LEIDSCH DAGBLAD Chinese rel in Londen Komplot tegen Nasser ontdekt Ook radicalen zullen kabinet blijven steunen ■I iS£f JAMIN! Gevechten met politie en burgerij Schietende Turk (33) gegrepen Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 No. 31368 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling!, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeideD - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Chinezen, behorende tot de legatie van Peking in Londen heb- ;n gisteren twee keer achter elkaar een enorme rel veroor zaakt. Ze raakten in gevecht met burgerij en politie, waarbij harde klappen zijn gevallen en verscheidene personen gewond eerden. In een scherpe verklaring heeft de Britse regering de Chinese diplomaten gehekeld, hun verwijtend, dat zij Britse burgers en politiemannen hebben aangevallen en opzettelijk in cidenten hebben veroorzaakt om de actie van Chinezen tegen Britse vertegenwoordigers in Peking te rechtvaardigen. Communistisch-China heeft als represaille de Britten in «China verboden zonder toestemming het land te verlaten, een zelfde maatregel als eerder door de Britten was genomen ten aanzien van de in Engeland vertoevende Chinezen. Scherp Brits protest Het eerste incident voor de Chi- lese lega/tie ontstond des morgens agen half twaalf, nadat een voor ganger een .rood boekje" met de Va 2 uur in Upliense polder Na een klopjacht van ongeveer ree uur is gistermiddag de 33-jarige urg, die gistermiddag omstreeks alf een zyn vroegere hospita, mevr. Hooge veen—Martens, met vyï stoolschot en om het leven bracht haar kostganger, de 22-jarige H. trijkert, levensgevaarlijk verwondde, de polder Kerk en Zanen gegre- Na aanvankelijk te hebben ont- »nd dat hij de schoten had gelost rklaarde de Turk later dat hij in oede had gehandeld. Hij was name- k met behulp van de politie het ais uitgezet omdat hij mevrouw oogeveen had bedreigd en omdat haar gezin niet voor hem in de eek wilde laten. Later bleek dat Tink is getrouwd en vier kinde in heeft. In het Alphense politiebureau deed ch ook nog een incident voor. Een oer van de zwaargewonde H. Stry- rt wilde de schietgrage gast- beider te lijf gaan. Door tussen wist van de politie werd hier eteen een einde aan gemaakt. Niet ver van de plaats van zijn restatie heeft de dader vanochtend nstreeks kwart over negen de plek het weiland aangewezen, waar hij t pistool had weggestopt. Het oordwapen bleek onder enkele aszoden te liggen. De politie was ligszins verbaasd, dat de Turkse istarbedder in het mistige weer de bats zo goed wist aan te duiden. Inmiddels arriveerde om half tien A. W. Rosingh, officier van istltie bij de Haagse rechtbank, in Iphen. Hij was vergezeld van dr. Dortman, patholoog van het ge- chtelijk geneeskundig laborato- im in Den Haag, die sectie heeft rricht op het stoffelijk overschot n de vermoorde mevr. Hoogeveen. De dader zal vermoedelijk morgen lar Den Haag worden overgebracht. Voor eén uitvoerig verslag zie igina 2. WEERBERICHT Dezelfde temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond: Half tot zwaar bewolkt en geen gen van betekenis. Overwegend atige zuidwestelijke wind. Weinig randering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur). STRANDVERWACHTING Een warmtefrontje geeft morgen is meer bewolking, maar het blijft erwegend droog weer. Matige zuid ssten wind. Temperaturen van 19 t 20 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: matig strandweer, ter opnieuw opklaringen. Toch nog abiel. 