Brian Epstein overleden Saturnus naar lanceerbasis Beatles: Wij zijn geschokt Moskou rijdt Nasser in Jemen in de wielen Onderzoek naar dood van Duitse soldaat 1C MAANDAG 28 AUGUSTUS 1967 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 5 Brian Epstein (32) impresario van de Beatles is gistermiddag dood aangetroffen in zijn woning in Londen. Volgens de politie is er geen misdrijf in het spel. Van Epstein was bekend dat hij een wankele gezondheid had. 5? Twee Jaar geleden, toen hij ons land bezocht om de Edison voor de Beatles en zichzelf in ontvangst te en, moest doktershulp worden ingeroepen, omdat hij plotseling ern stig onwel werd. Epstein, die onge trouwd was, leed de laatste tijd veel vuldig aan buien van zwaarmoedig heid. Verbijsterd De Beatles, verbijsterd door het be richt van Epsteins dood, braken hun weekeinde in Bangor in Wales af en keerden terug naar Londen. „Ik weet niet wat er zonder Brian van ons ge- orden was", zei John Lennon. „Over nze plannen voor de toekomst kun- en we nog moeilijk nadenken". George Harrison zei: „Brian was één ons één van de jongens zou je kunnen zeggen en het nieuws is i harde slag". Paul McCartney zag bleek uit en zei: „Het is een grote schok en ik ben erg in de war", Ringo Starr: „We hebben een lange weg met Brian afgelegd, tezamen over de zelfde weg". Epstein en de vier Beatles, allen jjafkomstig uit Liverpool, ontmoetten [elkaar voor het eerst in 1961. Epstein jwas toen grammofoonplatenverkoper lin één van de meubelwinkels van zijn- jvader. Toen steeds meer klanten naar [platen van de Beatles vroegen, zocht (Epstein contact met hen in de kel derclub waar ze speelden. Kort daar na werd hy hun impresario, waarbij werd bepaald dat hij een kwart van alle inkomsten zou krijgen. Het eer ste jaar eindigde met verlies. Som mige maatschappijen wilden geen platen van de groep opnemen, omdat de „Mersey-beat" die de Beatles wel dra beroemd zou maken, onverkoop baar zou zijn. Al spoedig keerde het getij en de vier musici en met hen Epstein werden miljonair, ook door hun films als „A hard day's night" en „Help". 60 miljoen In het najaar van 1962 toen de Beatles-platen aan de top van de hitparade kwamen te staan, begon het geld binnen te stromen. De laat ste vyf jaren hebben de Beatles naar schatting 200 tot 300 miljoen gulden verdiend. Het persoonlijk fortuin van Epstein wordt geschat on rond 60 miljoen gulden. Hij zou een jaarin komen van 15 miljoen hebben ge had. Epstein behartigde ook de belan gen van andere sterren, als Cilla Black. Zelf betreurde hij het dat hij als zakenman en niet als acteür was geslaagd. Hij placht zich een „ge frustreerde toneelspeler" te noemen. In tegenstelling tot wat men ver wachten zou, ging zijn muzikale voor keur1 uit naar Bach en Sibelius. Vrien den van hem zeiden dat. de dood van zijn vader, ruim een maand geleden, hem zeer had geschokt. Hij was een matig gebruiker van verdovende mid delen. Brian Epstein was een schu we man. Bij zyn staf stond hy be kend als een eenzaam mens, die vaak neerslachtig was. Kans op akkoord met Koning Feisal kleiner geworden Frans Hals-dag in Haarlem Het gemeentebestuur van Haarlem heeft besloten, gezien de grote be langstelling voor de herdenking, op 1 september 1966, van het feit dat het toen 300 jaar was geleden dat Frans Hals in de grote of St Ba"o- kerk in Haarlem werd begraven, in het vervolg de eerste september ..Frans Hals-dag" te doen zijn. Op deze dag zullen de Grote Kerk en het Frans Hals-museum vrij toe gankelijk zijn. In het Studio-theatci zal men gratis de film portret van Frans Hals kunnen bijwonen. MAN STEEKT EX-VROUW NEER Een 24-jarige Rotterdamse vrouw is gistermorgen in haar woning aan de Hilledijk in de Maasstad neerge stoken door haar vroegere echtge noot. De vrouw werd met ernstige steekwonden in de buik naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. Haar toestand was gisteravond be vredigend. Vrij kort na de steekpartij arres teerde de Rotterdamse politie de da