EC. en O. bruist weer van frisse ondernemingszin Baudelaire overleed 100 jaar geleden in Parijs opnieuw boeiend seizoen Talrijke cursussen, lezingen en films kunst Henri Georges Adam - 62 - overleden „een groot en goed mens Modern levensgevoel in vlammende poëzie J. HEBERS GERIDDERD lOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 LL1DSCH DAGBLAD ii K. en O. wijdt, naast attentie aan de kunstzinnige ontspan ing, vanzelfsprekend ook bijzonder veel aandacht aan de ont- 'ikkeling, het eigenlijke ..Volksuniversiteitswerk". Daartoe behoren de cursussen, de lezingen en de films. De cursussen betreffen in de eer plaats die in de verschillende ta- Zy worden gegeven volgens de troefde, klassieke methode, daar- ast zijn er echter ook die, welke angschikt worden onder het ..mo rn audio-visueel" onderwijs. Het ig jaar is met deze vernieuwing ier de naam „Voix et Images de ince" voor wat het Frans be- begonnen en het werd on adellijk een groot succes. Hierbij rdt een intensief gebruik gemaakt bandopnamen en dia's, huiswerk ken is daarbij overbodig. Eenzelf- experiment geldt dit jaar ook voor Engels en het Duits. In het alge- ra leert men de taal vlugger spre- dan volgens de klassieke metho- f is audio-visueel onderwas, het Frans, in Engels voorbe- ners door mej. A. J. v. d. Broek gebruikmaking van „ear-trai- luisteroefeningen, het scherp lemen van iets dat verteld wordt drills (het insijpen bepaalde zinspatronen en gram- ticale structuren), geluidsbanden Engelse stemmen, zulks aan de van het boek „English in a i form". Bij de cursus Engels voor orderden wordt ook gebruik ge- ikt van het boek „Conversation rcises in everyday English). Het voor beginners vindt plaats de hiervoor genoemde middelen wel aan de hand van het boek Utsche Sprachlehre für Auslan- evenals bij de cursus voor ge lerden. De lessen volgens de au- e„i visuele methode in het Duits en Frans worden gegeven door de r A. Pauwels en de dames S. Bod- Salmon en N. Spijker-Bouuaert. B ie volgens de klassieke methode drs. M. van der Meulen (een- xeJdige Engelse conversatie) en En- L. e conversatie voor gevorderden), röfrouw drs. C. Somaini-Becherer heer Carlo Cappella (Itali- mevr. drs. C. Somaini-Beche- (Spaans), mej. C. J. van Hoe- (Zweeds), mevr. A. Philippi- inSnpe (Russisch), dr. J. H. Croon Hn>. ju( gehouden cursus onder de titel li itieke partijvernieuwing in Ne- an and". Deze wordt gehouden in emverking met de Commissie het Studium Generale der suniversiteit in hpt Academiege- Docenten zijn oud minister Y. Scholtens, prof. dr. H. Daal- dr. P. J. Boukema, dr. P. laehr, oud-minister drs. P. W. M. en Mr. H. van Riel. andere cursussen zijn: „Uitzicht inzicht" (mevr. C. P. Heering- wman)„Ontwikkelingshulp" „De tem-pel van Hadrianus van Ephese": een foto van een der reisindrukken van J. Strijbos uit zijn lezing over Turkije. criticus Jan Blokker houdt eind ok tober een causerie over „De jonge Nederlandse film". 21 november speelt in de Groene Kerk het Pleyel- kwartier o.l.v. Willlem Noske, 28 de cember is er een kindermatinee door het kindercircus „Atleta" uit War- De heer J. Kalsbeek geeft een cur sus in boetseren en pottenbakken. Voorts noemen wy een cursus „Spaans voor toeristen", een lezing over een archeologisch onderwerp, een cyclus van drie lezingen door prof. Schulte Nordholt over Ameri ka. een marionettenopvoering en als besluit een cabaretavond. In overwe ging is nog een cursus voor moeders betreffende het bezighouden van jonge kinderen. Leiderdorp De afdeling Leiderdorp brengt op 9 september een boottocht door Zuid hollandse wateren, een cursus „Hoe den maken" door mej. M. C .Laman, een literaire lezng van Jan Wolkers (24 november), „Toneel uit verschil lende eeuwen", soloptoneel door Nel Kars (18 januari), een