Kerk sober IN HOLIAND STAAT EDI HUIS Surveyor gaat de maan chemisch onderzoeken BIRAIFFEISENBANK Start 8 september Perzische familie over de grens gezet Bestraling van bodem DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Ds. H. J. Kater, die zaterdag de Grote Kerk de dienst zal iden. Tot de entourage behoort noodza- lijkerwijs ook de technische appara- ur, die radio- en tv-technici zo on tvallend mogelijk in de kerk moe- onderbrengen. Eendrachtig zoe- n NRU, NTS en Wereldomroep bin- n het strenge voorschriftenkeurs- van de rijksvoorlichtingsdienst ar mogelijkheden en gunstige iatsen om de plechtigheid zo volle- en aantrekkelijk mogelijk in di- :te reportages te verslaan. De klei- Wereldomroep heeft daarmee een ;t geringe verplichting op zich ge- Rusland heeft in Moskou in een dstrijd voor de Europese beker •>r landenploegen een 20 over- nning behaald op Finland. In een eerste wedstrijd van de ste ronde van het toernooi om de irbeursbeker 1967/'68 heeft FC tin met 2—0 gewonnen van Slavia aag. Dynamo Zagreb heeft woensdag het Maksimir Stadion in Zagreb 20 overwinning behaald op ;ds United in de eerste wedstrijd de finale van het toernooi om de rbeurssteden-beker voor het sei- 1966/'67. Het Tsjechoslowaakse basket- I-team heeft woensdag de Neder- idse nationale ploeg verslagen met -51 (26—27) in de Praagse Spar- arena. De Amerikaanse zwemmer John lis heeft tijdens de universiade Tokio het wereldrecord op de 200 er vlinderslag verbeterd. Hij ■m de afstand in 2 minuten 06.0 inden en was daarmee 0.4 secon- sneller dan zijn landgenoot rk Spitz, recordhouder sinds vo- maand. Slechts één tuil van blanke rozen, lelietjes van dalen, witte anjers en nephrolepis en één boeketje lelietjes van dalen op de tafel in het koor vor men met de „schermen" van bruingroene lauriertakken rond het koor de stijlvolle tooi van de zestien de eeuwse Grote Kerk. In dit plech tig decor zal de gemeentelijke plant soenendienst voor deze uiterst sobe re versiering zorgdragen. Ir. Wiesenthal contra Duitse „Soldatenzeitung" Het jongste nummer van de .Deut sche National- umd Soldatenzeitung" is in Oostenrijk in beslag genomen. Dit is gebeurd op verzoek van ir. Simon Wiesenthal, de leider van het Joodse documentatiecentrum in We nen, die al talrijke oorlogsmisdadi gers voor de rechter heeft gebracht. Wiesenthal zegt, dat in een artikel in het uiterst-rechtse blad zijn goe de naam wordt aangetast. Hfj heeft ook in West-Duiteland een klacht ingediend. Even eenvoudig is de uit moezel kalksteen gehouwen doopvont, met koperen bekken, waaruit Prins Wil- lem-Alexander de doop zal ontvan gen. Het gouden bekken, waaruit Prinses Beatrix in dezelfde kerk werd gedoopt, zal deze keer geen dienst doen. Omdat men „bij de plechtigheid de grootst mogelijke eenvoud wil betrachten". Na de dienst wordt de kerk in om gekeerde volgorde van aankomst ver laten. Ook dan zal de snelheid van de auto's de toeschouwers slechts een glimp van de inzittende toestaan. Na de terugkeer in Huis ten Bosch zal een lunch worden geserveerd, waaraan de familieleden, de peten, beide predikanten en een aantal in tieme vrienden van het prinselijk paar zullen aanzitten. Terwijl in Den Haag de pers de weinige bijzonderheden over de doop van hun zoon kreeg te ho renarriveerden op Schiphol Prin ses Beatrix en Prins Claus. Zij kwamen terug van een korte va kantie in Oostenrijk. Op verzoek van de Prinses werd op de lucht haven even een bezoekje gébracht aan de kamer voor „babyverzor ging". De eredivisieclub PSV heeft op eigen terrein in een vriendschappe lijke wedstrijd tegen de Westduitse bundesliga club Alemannia Aachen met 22 gelijk gespeeld: Bij rust was de stand in de wedstrijd, die door 10.500 belangstellenden werd bijge woond, eveneens gelijk: 11 (Van onze redacteur ruimtevaart) Volgende week vrijdag 8 september hopen de Amerikanen van Kaap Kennedy de vijfde 1040 kg wegende Surveyor te lan ceren die een zachte landing