Hoofdstad Operette wil tot fusie komen LEKKER BROOD DNSSElBl0EM Slachtoffers van de jacht in Italië Brussel onbekend met rumoer om oud-regent DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Met Zuidiiederlandse Opera en Forum (Van onze speciale verslaggever) Mevrouw Jetty Hamel, directrice van de Hoofdstad Operette, voert op het ogenblik besprekingen met de Zuid-Nederlandse Opera met het doel beide gezelschappen in elkaar te laten op- In een vroeger stadium heeft zij getracht tot een fusie te komen met het gezelschap Forum in Enschede. Haar ideaal is een samen smelting van de drie organisaties, ivaarvoor zij de naam Nationale Operette" heeft bedacht. De Hoofdstad Operette, die danks herhaalde verzoeken niet wordt gesubsidieerd, heeft sinds de dood van de actieve directeur Meijer Hamel twee zorgelijke jaren achter de rug. Verleden jaar werd voor eenmaal een rijksbijdrage van f. 100.000,ontvangen om de tekor ten te dekken. Mevrouw Hamel wacht echter voor het komende zoen een tekort, dat dit bedrag te boven zal gaan. „De onkosten en salarissen stijgen leder jaar, terwijl wij onze toegangs prijzen niet kunnen verhogen. Ah niet-gesubsidieerd gezelschap zijn wij nooit in staat geweeest onze artiesten vakantie te geven. Zij krijgen een contract voor acht maanden, waarin zü geen enkele vrije dag krijgen. De overige vier maanden zijn ze vrü. maar ontvangen geen cent. Dat wij desondanks nog zulke enthousiaste medewerkers hebben, is een wonder". „Kom gerust dichterbij (Van onze correspondent) De goochelaar die dezer dagen in het openluchttheater in Soest optrad tijdens de kindervoorstel ling met Swiebertje en andere be kende t.v.--figuren, heeft spijt als haren op zijn hoofd dat hij tij- ens zijn nummer tot de duizen- en kinderen zei: „Kom gerust en beetje dichterbij, dan kunnen ullie het beter zien". Dat was niet tegen dovemansoren gezegd: als én man stormde de jeugd naar oren, het podium op. Na afloop han de voorstelling, toen het theater was leeggestroomd, kwam de goochelaar tot de ontdekking kat al zijn attributen op myste rieuze wijze verdwenen waren. Kennelijk ontfermde de jeugd zich hierover. Rode Kruis-plaat De platenmaatschappij N.V. Pho nogram brengt deze week een grote langspeelplaat met populair-klassieke muziek op de markt, ter gelegenheid het 100-Jarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis. Proefuitzendingeii met kleurendia's De PTT zal donderdagmiddag van i'ee tot drie uur via beide televisie- ietten een aantal kleurendia's uit enden, zodat bezitters van televisie- oestellen geschikt voor de ont vangst van kleurenuitzendmgen, hun intvangers kunnen testen. Deze vertoning van dia's komt in plaats van de uitzending van leurentestbeelden, die de laatste reken van maandag tot en met rij dag tussen twee en drie uur middags plaatshebben. Ook van- laag zijn kleurendia's uitgezonden. Er komt tekening in „het mo- lerne Amsterdam"de Bijlmer neer. In de toekomst zullen daar 100.000 mensen in de modernste ad van ons land wonen. Dit grafische plaatje toont be- onvlechters op de derde verdie- iing van een torenflat. Zonder subsidie geen toekomst Mevrouw Hamel maakt er geen geheim van, dat haar enige doel is de Hoofdstad Operette voor de on dergang te behoeden. Hiertoe kan samengaan met een gesubsidieerd gezelschap een oplossing betekenen waarbij het Amsterdamse gezelschap weliswaar geen geld, maar wel ar tisticiteit inbrengt. Als in het seizoen 1968-'69 geen Nationale Operette kan worden begonnen, dan hoopt men in leder geval met een van de andere gezelschappen tot een bepaalde vorm van samenwerking te kunnen komen. De Hoofdstad Operette, die een voortzetting is van de voormalige j Fritz Hirsch Operette, geeft 2 sep tember in Theater Gooiland in Hil versum de première van Johann Strauss' beroemde operette „Wiener Blut", waarmee het gezelschap het I 22ste Jaar van haar bestaan ingaat. Mahalia Jackson in ziekenhuis Sir Paul Dukes Engels spion overleden (78) Sir Paul Dukes. die in de eersta wereldoorlog in Rusland voor Enge land spioneerde, ls dit weekeinde op 78-jarige leeftijd in Kaapstad overie- Voor het Franse plaatsje Deauville breekt een nieuw tijd perk aan: Brigitte Bardot en haar man Günther