PROOST NAM WRAAK Maspes kreeg er hoofdpijn van Norbert oor Oudkerk niet meer dan een vierde plaats een stik kaas nit het vnistje ZUID LIMBURG WACHT INVASIE L.F.C.- Zilvermeeuwen Verdeling medailles Russische triomf op Nederlandse fietsen Doping Weer vier SERCU BELDE ZIJN VROUW: TREK EEN SCHOON ZWART KLEEDJE AAN VOOR HET WERELDKAMPIOENSCHAP j tfOENSDAG SO AUGUSTUS *90* PAGINA T EIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEXDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) Amsterdam, dinsdag „Weet je waarom ik terug ben gekomen toen ik eigenlijk al lef! klopt was. Wil je weten waarom?" Leo Proost, de nieuwe ireldkampioen bij de prof-stayers spuwde de woorden uit. spanning moest weg, de opgekropte zenuwen van. vele da- n. „Weet je waarom? Omdat De Loof zondag namiddag voor radio beweerd heeft, dat ik altijd tegen hem gereden heb. at moet hij zeggen. H i j heeft nooit anders gedaan dan mij de wielen rijden. Bij wedstrijden heb ik wel laten passeren, j deed dat nooit. Ze riepen me naar de radio, maar ik ben niet igaan. Anders was ik begonnen te schelden. Hij zei, die De !t'U8 lofde diepe verachting werd in de intonatie gelegd ik veel minder klasse had dan hij. Dat hij me wel eens arg! it zou laten zien. Hij was toch ook in Frankfort wereldkam- oen geworden? Ik werd razend. Nou, hij heeft het gezien, wie grootste klasse heeft. Ik zat kapot toen De Loof me passeer- maar ik ben teruggekomen om dat gene wat hij had gezegd, t heeft me de courage gegeven om hem te verslaan", er van de cabine van Proost, i forme". En Timoner, na 1954 zes r Timoner hem gelukwenste en keer heerser by de p rof-stayers, „C'etait un moment triste pour j stapte af. „Liever doe ik de gespjes j deed zijn best, al reed hij veel te het was een triest ogenblik los da ndat ik als een vod op de laat- I hard door toen ik „ho" riep. Maar my toen gü wereldkampioen j ste plaats eindig. Ik wil waardig j we waren vreemden voor elkaar". Voor my is het afgelopen van die cabine zat Romain de Belgisch coureur van Italiaan- nit, stil, in het Belgische renners- irtier. Hy had zijn kostbare les ierd. >e vete tussen Proost en De Loof >ide in het uur van de waarheid Amsterdam tot een geweldig arpegevecht uit, waarin de kan van Oudkerk, die één maal ost voorby stoof („Ik was toen bang", zei Proost. „Ik kon hem bualjr terugpakken") na drie keer te leu. eiijk aanzetten van gangmaker Graaf verpulverd werden. Dat ge arde in een onvergeteiyk spannen- *»n boeiende finale zoals we maar ien een zien. ling Ik had geen macht meer. Ik wil Pel- nu af coach-werk zal doen voor de ser de schuld niet geven. De man Opgepord j"t so Proost, zoon van een bouw- djker diens dood had hem een geleden erg aangepakt, waar zijn slechte moraal voor de fi- in Frankfort te verklaren is 225(1 ft praktisch alleen tegen De Loof 20l)Chten. Om drie uur was hy in j^'iterdan gearriveerd. Hy was toen gaan trainen achter de motor, ïtenjat doe ik niet. Ik train alleen ansxr achter de derny"). Zijn soig- >tenr Willy Ashman, die zichzelf de verzorger ,maar de kameraad Proost noemt („en dat is heel anders") had hem in de auto ge ien. Daar hadden ze uren zitten en, hadden ze een boterham ge- ge ien, hadden ze het vuur van de Beritune tegen De Loof opgepord, nmiddeliyk na de start joeg met Proost naar voren toe, r de eerste positie. Oudkerk )of achter hem naar de beste ilaats. Dit eerste geweld al Tde foede oude Guillermo Timoner te ring. Hy schreeuwde steeds harder zyn invaller-gangmaker: „ho, ;en En hy riep moedeloos: "Q° ADVERTENTIE VOEDZAAM MAA^ fa™ CIJFERS VAN AMSTERDAM loegentijdrit (4 km.) toi de derde plaats: 1. West 2ftsland 4.37.30; 2. Tsjecho Slowa- 4.51.79. Noo'|im de eerste plaats: 1. Sovjetunie 2. Italië 4.46.91. >tand: 1. Sovjet Unie; 2. 3. West Duitsland; 4. Tsje- ovpiI Slowakye. 