Turk doodde in woede C^Qcfenclci Klopjacht in Alpheus weiland had na twee uur succes Broer van gewonde valt dader aan WEER GROTE ORDER VOOR VEROLME Biafra wil een soort Benelux Gevechten belangrijk verminderd Vredesplan van Tito voor Midden-Oosten MET EEN ENKEL WOORD HAAGS AGENDJ PAGINA 1 LEIDSCFl DAGBLAD WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1067 Nauwelijks twee uur nadat een 33-jarige Turkse arbeider zijn ex-hospita, mevrouw A. Hoogeveen-Martens (40) in Alphen aan den Rijn mst vijf pistoolkogels had gedood, is de man gister middag in de weilanden van de polder Kerk en Zanen gegrepen, dankzij doortastend optreden van de Alphense politie en de rijkspolitie van het district Leiden. De Turk had na de moordpartij, waarbij de 22-jarige H. Strij- kert, kostganger van de familie Hoogeveen door een kogel levensgevaarlijk werd gewond, de vlucht genomen in de wei landen. Ten minste vijftig politiemannen, gewapend met pistolen en karabij nen en uitgerust met verrekijkers, legden een waterdicht kordon rond de polder, waaruit geen ontsnappen mogelijk was. Een vliegtuig van de rijkspolitie speurde de polder af, en ook van de P.T.T. toren zocht men met verrekijkers de omgeving af. De vluchtende- Turk kwam spoedig in het vizier en via de mobilofoons wer den de politiemannen op het spoor van de man gedirigeerd. Toen de Turk inzag dat vluchten niet meer baatte, gaf hij zich met de handen in de hoogte over. Het pistool waar mee hij zijn daad beging, had hy al leven tevoren weggeworpen. Incident Bij het overbrengen naar de cel van het Alphense politiebureau deed zich nog een incident voor: de broer van de levensgevaarlijk gewonde kostganger Strijkert vloog daar de Turk naar de keel. Politiemannen scheidden de vechtenden evenwel snel. De 22-jarige H. Strijkert is opge nomen in het ziekehuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn. Gistermiddag is direct operatief de kogel uit zijn lichaam verwijderd. De kogel was even boven zijn buik binnengedron gen en had een long beschadigd. De toestand van de man was vanoch tend nog levensgevaarlijk. Gisteravond heeft de Turk, ge trouwd en vader van vier kinderen, na een a anvankelijke ontkenning toegegeven de schoten te hebben ge lost. Als reden voor zijn daad gaf hü op boos te zijn geworden op kostganger Strijkert en mevrouw Hoogeveen. De Turk was een half jaar bij het gezin Hoogeveen in de kost geweest. Het slachtoffer Antonia Hoogeveen werd vaak door de Turk lastiggeval len en ook zelfs mishandeld. De po litie moest de man enkele weken ge leden uit het huis werken, omdat de Turk goedschiks niet wilde. Hij kwam daarna in de kost bij een ge zin dat schuin tegenover de woning van de familie Hoogeveen woont. Ook toen zou hij mevr. Hoogeveen dik wijls hebben lastig gevallen. De Turk zou ook een wrok koesteren ttgen kostganger Strijkert, die wel bij de familie Hoogeveen mocht blij ven wonen. Later is de Turk in een ander deel van Alphen in de kost gegaan. Briefje Dit voorspel leidde gistermiddag om half één tot het drama dat zich af speelde in de smalle gang en de kei ken van de woning, Grijpenstein- straat 35. 