Leids vervoer biedt ruimere mogelijkheden Eindelijk In komende winter BRILJANT v. d. Water Nachtcactus bloeit op een flat-balkon Te hard l gereden Leidenaartfe zwaar gewond bij ongeluk DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 I' De winterdienst van de NZH, die op zondag 17 september in gaat, wijkt op vele punten af van de tot nu toe geldende dienstregelingen, onder meer door een uitbreiding van de stadslijnen. Tot dusver golden voor de trajecten van Maarse en Kroon en Langhout binnen het stads- vervoersgebied van de N.Z.H. vervoersverboden, dat wil zeg gen dat de bussen van deze on dernemingen geen passagiers voor stadsvervoer mochten vervoeren. Nu deze verboden opgeheven zijn, komen deze lij nen ook beschikbaar voor het stadsvervoer, zodat daardoor het stadsnet wordt uitgebreid. De Voorsohotense Vlietwyk krygt forensendiensten naar Den Haag het Wassenaar se Zylwateringkwar- tier zal worden opgenomen in route van de lijnen 91 (Den Haag Katwijk/Rijnmond) en 92 (Den Haag Noordwijk Bollenstreek Haarlem). Hieronder een aantal voor Leiden en omgeving belangrijke wijzigingen in het busverkeer. Wat het Leidse stadsnet betreft, 1 ij n 2 zal gaan rijden van het Leidse station r de Lage Rijndijk/Sieboldstraat lijn 55 van het Leidse station naar de Abtspoelweg in Oegstgeest. zijn echter Maarse en Kroonlynen. Lijn 2 kent een halfuurdienst, lijn 55 een uurdienst. Voorts zal er NAL-lijn gaan rijden van het Leidse station naar de Hoge Rijndijk. Dit is een lijn van de autobusonderne ming P. Langhout in Ter Aar er gaat hier om een uurdienst. Interlokaal Wat de interlokale N.Z.H.-lynen betreft, zijn de volgende wijzigingen aangebracht: Lyn 40—42 Noordwijk - Rynsburg/Voorhout - Leiden (Station) - Meerburg. Ter verkrijging van betere aanslui tingen op en van eigen lijnen in de avonduren, alsmede door een versnel ling van de materieelomloop in de vroege morgen- en avonduren, is de dienstregeling gewijzigd. Voor de rei zigers betekent dit slechts een kleine verschuiving in de vertrek- en aan komsttijden in de avonduren. Lyn 41 Katwyk - Rynsburg - Leiden (Stat.) - Zuidwest. De rijtuigen van de laatste nachtelijke ritten zijn meer in overeenstemming met de werkelijk heid gebracht, dus versneld. Lijn 43 Den Haag - Wassenaar - Leiden. Met het oog op de verkeerssituatie is de rijtijd overdag met twee minu ten verlengd, waardoor de tijden, ADVERTENTIE Voor juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 ABRI'S De N.Z.H. heeft het voorne men in de komende maanden een aantal stopplaatsen van abri's te voorzien. Vier abri's komen aan de verlengde route van de lijnen 11/42 door Oegst geest. Het betreft hier de hal tes Lange Voort/Hazenboslaan en Lange Voort/Aert van Nes laan, die voor beide richtingen van een grote schuilgelegenheid worden voorzien. Een wacht huisje is afkomstig van de ver- l plaatste halte Laan van Alke- made bij het bejaardencentrum. hoofdzakelijk in de richting van Den Haag, iets zijn verschoven. In de avonduren is de rijtijdverdeling tus sen de halten onderling iets gecorri geerd. Lyn 45 Wassenaar - Voorschoten - Leiden In Wassenaar wordt tussen Duinrell en Van Oldenbarneveldtweg de Van Zuylen van Nyeveltstraat gevolgd. In Voorschoten wordt de route via Van Wijngaardenlaan vervangen door een via de Papelaan. In de rijtijd alsmede in de vertrek- aankomsttijden zijn enige geringe wijzigingen gebracht. Ljjn 49 Leiderdorp - Leiden (Station Lam menschans) - Voorschoten - Voor burg - Den