'elt{ x e g;l print profs. indstand: 1. Patrick Sercu (Bel- HumJ; 2. Guiseppe Beghetto (Italië); lil! Jamiano (Italië)4. Maspes (Ita- (ES,,, lyers profs. en wereldkampioen: Leo Proost Igië) achter Koch 100 km. in 1 13 min. 42,66 sec. (81.480 km. 2 letjiiddeld)2. Romain de Loof ;ië) achter Lorenzetti op 110 ie; ter; 3. Domenico de Lillo (Italië) ter Meuleman op 180 meter; 4. Oudkerk (Ned.) achter De udê iaf op 460 meter; 5. Jean Raynal e (H ankrijk) achter Wiersma op 715 er; 6. Jan Legrand (Ned.) ach- Ötakenburg op 1150 meter. vertrekken. En dus verdween Timoner, die van Internationaal politieleger voor w.k.-wielerfestijn Een internationaal politieleger staat gereed om eind deze week de drukte in Zuid-Limburg rond de we reldkampioenschappen wielrennen op de weg in Heerlen-Voerendaail op te vangen. Districtscommandant overste H. Weerts van het district Maastricht van de rykspolitie heeft een legertje van niet minder dan 1200 manschap pen ter beschikking voor begeleiding van verkeer en handhaving van de orde. In zyn eigen district heeft de overste 300 man kunnen vrijmaken. Uit o.a. Groningen en Friesland ko men nog een 300 politiemannen naar Limburg. De Koninklijke Marechaus see heeft in heel het land 350 man schappen voor politiedienst in Heer len vrijgemaakt. De korpsen van ge meentepolitie in Heerlen en andere Limburgse steden maken het 1200 koppige leger compleet. Grensstreek In de Duitse en Belgische grens streek staan ook honderden politie mannen gereed o m'het verkeer zo snel mogelyk Nederland binnen (en na afloop ook weer eruit) te leiden. In Vaals zal een aantal Duitse poli tieagenten samen met de Nederland se politie dienst doen. In de in het Heerlense politiebureau gevestigde commandopost houdt luitenant Mar- cheur van de Belgische rykswacht in Genk via zyn collega Kleermaker uit Hasselt in een rijkswacht-helikopter contact met het Belgische politiele ger. Steun uit de lucht is er ook van opperwachtmeester Verberk in de PH-200 van de rijkspolitie. Op Ue weg komen de witte SAS-Porsches van de rijkspolitie en 16 extra we genwachters de politie in Limburg nog te hulp. Kapitein W. Sdhaafsma van de Maastrichtse rykspolitie leidt de gi gantische organisatie vanuit Heerlen en beschikt daarvoor o.a. over vyf mobilofoon- en portofoonnetten. De politiebegeleiding van het wielerfeest vergt een extra uitgave van ongeveer twee ton. Zaterdag en zondag worden 200.000 mensen in zeker 50.000 auto's in Heer- len-Voerendaal verwacht. De Nederlandse spoorwegen hou den op de Limburgse stations grote hoeveelheden extra materieel in re serve. Op het byna 14 km lange parcours zullen ruim vierhonderd politieman nen de orde bewaken. Nog eens 105 agenten zullen tegelykertijd een oog je op de orde in de stad Heerlen hou- Bezorgde gezichten rondom Antonio Maspesê de gezette, voor malige wereldkampioen heeft van zijn nederlaag tegen Sercu „hoofdpijn" gekregen. den. Voor de nacht tussen zaterdag en zondag, "de nacht van Heerlen", (alle drankgelegenheden in Heerlen blyven de hele nacht door open) rukt een extra brigade van 50 geünifor meerde agenten en 25 rechercheurs aan. De officier van justitie in Maas tricht heeft het politieleger opgedra gen alleen aandacht te schenken aan verkeersongelukken waarbij bedui dend ernstige gewonden vallen. Licht gewonden en schade aan auto's (tot total-loss toe) vallen in Zuid-Limburg twee dagen buiten de politiële aan dacht. Overste Weerts raadt bezoekers voor de wielerwedstrijden in Heerlen aan him reisdoel kenbaar te maken door een stuk wit papier op de voor ruit te plakken en dan domweg de aanwijzingen van de politie op te volgen. Alleen dan zal volgens de overste de stroom zonder opstoppingen kunnen worden verdeeld in wk-bezoekers en normaal doorgaand verkeer. Via de radiozender Hilversum 3 wordt de hele dag door de toestand op de Limburgse wegen (waarvan een gedeelte in het belang van de or de geheel wordt afgesloten) bekend gemaakt. De eerste zeilwedstrijd voor de