's Ochtends had hij eerst enkele uren gezeten in de koffietent van Versluis aan de Prins Bemhard- laan. Vandaar begaf hij zich te voet naar de enkele honderden meters verder gelegen woning van de familie Hoogeveen. Op zijn bellen werd de voordeur door zijn vroegere hospita openge daan. Er ontstond aan de deur een woordenwisseling, omdat mevrouw Hoogeveen de man niet wenste bin nen te laten. De Turk is toen ach terom via de Hugo de Grootstraat het achterpad opgelopen en naar de achterdeur van de woning gegaan. De buurvrouw, mevrouw A. van He- mert-Blaauw, die zeer goed bekend was met de omstandigheden waarom de Turk maanden geleden het huis was uitgezet, wees de ogenschijnlijk rustige Turk er op. dat hij hier niet mocht komen en dat hij weg moest gaan. De Turk vertelde dat hij niet kwam om te vechten, maar om een briefje te halen. Dit briefje zou bin nen moeten zijn. Kostganger Kostganger Strijkert. die juist was thuisgekomen, hoorde de Turk, kwam naar buiten op het kleine bin nenplaatsje achter het huis en gaf te kennen het briefje wel even te zullen gaan halen. De Turk liep ech ter direct achter hem aan naar bin nen. Toen loste hij de eerste scho ten met zijn 9 mm pistool. Kostgan ger Strijkert werd getroffen, maar hij zag nog kans naar buiten te ren nen, over een anderhalf meter hoog hekje te klauteren, bij de buren naar binnen te gaan en daar de zolder op te vluchten. Daar zake hij hevig bloedend in elkaar. Inmiddels had de Turk mevrouw Hoogeveen in het gangetje tussen de keuken en de voorkamer ontmoet. De in woede ontstoken Turk vuurde vijf schoten op de vrouw af. Zij wist nog enkele meters naar buiten te strom pelen en zakte tegen het hekje ineen. Hier stierf zij enkele seconden later. De Turk sprong over haar heen naar de poort, vuurde nog tweemaal op de vrouw en vluchtte met zijn pis tool in de hand. Een vrouw, die enkele huizen ver der woont en op het lawaai naar bui ten was gekomen, werd nog door de Turk bedreigd. In de Hugo de Groot straat stak de man zijn wapen in de zak en vluchtte naar de polder Kerk en Zanen. waar de politie de man in de kraag greep. De pijl geeft de plaats aan waar mevr. Hoogeveen dood werd gevonden nadat zij door vijf ko gels was getroffen. De vluchtende Turk bedreigde ook nog andere personen, maar hij schoot niet (Foto Leidsch Dagblad) Scheepsbouwer Verolme heeft op nieuw een grote order verworven: de bouw van twee visfabriekschepen voor Noordkoreaanse rekening. On langs kreeg Verolme opdracht voor de bouw van twee mammoettankers (240-000 ton) voor de Esso en het schijnt vrijwel zeker te zijn, dat het concern nog een derde mammoet tanker voor dezelfde oliemaatschap pij construeert. In verband met de omvang van de orderportefeuille moet het perso neelsbestand van Verolme, met on geveer tweeduizend man worden uit gebreid. De diepvriesvisserij-moedersche pen worden op de werven in Heus- den en Alblasserdam gebouwd. Ver olme heeft er ervaring mee. Drie jaar geleden bouwde hij in Alblasser dam ook een visfabriekschip voor Noord-Kocrea. Jaarlijks vangt de Noordkoreaanse vissersvloot meer dan een miljoen ton vis. De visfabriekschepen ver werken op zee de vis, die vissers schepen hebben gevangen. DONDERDAG 31/8 Haagweg 90: Openbare Bahal-ge- spreksavond, 8 uur nam. VRIJDAG 1/9 Café Eigenzorg (Stationsweg) Le denvergadering Coöp. Ver. voor Uit vaartverzorging 8 uur nam. Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- Konlngskerk: Receptie ambtsjubl- eum ds L. Kievit. 7.30—9 uur nam. ZATERDAG Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Ex- ursie naar Oostvoorne Vertrek Station ADVERTENTIE KROMMENIE VINYL Bruggen. 7.30 v Steenschuur Diender 10.! ping. 7 i MAANDAG Stadhuis Gemeenteraad 7.30 i BIOSCOPEN 9.15 Studio „Dokter, wat doe Je nou?' 14 J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 V 2.30. 4.45. 