Wereldraad koos duidelijL positie in kwestie Israel Tevreden over verklaring Midden-Oosten Commandowisseling op het GAB-Leiden PROF. DR. H. BERKHOF (LEIDEN): Verkeerslichten bij Leitlse Trekvaartbrug Internationale garanties Tien jaar Leidse kapperspatroonsbond Leidenaar moet week uitzitten Middenstandsbank is verder gegroeid DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 Prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar aan de Leidse Universiteit, één van de vooraanstaande leden van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, is tevreden over de verklaring die de Wereldraad vanuit Kreta over het Midden-Oosten heeft uit gegeven. Dit verklaarde hij in een interview na afloop van de zitting van dit bestuursorgaan van de Wereldraad op Kreta. Voordat hij naar Kreta vertrok, had prof. Berkhof in Nederland het standpunt ingenomen, dat de Wereldraad in de kwestie-Israël duidelijk positie moest kiezen. „Ik vond het een hoofdpunt dat de Wereldraad het territorium van de staat Israël zou erkennen. Dat is gebeurd en daar kunnen wij tevreden mee zijn." In de verklaring over het Midden- Oosten wordt onder meer gepleit voor internationale garanties om de grenzen en de onafhankelijkheid zo wel van Israël als van de Arabische staten, te verzekeren. „Een belang rijk punt vind ik, dat de verklaring de leiders van de christelijke kerken in de Arabische landen de mogelijk heid geeft, bij hun regeringen aan te dringen op een soepeler onderhande lingsklimaat tussen de Arabische lan den en Israël," aldus prof. Berkhof. Jammer Hij vond, dat de Russische kerk leiders op Kreta een duidelijk andere koers hebben gevaren dan in vorige vergaderingen van de Wereldraad. Dat was gebleken uit hun bijdragen aan de debatten over het Midden- Oosten en Vietnam. De Russen heb ben tegen beide verklaringen ge stemd. „Wij kunnen helaas niet meer zeggen, dat de Russische delegatie in de Wereldraad de politiek erbui ten heeft gelaten. En dat is jammer, want de Wereldraad mag geen soort Verenigde Naties worden", zo oor deelde prof. Berkhof. De nieuwe secretaris-generaal van de Wereldraad, de Amerikaan dr. Eugene Carson Blake, die de Neder lander dr. WA. Visser 't Hooft heeft opgevolgd, is volgens prof. Berkhof energiek aan het werk gegaan. Dat bleek al direct uit zijn beleidslijn om de commissie voor internationale za ken sterker aan de Wereldraad te binden. Tot nu toe handelde deze ADVERTENTIE WIE HELPT ZOEKEN? Op 7 augustus weggelopen uit Asyl, H. Rijndijk, Leiden, onze CYPERSE POES (kater) middelgrijs, donkere rug- streep, zwart staartpuntje, witte borst, neus en buik en witte voet jes. 1 jaar. Roepnaam: ROEKIE. S.v.p. bellen Leiden (01710) no. 25451 of 21572. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Arentje, d. Smelik; gerius i J. G. M. Weenink; Melissa Maria Gerarda, d. v. C. va A. T .Touw; Maarten, oezaard; Helga 1 L. J. Brocaar; I Nlcolaas Theodorus, 5 M. J. A. Boon; Johannes W. de Koek; Versluis: Theodorus Johannes, der Niet en M. A. Langeveld: Kitty, ;n M. A. Wielinga der Geer. 59 Jaar. echt er. G. van Leeuwen; G. S. Groot, 77 jaar, wed. Heuvel: A. J. Hardoi E. Snik, 86 jaar, wed. T. Schaaf' Karremans. 53 jaar, man; Delft. 