lezing met dia's over „Toeristische trips", een lezing getiteld „Verloving, huwelijk en kinderverzorging bij dieren" door dr. E.G. Jacobi, directeur van Artis (15 maart» en als klap op de vuurpyl in april een concert door het Jeugd Orkest Leiden o.l.v. Henk Briër. Men ziet: er is voor de duizenden K. en O. leden weer véél „Kunst, Ontspanning en Ontwikkeling" aan de winkel! Moge men profiteren van al het geen op zo veelzijdige wijze geboden wordt. De gelegenheid ertoe is waarlijk uniek. Het zeer verzogde maandblad van K. en O. verstrekt alle gewenste inlichtingen. Wiener Burgtheater naar ons land (Van onze correspondent). Het befaamde Wiener Burg theater maakt het a.s. seizoen twee toernee's door ons land, die beiden in Deventer zullen beginnen. Het gezelschap komt dinsdag 10 oktober naar De venter met de klucht „Der Zer- rissene" van Nestroy. In de hoofdrollen o.a. Herbert Pach- ler, Heinz Grohmann, Inge Ro senberg en Franz Mössmer. Het bekende „Liebelei" van Arthur Schnitzler gaat eveneens na Deventer een rondgang langs verschillende Ne derlandse schouwburgen beginnen. Op woensdag 27 maart is de Neder landse première met Christiane Hör- biger, Attila Hörbiger, Karlheinz Böhn e.a. Expositie „Engelse boekhanden" De Engelse ambassadeur in ons land, sir Peter Garran, heeft gister middag in Den Haag in het Museum van het boek, de tentoonstelling „En gelse boekbanden" geopend. Sir Pe ter sprak van een „zeer speciale, heel ongebruikelijke expositie", die „en kele zeer interessante dingen" laat De expositie, die t/m 30 september duurt, toont geheel met de hand ver vaardigde leren boekbanden, ontwor pen en uitgevoerd door een en de zelfde kunstenaar. Deze banden zijn het werk van de leden van ..The guild of contemporary bookbinders", in Londen. Hun ideaal is een mooie band te vervaardigen, die getuigt van crea tief vermogen en die tevens zo vak kundig is vervaardigd, dat hij func tioneel blijft. Aan de expositie is een historische achtergrond gegeven door toevoeging van een aantal Engelse banden uit het bezit van de Koninklijke Biblio theek, waarvan de oudste dateert uit het begin van de 16de eeuw. Reus onder de beeldhouwers (Van onze Brusselse correspondent) In Bretagne is overleden de beeldhouwer Henri Georges Adam (62). Gistermiddag is hij in Perros-Guirec voorlopig begraven, later zal hij in Parijs worden bijgezet. Adam was als beeldhouwer 'n man van groot formaat. Ook als graficus en als ontwerper van wandtapijten. Bij die laatste zijn er enkele die 6 bij 7 meter of, zoals het tapyt voor het cultureel centrum „De Beyerd" in Breda, 10 bij 2'2 of 4 meter groot zijn. Zijn sculpturen hebben een hoogte van 3 of 4 meter. Adams werk was verbijsterend veelzijdig, maar in stijl en opvatting van een grote een heid, lesultaat van een logische ontwikkeling, die van het wat barokke expressionisme tot een eigenlijk nog steeds wel barok spelen met vlakken en lynen is ge gaan. In 1965 heeft hy zijn meester werk gemaakt: een muur van 35 me ter lengte van een lyceum in Chantil- ly die zijn hoogtepunt vond in het blad, een drie meter hoog blok mar mer dat Adam op de splijtkant had versierd met geometrische figuren. Deze muur, staande in het water en er zich in weerspiegelend, is alsof een reus blokken marmer had gesta peld. Blokken die in de handen van die reus kleine steentjes zyn geweest met zorg gekozen, geslepen en ver- Adam was dan ook een reus onder de beeldhouwers van zijn tijd. Russische auteurs staan terecht In Moskou is vandaag een proces begonnen tegen 4 jonge Russische schrijvers, die in januari door de ge heime politie zyn gearresteerd en sindsdien door niemand meer zijn ge zien. Dit is meegedeeld door de Noor Gunnar Moen, voorzitter van het Noorse comité voor solidariteit