31 AUGUSTUS Zon op: 5.49 uur; onder: 19.31 uur. Maan op: u.; onder: 18.09 u. Hoogwater te Katwijk te 11.45 uur. Laagwater te 6.58 en 19.38 uur. gedachten van Mao Tse-toeng, dat een jongeman van de legatie had gekregen, op de grond gesmeten uit woede tegen wat zich enige dagen tevoren in Peking had afgespeeld. Hierop rende een twintigtal Chine zen uit het legatiegebouw naar bui ten, waarna een handgemeen met de daar verzamelde menigte ontstond, Toen de politie tussenbeide kwam, werd een der agenten onderste bo ven gelopen, een tweede werd tegen de grond gesmeten en een derde werd op zijn hand getrapt. De politie slaagde er eindelijk in de Chinezen van de rest van de me nigte te scheiden en de diplomaten te helpen bij de terugkeer naar de legatie. Een van de Chinezen, die een bloedneus had opgelopen, werd later door zijn collega's aan het publiek getoond, waarbij scheldwoorden als „Engelse fascisten" werden gernc. Kantoormeisjes hingen de Brit: vlag uit het gebouw tegenover de Chinese legatie. De Chinezen rea- Schroder maakte ongelukkige val De Westduitse minister van Defen sie, dr. Schroder, is dinsdag door een ongelukkige val ernstig gewond ge raakt in zyn vakantiehuis op het Noordzee-eiland Sylt. De minister was uitgegleden over de schil van een stuk fruit en liep ernstige hoofd wonden op. Na aanvankelijk opge nomen te zijn geweest in het enige ziekenhuis op het eiland, werd Schroder gisteravond met een speci aal vliegtuig naar een ziekenhuis in Hamburg overgebracht op advies van prof. Janzen, hoofd van de neurolo gische kliniek van de universiteit van de Hanzestad. Onrust in Cliina In de industriestad Woesji in de Chinese provincie Kiangsoe is vol gens een bericht uit nationalistisch- Chinese bron zondag hevig gevoch ten. Honderden aanhangers van Mao zouden gevangen zyn gezet. Radio Peking heeft meegedeeld, dat pro-Maogezinden een rebellie in Lantsjo in centraal China hebben neergeslagen. Het Japanse persbu reau Kyodo meldt, dat premier Tsjoe En-lai een eis van Mao-gezin- de revolutionairen om de minister van Buitenlandse Zaken Tsjen-ji af te zetten, heeft afgewezen. Politie en brandweer hebben zich voorbereid op de doop van Prins Willem-Alexander, welke \aterdag zal plaatshebben. De Grote Kerk is al enkele dagen on der controle van de politie, die dag en nacht langs het gebouw surveilleert. De brandweer be perkt zich tot technische controle en preventieve maatregelen. geerden hierop met het draperen van de Chinese vlag uit de ramen van de legatie. Het tweede incident vond vlak voor 1 uur. De politie de een politiewagen voor de garage van het legatiegebouw van de Chine zen. Ongeveer dertig Chinezen stormden naar buiten en gaven de politie het „bevel" om de auto te verwijderen. De politiemannen pro beerden de Chinezen te kalmeren en zeiden de auto te zullen wegryden, Toen riepen de Chinezen dat de au to moest blijven staan. Ze wierpen zich daarna op de auto, waarin zich de agenten bevonden, en rukten de antenne er af, terwyl zij het dak van de auto beukten. Knuppels en bijlen Na een woordenwisseling, kwamen nog meer Chinezen uit het legatie gebouw, gewapend met ijzeren sta ven. honkbalknuppels en bijlen. Een van hen had zelfs een revolver bij zich. Zij smeten flessen en deksels van vuilnisbakken naar de agenten, die hun Chinese aanvallers met de gummiknuppel terugdreven. Tijdens de schermutseling wierp een vrouw bloempotten uit het raam naar de vechtende Chinezen. Een politieagent had een bloeden de hoofdwonde gekregen, terwyl een vrouwelijke politic-agent een der aanvallers met een perfecte judoworp tegen de grond werkte. Bij dit laat ste incident werden drie Chinezen gewond en naar een ziekenhuis ge bracht. Vijf andere Chinezen gingen te voet naar een ziekenhuis. Twee leden van de Chinese missie waren daar gisteravond nog met lichte ver wondingen. Ook een agent werd daar WEER INCIDENT MET BRITTEN IN PEKING De Britse zaakgelastigde in i I Peking, Hopson, heeft vandaag a I letterlijk zijn hoofd moeten bui- i I gen omdat een lid van de Rode I Garde hem aan zijn haar trok. I Een groep Rode Gardisten was i naar het blok woningen getogen, I waarin de Britten verblijven i sinds het platbranden van him I ambassadegebouw. Dit blok i wordt zwaar bewaakt door Chi- I nese militairen. De gardisten els- ten dat Hopson naar buiten zou l komen om een protest aan te horen tegen de gebeurtenissen I voor de Chinese legatie in Lon- I den van gisteren. Omringd door 1 I de andere leden van zijn missie, 1 vijf Chinese soldaten en «en 1 tiental andere buitenlandse di- I plomaten en correspondenten. hoorde Hopson het protest aan. 1 Aanvankelijk verliep alles zon- der geweldpleging, totdat een opgewonden Chinees Hopson te- gen zyn hoofd duwde en hem 1 aan zijn haar voorover trok, waarop de militairen ingrepen. 