75 Jaar. GETROUWD Oude Elferink ei Berg en M. M. T. J. Brug- beck; W. C. de Jong M. Smithuis; E. J Roeiants en r J C. Horsten; J. T. Groenendijk commissie vrijwel geheel zelfstandig in politieke zaken. Voortbouwend op het geheime overleg hierover, dat de Wereldraad in april van dit jaar in het Kurhaus te Scheveningen hield, heeft het centraal comité de interna tionale politieke zaken nu direct on der het gezag van de Wereldraad ge plaatst. Hart van Wereldraad In de veertiendaagse zitting op Kreta is een stroom werkmateriaal op de tafels van de delegatieleden ge komen ter voorbereiding van de in in Uppsala te Zweden te houden vierde assemblee van de Wereldraad. „Uitstekende rapporten zijn in be handeling gekomen. Ik vond dat wel van de belangrijkste evenemen ten, want dit werk raakt het hart van de Wereldraad, met onderwerpen als de katholiciteit wereldzending en evangelisatie, kerk en samenleving en een nieuwe stijl van leven", aldus prof. Berkhof. Leken Een belangrijk aspect is voorts ge weest de bespreking over de verjon ging van de delegaties naar het cen traal comité en naar de vierde as semblee, en de hoogst noodzakelijke inschakeling van deskundige leken in die delegaties. Een moeilijke zaak, want door het grote aantal aangeslo ten kerken (meer dan 230) worden de delegaties kleiner en bestaan zij vaak alleen uit kerkleiders en theologen. Secretaris-generaal dr. Blake wil proberen meer leken als adviseurs op to nemen. „Er zal waarschijnlijk nog jaren op gehamerd moeten worden, voor dat het tot de kerken doordringt, dat naast kerkleiders en theologen de le ken een gewichtige plaats in de we reldraadsvergaderingen moeten gaan innemen", zo meent prof. Berkhof. De politieke zaken, met name in ternationale conflicten en binnen landse politieke moeilijkheden in en kele landen hebben een belangrij deel van de agenda op Kreta uitgemaakt. Zij hebben ook de meeste aandacht gekregen, maar de kerkelijke en theologische zaken die behandeld zijn, zullen naar het oordeel van prof. Berkhof voor de toekomst van de Met, een feest, dat tot 's nachts 2 uur zal duren, hoopt de af deling Leiden van de Nederlandse katholieke kapperspatroons bond op zondag 15 oktober haar 10-jarig bestaan te vieren. Bij de oprichting in 1957 telde de bond slechts twee leden, nog niet voldoende om een bestuur te vormen. Spoedig echter was uit deze minimaal kleine kern een bloeiende afdeling gegröéid, met vele activiteiten. Zo telt de afdeling nu ongeveer 75 leden, die uit 27 verschillende gemeenten naar Leiden komen voor de vergaderingen en cursussen. Parel man, landelijk Bondsvoorzitter, Bollen, landelijk Bondssecretaris, lezing over „Het kappersbedrijf Hierin belichtten zij verschillende economische aspecten uit het kap persbedrijf. De afdeling is zeer actief. Zo actief zelfs, dat landelijk bondsvoorzitter, de heer H. Doeleman, haar „De parel aan onze kroon" noemde. Behalve de cursussen van de Leidse technische klub tot vakverbetering voor dames- en herenkappers, organiseert het be- stuur ook lezingen en klaverjasavon- L)00(|jffl])pf OfllciCFOll De voorzitter van de afdeling, de heer F. M. Langezaal, gaf tijdens de gisteravond gehouden vergadering restaurant ,3ellevue" een overzicht van het voorlopig programma van de jubileumviering. Deze begint 15 okto ber om 5 uur met een plechtige avondmis in de kapel van de r.-k. kerk in Oegstgeest. Na een koffie maaltijd wordt door de voorzitter een herdenkingsrede uitgesproken, waar na men gelegenheid heeft zyn geluk wensen aan het bestuur uit te bren gen. Aan het feestelijke gedeelte wordt o.a. medewerking verleend door Ar ie van Polanen, die een judo-demon stratie geeft en door een Leidse volksdansgroep. Andere onderdelen van het feestprogramma zijn het ver tonen van dia's van afdelingsaotivi- teiten in de afgelopen tien jaar en een grote verloting. Op 23 oktober wordt in Oegstgeest een openbare kapdemonstratie ge geven van de allernieuwste modellen. Maandag 30 oktober wordt een groot slotdiner gegeven. Voorts heeft het afdelingsbestuur voor deze gelegen heid een persprijs beschikbaar ge steld. Adviseur Tijdens de vergadering werd de nieuwe adviseur, pater B. Chr. Prin- senberg geïnstalleerd. Hij volgde pa ter v. d. Vat