der, een 29-jarige chauffeur in zijn woning in Rotterdam. De vrouw werd in de gang van haar huis neer gestoken nadat zij de voord*" 'r op aanbellen van haar ex-echtgenoot had geopend. Even later vond een huisgenoot de vrouw bloedend in de gang liggen. De dader was inmiddels De kans op een snelle regeling in !e vijf jaar oude burgeroorlog in emen is zondag kleiner geworden, ^loordat de Russische bemoeienissen met het strategisch gelegen land aan fle ingang van de Rode Zee actiever tijn geworden. I Bovendien zijn er aanwijzingen, Jat president Abdoellah al Sallal van het republikeinse Jemen de voor n-aarden voor een tweezijdig akkoord lussen Saoedi-Arabië en Egypte over ten beëindiging van de strijd in Je men van de hand heeft gewezen. I Koning Feisal van het olierijke Baoedi-Arabië en president Nasser teunen de royalistische en republi keinse partyen in het Jemenitische lonflict actief sinds daar de eeuwen- tude monarchie in 1962 door een re- lolutie aan de kant werd geschoven. Na vele uren van geheime bespre- ingen met een Russische militaire elegatie, die vrijdag in Jemen was langekcmen, vertrok president Sallal ondag naar Cairo voor spoedeisend 'erleg met president Nasser. Kort tor het vertrek van Sallal maakte ït Jemenitische ministerie van luitenlandse Zaken het doel van het ezoek der Russische delegatie be- onderhandelingen over de van Russisch militair ma- erieel en opleiding van Jemenitische militairen. Deze taak werd tot dus verre door Egypte uitgevoerd, dat 50.000 soldaten in Jemen heeft om het republikeinse bewind te steunen. „Holiday on ice" Sjoukje Dijkstra komt weer De Nederlandse sohaats-ster Sjouk je Dijkstra zal in het najaar opnieuw optreden in de Amerikaanse ijsshow „Holiday on ice", die dinsdag 7 tot en met zondag 19 november 1967 in het nieuwe RAI-gebouw in Amster dam wordt vertoond en aansluitend van maandag 20 tot en met woens dag 29 november in de Energiehal in Rotterdam. In de nieuwe show wordt de Olym pische kampioene, die nog steeds het middelpunt vormt, omringd door oude sportvrienden, zoals de Tsje chische wereldkampioenen Eva Ro- manova en Pavel Roman, die voor het eerst naar Nederland komen, en het populaire kampioenspaar Mar griet Goebl en Franz Ningel. De Italiaanse filmster Ro- cnina Schiaffino (rechts) die de itelrol speelt in „A nun at the ossroad" deelt handtekeningen I lit. Ze was zaterdag op het Brus- else vliegveld voor filmopnamen. Ombudsman in actie (Van onze correspondent in Bonn) De „ombudsman" van de Duitse soldaten de „Wehrbeauftragte" Hoogen zal zich met een sterfgeval in de Bundeswehr bezig houden, dat weer eens het nodige opzien heeft ge baard. Op 11 augustus stierf de 24- jarige soldaat van de geneeskundige troepen Roman Ortlieb in een mili tair hospitaal in Sonthofen (Zuid- Beieren) aan de gevolgen van een zinkchloridevergiftiging. Op zijn sterfbed smeekte hij zijn vrienden de schuldige aan zijn dood zijn gerechte straf niet te laten ontgaan. De schuldige is waarschijnlijk de 26-jarige sergeant Peter Kellein, die inmiddels naar de schrijfkamer is overgeplaatst. Op 5 augustus Jiad hy by een „oefening" een zogenaamde nevelwerper door de ingang van een bunker naar binnen geworpen, waar in drie soldaten, waaronder Ortlieb, lagen te slapen, met het doel het drie tal op waarlijk soldateske wijze „op I de been te brengen". Twee van hen wisten hoestend en kuchend de gang te vinden, maar Ortlieb slaagde I er niet meer in door de nevel heen het gal van de deur te ontdekken. Toen de bang geworden sergeant naar hem liet zoeken, was Ortlieb al flauw gevallen. Een week later overleed het slachtoffer. Aanvankelijk deden geruchten de ronde dat de nevelwerper met fos- geengas was gevuld, een gas dat ook in de eerste wereldoorlog werd ge bruikt. Later werd officieel verklaard dat de Bundeswehr in het geheel niet over fosgeengas beschikt. Intussen is Ortlieb dood en „om budsman"'Hoogen kan zijn in de ver getelheid geraakte ambt weer wat opvijzelen door in