1 De Britten konden weer n binnen gaan en de Chinezen verwijderden zich. 1 Op borden van de betogers 1 stond „hang Wilson op", „weg 1 met het Britse imperialisme" en 1 „bloedschuld wordt met bloed 1 betaald". Er zijn bij de woning 1 van de zaakgelastigde nog meer 1 luidsprekers aangebracht, zodat een „geluidsoffensief" te ver- wachten is. behandeld. Een persfotograaf, die slagen op het hoofd had opgelopen van de Chinezen, had zodanige ver wondingen, dat acht hechtingen moesten worden aangebracht. Verbod De hoofdcommissaris van politie in Londen heeft een verbod uitge vaardigd tegen het zich ophouden in de buurt van de Chinese legatie en het demonstreren in die omge ving. Gisteravond nog stond een me nigte van duizend personen voor de legatie, die thans bewaakt wordt door een groot aantal politieman nen. Ook een tiental brandweerwa gens staat gereed om zo nodig in te grijpen. Na het eerste incident had de zaakgelastigde van China Sjen Ping zich naar het ministerie van Buiten landse Zaken begeven om er tegen te protesteren, dat de politie zijn personeel had „afgeranseld". De Britse functionaris, die hem te woord stond, vroeg de woedende Sjen of hy verwachtte, dat, na wat er in Peking gebeurd was, zijn pro test ernstig zou worden genomen. Het ministerie wees het protest van de hand en later volgde de in de aanhef vermelde scherpe verkla ring van de Britse regering, waarin werd gezegd, dat de betreurenswaar dige incidemten van deze dinsdag duiden op een opzettelijke uitlokking van geweld om op deze manier te proberen de voorvallen in Peking te rechtvaardigen Vijftig officieren in hechtenis In de Ver. Arabische Republiek (Egypte) heerst op 't ogenblik een dramatische situatie. Aan maarschalk Amar, voormalig bevelhebber van de strijdkrachten, die na de militaire ne derlaag van twee maanden geleden aan de d(jk werd gezet, is sinds de nacht van 25 op 26 augustus een be perking van bewegingsvrijheid opge legd". Dit meldt het Franse blad „Le Monde" in een bericht van zyn cor respondent in Khartoem, die daarin gewag maakt van een dreigende staatsgreep. Sinds enkele dagen vin den op grote schaal arrestaties en zuiveringen plaats. Volgens de correspondent heeft de Egyptische regering uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen met het oog op de afwezigheid van president Nasser, die in Khartoem de Arabische topconferentie bijwoont. Hy zegt, dat een vijftigtal officieren, onder wie de voormalige minister van oorlog Ba- drane, onlangs in hechtenis is geno men. Badrane werd tegelijk met maarschalk Amer de laan uitge stuurd. Achter slot en grendel zijn voorts gezet een voormalige bevel hebber van de commandotroepen en ex-directeur van de militaire gevan genissen, alsmede een viertal parle mentsleden, die ervan worden be schuldigd tegen de regering samen te zweren. In het huis van maarschalk Amer zou men een hoeveelheid lichte wapens en ondermijnende pamfletten hebben gevonden. Voorts is het hoofd van de inlich tingendienst, Moekhabarat, ontsla gen. Men beschuldigt zijn plaatsver vanger ervan bij een komplot betrok ken te zyn. Het Franse blad meldt voorts, dat president Nasser bereid is zo snel mogelijk vrede met Israël te sluiten in ver band met de gespannen toe stand in Egypte. Mochten de andere Arabi sche leiders op de gisteren be gonnen topconferentie in Khar toem zich tegen zijn voorne men verzetten, dan zou, aldus „Le Monde" hij er niet voor te rugschrikken alleen te pogen met Israël tot een akkoord te komen. Dit nummer bestaat alt 18 pagina's REGERING NIET OP DE WIP (Van onze parlementaire redactie) De zeven radicale KVP-ers ln de Tweede Kamer blijven met de frac tie van de KVP het kabinet De Jong steunen. Zy zullen geen apar te groep in de fractie vormen, maar zich bij de beoordeling van het re geringsbeleid zakelijk opstellen in dachtig