K. en O. bruist weer van frisse ondernemingszin Bij toeval komplot in Zuid-Tirol ontdekt Serie interessante avonden op komst LEVEN VRIJ VAN PIJN Muurschildering van Picasso gered - DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 (Van onze kunstredactie) Het bruist weer van frisse ondernemingszin voor het a.s. j leizoen bij de actieve Leidse Volksuniversiteit „K. en O.", de l«l|tichting, die thans niet minder dan rond 13.000 leden telt. Wat II il staat de „groene kaarthouders", dat zijn zij, die tegen gere duceerde prijzen toegang verkrijgen tot de talrijke manifesta- ies dank zij de subsidie der bedrijven, als de „gele kaart houders", niet te wachten'. S3r zijn de concerten, de toneel-, cabaret- en filmvoorstellingen, ie cursussen, de lezingen en ga zo maar door. Daarvan kan men irofiteren als welhaast in geen andere stad in ons land, dank dj de perfecte voorbereiding en organisatie, waardoor ,.K. en uitmunt. Steeds meer belangstellenden melden zich aan in deze tijd an steeds groeiende „vrije tijdsbesteding": K. en O. weet daar- lan voortreffelijk tegemoet te komen. Veroordeling van schrijver/uitgever (Van onze correspondent» De Zandvoortse schrijver Lodewük- Henri Wiener en zijn uitgever Meu- lenhoff zün gistermiddag in Haar lem veroordeeld tot stopzetting van de verkoop van het boek „Seizoenar beid," bevattende de novelle „Jan sen," op straffe van een dwangsom van f 500,- per dag ieder. Zij moeten j de kosten betalen van het kort ge- I ding, dat tegen hen was aangespan- nen door de beheerder van de Zand- voortse watertoren-lunchroom, die I zich door het nu verboden verhaal in eer en goede naam voelde aange- tast. Prinselijk paar zag Carmen' in FestspielJhaus Salzburg Prinses Beatrix en Prins Claus zijn gisteravond door een menigte van naar schatting 1000 mensen geestdriftig toe gejuicht, toen zij aankwamen bij het grote Festspielhaus in Salzburg. De menigte had uren gewacht op de aankomst van het prin selijk paar, dat een voorstelling van de Carmen onder Herbert von Karaian kwam bijwonen. De politie kon slechts met grote l van Friedrich Mayr, ongeveer 10 km moeite de opdringende menigte te-1 ten zuiden van Salzburg, genhouden. Waar het echtpaar lo-1 Zaterdag zijn zij in Aussee geweest, geert is een goed bewaard geheim, waar zij vriendelijk gegroet werden. Het zou gisteren een jachtpartij bij- Zondag hebben zij een autotocht gewoond hebben op het landgoed I gemaakt. Goede vangst van Italiaanse politie Ook pastoor en koster aangehouden Muziek In deze eerste beschouwing willen U ons bezig houden met hetgeen muziek-, toneel-, cabaret, blletgebied, alsmede op datgene, 7 at op dat van het culturele jeugd ?rk geboden zal worden. Geopend wordt, op 22 september iet een Beethovenconcert te geven oor het Residentie-Orkest kaarthouders onder leiding Bruno Maderna. Uitgevoerd arden de Ouverture Egmont, het Pripelconcert" in C gr. t. op. ■1 et medewerking van het Ouarneri io, t.w. Herman Krebbers (viool) ftnièle Dechenne (piano) en Jean ecroos cello), alsmede de Derde pmfonie in Es gr. t. (de z.g. |{M Vooi de groene kaarthouders is er ports het Kerstpromenadeconcert december, te geven door het ,-Jott. Philh. Orkest o.l.v. Eduard jlipse. met medewerking van de jpraan Henny May en hec Rott. I >nservatoriumkoor. Op die avona 1 men vermoedelijk op het orgel >k een Hèndelconcert kunnen be- isteren. Op het derde concert aart), dirigeert Franz Paul Decker 'eneens het Rott. Philh. Orkest een el Canto-concert, met als soliste beroemde sopraan Gré Brouwen- Deze drie concerten zijn ook ïstemd voor de inschrijvers goedkope jeugdabonnementen Ook dit jaar zal ongetwijfeld de öfcrenommeerde ..Meesterserie" weer het centrum