met gevangengenomen Russische Intel lectuelen (Smog). Moen is uit Mos kou in Oslo aangekomen. Als namen gaf hy Aleksander Do- browalsky, Vadim Delone, Jewgeny Koestsjew en Vera Lasjkowa. Moen heeft met familieleden van hen ge sproken, die zeiden ook niet te weten waarom ze zijn gearresteerd. Hij achtte het echter mogelijk dat ze hebben meegewerkt aan het nu ver boden literaire blad Phoenix 66. Het blad is kort voor de arrestaties door de autoriteiten in beslag genomen. Er z\jn toen nog drie schrijvers ge arresteerd, volgens Moen Aleksander logie", een inventarisatie van wat er aan de gang is in geloof en kerk" wordt behandeld door prof. dr. G. J. Hoenderdaal en kapelaan drs. H. v. Breukelen O.S.C. Wij vestigen ook nog de aandacht op de navolgende creatieve en werk- cursussen: „Beeldende expressie in wandlappen" (M. Rutten), „Boetse ren" (Hessel de Boer), „Maak zelf originele cadeautjes" mevr. H. van Schouwenburg-Joosten), „Weven inet allerlei technieken" (o.l.v. mevr. B. v. d .Berg-Pedersen); „Ikebana" Japans bloemschikken (Mevr. H. H. C. Kienecker-Hondius van Herwer den), „Tekenen en aquarelleren" (Cor van Wanrooy). „Spreken in het openbaar" (P. A. L. Biesmans). „Praktische autotechniek voor begin ners" (J. v. Wijk), „Verhoogde ty- vaardigheid, veilig autorijden" (H. Stemmer), „Spel en spelomgeving van het heel jonge kind" (H. de Wijs) en „Bloemschikken (W. Buurman). In voorbereiding zijn nog cur sussen en lezingen over „Het Nabije Oosten", „Sport in ons dagelijks le ven", „Lucht- en waterverontreini ging", „Het opvangen van de gevan gene en zijn invrijheidsstelling", „Fi- sofie" en „Confrontatie met moder ne Nederlandse poëzie". Belangrijk is ook de cursus „Antieke cultuurge schiedenis" door dr. H. J. Croon. Tot de film- en dialezingen be horen „Naar het land van de halve maan", reisindrukken van Turkije" door Jan P. Strijbos, „Natuurpar ken en woenstijnen tussen Rocky Mountains en Pacific" door dr. W. P. J. Lïgnac, „Mexico en Guatema la" door Niels W. Halbertsma, „Egyp te en het Nabije Oosten" door Ma rie Louise Creyghton, „Belevenissen in Azië door Susanne Paul en een filmlezing gewijd aan Italië, hettoe- ristenland bij uitnemendheid. Het is maar een klein groepje dat die maandag op het kerk hof van Montparnasse om de kuil staat. Een paar vrienden wij den even simpele als welgemeende woorden aan de overledene. „Een groot, mens, die ook een goed mens was''. Later op de dag schrijft één van hen in zijn dagboek. Het is Paul Verlaine. die zijn herinneringen aan de begrafenis van Charles Baudelaire vastlegt, twee dagen eerder overleden, op 31 augustus 1867, 's morgens om elf uur. Baudelaine wordt 9 maart 1821 in Parijs geboren. Zijn ouders geven hem de namen Pierre Charles. Als hij zes jaar oud is, overlijdt zijn vader en wanneer zijn moeder twee jaar later hertrouwt met kolonel Aupick, leidt dat voor de achtjarige tot hevige spanningen en openbaart zich een moedercomplex, dat hij zijn leven lang niet meer kwijt zal raken. Conflicten Films Veel interesse trekken steeds ook de filmseries in het Cameratheater aan de Hoogewoerd, waarop films van artistieke waarde worden ver toond, welke gewoonlijk niet in de gewone biscopen te zien zijn. De voorstellingen vinden plaats op de woensdagavond. De eerste serie omvat de volgende films „Tom Jo nes" regie Tony Richardson met Al bert Finny en Susannah York (18 oktober), ,,L' Eclisse", regie Michel angelo Antonioni met Monica Vitti en Alain Delon (15 novermber) en ,Zazie dans le Metro", regie Louis Malle, met Cathérine Demongeot en Philippe Noiret (20 decembter). Daarnaast zijn er nog de films welke vertoond worden door de „Filmclub 16". Dit zijn uitsluitend 16 mm. films, dikwijls ingeleid door sprekers, meestal cineasten. Het voorlopige