen, JacSloos en Koos Fasel, terwijl LFC Bram Mis- saar en Bouk Pijnakker „levert". Verder zullen we zien Piet Polanen van Roodenburg en Flip Lasander van ASC, terwijl Floor van Duyn van Quick Boys het Katwijkse aandeel zal leveren. De wedstrijd zal worden geleid door de bekende internationale scheidsrechter Wim Schalks uit Lei den. De voetballers treden om 20.00 uur aan, doch van 19.40 uur af en ook gedurende de rust zal men kunnen genieten van een nieuwe show van het Chr. Tamboer- en Pijperkorps „Kunst en Genoegen", dat deze show steld land. De baten van deze wedstrijd zijn geheel bestemd voor de sport door gehandicapten. Praten Wat heeft de KNWU nog te ma ken met de Nederlandse prof ploeg? Eigenlijk niet zo veel. De KNWU beschouwt de profs als een afdeling waar men zich zo min mogelijk mee moet bemoeien. Men heeft de ploeg samengesteld (waarop natuurlijk kritiek gekomen is zoals: een Stevens In de ploeg?) heeft de renners Janssen, Post, Van der Vleuten, Karstens, Schepers, Ste vens, Den Hartog en De Roo voor vrijdag ontboden in Nuth. De KNWU heeft een bijeenkomst belegd waarop de renners met elkaar gaan praten over de plannen, die zij heb ben, maar vooral de afspraken die ze willen maken. De KNWU bemoeit zich daar niet mee en zal bij het gesprek dan ook niet vertegenwoor digd zijn. Wel zal, zoals ook de Bel gische wielerbond doet, na afloop van de bespreking alles op papier worden gezet. De financiële afspra ken worden vastgelegd en moeten door alle renners getekend worden, zodat er naderhand geen moeilijk heden kunnen komen over afspra ken die genegeerd worden. Wat die afspraak betreft: men mag aannemen dat Janssen, Post en Karstens ieder hun eigen gang gaan. Alle drie hebben ze de neuzen geteld, alle drie hebben hun con tacten her en der verlegd (Karstens via Pellenaars). Karstens zei „Ik rij voor niemand anders dan voor me zelf. Het is toch een indi vidueel kampioenschap. Er hangt te veel van af". Post en Janssen geren net zo. (Van onze correspondent) Minister Modher ben Ammar van sportzaken van Tunesië heeft de amateurrenners die bij de wereld kampioenschappen wielrennen deel zouden nemen aan de ploegentijdrit huis teruggeroepen. De zes ren- een mecaniciën en drie officials »n eergisteren in pension De Hoefslag in Heerlen neergestreken. Ze zijn woensdagavond om half tien Schiphol weer naar huis gevlo gen. De ploeg kwam berooid in Heerlen ih. Tijdens een toernee door Joego slavië en Polen zijn de Tunesiërs van bijna al hun materiaal in totaal voor tienduizend gulden beroofd. Het moreel van de ploeg was daardoor zover gedaald, dat de Tunesische minister het verstandiger oordeelde de renners naar huis te roepen. Verzorger Ben ali Ali heeft woensdag de ploeg afgemeld bij de KNWU/UCI-officials in de Heerlen- se stadsschouwburg. Ferrari heeft de Italiaanse coureur Scarfiotti, die verleden jaar de Groto Prijs van Italië op zijn naam bracht, ontslagen en aangekondigd voor taan geen Italiaanse coureurs meer in dienst te nemen. De reden hier van is dat de Italiaanse renners to veel hun aandacht besteden aan hun eigen belangen, die niet op het ge bied van de autosport liggen. Bui tenlandse beroepsrenners daarente gen wijden zich volkomen