hoogst eigen per soon het onderzoek tot een bevredi gend eind te brengen. NEDERLAND 1 AVRO 6.45 uur De Minimolen c en Nieuws Kenmerk; kerkelijke actualiteiten Hogan's helden; filmserie Journaal en weeroverzicht AVRO's Televizier De vijfde colonne: „Het geval Schürzheim" Het innerlijke leven Laatste nieuws Sluiting NEDERLAND 2 KRO 7.30 uur 10.05 1 10.25 10.30 1 8.00 uur Nii 8.05 uur Jazz 625: The Dave Brubeck Quartet De geheimzinnige dr. Clitterhouse; film 10.00 uur Laatste nieuws en journaal 10.15 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 Concert door de Berliner Symphoniker In een landomdraai 11.00 uui HILVERSUM 2 Kamermuziek van Mozart en Beethove Iks, een sprong in het duister ew gióteren Kleurentelevisie Dit is het weekeinde van de kleurentelevisie geworden. Voor West-Duitsland althans, waai de zender „Freies Berlin" de kijkers het Grand Gala van de lichte muziek, evenals hier ge organiseerd door de grammo- foonplatenmaatschappijen, in kleur thuisbracht. Wij hebben het zaterdagavond nog met zwart, wit en alle nuances daar tussen moeten stellen, maar het schijnt indrukwekkend te zijn geweest. Rode bloesjes, witte broekpakken, smokings. De zaakwaarneemster van de KRO verzekerde herhaaldelijk dat het indrukwekkend was. Het zal wel niet zo lang meer duren eer we dat kunnen bevestigen of bestrijden. Tegelijkertijd vertelde over het andere net dr. Bruch, die zich al met televisie bezighield toen in 1936 in Berlijn de Olym pische Spelen werden gehouden, dat de tyd rijp is voor kleuren televisie. Tussen onbenul en amusement Wat zaterdagavond ongekleurd uit West-Berlijn naar Neder land kwam was een show waar in commercieel onbenul was ge strooid tussen gaaf amusement als dat van Juliette Greco, die met „Les feuilles mortes" nog altijd indruk maakt, de felle Nina Simone en de extatische Mahalia Jackson. Dat kwam pas na een lange introductie van jongelui die ge acht* worden talent te hebben. Als ze met hun repertoire van nu de internationale markt ver ft, wacht ons een „heer lijke" tijd, want het lag vlak tegen strikt-zakelijke sentimen taliteit van Freddy Quinn aan. „Het raam' „Voor de grote mensen, de rijken, de politici, bestaat er geen goed of siecht. Maar voor de kleine mensen zoals wij, be staat er maar eén ding: „een misdaad, blijft een misdaad' - Dat werd gisteravond Johan Kaart in de mond gelegd door de Franse toneelschrijver An- dré Obrey, die in zijn „Het raam" een aantal mensen ge tuige laat zijn van de terecht stelling van Jeanne d'Arc. Het was geen grote rol voor deze sympathieke 70-jarige. wel een waarin zijn dominerende per soonlijkheid volledig tot zijn recht kwam. Sjostakowitsj Gisteravond moest de keus vallen tussen Mozart en Sjosta kowitsj. Van de eerste ging „Entführung aus dem Serail" in opnamen die werden gemaakt tijdens het Salzburg-festival. Heel fraai, maar de kennis making met de in zijn land zo bejubelde Rus leek zo mogelijk nog interessanter. Was het ook, Het werd een boeiend portret van de man die de ontwikkeling van de muziek in Rusland mede richting heeft gegeven. Die als jong pianist stomme films be geleidde en nu tot de meest ge liefde componisten van o.a. Leonid Kogan behoort. Die in 1936 door de Prawda als non- conformistisch werd afgedaan zich met zijn Vijfde Symfonie aanpaste aan de eisen van de systeemdwang en zich deson danks ontwikkelde tot een in ternationaal gelauwerd compo nist. L. Lancering van machtigste raket medio oktober De eerste Saturnus V, de krachtig- j ste raket van de wereld en gelyk aan de draagraket die Amerikaanse astronauten naai' de maan zal bren gen. is gisteren in slakkengang naar de lanceerbasis gebracht met een Apollo-ruimteschip in de top. Het gevaarte van 110 meter hoog te werd vervoerd op een enorme transportwagen met rupsbanden, die een snelheid had van 800 meter per uur. Het transport van de assembla gehal naar de lanceerplaats, een af stand van 5.6 km, heeft acht uur ge duurd. Op de lanceerplaats zullen inge nieurs