van veler aandacht I aan. Zes concerten, t.w. 19 okto- r he.t Rott, Philh. Orkest o.l.v. an Fournet en m.m.v. de violiste ihanna Martzy (Brams: Tragische fc guverture, Mendelssohn: Vioolcon- rt, Berlioz: Symfonie Fantastique if j I november het Residentie-Orkest I .v. Willem van Otterloo en m. m. n de cellist Leonard Rose (Robert jilt Roos: Composition pour Orches Ije, Dvorak: Vioolconcert, Sjostako- litsj: Eerste Symfonie): 25 jawuar »r het eerst in onze stad het en uc. ni „Orchestre de chambre Paul Kuentz de Paris", o.l.v. Paul Kuentz en als soliste de harpiste Nicanor Zabaleta. Het programma luidt: „Le Chevalier de Saint Georges: Symphonie con certante voor 2 violen en strijkers- semble; Boieldieu: Harpconcert; Debussy: Dansen voor harp en strijkorkest; Leseur: Sérénade pour cordes. 15 februari het Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo en de Chinese bassolist Yi-Kwei Sze. (Respighi: Fonitane di Roma; Mous- sorgsky: Liederen en Dansen van de Dood; Beethoven: Vierde Sympho nie) 21 maart het Rott. Philh. Or kest 0.1.*». Jean Fournet en de pia nist Leonardo Gelber als sohst (Men delssohn: ouverture „Die Hebriden"; Brahms: Eerste Pianoconcert: Ra- meau: Suite „Castor et Pollux" en Roussel ..Bachus et Ariane": 18 april I het Residentie-Orkest o.l.v. Willem I van Otterloo en de voor ons land n-euwe pianiste Annerose Schmidt. Die avond wordt een Ravel-B»rtók- programma gegeven. Bartók: Diver timento: Ravel: Pianoconcert- voor de linkerhand; Bartók: Tweede Pianoconcert en Ravel: Rhapsodie Espagnole) Wat de muziek betreft noemen wii nog de serie Muziek van deze tijd" te Houden op 12 oktober. 30 novem ber, 20 februari en 26 maart. Deze wordt gegeven in samenwen-kining met het L. A. K. Resp. vindt dan in het Academiegebouw een causerie (1n het Duits) plaats van Bruno Mader na over „De mogelijkheid van in tegratie van moderne muziek in het min of meer geijkte concertreper toire). speelt, het Trio Koos Ver heul, het. Tr:o George P'eterson en het Trio Misha Mengelberg. Alle drie concerten in „De Lakenhal". Cabarel In september zal het „Nieuiv Rotterdams Toneel" in de Rot terdamse Schouwburg de pre mière brengen van Molière's „Tar- tuffe". Luc Lutz speelt er de hoofdrol in. De regie berust bij Johan Greter. Ook de twee gemengde a bonne- menten voor groene kaarten verdie nen de aandacht (deze abonnemen ten zijn het vorig jaar een groot succes geworden Het, abonnement A brengt op 30 oktober de operette „Wiener Blut" van Joh. Strauss, te geven door de Hoofdstad Operette (30 oktober) op 15, 16, 17, 18, 19 en 20 januari de bekende cabaretier Wim Sonneveld tezamen met Ina van Faassen en op 7 maart het Bel Cantoconcert (hier boven genoemd). Het gemengd abon nement B geeft toegang tot de voor stelling van het vermaarde Tsje chisch Danstheater Broln (2 no vember), het Bel Canto-concert op 7 maart en een toneelvoorstelling van het Nieuw Rott. Toneel op 1 en 2 Mei. Ook de cabaretier Fons Jansen, die een klasse apart vormt komt, zal evenals Wim Sonneveld in de Leid de Schouwburg, zich onder de titel ,.Hoe meer zielen" drie avonden pre senteren, en wel op 28, 29 en 30 Toneel De pianiste Annerose Schmidt, die voor het eerst in de Meester serie zal optreden. over een optreden van Lia Dorana met haar On-womanshow en met Jas per in a De Jong voor „haar" mu sical „De Stunt" (zowel voor groene als gele kaarthouders). Mogelijk zal de gele- zowel als de groene kaarthouders nog de gelegen heid geboden worden balletavonden van het Nationaal Ballet en het Ned. Danstheater te zien. Deze zul len gegeven worden in het Circus theater te Schevemingen, In een volgend artikel wijden wij aandacht aan de grote hoeveelheid