Sachs zijn daar op het ogenblik met vakantie. De plaatselijke middenstand wrijft zich de handen, want de traditie heeft geleerddat waar B.B. ver schijnt, veel toeristen volgen Dukes heeft zich destijds vyf jaai lang voor ;een Rus uitgegeve had wel honderd namen r mingen. Als hij de grens naar Pm- land overstak met rapporten vjov Engeland hielp hij soms mensen ont vluchten. Twee nichtjes van de tsaar ontkwamen met zijn hulp. Dukes' boek „Geheim agent S.T. 25" zou binnenkort verfilmd zijn, waarbij hij zelf als technisch advi seur zou zijn opgetreden. Dukes werd in Somerset geboden als zoon van een predikant op zijn 16de liep hij van huis weg om aan het muziekconservatorium in Petro- grad (Leningrad) te gaan studeren. Bij het uitbreken van de oorlog ver voegde hij zich bij de Britse ambas sade in Rusland. Later werd hij noolil van de Britse geheime dienst in dat land. De laatste 20 jaar gaf Dukes lezingen over yoga en internationale zaken in de V.S.. Engeland. India, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika. Zes doden-25 gewonden (Van correspondent in Rome» Zondag is het jachtseizoen in Ita lië weer geopend. Het Romeinse dag blad Giornale d'Italia begint een verslag over deze eerste dag met de volgende woorden: „Zes doden, 25 gewonden, onder wie 2 kinderen, het hersenloze uitroeien in drie uur tijd van ongeveer de gehele vogel- en wildstand in Italië. Zie daar de ba lans van de grote opening van de jacht, die een voorbeeld is van ge brek aan sportieve geest en van har teloosheid". De beroemde Amerikaanse „gospel zangeres" Mahalia Jackson is giste ren in een ziekenhuis opgenomen. De 56-jarige zangeres kreeg een bt IlAarrt kort voordat zij in het West- berlijnse sportpaleis zou optreden. Reeds enige dagen geeft de slechte gezondheidstoestand van de kunste nares reden tot bezorgdheid. Niette min is Mahalia Jackson zaterdag nog opgetreden in een Eurovisie-uit zending van de Westduitse televisie in West-Berlijn. De pianist Edward Robinson, Mahalia's begeleider, zei dat een arts haar maandagochtend had on derzocht en haar de raad had gege ven twee weken voor rust het zieken huis in te gaan. Naar zijn zeggen leed zij aan een hardnekkige ver koudheid en uitputting. Mahalia Jackson, die eens 118 kilo woog, had drie jaar geleden een hartaanval en is de laatste tijd heel wat afgevallen door het volgen van een dieet. Prins Karei in moeilijkheden Deze woorden van een krant teke nen wel de toestand. In Italië 1 den elk jaar alleen al miljoenen zangvogels gedood. En nu wil men de jacht nog twee weken vroeger openen, alleen omdat er in Italië nauwelijks meer vogels zijn en men op die manier op de doorreizende trekvogels kan schiepen. Het aantal jagende Italianen be draagt 1.600.000 en dit enorme leger is zondag in alle vroegte op de gelukkige dieren losgelaten. Het komt er daardoor in de praktijk op dat als er een merel of een lijster opvliegt, er zeker 50 personen tege lijk op schieten, zodat het dier geen enkele kans heeft om te ontsnappen. De jagers schieten hierdoor ook wel op elkaar zoals blijkt: ook raken ze nogal eens burgers, zoals zondag o.a. een klein kind dat uit een huis kwam en een jongen die van de kerk naar huis terugkeerde. (Van on2e Brusselse correspondent Kamer zou voorstellen de toelage te herstellen wanneer die moeilijkheden tussen hem en Allard buiten de pu bliciteit zouden worden gehouden. Ten tijde van het opnieuw toeken nen werd algemeen beweerd dat de Prins grote verliezen had geleden bij ongelukkige speculaties in onroerende goederen. Achteraf blijkt dat zoiets de De Belgische regering wist, toen zij in het voorjaar op verzoek van Prins Karei van België de volksvertegen woordiging voorstelde de oud-regent weer zijn jaarlijkse toelage uit de schatkist van vier miljoen Belgische francs toe te kennen, niets van diens financiële moeilijkheden met zijn zaakwaarnemer Allard. Dat heeft minister president Van- denboeynants gisteren na afloop van de kabinetsraad verklaard. Verschei dene Belgische dagbladen hadden de laatste tijd bericht, dat de regering wel degelijk op de hoogte was van die moeilijkheden, maar dat zij met de Prins was overeengekomen, dat zij de vaarheid wel dekt. Prins Karei heeft