7 en 9.15 u. Trianon „The sound of Zor.c Pistool De verslagenheid onder de buurt bewoners is groot. Temeer daar naar tal van omwonenden vertelden verscheidene keren bij de politie is geklaagd over het optreden van de Turk. Deze had reeds weken geleden aan ieder die het horen wilde verteld dat hij een pistool in Duitsland zou gaan kopen om daarmee eerst Strij kert, vervolgens mevrouw Hoogeveen en daarna ook haar man te zullen doodschieten. Vooral ook op de laat ste was hij gebeten, omdat deze hem door de politie uit zijn huis had la ten zetten. Nadien verbleef de- werk loze Turk (hij was bij twee bedrij ven, Spanbeton in Alphen en fa. Uit- tewaal in Ter Aar, ontslagen) bij een neef van de vermoorde vrouw. In de buurt was bekend dat de Turk mevrouw Hoogeveen meerma len ernstig had mishandeld, waar over de vrouw nogal eens klaagde.. Ook had de Turk zijn ex-hospita aangeraden van haar man te schei den en met hem te trouwen. Hij wilde dat zij haar man en 13-jarig doch tertje in de steek zou laten om er met hem van door te gaan. Dit wei gerde mevrouw Hoogeveen. Zij was doodsbang voor de Turk die haar en haar gezin e kele malen met een stiletto bedreigd zou hebben. Deze stiletto is door de politie afgenomen. Ook in zijn laatste kosthuis dreig de de Turk ledereen te zullen ver- hoogte gebracht. De 22-jarige H. Strijkert vluchtte hevig bloedend, nadat hij door een kogel in zijn boven buik roas getroffen, over dit hekje naar zijn buurvrouw, mevr. Van Hemert. Het levensgevaar is nog niet geweken. (Foto Leidsch Dagblad) moorden, die hem en mevrouw Hoo geveen in de weg zou staan. Inspecteur N. G. Groothuiise ver klaarde dat de politie ondanks her haalde klachten over het optreden van de Turk geen beschermende maatregelen voor het gezin Hooge veen had genomen, omdat dit een voudig niet mogelijk was. „Men kan toch niet iedereen, die iemand dreigt te zullen doden gaan opsluiten", al dus de inspecteur. „Dan had ik nog wel 25 manschappen meer nodig". Voorgevoel Nog op de dag van de moord had mevrouw Hoogeveen tegenover buur vrouw Van Hemert.-Blaauw onge rust gezegd, dat zij een voorgevoel had, dat er die dag iets zou gebeu- De man van het slachtoffer, chauf feur van beroep, is gistermiddag van zijn werk gehaald en door burge meester Z. Bruins Slot op diens ka- het droeve gebeuren op de De Joego-Slavische minister van Buitenlandse Zaken Nikzic vertrekt vandaag naar Washington om een persoonlijke boodschap van president Tito te overhandigen aan president Johnson. Dit is uit betrouwbare bron meegedeeld. De boodschap gaat over de crisis in het Midden-Oosten. Popowitsj, oud-minister van Bui tenlandse Zaken en nu lid van de federatie, is dinsdag in Parijs aan gekomen met een persoonlijke bood schap van Tito voor president De Gaulle, naar verluidt eveneens met een Joego-Slavisch plan voor het Midden-Oosten. Tito zou het plan hebben opgesteld na zyn bezoeken aan Egypte, Syrië en Irak. persoqonlijke boodschap worden inge licht over het plan, maar via diplo matieke kanalen. Het opstandige Biafra heeft aan de federale regering in Lagos ge vraagd een gezamenlijke autoriteit voor de strijdkrachten in te stellen voorts samenwerking op acht be langrijke gebieden voorgesteld. Het was ongetwijfeld de krachtigste op roep tot onderhandelingen die Biafra sinds het uitbreken van de oorlog acht weken geleden heeft gedaan. Volgens Radio-Benin, in het mid den-westen van Nigerië, heeft de re gering van gouverneur Ojoekwoe gis teren een witboek uitgegeven als on derdeel van een vredescampagne, die intensiever is geworden nadat be kend was gemaakt dat de regering In Lagos Migstraaljagers van de Sowjet-Unle had aangekocht. In de verklaring van Radio-Benin wordt