programma ver meldt de navolgende films: „Whlte- house Festival", „De passagiere" van Andrej Munk. „Het tweede gezicht" (Cavalcanti), Retrospectief van ou de Nederlandse films, Slavische te kenfilms en „It's Comedy Time" met Stan Laurel en Oliver Hardy óf een Buster Keatonprogramma. Oegstgeest Tenslotte nog iets over de afdelin gen Oegstgeest en Leiderdorp, die een geheel zelfstandige weg gaan. Oegstgeest biedt volgens het voor lopige programma een avondcursus in „Eenvoudig Engels" door mevr. drs. M. F. Floor- Boetsema. De film- Hooglopende conflicten met zijn stiefvader bepalen zijn jeugd, waar van hy later schrijft: „Ma jeunesse ne fut qu'un tenebreux orgs, traver se age et la par des brillants soleis". Zijn vorderingen op school, in Lyon en later op het Paryse Lycee Louis le Grand, zijn slechts matig. Na zyn studie wijdt hij zich aan de letter kunde, maar vindt daarnaast de tijd om zich in het burgerlijk Parijs van die tijd een naam te verwerven die zijn inmiddels tot generaal bevorder de stiefvader allerminst welgevallig is. Voor straf wordt hij naar India ge zonden. maar hy blijft achter op het eiland Mauritius en is kort voor hij meerderjarig wordt terug in Parijs, de stad die hy haat en liefheeft, ver vloekt en verheerlijkt in met gif ge schreven verzen, even morbide als helder van stijl en vorm. Hasjisj, vrouwen en alcohol Rusteloos zwerft hij door de stad waar hij 40 van zijn 46 jaar door brengt. Soms woont hij een poosje in het statige huis van zijn stiefvader aan de Place Vendome of in het luxeuze hotel Pimodan op het lie Saint-Louis. Dan weer in grauwe huurkamertjes, waar hij dagenlang in bed blijft omdat hy geen schone kleren, geen hout om de kachel te stoken meer heeft. Langer dan een jaar woont hij vrijwel nergens: meer dan 30 adres sen in Parijs zijn verbonden met de dichter wiens dagen en nachten wor den bepaald door hasjisj, vrouwen en alcohol en die desondanks een in drukwekkend oeuvre byeenschrijft. waarvan vooral „Les fleurs du mal" zijn faam tot ver buiten de grenzen van zijn land en zijn tyd brengt. Inspirerende schoonheid De Creoolse actrice Jeanne Duval neemt lang een belangryke plaats in. Haar verzengende schoonheid inspi reert hem tot de regels „Bizarre deite, brune comme les nuits. au parfum melange de musc et de havane oeuvre de quelgue obi, le faust de la savane, sorcière au flanc d'ébène, enfant des noirs minuiis". Hoezeer hy ook uit zyn werk te voorschijn komt als zwaarmoedig en in zichzelf gekeerd, hy is een fel re publikein en als in februari 1848 de strijd tussen revolutionairen en reac tionairen op straat wordt uitgevoch ten. staat hy met het geweer in de aanslag op de barricaden. Zyn vriendschap met madame Sa- batier. die hy in 1851 leert kennen, leidt tot een grote werklust. Zyn ado ratie voor haar geeft hy vorm in zinnen als: „Ta robece sera mon désit, frémissant, onduleux, mon désir qui monte et qui descend, aux piontes se balance, aux vallons se repose, et revet d'un baiser taut ton corps blanc et rose". Tussen goed ERICH KASTNER BRENGT BEZOEK AAN DEN HAAG De vermaarde Duitse schrijver Erich Kastner brengt vrijdag 1 en zaterdag 2 september, op uitnodiging van het Genootschap Nederland Duitsland een bezoek aan Den Haag. Hij zal dan in de Stichting Haags Expositiecentrum aan het Noord einde de opening bywonen van een j GLnsburg, Joeri Galanskow en Wla- .Erich Kastner-tentoonstelling", die dimir Boekowsky. van 2 tot 17 september wordt ge houden. Voorts zal Erich Kastner zaterdag 2 september in de aula van j-* het le Vrijzinnig Christeiyk Ly- t fh 1 fTCi I ceum, Van Stolkweg 35, uit eigen werk lezen. wil toeristen uit Nederland Portugal heeft besloten zich voor het trekken van toeristen ook op Ne derland te gaan riheten. Op 1 okto