Allard, die zijn bankier is geweest, ervan beschuldigd, dat hij hem door allerlei manipulaties een groot deel van zijn bezittingen op Corsica, in Zwitserland en aan de Cote d'Azur afhandig heeft gemaakt, wat de zakenman heeft ontkend. De zaak is nu in handen van de justitie. Cadeau van luchtmacht aan de MLD In verband met het vijftigjarig bestaan van de Marine Luchtvaart dienst, dat onlangs officieel werd gevierd, heeft de bevelhebber dei luchtstrijdkrachten luitenant-gene raal A. B. Wolff, namens de Konink lijke Luchtmacht gistermiddag half vier in de kajuit van de mandant van het marinevliegkamp Valkenburg een cadeau overhandigd aan de vlagofficier MLD schout bij nacht vlieger J. L. den Hollander. Het cadeau bestaat uit een maguètte van de oorspronkelijke basis Soester- berg, waar de eerste marine vliegers werden opgeleid. NEDERLAND 1 VARA 8.00 i 8.20 i De Minimolen Ja zuster, nee zuster De leider; Joegoslavisch filmpje Journaal en weerbericht Achter het nieuws Met de dood bedreigd Pro-communistische Chinese terro risten in Hongkong hebben maandag een „dodenlijst" gepubliceerd van zes vooraanstaande anti-communis ten. Zij hebben gezworen hen te ver moorden. zoals dat met de radio-ko miek Lam Boen gebeurde. Onder hen bevinden zich Paul Tsoei, secretaris voor Chinese zaken van de regering van Hongkong ,twee raadsleden, twee directeuren van dagbladen en de voorzitter van een dorpsbond. Het dreigement was gepubliceerd in een ondergronds propaganda- blaadje van de communistische ter roristen. De politie heeft beloofd een ieder bescherming te verlenen, die be dreigd wordt of reden heeft te gelo ven dat zijn leven gevaar loopt. 8.45 uur Z-cars 9.40 uur liet protest 10.10 uur Dedicace; Bov's Big Band m.m.v. Greetje Kaufféld en Liesbeth List 10.35 uur Laatste nieuws 10.40 uur Sluiting NEDERLAND 2 NTS 7.00 uur Wereldkampioenschappen wielrennen 8.45 uur Nieuws 8.50 uur The Virginian; laatste aflevering 10.05 uur Wereldkampioenschappen wielrennen 10.35 uur Laatste nieuws en journaal 10.50 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 8.45 uur Verhalen op dinsdag: Brieven uit mijn molen 11.00 uur De hoed; hoorspel HILVERSUM 2 Onheil van Schiphol Van Schiphol hebben we in de naaste toekomst héél wat onheil te verwachten. Dat weten we van Avro's „Televizier", dat gisteravond via Nederland I een lange rij personen of het pro bleem van de geluidshinder aan het woord liet. We blijken in Nederland met een teveel aan decibels te zitten. Was ons land nu maar uitgestrekt, dan zou dat niet zo rampzalig zijn. Maar - zoals bekend moeten wij het doen met een bijkans te verwaarlozen brokje grond, waarop het gonst van bedrijvig heid. Een drukke nering is het óók al in de lucht boven die luttele vierkante .kilometers. Verwacht wordt dat in 1975, misschien zelfs vijf jaar eerder, vier miljoen passagiers in vlieg tuigen van Schiphol vertrek ken. Tegen die tijd zijn allang alle landingsbanen in gebruik. Voor het aan- en afvliegen houden de bewonei-s van omlig gende dorpen en stadswijken hun hart vast. Of liever ge zegd: hun oren dicht. Dat doen deze mensen trouwens al ja ren. En het lawaai wordt voort durend erger. Met geen moge lijkheid is .er meer een behoor lijke kerkdienst te houden. De schoolkindertij ea kampen met leermoeilijkheden. Een goed zakelijk telefoongesprek valt niet. meer te voeren. Wat moet je dan? Je kunt een actiecomité op richten en er op aandringen dat de nieuwe landingsbaan, die een eind bij je uit fde buurt is. zo snel mogelijk in ge bruik zal worden genomen". Maar dan worden de bewoners boos van dat stadsdeel of dorp, dat aan die nieuwe baan ligt. Die mensen hebben hele maal niet zo'n haast. Je kunt de vliegeniers ver bieden maar wat „raak" te vlie gen en ze dwingen in de aan gegeven „vliegtroggen" te blij ven. Je kunt ook de planologen tot de orde roepen, of Schiphol- functionarissen verwijten dat ze te weinig contact opnemen met de autoriteiten, die zich bezig houden met de uitbreidings plannen van de omliggende ge meenten. Kortom: je kunt een boel kanten uit, dat liet „Tele vizier" gisteren heel duidelijk uitkomen. Maar een oplossing van dit probleem is zo een, twee, drie niet aan de hand te doen. Die