Charles Ruys wil met zesdaagse naar Tokio Honda S 800: heel goed autootje Henk van Zalinge Coupé Simca 1200 S Isuzu opnieuw in ons land Londen is al rond Panliard verdwenen DONDERUAG 31 AUGUSTUS 1967 LETDSCH DAGBLAD PAGINA II Van wegen9 wagens, wielen en wut - er zo - bij -komt De Honda S 800 is beter dan de meeste mensen denken. En niet alleen beter, maar ook heel goed. Weer een bewijs, dat we die Japanse auto's (en niet alleen auto's, men heeft laatst zelf in een tv-documentaire kun nen zien hoe perfect en vernuftig de Japanse industrie te werk gaat) niet moeten onder schatten. Dit sportwagentje van Honda zal een gevaarlijke concurrent kunnen worden voor z'n sportieve klasgenoten. Prijsklasgeno ten kunnen we niet zeggen, want het coupé model van de Honda ligt minstens 1000 gul den (ƒ8200) onder die van vergelijkbare sportwagens. (Met open kap een paar hon derd gulden duurder). Wacht u voor de Honda, dus. We vinden het net een speelgoedautootje, maar dan een erge goede. Het pronkstuk van de Honda S 800 is de watergekoelde 791 cc motor met een vermogen van 70 DIN pk. Een zogenaamde hoge toerenmotor, die zich nog lekker voelt bij 9000 toeren. Hij is uitgerust met vier carburators Iedere cilinder regelt z'n eigen ademhaling. Dit vindt men verder alleen in de duur dere sportwagens. Er is een bovenliggende nokkenas in geplaatst, een snelle en directe overbrenging op de kleppen dus. Hierdoor en door die vier carburators krijgt de wagen een maximum ver mogen. Men vraagt zich af, hoe dit alle- Maar vergeet wiet, dat Honda steunt Maar vergeetniet, dat Honda steu.it op een laboratorium met een paar honderd specialisten. Dat merkt men ook aan de versnel lingsbak, die speciaal ontwikkeld is voor deze hoge toerenmotor. Geen omgebouwde bak uit een ander mo del. Bovendien is hij gesynchroni seerd op alle versnellingen. Het ul tra-korte pookje schakelt bijzonder handig en snel. Motorblok en versnel lingsbak zijn trouwens en dat geldt eigenlijk voor de hele auto solide en tot in de details afgewerkt en be rekend op die hoge toeren en snelhe den. Door De auto weegt 770 kg. Dat is zwaar voor zo'n klein model, maar de uit zonderlijke sterke motor heft da- be zwaar helemaal op. De Honda S 800 ligt zeer goed op de weg, maar heeft een stugge vering (vóór onafhanke lijke vering, en stugge achteras). Hij De in november te verwachten Simca 1100 overschaduwt in feite al het nieuws, dat de Franse fabriek aan het begin van het seizoen te bieden heeft. Ook het feit, dat de Coupé Simca 1200 S (zie foto) in de Nederlandse showrooms gaat ver schijnen. Deze snelle sportwagen (top 175 km) van bijna elf mille, waarvan het fraaie koetswerk werd ontworpen door de befaamde Italiaan Bertone, heeft al bij de internatio nale introductie in de publiciteit ge staan. Niet alleen een snelle en fraaie wagen, maar ook met een verbazingwekkende wegligging. En kele rondjes op het Zandvoortse circuit naast coureur Rob Slotemaker bewezen ons dat (te) duidelijk. Hij deed dingen met de wagen, die wij normaal niet eens in het hoofd zou den halen. En helemaal niet met het gaspedaal op de plankBeter bewijs was niet mogelijk, maar wij hadden ook met minder genoegen genomen Voor het overige heel weinig nieuws van het Simca-front. De 1000 L werd 200 gulden goedkoper en alle Simca-modellen zijn voorzien van ruitesproeiers, verse luchtver- warming en voorruit-ontdooiers. Weinig schokkend dus. Simca wacht op de 1100! ADVERTENTIE NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 TEL. 01710—25036 is licht onderstuurd, de neus loopt dus iets weg in de bochten. De wagen is uitgerust men in licentie gebouwde schijfremmen vóór en trommelrem- en achter. Het lawaai in de „cockpit" valt, ondanks de hoge toeren, erg mee. Alleen boven de 8000 toeren moet men zijn stem gaan verheffen. Razendsnel Het spreekt vanzelf dat zo'n mo tor razendsnel accelereertvan 0 tot 80 in 9.8 sec., van 0 tof 100 in 14.1 sec. en van 0 tot 120 in 2.2 sec. de top snelheid ligt op 151 Un per uur. Ad dertje onder het grs na al diie in drukwekkende cijfes is het hoge benzineverbruik: 1 o' 9,6. Het interieur is !rap, maar er is genoeg ruimte omarmen en benen te strekken. Goedekuipstoeltjes. Het sportstuur is wel v>n hout, maar niet van echt mooi heit. Dat is jammer. Overigens stuurt de wagen zeer di rect en heerlijk sepel. Maar van een sportwagen verwcht men ook niets anders. Het uitzicht is behoorlijk, maar niet overdrever goed. Men moet zijn best doen om Hes te zien en dat is wel eens hindrlijk en storend onder het rijden. Of wij iemnd met f 8000 aam-aden een Honda '800 te kopen? Moeilijke vraag. Om 2 beginnen moet het en •liefhebber fin sportauto's zijn, want voor iets anders dan sportief rijden is er geen plaats. Wat de auto zelf betreft zeggen wij dan meteen ja. Het zwakke punt is echter de ser vice. Wel begrijpelijk natuurlijk. De Honda's zijn immers plotseling uit de lucht komen vallen. Een paar hon derd zijn er op de Nederlandse markt gekwakt. En daar staan we dan met een juweel van een machine, voor zien van vier carburators en een bo venliggende nokkenas, die veel aan dacht nodig heeft, maar waarmee niemand echt vertrouwd is. En aangezien de levensduur van een motor grotendeels afhangt van de manier waarop hij behandeld wordt, kunnen wij daarover eigenlijk geen voorspellingen doen. Iemand, die een Honda S 800 koopt, krijgt dus wel een voortreffelijk au tootje alhoewel zonder veel per soonlijkheid, een typisch vernuftig massaprodukt nog maar zal moei te hebben om hem goed te verzor gen. DATSUN 2000 Enige weken geleden hebben wij bericht, dat de Datsun 2000 enkele wijzigingen hadden ondergaan. De prijzen zijn toen echter niet goed op gegeven. De prijs van het verbeterde model Datsum 2000 is dezelfde ge bleven (f 12.875). De Datsun 2000 de Luxe, die gescheiden voorzittingen heeft, is 600 gulden duurder. Dezer dagen is de eerste zen- adere merkenzoals Triumph, ding Isuzu-Belletts voor de nieuwe importeur van de Japanse Isuzu- fabriek in ons land aangekomen. De Isuzu-Béllett was de eerste Japanse wagen, die in ons land werd ingevoerd. Het was lercules en Puch. Met Puch wam ook de import van Steyr- utomobielen. Tot 1952 ivas de D.M.H. ook im porteur van de Panhard, maar oen in dat jaar de Panhardfa tere dan de Bellett. De nieuwe imbriek met Citroen samengingwas porteur, de Delftsche Motoren-dit voor de D.M.H. aanleiding handel, zal de Bellett echter niet haar activiteiten te beëindigen. meer voeren. De D.M.H. is een dochter onder neming van de N.V. H. Engelbei in Voorschoten die de Skoda in- porteert. Voor zoveel mogelijk zt- len ook de Skoda-dealers zich vit de verkoop en het onderhoud vn de Isuzu Belletts belasten. De Delftsche Motorenhariel werd in 1915 opgericht en impr- teerde aanvankelijk de Amri- kaanse Harley Davidson motolij- wielen in ons land. Later volden Voorlopig voert de D. M. H. alleen de Bellett (1471 cc motor, 68 DIN- pk, 145 