op de maan moet maken. Deze Surveyor zal evenals zijn voorgangers televisiebeelden van het maanoppervlak naar de aarde moeten zenden en bovendien als eerste maan-vaartuig fysisch-chemisch bodemonderzoek ver richten waaruit men zal kunnen opmaken welke chemische elementen zich in de maanbodem ter plaatse bevinden. Van de voorgaande Surveyors hebben twee een zachte lan ding gemaakt terwijl twee andere te pletter vielen door tech nische mankementen. TOERNOOI VTL V.T.L. organiseert zaterdag a.s. een junioren A 1 toernooi, waaraan wordt deelgenomen door de vereni gingen, Rijnsburgse Boys, A.R.C., Rouwkoop, Koudekerk, R.C.L., Kat wijk, Oranje-groen en V.T.L. Er wordt in twee pouls gespeeld. De wedstrijden vangen om 1 uur aan. li BRIEF te verzenden Frankeren met 20 ct. et LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon igevuld aan ons toezendt. oonplaats:. Kwartaal abonnee j Maand Post Bezorging van ons blad in adresband Is POST abonnement. AKANTIEADRES Een uit negentien leden bestaande Perr.ische familie is giste ren op last van de officier van Justitie in Rotterdam bij Roozen- daal over de grens gezet. De Nederlandse Justitie beschouwde de Perzen als ongewenste vreemdelingen omdat zij illegaal ons land waren binnengekomen en geen middelen van bestaan I hadden. srste dag van toezending: natste dag van toezending: ALLE gegevens invullen. De uitwijzingsprocedure kwam dinsdag op gang toen twee leden van de familie door de politie van Capelle aan den IJssel in de kraag waren gepakt in verband met een mislukte overval op een bakkerswin kel in Capelle. Het had gisteren overigens nogal wat voeten in de aarde voor de fa milie, die voor het allergrootste deel uit kleine kinderen bestond, met hun hele hebben en houden in hun vier bejaarde personenauto's had plaatsgenomen om, begeleid door vier motoragenten van de rijkspoli tie. naar de Nederlands-Belgische grens te worden gebracht. Na de arrestatie van dinsdagavond had de politie het maar beter ge vonden de mannelijke leden van de familie de nacht te laten doorbren gen in politieposten in Capelle aan den IJssel, Nieuwer kerk aan den IJssel en Rotterdam. Gisterochtend brachten politiewagens de mannen terug naar de camping bij Capelle, waar de Perzen afgelopen zondag him tenten hadden opgeslagen. Daarmee was de familie echter nog ndet. verenigd. De echtgenotes van de mannen, die in Capelle zaten opgesloten, waren namelijk gisterochtend vroeg met hun zes kinderen op weg gegaan Perzische vrouwen en kinde ren, die op weg waren naar het politiebureau in Capelle om te kij ken of de mannen misschien de handen waren afgehakt, worden opgepikt door de politie. Ze moes ten terug naar hun kamp en daarna snel de grens over naar het politiebureau om te kijken hoe hun mannen het maakten. Vol gens een politiefunctionaris ver keerden de vrouwen in de grootste onzekerheid over het lot van hun mannen. „Zij dachten dat wij die kerels op zijn minst de handen zou den afhakken in verband met die overval op maandag". Een patrouille van de Capelse po litie pikte de vrouwen en kinderen op en bracht hen terug naar het kampeerterrein. Nadat de familie weer compleet was gaf de familie oudste pas het sein dat het kampe ment kon worden afgebroken. In een tempo, waaruit grote kampeererva- ring bleek, stouwden de Perzen hun schamele bezittingen in de auto's en een half uur later waren zij op weg naar de grens Het is de bedoeling dat de Surveyor na een vlucht van 65 uur een zachte landing maakt in het zuidelijke deel van de „Zee der Rust" of „Mare Tranquillitati", d.w.z. nabij de maan- evenaar op ongeveer het midden van de rechter helft van de zichtbare maanschijf. De voorgaande geslaag de zachte landingen werden uitge voerd nabij de rand van de linker helft van de maanschijf. Het fysisch-chemisch onderzoek van de maanbodem wordt verricht door middel van een instrument dat het maanoppervlak „bombardeert" met alpha-deeltjes (positief