op, die pastoor is ge worden in Den Haag. In een korte toespraak vergeleek pater Prinsen- berg, die tot vorige week in Haar lem adviseur was van de Politiebond, het werk van de kappersbond en van de kerk in zoverre met elkaar, dat beide zich geregeld moeten aanpas sen en moeten zoeken naar nieuwe stijlen. De heren N. Dofferhof en R. Eist- geest zijn in het afgelopen jaar afge treden uit het bestuur. In hun plaats werd de heer H. Smit uit Noordwijk in het bestuur gekozen. Het is hier mee de eerste keer dat een niet- katholiek lid van de Bond zitting heeft in het bestuur. De Kappersbond, die iedere keer verrast met een nieuwe slagzin, kwam gisteren uit de bus met de leu ze „Wat heden is, is morgen anders". Een stimulans voor de leden om de ontwikkelingen in hun vak bü te hou den. Echter ook een typering van het werk van de afdeling in de afgelopen tien jaar. Na het huishoudelijke gedeelte van de agenda hielden de heren H. Doele- De commandant van het korps mariniers, generaal-majoor der ma riniers A. M. Luijk, zal vrijdag om 11.00 uur in de Van Braam Houck- geestkazerne in Doorn 6 beroepsof ficieren der mariniers en 21 officie ren der mariniers behorende tot de Koninklijke marine reserve beëdigen. Tot de te beëdigen officieren be horen o.m. de R. J. Laan uit Leiden, en J. W. v. d. Velden uit Wassenaar. Wereldraad toch van veel meer be lang blijken. Daarbij behoren vooral ook de contacten en de groeiende sa menwerkingsverbanden met de R.K. Kerk, waarover in het centraal co mité zeer waarderend is gesproken. Links en rechts In deze tijd van uitgesproken dy namische ontwikkelingen in de we reld op het gebied van politieke, ciale, economische en theologische vraagstukken, kan de ontwikkeling binnen de Wereldraad zelf, volgens prof. Berkhof, het best worden ge karakteriseerd door de uitspraak: „De Wereldraad wordt in sociale en economische zin linkser en in theolo gisch opzicht rechtser". Na 16 vonnissen wegens schoolverzuim De zitting van de kantonrechter, mr. W. de Koning, werd gisteren voor een groot deel in beslag geno men door de berechting van diverse voorrangsovertredingen. Ter afwisseling van dit „voor rangsmenu" diende de zaak tegen een 40-jarige bouwvakker uit Lei den, die terecht moest staan wegens schoolverzuim van zijn kinderen. Verdachte liet verstek gaan, het geen de kantonrechter niet belette een en ander aan de openbaarheid prijs te geven. Zo bleek uit verdach- te's dossier, dat hij sinds 1962 al zestien maal werd gevonnist wegens ongeoorloofd schoolverzuim van zijn kinderen en een recent vonnis zo wel een flinke geldboete als een voorwaardelijke hechtenisstraf van één week inhield. De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug gen, was de mening toegedaan, dat verdachte een vrijheidsstraf nu vol komen verdient. Hij eiste derhalve een onvoorwaardelijke hechtenisstraf voor de tijd van een week. De kantonrechter vonniste ver dachte bij verstek conform de eis. „Ik liep een hersenschudding op en kan mij niet veel meer van het geval herinneren", antwoordde een 22-jarige magazijnbediende uit Leiden op de vraag van de kanton rechter hoe hij zo'n stunt had kun nen uithalen. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Isabelle Corinne Ellen, d. van Anemaet en Van Nouhois, Ukkel (België); Klaas-Jan Quirinus, z. van Beumer en Deiters, Oss; Ca- iey Lilette, d. van Van Galen Last en Kooyman, Mullins (V.S.); Caro line Florentine, d. van Vliegenthart en Van der Vlak Bouman, Aduard; Desmond Cornelius Adriaan, z. van Spruijt en Bestevaar, Hengelo; Fre- derik Ignatius, z. van Ronnaer en Duwaer, Rotterdam. Overleden: Lucie Cornelia Johan na Rozenberg, 60 j„ Den Haag; Jo seph van Mentz, 75 j„ Den Haag; Ingeborg Margaretha de Koek van LeeuwenMeier, 64 j., Den Haag; Jan Martinus Cornells van Koes- veld, 63 j.. Den Haag; Elisabeth Everdina Götzen—Rootlieb, Hilver sum: Tan Hing Nio, 71 j., Den Haag: Jan Baptist Henri Marie Hengst, 78 j., 's-Hertogenbosch; Pieter van de Linden. 