LEIDSCH DAGBLAD Nassers strijdlust is volkomen zoek met Engeland wil Rood-China praten ■|S§ Gé VERHOOG LANGEZAAL Schroder viel niet maar had hartaanval Deze zomer was niets bijzonders JAMIN! Opgericht 1 maart I860 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1967 No. 31369 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bU vooruitbetaling', losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeideD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Wat oncler de top van de ijsberg ligt blijft in het duister gehuld Het is opgevallen dat president Nasser van Egypte op de Arabische topconferentie zulk een gematigde toon heeft aange slagen. Hoewel er weinig bijzonderheden bekend worden over de bijeenkomsten der staatshoofden achter gesloten deuren, is wel uitgelekt, dat er in Khartoem nauwelijks sprake is van enige Egyptische strijdlust. Ook Hoessein murw gemaakt'? Nasser zei in zijn rede, dat Egyp- weliswaar bereid is voor een nieuw lonflict met Israël, maar dat een rolledige Arabische eenheid hierbij essentiële voorwaarde is. Dat gemakkelijk gezegd worden, pant deze eenheid is een volslagen Ictie. Nasser is zich hiervan ten volle ewust. gezien zijn uitspraak dat Igypte momenteel in een militaire :tie niet de enige oplossing ziet van problemen van het Midden-Oos- en. Ook Koning Hoessein van Jorda- ië deed een beroep op Arabische enheid. De fouten van het verleden ïoet men eerlijk onder de ogen ien. De monarch zou hebben laten oorschemeren, dat Jordanië wel eens edwongen zou kunnen zijn via on- erhandelingen een regeling met Is- aël te bereiken. Hij liet er geen ivijfel over bestaan, dat zijn land r de oorlogshandelingen aan de d van de afgrond was gebracht dat het in geen geval de vyan- elijkheden met Israël rou kunnen eropenen. De zin voor realiteit schijnt ten enenmale zoek bij het felle Syrië, dat ook na herhaalde aandrang ge weigerd heeft de conferentie bij te wonen. De Syrische staatslieden, die in Khartoem aanwezig waren, naar hun land teruggekeerd. Van conferentiezijde is meegedeeld, dat Syrië de topbesprekingen kennelijk boycot omdat Saoedi-Arabië, Libië en Koeweit gekant zijn tegen hand having van het olie-embargo. Plan van Tito President Nasser heeft de confe rentie in Khartoem ingelicht over het bezoek dat president Tito van Joego-Slavië hem heeft gebracht en diens vredesplan over het Midden- Oosten, welks bestaan ontkend werd, maar dat nu toch wel oen feit blijkt te zijn. Tito's bemiddelingspogingen behel zen een ontruiming van de door Is raël bezette gebieden, de terugkeer van de vredesmacht van de Ver. Na ties naar het Midden-Oosten, de ga rantie van de Israëlische grenzen door de grote mogendheden en het beëindigen van de staat van oorlog van de Arabische landen met Israël, zonder dat dit land officieel erkend sn- SrVan onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van De- j nsie dr. Schroder (56 jaar), heeft P' n hartaanval gehad en is in het 1UI liversiteitsziekenhuis van Hamburg jpg (genomen. De ziekte overviel chröder tijdens zijn vakantie in zijn litenhuis op Sylt. Aanvankelijk had 5 familie van de minister de in- uk gewekt alsof de minister over n schil was uitgegleden en zich tarbij ernstig bezeerd had. Zijn htgenote bevindt zich voortdurend in het ziekbed. \Als plaatsvervanger van Schroder eedt zijn voorganger, de huidige r inister voor Verdrevenen Von Has- I op. Men zal moeten afwachten hoeverre de politieke loopbaan Schroder door deze hartaanval, zich volgens de artsen ernstig aanzien, in gevaar is gebracht. Schroder bevond zich in het kabi- t-Erhard en