Haag Deze forensendienst zal de Voor sohotense Vlietwijk gaan bedienen bovendien sneldienst worden tussen Voorschoten Zuid en Voorburg Viaduct. Van Vlietwijk (Professor Einsteinlaan) wordt uitsluitend maandag tot en met vrijdag vertrokken om 7.16, 7,31 en 7.46. De terugkerende bussen vertrekken van Den Haag (Leidsestraatweg), zoals tot nu toe, om 17.10, 17.25 en 17.40. Lijn 50 Leiden - Bollenstreek - Haarlem Op de stamlijn van de NZH zijn de vertrek- en aankomsttijden onge- zes tot acht minuten verschoven halverwege de lijn, Lisse Kanaal straat, gerekend waardoor te Lei den Station een gunstige aanslui tingsmogelijkheid op lijn 46 ontstaat: de overstaptijd bedraagt vijf minu ten. Voorts is de rijtijd bekort. Met uitzondering van de diensten e om 6.50, 7.50, 12.50, 15.50 en 16.50 van Leiden vertrekken en om 7.25, 8.25, 13.25, 16.25 en 17.25 van Sancta Maria terugkeren, wordt de verbin ding met Sancta Maria overdag door de te Noordwijkerhout Brink aan sluiting gevende diensten van lijn 93 verzekerd. Van Leiden af zijn dat de diensten die op .20 vertrekken. In de avonduren rijden de diensten 21.20, 22.20 en 23.20 naar Sancta Maria door, zoals gebruikelijk. uur. In omgekeerde richting vertrek' ken de bussen van lijn 90 om kwart over en kwart voor elk heel uui gelijk met die van de lijnen 92/93. Dat wordt tussen Station en Tempe liersstraat dus wel even opletten, want het onderscheid oc secties! is niet elke reiziger duidelijk. Er komt nog een ander onderscheid tussen de routes lijn 90 enerzijds en die van 91/92 anderzijds. Lijn 90 zal door Wasse naar de traditionele route langs de Van Zuylen van Nijeveltstraat blij' volgen; de bussen van de lijnen 91/82 zullen echter de grote Wassenaarse woonwijk Zijlwatering gaan doorsnij' den. Komende van de Katwijkseweg volgen ze de Kokshoornlaan, Oost- dorperweg, Van Cranenburchlaan, Van Duivenvoordelaan, Stadhouders plein en Stadhoudersweg naar busstation aan de Van Oldenbarne veldtweg. Door het laten vervallen van enige slecht bezette inrukkende diensten tussen Den Haag en Noord wijk enerzijds en Haarlem-Katwijk anderzijds begint de avonduurdienst op lyn 90 om 19.00; bovendien vervalt de laatste dienst van (aanvullende) lijn 91. De starre halfuurdienst tus- Den Haag en Noordwijk begint daardoor om 21.00. Daar staat tegen- dat een laatste dienst Haarlem- Noordwij k (van Haarlem om 23.45) werd toegevoegd. Kleuter valt van kolenkist Een 5-jarige Leidse kleuter viel gistermiddag omstreeks kwart over twaalf bij het spelen achter de ouderlijke woning aan de Stadhou derslaan van een kolenkist. Het ventje brak bij dit ongeval zijn elle boog. De E.H.D. zorgde voor ver- r naar het Diaconessenhuis. Geslipt met bromfiets Een 17-jarige terwoude kwam gisteravond om streeks acht uur bij een slipparty met zijn brommer op het fietspad langs de Hoge Rijndijk in Leiden te vallen. De jongeman liep hoofd wonden op en moest door de E.H.D. het Academisch Ziekenhuis •Yorden overgebracht. Negentigers Lyn 93 Noordwijkerhout Haarlem. Bollenstreek - De invoering van éénmansbedie- ning op de voormalige Duinlanderlijn brengt een algehele wijziging Van de „Negentigers" met zich. De rijtijd is het gehele traject met een goed kwartier verlengd. Van het Hollands Spoor in Den Haag af vertrekken de Negentigers" op het volle kwartier en wel lijn 90 op het hele en halve uur, lijn 91 om kwart over elk heel Met een zucht van verlichting zette mevrouw Meeuwse de cac tusplant op de rand van haar bal