Strenge controle op de gangmakers Dubbel twee en acht van „De Vliet" naar Vichy Nelson Pessoa springt foutloos f 50.000,- Bijzondere prijzen f 25.000,- Ajax (L) gelooft het wel Europese roeikampioen schappen Europees kampioenschap springruiters 2 Toto's met 4 prijzen DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD „Het zijn onze vrienden maar vertrouwen doen we ze niet (Van onze speciale verslaggever) Wanneer de gangmaker voor stayerwedstrijden het stadion binnenstappen zijn ze onmiddellijk verdachte personages. Hun motoren moeten ze naar de controleurs brengen en zelf kun nen ze zich niet vrijelijk meer bewegen, vlak voor de wed strijden. Sterker nog: ze moeten zich verkleden onder waak zame ogen van KNWU-functionarissen en ze moeten kleding stukken aantrekken die hun worden toegewezen. Al ver voor het wedstrijdspektakel voeren de gangmakers een stil ge vecht. Een gevecht met de an dere gang-makers en met de contro- leurs. Ze beloeren elkaar en trachten op slinkse wijze iets aan de kleding te veranderen, zodat ze daar tijdens de koers voordeel Van kunnen heb ben. Ze rommelen wat aan de kruis banden van de leren broeken. Ze pro beren een sjaaltje onder het vest te verstoppen, maar Kees Ruppert en Willem Metz zijn onverbiddelijk. Met argusogen bekijken ze de Franse oud politiecommissaris Plaissance, de ca fébaas Pelser, de naamplatenfabri- kant Koch. de RAI-suppoost Wiers- ma en al die anderen. Hebben ze eindelijk de bijzonder onelegante pak ken aan over de van unie-zijde ver strekte hemden en lange onderbroe ken, dan strompelen de gangmakers weg naar de baan, het kruis van de broeken tot aan of zelfs, zoals de kleine Van Roey, tot onder de knie- en. Ze bewegen zich voorzichtig en omstandig voort als lieden, die net te .laat het toilet ontdekt hebben bij hun hoge nood. In tr riges Gangmakers zijn verdachte lieden. Proberen alles te doen om natuurlijk zo snel mogelijk over de baan te komen, maar vooral zoveel mogelijk wind af te sluiten voor de renner achter zich. Dat schept een sfeer van intriges en pogingen de reglementen te overtreden. De controleurs vinden dat niet zo erg. „Moet je luisteren", zegt Metz. die een druk beklante rij wielzaak in Haarlem heeft, „de gang makers proberen hun voordeel te zoe ken. Wij worden er niet kwaad over, Als zij het niet probeerden zouden het geen goede gangmakers zijn. Maar als ze betrapt worden moeten ze natuurlijk wel redelijk blijven. Laat ik het zo zeggen: het zijn onze vrien den, maar vertrouwen doen we ze niet". Vooral Noppi Koch, de geweldenaar op de motor, wordt bijzonder in de gaten gehouden. Niet omdat men hem minder zou vertrouwen dan de anderen, maar gewoon omdat hij in de belangstelling staat. Dat wordt Koch ook gezegd: „Nop, je weet het. ze loeren op je. Als ze je ergens op kunnen pakken, laten ze het niet. Dus plaats van met twee spelden vast te zetten. De beschuldiging van de Belgische stayer Frits Schueren, dat Koch zijn pak voor een deel dichtgenaaid zou hebben ook al weer voor dat af- sluitvoordeel tijdens de koers wees Metz lachend van de hand. Vóór de wedstrijd moeten alle gangmakers bij elkaar komen. Er- wordt geloot om de startposities. Er liggen zoveel pakken op de grond als er stayers zijn. Nie mand weet van te voren welk pak (ze zijn allemaal even groot) hij krijgt. Als Koch het eerste start krijgt l}ij pak 1, enz. Daarna worden de gangmakers elk moment in de gaten gehouden. „We hebben buiten op de