ook in het huidige j ibinet Kiesinger-Brandt voortdu- 1 nd in het offensief. Als protestant anen de CDU wist hij zich echter rzekerd van een belangrijke aan- fflg, vooral in de noordelijke deel- I iten. Als minister van Buiten- idse Zaken moest hij zich voorfc- irend te weer stellen in zijn rol behoeder van de goede betrek- igen met de Ver. Staten, waarbij ar' veler mening zijn houding te- Jl 2 /at j WEERBERICHT Westelijke wind n' (t K.N.M.I. in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: we feel bewolking met hier en daar df ge regen of motregen. Overwe- ured matige westelijke wind en (inig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur). 25/1 1 SEPTEMBER op: 5.50 uur; onder: 19.29 uur. m op: 1.03 uur; onder: 18.45 uur. ■oogwater te Katwijk te 0.19 en 1 uur; laagwater te 8-26 en 20.56 STRANDVERW ACHTING Is gevolg van een zwak front in e omgeving zal het morgen matig ndweer zijn. Overwegend droog matige zuidwestenwind. Afcperatuur 18—20 graden, zeewa- 18 graden. Vooruitzichten: gelei- ik enkele opklaringen. Nog vrij It nummer bestaat uit 20 pagina's genover de Franse president De Gaulle uitgesproken vijandig was. Als ohef van het veelomstreden en moeilijke ministerie van Defensie hield hy zich aanvankelijk op de achtergrond. Men ging er dikwijls van uit dat Schroder in zijn nieu we rol probeerde te „overwinteren", om by het einde van de grote coali tie een gooi te doen naar het kanse lierschap. De laatste weken kwam hy in het nieuws door de manier waarop hij probeerde bezuinigingen bij de weermacht te verhinderen. Hij stuurde kort na het bekend wor den van de bezuinigingsmaatregelen van het kabinet het gerucht de we reld in, dat het leger met 60.000 man zou moeten worden ingekrom pen, wat tot spanningen met de re gering in Washington leidde, en eveneens tot een verwijdering tus sen Schroder en kanselier Kiesinger. staat men nogal sceptisch tegenover Tito's voorstel, gezien de grote me ningsverschillen tussen Israël en zijn Arabische naburen. De Gaulle aan wie het plan eveneens overhandigd is, schijnt er wel heil in te zien. De Franse president zou het voor een groot deel met Tito eens zijn. De suggesties van de Joegoslavische president zijn voorts ter kennis ge bracht van de Britse en Russische Verdeeldheid in Egypte Over de redenen van Nassers wei nig militante houding tast i.: i in het duister. Een ervan zou kunnen zijn de kritiek waarin hij in zyn land bloot staat. Reeds op 8 juni vlak voor het aanbod van Nasser om heen te gaan zou reeds een poging zijn gedaan om de Egyptische regering ten val te brengen. Het aanbod en de luid ruchtige afwyzing er van zou deze staatsgreep hebben verijdeld. Giste ren werd melding gemaakt van komplot, dat door de arrestatie maarschalk Amer, eens Nassers trouweling, en andere hoge officie ren onderdrukt schijnt te zyn. De meningsverschillen in Egypte duren echter voort. De politici zijn verdeeld in drie kampen: één uiterst links, één gematigd links dat de hui dige politiek van Moskou steunt en een kamp dat' in verbetering van de betrekkingen met het Westen de eni ge redding voor Egypte ziet. Sinds het einde van de oorlog houdt Egypte zich opvallend op de achtergrond bij Arabische besprekin gen, wat ook lijkt te wijzen op ge brek aan overeenstemming onder de leiders. Op de eerste conferentie van Arabische ministers van Buitenland se Zaken brachten de Egyptenaren weinig of niets te berde; evenmin op de economische conferentie in lad en de tweede conferentie ministers van Buitenlandse Za ken die vorige week in Khartoem werd gehouden, terwijl op de Ara