niet gewaagd van voorwaarden die Biafra gesteld zou hebben ter garan tie van zyn souvereiniteit. Vandaag ging het opstandige Biafra de vierde maand in van zijn bestaan. erking die in het wit boek wordt voorgesteld bestrijkt het spoorwegverkeer, de koopvaardij en de binnenscheepvaart, het luchtver keer, de posterijen, de meteorologi sche en wetenschappelijke onderzoe kingen en projecten. Via Ghana hebben Lagos en Biafra onlangs contact gehad over het slui ten van een voor beide partijen aan vaardbare vrede. Ondanks de aankoop van de Migs en de oproep tot verhoging van de oorlogsspanningen, die generaal-ma- joor Gowon twee weken geleden tot het Nigeriaanse leger richtte, is de gevechtsactiviteit in Nigerië aanmer kelijk minder geworden en wordt er eigenlijk alleen nog rond Ore in west- Nigerië strijd van enige omvang ge meld. Volgens een radiouitzending uit Enoegoe, heeft Ojoekwoe op een pers conferentie verklaard dat Biafra, in dien er wijziging in de beleidslijn van Nigerië komt, bereid is een soort Be- nelux-associatievorm te aanvaarden waarbij de samenstellende delen hun souvereiniteit behouden. De federale regerng heeft inmid dels laten weten dat over de souve reiniteit van Nigerië niet onderhan deld kan worden en dat Biafra terug dient te keren in de federatie. Een woordvoerder van de regering heeft echter aangeboden dat de voorname lijk door Ibo-stammen bewoonde de len van Biafra wellicht zouden kun nen worden samengevoegd met Ibo- gebieden in het midden westen, die op 8 augustus door Biafraanse troe pen zjjn bezet. BINNENLAND Binnenvaartuig gezonken Rond zes uur gisteravond is op het IJ ten westen van het Stenen Hoofd in Am sterdam het binnenvaartuig „Goede Verwachting" gezonken. Het scheep je schepte water door golfslag van een passerende boot. Het schip kwam niet in de vaargeul terecht en er heb- Joego-Slavische diplomaten werken hen zich bij dit ongeluk geen per- ..Ti een nieuwe ontweri)- soonlijke ongelukken voorgedaan. De inmiddels aan een nieuwe ontwerp bestond pakken papier, die op het IJ kwamen rond te drijven. resolutie om voor te leggen aan de Algemene Vergadering van de Ver. Naties. Men zou trachten een resolu tie te creëren, die een tweederde meerderheid kan krijgen. Er zou een eis tot het terugtrekken van Israël uit de bezette gebieden in verwerkt zijn en een indirecte erkenning van het bestaan van Israël door de Ara bische landen. Engeland en de Sowjet-Unie zul len volgens de zegslieden niet in een Nieuw incident in Hongkong Steekpartij De Groninger politie heeft een 30-jarige Groninger gear resteerd en ingesloten, verdacht van poging tot doodslag c.q. zware mis handeling. Hij had tijdens een ruzie de 23-jarige monteur A. Schrik uit Musselkanaal met een mes in de buik gestoken. Het slachtoffer is opgeno men in het Academisch ziekenhuis, waar hij onmiddellijk werd geope reerd. Inbraak bij V. en D. Leeuwarden Naar pas nu is bekendgemaakt, is in het afgelopen weekeinde ingebro ken in het warenhuis van Vroom en Dreesmann in Leeuwarden. Bij de af deling heren- en dameshorloges wer den 236 armbandhorloges ter waar de van 15.500,— gestolen, terwijl uit de afdeling damessierraden voor een bedrag van ongeveer ƒ400 aan arm banden en ringen werd ontvreemd. De politie van Hongkong heeft gis teravond 't vuur geopend op n groep Peking-gezinde demonstranten bij 't vliegveld Kai Tak en één man ge dood. Volgens een woordvoerder be- Voor Vietnamese kinderen In gon de politie te schieten toen een minder dan twee maanden heeft het brandende fakkel naar haar wercl Rodp