sintelbaan een bank neergezet waar de entraineurs moeten gaan zitten. Wij gaan dan tegenover ze zetten en houden ze in de gaten. We tellen ze steeds om te zien of er niet iemand stiekum verdwenen is. Nou, in die tijd kon Koch niet een naald en draad hebben gehanteerd. De spelden krijg je er al met veel moeite door voor de rugnummers. Dat Koch wel steeds zit te plukken en te trekken aan zijn pak tijdens de wedstrijd is wat an ders. Dan probeert hij er het maxi male voordeel uit te halen. Koch is een goeie en actieve gangmaker. Vóór de start is hij zwaar geconcen treerd en is het net alsof hij in tran- Kruis De gangmakers gaan nu en dan wel te keer, maar in feite zijn ze toch wel content met de controle in Am sterdam. „Wel", zo zeggen ze, „wordt alles precies bekeken, maar dat ge beurt dan bij iedereen. Iedereen is gelijk, in het buitenland is het vaak anders". En daarom ook wordt er achter de schermen een actie gevoerd om het duo RupperMetz naar alle wereldkampioenschappen te krijgen. „Dan starten we in dat belangrijke toernooi tenminste allemaal met ge lijke kansen". WIELRENNEN Toto-prognoses Fedor den Hertog 1 gaat goetl vooruit (loor het weekeinde) De amateur wielrenner Fedor den Hertog, die tien dagen geleden bij een ongeval in België zeer ernstig gewond werd en in levensgevaar naar een ziekenhuis in Luik was ge bracht, gaat. goed vooruit. De KNWU. arts K. Visser heeft hem maandag middag bezocht en zei bij terugkeer in het trainingskamp in Nuth zel den zo enthousiast te zijn geweest over een patiënt. „Fedor kan zelfs weer kankeren". De kaakoperatie is goed verlopen, voor zover thans te bekijken is en praat controleren we je extra streng". Koch. pakken. Toch zien de leren dan nog kans er iets uit te halen. Zo lukte het Spakenburg om de kruis band van zijn broek los te krijgen. Daardoor kon hij het kruis van de pantalon nog lager laten zakken. „Ik snap niet hoe hij dat gedaan heeft", piekerde Metz, zelf vroeger baanren ner. De Graaf maakte eens van en kele ogenblikken van onoplettend heid gebruik om een voetsteun van positie te veranderen. Gelukt dacht hij, maar hij had niet in de gaten dat Ruppert en Metz nog een ge heime „agent" hadden rondlopen, in dit geval een suppoost. De Graaf kon morrend zijn voetsteun weer in de oorspronkelijke positie terug brengen. Alles bij de stayers is om ieder gelijke kansen te geven gebonden precieze maten. De stayers, de vooral de motoren lig- die met de opvliegende en snel mok kende Walrave behoort tot de cate gorie lastige jongens, vindt dat be grijpelijk, maar hij zal wel proberen om ergens door de mazen te glippen. Ritssluiting Tijdens de finale van' de Neder landse kampioenschappen zag Koch kans de ritssluiting van zijn pak los te wurmen. Daartoe kreeg hij wat meer ruimte om de mouwen omlaag te trekken en zich breder te maken. Metz heeft toen onmiddellijk zijn maatregelen genomen. Van nu af aan tvorden de ritssluitingen met koorden vastgebonden. Dus dat grapje gaat niet meer op. Het was ook niet toe vallig dat vorige week het rugnum mer van Koch tijdens zijn rit met Raynal half los ging en precies on der de oksel van de gangmaker kwam te hangen. Dat sloot weer lucht af. Prompt besloten Ruppert en Metz om de rugnummers voortaan met vier in millimeters vast gereglemen teerd. Het zadel moet 90 cm boven de grond, de voetsteunen mogen niet. minder dan 15 cm van de grond en niet meer dan 25. De hoogte en breedte van het zadel zelf zijn vast