km) tegen een prijs van f 8375. Binnenkort komt daar nog de Bellett 1600 GT (1584 cc motor, 90 DIN-pk, 160 km/u) bij, prijs 14.495. De Bellett heeft tijdens zijn af wezigheid in ons land (sinds be gin 1967) een uitwendige verande ring en een interieurverfraaiing ondergaan. Tijdens een korte rijproef voelden wij ons meteen thuis in deze Japan ner. Prettige directe besturing. Korte soepele schakeling met een sportief pookje. Een groot bereik in de ver schillende geheel gesynchroniseerde versnellingen. Dus hoge snelheden in lage en lage snelheden in hoge versnellingen. Heel handig in het stadsverkeer. Alleen blijft het be zwaar, dat de maten van het inte rieur nog teveel zijn afgesteld op Japanse normen. De ruimte achterin is bepaald niet groot. Bovendien trekt de wagen van stilstand vrij traag weg. Eenmaal op snelheid gaat het veel beter en is de wagen heel vin nig. De afwerking is zolas bij vrij- wel alle Japanners in één woord voortreffelijk. Maar dat mag ook wel, want de prijs is voor een auto van dit formaat en deze allure toch wel erg pittig. (Van een speciale verslaggever) „De Londense zesdaagse zit rond. Ik ben nu met Tokio bezig!" roept Charles Ruys, een van de meest luidruchtigste „mensen in het middenterrein" gedurende de afgelopen wieler kampioenschappen in het Olympisch Stadion. De „weters" glimlachen vergevingsgezind om zijn dolle plan de hele hap Europese wielrenners en begeleiders in een vliegtuig te stop pen naar Tokio om daar een zesdaagse te rijden. De Japanse wielerofficials nemen het voorstel van de Nederlandse „wieier- zigeuner" echter serieus in overweging. „De heer Ruys kwam met zulke voor de hand liggende argumenten en oplossingen van allerlei problemen, dat wij dadelijk bij terugkomst in Ja pan aan dit plan gaan werken", zei ons chef d'equipe Yokota- mara. Die Japanse official heeft links en rechts geïnformeerd vooral bij de Engelse officials en journalisten hoe de heer Ruys de zesdaagse, die van 1823 september a.s. in Londen gehouden wordt, georganiseerd heeft. Van hem hoorde hij dat er sinds 1952 geen zesdaagse meer geweest is in Engeland, dat er diverse pogingen om dit wielergebeuren te doen her leven mislukten, maar de heer Ruys de voor de hand liggende oplossing vond die zesdaagse te koppelen aan de grote expositie die de Britse rij wielindustrie die maand in Earls Court houdt. „Hij heeft het zo mooi voor elkaar, dat hij financieel al quitte speelt, nog voordat de wedstrijd begonnen is", vertelt BBC-commentator David Saunders. Wielerartiest „Het is toch te gek" meent de zich zelf „wielerartiest" noemende Char les Ruys, neef van de legendarische Cor Ruys en broer van Willy „Dik- kedeur" Ruys, dat in een land waar ruim 30.000 licentiehouders rijden geen zesdaagse is. Het viel me niet gemakkelijk de ook op dit gebied enorm conservatieve Engelsman warm te krijgen voor het denkbeeld. Boven dien zit elke organisatie daar met handen en voeten gebonden aan de vakbonden. Om een voorbeeld te geven: in Europa hebben we enkele zeer deskundige en ervaren banen- ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! bouwers, die voor een ln verhouding laag bedrag de beste baan in Londen kunnen bouwen. Nee, zegt de Engelse vakbond, dat doen we zelf. Gevolg: er komt nu een baan, die veel meer kost en waarvan het nog maar de vraag is of-ie aan alle eisen zal vol doen. Ze zouden het zich zo veel makkelijker hebben kunnen maken door het advies in te winnen van een bouwer