en technici gedurende 45 da gen uitvoerige proeven nemen met de Saturnus V, die als alles goed gaat half oktober een eerste vlucht zal maken. Er is echter een gerede kans op vertraging, omdat de lanceerploe- gen met een nieuwe raket op een nieuwe lanceerplaats moeten leren werken. Het motorvermogen van de nieuwe raket is by de start vyfmaal groter dan van welke andere Amerikaanse raket ook. Verondersteld wordt, dat de krachtigste Russische raket slechts de helft van de energie van de Saturnus V kan opbrengen. De eerste vlucht heeft ten doel vast te stellen of raket en ruimte- Op de foto de raket onder weg op het rijdende plat. Links onder ter vergelijking een zware vrachtwagen die een nietige in druk maakt naast het enorme ge vaarte. schip de hitte en druk van lance ring en vlucht kunnen doorstaan. Deze vlucht zal het onbemande ruimteschip 15.000 km hoog brengen. Een tweede onbemande vlucht be gin volgend jaar heeft precies de zelfde doelen. Indien zich geen grote problemen voordoen zal een driekop pige Apollobemanning volgend jaar op de derde vlucht door de Saturnus V in een baan om de aarde worden gebracht. De eerste Saturnus V vlucht, die oorspronkelijk begin 1967 had zullen moeten plaatsvinden, werd als gevolg van technische problemen vele maanden uitgesteld. De eerste be mande Apollo vlucht met behulp van een andere raket is in februari jl. niet doorgegaan door de fatale brand van eind januari waarby drie ruim tevaarders om het leven kwamen. i n° i MI i VOOR MAANDAG 28 AUGUSTUS Hilversum 1, 402 m NCRV: 18.00 Stereo: Koorzang. 18.20 Lichte gram.muz. voor de tieners 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. uit -Uw vakantieland: En geland. Spanje en Hawaii 20l5 De vrienden van onze vrienden, hoorspel. 20.45 Stereo: Berlijns Philharmomsch Hilversum 2. 298 m VARA: 18.15 Act. 18.25 Licht ------ mentaal trio. 18.50 Meisjeskoor. 19.15 ito: een gram.Fflate™r,rnorr liefhebbers. NRU au.ou rviasa. kamermuz (gr.). 21.35 De reder als ondernemer, klankbeeld. 22.00 Let the peoples sing: internationale competitie voor amateurkoren 22.20 Humanistisch Verbond; Van de langste (Over de 4e lijn) van 18-20 uur Orlando di Lasso. Septem Psalml Davldis Poenitentiales (7 Boetepsal- ADVERTENTIE KROMMENIE VINYL nor; Hans Joachim Rotzsch. Hans Olaf Hudemann, bas; Aachener Dom6ingknaben; Instrumentaal En semble; Dirigent: Rudolf Pohl. VOOR DINSDAG 29 AUGUSTUS 8.32 Touringclub: vakantletips. 8.45 mod. gram .muz. 11.00 Voor de zie- pers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Licht en semble met solisten. 13.30 Musiësta: uz.progr. (opn.). 14.00 Sim- niet, hoorspel. (3). 14.40 heldsvoorllchtlng: Nws. Hilve: AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgyn 7.20 Lichte gram. Deze dag. AVRO: 3.15 Lichte gram.n VPRO: 7.55 groenteman.). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klankjuwelen (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: po- Mededelingen t.b.v jw. 12.30 Draaiorgel Stereo: Licht orkest 13.10 Act. 13.30 Stereo: De van de heer Broucek. opera, door orkest van de Tsjechische Na tionale Opera en solisten, (opn.). 15.40 We weten er allemaal niet veel van: progr. over het buitengewoon lager on derwijs. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Piano- reciatal (gr.)semi-klass. muz. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Lichte gram.muz. platenprogr. 10.30 Geen ja 11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Ekspres: 6laten bij de lunch (13.00 Nws.). 14.00 ws. 14.02 Verzoekplatenprogramma. 15.00 Nws. 15.02 Mix gev. platen progr. (16.00 Nws.). 17.00 Nws. 17.02- 18.00 55555en en 6666en. TELEVISIEPROGRAMMA'S 19.50 De leider. Een kwestie Nederland II NTS: 19.00 We reldkampioenschappen wielrennen op i baan te Amsterdam. NTS: 22.40- 22.55 Journaal. B.B. en Sean Brigitte Bardot zal in november naar Mexico gaan om een film te maken met Sean Connery, zo bericht de krant „Cine Mundial".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5