ber wordt op het adres Amstel 24 in Amsterdam een officieel Portugees Verkeersbureau geopend en voorts is by de Nederlandse luchtvaartinstan ties voor de Portugese luchtvaartmy. T.A.P. vergunning aangevraagd en verkregen om per 1 april op Amster- dan te gaan vliegen. De T.A.P. gaat dan driemaal per week met Cara- velle of Boeing 727 machines een re tourvlucht uitvoeren tussen Amster dam en Lissabon, waarvan één non stop en de beide andere met een tus senlanding in Brussel. „De belangstelling voor Portugal neemt in deze tyd van welvaart hand over hand toe", aldus de heer D. W. van El, regionaal vertegen- woordiger van de T.A.P. in Neder- J land. „In 1963 telde Portugal in to taal nog geen 14.000 Nederlandse toe risten. Dit jaar zullen naar ruwe schatting 40.000 tot 50.000 Nederlan ders Portugal bezoeken. Portugal wordt weliswaar nu nog niet door toeristen overstroomd, maar de tyd is niet ver meer dat, vooral de zuideiyke provincie Algarve zal worden ontdekt", aldus de heer van El Zelfportret van Charles Baudelaire pentekening i en kwaad die hem is ingegeven door de eeu wige strijd tussen goed en kwaad, hartstochtelyke lyriek van een beel dend vermogen dat 100 jaar later nog niets aan kracht heeft ingeboet. Maar de meeste van zyn tydgenoten zyn nog lang niet toe aan zijn vlam mende taal. Hy verliest een proces waarin hem zedeloosheid in geschrift ten laste wordt gelegd. Pas vele tien tallen jaren later komt een Franse rechtbank terug op deze uitspraak, j Dan pas wordt officieel erkend dat deze gedichtenbundel tot het belang- rykste dat ooit in de Franse taal werd geschreven moet worden gere kend. Baudelaire maakt deze rehabili tatie niet meer mee. Twee jaar voor zijn dood treden de eerste verlam mingsverschijnselen op. Vandaag is het 100 jaar geleden dat hy stierf, maar in die eeuw is het kleine begrafenis kwam, uitgegroeid tot een over de hele wereld verspreid leger voor wie Baudelaire de eerste was die het moderne levensgevoel ving in zyn gepassioneerde poëzi. Hoofd haringcontrole Tijdens een bijeenkomst in het departement van Landbouw en Vis serij ter gelegenheid van het ver trek van de heer J. Hebers, sedert 1951 hoofd van de dienst der Ne derlandse haringcontrole, die 1 sep tember met pensioen gaat, heeft de directeur van de visseryen, de heer ir. T. J. Tienstra, hem dank ge- bracht voor zijn 40-jarige werk- i zaamheden ten dienste van de ha- j ringcontrole. Hij maakte tevens melding van de uitzonderlijke lange I ambtelijke loopbaan van de heer Hebers. die op 14-jarige leeftyd in 's Rijksdienst kwam en onlangs zijn gcuden jubileum vierde. De minister van Landbouw en Vis serij, de ir. P. J. Lardinois had te voren de scheidende functionaris ontvangen en hem mededeling ge daan van diens benoeming tot rid der in de orde van Oranje Nassau. Zes jaar later komt „Les fleurs du mal" uit, een verzameling verzen groepje bewonderaars dat naar zyn Goetheprijs voor de Madariaga O De Hanzeatische Goethe-prys is dins dag toegekend aan Salvador de Ma dariaga, Spaans schrijver en diplo maat. De prijs, groot 25.000 mark, zal aan de schryver worden overhandigd ty- dens een plechtigheid in de universi teit van Hamburg op 29 september. De Goetheprijs wordt elke twee jaar uitgereikt. Madariaga, die 81 is. woont in Ox ford. Moeder en kind verdronken In de Groningse gemeente Noord- dyk is gistermiddag een 23-jarige moeder met haar ongeveer tien maanden oude dochtertje door ver drinking om het leven gekomen. De moeder, mevrouw L. Prins-Hammen- ga uit Noordbroek, reed met haar auto door de afsluitbomen van de brug over de Eems het water in. De vader van mevrouw Prins, die by haar in de auto zat werd vry ernstig gewond uit het water gehaald.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11