geladen heliumkernen)Door de werking van deze atoomkernen op de elementen in de maanbodem te meten kan men vaststellen, welke elementen zich in de bodem bevinden. De Surveyors III en IV waren uit gerust met mechanische schepjes voor bodemonderzoek. Dit schepje is in de nieuwe Surveyor vervangen door het instrument voor het fysisch- chemische bodemonderzoek. Voorts is een verschil met de voorgaande Surveyors, dat het vijfde exemplaar met bolle in plaats van vlakke spie gels is uitgerust via welke de camera de omgeving kan gadeslaan. Bovendien voert de nieuwe Sur veyor een magneet mee om te meten of zich metaaldeeltjes in de bodem bevinden. Voorgangers o o De eerste Surveyor maakte op 2 juni 1966 een perfecte zachte landing in de Zee der Stormen (Oceanus Procellarum). Deze Surveyor maakte circa 10.000 televisie-opnamen, onder meer van de landing zelf die via een „live-uitzending" op de televisie schermen in de huiskamers in Ame rika en Europa te zi en was. De 2de Surveyor viel op 23 september 1966 te pletter nadat een stuurraket enige tijd voor de landing haperde waar door de remraketten niet juist kon den functioneren. Surveyor-III slaagde op 20 april 1967 wel in een zachte landing, andermaal in de Zee der Stormen. Deze Surveyor maakte enige sprongetjes bij de landing waardoor men onverwacht gelegen heid kreeg de afdrukken van de landingspoten beter te bestuderen. Voorts werkte de mechanische schep van deze Surveyor gedurende 18 uur voor mechanisch bodemonderzoek, terwijl de Surveyor ook 6319 televi sie-opnamen naar de aarde zond. De vierde Surveyor faalde op 17 Juli j.l. in de laatste seconden van de vlucht bij een poging tot een zachte landing in de Sinus Medii, een geacciden teerde kleine vlakte in het midden van de zichtbare maanschijf. De Russen hebben twee zachte maan landingen op hun naam staan. Op 8 september zullen op Kaap Kennedy twee lanceringen in onge veer twaalf uur plaats vinden. Die dag vertrekt namelijk ook de tweede Bio-satelliet, die zeer veelsoortige levende materialen en insecten mee voelt om de invloed van de ruim testraling en gewichtsloosheid nader te bestuderen. Het is de bedoeling dat de Bio-satelliet na geruime tijd een capsule naar de aarde terug zendt. „Muizenziekte" in Joego-Slavië Als gevolg van de muizenplaag In I de Joegoslavische deelstaat Bosnie- Herzegowina lijden in dat gebied 136 personen aan de z.g. „muizenziekte". Het Instituut voor bescherming van de volksgezondheid in Belgrado heeft de hulp ingeroepen van Amerikaanse en Tsjechoslowaakse deskundigen om de verspreiding van de kwaal tot staan te brengen. I Inmiddels zijn duizenden muizen in zuidwest-Servië doorgedrongen. De bestrijding met beihulp van ver gif zou tot dusver meer schade dan goed hebben gedaan, doorda/t de mui zen niet direct doodgaan na het eten van vergiftigd voedsel. Zij wor den dan een gemakkelijke prooi voor katten, honden en andere dieren die dan ook het leven laten. Volgens deskundigen zal voortaan bij de bestrijding van knaagdieren meer de nadruk worden gelegd op het werk van de natuurlijke vijan den van hen, zoals vossen en wezels. Men vreest dat de muizen min of meer vrij spel zullen hebben tot het invallen van de vorst. Onbekende ziekte in Marburg e.o. breidt zieli uit De geheimzinnige tropische infec- tieeaekte, waaraan in de afgelopen j week in Frankfort en Marburg in totaal vier personen zijn overleden, j breidt zich uit. In Marburg, waar al vijftien patiënten worden ver pleegd, kwamen er gisteren nog drie bij. In Frankfort worden zes perso nen behandeld die aan de ziekte lij den. De nieuwe patiënten zijn een vrouwelijke arts en twee laboranten die met het bloed van eerdere ge vallen in aanraking waren geweest. Volgens de directeur van de univer siteitskliniek van Marburg, prof. Martini, aoht men het mogelijk dat zij lijden aan een „apeninfeotie". In genoemde kliniek zijn drie patiënten aan de beterende hand. {Den Haag bereidt