Half Ton Cup heeft dinsdag by La Rochelle een overwinning opge leverd voor de Nederlander Gaastra met zyn jacht „Super Challenger". Spaanse federatie. Beslissing Noppie Koch met zijn twee wereldkampioenen: Piet de Wit (midden) en Leo Proost (rechts). Inmiddels was de strijd in alle heftigheid ontbrand. Oudkerk was Proost voorby gestoven. Proost moest ook De Loof laten gaan en dat was het moment van de beslissing. „Even rustig", schreeuwde Proost naar Koch. vyf minuten nam hy voor die rust en toen balden alle wraak gevoelens zich in die verschrikkely- ke rush, die hem eerst langs Oud kerk en tenslotte langs De Loof bracht. Romain gaf zich niet zó ge wonnen. Ronden lang lagen ze boven elkaar. Toen dan brandde Koch met zijn vlammende motor De Loof weg. De hitte van Koch's motor en de in spanning waren te veel. De Loof moest buigen. Hy wist het. Hy was verslagen. Tegen deze ontketende Proost was niemand bes/tand. Oud kerk vocht nog even, maar verder dan een vierde plaats achter de slim en byna onmerkbaar naar voren „geslopen" De Lillo, die uit zal groei en tot een gevierde vechter, kwam hy niet. Even nog kreeg Koch de schrik van zyn leven. Hy voelde een schok in de laatste toer. De rol was kapot. Een hoek van de bevestiging was lofege- trild. maar de rol hield het. „Het is gelukt", riepen Koch, die twee man wereldkampioen maakte en Proost tegelyk. Ze gaven elkaar een zoen. Gusta Proost, de vrouw van de we reldkampioen, huilde met lange uit halen. Daarna brak de lach door. KNWU verdient De wereldkampioenschappen op de baan hebben voor de KNWU al een groot financieel succes opgeleverd. Met de kleine 30.000 bezoekers op de slotavond mee kwamen er in totaal 62.000 betalende toeschouwers. In de begroting had de KNWU rekening gehouden met 45.000 bezoekers. ADVERTENTIE Donderdag 8 uur n.m. 1 Sovjet-Unie 2 Nederland 3 3. België 2 4. Italië 1 5. Frankrijk l 6. Denemarken 1 7. Groot Brittannië 8. Polen 9 Trinidad 10. Tsj. Slowakye 11. West Duitsland goud zilver brons „Mama mia's" voor verslagen Italiaanse achtervolgers Toch was er nog iets Nederlands in de finale van de ploeg-achtervol- Het prachtig rijdende rode Russische kwartet fietste de Italiaan machinerie aan flarden op Neder landse fietsen. Dat was natuurlyk zeer plezierig voor fietsenbouwer Henk Bustraan, maar meer nog mis schien voor zyn Russische vrouw An gelina Kowtoien. Angelina had ty- dens het duel niet durven ky'ken. Maar toen het eindschot door het stadion klonk en de „rode garde" in triomf de handen opstak, slaakte ze ;en Russische" kreet van plezier. Dat finaleschot bezegelde ook het echt Italiaanse drama dat vele „ma ma mia's" liet opklinken in het bas tion van de Azurri. Want nietwaar, de Italiaantjes hadden zich maanden lang voorbereid op deze finale. Vo rig jaar waren ze kampioen gewor den. Dat moest herhaald worden. De Italianen startten voortreffelyk en namen ook, zy het een zeer geringe voorsprong - in honderdsten van se conden uit te drukken. Twee ronden voor het einde ging Antonio Castello, de ploeg op tempo getrokken had en zich leeg gereden had. normaal van het wiel. De drie anderen, Cy- priano, Chemello en Pansino moes ten het triomfantelyke werk verder opknappen. Maar tot zyn grote ont zetting zag Castello dat Pansino ge lost werd door zyn landgenoten. Toen dan klonken de eerste mama mia's. Pansino vocht, maar hij kon niet meer. Zyn twee vrienden keken om verbleekten. Ze moesten afrem men, terwyi de Russen als een krach tige eenheid verder stoomden. Het gebeurd. Huilend moest Pansi no door coach Costa worden opge vangen. De anderen zwegen somber, maar keken vernietigend. Intussen was het feest by de Rus sen. Feest by Mostovin, Laktic en Ko- luoerv, de oude rotten die ook in San Sebastian wereldkampioen werden en nu de nieuweling Bikov met zich meevoerden naar het erepodium. Bus- traan keek vergenoegd. Alleen Kolu- cev had het nog niet