bische top nt het ontbreken in elke strydlust by de Egyptische pre sident kenmerkend was. Mohammed Hassanein Heikal, re dacteur van de invloedrijke krant „Al Achram", die lange tyd als offi ciële spreekbuis van Nasser werd be schouwd, is de laatste tyd aan he vige kritiek bloot gesteld. zyn wekelykse hoofdartikelen, eens beschouwd als belangrijke po litieke richtingaanwyzers, pleitten de laatste tyd nu eens voor een realis tische toenaderingspoging tot het Westen en de volgende week voor een tweede ronde in de stryd met Israël. Ook dit wyst op het ontbreken van eensgezindheid in het land van de Nyl. Ter verbetering van de betrekkingen Sensationele ontwikkeling ,We zitten misschien midden in ontwikkelingen die sensationeel kun- blyken", zei een Westerse diplo maat gisteren. „We zien alleen de van de ysberg. De rest gaat schuil onder geheimzinnigheid en We waren niets meer gewend (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag eindigt de klimatolo gische zomer van 1967, die over juni, juli en augustus wordt be rekend. Dit behoeft echter nog niet het einde van de zomer te betekenen, want vooral in sta biele zomers weet september zich niet zelden met een aantal warme nazomerdagen hierby goed aan te passen. Bekijken wij de voorlopige eindcyfers van deze zomer dan valt het op dat de algemene in druk die deze zomer zal nalaten veel gunstiger is dan de weer- cyfers doen vermoeden. Doordat juni koel, juli warm en augus tus normaal verliep, is de ge middelde maximumtemperatuur in De Bilt over de hele zomer vrywel normaal geweest. Gemiddeld over het land zijn ongeveer twintig uren meer zon dan normaal waargenomen. Ook dit is geen bijzonderheid, al was het daarmee wel de zonnigste zomer sinds 1959. Er is op de meeste plaatsen minder regen dan normaal ge vallen, al is het landelijk gezien geen opvallend droge zomer ge weest. Dit was alleen in Den Helder het geval, waar de zo mer totaal 80 mm. regen ople verde. Daar was het in de laat ste 120 jaar alleen in 1921 met 75 en in 1955 met 76 mm. regen droger gebleven. Een bijzonder heid was wel het kleine aantal dagen met regen overdag, na melijk 16 van de 92. Vooral in juni en juli was de regenjas hoogst zelden nodig. Dat de zomer van 1967 toch de indruk heeft gegeven van een topzomer, vindt voornamelijk zijn oorzaak in hel feit, dat de zeven voorafgaande zomers zich zo droevig hebben gedragen. In de laatste vijftien jaar zyn er twee mooiere zomers ge weest, namelijk 1955 en 1959, al is er in laatstgenoemde zomer weinig gegroeid als gevolg v?n het woestijnklimaat, dat er toon heerste. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken Brown heeft zijn Chinese collega Tsjen Ji gisteren in een persoonlijke boodschap laten weten, dat hij bereid is via de gebruikelijke diplomatieke kanalen met hem van gedachten te wisselen over de normalisering van de be trekkingen tussen Groof-Brit- tannië en communistisch-Chi- Brown legt er in de boodschap de nadi-uk op, dat de verhouding tussen beide landen naar de mening van de Britse regering zeer veel te wensen overlaat. Zoals bekend is het am bassadegebouw van Engeland in Pe king korte tijd geleden in brand ge stoken en hebben zich relletjes voorgedaan voor het gebouw van de Chinese legatie in Londen. Geen breuk Waarnemers in Londen menen dat uit de jongste Britse stap blykt dat Engeland het niet wil laten aankomen op een breuk met China. De Britse autoriteiten zouden van mening zyn dat de gebeurtenissen in China zich snel naar een climax bewegen. Het gezag van Mao Tse- toeng zou volgens deze opvatting reeds op zyn retour zyn. er een wijzigng in de Chinese topleiding in het vooruitzicht is, zou Engeland er veel aan gelegen zijn, niet buiten het land gesloten te zyn. er een machtswisseling komt, Engeland in staat willen zyn goede betrekkingen met het nieuwe bewind op te bouwen. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken gaf later nog een af- zonderlyke verklaring uit. Hierin wordt gezegd dat de Britse regering Priiises Margriet en Prinses Armgard woonden gisteren het laatste deel van de strijd om het Europees kampioenschap spring, ruiters in Rotterdam hij. niet wil dat de toch al weinig be vragende betrekkingen tussen haar en' ué*- Chinese regering nog slechter worden en dat zij bereid is op ratio nele en zakelijke basis met de macht hebbers in Peking te praten over de manier waarop de normale diploma tieke betrekkingen tussen beide lan den hersteld kunnen worden. De Chinese zaakgelastigde Tsjen Ping, die een afschrift van de bood schap van Brown kreeg, heeft ge weigerd de inhoud ter kennis van zijn regering te brengen, omdat de „Britse regering al maatregelen had getroffen om de boodschap langs andere weg naar Peking te seinen". Brown naar bet strijdtoneel Brown heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan de omgeving van de legatie van China, waar bloedige gevechten hebben gewoed tussen diplomaten en politie. Brown felici teerde de ongeveer vijftig politie mannen die op wacht stonden en sprak zyn medeleven uit met hun collega's die by de gevechten zyn gewond. Het gebaar van Brown is volgens insiders zonder precedent in het Britse diplomatieke verkeer. Brown liep een minuut of tien rond op Devonshire Close, het plein dat door de politie voor het publiek werd gesloten. ADVERTENTIE Wy brengen U dagschotels Keuze uit 12 diverse schotels, tussen RESTAURANT-SNACKBAR Peter Leenesi GANGETJE 14 TEL. 2490J In Londen is een man tot boete van 50 pond (500 gulden) oordeeld wegens deelname aan de incidenten bij de Chinese legatie. Hij zou op het punt hebben gestaan iets te gooien naar de Chinezen. Toen hij werd gearresteerd. Van vier anderen is de zaak aangehouden. Drie zyn op borgstorting vrijgelaten, de vierde blijft in hechtenis tot 6 september. De Chinese diplomaten lieten zich woensdag niet zien; drie van hen gingen onder politiegeleide een nieuwe bril kopen. ADVERTENTIE UW SLAGER voor diverse soorten eigengemaakte VLEESWAREN veel specialiteiten UW POELIER 7001' Duinkonijnen - Wilde Eenden - Talingen - Verse kuikens en Braadstukken Doezastraat 4139 Telefoon 21415 ADVERTENTIE voor de FIRATO. Zie onze KLEUREN-TELEVISIE Stadsgehoorzaal t.m. zondag. Vijf Londense politiemannen begeleidden gisteren drie leden van de Chinese legatie naar een opticien, waar een van de Chine zen zich een nieuwe bril liet aan meten. Waarschijnlijk sneuvelde zijn oude tijdens de gevechten van dinsdag ADVERTENTIE ZE ZIJN ER WEER op donderdag en wry dag die overheerlyke MOSSELEN in de GOUDEN LANTAARN, Oegstgeest. Reserveer s.v.p. tel. 52058 ADVERTENTIE ADVERTENTIE üto comfortabel en charmant: PEUGEOT ■*399™ ■ft» Peugeot de brommer van autoklasse. Mooi. Makkelijk. Modern. Kom 'm bekijken en proberen. Voor 399,50. rijdt u al Peugeot! Haarlemmerstraat 295 Korevaarstraat 6 Brahmslaan 16-18 (Suct 1 Uit het Leidsch Dagblad van i 3 Sept. 1867: Het Hieuw Leidsch Dag- blad heeft aangekondigd, dat het van heden af op- houdt te bestaan. De kermisvreugde te Zaandam is zeer geschokt door het plotseling uitbreken der cholera, die in de ooiige week aldaar reeds 27 offers heeft geëischt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1