Kruis 150.000 bijeengebracht gegooid. Ook was een bom gegooid. ten bate van kinderen in Vietnam, waardoor echter geen slachtoffers Het geld zal worden besteed aan pro- vielen. Er werden drie arrestaties thesen en aan <=teun aan kh-Hertehui- een aanvraag hadden ingediend. Het bedrag is vandaag in Den Haag door de Journaliste mevrouw Racké aan geboden aan jhr. G. Kraijenhoff, voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, en aan de heer A. van Emden, directeur-generaal van het Rode Kruis. Goedkoop reizen militairen De Nederlandse Spoorwegen zijn kortge leden een onderzoek begonnen om na te gaan in hoeverre het verlenen van 50 procent reductie aan voor eigen rekening reizende militairen nu nog commercieel verantwoord is. In af wachting van de resultaten van dit onderzoek wensen de Spoorwegen zich te onthouden van commentaar op het oordeel van de Federatieve Spoorwegvakvereniging, dat de post reductie militairen thuishoort op de begroting van het ministerie van De fensie. BUITENLAND Eeuwige vlam gedoofd Bij een wolkbreuk is dit weekeinde de eeuwi ge vlam op het graf van president John F. Kennedy gedoofd, terwijl de elektrische apparatuur onderliep die de vlam brandend houdt. De vlam werd met de hand weer aangestoken. Twee van de permanente stenen op het graf moesten worden verwijderd om de transformator te repareren. Opruiers veroordeeld In Hong kong zijn drie journalisten van het linkse blad „Afternoon News" tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van opruiing en het verspreiden van valse berichten. Bo vendien moeten het blad en de uit- verricht. in Zuid-Vietnam, die hiervoor gever elk een boete van 12.000 Hong- Heath valt uit tegen „wanhopige" premier Wilson Het besluit van premier Wilson zelf de leiding over de Britse econo mie op zich te nemen komt voort uit een visie welke te vergelijkén is met de hallucinaties door het gebruik van LSD, aldus verklaarde gisteren de leider va nde conservatieve oppo sitie in het Britse Lagerhuis, Heath. „Het is de beslissing van een wan hopig man, die hoopt zo de mensen te laten geloven, dat alles goed gaat", aldus Heath die sprak van „de jong ste waanvoorstelling in de LDS- wereld van Labour". Tot zover Heath. Volgens gezaghebbende zegslieden heeft Wilson de volgende maat regelen in de zin om te komen tot een nieuwe, maar beheerste expan sie: een nationale campagne om de produktiviteit op te voeren in alle sectoren een algemene campagne ter be strijding van de werkloosheid, die nu tot bijna 600.000 man is gestegen, het hoogste peil sinds 1950; hernieuwde inspanningen om on nodige invoer tegen te gaan en de export te vergroten. Het al of niet slagen van Wilson in zijn pogingen het land uit de economische moeilijkheden te halen in de komende twaalf of achttien maanden, zal waarschijnlijk beslis send zijn voor zijn eigen politieke toekomst. Als hij het land solvent weet te maken en de werkloosheid weet terug te dringen, kan hij zich met meer vertrouwen in 1970 of 1971 voor een nieuwe ambtstermijn kan didaat stellen. Als hij faalt, zullen de woorden van zijn partijgenoot Edelman waarschijnlijk profetisch blijken. Dit Lagerhuislid schreef gis teren in een krantenartikel: „Maak wat voort, Harold, anders ben je er geweest". kong-dollar betalen Het bewuste blad mag een half jaar niet verschijnen. De drie journalisten hebben beroep aangetekend Grootste oliebron Naar het offi ciële Libische persagentschap mede deelt heeft de Occidental Petroleum Corporation in een van haar conses- sies in Libië de grootste oliebron ter wereld