aangedurfd op zyn nieuwe Nederlandse fiets te stap pen. Hy had de Italianen mee helpen verslaan op een Italiaanse fiets. De Russen vertrekken morgen met 22 Nederlandse baan-frames naar Rus land. Een aardig stukje export dus. De Westduitsers, vorig jaar tweede, werden nu derde. Het onderzoek op het gebruik van doping tydens de wereldkampioen schappen heeft opnieuw positieve resultaten opgeleverd. Van de ren ners die zaterdag en zondag onder zocht werden, bleken de profs He- berle (Zwits.) en Baensqh (Austr.), die op de sprint uitkwamen, en de Franse achtervolger Grosskost sti mulerende middelen te hebben ge bruikt. Ook bij de Tsjechische ama teur achtervolger Purzla werd het gebruik van doping geconstateerd. De profs Heberle, Baensch en Grosskost werden gestraft met een boete van 2000 francs, terwyi Purz la voor drie maanden werd ge schorst. De aangetroffen stimulantia wa ren Ephidrine en Norephedrine. De leider van de Tsjechische ploeg, dr Karl Boehm, verklaarde na het bekend worden van de schorsing van Milan Purzla dit jaar tweede in het nationale achtervolgingskam pioenschap achter Daler dat de straf terecht was opgelegd. Hij zei voorts dat Purzla niet alleen de Tsjechische ploeg schade had toege bracht, maar ook geheel Tsjecho Slowakije... Joop Zoetemelk wint in België In het Belgische plaatsje Schelle- belle namen de Swift-dames Erna Meskers en Riet Heemskerk deel aan een wielerwedstryd. De uitslag van deze 56 km lange koers luidt: 1. Louise Smits in 1 uur en 31 min. 2. Christine Goemine 3. Francine j Verlot; 10. Riet Heemskerk; 12. Erna Meskers; 14. Ciska Hage. Na een paar dagen rust verscheen ook Joop Zoetemelk weer aan de start in Comblain au Pont. Hy was de snelste op het 110 km lange par cours in 2 uur en 32 min. Verdere uitslag: 2. John Schepers; 3. Huib Franay op 12 sec; 4. Michel Renard; j 5. Cor Baars. Bij wereldkampioenschappen wordt enorm veel gekust. Hier ontvangt wereldkampioen Sercu de beloning van zijn blonde echt genote. (Van onze speciale verslaggever) Amsterdam, dinsdagavond Op het middenterrein bij het rennerskwartier staat een man in een grijs pak. Een man met een „klak" op het hoofd. Een man met fonkelende ogen. Eerst 'n gewone figuur, die zoals zo velen op dat middenterrein, samen met de 30.000 toeschouwers in het stadion, gebiologeerd toe kijken naar de traag over de baan rijdende sprinters Sercu en Beghetto. Elkaar beloerende renners. Er wordt aangezet. Het is de laatste ronde van de fina le. De man met de klak krygt vurige ogen. Hij grijpt het afzethek vast. als wil hij het tot moes knypen met zyn grote bonkige knuisten. De Belg en de Italiaan komen hoog in de bocht. Een Italiaan langs de kant loopt naar de betonrand. De man met de pet beent met grote gevaarlyke stappen naar hem toe. Hy pakt het verschrik te Italiaantje in de kraag van het trainingspak. .Maakt dat ge weg komt", roept de man. Hy gaat terug naar zyn hek. Hy pakt het, laat het los. Sercu en Beghetto zyn voor de marathontribune. Beghetto begint op tempo te komen. De man met de klak kromt de schouders, zyn ogen flikkeren nu, de handen klauwen in een onzichtbaar stuur. Hy draait de bocht door met Sercu, die een volle lengte achter ligt op de Italiaanse kampioen. De man kreunt en buigt zich nog dieper. Naast hem schreeu wen ze. „Hy haalt het". Sercu komt naast Beghetto, hy raakt met 10 cm verschil vóór de Italiaan over de eindstreep. De man met de klak zwaait nog eens woedend de vuist naar het Italiaantje langs de kant en barst dan uit in tranen. Hy omhelst iedereen in zyn buurt. Die man met de klak is Bertrand Sercu, vader van j de nieuwe wereldkampioen sprint by de profs. Klarulestien De pastoor van het Franse dorpje lezegem, wellicht klandestien naar het middenterrein geslopen, de aal moezenier van de Belgische wieler bond, de schoonvader van Sercu, de verzorger, ze vallen elkaar allemaal om de hals. Patrick