zich voor op doopplechtigheid van zaterdag j Verhinderd wegens „dringende zaken" „Onkel Julius" niet bij doop „Onkel Julius", oom van Prins a Claus, burgemeester van het i Westduitse dorp Hitzacker en i i .hoofd" van de familie Von a A Amsberg in Duitsland komt za- f terdag niet naar Den Haag voor i de doopplechtigheid van Prins Willem-Alexander. Niet omdat hij ontstemd zou zyn niet tot de peten van de a Prins te behoren, doch omdat J niet nader omschreven „drin- gende zaken" hem nopen in Hit- Izacker te blijven. Baron Julius von dun Bussche-Haddenhausen heeft Prins Claus en Prinses Beatrix dan ook laten weten, 4 dat hij „verhinderd" is. Zijn 4 echtgenote wil daar nog aan 4 toevoegen,3ovendien denkt 4 mijn man aan mij. Ik heb last 4 van mijn maag en met mijn le- 4 ver is het ook niet al te best. f De reis zou te zwaar voor me f A zijn, evenals het eten. Want dat komt er natuurlijk van, lunches en diners. De geruchten, dat hij niet zou willen komen uit te- f t leurstelling over zijn geringe rol t f bij de plechtigheid in de Grote f f Kerk in Den Haag, is eenvoudig v belachelijk. Bovendien is hij al f getuige geweest bij het huwe- f J lijk van Prins Claus en Prinses f Beatrix. f f De zuster van de Hitzackerse t f burgemeester, mevrouw Gösta f von AmsbergVon dem Bussche Haddenhausen is wel een der f f peten van Prins Willem-Alexan. f f der, evenals de twee zusters van J J Prins Claus, mevrouw R. Ah- F f rensVon Amsberg en mejuf- f frouw Christina von Amsberg. 1 Heel verstolen beginnen de activiteiten, die officieel Den Haag zaterdag bij de doopplechtigheid van Prins Willem- Alexander als vererende verplichting aan de benaming „Resi dentie" ten toon zal spreiden, zich door kleine uiterlijkheden kenbaar te maken. Bij de ingangen van de Grote Kerk staan bijvoorbeeld meer ter bevrediging van het protocol dan uit beduchtheid voor vroeg tijdige ongeregeldheden sinds enige dagen waakzaam observerende burger-politiemannen geposteerd. Zij laten zich door het rusteloze Haagse centrumverkeer niet afleiden van de taak, die hun in deze voorbereidingsdagen is toebedeeld: de toegang ontzeggen aan een ieder, die niet bij de oranje-gebeurtenis van overmorgen is betrokken. spaarbank en alle bankzaken nomen, de doop van de kleine Prins in het Engels. Spaans, Afrikaans, In donesisch, Arabisch en Nederlands ln ver verwijderde huiskamers bin nen te brengen. Aandacht Een uur lang zullen verslaggevers en cameralieden van de draadloze media de aandacht van hun kijkers gevangen moeten houden, met be schrijvingen en beelden van wat zich gedurende en vóór de dienst in de kerk afspeelt. De aankomst van de 1800 genodigden zal tegen elf uur de reportage in de kerk openen. In het gezelschap bevinden zich commissa rissen der Koningin, rectores magni fied leden van de Raad van State, Haagse autoriteiten, vertegenwoordi gers van het verzet, bekende sportfi- guren en vertegenwoordigers van studentencorpora Ruim een kwartier na de aankomst van de genodigden valt de eerste be langrijke gebeurtenis te registreren. Dan arriveert de stoet uit het Huis ten Bosch, die langs de route slechts een vluchtige indruk zal hebben ach tergelaten als gevolg van de voorge schreven gemiddelde snelheid van twintig kilometer per uur, waarmee de wagens zich door de Haagse stra ten en lanen zullen voortbewegen. Sober dan 1300 vestigingen Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling. Ook in uw omgeving is er één. Het in- en uitgaande verkeer pe- perkt zich overigens tot degenen, die de spaarzame entourage moeten aan brengen waardoor de aanblik van de 5t. Jacobskerk zich zal onderschei den van het alledaagse: de eenvoudi- je bloemversieringen van het Inte rieur en aan de buitenzijde de balda kijn, die overigens bij het huwelijk an Prinses Margriet en mr. Van Vol- enhoven al dienst deed boven de in- rang van het stadhuis aan de Java- itraat.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13