van het continent, die alle kinderziekten van banen al lang vergeten is. Deze zesdaagse gaat een miljoen gulden kosten. Het had voor een minder groot bedrag gekund als de vakbonden wat minder star in hun reglementen en voorwaarden waren. Maar zo is Engeland nu een maal Post-Koel Met deze zesdaagse ziet de heer Ruys nog een andere lang ge koesterde wens in vervulling gaan: voor het eerst sinds de tijd „Schulte- Post" weer een Nederlands koppel. Zesdaagsekoning Peter Post rijdt in Londen namelijk met de jonge Am sterdammer Gerard Koel. „Gerard heeft alles om een goed winterbaan- coureur te worden", zegt Peter Post, „of hij echter in Londen al aan de kop kan meedraaien, betwijfel ik. Het zal voor hem daar erg „afzien" worden. Sparen kan en zal ik hem niet. Dat deed vroeger Schulte mij ook niet. Op die manier leer je het vak het beste, 't Is nou eenmaal een keihard beroep. Lukt het hem in Londen, dan is Gerard er. Kan hij het beulenwerk niet aan, dan moet hij nog maar enkele jaartjes wach ten. N.5.U. RQ-80 De sluiers van de N$J- RO 80 (115 DIN-pk, 180 m' u.), de grote NSU met vee roterende schijven als krachtbron, zjjn zoal ge* meld thans geheel P&e- licht. Bü Stuttgart htft de Internationale vakpe* er korte proefritten mr kun nen maken. Niet alleen door zi» draai- zuigermotor, waaian de NSU-Spider in 19f de we reldprimeur had, »aar ook door zijn vormgevig en zijn overige technischf^dndlngen Is de RO 80 ee revolutio naire automobieldie zich bij de proefritten ®k nog on derscheidde door opmerke lijke rij-eigenschappen. In Duitsland is de prijs van deze van bumper tot bumper nieuwe wagen vast gesteld op 14.150 DM. (om gerekend in Nederlandse aanmerkelijk hoger komen moeten worden opgeteld. De valuta ca. f. 12.735). De prijs te liggen als gevolg van de export zal op zfjn vroegst in ons land zal echter wel accijnzen die hierbij nog volgend jaar beginnen. ger in de steek zal laten voor hem. Fritz en ik hebben al weer vele con tracten samen voor het komende seizoen. Hij heeft echter al eens ge sproken over „stoppen". Zou dit zijn laatste seizoen zijn en bewijst Gerard in Londen uit het goede hout gesne den te zijn. waar ik eigenlijk niet aan twijfel dan wil ik graag met hem een koppel vormen. We werken er trouwens al hard aan, trainen vaak samen". Toneel „Ik krfjg ook Peters grootste riva len, de Denen LykkeEugen en de Duitsers OldenburgKemper aan de start Verder nog Severeyns Deloof (België), FagginBeghetto (Italië), PfenningerHeberle (Zwit serland) en PattersonBaensch (Australië) als landenteams. De beste Engelsen heb ik aan buiten landers gekoppeld bijvoorbeeld Halls aan Van der Lans, Bonner aan Seeuws, Holmes aan Verschueren en Hill aan Verstrepen. Tenslotte heb ik Tiemen Groens rivaal Hugh Por ter gekoppeld met de Australiër Lawrie. Een sterk veld met alle mogelijkheden tot een goede show", zegt Charles Ruys. „Zesdaagse-sport heeft veel weg van het toneel, alleen is het karakter iets harder. Rivaliteit ook op het toneel te vinden waar een de ander probeert weg te spe len. Dat heb ik wel geleerd van oom Cor". „Charlie doet mooi werk bij ons", zegt David Saunders, die dagelijks voor de BBC-televisie de zesdaagse zal verslaan. „Er is veel belangstel ling voor. Wij wielersport-Journalis ten hopen dat zijn zesdaagse ook sportief slaagt. Het kan de sport in Engeland alleen maar ten goede komen". Buitenbanen „We hebben in elke behoorlijke stad wel een buitenbaan. Wedstrijden op die banen en