gelegd. Zo kwam de Zwitser Notter voor het eerst in Amsterdam. Zijn motor werd gekeurd en hij kreeg te horen dat het zadel moest worden opgevuld, dat hij een veer onder het zadel moest weghalen, dat het stuur te breed was en hij een blinderings- plaat aan de binnenkant moest weg halen. De Fransman Laval moest onder vinden dat de keuring in Amsterdam streng is. Het stuur van zijn motor bleek iets te lang. „Korter", zei Rup pert. Er volgde een stortvloed van tegenwerpingen. „Daar heb ik de we- reldkampioenschappen mee gereden j en wedstrijden in heel Europa". Kan wel zijn. maar dat stuur moet kor- ter". En dus moest Laval de ijzerzaag pakken en het stuur inkorten. Tengevolge van een wel zeer slech te wedstrijdmentaliteit heeft het eer ste elftal van AJAX verloren van VRA II in Amstelveen. Hoewel deze nederlaag voor de bezetting van de laatste 2 plaatsen niet meer van be lang was (AJAX zal ook het volgend jaar weer in de II klasse A van de K.N.C.B. uitkomem mocht toch wel worden vernacht, dat na het scoren van 176 voor 8 door AJAX het Leidse fielding team meer geïnspireerd zou zijn om deze wedstrijd in een over winning om te zetten dan men thans liet zien. Zeer slecht fielden (eenvoudige catches werden gemist) was er de oorzaak van dat de VRA dit totaal voor het verlies van 6 wickets kon overschrijden. Ajax won de toss en ging eerst batten, hetgeen de Leidenaren heel goed afging. P. van Ameron 71, V. February 42, F. Olthuis 32. en J. A. de Jongh met 11 runs brachten het totaal op 176, waarna de AJAX-aan- voerder de innings sloot na onge veer uur speeltijd te hebben ge bruikt. Daarna liet het elftal zien dat het de wil miste om een wedstrijd in een overwinning om te zetten, waarna VRA op eenvoudige wijze 180 voor 6 kon scoren. De bowlingcijfers van AJAX waren R. Veldhuizen 1 voor 32, T. Eldering 2 voor 35. V. Februa ry 1 voor 33, D. Eldering 1 voor 10. In dit trieste geheel moge wel ver meld worden de uitstekende manier waarop R. Veldhuizen in de slips ve- j teraan W. Glerum uitving. Het wereldrecord, dat een Duit se damesploeg op 16 augustus in Düsseldorp met 6 minuten en 21.0 seconden op de 3 x 800 meter ves tigde, heeft maar twaalf dagen stand gehouden. Maandagmiddag tijdens atletiekwedstrijden, die ter gelegenheid van Bank Holiday in Londen werden gehouden, noteerde Wörmer heeft gisteravond ?ue- reldkampioen Piet de Wit op spontane wijze gehuldigd. Samen met gangmaker Koch reed hij in een open auto naar het stadhuis. gende week n; Nederland ovf Den Hertog, sen de normale verschijnselen van een hersenschudding vertoor1 mag ook al beperkt bezoek van zijn fa milie ontvangen. Tijdens de Europese kampioen schappen waterskiën voor junioren en adspiranten, die in Londen ge houden worden, is Millie Dane Eu ropees kampioene bij de juniores ge worden. Zij werd eerste bij de figu ren, het springen en de combinatie. Ook bij de meisjes-adspiranten was Nederland succesvol. Willy Stahle werd Europees kampioene. Zij won de figuren, het springen, de combi natie en de slalom. Nederland ein digde op de tweede plaats in het landenklassement Go AheadADO 1 Hi TelstarFortuna '54 1 H DOS—N AC 1 FeijenoordAjax B VolendamNEC 1 Bi DWSSparta 1 Bi een ziekenhuis te brengen. cv** v /nur lie volgens dr Vis- Sitt. Xerx./DHC I GVAVFC Twente Helm. Sp.Roda JC BaronieVeendam PECFortuna VI. GooilandSC Drente I In de eerste divisie van de En gelse voetbalcompetitie werden twe. wedstrijden gespeeld. Arsenal