78 j., Rotterdam. In het eerste halfjaar De door de Nederlandsche Midden standsbank met een kantoor i n Leiden gepubliceerde ha lfjaarcij fers per 30 juni tonen aan dat de bank in het eerste halfjaar verder is gegroeid. Het totaal van de gecom bineerde balans passeerde de f 3 miljard, na nog pas in 1965 boven de f 2 miljard te zijn gekomen. De stij ging van het totaal van de gecombi neerde balans bedroeg in het le half jaar 11,4%. Het balanstotaal van de bank zelf kwam op f 2,5 miljard. In het eerste halfjaar 1967 werden de kantoren Rotterdam, 's-Gravenha- ge en Amsterdam van de in 1966 via aandelenruil verworven Verenigde Bankbedrijven (V.B.B.) omgezet in eigen kantoren. Deze omzetting is tevens van in vloed geweest op de winst- en ver liesrekening, daar de resultaten van de geïntegreerde kantoren thans in de winst van de bank zelf verwerkt zijn. De winst voor belasting bedroeg in het le halfjaar 1967 f 13,0 min., te gen f 10,8 min. in de overeenkomsti ge periode van 1966. Aan deze stij ging van 20,4% kan echter geen con clusie t.o.v. het jaarresultaat wor den verbonden, daar in het 2e half jaar 1966 nog werd verantwoord f 1,3 min. dividend van de toen nog ge heel als deelneming te beschouwen V.B.B. Deze bate zal in 1967 lager zijn, nu een belangrijk deel van de V.B.B. is geïntegreerd en alleen het Utrechtse bedrijf is overgebleven, n.l. de als zelfstandige bank werken de Crediet- en Effectenbank. Wel mag aangenomen worden, dat ook zonder deze invloed het resul taat van het eerste halfjaar 1967 be ter is geweest dan dat van de eerste helft 1966. Zowel de debet- als d e creditzijde van de resultatenrekening weerspiegelen duidelijk de gestegen bedrijfsomvang, waarbij de op zich zelf aanzienlijke lastenstijging door die van de baten werd overtroffen. De voorziening voor belasting vergt f 6,2 min., waarna een winst resteert van f 6,8 min. (le halfjaar 1966 f 5,7 min.). Het aantal vestigingen van de bank werd verder uitgebreid en bedraagt thans 220. Factoring werd in het dienstenpakket van de N.MJB. opge nomen door oprichting, in combina tie met Walter Heller en Co., U.S.A., van een nieuwe deelneming, de N.M.B. Heller Factoring. Voor het tweede halfjaar 1967 ver wacht de bank een resultaat dat niet in belangrijke mate zal afwijken van dat over het eerste halfjaar. De ont wikkeling bij de diverse dochter maatschappijen wordtbevredigend geacht. De magazijnbediende stond te recht, omdat hij op een avond in juni met zijn motorrijwiel op de Om- medijkseweg in Zoeterwoude in een bocht rechtdoor het weiland was in gereden. „U had tevoren twee flessen bier gedronken en was daardoor kenne lijk wat overmoedig geworden", friste de rechter verdachte's geheu gen wat op. Ook las hij in het pro ces-verbaal, dat volgens getuigen verdachte zeer hard reed. De officier eiste een geldboete van f75.- subs. 15 dagen en de voor waardelijke ontzegging van verdach te's rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Het vonnis luidde geheel con form. Een 24-jarige elektricien uit Noordwijk zou destijds hebben toe gegeven, dat hij met zijn auto plus aanhanger te snel een bocht in de Leidseweg in Voorhout had willen nemen en daardoor was geslipt. Het slippen had een frontale botsing met een tegenligger tot gevolg. Ter zitting ontkende verdachte te snel te hebben gereden. Hij weet één en ander aan het gladde wegdek. De getuigen waren echter una niem van oordeel, dat verdachte onverantwoordelijk hard