de binding van de KVP met het regeringsprogramma. Dat is het resultaat van het overleg, dat de ka merfractie gisteren over de partijpo litieke situatie heeft gevoerd. De fractie had zich voor dat be raad teruggetrokken in de katho lieke volkshogeschool „Ons Erf" in Berg en Dal by Nymegen. Na afloop kon een tevreden fractieleider drs. W. K. N. Schmelzer melden, dat geen enkel lid van de fractie zyn visie op het gebied van de party- vernieuwing tot inzet zal maken van de standpuntbepaling in het parle ment. Drs. Schmelzer zei, dat de fractie unaniem van opvatting bleek dat het hier om onderscheiden antwoordelykheden gaat, waar by het landsbelang in het geding is. „Het land moet worden geregeerd", zei hy. „Het moet geen chaos wor den". Drs. J. M. Aarden, lid van het gis teren herkozen fractiebestuur e aanhanger van de radicalen, liet wt ten, dat zyn groep evenmin c chaos uit is. „Wy menen met ee afwykende houding in de fractie h< land geen dienst te bewyzenzi hy. „Dat zou onze actie onmogely maken". Drs. Aarden herinnerde er aan dat de radicalen hun doelein den niet willen bereiken door middel van een nieuwe party, maar juist binnen de KVP. Geen alternatief Drs. Schmelzer deelde mee, dat de fractie in zijn geheel nog volledig achter de loyaliteitsverklaring slaat, die hy op 9 april ten gunste van liet kabinet-De Jong heeft afgelegd. Reeds toen waren er KVP-ers die lie ver met de PvdA in zee waren ge gaan, maar desondanks het kabmet- De Jong hun steun niet onthielden. „Ook de radicalen weten, dat het land moet worden geregeerd", aldus drs. Schmelzer. „Door vergaande ei- ADVERTENTIE Voor goed aute onderhoud sen te stellen zouden zij de zaak van de party vernieuwing niet dienen om dat een alternatief in de verste ver te niet aanwezig is". De fractieleider van de KVP zei, dat buiten de zeven onderte kenaars van het radicale adres geen andere KVP-kamerleden tot de groep-Bogaers behoren. Zolang zich in t partypolitieke beeld geen struc turele veranderingen voordoen, die nieuwe verkiezingen noodzakelyk maken, verwacht hy voor het ka binet-De Jong geen moeilykhcden. „We hebben al heel wat stormen doorstaan" zei hy, „Waarom dan nu ook niet. Ook deze keer is weer ge bleken dat veel ons bindt, al moet ik toegeven dat het er niet eenvou diger op is geworden". Chinezen van de legatie in Londen schudden met hun vuis ten en riepen leuzen uit het „rode boekjevan Mao. Een Londense agent bewaarde onverstoorbaar zijn kalmte onder het hysterische geschreeuw. Wenen duldt geen provocatie van zijn buren Het Oostenrykse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft in ver band met het doodschieten van een Oostduitse vluchteling door Tsjechi sche grenswachten op zondag jj, da politie opdracht gegeven by de rech- terlyke macht een aanklacht wegens moord in te dienen. Volgens de Oos tenrykse lezing bevond de vluchte ling zich op Oostenrijks gebied toen by werd gedood. De Oostenrijkse vice-premier en minister van Han del, Bock, heeft inmiddels de Tsje- choslowaakse vertegenwoordiging in Wenen laten weten, dat hy niet naar de internationale jaarbeurs kan ko men. De Oostenrykse minister van Bui tenlandse Zaken, Tonele-Sorinj, ver klaarde later voor de radio in ver band met het incident dat Oostenrijk „niet bereid is provocatie van zijn buren te dulden". „Ik heb de indruk" aldus de minister, „dat de maat vol is en dat wy krachtige beslissingen moeten nemen". ADVERTENTIE (9uc/ eumo Uit het Leidsch Dagblad vau 2 Sept. 1867: Onder de vele personen, die bij het gastmaal der me talen-kruisridders te Alk maar een toast hebben Inge- steld, behoorde ook de 70-ja- rige marketenster, de wed Plettenberg, die van 1828 tot j 1858 bij het 7de regiment in- i fanterie heeft gediend. j Donderdag a.s. 5 Sept., des avonds te 8 uren, zal het be- 1 stuur der vereeniging ,Nut en genoegen" alhier, in de 1 lokalen dier vereeniging de 1 bekroningen uitreiken, door de Leidsche inzenders be haald op de lste algemeens werkmanstentoonstelling te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1