ontdekt. De bron levert per dag ruim 53.000 barrels (één barrel is 159 liter)In Libië zijn ongeveer vijf tig oliebronnen die elk ongeveer 9000 barrels per dag opbrengen. In Perzië bijvoorbeeld geven de bronnen ge middeld ongeveer 20.000 barrels per Droogte in China Radio-Sjang- hai heeft gisteren gemeld dat de landbouwgebieden rond Sjanghai be dreigd worden door een ernstige droogte. De autoriteiten van de stad hebben op een spoedbij eenkomst maatregelen getroffen om de situatie het hoofd te kunnen bieden. Zwaardwalvis gedood Met een geweerschot is gistermiddag een de gemaakt aan het leven van zwaardwalvis, die eerder op 't strand van het Duitse Noordzee-eiland Bor- kum terecht was gekomen, maar weer was „vlotgesleept". Toen het dier telkens weer probeerde op de kust te komen, werd van de autori teiten van Hannover toestemming gevraagd de walvis te doden. Over het lijk bestaat verschil van mening tus sen het bestuur van Borkum, dat het dier wil laten prepareren voor het eilandmuseum, en de regering van de deelstaat Nedersaksen, dat het stof felijk overschot wil bestemmen voor het instituut-Senckenberg in Wil helmshaven. Het 5% meter lange dier, dat na het genadeschot in de golven verdween, was echter gister avond nog niet gevonden. ).15 u. Zond. 2.30. 4.1 7 en 9.15 u. Camera „Gambit", 2.30. 4.45, en 9.15 u. 14 J. Wassenaar, Astra bruk) 14 J. vrijdag 8.15 u. „De man met ae wasse den", zond. 7 en 9.15 uur 18 J. cula", zondagmiddag 2.30 u. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling K« Legermuseum (Pesthul6laan)N ltzonderlng van zaterdag van 10-4 (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk", Molenmuseum opend dinsdag t/m zaterdag 10 oktober) Rijksmuseum onstellln Kyosai. Volkenkunl Tentoonstelling van Japanse prent Dagelijks 10—17 's Zondags 13-17 Rijksmuseum voor Volkenkund (Steenstraat 1): dag. 10-7 dags 13-17 uur. Rijksmuseum natuurwete zond. 1-4 AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN. Geopend voor spoedeisende gevallt Apotheek Reijst, 20136. Apotheek ug te Leii schoten zijn de gehele week geopend WOENSDAG 30 AUGUSTUS Kurzaal, 20.15 uur: De Kongo groep „Petlts Chanteurs-Danseurs Kenge". Oude kerk, 20.00 uur: Ben Fey, gel. Openluchttheater Zuiderpark, H uur: Batman, Robin en de Raa Poppentheater Frank Kooman, uur: „Sophonljnus, het wijze konl Sluiting zitting Staten-Generaal Minister Beernink van Binnenlai se Zaken zal zaterdag 16 septem de zittingsperiode van de Staten- neraal sluiten. De korte plechtigheid heeft pis in het gebouw van de Eerste Kai aan het Haagse Binnenhof, dan de beide Kamers der Staten-I neraal ln gezamenlijke zitting bi) zijn. Afzetting en erewacht zullen gens de traditie worden gevo: door afdelingen van de Rijkspol! Voorts zal de plechtigheid, die drie uur begint, worden opgeluisl door de Rijkspolitiekapel onder ding van kapitein H. C. Hoogervc De sluitingsplechtigheid wordt woonlijk kort voor de derde dim in september, Prinsjesdag, den. Het is voor minister Been de eerste keer dat hij het parlen taire jaar afsluit. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam De.i Helder Ypenburg Twente Eindhoven mist Zuid-Limburg licht bew, S SÖ 21 15 20 11 19 15 mist 24 11 mist 22 11 24 11 Stockholm Oslo Kopenhagen Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Fraiiikfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome onbew. 20 14 zw. bew. 18 9 zw. bew. 21 10 mist 24 11 onbew. 12 zw. bew. 25 10 mist 23 15 geh. bew. 26 16 mist 24 10 licht bew. 23 11

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2