zege vierde met 2—0 over Liverpool er Fulham klopte Sunderland met 32 De Europese Roeikampioenschappen. die van 1 t/m 10 sep tember te Vichy worden gehouden, zullen wat het dames roeien betreft in Leiden met méér dan gewone belangstelling worden gevolgd. Bij deze kampioenschappen wordt ons land namelijk ondermeer vertegenwoordigd door twee ploegen van de Leidse Vrouwelijke Studenten Roeivereniging „De Vliet", te weten de dubbeltwee en de acht. pe internationale baanrecord tot op 0,2 sec. Acht VOETBAL STRAF KOMT SNELLER... Zondag-amateurvoetballers, die zich tijdens wedstrijden misdragen, zullen in het vervolg van bondswege sneller worden „berecht". Er zijn namelijk zes strafkamers, voor ieder district één, elk bestaande uit zeven perso nen, ingesteld. Elk district zal voor taan zijn eigen rechtspraak hebben. Getracht zal worden te voorkomen, dat een speler, die zich de ene zondag op het veld op enigerlei wijze mis draagt, de daaropvolgende zondag toch weer wordt opgesteld. Dit was een niet toelaatbare gang van zaken. De zeer ervaren roeisters van deze ploegen hebben hun uitzending te danken aan een aantal zeer goede prestaties en een gedegen voorberei ding gedurende dit jaar. De coach van de dubbeltwee, me juffrouw J. M. Ockeloen (zelf goud in de acht van 1963) ziet hiermee haar vijfde ploeg de Nederlandse kleuren op een Europees kampioen schap verdedigen. De roeisters van de dubbeltwee. mevrouw H. M. R. Arbouw-Van der Veen (slag) en mejuffrouw W Wacht hebben reeds aan meerdere Europese kampioenschappen deelgenomen. Dit jaar hebben zij een aantal uitsteken de prestaties geleverd waarmee zij bewezen bij de Europesche top te behoren. Onder andere tijdens de wedstrijd Duitsland-Nederland waar zij volkomen gelijk oproeiden met de Duitse ploeg (vorig jaar tweede bij de E.K.). Een huzarenstukje leverde deze ploeg toen zij op de Willem-III lustrum-wedstrijden dit jaar op ver zoek van de T.A.C. dames meeroeide met de dubbelvieren (normaal 10 se conden sneller). De Leidse dames toen niet alleen het num- r benaderden het zeer scher- De acht (een tweede jaarsploeg) heeft geen internationale ervaring en staat voor de zware opgave de reeks van goede prestaties van de Argo- acht (4e. 2e en 3e) bij de voorgaan de Europese kampioenschappen voort te zetten. Deze acht, kundig voorge slagen door mej.M. F. van Willigen- burg en mej. M. Fermin en verder bestaande uit de dames J. M. van Toor. L. Toxopeus. J. van Scheepen, A. F. Klerks. M. C. Reedijk en de stuurvrouw mej. P. A. M. van der Lans heeft na een moeilijke start dit seizoen een aantal zeer goede pres taties geleverd. Tijdens de Willem- III wedstrijden benaderde zij het nationale baanrecord tot op 2 secon den en slaagde de vier slagen er in het nationale record in het nummer vier met stuurvrouw (sinds 1953 op naam van „Die Leithe") te breken. Indien de K.N.R.B. ermee akkoord gaat zullen de slagen ook in dit num mer starten. De training voor beide ploegen is zeer zwaar geweest. Sinds oktober volgen de dames tweemaal in de week in en outdoor training. In januari kwam het accent meer op de boottraining te liggen, zozeer zelfs i De dubbel twee van De Vliet. dat zij de laatste maanden twee uur per dag in de boot doorbrachten. Ge- in Vichy zeker een prestatie leveren zien deze nauwgezette en kundig ge- die de Nederlandse- en ook de Leidse leide training zullen de Leidse dames I roeisport goed zal doen. ADVERTENTIE De Braziliaan Nelson