aan hun werk, aldus Ferrari. Scarfiotti is een rijke groot-grond bezitter. Ferrari is bovendien beducht voor de aanvallen van de Italiaanse1 pers op de firma, wanneer Italiaanse coureurs tijdens wedstrijden bij een ongeluk betrokken raken, zoals het geval was met Lorenzo Bandini, toen deze enkele maanden geleden tijdens de Grote Prijs van Monaco verongelukte. Ongevallen, die buiten landse coureurs treffen, worden ech ter door de Italiaanse pers zeer so ber beschreven. De Ferraristal beschikt thans door het ontslag van Scarfiotti nog slechts over drie coureurs, nl. de Nieuwzeelander Chris Amon en de Britten Jonathan Williams en Mike Parkes. VOETBAL Opstelling LFC In de hedenavond te spelen oefen wedstrijd tegen Zilvermeeuwen komt LFC met de volgende ploeg binnen de lijnen: L. de Hoed, V. d. Berg, L. de Jong, D. Sira, H. Sira, Laarhoven, P. de Jong, De Wit, Dreef, v. d. Starp en Gubler. Jubileuniprijs KNH en RV (Van onze medewerker) I smaakte. Het scheelde echter maa» weinig of hjj was nog geklopt door Drie van de gisteren op Dulndigt eigenaar Pasman, wiens slotaanval gehouden draverijen waren z.g. selec- met Empnt S echter juist niet ver tiekoersen voor de KNH en RV-jubi- genoeg reikte leumprijs, waarvan de vijf best ge- In de rennen zegevierden Pixicata plaatste paarden van elke afdeling j (Bier) bij de tweejarigen zondag a.s. in de finale zullen starten. In de eerste afdeling leek Buer- mann B regelrecht op de zege af te stevenen, maar in het laatste eind spurtte Blauwe Reiger S (Jan van Dooyeweerd) op volle snelheid en deze triomfeerde verrassend in 1.24.5 km-tijd. Boy van Quick werd op foto derde voor Abie v. d. Lente. Ook de tweede serie werd eerst kort voor de streep beslist. Toen Harcn- sen, diie met Ellen Tinga lang de toon had aangegeven, terugviel, nam entrainementgenoot Don Camillo (v. d. Lulbbe) zijn taak over en deze bleef met miniem verschil in 1.23.6 Dakoto Scotch en Double v. d. Lente de baas. De derde afdeling was van start tot finish voor Diana R (Wagenaar jr.) in 1.23.7 km-tijd. De voortref felijke eindsprint van Barry Williams leverde deze een uitstekende tweede plaats op vóór Yberflöte. De amateurskoers werd een verras sende zege voor de immer volhar dende maar weinig succesvolle eige naar Zwaanswij k met Cisa Axkit, die in 1.29.2 het zoet der overwinning De voorbereiding op het inter landseizoen 1967/68 is woensdag op de terreinen van het KNVB- sportcentrum in Zeist begonnen met de eerste centrale training. Er staan enkele zware interland wedstrijden op het programma. De ouverture vindt plaats in Am. sterdam, waar op 13 september Oost-Duitsland als tegenstander fungeert in een wedstrijd voor het toernooi om de Europese beker voor landenploegen. Verder staan er dit seizoen onder andere wed strijden op het programma tegen DenemarkenBelgië, Zuid-Slavië en Polen en bovendien is de kans groot dat oranje in juni van het volgend jaar een trip naar Zuid- Amerika zal ondernemen om daar een zestal wedstrijden te spelen. De voorlopige selectie van 14 spelers, die binnenkort ivordt uit gebreid tot 16 gegadigden, was in zijn geheel in de ochtenduren pre sent om een intensieve baltrai ning van een uur te ondergaan. Bondscoach