wegkoersen trekken Een van de oude en trotse auto merken is na tachtig Jaar van de personenautomarkt verdwenen. Ci- troën deelde mee, dat de Panhard- Levassor 24 niet meer zal worden ge bouwd. Citroën, die Panhard-Levassor in begin 1965 had overgenomen, deelde de produktie van de 24, een lich- i snelle wagen met voorwielaan drijving, te zullen stopzetten. De 24 as het laatste model van de oude rma Panhard-Levassor.. Panhard heeft sinds 1948 duizend ces gewonnen, waarbij tien Le Mans 24 uur races. Maar het bedrijf dat van het begin af op familie-basis w kon op den duur niet met de fabrieken, die zich op -produktie hadden toegelegd, prijzen gingen steeds omhoog, e ren te weinig servicestations, zodat de verkoop daalde van 67.383 wagens in 1957 tot 15.213 in 1964. In 1955 sloot Panhard-Levassor een samenwerkingscontract met Citroën, dat leidde tot de overneming van het bedrijf tien jaar later. De fabriek bouwt nu nog slechts de laatste Jaren steeds meer deel nemers en publiek", voegt Alan Gayfer, redacteur van „Cycling" er aan toe. „De successen die Tommy Simpson behaalde droegen daartoe belangrijk bij. Er staan anderen klaar om Tom's sportieve voetstap pen te volgen. Hugh Porters zilveren medaille in de achtervolging voor profs in zo'n stap. Er zullen er mee* volgen als onze Jongens 's winters ook kunnen rijden. Daarom is Char lie's werk zo belangrijk voor de Engelse wielersport. Ik heb een paa* Nederlandse collega's zien glim- lachen toen Charlie over Tokio praatte. Let op mijn woorden: het lukt hem. Ook al omdat de Japanse wie- lerofficals begrijpen hoe belangrijk het is een winterbaan te hebben. Ze doen immers alles wat de Europea nen doen om hun sportmensen aan de top te brengen. Op deze wereld kampioenschappen heb ik geen Japanner in trainingspak gezien die niet een filmcamera in de hand had! Het iukt Charlie Ruys in Tokio! ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! Jonge Britse autorijders maken meer brokken Jeugdige autorijders worden door de Britse verzekeringsmaatschappij en als een "slecht risico" beschouwd. Dat vinden deze jonge automobi listen weliswaar niet leuk, maar uit een onlangs openbaar gemaakt rap port van de Britse verzekeringsmaat schappijen, blijkt dat de schade claims van de polishouders onder de 25 Jaar circa 60 pot. boven het alge meen gemiddelde liggen. Deze groep jeugdige verzekerden kost de verzekeringsmaatschappijen dan ook meer aan schadeuitkeringen dan ze aan premies ontvangen. Het gevolg is dat deze extra kosten in feite worden afgewenteld op de oude ren door een algemeen optrekken van de verzekeringspremies. Uit de Britse ongevallenstatistieken over 1965 blijkt voorts, dat in de leef tijdsgroep van 18 - 25 jaar ca. 850 autobestuurders gedood of zwaar ge wond werden. In de categorie van 26 tot 30 Jaar bedroeg dit aantal rond 550 en bij de nog oudere groepen valt een steeds dalend cijfer te constate- En het Road Research Laborato rium becijferde, dat de kans op een ongeval bij autobestuurders beneden de 25 jaar rond driemaal zo hoog is als bij bestuurders boven de 60 jaar. De verzekeringsmaatschappijen zijn van oordeel, dat ze met deze feiten voldoende hebben gestaafd, dat er wel degelijk sprake is van een groot risico bij het verzekeren van autobestuurders beneden de 25 Jaar. Dezelfde ervaringen heeft men ook in diverse andere landen, zoals Frankrijk, Duitsland, Zweden en De nemarken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11