heeft zyn gram gehaald. Patrick Sercu had de nacht voor de finale niet geslapen. Hy had maar steeds gedacht aan zyn ge vecht met Maspes. Hy herinnerde zich de rit tegen Maspes enkele ja ren geleden in San Sebastian. Hij had de veelvuldige Italiaanse wereldkam pioen toen geklopt in de spurt. Maar Maspes was, zoals zyn coach Oscar Daemers later vertelde, in het wiel van Sercu gaan „sterven". Hy wrong zich tegen de Belg aan en viel zoals zondag de Italiaanse tandemrijders in de sprint tegen de Belgen vielen. Het was toen niet de schuld van Ser cu geweest. Maar hy werd gediskwa lificeerd. Hy had toen niet meer de kracht om terug te vechten. Hy zwoer bittere eden dat hy nooit, nooit meer zou sprinten. Ze zouden hem niet meer op de zomerbanen zien. Patrick Sercu overdacht dat alles. Hy was bang voor Maspes, de gesle pen vos die ondanks zyn 35 jaar toch nog een gevaarlyk man was Lan Sercu hield zich lang aan zyn eden. Maar deze zomer kwam hij toch op de baan, in Zürich. Hy reed er tegen Gaiardoni en Beghetto. Hy versloeg Beghetto, maar moest Gaiardoni, die zich moest plaatsen voor de wereld kampioenschappen, maar later toch niet mee kon doen omdat hy een on geluk kreeg, laten winnen. Patrick Sercu reed wel op de winterbanen. Hy herinnerde zich de elf zesdaag sen, de vele omniums en de 24-uurs ritten in deze laatste winter. Maar de pas 23 jaar geworden Belg had in zijn achterhoofd toch een wraakex- peditie tegen Maspes en al die andere Italianen. Wereldkampioen van de wegsprinters. Dat was het. Hy ging zich naugezet voorbereiden op het titelgevecht. Hy werd geen Belgisch sprintkampioen. Dat niet. Dat werd Debakker. Maar het deerde hem niet. Wereldkampioen moest hy worden. Vod overtuiging kwam hy naar Amsterdam en vond gemakkelyk zyn weg naar de halve finales. Een maal in een rit had hy de jury mee. Het was toen hy ook volgens de finishfoto precies gelyk finish te met de Japanner Ito. De jury ver klaarde Sercu tot winnaar, omdat het programma toch al zo was uitge lopen Scheef Op de laatste avond dan moest hy eerst Maspes overrompelen. Met de sluwe Oscar Daemers had hy het moment en de plaats precies uitge kiend waar hy zou demarreren. Nog voor het ingaan van de laatste ron de. Maspes had het stuur even scheef en weg was Sercu. De Ita liaan reed wat hy kon, maar hy kon de tempo-machine Sercu niet meer pakken. Maspes glimlachte toen nog: „Zo kan ik niet meer winnen, zo'n lange rit." In de tweede rit liet Sercu weer volgens plan Maspes in de waan dat hy verrast werd voor de laatste bocht, maar de Belg ging mooi mee en klopte hem royaal. Maspes geen wereldkampioen. De wraak was zoet. Antonio Maspes bleek een zeer slecht verliezer. Toen hy moest aantreden voor de rit om de derde en vierde plaats tegen zyn landgenoot Damiano, die kansloos door Beghetto was verslagen, liet hy het afweten. Hy zat wel op de baan, maar klaagde: ,Jk heb zo'n hoofd pijn gekregen van de inspanning te gen Sercu." Hy negeerde de laatste oproep van de speaker. Hy kwam niet. Damiano fietste luid toegejuicht alleen rond. Hy werd automatisch derde. Sercu ging zich nu prepareren op de finale tegen Beghetto. Dr. Mar- lier, de bondsarts. week niet van zyn zyde en duwde iedereen weg. Sercu mopperde: „niet roken". Hy ging naar beneden naar een stil hok. Hy sloot zich op, alleen. Daarna dan de finale. Hij zou wereldkampioen worden. Had hy niet zyn vrouw 's middags gebeld en gezegd: „Trek een schoon zwart kleedje aan voor het kampioenschap." Beghetto die de eerste rit uit twee de positie had verloren, trachtte de Belg in de beslissende rit tot aan het toppunt van zyn zenuwen te dryven Twee keer liet hy zich afschieten wegens een verkeerde surplace. Toen al begonnen de ogen van de man van de klak te schitteren van kwaadheid. En daarna dan kwamen de minuten die Sercu de wereldtitel zouden geven.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7