kon. Het ding had haar al enige tijd geërgerd: in de kamer was het, met zijn lange stengels, nau welijks een sieraad, al noemen de Chinezen in Malakka het dan „de geluksplant". Ze had een stekje meegenomen naar Nederland en dat dééd het wél. Maar verder dan wat groen kwam die géluks- cactus toch niet. En toen gebeurde het wonder. Misschien ivas het de verandering van lucht, mogelijk ook de nieuwe plaats op het oosten maar hoe dan ook, plotseling vertoon den zich eerst een paar en ten slotte zelfs zeven knoppen. Vijf konden het blijkbaar niet bolwer ken, maar tivee groeiden uit tot roodkleurige bloemen met lichte meeldraden. Maandagavond was het zover: de nachtcactus ont plooide een van haar bloemen in volle schoonheid, zeer sterk geu rend en in haast onaardse pracht. En de avond daarop bloeide ook de tweede. Slechts voor één en kele nacht, want een nachtcactus fs een wonderlijke plant: ten hoogste eenmaal per jaar sprei den de bloembladen zich uit in volle luisfer om er de volgende dag triest bij te hangen, alsof de uitzonderlijke inspanning teveel van hun krachten heeft gevergd. Ruim twee en een halve eeuw geleden om precies te zijn: in 1709 bloeide zo'n nachtcactus voor het eerst in de Leidse Hortus en nog altijd bezit de universitaire tuin enkele exemplaren van deze merkwaardige plant. Maar bij particuliere plantenliefhebbers vindt men haar hoogst zelden en dat zo'n exemplaar danzoals bij mevrouw Meeuwse aan de Karei Doormanlaan 58 in Oegstgeest, zomaar in de open lucht op het balkon van een flat zijn exotische schoonheid ten toon spreidt, is een uitzondering, die ivèl even mag worden geboekstaafd. „Het ding", dat van de woonkamer naar het balkon moest verhuizen omdat het toch niets „deed", heeft voor een ongewone verras sing gezorgd! Een dichter sprak van „de koningin van het duister, wier tedere pracht vervaagt in de blijde straling van de verdwijnen de maan" Op de secundaire weg van i Rijksweg onder Leiden i reed gistermiddag omstreeks i kwart voor zes een 28-jarige Hagenaar met zo'n hoge snel heid in de richting van de Rijndijk dat hij in een flauwe jj bocht de macht over het stuur van zijn sportwagen verloor. Na eerst drie berm paaltjes omver te hebben ge reden en twee bomen te heb ben gerooid dook de Hage- naar negentig meter verder in een sloot. De jongeman kwam er goed van af, maar een 50-jarige mede-inzitten de van de sportwagen, even. eens een inwoner van Den j Haag, kreeg een slagaderlijke bloeding aan een van zijn vingers en schaafwonden aan zijn linkerbeen. De auto werd zwaar beschadigd. (Foto L.D./Holvast) Leidse lijnen J het eerst in J nieuive kleur f De bussen van de N.Z.H. (en f van de Citosa) krygen zoals be- f kend op zeer korte termyn een gele „huidskleur". De Leidse f stadsdienst zal het eerst in de nieuwe N.Z.H.-kleur worden ge- J stoken. J J Begin september zal de groot- a J ste helft van de volgende afleve- a a ring van 27 stadsbussen op de a i Leidse stadslynen gezamenlijk i i in dienst worden gesteld. De a dertien resterende wagens gaan f naar Haarlem. Deze reeks is de eerste welke in geel als hoofd- kleur wordt gespoten. De eerste (f wagens van de 1000-serie de f twaalf-meter-lange interlokale i l bus, met 49 zitplaatsen wor- i den kort daarop verwacht. Het l leveringsschema voorziet nog f dit jaar in de ingebruikneming f van 38 wagens, de overige zes- f tien in 1968. Deze bussen, na- 1 tuurlyk eveneens in de NZH- i veiligheidskleur, worden ge- f f bruikt op de verbindingen