George Kessler hoef de geen rekening te houden met blessures, want alle spelers waren in optimale conditie en in staat zich volledig in te zetten. Nieuwe ling Pleun Strik werd door Kess ler („doe maar net of je thuis bent") volledig op zijn gemak ge- Deventenaar paste zich snel aan. Dq verloren zonen" Eddie Pieters Graafland. Tonny Pronk en Johan Cruijff hadden direct al het oude ritme te pakken en het leek of zij niet waren weg. geweest. Koele Kessler hield zijh pupillen voortdurend bezig en als de spelers zich na een vermoeien de oefening wat „uit lieten zak ken", ivas een kort commando voldoende om hen weer tot volle actie te manen. Op de foto: Eddy Pieters Graaf land in gesprek met George Kess ler, Tel star 1 en Sapphire en in de Sleipnerw prijs verwees Eddy van Rijk met In dependent S na hevige strijd de fa voriet Pawnee naar de tweede plaats. Jockey Vandeuren zat na een hem enige weken geleden overkomen on geval, weer voor het eerst in het za del, doch had (nog) geen succes. Uitsla»^ gen Famous Mac (P. M. Fantasie; 3. Flying Six. Tot. w. 2.30, pl. 1.40, 1.80, 2.—i gek. 8.90, cov. 5.90, trio 59.30. Nevadaprljs: 1. Fedde B (P. M. Smit) (1.28.3); 2. Frederlcla; 3. Ella Rosa Tot. w. 2.90, pl. 1.40, 1.30, 1.20, gels. 3.30, cov. 4.10. Parquitaprijs: 1. Ghla (E. Leeman) GoodwlP- r 10, pl. 4.70. KNH en RV Jublleumprijs, 1ste afd.) 1. Don Camillo (R. Q. J. v. d. Lubbe) (1.23.6); 2. Dakota Scotch: 3. Double v. d. Lente. Tot. w. 4.80, pl. 1.50. 1.30, 1.60, gek. 4.70, cov. 5.60. 2e afd.: 1. Blauwe Rel Dooyeweerd) (1.21.5) Boy van C' 1.30, 1.10, 1.1 5.60. trio 37.4 (J. Quick. Tot. w.. 7.50. gek. 19.50. cov. 8 trio 84 20. 3e afd.: 1. Diana R (J. Wagenaar Ir.) (123.7); 2. Barry Williams; 3. Yber flöte. Tot. w. 1.70. pk 1.20, 1.50, 2 20L gek. 2.60, cov. 3.60. Landoprijs: 1. Clsa Axkit (J. P. L. Zwaanswijk) (1.29.2); 2. Emprit S: 3. Brunhllde N. Tot. w. 13.60, pl. 5.4<\ 8.—. gek. 65.50. cov. 3.70. Ollvlaprijs: 1. El Mac (J. M. Voor» haar) (1.26.5); 2. Eddy Six; 3. Ca# mingo Scotch. Tot. w. 2.pl. 1.80. 2.40, 4.10, gek. 10.30. cov. 7.10. Judinaprijs; 1. Pixicata (G. Bier); 2. Telstart 1; 3. Sapphire. Tot. w. 1.90, pl. 1.40, 2.79, 2.10, gek. 9.30. cov. 22.4o! Sleipnirprljs: 1. Independent S (E. L. van Dijk); 2. Pawnee; 3. Mona Lisa Tot. w. 2.80. pl. 2.40, 1.60 3 10 srek. 11.30, cov. 4.90, trio 98.50. Totallsator-omzet f 197.434.50. (Van onze correspondent) De Utrechtse eredivisieclub DOS heeft een unieke manier van publiek-trekken ontworpen. Zondag zullen de bezoekers van de wedstrijd DOS—NAC kennis kunnen maken met de boks- sport. Vijf kwartier heeft de Utrechtse club uitgetrokken om drie partijen te laten verwerken in een ring, welke midden op het veld zal worden opgetrok- fj ken. De wedstrijden gaan tussen kampioenen van het oostelijk district, waaronder ook Utrecht valt. Scheidsrechter is de be kende boks-arbiter Ben Bril. DOS is van plan meerdere tak- Tj ken van sport via deze weg on- ft der de aandacht van het pu- ft bliek te brengen. Men hoopt evenwel, dat het niet aansteke lijk zal werken op de spelers en dat het publiek voetbal zal blij ven prefereren boven de te de monstreren sporten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9