cursussen, lezingen, films enz., als mede aan de programma's van de afdelingen Oegstgeest en Leider- (Van onze correspondent in Rome) Zonder het eerst te beseffen heb ben de Italiaanse carabinieri in de onmiddellijke omgeving van Bolzano (Zuid-Tirol) een uitstekende vangst gedaan. De politiemannen hielden daar een auto aan wegens een kleine verkeersovertreding, maar tussen de bagage bleken namelijk wapenen verborgen te zijn. De inzittenden van de auto waren een zekere Andreas Egger, een 44- jarige Oostenrijker en een jongeman van 27 jaar, Helmuth Kross. neef van een der beruchtste „aanslagplegers" Klolz, die enige maanden geleden in een vuurgevecht met de carabinieri werd gedood. In de zavxen van de Oostenrijker werden zeer gedetailleerde kaarten gevonden van het grensgebied eit en kele namen van bepaalde berghutten, vergezeld van woorden die nogal ver dacht klonken. Al die kaarten en na men hadden betrekking op de plaats waar zeer kort geleden vier Italiaan se militairen werden gedood. Bij ondervraging bleek dat Egger had meegedaan aan aanslagen e n o.a. aan de sluipmoord op 24 juli 1966 in San Martino de Casies, vlak bij de Oostenrijkse grens, waaraan twee douaniers ten offer zün gevallen. Eg ger bevond zich daar in gezelschap van vier beruchte ..aanslagplegers", die over de grens konden ontsnap pen. U speelt 't klaar met Togal. Reumatische pijn, migraine, spit, maandpijn. Togal tabletten werken gauw en goed. Stillen pijn afdoende, bestrijden griep en verkoud- beid. Leef zorgeloos met Togal. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. Egger heeft tüdens zün verhoor verscheidene namen genoemd van andere personen, die bü de verschil lende overvallen betrokken waren. Dit heeft geleid tot de arrestatie van drie personen, maar ook van de pas toor van San Martino en ook van de koster van de kerk. San Martino behoort tot de plaat sen waar het grootste aantal aansla gen wordt gepleegd en steeds weer lukt het de daders over de grens te ontsnappen. Het moet niet onmoge- lük worden geacht, dat de pastoor en de koster beide aanslagplegers en de sluipmoordenaars hebben geholpen door hen te verbergen of door hen de grens over te brengen. Een muurschildering, die Picasso 17 jaar geleden in Londen heeft gemaakt, is ontkomen aan de mokers van slopers. Tijdens een feestje in 1950 tekende Picasso een kop op een gepleisterde muur in de flat van prof. John Desmond Bernal in de woonwijk van Bloomsbury. kunst kAleiöoscQQP Ondanks de plannen der grote toneelgezelschappen om minder in de provinciesteden op te treden, is het „K. en O." gelukt vier gezelschappen te engageren, n.l. de Nederlandse Comedie, de Haagse Comedie, Cen trum en het Nieuw Rott. Toneel. Er worden vier series van vier voorste lingen gegeven. Voorts komen er voor de groene kaarthouders drie series van twee voorstellingen. De namen der te geven toneel stukken zün nog niet bekend, doch men kan er op rekenen, dat zij van hoge kwaliteit zullen zijn. Als eerste zal men kunnen zien „Het flauwge vallen paard" van Francoise Sagan door de Ned. Comedie. De data zün (serie A) 27 septem ber, 12 december, 26 februari. 22 api^l; serie All 28 september, 13 de- cembe>r, 27 februari, 30 april. Serie B I 6 november, 8 januari. 18 maart. 20 mei. Serie BII 2 november, 9 januari, 19 maart en 21 mei. In samenwerking met het L.A.K. is er ook een serie „Modern Toneel" georganiseerd (stukken van schrijvers van deze tijd met moderne pro- I bleemstelling, levensgevoel en taal- j gebruik). Speciaal zullen deze drie j voorstellingen interessant zijn voor de jeugd, voor wie dan ook extra lage prijzen gelden. Van deze stukken zijn reeds bekend ..Voor het donker wordt" van David Ruskin (op 1 no vember door de toneelgroep Thea ter» en ..When did you last see my mother" van Christopher Hampton door de toneelgroep „Centrum". Goedkope jeugdabonnementen wor den ook verstrekt voor voorstellin gen op 29 en 30 november. 