met f f Den Haag. f Penning voor dr. H. M. Buck (Van correspondent De gouden medaille die de Ko ninklijke Nederlandse Chemische Vereniging eenmaal in de twee jaar uitreikt aain een jonge Nederlandse chemicus die zich onderscheidt op het gebied van chemisch- of che- misoh-technologisöh speurwerk is voor 'dit jaar op grond van zijn be kwaamheid als experimentator toe gekend aan dr. H. M. Buck, buiten gewoon lector bij de afdeling theo retische organische chemie aan de Leidse Universiteit. De onderschei ding werd vanmorgen tijdens de opening van het vijfde zomercongres van de K.N.C.V. in het Cinemapa- lace in Groningen uitgereikt door de voorzitter, prof. dr. - Iedere hamerslag, welke thans valt in de in aanbouw zijnde direc tiekeet aan de Boisotkade, moet de gemeente-archivaris, mej. A. Versprille en haar personeel als muziek in de oren klinken. Het zijn de eerste voorbereidingen, die een drastische uitbreiding van het Leids Gemeente-archief tot ge volg zal hebben. Reeds in 1958 werden er plannen gemaakt om over te gaan tot deze uitbreiding Plannen, die steeds maar in por tefeuille moesten blijven, totdat eindelijk de bouwvergunningen afkwamen en de zaak ook finan- deel rond zat. Voor het eerst kan C. Kooy-1 thans bij de komende begrotings behandeling een vraag naar Het ijzeren hek rond de fon tein op de Leidse Vismarkt was al geruime tijd aan vernieuwing toe. Evenals de stenen stoep, die mede door het dagelijks voorbij dende rende verkeer aan verzakking on derhevig icas, toonde het oude voor een deel stuk gereden, hek een allesbehalve fraaie aanblik. Vooral in het drukke toeristen seizoen zal menig Leidenaar zich een beetje hebben geschaamd om de toonbaarheidvan deze be zienswaardige attractie. Tot grote vreugde van velen is men dezer dagen begonnen met de restaura tie van dit spuitende monument, waarvan de foto een beeld geeft. (Foto L.D./Holvast) nieuwbouw achterwege blijven In deze nieuwbouw wij schre. ven daar reeds uitvoerig over - o.a. opgenomen een nieuwe vleu gel aan de Boisotkade, waar ten toonstelling s- en kantoorruimten komen. Voorts zal achter het hui dige archief een archiefdepot ver rijzen, dat vijf verdiepingen telt. De bouw zal plm. twee jaar in be slag nemen. (Foto L.D/.Holvast) KLEUREN-T.V. IN LEIDEN Tydens de vierdaagse meubel- en huishoudshow van de firma Lange- zaal in de Stadsgehoorzaal, kan men tot en met zondag in Leiden kennis nemen van kleurentelevisie. Op het dak van de Stadsgehoorzaal is een speciale antenne geplaatst, die van uit de foyer in de richting van ont vangst kan worden gedraaid. Deze antenne is verbonden met een kleu ren t.v.-toestel, waarop Nederlandse, Duitse en Engelse kleurenprogram- ma's kunnen worden ontvangen. De afstand van de Duitse zender (Kleef) bedraagt driemaal de af stand tob Lopik, de zender waarvan de programma's normaal ont vangt. De Engelse zender staat zelfs achtmaal zo ver verwijderd, maar het tussen liggende zeeoppervlak heeft een gunstige invloed op de ontvangst. Als geen of weinig atmosferische storingen tussen de zender en de ontvanger optreden, is het mogelijk deze zenders, die al verschillende programma's in kleur uitzenden, in le Stadsgehoorzaal te zien. Gedu rende de afgelopen weken, waarin iet weer uitstekend was, bleek een goede ontvangst mogelijk te zijn. Het is echter niet met zekerheid van oren te voorspellen hoe de ont vangst zal zijn, omdat de weersin vloeden nog een vrij grote rol spelen. Vanavond hoopt men op het toestel de Stadsgehoorzaal een program- - van Duitsland II te ontvangen, van 8 tot 9.30 uur wordt uitge zonden. Vrijdagmiddag zendt Duits land van 2.30 tot 4.10 uit en zater- van 4 tot 5 uur. Er, zijn Neder landse experimentele kleurenpro- gramma's op vrijdagavond van 8.15 tot 10.00, op zaterdag van 7.15 tot 8.00 uur en op zondag van 8.15 tot 9.45 uiuir. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN N. G. Zandvliet i J. Hoogeveen; Martin, z. v. H. J. P. Ros en H. B. van Keulen; Cornells, z. v. C. Hoek en P. van der Marei; Gerardus. z. v. G. van Rijn en K. Barnhoorn; Bauke Udo, z. v. J. W. Feijtes en M. A. Hartman; Sandra Josette Sophie, d. v. G. M. G. Valentlny en M. P. Huppen; Pieternella, d. v. C. van Rijn en G. Kuljt; kooper Paul, z. Maas; Mirjam, W. Botermans Maria, an der Hulst en A. M. Disseldorp. OVERLEDEN W. Vos, 77 Jr.. man; W. F. van Put- rn'man Jr" m&n' J' Schreuder- 77 GETROUWD Rumoerige Leidenaars aangehouden De politie heeft gisteravond om streeks kwart voor tien op de Haar lemmerstraat twee 20-jarige Leide naars aangehouden ter zake van .openlijke geweldpleging tegen per sonen en goederen'. De -balorige knapen vielen voorbijgangers in ernstige mate lastig enkelen zou den zijn mishandeld en sloegen een vitrine van een eethuisje in. Het tweetal werd ter kalmering naar het politiebureau gebracht. Bedrijfsongeval Tijdens werkzaamheden in een fa briekshal aan de Os- en Paarden- laan in Leiden werd een 43-jarige inwoner van Sassenheim gisteroch tend aan de schouder getroffen door het deksel van een flens De Sas- senhetmer was bezig met het pas send maken van flensen aan een draaibank, maai- een beitel was daar bij vermoedelijk niet goed vastgezet. Toen de draaibank in werking trad blokkeerde de beitel de flens, waar door het deksel met grote kracht werd weggeslingerd. De Sassenhei- mer kreeg inwendige kneuzingen aan zijn linkerschouder. Inbraak in radiozaak In de naoht v£ woensdag is ingebroken diozaak aan de Leidse Aalmarkt. Uit de reparatie-afdeling op de eer ste etage werden drie transistor- radio's en een bandrecorder ont vreemd en uit het kantoor op de tweede etage werd een bedrag van f 35.— weggenomen. Misleiding op Noordvietnamees vliegveld mislukt Amerikaanse piloten hebben gis teren bij een bombardement op een Noordvietnamees vliegveld ontdekt dat op de startbanen vliegtuigsilhou etten en zelfs bomkraters waren ge schilderd om hen te misleiden. Ech te Migs zagen ze niet op het vlieg veld van Hoa Lac, 32 km ten westen van Hanoi. Op korte afstand van Saigon lie pen gisteren Amerikaanse infante risten bij een landing met helikop ters in een hinderlaag van de Viet- cong. In een hevig gevecht, waarbij de guerrilla-eenheid door artillerie, straaljagers en met raketwapens uit geruste helikopters werd bestookt sneuvelden acht Amerikanen en werden er 34 gewond. Men trof na afloop de lichamen van drie Viet- cong-stryders aan. Een 7-jarig Leidenaartje raakte gistermiddag omstreeks kwart voor zes ernstig gewond toen het ventje zonder voldoende op het verkeer te letten de Haagweg overstak. Het kereltje werd aangereden door een auto' waar van de bestuurder, een 26-jarige Leidenaar, een ongeluk niet kon voor- komen. De jongen kreeg een schedelbasisfractuur, een gebroken sleutel been en een wond aan het gelaat. Een Juist passerende ziekenauto uit Haarlemmermeer heeft de zwaargewonde knaap naar het Academisch Zie* kenhuis vervoerd. f

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3