Pessoa, die reeds jaren de grote vedette is op de internationale concoursen hippique en het vorig jaar te Luzern voor de eerste maal het predikaat „kampioen (van Europa) verwierf, schijnt in Rotterdam op weg te zijn zijn titel te prolongeren. Op de 'derde dag van het titeltoernooi, waarop het zware, twee manches tellende springconcours met het ka rakter van een grand prix werd gehouden, sloeg Pessoa een bres tussen hem en zijn concurrenten. Met de twaalfjarige schimmel i gen Gran Geste, kwam Pessoa als enige soa beide malen foutloos rond. Weliswaar maakte ook de Brit Harvey Smith op Harvester geen enkele springfout, maar hij reed zijn eerste parkoers juist iets te accuraat, waardoor hij een half strafpunt kreeg wegens overschrijding van de toegestane tijd. Zijn prestatie, die gezien het „ge wicht" van de hindernissen van gro te allure was, bleek goed voor de tweede plaats. In de algehele klas sering rukte Harvey Smith op van de zesde naar de vierde plaats. In de stormloop naar het Europese kam pioenschap, dat vandaag in de fina le zal worden beslist, ging de Pool Jan Kowalczyk, na twee dagen nog de trotse leider, ten onder. Hij lever de ook nu weer zijn beste prestatie met de felle, achtjarige vosDrobnica, maar deze was toch te gering van omvang (zestien strafpunten over beide manches) om zich in de strijd om de ereplaatsen te kunnen men- Hij werd overspoeld door Pes- Schokemoehle. Broome. Smith en Weier. die de Pool terugdrongen naar de zesde plaats. Tot de evr- liezers behoorde maandag ook de Ne derlander Antoon Ebben. Met Kai- rouan, zijn enige strijdros, waarmee hij uitkwam voor King's Pride, zijn tweede paard in dit kampioen schap, achtte hij de hindernissen te zwaar sloot hij zijn eerste par koers af met twaalf strafpunten en in- de tweede manche kwamen daar nog eens vier bij. Kairouan faalde beide keren. welhaast vanzelfspre kend, op de sloot. Het algemeen klassement luidt na drie onderdelen Paul Weier (Zwi.) 19,5 pnt., 6. Jan Kowalczyk (Pólt 20,5 pnt., 7. Hauke Schmidt W-Dldt 25,5 pnt.. 8. Pierre Jonqueres d'Oriola (Fr) 30,5 pnt., 9. i Arthur Blickenstorfer (Zwi) 32,5 pnt, 10/11. Antoon Ebben (Ned) en Hen ri Parot (Fr) 33,5 pnt., 12. Feman- dez (Brazi 34 pnt., 13. Seamus Hayes (Ierli 34,5 pnt., 14. Raymond Gray- ston (Zd. Afrt 35 pnt., 15. Kartavski (Su) 35,5 pnt.. 16. Hugo Aliki (Jap» 42,5 pnt., 17. D. Naetterqvist (Zwe) 47 pnt., 18. Johansson (Zwei 49 pnt„ 19. Hans Brugman (Ned) 15,5 pnt., 20. E. Campion (Ierl) 56 pnt., 21. A. Pourtov (Sui 58 pnt., 22. Y. Kageya- i ma (Jap) 71 pnt. Prijs van de scheepvaart. 1. Caroline Bradley (Gb) met Franco, 0 fouten -36.0 sekonden. 2. Robeson (Gb) met Firecrest 0 -38,4. 3. Oliver (Gb) met Sweep III 0 -38.9, 4. Monika Bachmann (Zwits) met Erbach 0 -40.6. 5. Du Roy de Blicquy (Belg) met Condylus 4 -36,9. Klassement 1. Nelson Pessoa (Brazi 10.5 pnt., 2. Al win Schockemoehle (W.Dld) 14 pnt.. 3. David Broome (Gb) 14.5 pnt., 1.- Harvey Smith (GB) 16,5 pnt., 5, De Fransman Briand heeft maandag de eerste race van het tiende wereldkampioenschap in de Draken-klasse, dat op het meer van Ontario wordt gehouden, gewonnen De Deen Bemtsen eindigde op de tweede plaats. De Nederlander Cor Groot kwam als 26ste over de eind streep. ocite met Gran Geste. voor 3 september zijn 2 bijzondere prijzen van beschikbaar, voor het juist voorspéllen van de gewonnen thuiswedstrijden ZIE S T R 0*0 IBILJETTEN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7