22 en 29 februari en 1 en 2 mei, resp. te ge- ven door „Centrum". „Theater" en „Het Nieuw Rott. Toneel". De namen van alle te geven stuk ken worden tijdig bekend gemaakt. Nog zijn onderhandelingen gaande Prinses Beatrix en Prins Claus naar 's-Hertogenbosch Prinses Beatrix en Prins Claus hebben het voornemen op zaterdag 16 september a.s. de officiële ope ning bü te wonen van de Jeroen Bosch-tentoonstelling te 's-Hertogen bosch. Een dansscène, zoals deze door het Tsjechisch Folkloristisch en semble Broln zal worden gebracht. De flat lag boven de laboratoria van de hoogleraar in het universi- j teitscomplex, dat thans gesloopt wordt om plaats te maken voor en moderne universiteitswijk. Toen Picasso de kop tekende had deze een „duivels" uiterlük. Later op de avond kwam hü tot de conclusie, dat het uiterlük best wat vriendelij ker kon worden en nog weer later vond hij hem wat eenzaam. Er werd een vrouwenkop naast getekend. En De slopers hebben de muur intact moeten laten. Bernal heeft hem aangeboden aan het instituut voor moderne kunst, dat de muurschilde ring tentoon zal stellen in zijn nieu- we centrum in Carlton House Ter- Anastasia geelt liet nog niet op De Hamburgse advocaat van Anna Anderson heeft de pers doen weten, dat zün cliënte voornemens is haar actie voort te zetten om het bewüs te leveren, dat zü wel degelük de jong ste dochter is van Tsaar Nicolaas Een verzoek om revisie zal binnen kort worden ingediend bü het consti tutionele hof in Karlsruhe. De advo- caat, mr. Wollman, heeft verder meegedeeld, dat de Duitse autoritei ten veertig jaar geleden aan z(jat cliënte een paspoort hebben uitge reikt ten name van „Anastasia von Romanow", toen zü zich naar de V.8. begaf. „Nederlandse majoor" achter slot en grendel In een cel van een gevangenis te Hanau in de Westduitse deelstaat Hessen is de carrière geëndlgd va.: de 36-jarige dultser Horst Glanlsch- nig, die zichzelf tot „majoor van de Koninklüke Nederlandse Lucht macht" had gepromoveerd en als zo danig met Amerikaanse officieren contacten had gelegd. De politie liet maandag weten aat Glantschnig ook in het buitenland al lange tüd gezocht werd wegens op lichterü en diefstal. Bü een bezoek aan een casino van de Amerikaanse strüdkrachten in Hanau had onze „Navo-kameraad uit Nederiand" zün rol zo echt gespeeld dat geen van de officieren aanvankelük verden kingen koesterde. Later kreeg men echter argwaan en schakelde de mi litaire politie in. Na een verhoor van twee dagen bekende Glantschnig. Goetlieprijs voor Carlo Sclimid De Goetheprüs van de stad Frank fort. een van de hoogste Westduitse onderscheidingen op cultureel ge bied, is gisteren aan professor Carlo Schmid overhandigd. Carlo Schmld maakt deel uit van het Westduitse kabinet. De Goetheprüs. waaraan een be- drag is verbonden van 50.000 Mark. wordt om de drie jaar toegekend. Sigmund Freud. dr. Albert Schweitzer en prof. Carl Jaspers be horen tot degenen die reeds werden onderscheiden met deze prüs. Lof voor Nederlands Kamerorkest Het Ned. Kamerorkest met de Ita liaan Carlo Maria Giulini als diri gent heeft op het muziek- en toneel- festival In Edinburgh grote Indruk gemaakt. Het publiek was enthousiast en de kranten hadden woorden van lof voor de prestaties van het orkest. Zo schreef „The Scotsman" dat de uit voering die het orkest zaterdag en zondag gaf van Bachs Mis in b mi neur, in vele opzichten büzonder mooi was.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13