had gere den en daardoor in een slip was ge raakt. De officier eiste een boete van f75.subs. 15 dagen. Het vonnis luidde conform. Het aantal verkeerslichten in Leiden breidt zich de laatste ja ren steeds uit. Na de plaatsing van stoplichten bij de Gijselaarsbank, het Gange tje, de Plantagede Warmonder- weg, de Boommarkt, de Zijl- poortsbrug, de Visbrug, de Koren- beursbrug en het zwembad ,,De Vliet" is men nu bezig met het aanbrengen van een uitgebreide verkeerslichteninstallatie op het kruispunt MaresingelRijnsbur- gersingelNieuwe MareHaar lemmerweg bij loelk systeem ook de Maredijk wordt ingeschakeld. Met het inwerking stellen van de stoplichten zal een einde komen aan een chaotische en ge- vaarlijke verkeerssituatie die ja renlang nabij de Trekvaartbrug heeft geheerst. Het is een urgente zaak, dat een dergelijke verkeersbeveiliging nu ook ivordt aangebracht op het zeer gevaarlijke verkeersknoop punt LammenschanswegKore- vaarstraatZoeterwoudse singel Jan van HoutkadePlantsoen Geregracht. Het sterk toene mende verkeer ter plaatse maakt een dergelijke maatregel noodza kelijk. Op de foto het aanbrengen van verkeerslichten op de Rijns- burgersingel nabij de Maredijk (Foto LD/Holvast) Mr. M. G. van Rijswijk komt J. Sjoercls vertrekt In het kantoor van het Ge westelijk Arbeids Bureau in Leiden heeft gistermiddag het afscheid plaats gehad van de heer J. Sjoerds en de installa tie van mr. M. G. van Rijswijk. De heer Sjoerds is zoals be kend benoemd tot GAB-direc- teur in Eindhoven en mr. Van Rijswijk is op zijn beurt direc teur van het GAB in Leiden geworden. Aan goede wensen en vriendelijke woorden heeft het op deze af- scheids- en installatiemiddag uiter aard niet ontbroken. Namens het personeel van het Leidse kantoor richtte de heer C. Schipper zich met een woord van afscheid tot de heer Sjoerds. Hij herinnerde er aan dat toen de heer Sjoerds zeseneenhalf Jaar geleden op het Leidse kantoor kwam hij voor Leiden een onbeken de persoonlijkheid was. „Wij hebben U echlber Sn Uw kwaliteiten leren kennen", aldus de heer Schipper. „Uw bekwaamheden zijn niet alleen gebleken maar ook gewaardeerd". De heer Schipper schetste de scheidende directeur als een recht vaardig mens, die op de bres heeft gestaan voor de belangen van het personeel. Namens de collega's bood de heer Schipper de directeur vijf waardevolle boeken aan. De heer Sjoerds noemde Leiden in zijn dankwoord geen gemakkelijk bureau. Hij maakte bovendien van de gelegenheid gebruik om (nog maals» te wijzen op de slechte huisvesting van dit bureau. De af scheidnemende directeur had echter goede hoop, dat reeds volgend jaar met de bouw van een nieuw G.A.B. begonnen zal worden. Hij wenste tenslotte het personeel geluk met de benoeming van mr. Rijswijk tot Leids directeur. De hoofd inspecteur-directeur van Zuid-Holland, de heer Boon, intro duceerde vervolgens mr. Van Rijs wijk als nieuwe directeur, die voor Leiden geen onbekende is. De heetr De gaande en de komende man: rechts de heer J. Sjoerds, links mr. M. G. van Rijswijk. (Foto LD/Holvast) f Het nieuwe Gewestelijk Ar- beids Bureau in Leiden, met de t bouw waarvan naar verwachting volgend jaar zal worden begon- v L zal verrijzen op het terrein v de Doorbraak nabij de He- rengracht. Het oude gebouw in de Doezastraat, waarin vroeger het Sted. Gymnasium was ge- f vestigd, zal naar alle waar- schijnlijkheid bij het Museum J van Natuurlijke Historie wor- den getrokken. Boon sprak de wens uit, dat de nieuwe directeur zich binnenkort zal kunnen ontplooien in een nieuw kantoor. De heer Van Rijswijk aankte aan het einde van de bij eenkomst voor de hartelijke ont vangst op het Leidse G.A.B.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3