oplossing kwam ook niet van „Televizier". Begrijpelijk, want je kan praten wat je wil, maar het (luchtvaart)-leven gaat door en het blijft in de rand stad schipperen met de opper vlakte. Op en in de omgeving van onze grootste vlieghaven zal men dan ook vooralsnog zijn decibels mcetem incasseren, al is men dan ook in Buitenveldert, Badhoevedorp en andere wijken en dorpen in de nabijheid una niem van mening dat de leef baarheid ernstig wordt bedreigd. Menselijke wonderen Na een aflevering uit de se rie „De vijfde kolonne", een niet oninteressant verhaal over de zaak Schurzheim, konden we een rondreis door' het menselijk lichaam meemaken. Het is al tijd weer boeiend te zien dat we van binnen niet stil zitten. Het was een reportage vol mense lijke wonderen. Op het andere net hebben wij nog even een stuk dyum-solo van wonderslagwerker Joe Mo- rello kunnen zien en horen. „De geheimzinnige dr. Clitterhouse" een film uit 1938 met twee beroemde hoofdrolvertolkers (Humphrey Bogart en Edward G. Robinson) en gemaakt door een eveneens beroemde regisseur (Anatole Litvak), bleek mate riaal te zijn dat in deze tijd nog steeds prima te verteren valt. VOOR DINSDAG 29 AUGUSTUS Hilversum 1. 402 m KRO: 18.00 Licht gev. platenprogr. anten: kc 19.30 Ai (opn.). 19.50 Report, reldkampioenschap wielrennen op de 0.45 Voordracht, piano: klass. liede- 21.30 Stereo: Mod. pianokwintet (gr.) 22.00 Geestelijke liederen (opn.) 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Gram.muz. 22.50 Reportage wereld kampioenschap wielrennen op de baan te Amsterdam. 23.00 De Hoed. hoor spel. 23.40 Lichte gram.muz. 23.55-24.00 Hilve 298 AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Licht orkest. 19.00 Licht gev. platen progr: Muz. Mozaïek. 20.00 Nws. 20.05 Zing met ons mee; liedjesprogramma: .35 Op de zomertoer: gev. progr. 21.50 Jazz Spectrum. 22.30 Nws. 22.40 Act. VOOR WOENSDAG 30 AUGUSTUS Hilversum 1, 402 m NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. (7.30-7.35 Van de voorpagi- dag. VARA: grammuz. (8.30-8.35 Van alle mark- ï,6™ PraatJe v°or de huisvrouw). 9.00 stereo: Klass. grammuz. 10.00 "■h" 10.50 Voor de kleu- 9.00 Voor de 9.40 Stereo: zieken. 9.35 1 land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Kerkdienst. 13.00 Klass. en mod. operafragmenten (gr.). 14.00 Lichte or- iz. (gr.). 14.20 Amusementsmuz. 15.05 Jong talent op Queekho- plano: klass. ïrtelllng Stereo: Lichte gram.muz. 17.60 Over- *--'Jirlichtinf- n uitzei C.R.M. Hilversum 2. 298 m VARA 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.32 Lichte ADVERTENTIE Nws. 13.10 Act. en kalen- Vrlj entree, cabaretprogram- 13.50 Gesproken portret. 14.05 Ste- icu; Radiokamerorkest: klass. en mod. muz. 14.25 Fluit en piano: mod. muz 15.00 Voor de kind. 16.00 Nws 16.02 Lichte gram.muz. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram. muz. 17.55 Officieel Internationaal Concours Hippique (C.H.I.O.) en het Europees Kampioenschap voor spring ruiters in Rotterdam. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Ka- leidoscoop: AVRO-solisten en orkesten (opn.). 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitami nen: populair verzoekplatenprogram- ma. (11.00-11.02 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Operettemuz. (gr.). 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Zet 'm op: plaatjes en praat jes. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Lich te muz. voor 'n Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: platenprogram- ma van AVRO's Jeugdafdeling. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.0è Rhythm and blues: oude en nwe opnamen. 17.35- 18.00 Hillbilly time: Country and Wes tern muziek. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I 17.00-17.35 Voor de Jeugd. R Dc minimo'---- - 19.00 Er 50 35 De Oproep (Die Postkarte). TV-spel. 21.00 De wraak van een ver dachte (Les Canailles), speelfilm, (bei de keuringen: 18 J.)22.40-22.45 Jour naal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. Q, t^ort AVRO: 20.05 The Beatles, ekenfilm. 20.25 Sportpanorama. 21.20 -'he wild wild west: De nacht van het lichtende lijk. TV-film. NTS; 22.15- 22.30 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5